Počasí
Praha 28 °C Neděle, 14. července 2024, Svátek má Karolína
Go to content
Naše Praha na Facebooku

KOMPLET Ring Naší Prahy, VŠECHNY díly I. – III.: úspěchy i průšvihy koalice

Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.
RING Naší Prahy Zvětšit
RING Naší Prahy

Jan Bělohubý

Prostor k vyjádření jsme dali všem pražským špičkovým politikům. Odpovídal primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a opoziční Alexandra Udženija (ODS), šéf Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) a opoziční Tomáš Portlík (ODS) a na závěr vám nabízíme pohledy Jana Čižinského (Praha sobě) za magistrátní koalici, Patrika Nachera (ANO 2011) a Víta Nováka (SPD) za opozici. Rozhodli jsme se totiž s ohledem na plastičtější obrázek názorů přizvat ještě z nepostupujících stran na magistrát tu „bramborovou“ – dle počtu hlasů byla jako první nepostupující právě SPD. A vzhledem k pozitivním čtenářským reakcím na tuto naší rubriku slibujeme, že jste se s ní na stránkách Naší Prahy nesetkali naposledy.

 

Jan Čižinský (Praha sobě), volební lídr a předseda strany, poslanec PSP, starosta Prahy 7

„Na úvod dovolte jednu osobní věc, ze které mám upřímnou radost. Za rok, kdy jsme členy koalice a moji kolegové poprvé přešli z městské části nebo svých předchozích profesí do zastupitelských lavic na magistrátu, jsme se nezměnili. Pořád jsme hlavně Pražany, kterým záleží na městě, ve kterém žijeme, a nabízíme svou energii a profesní zkušenosti k práci pro Prahu. Pořád jsme zaměstnanci vás, našich sousedů, a nikoho jiného.

Nezměnily se ani naše cíle a vize připravit Prahu na budoucnost. Dluhy bohužel po minulých garniturách zbyly, kam se podíváme – na zanedbané infrastruktuře, nerozvinutých sociálních službách, špatném ovzduší, promrhaných nesmyslných investicích nebo chybějících třídách pro děti.

Dobrou zprávou ale je, že se všechny tyto věci začalo dařit otáčet. Během prvního roku jsme rozdělili navíc celkem 2,5 miliardy korun na nové školní třídy, hřiště a jídelny a na platy učitelů a všech ostatních pracovníků škol. Více peněz dostaly také městské části, aby mohly realizovat místní projekty, na které jim v rozpočtech nezbývaly peníze. Posunuli jsme se velmi výrazně v dostavbě Pražského okruhu, ve spolupráci s experty vznikla nová a realizovatelná varianta Městského okruhu odpovídající parametrům městské dopravy 21. století, zahájili jsme výstavbu metra D a opravy pražských mostů. Také se konečně rozběhly přípravy nových tramvajových tratí. Poslední trať naši předchůdci postavili v roce 2003, přitom jsou tramvaje s metrem nejoblíbenějšími způsoby, jak se rychle a pohodlně přepravovat po městě.

V sociálních službách jsme zdědili obrovský problém, kdy se léta investovalo do pobytových zařízení a velmi malou podporu měly pečující rodiny a lidé, kteří by přitom často i jen s malou pomocí mohli zůstat doma ve svém. Přidali jsme proto 25 tisíc hodin osobní asistence, které pomohou třeba rodinám dětí s postižením nebo seniorům, a rozběhli jsme reformu pečovatelské služby a služeb domácí péče. Peníze na tyto chybějící a přitom velmi potřebné služby jsme našli mimo jiné ucpáním letitých penězovodů běžících mimo veřejnou kontrolu. Zároveň budujeme základy nové metropolitní zdravotnické sítě, která by měla v budoucnu vést ke kratším čekacím lhůtám u specialistů a rychlejšímu ošetření. Už teď najdou pacienti kratší objednací lhůty a také více času věnovaného lékařem v centru města v Nemocnici Na Františku.

Všechny seniory a ve vybrané dny také jejich vnoučata od letošního roku pravidelně zveme zdarma na veřejné generálky, nově také v Hudebním divadle Karlín. V rozvíjení dostupné kultury napříč celou Prahou samozřejmě pokračujeme a spustili jsme také nový program sousedských grantů, kdy si mohou jednotlivci nebo místní spolky požádat na magistrátu o příspěvek na pořádání sousedské slavnosti, bazaru oblečení nebo knih, posvícení nebo dětského dne.

Bude trvat ještě dlouho, než se Praha stane městem, které myslí na každého svého občana, ale směr se povedlo nasadit správný. Přál bych si a věřím v to, že se povede ještě více změny urychlit a také skoncovat s hádkami našich koaličních partnerů, které jsou zbytečnou překážkou na naší společné cestě.

Budu velmi rád, pokud mi na jan.cizinsky@praha.eu napíšete, co ve městě chcete změnit vy.

 

Patrik Nacher, ANO 2001, opoziční pražský zastupitel, předseda klubu ANO, poslanec PSP

Současná koalice dle mého názoru i kolegů z našeho klubu působí dojmem, že nemá schopnost rozeznat opravdu důležité věci od těch sice viditelných, ale rozhodně ne zásadních či těch, které se musí řešit jako první a nesnesou odkladu! Pojmenoval jsem ji „koalicí novinových titulků s primátorem přes marginálie“. Proč?

Podle mediálního dosahu i podle energie, kterou tomu koaliční politici věnují, ať už na radě či zastupitelstvu, to totiž vypadá, že nejdůležitější oblasti k řešení pro Pražany a pro Prahu doposud za první rok byly – novoroční ohňostroj, vyvěšování vlajek na budovu magistrátu, změna znělek na zastupitelstvu, vypovězení smlouvy s Pekingem, hádka s premiérem o vládní čtvrť v Letňanech a tak dále.

Ale doprava, parkovací zóny, výstavba, jeden stavební úřad pro větší stavby, ukončení stavebních uzávěr – nula! Když pak navíc vezmeme v potaz témata, kde se koalice a především primátor řídí právě principem „koalice novinových titulků s primátorem přes marginálie“, tak i zde zjistíme, že ani ty marginálie nejsou schopni dotáhnout do konce. Třeba novoroční ohňostroj – nezpůsobí žádný problém (na rozdíl od Silvestra). Kvůli němu primátor svolá mimořádnou radu o prázdninách a nakonec musí magistrát zrušit tendr na videomaping, neb se jim přihlásil jen jeden uchazeč. Mezi lidmi probíhá sbírka na ohňostroj a magistrát říká, že bude videomaping.

Nekompetentně též zasáhli do zahraniční politiky státu – viz smlouva s Pekingem, přitom stačilo sdělit nesouhlas s klauzulí o jednotné Číně, to v diplomacii stačí a dál se snažit o naplnění smlouvy a nechat ji doběhnout do konce, už jen rok a čtvrť (2021). Místo toho hysterické reakce s dopadem na celou zemi.

