Počasí
Praha 9 °C Sobota, 20. května 2023, Svátek má Zbyšek
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Herec Lukáš Jurek: Myslel jsem si, že Praha 9 jsou jen sídliště a fabriky

Herec a dabér Lukáš Jurek je už šestým rokem členem souboru Městských divadel pražských, původně ale hercem vůbec být nechtěl. Jak se k herectví dostal, jak se mu líbí bydlení v Praze 9 a mnoho dalšího, se dozvíte v rozhovoru.
Zvětšit

Narodil jste se v Benešově, kdy jste přišel do Prahy?

Já jsem se v Benešově skutečně jenom narodil. Žil jsem v Říčanech u Prahy, odkud jsem s maminkou asi v deseti letech odešel do Prahy. Od té doby jsem Pražák.

V Praze 9 žijete od začátku nebo jste po městských částech nejdříve putoval?

Já jsem, co se týče Devítky, úplný novic a musím přiznat, že se mi sem vůbec nechtělo. Bydlel jsem v Praze 6 a z té se špatně odchází. Protože se mi začala rozrůstat rodina, potřebovali jsme větší byt a sehnat větší byt v Praze 6 bylo nereálné. Tak jsme se začali poohlížet po jiných lokalitách. Protože moje žena má vazby na Prahu 9, začali jsme hledat tady.  V části Hloubětína jsme objevili takový projekt ve staré zástavbě, a protože to bylo cenově přijatelné, tak jsme se přestěhovali na Devítku.

Znal jste Prahu 9 ještě před tím, než jste se nastěhoval? Věděl jste, do čeho jdete?

Já jsem tady v 90. letech pracoval, ještě než jsem se začal věnovat herectví. Měl jsem Prahu 9 spojenou s továrnama, fabrikama a sídlištěm a hrozně se mi sem nechtělo. Když bydlíte na Břevnově za Ladronkou a Strahovským kopcem, tak přejít mezi Kolbenku a Poděbradskou, to byla síla. To byly ale prvotní pocity, teď už je to zase trochu jinak.

Jak?

Teď jsme tady přes tři roky a musím říct, že jsme si zamilovali bydlení v novostavbě, která má pro mladou rodinu spoustu pozitiv. Hloubětín má hodně pozitiv a samozřejmě i negativ, ale už jsme si zvykli a důležité také je, že mámě skvělý lidi v baráku.

Můžete devítku srovnat se šestkou?

To se dá srovnat velmi těžko. Na Praze 9 se nám narodily dvě děti, a to už vás někam posune. Nejstarší dcera se narodila v Praze 6, která je pro děti daleko vhodnější. Je tam spousta zeleně, historický duch, úplně jiná atmosféra a poměrně slušná občanská vybavenost. To konkrétně v tom Hloubětíně není. Například co se týče hloubětínských dětských hřišť, to je katastrofa. Hlavně neuklízejícím pejskařům jsem vyhlásil osobní válku. Není snad den, abychom si nepřinesli domů nějaký „dáreček“ na botě. Mluvil jsem i s několika vozíčkáři a pro ty je takový „dárek“ v pneumatice úplně strašný, to si vůbec zdravý člověk neuvědomuje. A doprava kolem Průmyslové je strašidelná. Takže srovnání Prahy 6 a Prahy 9 by pro Devítku nedopadlo asi úplně dobře.

Vy máte ještě děti poměrně malé, ale až dorostou do věku, kdy budou chtít chodit samy ven, nebudete se o ně kvůli husté dopravě bát?

To budu určitě. Nám už to nastane za rok, až půjde Malvína do školy a bude muset procházet podchodem pod metrem, což je taky samostatnej zážitek. Další problém je pro mě Městská policie v Praze 9. Občas je zahlédnu, jak projedou autem, ale já bych je viděl v úplně jiné funkci. Měli by například pomáhat maminkám s kočárky, hlídat přechody a to ne jen 1. září, jak tomu zatím je, hlídat, aby lidé uklízeli po psech… Konkrétně u toho metra by měli stát pořád, je to tam někdy o strach. Já po dvou měsících, co jsme bydleli v Hloubětíně, jsem přesně vědět, který kluci tam prodávaj drogy, kteří kšeftujou s kradenejma rádiama… Jak to, že s tímhle policie nic nedělá?!

Zatím jsme toho na Praze 9 moc pozitivního nenašli…

Jsou tu určitě i krásná místa. Třeba ve Vysočanech park Podviní, tam jsou dvě nádherný hřiště, tam s dětma jezdíme. Nebo jezdíme na Dopravní hřiště na Prosek. Konkrétně u nás v Hloubětíně jsou ale ty hřiště jak za Marie Terezie.

