Žižkovský masopust plný hudby, her i jitrnic
Podle radnice Prahy 3 se i letos zájemci dočkají masopustního reje, který se bude konat v sobotu 18. února nejen na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam se po zimní pauze vrátí tradiční farmářské trhy.
Podle radnice Prahy 3 se i letos zájemci dočkají masopustního reje, který se bude konat v sobotu 18. února nejen na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam se po zimní pauze vrátí tradiční farmářské trhy.
Podle společnosti Taiko, organizátora největších Vánočních trhů v Praze, bude v pátek 23. prosince na Staroměstském náměstí k ochutnání typický sváteční český pokrm – rybí polévka. Organizátoři připravili znovu po dvou letech 3000 porcí tradičního štědrovečerního pokrmu. Ten je určený lidem bez domova, potřebným i zájemcům z řad Pražanů a návštěvníků metropole.
Veřejnost v Praze značně popudil večírek Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), který si na rozloučenou uspořádali pohlaváři Pirátů a Praha Sobě. Opozice tvrdě kritizuje odcházejícího primátora Hřiba, proč Praha takto zbytečně utrácí v době všeobecné ekonomické krize.
Tradiční soutěž v pletení vánoček probíhá ve Fakultní základní škole Mezi Školami již od roku 2005. Za tu dobu se mnoho žáků naučilo, jak z těsta vykouzlit vánočku, a škola tak přispěla k tomu, aby tato dávná dovednost nezanikla. Letos se konal již sedmnáctý ročník a zúčastnilo se celkem 17 týmů.
Nezapomenutelný Dracula Daniel Hůlka (54) se v předvánočním čase nezastaví. Kromě koncertování se před čtyřmi lety stal poprvé otcem a s příchodem dcery Rozárky si adventní období a Vánoce užívá naplno.
Z řemesla se lze pozvednout k umění. Z fušování nikdy. Tímto citátem od německého spisovatele Johanna Wolfganga von Goethe se už více než tři desetiletí „řídí“ pedagogové a učitelé odborného výcviku pražské státní Střední školy podnikání a gastronomie, Za Černým mostem 3/362.
Skladatel, zpěvák a spisovatel Richard Pachman se vrací do chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kde společně s herečkou a zpěvačkou Ditou Hořínkovou zazpívají řadu adventních a slavnostních písní, provedou publikum příběhem narození Ježíše a připomenou i vánoční tradice.
Toužíte po romantickém víkendu v zámeckých komnatách? Nebo potřebujete odpočinek s příjemným relaxem ve wellness? Pokud k tomu přidáte výjimečnou kuchyni, atmosféru dob minulých a vstřícný personál, ocitnete se v zámeckém hotelu Wichterle v malebném moravském městečku Slavičín, které je vstupní bránou do Bílých Karpat.
Každý listopad již dvacet let pomáhají díla ztvárňující dětství a panenky dobré věci. Jubilejní dvacátý ročník benefiční Aukce panenek známých osobností finišuje 29. listopadu on-line na www.aukceunicef.cz. Podle UNICEF na webu najdou zájemci vlastnoručně vyrobené panenky od českých designérů, výtvarníků, úspěšných žen českého byznysu, spisovatelů a ilustrátorů. Vždy se jedná o neopakovatelné originály, které autoři ztvárnili více či méně tradičně – panenky jsou ručně šité, foukané ze skla nebo mají například podobu umělecké fotografie.
Po prázdninách se Ústřední knihovna rozezní rozmanitými tóny. Od vážné hudby, přes folk, country, jazz i swing. Koncerty se konají ve velkém sále Ústřední knihovny na Mariánském náměstí.
Velmi rychle se blíží další státní svátek, a sice výroční 17. listopadu. V Praze proběhnou vzpomínkové a další akce. Za přispění agentury NetwIN production vám přinášíme nejzajímavější z těchto akcí.
Výsledek opatření EU a vlády Petra Fialy proti energetické krizi je prozatím následující:
Prvního října uplynou tři roky od chvíle, kdy nás opustil nezapomenutelný zpěvák Karel Gott. Na zesnulé se má podle dlouhodobé tradice vzpomínat už jen v dobrém či dokonce s humorným nádechem, jako to pro Naší Prahu udělal v povídce Slavík na víně dlouholetý Gottův kamarád, spisovatel a humorista Oldřich Dudek.
