Primátor Zdeněk Hřib doporučuje Pražanům zůstat doma na homeoffice. Proč jsou začínající opravy Barrandovské mostu dříve neprojednané a se složitými objížďkami, které budou ucpané stejně jako samotný Barrandovský most?
Radnice Prahy 6 ve středu dala na Facebook nepříjemnou zprávu. „V sobotu jsme vám chtěli na trzích nabídnout zdarma cibule hyacintů a tulipánů ze šestkových záhonů. Uskladňování je finančně náročné a není zaručené, že všechny rostliny na jaře znovu vykvetou. Proto je zdarma rozdáváme, aby vám mohly třeba ještě udělat radost. Jenže jsou bohužel fuč.“
Pražští radní souhlasili s odebráním čestného občanství hlavního města Prahy sovětskému vojevůdci, maršálovi Sovětského svazu a hrdinovi SSSR Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Čestné občanství hlavního města Prahy bylo sovětskému maršálovi Koněvovi uděleno v roce 1945. Návrh bude ještě schvalovat Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
Jak bude probíhat čtvrteční pokračující jednání zastupitelstva MČ Praha 11 v TOP hotelu? Bude se probírat otevřený dopis nespokojených občanů? Bude sesazen místostarosta Sedeke? Bude vyloučen z dalšího výboru zastupitel Farmačka? Z výroků obou dvou vyplývá, že jednání bude určitě mít opět velmi zajímavý průběh.
Starostové a nezávislí půjdou do podzimních voleb s podporou Zelených. Potvrdil kandidát STANu na post starosty městské části Petr Prokop. Eso v rukávu, ale obě strany tají.
Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí od 26. dubna do 30. června nově chystaný území plán Prahy – Metropolitní plán, který zpracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle tiskové zprávy magistrátu se návštěvníci seznámí nejen se základními principy plánu, ale především s jeho upraveným návrhem, ke kterému přímo na místě mohou podat připomínky. Následovat bude informační tour po městských částech, která odstartuje 9. května. Každý občan se tak může přijít zeptat na konkrétní dotaz i lokalitu v okolí svého bydliště. Narazí ale Metropolitní plán na chystané změny ve stavebním zákoně?
Zasedání zastupitelstva městské části Praha 22 bude mít na programu, mimo jiné, bod plánované výstavby mateřské školy V Bytovkách, projednávání integrace ukrajinských dětí do základních a mateřských škol zřizovaných Prahou 22 a také kontroverzní bod Bytový komplex FINEP – Kašperská I a Kašperská II. „To je jedním ze třech nejvíce problematických bodů jednání,“ informoval náš portál Naše Praha.cz Ondřej Lagner (BEZPP za STAN).
V úterý proběhne 26.zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12. Bude se především jednat o nákupu bývalého kulturního domu v Cholupicích a nákupu pozemků na Točné? S jakými názory na toto zasedání zastupitelé jdou?
Velká urbanisticko-architektonická soutěž je u konce! Mezinárodní porota vybrala vítěze, Rada MČ Praha 10 její rozhodnutí posvětila. Tzv. Nový Eden, současný Kulturní dům Eden a jeho okolí, se má proměnit v žádanou městskou adresu, kde občané najdou moderní budovu s byty i multifukčním sálem a výrazně oživený veřejný prostor. Opozice však namítá: Má na to MČ Praha 10 peníze? Měla radnice napřímo říci, že Praha 10 nechce mít svůj kulturní stánek?
Rada MČ Praha 11 odvolala na pondělním zasedání zastupitele městské části Martina Farmačku (HPP11) a Bc. Roberta Vašíčka (My, co tu žijeme) z funkcí členů poradních orgánů rady. Uvedeným důvodem odvolání byly jejich projevy ve veřejném prostoru. Jaké ale byly skutečné důvody?
Přinášíme vám plánované vybrané události dnešního dne, tak jak je uvádí ČTK. Dnes bude především jednat Rada hlavního města, zastupitelstvo Prahy 10 a bude tisková konference Pirátů k představení nového ředitele.
Klub přátel Žižkova podal na Prahu 3 žádost na přejmenování rušné žižkovské ulice Koněvova. Nově by tato ulice mohla nést, podle radnice MČ Prahy 3, jméno prvního starosty obce Žižkova Karla Hartiga. Radní Prahy 3 schválili záměr na přejmenování a nyní o tomto přejmenování otevřeli diskusi obyvatel. Chtěli byste tuto změnu?