Devítku jsme probrali docela podrobně, přejděme k herectví. Vy původně herec nejste…

 Vystřídal jsem toho poměrně hodně, dělal jsem v truhlárně, automechanika, uklízel. Pro jednu americkou firmu jsem jezdil s kamionem a postupně se vypracoval na vyšší post, ale nějak jsem se toho „přejed“ a začal hledat něco jiného. Dostal jsem se do jednoho kolektivu, který patřil pod Základní uměleckou školu, kde učila Dana Hlaváčová a tam byli lidi o osm let mladší než já, které ona připravovala na zkoušky na DAMU. Já tam ale nešel primárně s cílem dostat se na DAMU, jen jsem to zkoušel. Nakonec jsem ale na přijímačky šel, paní Hlaváčová kvůli tomu začala po 14 letech kouřit, takový to pro ni byl šok. (smích) Nicméně to vyšlo a vzali mě napoprvé.

Kdyby vás nevzali, zkoušel byste se na DAMU ještě dostat?

Asi ne. Bylo to opravdu tak, že, když mě vezmou, tak dobrý, když ne, tak to tak má být. Ale nevím, co bych dneska dělal.  

Během studia jste hrál ve Stavovském a Národním divadle, jaká to byla zkušenost?

Tak „hrál“ je poměrně silné slovo. Je taková tradice, že studenti DAMU v Národním vystupují. Tehdy Boris Rösner dělal inscenaci Antonius a Kleopatra, kde jsme hostovali. Na základě této hry mě pak ještě pozvali do Stavovského divadla, kde jsem hrál v Marii Stuartovně s Danou Medveckou, se kterou jsem se pak ještě potkal v pražské Viole. Určitě byla dobrá zkušenost vyzkoušet si takové velké prostory.

Potom jste odešel do Kladna…

Odešel, neodešel. V Kladně jsem hrál, ale bydlel jsem pořád v Praze, tehdy to byla dvacetiminutová cesta, což se dalo. Po škole byla taková doba, kdy se rozpadla tradiční divadla, režiséři si už nejezdili vybírat herce do Disku, spousta herců odešla na volnou nohu. Začal jsem aktivně shánět angažmá, přišly mi nabídky z Jihlavy, Mostu a Kladna. Chtěl jsem bydlet v Praze, tím Jihlava a Most padly. Říkal jsem si, že Kladno na rok zkusím a po tom roce přišel do Kladna Petr Svojtka, současný ředitel Městských divadel pražských, a vznikl tam velmi dobrý soubor, ožilo divadlo i město, pořádali jsme různé akce. Poznal jsem tam svojí ženu. Těch pět let pro mě bylo opravdu zásadních. Potom jsem se vrátil do Prahy.

Kde hrajete teď?

Kromě Městských divadel pražských hraju ve Viole a potom máme vlastní divadélko pro děti Ludvík, se kterým objíždíme Čechy. Založila ho moje žena s kamarádkou, ze začátku jsem jim to rozmlouval, ale teď se z toho stala docela dobrá firma. Musím říct, že divadlo pro děti je výsostná disciplína, protože to se musí dělat naplno. Jak děti během prvních tří minut nechytnete, tak je to špatně.

Hrajete pro děti i v Praze 9?

Ano. Hráli jsme v Divadle v Horních Počernicích a určitě se tam zase vrátíme. Kdyby se chtěli čtenáři přijít podívat, na internetových stránkách www.divadloludvik.cz najdou termíny našich vystoupení.

Vraťme se ještě k divadlu pro dospělé. V Městských divadlech pražských vystupujete od roku 2006, vzpomenete si ještě na svojí první hru?

Já jsem dostal, to, co čeká vlastně každého herce, a to záskoky. První hru Skapinova šibalství od Moliéra jsme zkoušeli se Sergejem Fedotovem a musím říct, že to byla krvavá spolupráce a že jsem z toho byl hodně rozpačitej. Nakonec jsme si to s kolegy udělali po svém a byla z toho docela hezká hra.

Na co byste čtenáře do Městských divadel pražských pozval?

Teď v divadle zkoušíme Želary, já hraju Jurigu, což je zajímavá postava. Je to česká premiéra. Hodně se na tuhle hru těším a doufám, že to dopadne dobře. Premiéra je 10. března, tak mi držte palce (smích). Pak jsou tady starší hry, které mám rád. V divadle ABC hrajeme Dobře rozehranou partii, v Rokoku Dobrodružství nebo Hráče.