V aktuálně končícím volebním období byl místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09) zodpovědný za majetek a kulturu v nejlidnatější části hlavního města. Naší Prahu 4 proto zajímalo, co se v těchto oblastech změnilo, čeho se povedlo dosáhnout a jaké nové projekty jsou připraveny.
Necelou hodinu jízdy automobilem od Prahy leží obec Žabovřesky nad Ohří. V ní si tento víkend dají sraz zástupci "žabích obcí", aby pobavili diváky zajímavým programem.
V Nuselské ulici v Praze 4 již přes dvacet let najdete Galerii eS. Ve druhé polovině 90. let ji otevřeli manželé Schránilovi a od počátku si tu zájemci mohou nakoupit obrazy, grafiku a plastiky současných umělců. Čím je Galerie eS výjimečná a proč vůbec sídlí v Nuslích, to prozradila galeristka Eliška Schránilová.
Tak jako každým rokem přijíždí na tento největší filmový festival v České republice mnoho filmových, společenských i politických osobností z celé republiky a ze světa. Kdo přijede letos? A kdy je můžete spatřit na vlastní oči?
Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku Portheimka.
Podle informací z MČ Praha 3 se po dvouleté přestávce znovu koná oblíbený pivní festival Žižkovské pivobraní. V pátek 10. a v sobotu 11. června se opět stráně parku Parukářka na Praze 3 zaplní milovníky chmelového moku.
Areál Žluté lázně v Praze 4 - Podolí se opět proměňuje v hokejovou fanouškovskou základnu. Od středy 18. května mohou všichni milovníci hokeje přijít a užít si zápasy společně u dobrého jídla a pití. Podle zástupce areálu je možné sledovat mistrovství světa v hokeji ve Finsku na plátně ve stanu za Tančírnou.
Není to překlep, skutečně se to slovo píše s počátečním velkým Z, i když správně by se mělo psát ZВАСТИКА. Jedná se o využívání písmene Z, které znamená sympatie k ruské válce vedené proti Ukrajině.
Útulný obchůdek s domácími potřebami má na holešovické ulici Milady Horákové otevřeno už plných 29 let. Po koronavirových restrikcích se ještě obchůdek udržel při životě, ale inflace a rostoucí ceny energií už zřejmě donutí majitelku uzavřít. Nebo také ne, když se objeví noví zákazníci a pomůžou. Budete mezi nimi i vy?
1. května 2022 bude v Plzeňce U Brabců zahájena výstava akvarelů a olejomaleb Markéty Wolfové, mapující její tvorbu za poslední čtyři roky, nazvaná „Pojď se mnou ven“. Obrazy budou vystaveny jak v prostorách restaurace, tak v galerii, která je umístěna v úrovni zahrady a kde je návštěvníci i hosté restaurace budou moci obdivovat.
Jak vypadaly hranice současné České republiky, když bylo knížectví, království i republika? To vám ukáže toto video z Youtube I když se nemusíte zajímat o historii, je to velmi zajímavá podívaná. Věděli jste například, že v letech 1490-1526 jsme byli v Česko-Uherské unii?
Jak uvádí webové stránky pražského magistrátu, letos poprvé se Mariánské náměstí v Praze 1 stává místem, kam je možné si zajít pro tradiční velikonoční pomlázky a další velikonoční předměty. Velikonoční trhy probíhají od pátku 8. do neděle 24. dubna.
Zoo Praha pořádá soutěž dětských kolektivů s názvem Staň se strážcem pralesa. Cílem je sesbírat co nejvíce starých mobilních telefonů a tabletů, a přispět tak k ochraně goril a dalších ohrožených druhů zvířat ve střední Africe.
Ojvín (něm. Oybin) je pro Čechy zapomenutá národní památka, hodinku a něco jízdy z Prahy. Tajuplná atmosféra zde silně připomíná filmové záběry z Pána prstenů nebo hru Skyrim. Nedobytný hrad na pískovcové skále postavil Jindřich z Lipé, maršálek krále Jana Lucemburského, zvelebení se ale dočkal od Karla IV, který nechal vystavět honosný císařský palác a zejména impozantní gotickou katedrálu. Katedrála ne náhodou připomíná zmenšeninu pražského sv.Víta.