Nebo uměle vyvolaná „kauza“ vládní komplex – místo reprezentování HMP a získání pro města benefity nastoupili cestou ultimát a podmínek a z toho vycházející konflikt. Přitom přestěhování – byť třeba jen jako uvažovaná varianta – má sama o sobě výhody i pro město, nejen pro stát (finanční úspora, úspora z množství, nájemné, údržba, rekonstrukce). Došlo by k odlehčení dopravy v centru, uvolnění budov pro veřejnost, muzea a pro bydlení, lepší servis pro občany vyřizující věci na úřadech, snadnější práce pro úředníky, rozvoj na rozvojovém území v Letňanech. A k tomu navíc seriózní vyjednávání o dalších možných benefitech – pomoc s vnitřním obchvatem a umím si představit třeba i pomoc státu při prodloužení metra… Velká škoda, protože primátor Hřib to poněkud, promiňte mi to slovo, „zazdil.“

Jinak tato koalice bohužel porušila všechno, co slibovala:
1. Transparentnost – koná tajná hlasování rady a dokonce i zfalšovali zápis z jednání rady města.
2. Komunikace s veřejností – nezařadili občanům bod na zastupitelstvo, který prošel kontrolním výborem a stejně je na tom válcování opozice – z 33 našich návrhů na program zastupitelstva nám koalice schválila doposud jen 4.
3. Kompetentnost – víte, že 44 členů výborů, jejichž rozhodování (poradní orgán zastupitelstva) dopadá na nás všechny, jste vůbec nezvolili, že to nejsou zastupitelé a často lidé neúspěšní z jejich kandidátek?
4. Trafiky – víte, že tato koalice chtěla nahradit i nominanty z řad zaměstnanců v dozorčí radě Pražské plynárenské politickými nominanty? Je toho hodně a jako třešničku na dortu bych připomněl desítku poradců primátora Hřiba.

Ovšem, abych byl fér, je i pár úspěchů – muzeum paměti 20. století, odškodnění obětí spadlé Trojské lávky, zastavení dětských exekucí u DPP či výpovědi predátorských směnáren z domů vlastněných městem. Ale to nejsou bohužel strategické priority typu metro, okruh pro řidiče, kteří prostě nemají kudy Prahu objet, o žádné aktivitě stran parkovacích zón nová koalice vůbec nemluví, stejně jako o slibovaném jednom stavebním úřadu pro větší stavby, kterou koalice slibovala.

Přitom vím, že v městské radě pracují lidé, kteří jsou věcní, a rád s nimi spolupracuji. Zmíním třeba radní Hanu Kordovou Marvanovou ze STAN nebo radního Jana Chabra z TOP 09 či náměstka Pavla Vyhnánka z Prahy Sobě. Přesto své celkové hodnocení opakuji potřetí: „koalice novinových titulků s primátorem přes marginálie“.

 

Vítězslav Novák (SPD), předseda pražské SPD

Máme rok po volbách a můžeme tedy hodnotit současnou vládní, nekonzistentní koalici. Tradičně pravicová Praha si paradoxně zvolila neolevicové aktivisty, ale to je zřejmé až s odstupem času. Byli jsme svědky šíleného nápadu šmírovat prázdné byty v Praze přes data z elektroměrů, naštěstí neprošlo, ale dočkali jsme se za to zdražení daně z nemovitosti, které se dotkne každé peněženky.

Místo práce se vedení hned pustilo do nákladných zahraničních cest, paradoxně primátor Hřib s manželkou a radní Krausová s partnerem Michálkem. Zahraniční politiku shrnuli jako důležitou, následně nyní vypoví smlouvu s Pekingem a přitom Čína dotuje přímou linku Peking – Praha. Téměř 700 tisíc turistů z Číny se nám může brzy pěkně smrsknout. Koalice slíbila řešit mosty a nyní nevíme, co bude s Hlávkovým mostem, ale Libeňský díky dvouleté uzavírce způsobí dopravní kalamitu.

Parkování je také neřešené, Praha jen rozšiřuje zóny o jednotlivé části a šikanuje Pražany, přitom jedna zóna – jedna Praha je ideální řešení, problém je 300 tisíc aut co denně dojíždí.

V oblasti kultury nám radní Třeštíková (Praha sobě) předvedla korupční výběrko na Šlechtovu restauraci. Kultura města jsou i turisté a těm chce zase koalice zavírat podniky v centru. Praha je nejbezpečnější a také jedna z nejkrásnějších metropolí a ať se nám to líbí, nebo ne, turistický ruch má potenciál růstu a Praha ho zvládne.

Máme i kladné body. Praha přidá učitelům, pražský okruh je snad o něco dále, tunel Blanka konečně zkolaudován a metro D se snad také pohne.

Praze chybí jedna důležitá věc, a to rodilý primátor, celoživotní znalost města je důležitá. Za tři roky přeji Pražanům šťastnější volbu.

 

Ring Naší Prahy díl II.: úspěchy i průšvihy koalice?

Naše Praha v exkluzivním materiálu ve třech po sobě jdoucích čísel přináší názory špičkových pražských politiků, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne.  Dnes vám nabízíme pohledy Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) za magistrátní koalici a Tomáše Portlíka (ODS) za opozici.

Tomáš Portlík (ODS), opoziční pražský zastupitel, předseda pražské ODS, místostarosta Prahy 9

„Mám-li hledat nějaký úspěch současné koalice, tak bych možná zmínil aktuální vypovězení memoranda na sdílené koloběžky. To, že se na nich budou prohánět opilci po chodnících, muselo být zjevné všem od začátku; to co bych na tomto kroku současné koalice ocenil, je odvaha memorandum vypovědět, neboť koalice je většinově tvořena lidmi velebícími vše sdílené a elektrické a osobní vlastnictví a osobní automobily považují za zpátečnické, ne-li přímo za zlo. Ale to je jen jakýsi symbol střetu světa aktivistů se světem reálné práce, na který v tomto případě koalice „statečně“ zareagovala. Dalším a mnohem zásadnějším příkladem tohoto vystřízlivění je způsob zahájení geologického průzkumu na trase Metra D. To je samo o sobě pozitivum.  Na druhou stranu – o této zakázce za 1,5 miliardy Kč tato koalice složená z udatných bojovníků za transparentnost a otevřenou radnici hlasovala tajně. Budiž jim tedy alespoň ke cti, že při tom tentokrát nefalšovali zápis z jednání rady, jako to udělali při jiném svém tajném hlasování.
Nyní si dovolím přejít k neúspěchům a tady bychom mohli hned začít tématy, která byla před rokem v kampani ta nejzásadnější, jako doprava, bydlení, transparentnost nebo klientelismus. Vezměme si to popořádku.
Doprava – zlepšilo se něco v dopravě? Prospívá třeba snižování rychlosti na magistrále plynulosti dopravy a životnímu prostředí? Přispívají „cyklojednosměrky“ k větší bezpečnosti?  Každý Pražan si asi odpoví sám.

Bydlení – zlepšilo se něco, je levnější? Ne, ceny bytů dále stoupají, proč ne, když koalice zvedá nájmy i ve svých bytech a na ty, kteří si již vzali hypotéky, když splnily všechny podmínky na odkup svých nájemních bytů, koalice udělala „dlouhý nos“ a privatizaci jim zrušila. Neujal se ani nápad se šmírováním lidí přes elektroměry.

Transparentnost? No o tom jsem se zmínil již na začátku – poprvé v polistopadové historii se stává, že pražská koaliční rada hlasuje tajně a vše došlo tak daleko, že primátor neodpovídá ani na dotazy dle zákona o svobodném přístupu k informacím! 

A další stěžejní téma koalice – boj proti klientelizmu? Krásným příkladem je Šlechtova restaurace – netransparentní, veřejnosti utajené výběrové řízení vyhrává sponzor a kandidát jedné z koaličních stran. No za toto pokrytectví by si koalice zasloužila, jak by řekla má dcera, „zlatého bludišťáka“. Je mi líto, ale takto bych mohl pokračovat dále. Projídání rozpočtu, nekoncepčnost v sociálních službách, zkrátka nekompetentnost na všech frontách. Myslím si, že je načase, aby se Praha vymanila z letité stagnace a začalo se na magistrátu opět pracovat. Vidí to nejen Pražané, ale i mnoho pražských zastupitelů.“

 

Jiří Pospíšil, předseda pražské TOP 09, volební lídr Spojených sil pro Prahu, europoslanec.

„Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN, a dále KDU-ČSL, Demokraté Jana Kasla a LES) jsou pravicovým uskupením. A tím odlišní od koaličních partnerů s levicovým pohledem na svět. Nesouhlasíme s některými experimenty v koalici. Jsme v ní, abychom v rámci možného a dle kompetencí daných dosaženými hlasy v  komunálních volbách pomáhali Pražanům k lepšímu životu, v jejich každodenních starostech a bez zdražování. Ať čtenáři výsledky našich radních rok po volbách posoudí sami, ve sférách, za které odpovědnost neseme. Ostatní ovlivňovat můžeme, nicméně v radě většinu nemáme. Třeba přímo nemůžeme řešit nejpalčivější problém, dopravu a parkování, to spadá pod Prahu sobě. Odpovídáme ale za neméně palčivou oblast – absolutní nedostatek bytů a jejich šílené ceny.

Jsem velmi spokojen s prací všech radních za STAN i TOP 09. S kolegyní radní Hanou Kordovou Marvanovou ze STAN. Připravila dnes již schválený projekt: další cestu při řešení nedostatku bytů a při souběžné snaze byty zlevnit, a to návrhem do parlamentu za snížení daní! Její téma družstevního bydlení dnes plní stránky všech novin. Jsou odsouhlaseny i Hančiny tisky ke zřízení Muzea paměti XX. století či prominutí dětských exekucí v DP. Za zásadní výsledek prvního náměstka primátora, architekta Petra Hlaváčka z TOP 09 považuji díky jeho spolupráci s odpovědným radním pro dopravu Adamem Scheinherrem z Prahy sobě schválený projekt poslední části Městského kruhu, který povede od výjezdu z Blanky na Pelc–Tyrolce až k Jižní spojce. Novinka, většina úseku povede nově pod zemí. Auta vyjedou z tunelu až v Malešicích. Zahloubení je historický úspěch! Náměstek Petr Hlubuček ze STAN má v rámci rady nejdelší seznam odpovědností. Na základě faktů se postavil proti rozšiřování letiště v Ryzyni z důvodu razantního nárůstu hluku. Stavbou letištěm plánované paralelní runwaye by se provoz posunul o 2 km blíže centru. 50 000 Pražanů by se ocitla uprostřed hlukového pásma. Museli by měnit okna, dokonce některé školy a školky by se rázem ocitly v ochranném hlukovém pásmu a musely by být přestěhovány jinam! Ještě zmíním jeho snahu o zákaz Roundupu při boji s plevelem, boj proti výstavbě plavební komory na Smíchově, plány výstavby dalších P+R, a MHD zdarma ve dnech smogu. Náš čtvrtý člen rady, radní pro majetek Jan Chabr za TOP 09 řeší, co s majetkem města, jež chátrá a vůbec nevydělává – to zdaleka není jen o stadionu Strahov. Vytipovává legální plochy pro graffiti. Má úspěchy při budování monitorovacího centra, jež ohlídá veřejné osvětlení a městské kamery, či otevřené kobky na náplavce. A celkově, jsem hrdý, že radní STANu a TOPky jsou brány i opozicí jako lidé slušní, nemají žádné kauzy.

Samozřejmě pozitivně hodnotím i úspěchy celé koalice a přínos všech koaličních stran, Piráty a Prahy sobě. To ale neznamená, že těmi, kteří mají na rozdíl od nás levicový pohled, my jako TOPka a STAN se všemi jejich nápady souhlasíme. Například za levicový pokus, proti kterému v rámci koalice jsme zásadně proti, je pochopitelně zvyšování daní, neboť důrazně bráníme pravicové hodnoty! Uvedu další příklad důraznosti i v rámci Spojených sil: když kolega Petr Hlubuček díky své silné odpovědnosti za životní prostředí předložil záměr mýta, tak jsem obratem zasáhl a v rámci Spojených sil jsme si sjednotili priority tak, že postupné zavádění mýta časem žel bude nezbytné, ale rozhodně ne před dokončením okruhu! A ještě třetí příklad, kdy jsme jasně dali i svým partnerům v koalici najevo, že něco nemůžeme akceptovat. Šlo o červnový nápad Pirátů kontrolovat elektroměry. Sám jsem se o nápadu, který považuji za ultralevicový, dočetl až v médiích, nikdy se v koalici neprojednával, a nebyl diskutován na městské radě. I proto jsem protestoval, že extrémní nápady nejsou dále z naší strany akceptovatelné. Vždy hledáme průniky, neboříme to, co nemůžeme bez boje zvrátit a sami předkládáme příklady toho, co jsme za rok od voleb udělali. TOP 09 a STAN jsou uskupením pravicovým (prosím chápejte, že to musím zdůrazňovat vícekrát) v koalici stran zprava doleva. S partnery se obvykle shodneme, v něčem zásadně ne. Své kompetence, které jak popsáno výše, se snažíme plnit – výsledky prosím posuďte sami. Nebudeme si ani s partnery ani s kolegy z opozice okopávat kotníky, ani se stále vzájemně vymezovat, ani vyšťourávat rozdíly. Další roky v této koalici chceme provádět aktivní politiku skrze práci našich radních – počet hlasů určily komunální volby. Budeme bránit levicovým experimentům. A bojovat proti nezdražování života Pražanů.“

 

Ring Naší Prahy (díl I.): Rok po volbách – úspěchy i průšvihy koalice v roce 2019

Naše Praha v exkluzivním materiálu ve dvou po sobě jdoucích číslech píše, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. Hodnotí se vrcholní politici mezi sebou – a vy si můžete v článku Naší Prahy vybrat, s kým se nejvíce ztotožníte.

Jan Bělohubý

Pamatujete ještě na loňská předvolební hesla či sliby, kterým mnozí uvěřili? „Zlevníme život všem Pražákům.“ „Na Prahu změny!“ „Vadí nám zasekaná Praha.“ „Profesionální správa města. Konečně.“ Transparentní rozhodování.“ „Všichni nekradou! Pusťte nás na ně!“ Jsou plněna či aspoň viditelně na dobré cestě? Nezabýváme se místními radnicemi, jen magistrátem. Stávající koalice: Piráti, Praha sobě a Spojené síly (TOP 09 se STAN, lidovci, LES Martina Bursíka a Demokraty Jana Kasla). Opozice v zastupitelstvu: ODS a ANO 2011.

V tomto a za dva týdny příštím čísle Naší Prahy se postupně vyjádří za koalici Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský za (Prahu sobě) a Jiří Pospíšil (TOP 09) za Spojené síly. Naopak za dvě strany opozice to v obou číslech jsou Alexandra Udženija (ODS), Patrik Nacher (ANO 2001) a Tomáš Portlík (ODS).
 

Zdeněk Hřib (Piráti), pražský primátor, volební lídr Pirátů

Ve spolupráci s koaličními partnery se nám daří napravovat nešvary předchozího vedení města. Mou velkou výhodou je, že mám radu složenou ze skutečných odborníků, kteří rozumí svým gescím, což předchozí vedení tvrdit nemohlo. Jako největší úspěch mohu uvést zahájení geologického průzkumu metra D, 90 % vyhloubených šachet poslouží jako součást faktické stavby.