Loni se kvůli tomu v Praze 14 rozpadlo koaliční spojení ODS a TOP09. Jde o jedno z mála zdravotnických zařízení pro Hloubětín a okolní pozemky, které má za odhadní cenu získat developerská společnost Central Group. Současná koalice ODS s hnutím ANO upekla podle kritiků smlouvu s developerem za zavřenými dveřmi a nevýhodně pro městskou část.
Pražští zastupitelé schválili přejmenování Korunovační ulice v úseku kolem ambasády Ruska. Vyšli tak vstříc Praze 6, která přejmenování původně navrhla. Nového názvu se dočká i nedaleko železniční most.
Zatupitelé ODS a hnutí ANO požádali primátora Zdeňka Hřiba o svolání mimořádného Zastupitelstva. To by se mělo konat ve čtvrtek místo řádného jednání pražských zastupitelů. Jediným tématem má být řešení uprchlické krize z válkou zmítané Ukrajiny.
Dvě miliardy korun, jako okamžitou pomoc na nákup plynu žádá společnost Pražská plynárenská, kterou majetkově ovládá hlavní město Praha. Kvůli tomu se v posledních dnech uskutečnilo hned několik schůzek vedení společnosti se zástupci Prahy včetně primátora Zdeňka Hřiba. Důvodů je hned několik.
Trapný moment zažili zastupitelé na pondělním zastupitelstvu Prahy 10. Starostka a senátorka Renata Chmelová (VLASTA) je žádala o navýšení rozpočtu o 2 miliony korun, aby měla peníze na pomoc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Opozice pomoc podpořila, ovšem žádala ušetřit peníze z PR rozpočtu starostky.
Na návrh Radmily Kleslové z hnutí ANO odmítlo zastupitelstvo Prahy 10 na svém pondělním jednání převést budovu KD Barikádníků a pozemky s ní související ze své svěřené správy na Magistrát hlavního města Prahy.
Rada městské části Praha 4 vyslovila souhlas se Zásadami pro koordinaci a projednávání přípravy záměrů a návrhů pro významné dopravní stavby, dopravní změny a dopravní omezení mezi hlavním městem Prahou, Technickou správou komunikací a městskými částmi.
Před třemi lety zastupitelstvo MČ Praha 10 naplno využilo koeficient pro zvýšení daně z nemovitosti na nejvyšší stupeň 5. Teď má rozhodnout o slevě na polovinu.
Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo rozdělení účelových dotací ve výši 500 milionů korun pro městské části. Půjdou na 70 projektů v oblastech školství, sociální oblasti nebo obnovy veřejného prostoru a zeleně, oznámil magistrát tiskovou zprávou.
"Džbán jako koupaliště nevyužívají pouze obyvatelé Prahy 6, ale lidé z celé Prahy a je nemyslitelné, aby toto přírodní koupaliště bylo obehnáno bytovkami," řekl člen ZHMP Tomáš Murňák.
Praha posílá na Ukrajinu první pomoc. "Symbolická podpora musí jít ruku v ruce i s praktickou pomocí. Proto jsme se rozhodli poskytnout 10 milionů korun jako první okamžitou pomoc ke zmírnění dopadů útoků vedených Ruskem na civilní obyvatelstvo," říká primátor Zdeněk Hřib.
Polorozpadlou bývalou usedlost Cibulka loni odkoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která na místě plánuje vybudovat centrum paliativní péče pro těžce nemocné děti a jejich rodiny. Zastupitelé Prahy 5 schválili dílčí, ale důležitý krok k realizaci projektu.
Politici ODS a ANO se snažili prosadit do programu jednání úpravu pravidel pro přidělování sociálních bytů v majetku hlavního města. Reagují mimo jiné na rostoucí nespokojenost starousedlíků v magistrátních domech.
Na služby pro pomoc v boji proti drogám dá Praha letos 60 milionů. "Podle aktuálních výzkumů je v Praze 30 % problémových uživatelů drog z celkového počtu v ČR," říká radní Milena Johnová.
Pražské děti se budou ve škole učit o jídle. Projekt vyzkouší pět základek. "Předcházení plýtvání je jednou z našich priorit, vzdělávání mladé generace je tedy její nedílnou součástí," říká radní pro ekologii Petr Hlubuček (STAN).