Kromě divadla jste si vyzkoušel i film, seriál a dabing…

To je pravda. S tím filmem je to zvláštní. Hrál jsem ve dvou německých filmech, ač neumím německy ani slovo, to bylo ale v začátcích mé kariéry. V seriálech se občas mihnu, naposledy to bylo v Expozituře, ale mám dost smůlu. Protože jsem dost angažovaný v divadle, tak když už dostanu nějakou nabídku, tak na to nemám čas. Určitě bych se ale rád do něčeho pustil. Dabing dělám poměrně často a rád. Nikdy jsem ale žádnou zásadní postavu nedělal, třeba to taky jednou přijde.

Takže „nekonečným“ seriálům se nebráníte?

Určitě bych to chvilku zvažoval, ale určitě bych se tomu nebránil. Práce s kamerou je něco, co jsem zatím neměl příležitost výrazně vyzkoušet. Za nějakou nabídku bych byl rád.

Otázky čtenářů

Lucie K.: Máte nějaký herecký vzor?

Hodně vás ovlivní lidi, které během práce potkáte. Na jevišti se potkávám s takovými ikonami jako je Květa Fialová nebo Lubomír Lipský a moci jim „nahlížet do kuchyně“ je obrovská škola. Na studiích mě učil Boris Rösner, a když sem se pak na něj chodil dívat, jak hraje, to bylo úžasné. A určitě Dana Hlaváčová, kdybych tu nepotkal, možná bych herec ani nebyl.

Alena B.: Můžete srovnat divadlo v Kladně a divadlo v Praze?

Kladno vždycky trošku trpělo tou blízkostí Prahy. Hodně Kladeňáků v Praze pracuje a chodí se sem i bavit. 

Jakub Kult: Máte herectví takzvaně v genech, nebo jste ve vaší rodině první?

Nejsem první. Můj strýc je Jan Přeučil. Ale nechci s ním být moc spojován, třeba ve třetím ročníku na DAMU to nikdo nevěděl, chtěl jsem jít svou cestou. Babička byla ochotnice a tatínek zpíval v Opavě, tak se naše rodina vždycky kolem divadla trochu motala.

Vlasta: Váš tatínek je farář, co říkal na to, když jste se v relativně pozdním věku rozhodl opustit zaměstnání a stát se hercem?

Tatínek je farář a maminka farářka. Tím, že už jsem byl relativně zralý muž, tak to nebylo tak, jako když oznámí 14letý chlapec, že jde studovat do Ameriky balet (smích). Ale myslím, že mi moc nevěřili. Maminka říkala: „Běž si a až si ten nos nabiješ, tak se vrať“.

Profil

Lukáš Jurek se narodil 3. března 1972 v Benešově ve farářské rodině jako jedno ze čtyř dětí. Vyučil se automechanikem, jezdil kamionem a doplňoval si středoškolské vzdělání na sociálně právní akademii. Ve 24 letech zkusil štěstí a přihlásil se na DAMU. Vzali ho. Ještě na škole měl možnost hostovat v Národním a Stavovském divadle. První angažmá získal ve Středočeském divadle Kladno. Od roku 2006 působí v Městských divadlech pražských. Kromě divadla si vyzkoušel i dabing a film. Zahrál si ve dvou německých produkcích – Višňová královna a Pražské květy, v seriálech Poslední sezóna a Proč bychom se netopili.

Koho se můžete ptát příště?

Do dubnového vydání měsíčníku Naše Praha 9 chystáme rozhovor s muzikantem Robertem Kodymem. Pokud se ho chcete na něco zeptat, zasílejte své dotazy do 20. března na e-mailovou adresu: petra.durcikova@ceskydomov.cz. Zeptáme se za vás!

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Filmoví amatéři si koupí počítač

Ve Zlínském kraji bude stát nová křižovatka v Pohořelicích i nový most u Jankovic

ZLÍN (MEDIAFAX) - Během jarních měsíců budou na několika místech Zlínského kraje zahájeny první letošní dopravní stavby. Řekla to mluvčí Zlínského kraje Gabriela Dvorníková s tím, že prvních pět stave...

Starosta Prahy 2 rezignoval

Včera podal Jiří Paluska rezignaci na funkci starosty městské části Praha 2.

Sedm škol a čtyři školky hledají nové ředitele

Rada městské části Praha 2 na svém pátém letošním zasedání 6. března schválila záměr vyhlásit konkurzní řízení na pozici ředitel/ředitelka sedmi základních a čtyř mateřských škol zřizovaných MČ Praha ...