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) připravuje dlouho přehlížené opravy klíčových mostů, začíná se stavět nová Trojská lávka. Náměstek Petr Hlaváček (Top 09) představil novou podobou Václavského náměstí, podařilo se mu také odblokovat výstavbu na významném brownfieldu Bubny-Zátory. Daří se i v oblasti školství pod vedením radního Víta Šimrala (Piráti), kdy ve spolupráci s Pavlem Vyhnánkem (Praha sobě) přidali jednu miliardu korun na platy učitelů. Suplují tak roli vlády, která navzdory svým slibům nechává školství zásadně podfinancované. Radní Adam Zábranský (Piráti) zase zprůhlednil městské zakázky zveřejněním evidence smluv a faktur a s Pavlem Vyhnánkem (Praha sobě) spustili Cityvizor. I díky tomu je magistrátu lépe vidět pod ruce při správě hospodaření města. Adam Zábranský dále řeší větší dostupnost bydlení. Jako vůbec první zpracoval přehled všech prázdných bytů v majetku města ve spolupráci s městskými částmi. Do některých už se nastěhovali první nájemníci a další čeká rekonstrukce.

Piráti rovněž zrušili vyplácení nenárokových odměn neboli tantiém členům dozorčích rad městských společností. Do dozorčích rad za Piráty dosedli skuteční odborníci, kteří vzešli z otevřených výběrových řízení. Ochrana životního prostředí patří mezi zásadní priority současného vedení města. Začali jsme naplňovat svůj volební slib a v rámci události Zastromuj Prahu, se občané na podzim mohou zapojit do hromadného sázení stromů. Praha také přijala klimatický závazek do roku 2030, o nějž se zasadil Petru Hlubuček (STAN). Díky závazku se má snížit míra znečištění ovzduší v hlavním městě. Úspěchem bylo také založení centra výzkumu umělé inteligence ve spolupráci s ČVUT, Univerzitou Karlovou a AV ČR. 

Celkově hodnotím spolupráci v rámci koalice, i přes některá ukvapená vyjádření do médií,  jako velice úspěšnou. Koalice pracuje ve prospěch Pražanů a po uplynulém roce je za ní vidět již mnoho odvedené práce. Myslím si, že dělá pro Prahu to nejlepší.“

 

Alexandra Udženija (ODS), opoziční pražská zastupitelka, předsedkyně klubu zastupitelů, 1. místopředsedkyně ODS

V oblasti úspěchů současné Pirátské koalice v čele s primátorem Hřibem v Praze toho skutečně není moc, co bych mohla vůbec hodnotit, natož pozitivně.

Jako pozitivum vnímám záměr vypovědět Memorandum o spolupráci v oblasti sdílených elektrokoloběžek s firmou Lime, protože toto memorandum skutečně nebylo postaveno dobře a společnost ho velmi často porušuje, což má na život v Praze negativní efekty, jako zhoršení bezpečnosti hlavně chodců a nevidomých a válející se koloběžky po chodnících.

Pozitivně také hodnotím vznik Muzea dějin XX. století, neboť považuji připomínku hrůz nacismu a komunismu za stále aktuální. Nemůžu se však v této souvislosti zbavit zklamání nad tím, jak nesmyslně se současná koalice brání tomu umístit toto muzeum do prostor bývalého Stalinova pomníku na Letné. Byznys pana nočního starosty je zřejmě přednější než důstojné a symbolické místo.

Kdybych měla hodnotit všechny negativa vládnutí této koalice, obávám se, že tu popíšu několik stran. Za nejpalčivější problém považuji dopravu a bydlení.

V Praze se hroutí doprava a ucpané jsou i ty komunikace, kterými se dříve dalo bez problémů projet, ale pan primátor řeší pítka pro včely, plastové kelímky a vyvěšování vlajek různých menšin. Řidiči nemají kde zaparkovat, ale pan primátor nechá vyklidit Mariánské náměstí a zaplnit jej lavičkami, na kterých sedí tak málo lidí, že by to nestačilo ani na mariáš. Místo toho, aby Praha řešila zoufalou bytovou situaci a byrokratické peklo okolo stavebních povolení, zvyšují se nájmy, daně z nemovitostí nebo poplatek za odvoz popelnic.

Celkově vzato, Praha stagnuje, důležité problémy se neřeší, projídá se rozpočet a koaliční radní v čele s primátorem řeší okrajové nesmysly. Za mě známka jednoznačně nedostatečná

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

VIDEO: Strážníci zadrželi sprejera, který nezapíral a překvapivě hned zpytoval svědomí

Devětatřicetiletého muže předali strážníci státní policii pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Jak k tomu došlo? Hodinu po půlnoci si všimli na zastávce tramvaje Lazarská muže s fixem, který pomaloval prosklené plochy zastávky. Jakmile ale spatřil hlídku, dal se na útěk. Poté, co padla výzva „jménem zákona,“ zpomalil a strážníci ho omezili na osobní svobodě. Na otázku, co ho vedlo k jeho činu, odpověděl: „ Protože jsem debil.“

V průběhu všesokolského sletu připravily školní jídelny na Praze 10 dohromady přes 36 tisíc porcí jídla

Sedmnáctý všesokolský slet v Praze je již minulostí a sokolové, kromě toho že cvičili na fotbalovém stadionu v Edenu v Praze 10, tak na „Desítce“ byli ubytování a rovněž nasycení. A to již potřetí. Osm žup z Česka si celý slet pochutnávalo na jídle, které připravovalo osm provozoven organizace Školní jídelna Praha 10 (ŠJP 10). Od neděle 30. června do pátku 5. července se navařilo, připravilo a vydalo ve formě snídaně, oběd a večeře přes 36 tisíc porcí jídla.


Předchozí články

Tanečníci z 420PEOPLE pomohou žhavým tangem nemocným dětem

Argentinská hudba a živelné tango zazní na benefičním koncertu, který pořádá 29. 11. od 18 hodin v Kostele Sv. Šimona a Judy Nadace Lucie Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Kromě...

Roční podmínka a 100 tisíc pokuty za posprejovaný most

Bratry Niclase Steigera a Benjamina Wittiga (jen netušíme prč jsou bratři) odsoudil obvodní soud Prahy 1 za posprejování Karlova mostu k vyhoštění z ČR na pět let a také k peněžitému trestu 10 tisíc k...

Vznikla petice za omezení dopravy na Smetanově nábřeží a v Karmelitské

My níže podepsaní občané a podnikatelé Prahy 1 žádáme město, aby trvale omezilo průjezd pro tranzitní automobilovou dopravu Smetanovým nábřežím a Karmelitskou ulicí, píše se v petici.

Víme, kdo zvítězil v tendru na provozování Nádraží Bubeneč

Praha 6 učinila další krok k tomu, aby na její mapě přibyl další významný bod pro kulturu, sport a volný čas. Rada městské části dnes schválila doporučení devítičlenné výběrové komise a stanovila pořa...

Oprava části Čimické ulice ve směru z centra

Od úterý 19. listopadu opravuje Technická správa komunikací část Čimické ulice v úseku mezi ulicemi Služská a Libišská. Dokončení oprav na Čimické je naplánované za 3 týdny, tj. na začátek prosince.

Požár pečovatelského domu v Praze 9 nepřežila jedna obyvatelka

Požár začal ve 2:30 hodin a hasiči a policisté museli evakuovat z osmipatrového domu na 90 lidí, z toho 40 na invalidním vozíku.

Petřín se změní v plápolající svíci a zabalí se do trikolóry

Technologie hlavního města Prahy se připojuje k celorepublikovým oslavám 17. listopadu. Petřín bude svítit v barvách trikolóry České a Slovenské republiky. Na stožárech veřejného osvětlení v centru Pr...

Dopravní opatření v souvislosti se sobotním shromážděním a oslavami 17. listopadu

Nadcházející víkend čeká Prahu řada významných událostí, které budou mít vliv na dopravu i bezpečnost. V sobotu se na Letné uskuteční Demonstrace pro demokracii, při níž není plánována dopravní uzavír...