Hlavní město plánuje do dvou let definitivně dokončit úpravy v Centrálním parku v Praze 11. Své finální podoby se zelenější část sídliště dočká po téměř 50ti letech.
Po několika měsících bezvládí usedl do křesla starosty Velké Chuchle zastupitel za ODS Jaromír Piskáček. Městská část byla bez vedení od loňského dubna.
Zastupitelé Prahy 11 dali na svém pondělním jednání magistrátu jasně najevo, co si myslí o jeho markantním zdražení poplatku za svoz komunálního odpadu.
Pražské zastupitelstvo schválilo pravidla pro příspěvky developerů do rozvoje území, na kterém chtějí stavět. Investor bude muset při rozsáhlejší výstavbě zajistit na oplátku za zhodnocení pozemků například výstavbu školy, úpravu zeleně, veřejného prostranství, nebo určitý podíl bytů z výstavby či finanční kompenzaci.
Nemilá zpráva překvapila všechny pravidelné návštěvníky koupaliště Džbán. To bylo zkraje nového roku uzavřeno a s největší pravděpodobností zůstane nedostupné i během léta. Z jakého důvodu, to se snažil na sociálních sítích vysvětlit jednatel společnosti Molepo, s.r.o. Ing. Jiří Němec.
Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.
MČ Praha 14 do posledního roku funkčního období vkročí s další změnou na radnici, protože se ukázalo, že letní změny ve vedení radnice ke zlepšení jejího fungování nevedly.
Pražští zastupitelé měli šanci napravit postup Rady hlavního města Prahy, která měla před vánočními svátky na programu podporu projektu Trenéři ve škole, ale z neznámých důvodů bod odložila. O přínosném projektu nakonec ale nejednalo ani zastupitelstvo.
Pražský primátor Zdeněk Hřib, jeho spolustraníci a koaliční partneři mají za sebou 3 roky vlády hlavnímu městu a to je doba, za kterou už lze poměrně slušně hodnotit, zda jejich rozhodnutí vedla k lepšímu životu Pražanů a zda jsou to lidé na správných místech.
Zoufalá bytová situace v hlavním městě, kde je velký nedostatek cenově přijatelných bytů, má možná svoje řešení. Ostatně, není to nic nového či převratného, jak i napovídá tematická venkovní výstava s názvem Bytové družstevnictví minulost, současnost, budoucnost ve venkovním prostoru před Fakultou stavební ČVUT v Dejvicích.
Pokračování mimořádného říjnového zastupitelstva Prahy 11 bylo dlouhé a náročné. Piráti různé stahovali ohlášené body programu, uzavírali diskuzi, ještě než stihla začít. Jediné, co se povedlo a na to jsem hrdý, že se na můj návrh obnovil prodej bytové jednotky pro jednu naši jihoměstskou rodinu.
Tak by se v kostce dalo zhodnotit říjnové zastupitelstvo Prahy 11. Šlo o bezprecedentní selhání starosty, který svolal pokračování mimořádného zastupitelstva přerušeného 1. října v rozporu se zákonem. Zákon o hl. m. Praze jasně říká, že přerušené zastupitelstvo musí být svoláno do 15 dnů.
Mnozí Pražané se podivují, kam zmizely přístřešky MHD, které provozovala od roku 1994 francouzská společnost JCDecaux. Jak to vypadá, tak letos se nových laviček Pražané nedočkají. Magistrátu se totiž nedaří vysoutěžit nového provozovatele. Opozice navíc kritizuje nevýhodnost celého projektu pro Prahu.
Již zítra se poprvé po prázdninách sejde k jednání pražské zastupitelstvo. Významným bodem na pořadu schůze bude i opakovaně odkládaný bod finančních kompenzací výpadku příjmů městských částí způsobený loni přijatou vyhláškou zakazující herní automaty v pražských kasinech. Agenda, kterou se zastupitelé budou zabývat již na třetí schůzi v řadě, vyvolává řadu emocí.
Podobně jako u návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí by se mělo jednat o kopii pomníku, který je uložen v Lapidáriu Národního muzea od roku 1919, kdy byl odstraněn.
