Mineralogická sekce Společnosti Národního muzea a Základní škola Solidarita srdečně zvou všechny milovníky minerálů na jubilejní 20. ročník Amatérské burzy minerálů, která se uskuteční 15. února 2025 v Praze 10.
V sobotu 17. srpnase bude konat 11. ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije! Na různých místech v centru města vystoupí přes dvacet pouličních umělců nejen z různých koutů Čech, ale také ze zahraničí: z Německa, Polska i ze Slovenska. Vstup na všechna vystoupení je zdarma.
Přijďte s dětmi do expozice v Národním muzeu, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.
Svět mořských lastur i ostatních mořských přírodnin je fascinující pro každého, kdo má rád přírodu. Dopřejte sobě i svým dětem mimořádný zážitek a nechte je o víkendu 22. a 23. října v KD Ládví nahlédnout do tajemných hlubin oceánů!
Národní muzeum otevřelo výstavu s názvem Věra Čáslavská, která přibližuje život i sportovní kariéru této nezapomenutelné gymnastky. Podle BNárodního muzea je výstava otevřená od 6. května do 30. září v Nové budově.
Národní muzeum otevřelo v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem Autoškolství, která popisuje historii a vývoj československé výuky dnes již nepostradatelné dovednosti. Výstava je k vidění od pátku 8. dubna až do konce letošního roku.
Chcete vidět horoskop Albrechta z Valdštejna, cestovní kufříkový klavír Emy Destinnové nebo sádrový odlitek lebky Karla Hynka Máchy? Národní muzeum otevřelo svou 4. stálou expozici Dějiny, která zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války.
Zatím nejvýraznější filmovou rolí pohledné herečky Zuzany Žákové (23) byla princezna Adélka v diváky zavržené pohádce Když draka bolí hlava. Nicméně její talent nešlo přehlédnout, což dokazuje i na prknech Divadla Na Jezerce.
Jeho šikovnýma rukama prošly tisíce pacientů, kterým se doslovně podíval do hlavy. Od náročné práce si pak špičkový pražský neurochirurg Vladimír Beneš (66) dokáže odpočinout při zahraničních výpravách za brouky, při kterých ho nezřídka doprovází herec Oldřich Kaiser.
Praha - Do Národního muzea přišlo loni přes milion návštěvníků. Nejvíce lákala nově otevřená historická budova. Muzeum si toho váží zavádí několik potěšujících novinek pro návštěvníky První je od 1. března volný vstup do všech objektů pro děti a mládež do 15 let.
Praha - Předseda spolku Ohňostroj pro Prahu Jan Šaršoun sdělil, že alternativní ohňostroj, který má nahradit pražskými koaličními politiky odmítnutí novoroční ohňostroj, bude zároveň poctou Karlu Gottovi. Show se má jmenovat Praha Božská. Spolek Ohňostroj pro Prahu kritizuje narušení dlouholeté oblíbené tradice. Podporu spolku vyjádřili předseda zastupitelského klubu ANO a poslanec Patrik Nacher, který navíc slíbil že podpoří akci i finančně. Podobně jednají další pražští zastupitelé za ANO a za ODS.
Od nynějška až do konce ledna 2020 budou mít návštěvníci možnost vidět v Historické budově Národního muzea zcela unikátní předměty, které patřily těmto válečným hrdinům.
Šestnáctá Pražská muzejní noc proběhne v sobotu 8. června od 19.00 hodin. Návštěvníkům se otevřou brány 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v celkem 70 objektech. Letos se do akce zapojilo i Pražské Quadriennale. Po dlouhých osmi letech je veřejnosti zpřístupněna nově zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea.
Pražské židle jsou zpět již počtvrté! Letos se na ně posadíte na více než 70 různých místech, dokonce i v italských Benátkách. Pražské židle a stolky jsou zpět v ulicích, letos ještě ve větším počtu než předcházející tři sezony.
Na tramvajové koleji mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea najdete výstavu Proměny okolí budov Národního muzea a Čelakovského sadů. Na 26 panelech mapuje historii místa i jeho současnost.