Schola Pragensis: největší přehlídka středních škol v Česku nasměruje tisíce deváťáků

Téměř 80 tisíc deváťáků čeká výběr střední školy. Ujasnit si priority, zájmy a vlastní možnosti pomáhá výstava Schola Pragensis. Největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku proběhne ...

Když Pražák má s Plzeňačkou mladého tučňáčka Kuličku

V Zoo Praha se 18. října vylíhnul přímo pod rodiči v Pavilonu tučňáků tučňák Humboldtův. Aktuálně váží 406 gramů a jeho rodiče – samec Kulička (z pražského odchovu) a samice Plzeňačka (původem z Plzně...

Když to smrdí, je to nebezpečné, zkouška úniku zemního plynu

Pražská plynárenská Distribuce v souvislosti se zahájením zimní topné sezony připravila preventivní nárazovou odorizaci zemního plynu. Začne v pondělí 18. listopadu dopoledne a potrvá do pátku 22. lis...

Slovo vydavatele Jana Čížka: Za demokracii a svobodu se musí pořád bojovat

Blíží se nám největší svátek novodobé historie 17. listopad. Letos slavíme 30 let od pádu komunismu a nástupu svobody a demokracie. Já osobně na listopadové události vzpomínám s láskou, protože jsem b...

Soutěž: Chcete na Louskáčka i Disneyho na ledě, nebo na Gospelové vánoce?

S Naší Prahou v tomto čísle soutěžíte s totiž mimo jiné o lístky na tradiční lední revue, o které jste při našich loňských i dřívějších soutěžích měli eminentní zájem. Jak Louskáček na ledě, tak i Dis...

Na Letné lze nahrát vzkaz Havlovi

Letná - Lidé, kteří se scházejí na Letenské pláni k demonstraci Milionů chvilek, mohou navštívit stan v němž najdou výstavu Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu. Lze také nahrát vzkaz Václa...

Pavel Poulíček: pracujeme i na příjezdu Tigera Woodse

Jeho hlas i tvář znají miliony Čechů. Pavel Poulíček (45) byl prvním „nováckým“ sporťákem a starší jej pamatují i z Kolotoče. V kategorii sportovní komentátor má 7 cen Týtý. Sport miluje a uhranul jej...

Kouzelník Nedvěd málem diváky utopil v slzách smíchu. I tak vydavatelství časopisu Naše Praha oslavilo 20 let

Projekt Český domov, vydávání lokální novin s distribucí zdarma do schránek po celé republice, ve vydavatelství Strategic Consulting, letos oslavuje již 20 let své existence a to i listopadovým slavno...

Pozor kde parkujete - Praha 4, 5 a 6 (i 9) rozšiřují zóny placeného stání

Praha - Zóny placeného stání v Praze 5 a 6 se rozšířily od 18.11. Rozšíření čeká také Prahu 4 a to od 2. prosince a Prahu 9 od Tří králu (6.1.2020).

Novoroční ohňostroj má poctít Karla Gotta

Praha - Předseda spolku Ohňostroj pro Prahu Jan Šaršoun sdělil, že alternativní ohňostroj, který má nahradit pražskými koaličními politiky odmítnutí novoroční ohňostroj, bude zároveň poctou Karlu Gott...

Máte dluhy, nevíte kudy kam? Rada je nablízku.

Osmý ročník Dne bez dluhů opět přinese bezplatnou pomoc lidem v dluzích. Lidem v dluzích zdarma poradí 20. listopadu odborníci na finance na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR. V Praze je to na Ú...

Ring Naší Prahy díl II.: úspěchy i průšvihy koalice?

Naše Praha v exkluzivním materiálu ve třech po sobě jdoucích čísel přináší názory špičkových pražských politiků, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. Dnes vám nabíz...

Dopravní terminál Smíchov se začne stavět v roce 2021

Smíchov - Návrh nového dopravního terminálu lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí tak přestupní vazby pro cestující a zvýší se jejich komfort. V plánu je i k P+R parkoviště. Po ukonče...

Gong je mojí srdeční záležitostí

Vysočany - Na 8. prosince je v divadle Gong připraven Vánoční koncert koncert pro celou rodinu, za nímž stojí držitelka Thálie zpěvačka Anna Klamo, která v Gongu nedávno zorganizovala v Gongu beznaděj...

České muzeum hudby slaví 15 let v Karmelitské

Praha – Před 15 lety, 22. listopadu se poprvé otevřelo nové sídlo Českého muzea hudby v bývalém kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. U příležitosti tohoto výročí proto čeká na návštěvníky již te...

Devět žáků z pražských škol postoupilo do finále informační soutěže IT-SLOT

Jubilejní 10. ročník soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd zná své finalisty. V prvním kole soutěže otestovalo znalosti z informatiky, matematiky a logiky 3860 dětí ze 115 základních škol napříč Česke...

A zase padělky, tentokrát v Holešovicích

Holešovice – Policie zabavila v Holešovické tržnici padělky značkových oděvů a módních doplňků za více než milion korun

Týden bezplatného testování na HIV/AIDS v Praze

Praha - Závěr letošního listopadu se nese v duchu podpory testování na infekci HIV a žloutenky typů B a C. A rozhodně to není od věci – v České republice totiž klesá počet testů provedených na vlastní...

Zpráva

Zpráva

TV Praha: Noviny Českého domova vychází již 20 let, pět i Naše Praha

20 let od svého prvního vydání oslavil projekt Český domov vydavatelství Strategic Consulting. V metropoli jsou nejznámější noviny Naše Praha. U té příležitosti připravila vydavatelská firma galavečer...

Sprejeři napadli pracovníky metra

Motol – Jde o starší případ, který police zveřejnila až nyní. Ve čtvrtek 24. října ho ve stanici metra Motol a zaznamenala bezpečnostní kamera na nástupišti. Foto a video na FB: časopis Naše Praha

I psi patřící lidem bez domova jsou očkovaní

Dalších 28 psů lidí bez domova bylo v Michli očkováno proti vzteklině, infekčním onemocněním a byly jim podány přípravky proti vnitřním parazitům, třináct jich bylo nově očipováno.

Největší průvod Krampus čertů na Výstavišti

Vsobotu 7. prosince v 16 hodin na Výstaviště Praha si užijte bohatý program na Výstavišti, kde se sejdou nejděsivější démoni ze všech koutů České Republiky. Před Průmyslovým palácem se prožene více ne...

Mezinárodní vánoční festival DSA Prague je připraven i letos pomáhat

Adventní trh, kde lze pořídit tradiční i ty nejoriginálnější dárky z celého světa a kde si každý může nadělit ten nejkrásnější dar – pocit z dobrého skutku. To je Internatonal Christmas Festival 2019,...

Vandalové poničili výsadbu stromů Sluneční stráně

Neznámý vandal poškodil mladé stromky v parku Folimanka v lokalitě tzv. Sluneční stráně, Praha 2 podává trestní oznámení.

Vánoční sekáč i Mikulášská v Pointu

Pokud stále nemáte vhodné vánoční dárky, neumíte je pořádně zabalit či chcete trochu postrašit vlastní děti, navštivte v prosinci klub Point ve dvoře Betlémské kaple.

Andělské Vánoce aneb vše o vánočním stromu a trzích na Staroměstském náměstí

Praha - Návštěvníci největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze prožijí Andělské Vánoce. Sváteční atmosféru navodí andělé…

Vánoční sekáč i Mikulášská v Pointu

Pokud stále nemáte vhodné vánoční dárky, neumíte je pořádně zabalit či chcete trochu postrašit vlastní děti, navštivte v prosinci klub Point ve dvoře Betlémské kaple.