Vánoce pomalu klepou na dveře a je nejvyšší čas začít se poohlížet po vánočních dárcích. Atrium Flora se rozhodlo nadělit svým zákazníkům dárek již nyní a otevírá proto v obchodním centru nové obchody. Třeba zboží právě z jedné z nových prodejen potěší pod stromečkem vaše blízké.
Vlastně to měl být jen poznávací pobyt v naší stověžaté matce měst, ale pro kazašskou modelku Asya Sun se stal osudovým. Krása Prahy jí natolik okouzlila, že tu žije již několik let.
Venku nám začal podzim se vším, co k tomu patří. Miluji toto období, Praha se zbarví do žlutava, zarudlé slunce ještě hřeje a my se můžeme procházet po krásně zbarvených pražských parcích. Nebo s dětmi pouštíme draka.
Zdánlivě strohý nadpis tohoto příspěvku. Z mého pohledu ale spolkový život představuje významnou součást života a dění nejen v obcích, ale i ve velkých městech či městských částech. Sdružování občanů ve spolcích pomáhá vytvářet komunitní život a sounáležitost s místem, kde žijeme.
Pomalu ale jistě se blíží Den svatého Valentýna – svátek všech zamilovaných. Pokud ještě stále hledáte vhodný dárek ke svátku zamilovaných, máme pro vás univerzální tip: Co třeba dárková karta do Centra Černý Most v limitované valentýnské edici? K nákupu karty v hodnotě 2 000 Kč totiž nyní prvních 500 zákazníků dostane další kartu v hodnotě 500 Kč zcela zdarma! Nabídka platí v období od 1. do 14. února 2021 nebo do vydání zásob.
Dlouholetá ikona naší populární hudby Václav Neckář (77) má z letošního roku rozporuplné dojmy. Na jedné straně zrušené koncerty a příliš mnoho volného času, na druhé straně jej potěšila reedice jeho úspěšného alba Planetárium. Nejen o tom jsme si povídali v jeho útulném branickém domě, kde nám společnost dělal i Václav Neckář mladší.
Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perliček z Poniklé na Semilsku byly zapsány na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
Těžko bychom hledali typické pražské vánoční tradice. Hodně jich přinesli do Prahy venkovští lidé po zániku poddanství a roboty. Je proto dnešní doba adventní a vánoční v hlavním městě podobná té třeba z 19. století? Vydejte se s námi do historie, kdy ještě zamrzávala Vltava, a vánoční stromeček stál jen v rodinách bohatých měšťanů.
V neděli 20. září vyvrcholí dvanácté Malostranské vinobraní – Dozvuky horňáckých slavností samostatným koncertem předního českého folkového hudebníka Vlasty Redla se svou kapelou.
Muzeum hl. m. Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo výstavu na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence. Divadlo, které ovlivnilo mnoho generací malých Pražanů, uvidíte trochu jinak, protože na výstavě jsou rekvizity, ukázky dekorací a kostýmů doplněné dobovými fotografiemi.
Muzeum hl. m. Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo výstavu, na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence. Divadlo, které ovlivnilo mnoho generací malých Pražanů, uvidíte trochu jinak, protože na výstavě jsou rekvizity, ukázky dekorací a kostýmů doplněné dobovými fotografiemi.
Praha - Období masopustních veselic skončilo. Z náměstí Jiřího Poděbrad již tradičně vyšel jeden z největších průvodů, letos za doprovodu kapely Lovesong Orchestra. Další průvod prošel také Břevnovem.
Staré Město - Dům U Zlatého prstenu (Týnská 6 ) nabízí až do konce března pohled na výrobu kamnových kachlů i kamnářské řemeslo v Praze pozdního středověku a raného novověku.
Dvojkoví radní udělili záštitu novoročnímu ohňostroji a souhlasili s jeho uspořádáním na svém pozemku v oblasti Bastionu a to dle tradice 1. 1. 2020 od 18 hodin. Mnoho lidí totiž nesouhlasí s další restrikcí direktivního magistrátu, jež svůj postoj nekonfrontoval s obyvateli a veřejností, a ohňostroj zrušil. Ohňostrojáři i ranice podpoří zároveň kampaň proti amatérské pyrotechnice s ohledem na lidi i zvířata.
Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském náměstí v Praze připomínají řadu českých svátečních tradic. K nim teď přibude další. Návštěvníci mohou nově využít zdarma připravené pohlednice s motivem vánočně laděného srdce a osobně si na ně napsat nebo namalovat přání. Připraveno je zatím tisíc kusů.
