Počasí
Praha 10 °C Středa, 08. května 2024, den osvobození
Go to content
Naše Praha na Facebooku

budova

Hotel Jalta, architektonický skvost Václavského náměstí, slaví 60. výročí

Boutique Hotel Jalta dotváří svou osobitou architekturou horní část pražského Václavského náměstí přesně šedesát let. Přes relativní mládí má tato unikátní budova své místo nejen na seznamu kulturních památek pražského historického centra, ale i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za dobu své existence poskytl hotel zázemí více než 2 milionům hostů včetně významných osobností, například Jeho svátosti Dalajlámovi či americké filmové hvězdě Bruci Willisovi.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Naše Praha pomáhá řešit problémy

V časopisech Naše Praha pravidelně na straně 15 najdete výzvu k posílání podnětů na to, co vás v metropoli trápí. Pravidelně si na stejné straně můžete přečíst i reakce na vaše podněty. Nyní vám přinášíme kompletní přehled těch, které už naše redakce vyřešila.

Den otevřených dveří Národního muzea ukázal nové prostory i práci restaurátorů

Pečlivou práci restaurátorů, kteří uvádějí mnohé části Národního muzea do původní podoby z 19. století, i práce na nejmodernějších technologiích mohli vidět návštěvníci sobotního dne otevřených dveří. Na budovu se například vrátí původní stožáry, které se ztratily v 60. letech 20. století, či historické oplocení. Instaluje se vzduchotechnika, která v muzeu nikdy nebyla.

Den otevřených dveří Historické budovy Národního muzea

Zajímá vás, jak to momentálně vypadá v Historické budově Národního muzea? Ačkoliv zde stále probíhá rekonstrukce, nyní máte u příležitosti výročí 200 let od založení Národního muzea jedinečnou možnost nahlédnout dovnitř a podívat se, jak práce na této památce pokračují. V sobotu 19. května 2018 od 10.00 do 15.00 hodin u příležitosti 127. výročí zpřístupnění budovy veřejnosti a Mezinárodního dne muzeí bude pro návštěvníky připravena speciální trasa, kterou si budou moci zdarma projít a seznámit se se stavem rekonstrukce.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Největší pražská i česká nemocnice slaví 75 let

V lednu před 75 lety začala fungovat předchůdkyně dnešní motolské nemocnice. V letech 1937 a 1938 se začalo s přípravnými pracemi na výstavbu nemocnice s 1 300 lůžky – plány se týkaly jak okrskové tak fakultní nemocnice. Dnes ji využívají nejen lidé z Prahy 5 a 6, na jejichž rozhraní leží, ale v podstatě z celé metropole i dál.

Děti míří do nového centra Jablíčkov v Malešicích

Začátkem 60. let byly Malešice tedy špičkovým a největším pražským sídlištěm a v roce 1964 se na špičky dvanáctipatrových věžáků se přijel podívat i šéf sovětských komunistů Nikita Chruščov. Další špička - budova Bytového domu Malešice vznikala o necelá dvě desetiletí později a byla nedávno radnicí komplexně rekonstruována. Radnice zde nabízí byty pro mladé i ústupové pro seniory, či veřejnou jídelnu. Od února tu vzniklo i velké rodinné centrum pro děti.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vyšla nová kniha o historii Frýdku-Místku

Další kniha z historie města je na světě. Vydal ji Jan Becher z místeckého knihkupectví Kapitola pod názvem Frýdek-Místek v proměnách času. Základem knihy jsou fotografie a pohlednice ze sbírky Václava Petera, který je také opatřil texty. Fotografie do knihy poskytli také Milan Václav Klega, Miroslav Fajkus, Miroslav Lysek, Miroslav Žiška a Jan Becher, některé fotografie zapůjčil frýdecko-místecký archiv.

Co bude s Nádražím Bubeneč? Řekněte si v anketě sami

Šestá městská část usilovala již od roku 2015 o převedení nevyužívané budovy nádraží do svého vlastnictví. Budova, která na tomto místě plnila svou funkci mezi lety 1850 a 2014 přestala sloužit po vybudování nádraží Podbaba, které zajistilo lepší vazbu na celoměstský dopravní systém. Ale co s ní dál?