Policie se připravuje na večer v Edenu: Slavia vs. Inter Milano

Pražská policie se připravuje na středeční fotbalové utkání 5. kola Ligy mistrů mezi mužstvy SK Slavia Praha a FC Internazionale Milano.

Bude to boj, přijďte fandit na basket

Sokol Vyšehrad zve všechny příznivce pražského basketu na utkání Českého poháru. Soupeřem bude 3.12. od 19 hodin extraligový tým KINGSPAN KRÁLOVŠTÍ SOKOLI. Vyšehradský tým hráčů s věkovým průměrem 23 ...

Na terase Budějovická se konečně začne pracovat

Dohodu s vlastníky okolních domů ohledně terasy nad stanicí metra Budějovická podepsalo hlavní město Praha. Za Prahu ji podepsal radní Jan Chabr (TOP09). Dohoda mezi Dopravním podnikem Praha (DPP), ob...

Nad Strakonickou se chystá demolice mostu, budou dopravní omezení

Most vedoucí do ulice K Výtopně na Zbraslavi půjde o víkendu 30. 11. až 1. 12. k zemi. Na jeho místě bude stát na podzim příštího roku most nový. S demolicí mostu a jeho přestavbou ale souvisejí zásad...

Praze 6 se nelíbí přístup PVK při břevnovské havářii vody, PVK to odmítají

Dvoudenní havárie vody v Břevově vyvolala protichůdné reakce. Přečtěte si, co říká Praha 6 stejně jak Pražské vodovody a kanalizace.

Pojďme se krásně bát s Jurajem Herzem v Biu Oko

Od 9. do 14. prosince uvede Bio Oko šest titulů Juraje Herze. Diváci se mohou těšit na digitálně zrestaurovaného Spalovače mrtvol, Ivu Janžurovou ve své životní roli-dvojroli ve filmu Morgiana nebo na...

Vicemiss Maria Boichenko: Vyhovuje mi bohémský život na Vinohradech!

První vicemiss soutěže MISS CZECH REPUBLIC 2019 Maria Boichenko (23) má kořeny v ruském městě, které se stalo obětí čečenských teroristů, a částečně i právě proto si jako svoje místo zaslíbené vybrala...

Praha spouští portál Vánoce v Praze

Hlavní město Praha spustilo na svém webovém portálu Praha.eu novou sekci Vánoce v Praze. Obyvatelé a návštěvníci Prahy po celý advent najdou veškeré informace o vánočních akcích, které pořádají městsk...

Václavské Vánoce aneb vánoční trhy nejen pro Pražany

Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí přivítají své první návštěvníky 29. listopadu. Ukončeny budou pak 6. ledna roku nového. 2. prosince od 16,30 proběhne slavnostní zahájení vánočních trhů ...

Komentář vydavatele Jana Čížka: Byrokratická Dešťovka

Možná jste mnozí jako já také zasaženi současnou módní vlnou záchrany planety. Valí se to na nás odevšad. Tak jsem se rozhodl rovněž zapojit a na webu klikl na program ministerstva životního prostředí...

Soutěž: pět výherců může na vánoční koncert Mariána Vojtka a Andrey Kalivodové

S Naší Prahou v tomto čísle soutěžíte s totiž o lístky na další z řady vánočních koncertů pod názvem Společně a vánočně, který proběhne pár dnů před Štědrým dnem v Lucerně. A výherců bude hned pět, ka...

Smrt zasáhla Karlínské jeviště

Praha - Amatérské divadlo v metropoli už nebude co dřív, zemřel organizátor největší pražské a jedné z největších republikových přehlídek amatérského divadla Milan Špale, který byl jedním ze zakladate...

Nad Strakonickou se chystá demolice mostu. Připravte se na související dopravní omezení

Most vedoucí do ulice K Výtopně v pražské Zbraslavi půjde o víkendu 30. 11. až 1. 12. k zemi. Na jeho místě bude stát na podzim příštího roku most zbrusu nový. S demolicí mostu a jeho následnou přesta...

Strom na Staroměstském náměstí svítí, začíná advent

Staré Město – Vánoční strom svítí, jeho rozsvícení doprovodila hudba Vadima Petrova známá z večerníčku Krkonošské pohádky. Rozsvěcení se bude denně opakovat vždy v půl od 16.30 do 21.30 hodin.

Následující články

Novoroční ohňostroj bude střílen z Bastionu nad Folimankou

Radnice Prahy 2 odsouhlasila možnost uspořádáním novoročního ohňostroje na svém území. Odpálen bude z Bastionu nad parkem Folimanka. Radní navíc udělili ohňostroji záštitu.

Nejlepší instalatéři jsou z pražského Jarova. První místo obhájili už potřetí v řadě

V rámci 24. ročníku výstavy Schola Pragensis proběhlo finále celorepublikové soutěže studentů oboru instalatér. Tu už od roku 1998 pravidelně pořádá Cech instalatérů. Vítězem se letos opět stali stude...

Cena vody v Praze vzroste o necelých pět procent

Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2020 za tisíc litrů vody 81,82 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 4,9 procenta.

Festival Filmasia se zaměří na asijskou akci a práci kaskadérů

Letošní 15. ročník festivalu Filmasia odstartuje 5. prosince v 19:00 v kině Lucerna poctou Sammu Hungovi s filmem Můj strážný senior. Festival nabízí kultovní akční filmy z Hongkongu i novou tvorbu z ...

Flora Pragensis: na soutěž studentů naváže dvoudenní vánoční prodejní výstava

Vánoční stromky, adventní věnce, svíčky, ozdoby a dekorace – to jsou věci, bez kterých si většina českých domácností Vánoce neumí představit. Za výzdobu neváhají Češi utratit tisíce. Inspiraci, jak si...

Doručení dárků na poslední chvíli nemusí být problém

PR - Předvánoční čas bývá obvykle ve znamení velkého shonu. Přestože si každý rok říkáte, že příští rok to bude jiné, začnete s přípravami dříve a úklid ani dárky nenecháte na poslední chvíli, stejně ...

Pozdrav od Ježíška udělá na Vánoce radost dětem doma i v Klokáncích

PR - Služba PozdravOdJežíška.cz dává rodičům možnost odpovědět coby Ježíšek na vánoční přání dětí. Rodič na webu vybere pohlednici, vyplní vzkaz své ratolesti a ta dopis od Ježíška najde buď v poštovn...

12 znevýhodněných studentů dostalo druhou životní šanci

Slavnostní zakončení druhého ročníku projektu Samsung Tvoje šance proběhlo v neděli 1. prosince v coworkingovém centru Opero za účasti vedení společnosti Samsung, realizátorů projektu z neziskové orga...

V Praze jezdí Havlova tramvaj

Do konce roku bude jezdit ulicemi Prahy ve všední dny na lince historické 23 a o víkendech na lince 2 tramvaj s číslem 8085, která připomíná 30. výročí posledních týdnů roku 1989 a od kandidatury Václ...

Jako past na mamuty – 11 metrů hluboká jáma na Opatově

Jižní Město - Dva výtahy a sanace stropní desky v hloubce 11 metrů, to je jen zlomek prací, která čeká stavebníky při úpravách stanice metra Opatov. Ta pak bude nově bezbariérová a stane se 47. bezbar...

V Praze se připravuje 109 tisíc bytů v 735 projektech. Jejich povolení může ale při současném tempu trvat 40 let

Stále platí, že z balíku připravovaných projektů se jich jen minimum dostává do realizace. Za posledních 10 let to bylo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrně jen 2.600 bytů v bytových d...

Soutěž Naší Prahy zrušena: důvodem je zrušení koncertu

NP informuje, že se soutěž ruší bez náhrady. Důvodem je zrušení vánočních koncertů kvůli onemocnění. Níže je vyjádření organizátorů.

