Proces znovuvzkříšení muzea, zažitý pod názvem Oživování, tak vstupuje do velkého finále. To odstartuje 27. července po slavnostním otevření.
Velký příběh zemědělství aneb Vše mezi zemí a talířem – to je hlavní leitmotiv a zároveň nejvýstižnější charakteristika Národního zemědělského muzea, které coby jedinou instituci svého druhu s celostátní působností zřizuje resort zemědělství. Muzeum má být nejen jeho důstojným reprezentantem, ale především poutavým průvodcem všemi obory, které zemědělství tvoří; má být místem, kde se lze mnoho nového dozvědět, poučit se i pobavit.
„Jsem rád, že Národní zemědělské muzeum ožívá nejen novými expozicemi, ale i po celkové rekonstrukci a zpřístupňuje střešní terasu. Díky ní si mohou návštěvníci užít krásného výhledu na Prahu, a završit tím naučnou procházku po expozicích. Jsem přesvědčen, že se v muzeu bude líbit nejen dětem, ale že zaujme i dospělé a odbornou veřejnost a rádi se sem budou vracet,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Proces Oživování, který zahrnuje nejen stavební rekonstrukci hlavní budovy na pražské Letné, ale i změnu konceptu a ducha celé budovy, zahájil tým pod vedením generálního ředitele Milana Jana Půčka před dvěma lety. Muzeum za tu dobu doznalo nebývalých změn: otevřelo několik nových expozic (Rybářství, Myslivost, Laboratoř ticha) i netradiční výstavy (Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu, cyklus Z fotoarchivu NZM), zároveň aktivně komunikuje s návštěvníky prostřednictvím oblíbených žánrových festivalů (Letenské prase, Bylinkový den, Cukrářské slavnosti atd.), dbá o rozkvět svých poboček v Čáslavi, na zámcích Kačina a Ohrada a ve Valticích, a navíc letos dokázalo otevřít i další pobočku ve Znojmě a připravuje pobočku v Ostravě. Generální ředitel Milan Jan Půček k procesu proměny NZM říká: „Rozhodli jsme se s týmem mých spolupracovníků uvést v nový život instituci, která bude na výborné úrovni a přitom zajímavými formami prezentovat zemědělství jako prazáklad všeho a mimořádný socio-ekonomický fenomén. Přitom se chceme opírat o „zdravý selský rozum“. Jsem přesvědčen, že jsme se vydali správnou cestou – na jejím konci se z Oživování stane definitivní Oživení a z Národního zemědělského muzea skutečné Muzeum života,“ uzavírá generální ředitel NZM Milan Jan Půček.
Jednou z nedílných součástí Oživování NZM je také rekonstrukce hlavní pražské budovy, která byla zahájena v loňském roce a intenzivně probíhala od letošního ledna. Podle generálního ředitele Milana Jana Půčka se muzeum v tomto směru odhodlalo ke zcela nevídanému kroku: „Celou rekonstrukci jsme se rozhodli provést za provozu, abychom neztratili kontakt s návštěvníky a aby oni sami viděli, jak se vlastně nové muzeum rodí, jak vzniká. Stali se tak přímými aktéry Oživování NZM.“ Třemi novinkami, které rozšíří od 26. července nabídku NZM, jsou stálé expozice Voda v krajině, Objevovna a Gastrostudio.
Voda v krajině je koncipována tak, aby interaktivní formou představila kompletní příběh vody. Návštěvníci mohou na plastické obří mapě naší republiky sledovat, jak vypadá hospodaření s vodou v jednotlivých regionech, pracovat s mapami rybničních soustav, povodí, rozvodí, srážek a sucha a dozvědět se, kam se voda ztrácí a kde se naopak může nečekaně objevit; jaký vliv má na život v jednotlivých oblastech a jak ovlivňuje ráz krajiny. Vše je doprovázeno animacemi a podmanivým zvukovým podkreslením, aby byla iluze vodního světa úplná.
Naopak Objevovna i Gastronomie, jejíž součástí je Gastrostudio, nejsou postaveny na animacích, efektech a iluzi, ale na skutečnosti a realitě. Jak už sám název napovídá, v Objevovně se bude především objevovat, bádat a zkoumat. Je určena hlavně školákům a stane se nejen přednáškovým a výukovým prostorem, ale také jednou velkou laboratoří, v níž budou probíhat pokusy všeho druhu. A pokusům, ačkoliv zcela odlišného ražení a s voňavými a lahodnými konci, bude zasvěceno i Gastrostudio. Je postaveno a pojato jako tréninkové místo pro kuchaře a cukráře národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR, který reprezentuje naši republiku na mezinárodních soutěžích v kulinářském umění.
V Gastrostudiu se budou jeho členové „rozcvičovat“ před velkými mezinárodními kláními a návštěvníci budou moci jejich práci sledovat díky kamerám nad pracovní plochou v detailním přímém přenosu nebo ze záznamu na obrazovkách před studiem. Sami se ale mohou také učit a zkoušet – v Gastrostudiu se budou pod vedením těch nejzkušenějších odborníků konat kurzy vaření. A jak už se stalo v NZM milým zaběhnutým pravidlem, vítáni zde budou i malí návštěvníci – kuchaři, o které bude postaráno v dětské gastronomické herně v bezprostřední blízkosti Gastrostudia. V ní budou moci děti napodobovat dospělé při vaření v dětských kuchyňkách a navíc se budou hravou a zábavnou formou učit základům stolování a etikety. Veškeré aktivity v Gastrostudiu budou zaštítěny Kulinářským institutem Marie Sandtnerové, takže návštěvníci budou v těch nejprofesionálnějších rukou, jaké si lze představit.
Vrcholem a pomyslnou třešinkou na dortu červencového otevření zrekonstruované pražské budovy NZM je ale střecha, přesněji řečeno střešní vyhlídková terasa s piknikovou loučkou, která se v budoucnu spojí s expozicí Živá zahrada. Výstup na střechu má být vrcholným zážitkem na pamětnou, protože samotná střešní terasa i pohled z ní jsou nádhernými exponáty. „Oživená budova NZM se má stát ve finále jakousi pyramidou, při níž je návštěvník postupně proveden všemi etapami evoluce: od nejprimitivnějších způsobů obživy, jimiž byly sběr a lov, přes nejvýznamnější know-how lidstva, jímž je zemědělství, až po samotný vrchol pyramidy, jímž je jídlo. To je v biologickém, historickém i kulturním kontextu otázkou života a smrti, takže by si měl každý návštěvník uvědomit, jak významnou roli zemědělství hraje a co vše díky němu existuje, včetně nás samotných,“ uzavírá generální ředitel NZM Milan Jan Půček.
Pohled ze střechy Národního zemědělského muzea aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou. Návštěvníci ji budou moci spolu s nově zrekonstruovanou budovou a třemi novými expozicemi Národního zemědělského muzea navštívit od 27. července letošního roku.