Jak uvedla již dříve Naše Praha 10, magistrát v rezidenční čtvrti Malešice neinformoval o svém záměru zřídit v rezidenční části Malešic ani místní radnici, natož místní rezidenty. Ovšem každý ze zúčastněných podává zcela odlišná fakta. Lže někdo a kdo? A proč? Desítková i magistrátní opozice naznačuje, že je možná vše jinak… Mnozí politici uvádí, že nařizovací postup a pomíjení místních názorů, vycházející mnohdy od radních z Prahy sobě, narůstá. Bude si politické vedení města dál autoritativně dělat, co se mu zlíbí?
Rada hl. Města Prahy se chystá rozšířit oblasti, kde není možné o silvestrovské noci ani na Nový rok používat zábavní pyrotechniku, to tedy znamená, že by ji nemohly využívat běžní občané. Plánuje, že ohlášené ohňostroje bude možné použít.
Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka se do termínu voleb 2. a 3. října nedá stihnout referendum o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Představitelé iniciativy Zachraňme Baťovku přitom chtěli odevzdat podpisy k vyhlášení referenda tento týden, aby se stihl říjnový termín.
Někdy nám píšete o situacích, kdy jste se obrátili na místní samosprávu na radnici, když se rozhoduje podle zákonů ČR. Například stavební úřady rozhodují nezávisle na zvolených orgánech radnic, starostům, radní a zastupitelům ve svém rozhodování podle stavebního zákona nepodléhají. Dobře to ukazuje příklad z Prahy 10.
Libeň - Se slevou na nájemném v rozmezí 30 – 50 % mohou počítat podnikatelé a živnostníci v prostorách ve správě sti Prahy 8. Jde přibližně o 400 nájemců, na které dopadly v různé míře opatření spojená s koronavirem.
Dnešní jednání pražského zastupitelstva se neuskuteční z právních důvodů. Takže rozhodování o lanovce z Podbaby a dalších záležitostech se projedná později.
Praha vybrala trasu tramvají od Vinohradské třídy k Hlavnímu nádraží. Konec dohadům (možná) učinilo rozhodnutí pražského zastupitelstva. Je to snad i předzvěst toho, že povede tramvaj na Václavské náměstí.
Před týdnem byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, spolu s doprovodnými bronzovými deskami. Radnice míní, že tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku, které radu MČ pověřilo „nalezením důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí a zajištěním nezbytných kroků k přemístění uměleckého díla….“
Radní Prahy 2 na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Koukněte, co konkrétně.
Letňany/Prosek/Čakovice - Na 70 hektarech areálu bývalé Avie vznikne nová moderní čtvrť. Svou rozlohou je areál největším brownfieldem v Praze s velkým rozvojovým potenciálem. Než se ale bude moci stavět, musí dojít ke změně územního plánu.
V podstatě jde o jednoduchou věc. Chybou vznikla situace, že radnice – resp. jí zřízená organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) – nepožádala magistrát o dotace na letošní provoz ve výši 50 milionů.
Zastupitelé Městské části Praha 1 během 13. řádného zasedání schválili rozpočet na rok 2020. Během jednání zastupitelstva došlo ke zvolení předsedy a členů kontrolního výboru zastupitelstva a ke schválení střednědobého výhledu rozpočtu městské části na roky 2021 až 2025. Zároveň byli zvoleni členové kontrolního výboru zastupitelstva.
Většinou 34 hlasů z 65 členného zastupitelstva bylo rozhodnuto o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Přidali se i dřívější odpůrci, či ti, co byli na rozpacích. Po hlasování bylo slyšet jen hlasité vydechnutí zastupitelel Jana Wolfa (KDU- ČSL), který bere obnovu sloupu, jako jeden z úspěchů svého života.
Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.
Politici zrušili novoroční ohňostroj a chtějí tu velkolepou podívanou nahradit videomappingem. Komicky působí zdůvodnění, že by na Nový rok kolem Letné trpěla zvířátka a staří lidé po dobu 15 minut. O silvestrovské noci rachot trvá hodiny, to ale zvířátka a staří lidé netrpí…
Pražští radní dnes (7.10) odsouhlasili, že by Slovanská epopej Alfonse Muchy mohla být pět i více let v zámku v Moravském Krumlově. Mělo by to být do doby, kdy se konečně město rozhodna, kam ji trvale umístí. Oskar Kuptík
Asi jste zaznamenali petici proti zvýšení daně z nemovitosti v Praze 10. Aktivně jsem se zapojil do sběru podpisů, protože to, co se nyní děje na radnici Prahy 10 už mne nenechalo chladným!