Už jste viděli výstavu Indiáni? V únoru máte poslední možnost shlédnout ji celou! Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské náměstí 1
Historická budova Národního muzea se po rekonstrukci částečně otevře veřejnosti. Po generální rekonstrukci, která trvala 42 měsíců, se Národní muzeum opět otevřelo pro veřejnost. Do Národního muzea je až do konce roku vstup zdarma
Pro všechny milovníky písní skladatele Erwina Schulhoffa si připravilo Národní muzeum v Českém muzeu hudby v sobotu 15. září od 18.30 písňový recitál. Bude se jednat o souborné provedení písní pro baryton a klavír z rukopisů ze skladatelovy pozůstalosti uložené v Českém muzeu hudby. Za klavír v tento večer usedne Klaus Simon a na baryton bude hrát Hans Christoph Begemann.
Po několika letech postupně končí práce na Národním muzeu v centru Prahy. Kromě zcela nového interiéru se mohou Pražané těšit také na zvelebení celého okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou Čelakovského sadů, chodníků a do budoucna tu plánuje hlavní město vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na různé rostliny výhradně z České republiky. Muzeum se lidem otevře již v říjnu.
Důležitá součást Václavského náměstí, stavba, která skrývá českou kulturní historii a také upomínku na těžké chvíle národa. Tak na Národní muzeum památkáři nahlíželi po dobu několikaleté rekonstrukce. Fasáda proto i poté, co prokoukla a je opět o něco světlejší, nese stopy po střelách okupantů z léta 1968. I když nejsou tak patrné, jako dříve.
Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a L. Bielik / Srpen 1968.
Pro všechny, kdo rádi poznávají cizí kultury a neobyčejné chutě i vůně, připravilo Národní muzeum 18. srpna v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur nezapomenutelnou akci s názvem Etnopiknik. A protože v letošním roce slaví Národní muzeum výročí 200 let od svého založení, bude vstup po celý den do Náprstkova muzea zcela zdarma. Návštěvníkům se tak naskytne možnost poznávat nejen vzdálené kultury, ale také Národní muzeum jako takové.
Flašinety rozezní srpnovou Prahu i v letošním roce. Národní muzeum pořádá už V. ročník mezinárodního setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 14. srpna 2018. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů.
Pro všechny, kdo rádi tráví čas v přírodě na dece s malým občerstvením a za poslechu příjemné hudby, připravilo Národní muzeum v Muzeu Antonína Dvořáka akci k 200. výročí od svého založení s názvem Piknik z Nového světa. V samotném srdci Prahy si tak v sobotu 28. července vychutnáte neopakovatelnou atmosféru zahrady letohrádku Amerika a navíc budete mít možnost se i něco dozvědět o významném českém skladateli, Antonínu Dvořákovi přímo od kurátorů Národního muzea, kteří vám ochotně představí i svou práci a zákulisí muzea.
Generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea bude již brzy u konce a s tím souvisí i plánování nových expozic, které budou otevřeny v letech 2019 a 2020.
V neděli 15. července tomu bylo přesně 101 let, kdy zemřel známý architekt Josef Schulz, a není náhodou, že právě v těchto dnech byla dokončena oprava jeho hrobu s novou pamětní deskou. Stalo se tak navíc v roce, kdy bude částečně znovuotevřena po dlouholeté a náročné rekonstrukci Historická budova Národního muzea, jež je jednou z řady významných budov, které Josef Schulz navrhl.
Uvedením Sinfonietty současného autora vážné hudby Aleše Březiny bude 27. října slavnostně otevřena Historická budova Národního muzea. Otevřením muzea začne i stěžejní akce letošních oslav vzniku republiky Čechů a Slováků - výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava.
Chcete zažít jedinečný den plný nádherné hudby, která ani po mnoha letech neztratila své kouzlo? Pak se připojte k oslavám 200. výročí od založení Národního muzea a přijďte v sobotu 14. července do Muzea Bedřicha Smetany, kde právě u příležitosti oslav proběhne ojedinělá akce s názvem Smetana na Vltavě.
Studenti Fakulty architektury ČVUT představí na vernisáži 9. července v Informačním centru Prahy 3 možnou podobu budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov.
Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů, se dnes mimořádně otevře veřejnosti. Lidé mohou premiérské sídlo navštívit od 9 do 17 hodin.
Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 23. 6. bude konat další festival z cyklu Barevné nádvoří, který vás zavede do vybraných zemí z okolí Himálaje.
Zajímá vás, jak to momentálně vypadá v Historické budově Národního muzea? Ačkoliv zde stále probíhá rekonstrukce, nyní máte u příležitosti výročí 200 let od založení Národního muzea jedinečnou možnost nahlédnout dovnitř a podívat se, jak práce na této památce pokračují. V sobotu 19. května 2018 od 10.00 do 15.00 hodin u příležitosti 127. výročí zpřístupnění budovy veřejnosti a Mezinárodního dne muzeí bude pro návštěvníky připravena speciální trasa, kterou si budou moci zdarma projít a seznámit se se stavem rekonstrukce.
O víkendu připomene Národní muzeum 200 let od svého vzniku. Významné výročí oslaví spolu s veřejností, pro kterou si na sobotu a neděli připravilo bohatý program včetně vstupu zdarma do jistých expozic, výstav i běžně nepřístupných depozitářů.
Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Nové budovy Národního muzea, kde se v sobotu 24. února od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend.
Postupná proměna prostoru Severojižní magistrály dnes získala jasnější obrysy. Rada Prahy schválila harmonogram určující místa, kterým je třeba se v nejbližší době věnovat. Některé změny, jako například zlepšení podmínek pro chodce nebo cyklisty, se začnou prověřovat už tento rok.
U příležitosti 20. výročí zimních olympijských her v Naganu, které byly pro české sportovce velmi úspěšné, Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem Přepište dějiny…! Nagano 1998–2018.
Ledová Praha totiž každého rozehřeje. Letošní pololetní prázdniny (2. – 4. 2.) si lze v Praze zpestřit zajímavými zážitky. Nabízejí je na 40 muzeí, historických památek a dalších pozoruhodných míst s velkou slevou – a některých dokonce zcela zdarma.
Národní muzeum otevírá 8. prosince v Náprstkově muzeu novou výstavu Indiáni, která představuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice.
V Nové budově Národního muzea návštěvníci poznají další ze stránek Tomáše Garriqua Masaryka. Tentokrát se jim představí poklady z Hradního fotoarchivu.
Kdyby se v Praze postavily všechny nerealizované projekty, tak by na některých místech byla veliká tlačenice. Mezi nejoblíbenější místa, kde architekti na povel pražské radnice ochotně sní, je zcela určitě Staroměstské náměstí. Architektonických soutěží na dostavbu Staroměstské radnice bylo vypsáno osm, účastnily se jí stovky architektů a nic. Teď je vše u ledu, stromořadí babyk zřejmě ještě dlouho vydrží. V současné době probíhají v Praze dvě výstavy na Václavském náměstí (na pěší zóně a proti hotelu Evropa), obě se týkají i takových projektů.(foto najdete na FB časopis Naše Praha) Oskar Kuptík
Národní muzeum zve na sobotu 21. října 2017 všechny zájemce o archeologii do Náprstkova muzea, kde bude v rámci čtvrtého ročníku Mezinárodního dne archeologie připraven od 10.00 do 17.00 hodin zábavný program. Letošní ročník se zaměří na poznávání nejenom starověkého Súdánu, ale i toho současného. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky, diskuse, ochutnávky gastronomických specialit tradiční súdánské kuchyně a zajímavé workshopy. Na Dni súdánské archeologie se tak seznámí s bohatou historií i kulturou tohoto státu. Vstupné na akci je zdarma.
Rušná dopravní tepna by se měla lépe zapojit do městského prostředí: v plánu jsou úpravy okolních ulic a parků nebo nové přechody. Na koncepci rozvoje magistrály spolupracoval Institut plánování a rozvoje Prahy s renomovanou dánskou kanceláří Gehl Architects.
21. srpen 1968 byl jedním ze zásadních mezníků dějin Československa a od okupace vojsky Varšavské smlouvy (kromě armád Rumunska a Albánie) v letošním roce uplyne již 49 let. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí rozsáhlé škody. Útokem na muzeum došlo k poškození omítky, reliéfů, sochařské výzdoby i interiéru budovy.
Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 19. srpna od 12 do 18 hodin bude konat další festival z cyklu Barevné nádvoří.
Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo už IV. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 8. srpna. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů.
V úterý 27. 6. představila dánská kancelář Gehl Architects svou vizi proměny Severojižní magistrály. Architekti přišli s návrhem, jak dopravní tepnu v postupných krocích lépe zapojit do městského prostředí: součástí jsou jak rychle realizovatelné první kroky, tak dlouhodobé výhledy. Návrh je výchozím materiálem, o němž budou nyní diskutovat pražští radní.
Jedna z největších kulturních událostí Prahy – Pražská muzejní noc – letos počtrnácté nabídne nevšední zážitky z noční metropole. V sobotu 10. června v 19 hodin otevře své brány 49 institucí v 79 objektech.
Ze své úspěšné výstavní premiéry v New Yorku se vrátil unikátní autograf partitury Rusalka! Originální rukopis slavné opery Antonína Dvořáka byl naposledy v České republice vystaven před více než 25 lety a nyní jej budou mít návštěvníci možnost spatřit po dobu jednoho týdne v Českém muzeu hudby.
Tibet a jeho kultura láká i fascinuje. Současná situace budí emotivní diskuze a mnohdy se stává i součástí politických témat. Příběh Tibetu však je tisíce let dlouhý, pestrý a zajímavý a ne všichni ho detailně znají. Málokdo též ví, že ve sbírkách Národního muzea je uložena unikátní kolekce sbírkových předmětů, z nichž některé nebyly více jak padesát let vystavovány, naposledy na výstavě Neznámý Tibet v Náprstkově muzeu v roce 1956.
V sobotu 15. 10. 2016 proběhnou již potřetí oslavy Mezinárodního dne archeologie. Na více než 40 místech České republiky si budou návštěvníci moci vyzkoušet, jak vypadá terénní práce archeologa a jak žili lidé v různých obdobích naší dávné hustorie. Workshopy pro děti i dospělé, přednášky i komentované prohlídky muzejních expozic, tematických výstav či běžně nepřístupných památek připravilo přes 50 českých institucí.
Ve středu 28. září se pro veřejnost otevřou brány malostranského Nostického paláce, ve kterém sídlí Ministerstvo kultury ČR. Zájemci tak budou moci obdivovat nádherné reprezentační sály, které slouží k předávání různých cen významným osobnostem, k pořádání kulturních akcí, nebo k přijímání důležitých návštěv.
Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 17. 9. 2016 od 11 do 18 hodin uskuteční další akce z cyklu Barevné nádvoří. Tentokrát představí osobu zakladatele muzea Vojtu Náprstka a jeho lásku ke knihám.
Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v neděli 28. srpna 2016 od 11.00 do 18.00 hodin uskuteční další festival z cyklu Barevné nádvoří. To se tentokrát ponese v atmosféře Země vycházejícího slunce, a návštěvníci se tak mohou těšit na taneční představení inspirovaná tradičními japonskými tanci, ukázky japonských bojových umění, přednášku, workshopy, výtvarné dílny pro děti i ochutnávky japonských gastronomických specialit a tradičního cukroví. Vstupné na festival je s výjimkou workshopů a přednášky zdarma.
Národní muzeum se účastní letošního XIII. Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Na výstavě Cirkus v maringotce přibližuje historii českého cirkusového umění a připomíná hostování významných i malých cirkusů v Praze, a to i na blízké Letenské pláni.
Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo už III. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 9. srpna 2016. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10 hod. na Kampě u Karlova mostu, v 14 hod. v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v 19 hod. v Českém muzeu hudby. Vstup je na všechny koncerty volný.
Národní muzeum připravilo pro rodiny s dětmi na sobotu 30. července doprovodný program k právě probíhající výstavě Retro v Nové budově Národního muzea. Tentokrát je pro návštěvníky přichystán den plný stavění a skládání z dílků stavebnic, řešení hlavolamů a soutěžení o ceny. Retroden se stavebnicí je otevřený všem, kteří si chtějí připomenout hry svého dětství a seznámit s nimi i svoje děti či vnoučata.