Kasička v budově Úřadu MČ Praha 2 pro SOS dětské vesničky byla vykradena

Před 14 dny byla kasička slavnostně umístěna před živnostenský odbor v přízemí budovy Úřadu MČ Praha 2. Jako první do ní přispěl starosta Jiří Paluska, následovali ho radní Kateřina Jechová a místosta...

Z břehů Botiče zmizí 32 stromů

Včera správce vodního toku Botiče - Magistrát hl. města Prahy, odbor ochrany prostředí - začal s údržbou břehových porostů.

Víte něco o náletu z března 1945? Chystá se o něm kniha, podílejte se na její tvorbě

V květnu by mělo vyjít druhé, doplněné vydání knihy Praha v plamenech.

NEZAMĚSTNANOST: Ve Zlínském kraji mírně stoupla míra nezaměstnanosti

ZLÍN (MEDIAFAX) - V průběhu měsíce února ve Zlínském kraji mírně stoupla míra nezaměstnanosti na 9,87 procenta. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí zlínské krajské pobočky Úřadu práce ČR Miriam Majdyšová.

Ústavní soud rozhodne o stížnosti násilníka z Ostravy

VÝSTAVA PRO KOČKU - jarní umisťovací výstava opuštěných koček

V neděli 22. dubna 2012 se koná v prostorách Chvalské tvrze (Praha 9, Horní Počernice) v pořadí již 14. VÝSTAVA PRO KOČKU - jarní umisťovací výstava opuštěných koček. Cílem akce je najít domov kočkám ...

Opilý řidič usnul v Ostravě na pumpě

Ve Chvalském zámku se usídlil drak

Chvalský zámek pořádá pro všechny malé i velké děti, rodiče a příznivce pohádek výstavu Dračí sluj na zámku aneb Pohádková země skřítků Vítězslavy Klimtové, která trvá do 31. března.

Po pádu ze střechy zahynul v Ostravě dělník

Dejte děti na aikido

Opilá dívka zapírala, kdo jí naléval

Chtěl ukrást mobilní telefon

Některé silnice ve Zlínském kraji změnily své třídy a čísla

ZLÍN (MEDIAFAX) - Ve Zlínském kraji letos nastává rozsáhlá změna v číslování některých silnic. Informoval o tom mediální zástupce Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Opraví budovu, aby sloužila bezdomovcům

Zastupitelé uvolnili na sport přes pět milionů korun

Vršovická Slavia je bez trenéra, Straka nečekaně rezignoval

S vršovickou Slavii se to v posledních dnech mele. Objevily se zprávy o jejích dluzích, dnes přišla o trenéra Straku, kterého část ortodoxních fanoušků za půlrok působení vůbec nepřijala. Třiapadesáti...

Policisté vyšetřují neobvyklý nález velkého množství zbraní v Doubravách na Zlínsku

DOUBRAVY (MEDIAFAX) - Do Doubrav na Zlínsku míří brněnští specialisté kvůli nálezu nezvykle velkého množství zbraní. Ve čtvrtek to řekla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Nová výstava ve zlínském Baťově mrakodrapu přibližuje historii i současnost Sokola

ZLÍN (MEDIAFAX) - V Baťově mrakodrapu ve Zlíně je k vidění nová výstava, uspořádaná u příležitosti 150. výročí založení Sokola.

Poruba podpoří vznik umělecké galerie

Pustkovečtí hasiči získali dotaci

Ostravská kampelička Unibon skončila

Vyzvánění mobilu prozradilo zloděje

V Otrokovicích řešili více petic a méně stížností

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Otrokovická radnice vyřídila v loňském roce celkem 144 stížností a podnětů a obdržela pět petic. Stížností nepatrně ubylo, naopak petic bylo více než v předchozím roce.

Vážím si těch, kteří pomáhají dětem i v této době, říká Jana Vlčková z Nadace Malý Noe

Nepatří ke známým mediálním hvězdám, ačkoliv dělá pro své okolí možná více dobrého a potřebného než většina z nich. Jana Vlčková nejprve pomáhala dětem, o něž se stará Fond ohrožených dětí v Klokáncíc...

Za jedno ráno dvě loupežná přepadení

Hned dvě loupežná přepadení vyšetřuje v pátek od rána policie v Olomouci. V obou případech byl pachatel ozbrojen, v jednom případě šlo o nůž, ve druhém o pistoli. Policisté zatím nevědí, zda spolu obě...