Praha - Jako Den památky obětí invaze v roce 1968 si ČR bude připomínat 21. srpen 1968, kdy začala okupace jen na podpis prezidenta. Historie významných a památných dnů a státních svátků je plná zvratů.
Letošní 15. ročník festivalu Filmasia odstartuje 5. prosince v 19:00 v kině Lucerna poctou Sammu Hungovi s filmem Můj strážný senior. Festival nabízí kultovní akční filmy z Hongkongu i novou tvorbu z Indonésie, Vietnamu a Tchaj-wanu.
Vsobotu 7. prosince v 16 hodin na Výstaviště Praha si užijte bohatý program na Výstavišti, kde se sejdou nejděsivější démoni ze všech koutů České Republiky. Před Průmyslovým palácem se prožene více než 70 Krampus čertů. Vstup na vlastní nebezpečí!
Praha - Předseda spolku Ohňostroj pro Prahu Jan Šaršoun sdělil, že alternativní ohňostroj, který má nahradit pražskými koaličními politiky odmítnutí novoroční ohňostroj, bude zároveň poctou Karlu Gottovi. Show se má jmenovat Praha Božská. Spolek Ohňostroj pro Prahu kritizuje narušení dlouholeté oblíbené tradice. Podporu spolku vyjádřili předseda zastupitelského klubu ANO a poslanec Patrik Nacher, který navíc slíbil že podpoří akci i finančně. Podobně jednají další pražští zastupitelé za ANO a za ODS.
Jeho hlas i tvář znají miliony Čechů. Pavel Poulíček (45) byl prvním „nováckým“ sporťákem a starší jej pamatují i z Kolotoče. V kategorii sportovní komentátor má 7 cen Týtý. Sport miluje a uhranul jej golf – řídí golfovou TV i promotérskou firmu, pořádající mj. i tu největší golfovou akci u nás. Ač se známe 20 let, až nyní jsme si povídali nejen o golfu…, v rozhovoru pro Naši Prahu se Pavel rozpovídal i o problémech města, ve kterém je spokojený, ale ničí ho chaos v dopravě či kolony.
Psal se rok 1913 a unikátním přírodním divadle nad Čertovým mlýnem v Šáreckém údolí, poprvé 16. května zazněly hlasy sólistů i orchestru Národního divadla. Novodobá tradice se vrátila roku 2005. Letos 1. září od 13 hodin zde zazní Don Giovanni.
V konzumaci alkoholu (nejen) nezletilých zaujímá Česká republika jedno z předních míst v Evropě. První zkušenost s opilostí má u nás v 11 letech každé desáté dítě, ve věku 13 let je to již 50 procent z nich.
Premiérový ročník Czech Pole Championship se koná 4. a 5. května v Praze. Jak se vyvíjel tanec u tyče a kde je dnes říká Naší Praze organizátorka mistrovství Tereza Štrobová.
Velikonoční tradice ze všech koutů země a zábava pro nejmenší – nejen to přinese oslava největších křesťanských svátků o prodlouženém víkendu do centra Prahy. Na pódiu na Staroměstském náměstí se představí folklórní i národopisné soubory.
Stručné připomenutí dlouholeté národní tradice pohledem vydavatele Naší Prahy Jana Čížka.
Na štědrovečerní polévku si můžete zajít na Staroměstské náměstí hned dvakrát - 23.12, to ji bude rozlévat nový primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a na Štědrý den, kdy ji lidé dostanou z rukou starosty Prahy 1 Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě). Asi nová tradice…
Martin Klásek – adoptivní otec Spejbla a Hurvínka slaví 45 let na scéně Divadla S+H. Začínal tu jako sotva osmnáctiletý mladíček. Prosadil se nejen jako interpret Spejbla a Hurvínka, ale také jako režisér (podílel se na vzniku 18 her) a autor a spoluautor 14 her. Jako interpret S+H natočil 45 CD pro Supraphon a stál u zrodu 3 knih s našimi hrdiny. V jeho interpretaci promluvili Hurvínek a Spejbl 15 jazyky.