Zajímavý názor přišel z Prahy 6. Oč jde? Zaklínadlo jménem rozpočtové určení daní by za normálních okolností mělo radnicím přinášet peníze na běžný chod. Ať už jde o financování školství nebo výdaje na provoz státní správy – výdej občanských průkazů nebo stavební úřady. Praxe však vypadá úplně jinak.
Radní městské části za Vlastu a Piráty a bez podpory radních za ODS na konci června rozhodli, že skokově navýší daň z nemovitosti, a to o 100 %, tedy platby občanů s nemovitostí budou dvojnásobné. Na dnešek bylo z popudu opozice především TOP 09 svoláno i mimořádné zastupitelstvo, aby jako nejvyšší orgán městské části dvojnásobnou daňovou zátěž potvrdilo či zrušilo. Dopadlo to dle Naší Prahy poněkud překvapivě a logicky vznikl ne malý konflikt.
I místní obyvatelé tedy rezidenti mají po žížalkách, taková zkratka přes Ostrovní a Spálenou, nebo třeba od Máje (tedy tam někde) k radnici na Mariánském náměstí už asi od podzimu nevyužijí. Ani taxikáři… Na druhé straně budou moci v centru parkovat jen rezidenti.
Praha 4 – Zastupitelstvo Prahy 4 odvolalo v uplynulém týdnu osm z devíti radních včetně starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (Zelení). Zároveň zvolilo novou starostkou DalšíIrenu Michalcovou z hnutí ANO.
Víte, že další městské čtvrtě chystají v dohledé době omezení příjezdu cizích řidičů zavedením rezidenčních ZPS? Podle informací Naše Prahy se to týká Prahy 4, která už povolenky vydává, Praha 6 má již schválení termín od 10. prosince letošního roku, a třese se to i v Praze, která doslova úpí nad náporem aut zvenku.
Co dělat, když nesnášíte permanentní štěkot či vytí souseda čtyřnohého, hlasitou zábavu živou, reprodukovanou či z TV od souseda dvounohého za zdí, nebo hudební produkci a uřvané hosty z nedaleké předzahrádky? Naše Praha zjišťovala rady strážníků, právníků, hygieniků a dalších, jaké řešení je asi nejefektivnější.
Praha - Slovanská epopej by se mohla vrátit do Moravského Krumlova, kde dlouhou dobu živořila v příšerných podmínkách. Nyní by ale podmínky v zámku, který mezi tím, získalo město Moravský Krumlov, výrazně změnily Moravský Krumlov do něj už i investoval. Slovanská epopej by tu ale byla jen na pět let.
Hned vedle vršovického stadionu Ďolíček pražských klokanů Bohemians na sousední parcele může vzniknout cokoli. Jedna z variant je podle informací Naší Prahy též dlouhodobě zvažovaný parkovací dům. Dnes je tam škvárové parkoviště. Fotbalového stadionu se to přímo nijak netýká.
V Praze 10 (asi 110 tisíc obyvatel/85 tisíc voličů nad 18 let) se volí 5. a 6. října 2018 jednak zastupitelstvo MČ (vršovická radnice - následně bude tímto 45členným zastupitelstvem a jeho koaličně vzniklou radou městské části bude jmenován nový starosta), a též se volí zastupitelstvo města (70 zastupitelů hl. m. Prahy, ze kterých vzejde městská rada a tedy i primátor).
Městem jezdí dva nové elektrobusy. Tyto ekologické vozy nasadila na linky městské hromadné dopravy společnost ČSAD. V okolních městech však jezdí větší počet elektrobusů.
Aktivisté z řad SPD připravují protestní shromáždění občanů Prahy 3 za zrušení squatu Klinika. Na akci, která se uskuteční přímo před budovou Kliniky v Jeseniově ulici v úterý 26. června od 16.00 do 18.00 hodin, budou sbírat podpisy na referendum za přebudování Kliniky na dům pro seniory s denním stacionářem.