Sportovní výsledky ostravské mládeže

Zemřel scénograf Vladimír Šrámek

Ota Landsberger: Jako fotograf jsem se stal jedním z prvních soukromníků ve Frýdku-Místku

Při vyslovení jména Ota Landsberger každý ví, že se jedná o známého místeckého fotografa. Málokdo však tuší, že jeho předkové zakládali ve městě v 19. století textilní továrny.

Neznámý zloděj se na Zlínsku vloupal do sedmi chat

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínští policisté vyšetřují vloupání do sedmi objektů v rekreační oblasti ve Zlíně-Malenovicích. V pátek to uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Na MDŽ se v nemocnici rozdávaly růže

Brutální lupič napadl a zranil ženu v Porubě

Medaile slezanských běžců

Nezaplatil za opravu porsche a ujížděl s automechanikem na kapotě.

Soud zamítl návrh na ustanovení předběžného správce pro JZD Slušovice

SLUŠOVICE (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně v pátek zamítl návrh České spořitelny na předběžné opatření, kterým by ustanovil předběžného insolvenčního správce pro JZD Slušovice. Agentura Mediafax to zj...

Zlínský oční festival nabídl unikátní přenos oční operace 3D technikou

ZLÍN (MEDIAFAX) - Poprvé v dějinách oční chirurgie měli v pátek možnost sledovat účastníci Zlínského očního festivalu přenos operace v prostorovém vnímání prostřednictvím 3D technologie.

Parkovné u otrokovické polikliniky dozná změn

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Na parkovišti u Městské polikliniky v Otrokovicích bude brzy změněno dopravní značení.

Fiducia zve na besedu s Josefem Rauvolfem

Petr Piťha křtil v Ostravě knihu

Kniha o věrozvěstech Cyrilu a Metodějovi byla v Ostravě uvedena v život.

Frýdek-Místek vyvěsil vlajku Tibetu, Ostrava tak neučinila

Dejte ostravské děti na lyže

Trolejbus narazil do sloupu, zraněno 10 lidí

Fotbalistům Slavie se psychicky ulevilo, po pěti měsících byla opět děkovačka

Fotbalisté Slavie pocítili v neděli při utkání 20. kola Gambrinus ligy v duelu s Jabloncem psychickou úlevu, když je diváci po rezignaci trenéra Františka Straky povzbuzovali jako do loňského září. S ...

Zlínský kraj pomůže do moravských kopanic přilákat život

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský kraj se rozhodl podpořit strategii rozvoje moravských kopanic.

Daruj krev s Českým rozhlasem

Tímto projektem pomáhá Český rozhlas už řadu let získávat nové dárce krve. Smyslem je popularizace dárcovství krve a získávání nových bezplatných dárců, kterých je v České republice stále nedostatek p...

Turnaj ve stolním tenisu proběhne v polovině března

V sobotu 17. března proběhne ve sportovní hale plaveckého areálu Hloubětín (Hloubětínská 80) turnaj ve stolním tenisu pro neregistrované hráče od 15 let.

Mladí vítkovičtí fotbalisté zabojovali na turnají

Fotbalový turnaj přípravek Vítkovice Cup 2012 uspořádal oddíl FC Vítkovice 1919 12. února v hale na Dubině.

Následující články

Zimní údržba silnic ve Zlínském kraji byla v únoru poměrně nákladná

ZLÍN (MEDIAFAX) - Téměř 29 milionů korun stála zimní údržba silnic II. a III. třídy ve Zlínském kraji za měsíc únor.

Kvůli studu ukradl chlapec ze Zlína v obchodě kondomy

ZLÍN (MEDIAFAX) - Neobvyklý případ pokusu krádeže řešili zlínští strážníci. Jak informovala v pondělí jejich mluvčí Šárka Škubalová, šestnáctiletý hoch se tak styděl za nákup kondomů, že se je rozhodl...

Blíží se Velikonoce. Vydejte se na jarmark

V sobotu 9. dubna ožije Centrální park ve Kbelích pravým velikonočním jarmarkem.

Vydejte se ve Zlatých Horách ve stopách zlatokopů

V Jeseníkách si nenechte ujít ve Zlatých Horách procházku naučnou stezkou ve zlatorudném revíru a návštěvu zlatorudných mlýnu, kde si můžete vyrýžovat skutečné zlatinky.

V Jeseníkách prožijete pestrou dovolenou

Lupič vykradl banku, když hrozil bombou

Statisíce korun si z banky v Ostravě odnesl lupič, který pracovnici za přepážkou hrozil odpálením bomby.

SmartWings zavádí z Ostravy 13 leteckých linek

Seniorka ležela bezmocně v bytě

Víte, jak si zařídit domácí pracovnu?