Legendární Divadlo Viola na pražské Národní třídě začne v září psát už 56. kapitolu své bohaté historie. Nová sezona nabídne vše, co do hlediště této osobité pražské divadelní scény přitahuje stále další generace diváků: Neopakovatelnou atmosféru intimního prostoru, hvězdně obsazené inscenace rozmanitých žánrů, intenzivní kulturní zážitky. A k tomu ještě několik vylepšení, především novou, přehlednou podobu webu a také možnost objednávat vstupenky na vybraná představení pohodlně, kdykoliv a odkudkoliv on-line.
Čarodějka Armida, svůdná Kirké či nešťastná Faidra – tyto a jiné mytické hrdinky zahájí v úterý 10. července v Divadle na Vinohradech 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Opernímu gala s názvem Královny Středomoří bude vévodit renomovaná francouzská sopranistka Véronique Gens, která se představí v recitálu z děl J.-B. Lullyho, J.-M. Leclaira, J.-Ph. Rameaua a dalších autorů spjatých s hudebním děním u francouzského královského dvora v 17. a 18. století.
Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita.
Počtvrté ocenila MČ Praha 8 své učitelky a učitele základních škol za pedagogický přínos cenou Eduarda Štorcha. Celkem 37 pedagogů převzalo ocenění 26. června 2018 v Grabově vile. Za jejich úsilí jim poděkovaly radní Anna Kroutil a Jana Solomonová.
Pražský Mánesův most a jeho okolí ožijí 2. června hudbou, divadlem, literaturou, ale i sportem či akcemi pro děti. Na celodenní zdarma přístupné česko-německé sousedské slavnosti s názvem Most 20.0 vystoupí například Mydy Rabycad, Thom Artway, Ondřej Ruml, němečtí hvězdní Kraftklub nebo Teatr Novogo Fronta. Akce je oslavou kulatin Česko-německého fondu budoucnosti, který už dvacet let podporuje vzájemné porozumění mezi oběma národy společnými aktivitami v nejrůznějších oblastech, zejména v kultuře, vzdělávání a vědě.
Český olympijský výbor (ČOV)by chtěl delší hymnu, měla by se prodloužit o druhou sloku, která je součástí povodního znění. Olympionici to chtějí proto, že by se lépe vyplňoval čas při vyhlašování vítězů. Olympijský výbor už dokonce nechal nahrát delší variantu , která potrvá místo 45 celých 80 sekund.
Za zábavou, sportem, jídlem nebo veřejným děním? Kam tento týden v metropoli vyrazit? Naše Praha vám přináší přehled několika akcí, které se tento týden konají v hlavním městě.
Doslova za pár dní se se rozloučíme s rokem Kohouta a vlády se dle čínské astrologie ujme Pes. A již zítra se také v Hradci Králové uskuteční první z koncertů interkulturního festivalu Songfest.cz, který na tuto událost každoročně upozorňuje. Druhá zastávka koncertního turné roku Psa bude následovat další den, 15. února v Plzni, dále 21. února v Jablonci nad Nisou a série vyvrcholí v pátek 23. února v Praze.
Veselé masky, pestré kostýmy, chutné občerstvení, výtečná starostovice a především skvělá zábava na celé odpoledne! Tak bude vypadat sobota 10. února 2018 v centru Prahy na Malé Straně.
Podle předpovědi má v sobotu v Praze pršet, neděle už by měla být bez deště. Co třeba vyrazit v sobotu do muzea a v neděli na festival ledových soch?
Podle předpovědi má v sobotu v Praze pršet, neděle už by měla být bez deště. Co třeba vyrazit v sobotu do muzea a v neděli na festival ledových soch?
Parha 10 - Místostarosta odpovědný za sféru bezpečnosti Radek Lojda (TOP 09): “O bezpečí nás všech se starají i lidé na téhle fotce - policisté a hasiči působící na území naší městské části. Na radnici si přišli pro dary, které jim nakoupila městská část, a které jim usnadní práci. "
Pranostika není jen veselá povídačka. Většina těchto rčení vychází ze zkušeností našich předků, kteří dávali do souvislosti data s počasím a meteorologickými jevy. Jednalo se o jakési jednoduché předpovědi.
Národní muzeum otevírá 8. prosince v Náprstkově muzeu novou výstavu Indiáni, která představuje původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice.
MINT: Prague Fashion Market oslaví své výročí na prestižní adrese v centru Prahy. Kampus Hybernská, to jsou úžasné multifunkční prostory vzdálené jen pár metrů od Náměstí Republiky a Prašné brány.