Debata o Petříně zastavila stavbu

Petřín/Malá Strana - Rozjitřená debata o výstavbě toalet a zahradnického zázemí na Petříně se odehrála v Baráčnické rychtě na sklonku listopadu. Občané poukazovali na to, že záměr je necitlivý. Bohuže...

Pražská virgule i jiné záhady starých odrůd k vidění (a ochutnání) do neděle

Pražská virgule i jiné záhady starých odrůd k vidění (a ochutnání) do neděle. k okamžitému zveřejnění ¬¬¬ (Praha, 6. 12. 2019) Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých ovocných odr...

Část domácností v Praze 6 bez vody, nemocnice jede dál

Střešovice - Bez dodávek vody je v Praze 6 kvůli prasklému vodovodnímu řadu zhruba 2.700 odběratelů. Oprava má skončit večer(7.12).

Zmizely věci za dva miliony

Klánovice - Investiční mince, šperky, peníze a další cennosti v hodnotě dvou milionů ukradl neznámý zloděj v jednom z rodinných domů v Klánovicích 9.

Testuje se nový přístřešek MHD

Praha - Na Palackého náměstí můžete vidět funkční prototyp nového přístřešku pro MHD. Testovat se bude do dubna. Má nahradit stávající, které provozuje od roku 1994 JCDecaux, jež je zároveň ve většině...

Do Lítačky v mobilu i dlouhodobé kupony

Praha - V Praze a ve Středočeském kraji si mohou od 2. prosince cestující díky nové aktualizaci mobilní aplikace PID Lítačka převést zakoupené dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace a cestovat v...

Tři sociální automobily pomohou

Horní/Dolní Počernice / Klánovice - Pečovatelské služby městských částí Dolní Počernice a Horní Počernice využijí nové vozy Dacia Dokker, které získaly v rámci projektu Sociální automobil.

Srážka na Chodově – traumaplán aktivován

Chodov - Pražská záchranka aktivovala v uplynulém týdnu po srážce dvou autobusů na Chodově traumatologický plán. Posádky záchranky ošetřily na 18 pacientů. Vzhledem k vysokému počtu zraněných, z nichž...

Zaposlouchejte se do vánočních koncertů v pražském metru

Ve středu 11. prosince Dopravní podnik Praha (DPP) ve spolupráci s Konzervatoří a VOŠ Jaroslava Ježka pořádá již poosmé akci „Nalaďte se v metru také o Vánocích“.

Centrum H55 v provozu - 12.12. den otevřených dveří

Hloubětín – Volnočasové centrum H55 je už v provozu. Kavárna pracuje denně od 13 do 20 hodin. Už proběhly nebo proběhnou první akce 8.12. Mikulášská a 12. 12. Den otevřených dveří.

Významným dnem je i 21. srpen

Praha - Jako Den památky obětí invaze v roce 1968 si ČR bude připomínat 21. srpen 1968, kdy začala okupace jen na podpis prezidenta. Historie významných a památných dnů a státních svátků je plná zvrat...

Tak co, půjdete do konopného klubu?

Praha - Před několika lety jsme psali o tom, že Jindřich Vobořil protidrogový koordinátor řekl, že Česko směřuje k legalizaci konopí. Vycházel z nezvratného faktu, že hodně lidí pěstuje konopí pro svo...

Praha má novou vinici

Ke stávajícím pražským vinicím přibyla i zcela jedna nová, a to v parku na Vítkově. Projekt nové vinice byl připraven Odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy již v roce 2018.

Praha má novou vinici v parku na Vítkově

Praha nejsou jen Hradčany a Václavské náměstí. Nedílnou součástí Prahy jsou také její vinice, kterých má hlavní město v současné době na svém území celkem čtrnáct. Teď přibyla nová, a to na Žižkově!

Posledních 500 míst na Sportisimo 1/2Maratonu Praha

Již 22. ročník Sportisimo 1/2Maratonu Praha přivítá běžce 28. března 2020. S registrací neotálejte, posledních 500 on-line registrací si rychle najde své běžce.

Praha otevřela záchytné parkoviště v Braníku

Celkem 115 nových parkovacích míst je od 12. 12. k dispozici v Braníku. Technická správa komunikací tu otevřela P+R parkoviště, a to zejména pro přijíždějící z jižního směru do Prahy.

Výsledky soutěže IT-SLOT: čeští žáci rozumí počítačům, ale ztrácí logické myšlení

Po úspěšném prvním kole informační soutěže IT-SLOT se 50 nejlepších řešitelů z 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky utkalo 11. prosince ve finálovém klání v Soukromé střední škole výpoč...

Kufřík vzpomínek pomáhá dětem s jejich sebeuvědoměním

Krč - Thomayerova nemocnice se zapojila do projektu Nadačního fondu La vida loca, Život v kufříku, který se orientuje na děti, které matky po porodu z nejůznějších důvodu opouštějí.

Na šestce budete mít nové sousedy: novou čtvrť s mj. 2 tisíci bytů

Nyní je na pozemku o velikosti přes 150 tisíc metrů čtverečních na pomezí Liboce a Ruzyně velký a uzavřený skladový areál s intenzivní kamionovou dopravou. Sklady a kanceláře na tomto místě bude inves...

Vydavatel Jan Čížek: Praha je Vánocům zaslíbené město

Komentář vydavatele Jana Čížka:

Soutěž Naší Prahy: Oslava stovky a ještě něco navíc

Rok 2020 klepe na dveře, je to rok velevýznamný, protože pan Josef Spejbl oslaví 100. narozeniny. Prozradíme, že pana Spejbla oslaví veřejnost i celebrity 23. dubna 2020 v podvečer v Paláci Lucerna.

Herec Miroslav Táborský: Sestra mne pronajímala za žvýkačku!

Nedávno oslavil šest křížků na krku, ale na pracovním tempu rozhodně nemíní ubrat. S hercem Miroslavem Táborským (60) se můžete setkat hned na pěti pražských scénách a jeho tvář je žádána i ve filmové...

Naše Praha se ptá: Co byste popřáli Pražanům, aby se jim v roce 2020 splnilo? A co myslíte, že se jim opravdu splní?

Oslovili jsme ty, kteří mohou nejen společensky vyslovit přání naší milované matičce Praze v roce 2020, ale na rozdíl od všech ostatních tito oslovení Naší Prahou k tomu mohou především výrazně přispě...

Soutěž Naší Prahy: Oslava stovky a ještě něco navíc

Rok 2020 klepe na dveře, je to rok velevýznamný, protože pan Josef Spejbl oslaví 100. narozeniny. Prozradíme, že pana Spejbla oslaví veřejnost i celebrity 23. dubna 2020 v podvečer v Paláci Lucerna.

Zítra se bude klouzat všude! Další kluziště na dvojce

Milovníci ledních sportů si letos přijdou na své i v Praze 2. Dětem i široké veřejnosti se dnes otevřelo kluziště v areálu ZŠ a MŠ Na Smetance a nebude v rámci městské části rozhodně jediné. Přípravy ...

Hrabárna Lega ukrývá cenné poklady

Pokud si vaše děti hrají často s legem, zbystřete. Možná se mezi jejich prstíky míhají postavičky či dílky, po kterých by s radostí sáhli sběratelé a vám vysázeli zajímavou sumičku na stůl.

20. Mezinárodní futsalový turnaj Pragacup, přijdou Šmicer a Kadlec

Radotín - Jubilejní dvacátý mezinárodní futsalový turnaj PragaCup se uskuteční 21 - 22. prosince ve sportovní hale Radotín za účastí významných hostů..