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

FOTOGALERIE: 5 míst, kam se běžně nepodíváte

V Praze je řada míst, která jsou veřejnosti zapovězena. Věděli jste například, že Karlův most je dutý nebo, že Pražané nikdy neuvidí jeden z nekrásnějších výhledů na hlavní město? Díky Naší Praze se do těchto míst můžete alespoň prostřednictvím fotografií podívat.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

FOTOGALERIE: 5 prázdných domů, které hyzdí Prahu

Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy je v metropoli 587 832 bytů. Ne všechny jsou ale obydlené. V hlavním městě přibývají nejen prázdné byty, ale celé domy. Dokonce v centru města – nejlukrativnější adrese - jsou takové domy na každém rohu. Poznáte je snadno, většinou mají vchody a zdi počmárané graffiti.

Vstup zdarma do Muzea Prahy i prohlídka domu Na Kocandě

Muzeum hlavního města Prahy se tradičně připojuje ke Dnům evropského dědictví a 9. září 2017 zpřístupňuje některé své objekty pro veřejnost zdarma. Bude otevřena hlavní budova muzea, Zámecký areál Ctěnice, Podskalská celnice na Výtoni, Novomlýnská vodárenská věž a dům U Zlatého prstenu. Zcela výjimečně bude v rámci Dnů evropského dědictví otevřen dům Na Kocandě, kde Muzeum hlavního města Prahy provádělo archeologický průzkum. Komentovaná prohlídka v domě Na Kocandě je zaměřena na archeologický nález brány sv. Valentina, která byla součástí opevnění Starého Města.

Střely ze srpna 1968 budou na fasádě Historické budovy Národního muzea viditelné i po její rekonstrukci

21. srpen 1968 byl jedním ze zásadních mezníků dějin Československa a od okupace vojsky Varšavské smlouvy (kromě armád Rumunska a Albánie) v letošním roce uplyne již 49 let. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí rozsáhlé škody. Útokem na muzeum došlo k poškození omítky, reliéfů, sochařské výzdoby i interiéru budovy.

Epopej v centru města nový domov nenajde

Rada hlavního města Prahy bude v úterý 15. srpna 2017 jednat o návrhu MČ Praha 1 na přeměnu parčíku u Štefánikova mostu ve stavební parcelu. Předložený návrh na změnu územního plánu by měl umožnit výstavbu nové galerie pro umístění Epopeje A. Muchy. Projekt je veřejnosti znám pod názvem „Zlaté vejce“. Komise Rady hlavního města Prahy pro změny územního plánu hlavního města Prahy změnu doporučila zamítnout.

Národní zemědělské muzeum otvírá nové expozice i střešní terasu

Národní zemědělské muzeum v Praze s létem ožívá – po rekonstrukci vnitřních prostor, započaté v loňském roce, se návštěvníkům od poloviny prázdnin představí ve zcela nové podobě. A proměna se nebude týkat jen stavebních úprav, které měly za cíl budovu co nejvíce přiblížit původnímu návrhu architekta Milana Babušky z roku 1937. Muzeum otevírá také další tři z řady nových expozic a unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Budova filharmonie na Kulaťáku? Patrně vyhraje Vltavská

V Praze se diskutuje i o umístění budovy nového koncertního sálu. Za sedm let od vzniku Spolku pro vznik nové budovy filharmonie se diskutovalo celkem o třiadvaceti místech, kde by filharmonie mohla vyrůst – mezi nimi Vítězné náměstí, Rohanský ostrov, Klárov nebo Štvanice. Aktuálním favoritem je Vltavská, kterou vybrala komise, působící při IPR Praha.

Budova na Václavském náměstí bude zbourána do konce června. Nahradí ji nový, moderní a ekologicky šetrný dům

V Praze je zhruba sedm tisíc neobydlených domů. Denně kolem nich projdou bez povšimnutí tisíce lidí. Zájem tyto domy vzbudí až ve chvíli, kdy se s nimi jejich majitelé rozhodnout něco dělat. Takový osud potkal i dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Ten jde po letech sporů k zemi a nahradí ho novostavba.