Praha 10 realizuje ty projekty, které si navrhli sami oOdbačné. Více než 338 tisíc korun letos chce rada rozdělit projektům, které uspěly v soutěži „Zásobník projektů – město na míru“. Ze svého rozpočtu městská část podpoří celkem osm projektů, včetně „Laviček s výhledem“ nebo Dne poezie.
Snaha zřídit Dopravní podnik Frýdek-Místek (DPFM) se zvrtla v nákladnou záležitost. Jenže dopravní podnik měl být zřízen právě proto, aby byl pro město levnější.
Bude se nebo nebude bourat? Jak rozhodne zastupitelstvo 26. 4.? Naše Praha trochu napoví. Návrh Petra Dolínka (ČSSD) na zbourání a postavení nového Libeňského mostu podpořila na dnešní tiskové konferenci primátorka Prahy Adriana Krnáčová. A jak to vidí opozice?
Část radních podpořilo návrh na zbourání Libeňského mostu a postavení nového. S návrhem na demolici souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD, bourání nepodpořili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).
Jak se městské části a Technická správa komunikací hl. m. Prahy na údržbu, která stojí hlavní město stovky milionů ročně, připravují, jak často se bude údržba provádět a jaký mají na zelené části města rozpočet? A kam nahlásit zanedbané a neudržované travnaté plochy?
Ve středu 25. dubna proběhne tzv. Společné jednání ke změně územního plánu, která řeší vymezení nových tratí z Vinohradské k Hlavnímu nádraží a na Václavské náměstí. Projednávat se budou tři varianty.
Pamatujete si na fotbalový klub SK Hlubočepy? V roce 2006 slavil 100 let výročí svého vzniku. Bohužel dva roky poté fotbalistům zbyly jen oči pro pláč, pozemky klubu se totiž staly majetkem soukromého developera.
Zastupitelstvo městské části Praha 10 v pondělí na svém jednání schválilo rozpočet na letošní rok. Rozpočet počítá s investičními výdaji ve výši zhruba 430 milionů korun, omezily se naopak běžné výdaje.
Za zábavou, jídlem nebo veřejným děním? Kam tento týden v metropoli vyrazit? Naše Praha vám přináší přehled několika akcí, které se tento týden konají v hlavním městě
Praha/Libeň – Ministerstvo kultury rozhodlo, že Libeňský most není kulturní památkou. Je to rozhodnutí nepravomocné, od 19. 2. běží 15denní lhůta, v které se mohou zúčastněné strany odvolat.
Naše Praha informuje: Praha už má analýzu Kloknerova ústavu k Libeňskému mostu. Hlavním městem zřízená organizace Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) ve středu posledního ledna obdržela expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT o stavu Libeňského mostu.
Změnu územního plánu, která umožní stavbu nové Záchranné stanice pro handicapované volně žijící živočichy Jinonice, schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Stav současné záchranná stanice, jejímž provozovatelem jsou Lesy hlavního města Prahy, neodpovídá potřebám zvířat ani personálu.
Praha 7 spustila anketu o problémech a prioritách, na které by se podle občanů měla nyní radnice nejvíce zaměřit. Návrhy vzešly z veřejné debaty „Tři roky od voleb“, která se uskutečnila 22. listopadu ve Veletržním paláci v rámci projektu Fórum zdravých měst. Hlasování probíhá do 14. ledna.
Hlavním bodem jednání frýdecko-místeckých zastupitelů 4. prosince mělo být schválení smlouvy o provozování Dopravního podniku Frýdek-Místek. K tomu však nedošlo. Proti byli zastupitelé Našeho Města Frýdek-Místek, hnutí ANO (současní i bývalí - pozn. redakce) a Realistického klubu. Důvodem je nepřipravený a neustále měněný projekt dopravního podniku a jeho náklady. Vycházel by totiž dráž než současné služby ČSAD. Navíc sílí podezření, že dopravní podnik by se stal trafikou pro místní funkcionáře ČSSD.
Bytový dům v ulici Dobrovského 19 je od roku 2013 prázdný. Poté, co zde byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, se dům stal neobyvatelným. To by se však nyní mělo změnit. Rada hl. m. Prahy schválila Praze 7 dotaci na kompletní rekonstrukci domu, včetně rozšíření počtu malometrážních bytů.