Čtyři elektrokoloběžky na dně Vltavy

Staré Město - Kontroverzní sdílené dopravní prostředky nedaly „pokoj“ ani pod hladinou Vltavy. Strážníci potápěči jich při svém výcviku objevili hned několik.

Kudy kráčí pražský ponocný?

Možná ho potkáváte brzy ráno, nebo naopak ve večerních hodinách, nedaleko Libeňského mostu. Ponocný David Merten (39) tu totiž bydlí a ze svého bydliště občas vyráží pěšky do pražského centra, aby čes...

Praha zrekonstruovala školku v Bubenči

Po pětiměsíční rekonstrukci je od prosince znovu obnoven provoz v budově mateřské školy Charlese de Gaulla v Bubenči. Celková modernizace školky probíhala s důrazem na maximální zachování vilového cha...

Flora Pragensis: souboj mladých floristů letos překvapivě ovládli tři chlapci

Ve dnech 12. až 14. prosince probíhala na půdě Střední odborné školy Jarov tradiční pražská předvánoční akce Flora Pragensis. V rámci ní se koná i jediná floristická soutěž ve vazbě a aranžování s ván...

Nádraží Veleslavín bude vypadat jinak

Ohněm zasažená troska železniční stanice Praha-Veleslavín se promění v moderní stanici. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila vítězný návrh budoucí podoby, který doporučila mezinárodní p...

Vánoční trhy oživují tradici – návštěvníci mohou napsat přání na klasickou pohlednici

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském náměstí v Praze připomínají řadu českých svátečních tradic. K nim teď přibude další. Návštěvníci mohou nově využít zdarma připravené pohlednice...

V Běchovicích je nově k dispozici přes 60 parkovacích míst

Nové parkoviště pro přijíždějící do Prahy z východu je v Běchovicích. Technická správa komunikací (TSK) zahájila 17.12. kolaudační řízení a již brzy budou nová parkovací místa k dispozici. Zaparkuje z...

Stovky případů intoxikace oxidem uhelnatým - prevence za pár stovek

V posledních pěti letech ošetřily posádky pražské záchranky přes 350 pacientů, kteří měli zdravotní komplikace po intoxikaci oxidem uhelnatým (CO). Více než třetina z nich musela být hospitalizována n...

Betlémské světlo a Štědrovečerní polévka na Václavském náměstí

Václavské trhy v horní části Václavského náměstí jsou v plném proudu. V nastávajících dnech zde lze navíc získat Betlémské světlo, pro které si sem mohou zájemci přijít od soboty 21. prosince odpoledn...

Na Staroměstském náměstí čeká 4.000 porcí rybí polévky ve dvou dnech

Na Staroměstském náměstí v Praze bude o Vánocích k ochutnání tradiční vánoční pokrm – rybí polévka – ve dvou dnech. Stejně jako loni nabídnou kuchaři 4.000 porcí všem, kdo přijdou.

Čestnými občany Prahy jsou Pavel Klener a Jiří Menzel, oceněna byla Helena Koenigsmarková a Jiří Chvála

Čtyři významní lidé, kteří proslavili Prahu a Českou republiku dostali ocenení z rukou primátora Zdeňka Hřiba. Primátor udělil čestné občanství režisérovi Jiřímu Menzelovi. Za něj převzala ocenění jeh...

Články abecedně vzestupné

Komiksfest startuje koncem října

Ve dnech 28. 10. - 5. 11. 2011 v Praze proběhne šestý ročník mezinárodního komiksového festivalu KomiksFEST!, jehož mottem zůstává Komiks unlimited!.

Komiksové ceny Muriel znají své vítěze

Šestnáctý ročník komiksových cen Muriel zná vítěze v osmi soutěžních kategoriích. Vítězové byli vyhlášení 21. února v pražském kině Edison Film Hub, večerem provázel moderátor a komiksový kreslíř Tomá...

Komiskoví hrdinové Čtyřlístku jsou v Praze 12 populární

Ve středu 14. února zavládla na radnici Prahy 12 Čtyřlístkománie. Vernisáž výstavy uspořádala městská část při příležitosti významného životního jubilea zdejšího rodáka, pana Jaroslava Němečka, autora...

Komorní cyklus zahájí sourozenecké duo

Komorní festiválek nabídne vynikající kapely

Komorní hudba rozezní Park Přátelství

Už třetím rokem pořádá městská část v Parku Přátelství na Proseku „Prosecká zastaveníčka“. Cyklus komorních koncertů se koná každé úterý od 18. hodin a probíhá až do října.

Komorní pěvecký sbor Canti vystoupí v Nuselské radnici

Komorní scéna Aréna míří na festival Devět bran

Kompas v ZŠ Brigádníků pro volný čas dětí startuje znovu od září

Od září se na ZŠ Brigádníků opět rozběhne KOMPAS - volnočasový program pro děti ve věku 6-15 let. Název programu vznikl spojením klíčových slov – KOMunikace-PArtnerství-Spoulpráce – třech atributů nez...

Kompenzaci za Hyundai dostanou ještě letos…

Články abecedně sestupně

Komu pomůžete gaviálovi, převalákům, gorilám a nebo, že by to byl laoš?

Že nevíte co je laoš? Laoš je zvíře (neplést s Leošem M.) , které bylo objeveno asi před dvaceti lety v Laosu ve vápencových skalách. Nechová ho žádná zoo a byť ho Laosané dobře znají( i z talíře), pr...

Komu a jakým projektům přidělíte peníze z rozpočtu?

V projektu participativního rozpočtu Moje stopa, při němž lidé přinášejí nápady na investice do vylepšení veřejných prostor, se sešla necelá padesátka návrhů v hodnotě 21 milionů korun. V únoru budete...

Komu „poděkovat“ za další zvýšení daní?

Bouři v pražských domácnostech vyvolalo rozhodnutí magistrátu zvýšit daň z nemovitosti o 100 %. Některé městské části na zvýšení přistoupily, některé ne. Někde se dokonce občané narychlo domluvili a s...

Kompostujte s námi! Začínáme zítra!

Frýdecko-místecký Klub maminek Broučci na ulici Sv. Čecha se zapojil do projektu separace biologického odpadu. Návštěvníci centra i občané z okolí budou moci již od zítřka využívat nový kompostér u bu...

Kompostovat lze i ve městě

Chcete snížit množství odpadu ve vašem kontejneru na směsný odpad o 40 %? Je vám líto vyhazovat denně do koše bioodpad, cenný materiál, z kterého lze získat kvalitní hnojivo v podobě kompostu?

Kompostárna opět přijímá rostlinný odpad

Po zimní přestávce byl znovu zahájen provoz Kompostárny hl. m. Prahy ve Slivenci, kam mohou Pražané a další zájemci odvážet rostlinný odpad. V loňském roce přijala kompostárna celkem 2 162 tun materiá...

Komplikace v Táborské ulici ovlivňují dopravu od Vyšehradu k ulici Na Strži

Od 8. července do konce srpna je uzavřena část ulic Petra Rezka a Lounských, sloužící jako sjezd z magistrály. Průjezd Táborskou je možný pouze po tramvajových kolejích. Ale tím vše teprve začíná, úpr...

Komplikace Chodovská, Modřanská a Jižní spojka

Michle/Modřany/ – Úsek Chodovské mezi ulicí U Plynárny a Jižní spojkou už začal a potrvá až do července příštího roku. Opravuje se povrch stávající čtyřpruhové komunikace včetně povrchu autobusových z...

Komplexní úklid komunikací – jaro 2008

Úklid chodníků při komplexních úklidech komunikací – jarní kolo 2008

Komplexní služby jsou při stavbě RD nejvýhodnější