Město urychlí transformaci nákladového nádraží Žižkov

Rada hlavního města Prahy podpořila rychlejší transformaci jedné z nejzanedbanějších lokalit v širším centru města – bývalém nákladovém nádraží na Žižkově. Odsouhlasila pokyny pro dokončení změny územního plánu, která je nezbytná pro zástavbu pozemků dříve sloužících železnici. Součástí řešeného území je i největší a nejlépe dochovaná funkcionalistická průmyslová budova v Praze.

V Letňanech vznikne knihovna a dům pro děti

Uvolněním budovy v areálu Letov by mělo v Letňanech vzniknout místo pro volnočasové aktivity obyvatel městské části Praha 18. Na adrese Beranových 688, kde dříve působilo detašované pracoviště Střední průmyslové školy na Proseku, vznikne dům dětí a mládeže, ostatní prostory nevyužívané budovy budou sloužit jako knihovna.

Sladká sobota v muzeu: chystá se už třetí ročník cukrářských slavností

Odkud se do Evropy dostaly první sladkosti? Existuje typicky český pamlsek? V čem se liší pečení našich babiček od toho dnešního? Jaké druhy koření používali při přípravě sladkostí naši předkové a jaké používáme my? Jak se liší příprava dortů v různých evropských zemích? Dokážeme vyrobit sladkost bez cukru a jeho náhražek? A proč vlastně lidé milují sladké? Pro odpovědi na všechny tyto otázky by měli zvídaví milovníci sladkého zavítat v sobotu 13. května 2017 do Národního zemědělského muzea v Praze.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha má zhotovitele projektové dokumentace obnovy a rekonstrukce Průmyslového paláce

Hlavní město již zná zhotovitele projektové dokumentace na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce a rekonstrukci křídla stávajícího. Nejvýhodnější nabídku rozhodnutím Rady hl. m. Prahy z 31. 3. 2017 podal uchazeč VPÚ Deco Praha, a.s., s nabídkovou cenou 37 898 000 Kč bez DPH. Součástí zadání je i projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Základní škola náměstí Curieových se přiblížila ke hvězdám

Zhruba 900 Metrů čtverečních nových prostor, sedm nových učeben, kabinety, toalety a další zázemí získala přestavbou rozsáhlé nevyužívané půdy ZŠ náměstí Curieových. Po velmi náročné rekonstrukci, trvající necelých osm měsíců, jejíž náklady dosáhly výše 59 milionů korun, tak mohou děti od nového pololetí využívat zcela nové patro.

Bude nová koncertní síň na Vltavské nebo někde jinde?

Nová koncertní síň, kterou by Praha skutečně užila, by mohla stát nad stanicí Vltavská, tedy v místě, kde se dříve počítalo se sídlem radnice Prahy 7. Stanice metra se má opravovat a tak by se zřejmě mohlo postupovat jako při stavbě Quadria, které vzniklo nad stanicí metra Národní třída.

Upozornění pro řidiče: Podívejte se na platnost svého řidičského průkazu

V letošním roce by v České republice měla postupně vypršet platnost více než 800 tisícům řidičských průkazů. Jedná se o průkazy, které byly vydány v roce 2007 s dobou platnosti na 10 let. Řidiči by si měli platnost svého řidičského průkazu zkontrolovat a včas požádat o jeho výměnu. Vyhnou se tak frontám a případně riziku pokuty za neplatný průkaz.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zajděte si na Letnou na husu

Málokterý světec je tak úzce spojen s naším životem, jako svatý Martin. Jeho svátek, připadající na 11. listopad, byl už za našich předků důležitou částí církevního i zemědělského roku. Ke sv. Martinovi se váže řada pověstí a legend, po celé Evropě jsou s ním spojeny desítky tradic i pranostik. A samozřejmě také bezpočet pokrmů i nápojů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se otevře veřejnosti