Praha dlouhodobě požaduje po vedení hlavního města Prahy k řešení dopravní situace kolem okruhu. Radnice Prahy 6 zkrátka požaduje změnu dlouhodobě nekompetentního přístupu Magistrátu hlavního města Prahy, týkající se dostavby severozápadního silničního okruhu.
Nechceme umírat osamělí a v nemocnicích Protože Praha 10 podporuje péči v přirozeném prostředí, uvolnilo vedení radnice peníze nejen na specialistu ve Vinohradské nemocnici, ale zavádí také nový dotační program. Finančně podpoří uživatele z desáté městské části finanční pomocí při využití paliativní péče hospicového typu.
Bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo Prahy 6 zejména kvůli iniciativě opoziřčními zasteupiteli za ODS nebo SZ, a to na pondělí 16. října od 17 hodin, což je bohužel i den, kdy jsme tiskárně odevzdávali Naši Prahu 6 (www.nasepraha.cz).
Město opět odsunulo stavbu vnitřního městského okruhu (MO), jež řídí i financuje. Stagnuje i „velký“ obchvat spojující dálnice (SOKP), který buduje (spíš nebuduje) vláda a stát. Krumpáče a bagry mají volno, odlehčení pražské dopravy se opět odkládá. Rozhodnou volby? Hlasy nerozhodnutých či ti, co k volbám obvykle nechodí? Rozhodne „Pepa Šofér“?
Rada Prahy dnes projednala alokaci finančních prostředků na chodníkový program v objemu více než půl miliardy korun a to na 191 oprav a rekonstrukcí vozovek a chodníků. Návrh bude tento týden schvalovat pražské zastupitelstvo.
V sedm hodin večer skončil 5. bod jednání (z 23 bodů od dopoledne) pondělního bouřlivého zastupitelstva, řadu hodin politici vzrušeně diskutovali o rámcové studii o podobě lokality Slatiny – Bohdalec. Rámcová a koncepční studie má nekonkrétně spíše naznačovat možnosti území, jak by mohlo vypadat za desítky let a sloužit jako podklady pro diskuze včetně architektů. Vznikly i petice proti, je ovšem možné, že za peticí stojí i majitelé zdejších pozemků a může zasahovat i mezi politiky.
Příběh do černého sukna oděné soukromé vily Na Petřinách dospěl v srpnu do finále. Po zásahu ministra kultury v červnu ve prospěch vlastnického práva, v srpnu i odbor výstavby Prahy 6 vydal demoliční povolení o odstranění stavby. Majitel zde chce postavit budovu novou. Sousedům nabídl s ohledem na nepříjemnosti se stavbou finanční kompenzaci.
Rada hlavního města podpořila přípravu nového železničního spojení, jehož cílem je propojení železničních tratí v centru Prahy a zásadní posílení kapacity pro regionální i dálkové spoje. Na žádost Správy železniční dopravní cesty budou nové trasy tzv. Nového spojení 2 zapracovány do územního plánu Prahy. O návrhu bude rozhodovat zastupitelstvo na zářijovém jednání.
Až do pátku 14.7. je přerušen v noci od 20 do 4.30 hodin provoz na Libeňském mostě, přesněji na té části, která je nad Vltavou. Další omezení se chystají.
Zastupitelstvo městské části Praha 6 na zasedání 23. června schválilo podporu k urychlené přípravě a výstavbě silničního okruhu kolem Prahy. Ale s tím požadavky neskončily: šestka chce mít svého zástupce i v komisích, které budou mít vliv na rozhodnutí. Dosud tomu tak nebylo.
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí účelové investiční dotace ve výši 950 000 korun městské části Praha 2. V rámci pilotního projektu konceptu Smart Cities zde vyrostou tři dobíjecí stanice pro elektromobily a budou instalovány tři chytré lampy s bezpečnostními prvky.
V září loňského roku Městská část Praha 2 prodala svých osm obecních bytů v aukcích, o které byl enormní zájem. Za organizátora aukcí byl formou veřejné zakázky vybrán koncesovaný dražebník BFT Management, a.s., zakládající člen Komory dražebníků ČR (KDČR). V letošním roce MČ Praha 2 vypsala tendr na prodej 45 bytů aukcemi. Tento dražebník však nesplnil nová kvalifikační kritéria.