Umělecká díla nemusí být drahá, originál pořídíte někdy i za stovku

Zítra se na střeše Galerie Harfa bude bruslit naposledy

V sobotu 24. března se na střechu Galerie Harfa vrátí oblíbený Dinopark.

Opilá 14letá dívka spala na zastávce

Půjdete si zatrénovat... tu, no víte co myslím, no tamtu jak to... paměť?

Jak si zapamatovat konkrétní informace třeba pomocí jednoduché věty, pohybu a jiných mnemotechnických pomůcek nastíní zájemcům Národní týden trénování paměti, který se koná od pondělí do neděle. Infor...

Kam v Praze 10 s vysloužilou židlí nebo botníkem?

Do velkoobjemových kontejnerů. Kontejner je přistaven během dopoledních hodin, nejpozději ve 13,00 hod. Odvoz naplněného kontejneru probíhá druhý den dopoledne. Do kontejnerů je možné vkládat pouze do...

Grébovku opraví do května „sousedi“

Park Grébovka, tedy Havlíčkovy sady, prochází opravou. Je to lokalita vyhledávaná dětmi, sportovci či maminkami s kočárky z Vršovic či seniory z nedalekého Domu seniorů v Sámové. Tento vršovicko-vinoh...

Vstupenky na derby Slavie se Spartou se v Edenu už prodávají, na Letné od středy

Utkání 22. kola fotbalové Gambrinus ligy mezi Slavií a Spartou se hraje v sobotu 24. března od 15.50 hodin v Synot Tip Areně. Předprodej na stadionu ve Vršovicích pro fanoušky domácích už začal v nedě...

CCS: Benzin ve Zlínském kraji v týdnu znovu zdražil, litr je za 36,58 Kč

ZLÍN (MEDIAFAX) - Ve Zlínském kraji se v minulém týdnu ceny pohonných hmot vyvíjely rozdílně, natural zdražil, diesel mírně zlevnil. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

Policisté zadrželi majitele skladu zbraní v Doubravách na Zlínsku

DOUBRAVY (MEDIAFAX) - Policistům se podařilo zadržet majitele skladu zbraní, který objevili během domovní prohlídky v rodinném domě v Doubravách na Zlínsku. V pondělí to řekla policejní mluvčí Jana Ba...

Sprejeři poničili fasádu zdravotního střediska

Sbírky v bytě vystavujte s rozmyslem

Nebudou se „schovávat“ – naopak! Schovanky se předvedou na Barče

Ve strašnické Barče (KD Barikádníků) proběhne 29. března v 19 hodin koncert Schovanek. Oslavily loni 40 let vzniku kapely a pořád jim to nádherně hraje a zpívá. Dnešní Schovanky již nejsou ty sladce s...

Zlínská univerzita eviduje velký nárůst přihlášek průmyslových práv

ZLÍN (MEDIAFAX) - Obrovský nárůst přihlášek patentů, užitných a průmyslových vzorů a ochranných známek evidují za loňský rok pracovníci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Uvedl Jan Malý z tiskového oddě...

Nejlepší webové stránky má ve Zlínském kraji Vsetín

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský kraj zná vítěze krajského kola soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky a nejlepší elektronickou službu měst a obcí v České republice. Nejlepší webové stránky má v kraji m...

Studenti vyrazí do ulic na happening

O železo z Ostravy nebyl zájem

Žofinská huť vyrostla v areálu Karoliny v roce 1871.

Galerie vystavuje Kupkův obraz za 65 milionů

Ostravská Galerie výtvarného umění připravila třítýdenní výstavu jednoho z nejvýznamnějších obrazů české abstrakce - Tvaru modré od Františka Kupky

Přihlášky do soutěže Dům roku 2011 byly odevzdány

Muž z Březolup propil a prohrál bratrovy avie

BŘEZOLUPY (MEDIAFAX) - Až dvouleté vězení hrozí dvaapadesátiletému muži z Březolup, který svému bratrovi ukradl dvě avie, zpeněžil je a výdělek propil a prohrál v automatech. Sdělil to policejní mluvč...

Hrad obsadili řemeslníci, naplno se rozjely práce na plánovaných opravách

Se začátkem března byl hrad Malenovice předán řemeslníkům, na které zde čeká spousta práce. Musí opravit krovy, střechu, hradní kapli, strop na blízké hájence a zlepšit celkovou dostupnost hradu.

Jaro přivítají velikonoční trhy na náměstí Míru

Na letošních velikonočních trzích na nám. Míru v Praze 2, které se konají ve dnech 24.3.- 9.4. 2012, přivítá návštěvníky 42 prodejních stánků s ryze velikonočním prodejním sortimentem, jakým jsou svát...