Národní technické muzeum se 28. října opět podílí na Dni otevřených dveří Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Historická budova ministerstva Na Františku bude při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu otevřena veřejnosti a NTM zde v letošním roce vystaví výběr ze své hodnotné cyklistické sbírky.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Dny architektury oživí Holešovice

Tokovo, nová radnice Prahy 7, DOX, bývalé Elektrické podniky na Vltavské, ale rovněž emblém brutalismu v české architektuře - budova Rosmarin, někdejší sídlo Vodních staveb... Pražské Holešovice nabídnou nadcházející víkend 1. a 2. října hned několik komentovaných prohlídek a otevřených dveří. Koná se zde totiž ambiciózní akce Den architektury, která přibližuje často opomíjené klenoty pražské architektury a stavebního umění.

V Praze 14 vznikne přírodní koupaliště

O tom, jak by mohlo vypadat okolí ulice Broumarská, tedy oblast u Kyjského rybníka a kostela sv. Bartoloměje, zástupci radnice několikrát debatovali s tamními obyvateli. Ze všech veřejných projednání vždy vyšel jasný požadavek: udržet současný charakter místa a vybudovat zde přírodní koupaliště. Přesně v tomto duchu se nese nová studie, která se využitím zmíněného území zabývá a jejíž cíle zastupitelé městské části schválili na svém zářijovém jednání.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Stopy po střelbě okupantů zůstanou na fasádě Národního muzea jako memento

V neděli 21. srpna uplynulo 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody. Útokem na muzeum došlo k poškození na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Po dokončení generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zůstanou na fasádě veškeré filuňky tvořící náhradu za části poškozené střelbou, které budou spolu s pamětní deskou tuto významnou událost připomínat.

V centru Prahy potkáte Tomáše Baťu

V pražském Muzeu Grévin dnešním dnem ožil fascinující svět velkého českého podnikatele Tomáše Bati. Nejzábavnější muzeum voskových figurín otevřelo ve spolupráci se zlínskou Nadací Tomáše Bati novou část expozice. Návštěvníkům zprostředkuje svět tohoto významného muže a jeho životní filozofii. Přijďte ho zažít i vy. Inspirovat a bavit bude od srpna až do konce října.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Pivo se ve Frýdku a Místku vařilo již v 16. století, zpočátku bez chmele

Frýdek a Místek patřily k městům, které měly právo vařit pivo. Přísaha nově přijímaných frýdeckých šenkovních měšťanů svědčí o pozornosti, jakou naši předkové věnovali vaření piva: „Já níže podepsaný přísahám Pánu Bohu všemohúcímu, Blahoslavenej a bez poškvrny počatej Panně Marii, Mateři Boží a všem milým Božím svatým tak jakož jsem já od slavného magistrátu svolení vařiti pivo dostal, že ve všech věcech podle předpisův a nařízení vařiti pivo budu a zavazuji se všechna dobra v městským pivovaře držeti.

Palác Národní bude zdobit unikátní barokní krov i probarvené betony s reliéfními otisky

Na jedné z posledních volných parcel v centru Prahy roste unikátní polyfunkční budova s obchody, restauracemi a kancelářemi. Investor začíná nabízet pronájem kanceláří a dalších prostor. Autorem budovy s terasami plnými rostlin je držitel několika prestižních architektonických cen, Stanislav Fiala. Moderní budovu chce architekt citlivě propojit s historickým Schönkirchovským palácem, a spojit tak historii s moderní architekturou.

Tančící dům dnes slaví 20. výročí od otevření

Tančící dům sídlící na pražském Rašínově nábřeží oslaví letos v červnu dvacet let od svého vzniku. Světově uznávaný skvost porevoluční architektury byl postaven architekty Frankem O. Gehrym a Vlado Miluničem mezi lety 1994-1996. Slavnostní otevření se uskutečnilo 20. června 1996.