Praha 10, aby splnila podmínky magistrátu, zadá vytvořit další, aktualizovanou analýzu dopravy. Může být hotova za rok, až poté, po komunálních volbách na podzim 2018, by se mohlo rozhodovat, co dál. Až pak žádat město o konkrétní řešení.
Zastupitelstvo hlavního města dnes podpořilo přípravu změny územního plánu, která umožní modernizaci železniční trasy 231 - Praha – Lysá nad Labem a vznik nové železniční zastávky. Počítá se s modernizací nádraží ve Vysočanech a přibýt by měla především zbrusu nová železniční stanice na Rajské zahradě s přestupem na metro.
Rekonstrukce kina Petra Bezruče se kvůli nevyjasněným nákladům zadrhla. Město ale potřebuje větší kulturní sál. Možná vznikne u Národního domu v přístavbě, která může být postavena v místě dnešní zahrady.
Zastupitelstvo Prahy 10 v pondělí hlasy ČSSD, TOP 09, ODS, SZ a Hnutí pro lepší Desítku rozpočet schválilo na rok 2017. Plánuje necelou polovinu peněz pro letošní rok proinvestovat, na investiční výdaje je vyčleněno 573 milionů korun. Investovat chce do MŠ a ZŠ či opravit Vzlet. Podívejte se, kdo hlasoval pro a kdo proti.
Zastupitelstvo MČ Praha 7 schválilo na svém zasedání v pondělí 23. ledna rozpočet na rok 2017. Městská část se letos zaměří na rekonstrukce základních škol, opravy chodníků či přípravu nové budovy polikliniky. Pokračovat budou již zahájené projekty, jako je rekonstrukce vodárenské věže či příprava stavebních úprav nové radnice.
Nusle - Městská část Praha 4 příští rok rozdělí zhruba 16 milionů korun na dotacích. Jsou určeny na podporu sportovních a tělovýchovných aktivit, činnost kulturních subjektů, bezpečnost dětí a mládeže, prevenci rizikového chování dětí a mládeže a na podporu organizací zabývajících se snižováním rizik v oblasti protidrogové problematiky, na podporu životního prostředí, zdravotní, sociální a rodinné politiky a integraci cizinců a národnostních menšin.
Zastupitelstvo Prahy 10 ve čtvrtek schválilo memorandum mezi městskou částí a hlavním městem, které řeší budoucí nakládání s pozemky kolem stadionu Ďolíček. Zastupitelé rozhodli, že ve Vršovicích zůstane jak fotbal, tak zeleň a parkovací místa.
Dnes 31. října 2016 jsem obdržel od paní Aleny Borhyové její oficiální rezignaci na mandát zastupitelky městské části Praha 8. Dnes tuto rezignaci odesílám ředitelce Magistrátu hl. m. Prahy JUDr. Martině Děvěrové, MPA. Oceňuji, že paní Borhyová splnila to, co přislíbila právě před měsícem ve svém politickém prohlášení – viz zde: http://www.praha8.cz/Rezignace-mistostarostky-Aleny-Borhyove.html).
Pětadvacet zbytečných minut strávili zastupitelé Frýdku-Místku na jednání, které svolalo hnutí ANO. To také schytalo největší kritiku za svolání zastupitelů a nepřipravené body programu.
Hnutí Naše město FM vypovědělo nedávno podepsanou koaliční smlouvu s hnutím ANO 2011. Končí tak patový stav, kdy radnici řídila dvě politická uskupení bez dohody o spolupráci.
Na řešení Ďolíčku se Praha 10 a magistrát opět neshodly, zřejmě jde o parkování v okolí - hlavní město a desátá městská část se totiž průběžně neshodují na řešení budoucnosti parcel ve Vršovicích, kde stojí stadion Ďolíček využívaný fotbalovým klubem Bohemians a sousední parcely, kde je parkoviště pro několik set vozidel.
Od 11 hodin je naplánováno na čtvttek 8. 9. zastupitelstvé desáté městské části. Hned jako první bod je naplánováno projednání memoranda vůči tomu, aby město mohlo koupit Ďolíček.
Na začátku pondělního jednání zastupitelů vypovědělo hnutí Naše Město v čele s Jiřím Kajzarem koaliční smlouvu. Domluvenou koalici ANO + Naše Město, kterou měli podpořit dva členové KSČM, se nepodařilo složit a ve městě začala nová politická vyjednávání.