Navštivte kurz vaření napříč kulturami

Na kurzu se naučitě vařit tradiční íránská nebo perská jídla.

Na nelegální graffiti upozorňuje strážníky stále více obyvatel

Na odhalování sprejerů mají zásluhu i občané, kteří na tento nešvar městskou polici stále častěji upozorňují. „Graffiti je problém, který řešíme několika způsoby. V preventivní rovině jsme vytvořili p...

V základech 14|15 Baťova institutu je zazděno poselství budoucím generacím

Poselství budoucím generacím bylo ve čtvrtek 1. 3. 2012 okolo 11. hodiny zazděno v suterénu k základům budovy číslo 14 – jednoho z objektů 14|15 Baťova institutu. Stalo se tak při příležitosti 2. Návš...

Autorské čtení manželů Kuncových ve Viridianu

Kulturní organizace ve městě si rozdělí přes dva miliony

Sběratelé obohatí své sbírky

Neregistrovaní lyžaři se utkají O pohár primátora

Zlín – Lyžařský areál J. Šperky bude zítra odpoledne, tedy 15. března, patřit otevřenému závodu amatérů O pohár primátora města Zlína. Účastníci, muži i ženy, se utkají ve slalomu. Uvedl to mluvčí rad...

Šermíři uspěli na Valašském fleretu

Už 32. ročník Valašského fleretu, žákovského turnaje v šermu fleretem, proběhl 3. a 4. března na 16. Základní škole na Jižních svazích ve Zlíně.

Mladíci ujížděli v kradeném autě policistům a nabourali se

Ředitele středních škol čekají konkurzy

Kradl kovové kryty svodu dešťové vody

Senior zahynul po pádu z okna

Na ulici Dlouhá nový přechod nebude

Místo zrušeného přechodu pro chodce na ulici Dlouhá v centru Zlína nová „zebra“ nevznikne. Nezřizovat další přechod v této lokalitě na místo toho, který byl přes nesouhlas mnoha lidí zrušen v prosinci...

Zlínský kraj podpoří do léta přes 80 kulturních akcí

ZLÍN (MEDIAFAX) - Více než 80 kulturních akcí, které se uskuteční do konce letošního srpna, podpoří Zlínský kraj. Sdělila to mluvčí hejtmanství Gabriela Dvorníková.

Diváci Slováckého divadla mohou jako první vidět dokument o hře Oskar a růžová paní

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (MEDIAFAX) - Návštěvníci Slováckého divadla budou mít jako vůbec první možnost zhlédnout dokumentární film, který zachytil vznik a průběh inscenace režisérky Zoji Mikotové Oskar a růž...

Kreativ zve na velikonoční kurzy pletení z pedigu

V Ostravě zadrželi vykradače aut

Projekt multifunkčního centra Ostravica je ohrožen, Ostravě hrozí milionové škody

Řidič tramvaje, ve které v Ostravě zemřeli tři cestující, byl předčasně propuštěn z vězení

Zlínský soud osvobodil muže čelícího obžalobě kvůli usmrcení strýce

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský soud osvobodil devětatřicetiletého Zdeňka Strapinu z Hradčovic na Uherskohradišťsku, kterého žaloba vinila z usmrcení sedmapadesátiletého strýce. Zprošťující verdikt vynesl s...

Články abecedně vzestupné

Herci zahrají divadlo na vodě

Brněnské Divadlo v 7 a půl nabídne všem zájemcům divadelní adaptaci filmu Dobrý tramp Bernášek přímo z vodní hladiny řeky Moravy v otrokovickém přístavišti výletních lodí. Atraktivní divadelní předsta...

Herec a moderátor Dalibor Gondík: „Zvu vás do Letňan na velkou motoshow!“

Známe ho z televizní obrazovky jako tak trochu rozverného moderátora, vystupujícího bok po boku se sestrou Adélou v zábavných pořadech. Nyní je ale před Daliborem Gondíkem (49) velká výzva – 7. září b...

Herec a principál Jan Hrušínský: „V umělém spánku se zdají neuvěřitelné sny“

Pochází z hereckého rodu, kterému již od poloviny 19. století učarovala divadelní prkna. Jan Hrušínský pokračuje v rodinné tradici, téměř 14 let vede vlastní divadlo a letos, poněkud dramaticky, oslav...

Herec a zpěvák David Gránský: „Na kole bych se Prahou nevydal“

Zazářil v nedávné televizní show Tvoje tvář má známý hlas, ve které nakonec získal pomyslné stříbro. Herec a zpěvák David Gránský (24) má kariéru slušně rozjetou, hraje, zpívá, moderuje a dabuje, a s ...