V Národním památníku na Vítkově mají návštěvníci od 14. května možnost zhlédnout novou výstavu nazvanou Druhý život husitství. Ta přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury. Výstavu bude možné navštívit až do 26. března.
Pražané i návštěvníci Prahy procházející Václavským náměstím nemohli v posledních dnech přehlédnout, že lešení při rekonstrukci fasády Historické budovy Národního muzea zakrývá plachta s komerční reklamou. Ta zde bude umístěna po dobu nezbytnou pro opravy historické fasády muzea – od dubna 2016 do konce roku 2017.
V pondělí 21. 3. se v Muzeu Karlova mostu uskutečnil netradiční první „Vajíčkový kongres“. Vejce bylo vybráno jako průsečík témat kongresu, kterými jsou historie, středověké stavitelství, doba Karla IV., a je akcentováno obdobím nadcházejících velikonočních svátků.
V pátek 12. února v ranních hodinách vypukl požár v podstřeší Historické budovy Národního muzea. Hasičský záchranný sbor obdržel hlášení o požáru v 1:32, u požáru zasahovalo 20 jednotek hasičů a pod kontrolu se dostal ve 3:25.
Historická budova Národního muzea od jara roku 2015 prochází náročnou generální rekonstrukcí. Pracovníci muzea však nezahálí a pilně připravují pro návštěvníky nové expozice. Po ukončení rekonstrukce se veřejnosti otevře zcela nové muzeum, které bude v deseti velkolepých příbězích prezentovat to nejpodstatnější z dějin i přírody, a představí jim desítky světově unikátních exponátů.
V dubnu letošního roku Národní muzeum slavnostně předalo svou Historickou budovu Sdružení M-P-I Národní muzeum k tolik potřebné a očekávané rekonstrukci. V noblesní novorenesanční budově architekta Josefa Schulze jsou nyní práce v plném proudu, probíhá pasportizace umělecko-řemeslné výzdoby, restaurátorské průzkumy, ochranné zakrývací a odstrojovací práce, demontáž parket a technologie kotelny, bourací práce a mnoho dalšího.
Nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur se poslední prázdninový víkend ponese v atmosféře tichomořského světa. V neděli 30. srpna se od 11 do 21 hodin návštěvníkům představí vzdálená a poměrně málo známá kultura polynéských ostrovů, jakými jsou ostrovy Cookovy, Havaj, Tahiti či Velikonoční ostrov.
Na fasádě Historické budovy Národního muzea zůstanou i po její generální rekonstrukci stopy po střelách, které před 47 lety vznikly při ostřelování této dominanty Václavského náměstí vojsky Varšavské smlouvy.
Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 15. 8. bude konat festival oslavující indickou kulturu.
Národní muzeum přichystalo na léto originální akci, která vrátí do centra Prahy atmosféru zábav 19. století. Mezinárodní festival flašinetářů Flašinet žije! pořádá Národní muzeum již druhým rokem za účasti hráčů z několika evropských zemí.
Od dnešního dne naleznou obyvatelé i návštěvníci Prahy ve vstupním vestibulu stanice metra Muzeum celkem 13 výstavních vitrín, ve kterých Národní muzeum představuje své objekty, výstavy a další zajímavosti.
Národní muzeum láká k návštěvě svých objektů i v letních měsících a kromě zajímavých výstav připravilo na prázdniny bohatý doprovodný program. Zajímavé akce se odehrají i v Musaionu v Praze 5, který najdete v letohrádku Kinských v Kinského zahradě.
Národní muzeum zve na 16. a 17. května všechny příznivce folkloru na tradiční Národopisnou slavnost do Kinského zahrady, která se letos koná již pošestnácté. Návštěvníkům se během ní představí nejvýznamnější soubory z celé České republiky a také mistři lidového řemesla, kteří předvedou rukodělnou tvorbu v nejrůznějších oborech. Vstup je volný.
Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde v teplých měsících od května do srpna proběhne několik festivalů zaměřených na mimoevropské kultury.
Národní muzeum předalo 20. dubna svou Historickou budovu Sdružení M-P-I Národní muzeum, které vyhrálo tendr na její rekonstrukci. Konečně tak může vypuknout potřebná oprava významné památky.