Nové sídlo záchranky v Troji je na spadnutí

U výjezdu z tunelu Blanka v Troji má už od roku 2013 stát nové sídlo pražské záchranné služby. Ale nestojí. Záchranka se tísní v bývalé budově ministerstva zdravotnictví na Korunní v Praze 2, kterou sdílí s městskou policií. Garáže a další zázemí má rozstrkané po celé Praze.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha 7 zná podobu budoucí radnice

Rada městské části Praha 7 potvrdila rozhodnutí mezinárodní poroty a vyhlásila vítěze mezinárodní architektonické soutěže o návrh na rekonstrukci budovy U Průhonu 38. Zvítězil návrh pražského sdružení architektů Atelier bod architekti, druhé místo obsadili Anne-Sereine Tremblay a Jan Kudlička z Nizozemí a třetí místo patří čtveřici Martin Čeněk, Dalibor Hlaváček, Ludvík Holub a Zuzana Kučerová z Prahy.

Mezinárodní den muzeí ve Ctěnicích

Muzeum hlavního města Prahy připravilo pro návštěvníky 18. 5. 2016 v rámci Mezinárodního dne muzeí vstup zdarma, a to do hlavní budovy muzea a Zámeckého areálu Ctěnice. Tématem letošního Mezinárodního dne muzeí je „Muzeum a kulturní krajina“.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Olga Kubíčková: Lidé říkají, že Centrum zdraví Sagena je ve zdravotní péči malým Švýcarskem. To samozřejmě potěší

Centrum zdraví Sagena z Frýdku-Místku patří v Moravskoslezském kraji k zařízením, která poskytují špičkovou zdravotní péči tzv. pod jednou střechou. Pracují v něm jedni z nejlepších lékařů – specialistů i vyškolený zdravotnický personál. Nevídaná je otevírací doba – od 6 do 20 hodin, takže pacient si kvůli vyšetření nebo rehabilitaci nemusí brát volno. Co je důležité, že klienti jsou objednáváni na čas, a jelikož čas je drahocenný, všichni to rádi ocení.

Klinika nebo smrt?

Podle některých komentátorů jde v „kauze“ Klinika v Praze 3 z velké míry o efektní publicitu aktérů, či vyhrocený ideový střet extrémnější levice a konzervativního přístupu. Podle řady místních by bylo nejlepším řešením obnovení zaniklých ordinací praktických lékařů, nebo k využití pro neziskové sociální či sportovní organizací Prahy 3.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Fasáda FEL ČVUT bude svítit

Interaktivní světlená instalace LINKY rozsvítí fasádu Fakulty elektrotechnické na Vítězném náměstí. Slavnostnímu spuštění instalace proběhne 25. února v 18 hodin.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Léčebna dlouhodobě nemocných bude Pod Marjánkou

Objekt v ulici Pod Marjánkou bude na základě rozhodnutí vedení Praha 6 využit jako léčebna dlouhodobě nemocných. Stávající zdravotní ambulantní služby budou zachovány. Vedení Prahy 6 za tím účelem plánuje převzetí, rekonstrukci a modernizaci sdruženého zdravotnického zařízení.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Šatovka je opět opuštěná

Členové skupiny Resurp Crew, kteří v prosinci loňského roku obsadili již několik let opuštěný objekt usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí, je spořádaně vyklidili a budova je tak opět prázdná. Na její smysluplné využití si tak ještě nějaký čas určitě počkáme.

Národní muzeum nezahálí a připravuje nové expozice pro budoucí generace

Historická budova Národního muzea od jara roku 2015 prochází náročnou generální rekonstrukcí. Pracovníci muzea však nezahálí a pilně připravují pro návštěvníky nové expozice. Po ukončení rekonstrukce se veřejnosti otevře zcela nové muzeum, které bude v deseti velkolepých příbězích prezentovat to nejpodstatnější z dějin i přírody, a představí jim desítky světově unikátních exponátů.

Technické muzeum nabízí snížené vstupné

Národní technické muzeum se i tento rok připojuje k akcím, které po celém území České republiky připomínají památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplynou 4 roky, a na 18. prosince připravilo pro všechny příchozí jednotné snížené vstupné 50 Kč.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...