Herec a zpěvák Jiří Schmitzer vystoupí v KC Novodvorská

Herec Jan Čenský: „Na Petřín mám romantické vzpomínky!“

Pro mnohé divačky a čtenářky zůstává Jan Čenský (58) navždy krásným princem z mnoha televizních pohádek. Pohledný herec se ale již dávno vymanil ze škatulky mladých aristokratů, právě tak jako hlavní ...

Herec Jiří Lábus: Druhé stěhování po Praze bych nepřežil

Málokterý umělec je opravdovým pražským patriotem. O herci Jiřím Lábusovi (68) to ovšem lze tvrdit naprosto přesvědčivě, protože za celý svůj téměř sedmdesátiletý život bydlel jen ve dvou pražských čá...

Herec Jiří Langmajer: Ve Zlíně hraju pro nejempatičtější publikum

Divadlo Pod Palmovkou Praha v pondělním večeru odstartovalo hrou Mefisto šestnáctý ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání 2011 Stretnutie. Spokojení diváci odměnili herce bouřlivým aplause...

Herec Karel Zima: Můj drsný žertík odnesl osvětlovač!

Před pěti lety nezištně daroval kamarádovi svojí ledvinu a inspiroval další lidi k dárcovství tohoto životně důležitého orgánu. Nyní se Karel Zima (51) těší na příchod svého třetí potomka a v divadle ...

Herec Luděk Eliáš přežil koncentrák

Luděk Eliáš má za sebou pohnutý osud. Tři roky byl vězněn v koncentrančích táborech. To, že přežil, považuje za svůj největší životní úspěch.

Články abecedně sestupně

Herec Sitek je v nominaci na Thálii

Zlínský herec Dušan Sitek je v širší nominaci na cenu Thálie za roli Lízala v inscenaci Maryša. Pro Městské divadlo Zlín je to již druhá nominace. V užší nominaci se ocitla také herečka Petra Hřebíčko...

Herec Polák přečte ve Fiducii nemravné texty

Herec Petr Vacek uvaří na „Míráku“ hráškovou polévku, symbol rodiny

Opět v roli kuchaře se 18. května na pražském náměstí Míru na dobročinném bazaru ocitne známý herec Petr Vacek. Tentokrát uvaří hráškovou polévku. Je to prý polévka jeho dětství. „Mám ji rád dodnes a ...

Herec Peter Pecha: Kvůli roli jsem se naučil práskat bičem!

Tarzan, Rocky, zloděj koní Zobar, fanatik hudby a šťastný manžel – to všechno je v kostce herec Peter Pecha (32). Muž, který kvůli svým rolím fyzicky dře a obětuje jim téměř veškeré vlastní pohodlí je...

Herec Pavel Handl rád bydlí v paneláku

Herec Pavel Handl, rodák z Rychnova nad Kněžnou, si za třicet let zahrál v ostravském divadle Petra Bezruče ve více než třech tisících představeních, před kamerou se objevil ve 122 televizních inscena...

Herec Miroslav Táborský: Sestra mne pronajímala za žvýkačku!

Nedávno oslavil šest křížků na krku, ale na pracovním tempu rozhodně nemíní ubrat. S hercem Miroslavem Táborským (60) se můžete setkat hned na pěti pražských scénách a jeho tvář je žádána i ve filmové...

Herec Miroslav Etzler: Ve škole jsem měl rád jenom přestávky

Rodištěm Miroslava Etzlera je Ostrava. Bydlel s rodiči a bratrem přímo v centru, v Poštovní ulici. Přestože žil lumpárnami, otec v něm dokázal probudit zájem o divadlo.

Herec Miroslav Etzler uvedl knihu o svém otci

Otec herce Mirislava Etzlera byl divadelním kritikem. nedávno vyšla v ostravě jeho kniha s texty o divadle.

Herec Martin Trnavský mohl být slavným sportovcem

Martin Trnavský zazářil v televizním seriálu Ordinace v růžové zahradě, zahrál si ve filmu Muži v říji a Ostravanům se představil v komedii Kosa, kterou nastudoval jeho Divadelní spolek Frída.

Herec Martin Dejdar: „Jsem radikální masoterián!“

Raději než zeleninu, rýži, luštěniny, nebo dokonce výhonky si herec Martin Dejdar dopřeje pořádný kus bůčku, krkovičky, nebo šunky. K masu obecně má Martin velmi pozitivní vztah, a když ho spojil se s...