Advent se rychle blíží a Národní muzeum přichystalo pro tento čas bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na vánoční koncerty, výtvarné dílny i pohádky.
Národní muzeum zve malé i velké návštěvníky na sobotu 15. listopadu od 13 do 17 hodin do Českého muzea hudby na další akci z oblíbeného cyklu Aspoň na víkend. Tentokrát se ponese v duchu výstavy Smrt kmotřička z výstavního cyklu Smrt. V bývalém kostele na Malé Straně, kde muzeum sídlí, bude strašit! Na všechny odvážné čeká strašidelná stezka mezi hudebními nástroji, výtvarné dílny i komentované prohlídky.
Národní muzeum zve malé i velké návštěvníky na zábavné halloweenské odpoledne s názvem Barevné nádvoří, které se uskuteční 30. října od 15 do 20 hodin v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.
Český klub sběratelů lastur pořádá v Hotelu Olšanka (Táboritská 23) ve dnech 25. října - 26. října od 10 do 15 hodin 19. výstavu těch nejhezčích mušlí ze svých sbírek. Uvidíte ulity od těch nejmenších až po gigantické lastury z oceánů, včetně kousků z extrémních hloubek.
Pražské hřbitovy jsou galeriemi výtvarného umění pod širým nebem, dokumentující kvalitu výtvarného umění nejen 19. a začátku 20. století. Jak dobře je znáte?
Národní muzeum zve na Festival africké kuchyně plný vůní, hřejivých barev, překvapivých chutí a radostných rytmů. Návštěvníci se mohou těšit na množství afrických jídel, kurz africké kuchyně, módní přehlídku i bubenický workshop. Africká kulinářská akce se uskuteční o víkendu 11. – 12. října od 11 do 18 hodin v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.
Od června 2014 mají návštěvníci možnost navštívit v Národním muzeu - Českém muzeu hudby výstavu Smrt kmotřička, která prostřednictvím různých uměleckých děl představuje smrt jako inspiraci skladatelů, malířů a spisovatelů. Při příležitosti této výstavy připravilo Národní muzeum na poslední měsíce letošního roku bohatý doprovodný program.
Nová budova Národního muzea se na měsíc stala domovem tří největších klenotů českých muzejních sbírek - Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácných meteoritů z Opavy-Kylešovic.
Národní muzeum zahajuje v Národopisném muzeu - Musaionu další výstavu z výstavního cyklu Smrt. Nová výstava s názvem Onen svět je zaměřena na fenomén smrti a jeho místo v lidové kultuře a tradici v 19. a na počátku 20. století. Seznamuje nejen se způsobem, jakým se naši předkové na venkově vyrovnávali se smrtí člena rodiny nebo komunity, ale také s bohatými tradicemi a zvyky, které byly před, během i po loučení se s nebožtíkem udržovány. Vystaveny jsou masky z masopustních průvodů jako podoby personifikované smrti i četné ukázky pověrečných prostředků z oblasti lidové magie, kterými se lidé bránili proti nemoci a skonu. Výstava je k vidění od 24. července
Národní muzeum zve návštěvníky všech věkových kategorií v sobotu 19. dubna od 13 do 17 hodin do Národopisného muzea – Musaionu na pravé venkovské Velikonoce. Akce z cyklu Aspoň na víkend… se tentokrát zaměří na zvyky a tradice spojené s Velikonocemi nejen v České republice, ale představí i oslavu svátků v jiných zemích. Vedle pletení pomlázek a malování kraslic si mohou návštěvníci vyzkoušet, jak se zdobí velikonoční perníčky nebo jak se vyrábí postavičky ze šustí
Jubilejní X. Pražská muzejní noc je konečně tady! V sobotu 14. září 2013 se úderem 19. hodiny již podesáté otevřou pražská muzea a galerie v netradičním čase a speciálním programem přivítají návštěvníky na noční prohlídce.
Konání Pražské muzejní noci dne 8. června 2013 zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvníkům v netradičním čase – v nočních hodinách.
Konání Pražské muzejní noci dne 8. června zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvníkům v netradičním čase – v nočních hodinách.
Konání Pražské muzejní noci dne 8. června zabránily povodně v Praze. Pražská muzea a galerie tuto mimořádnou povodňovou situaci zvládly úspěšně a proto mohou již po desáté otevřít své dveře návštěvníkům v netradičním čase – v nočních hodinách.
Národní muzeum zve veřejnost na mimořádnou sběrovou akci k výstavě Člověk ve fotografii, která proběhne v sobotu 19. ledna od 10 do 16 hodin v Nové budově Národního muzea. Přineste své rodinné fotografie z konce 19. a počátku 20. století - budou naskenovány a představeny na výstavě Člověk ve fotografii. Zároveň uchovány pro další generace přímo v Národním muzeu!
Národní muzeum připravilo v Národopisném muzeu - Musaionu novou výstavu Krmě - jídlo - žrádlo z výstavního cyklu Monarchie, která představuje stravování a stolování doby našich předků a Magdaleny Dobromily Rettigové, doby tak vzdálené dnešní éře sterilních fastfoodů.
Neděle 22. Dubna jako již každoročně Dnem Země. V rámci tohoto svátku se takřka ve všech městech po celé chystá řada zábavných a zároveň i vzdělávacích aktivit. Řadu akcí bude možné navštívit i ve Zlíně, pestrý program je připraven na celý týden od 20. až do 1. května.
Praha plná památek – tak se nazývá kreativní soutěž určená pro žáky základních a středních škol, kterou pořádá od 20. září do 30. listopadu magistrátní odbor památkové péče ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy. „Soutěž by měla podpořit zájem školáků o historii Prahy s orientací na Pražskou památkovou rezervaci zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO,“ uvedl ředitel odboru památkové péče Jan Kněžínek.
Maketa Ďáblovy bible vyrobená nejmodernějšími technologiemi; 3D scannery, které snímají předmět pomocí laseru a které si můžete sami vyzkoušet; hořící zeď a vévoda Habsburský vytvoření technologií Fog screen; interaktivní projekce, jež se mění při každém pohybu. To vše a mnoho dalšího můžete vidět a sami prozkoumat v nové budově Národního muzea do 27. července na výstavě Muzeum 3000. Na výstavu se dostanete již za nově stanovené, zlevněné vstupné.
Od 8. července je uzavřena historická budova Národního muzea, odkud se začínají stěhovat další exponáty. Oprava začne v prosinci a za šest let bude dokončena.
Přijměte pozvání na další doprovodnou akci k výstavě „Zlatá? šedesátá. Vzpomínky a realita“, která Vám umožní návrat do výjimečného desetiletí 20. století. Zveme Vás do Národního památníku na Vítkově, kam se sjedou automobily, autobusy a motocykly nejen z let šedesátých. I tentokrát Vás čeká bohatý program. Přijďte 1. května do Národního památníku na Vítkově.
Do 7. července mají ještě návštěvníci možnost podívat se na sbírky a výstavy v historické budově Národního muzea. Pak muzeum čeká rekonstrukce, která potrvá pět let.
Již šestým rokem v Hotelu DUO na Proseku je příležitost pro děti, aby zde v období jarních prázdnin nebo v posledním týdnu letních prázdnin proběhlo sportovní dopoledne pro školáky, kteří zůstávají doma. Každý den ráno mohou děti přijít a využít zdarma bazén, zahrát si bowling nebo ricochet.
Zlínská zoologická zahrada se stala v roce 2007 nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Moravě. V rámci celé České republiky se pak umístila na sedmém místě. Vyplývá to z žebříčku, který na konci letošního srpna zveřejnila agentura CzechTourism. Šest z deseti nejnavštěvovanějších cílů ČR se přitom nachází v Praze.
Po čtyřiceti letech se vrátil na Václavské náměstí tank T54B, který tvořil jádro okupační armády vojsk Varšavské smlouvy, která přijela 21. srpna 1968 potlačit reformní tendence v tehdejším Československu.
Zlínskou radnici v pondělí navštívila delegace ze vzdáleného Taiwanu. Představitelé města přijali zástupce České ekonomické a kulturní kanceláře Taipei. Při setkání se nejvíce ptali na kulturu i možnosti podnikání.