Letitá tradice desáté městské části a všech jejich základních i mateřských škol pokračovuje i letos. Při rozsvícení toho oficiálního radničního na Kubáni se totiž rozvítí přes dvacet menších, které ozdobily zdejší děti.
Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 26. 11. 2017 do 4. 2. 2018 v Zámeckém areálu Ctěnice vánoční výstavu Praha v čase vánočním / Tradice a řemesla od adventu do Hromnic.
Posvícení, hody, husí pečínky, košty vín z letošní sklizně, ale také setkávání s příbuznými a přáteli – to vše jsou synonyma pro 11. listopad – svátek svatého Martina, patrona všech vojáků, jezdců a válečných veteránů.
Na dozlatova propečenou husu a mladé víno lákají svatomartinské slavnosti, které vypuknou na náměstí Jiřího z Poděbrad 11. listopadu v 11 hodin 11 minut a 11 vteřin. Celou akci bude doprovázet bohatý kulturní program.
Celkem 52 stánků, 24 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude sedmý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“. Ten proběhne 11. listopadu od 10 do 21 hodin na Rašínově nábřeží v Praze 2 mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou.
Tradiční podzimní výstava exotického ptactva se uskuteční ve dnech 13. až 15. října v Domě chovatelů na frýdeckém Zámeckém náměstí.
22. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne na mnoha místech v Praze od 6. do 14. října. Jako své hlavní centrum vždy vybírá nevyužité či prázdné budovy v centru hlavního města.
Na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) se 22. června v 16.00 na celých 30 hodin zastaví čas. Místo se promění v zabydlený pokoj s neviditelnými stěnami, v němž vše plyne pomaleji, než ve skutečnosti. Performance Momentum, inspirovaná japonským tanečním uměním butó, nabídne zamyšlení nad každodenní uspěchaností života. Jde o jedinečné česko-německé setkání dvou významných performerek tanečního divadla - Miřenky Čechové a Sabine Seume - v extrémní fyzické výzvě. Na projektu se podílí také výtvarník Jakub Tauš a hudebníci Matouš Hekela a Martin Tvrdý. Více informací na www.tantehorse.cz.
Součástí rekonstrukce věže Staroměstské radnice jsou i opravy kaple, kde probíhá nyní stavební a restaurátorský průzkum. Týká se také podlahy v arkýři kaple, kde bylo třeba nejprve demontovat oltářní menzu. V ní byl minulý týden učiněn malý, zato zajímavý nález.
Zejména s možnými dopravními problémy přináší časopis Naše Praha infomaci i akcích, které se konají a kteé by dopravně či jinak mohly způsobit komplikace. Jejich seznam najdete v pokračování článku.
V sobotu 15. dubna 2017 se na Náplavce potkají prastaré tradice s velkoměstem. Tradiční farmářský trh je připraven uspokojit Vaše velikonoční přání mezi 8 a 14 hodinou. Beránci, mazance, vajíčka, jehněčí, skopové, kopřivy, a jiné sváteční dobroty najdete na klasickém farmářském trhu.
I letos připravil proběhne Velikonoční jarmark. Ve středu 5. dubna od 10 do 17:30 hodin bude ve vestibulu Škodova paláce příležitost nakoupit nejen tradiční velikonoční výrobky, ale i například originální drobnosti od zlatníků či řezbářů.
Neklidná doba je časem pro hledání jistot, těmi jsou naše tradice. A k nim patří i Velikonoce. Prapůvodně svátky jara, v dobách historických (asi před 3,5 tisíci lety) začali Židé slavit Pesach, svátek, který oslavuje osvobození židovského národa z egyptského otroctví. A před dvěma tisíci lety Velikonoce staly připomínkou Kristovy smrti a zmrtvýchvstání.
Ve čtvrtek 30. března bude před radnicí Prahy 1 vztyčena studentská májka. Tradiční událost je začátkem studentského měsíce a širšího programu oslav Pražského majálesu, který vyvrcholí 29. dubna majálesovým průvodem a open-air festivalem v Letňanech.
V neděli 2. dubna propukne v parku Kampa, Tyršově domě a Michnově paláci festival Ahoy jaro! Jarní veselí spojené s divadelním průvodem pořádá radní pro kulturu a sport Filip Kračman z Městské části Praha 1. Vstup na rodinné odpoledne plné velikonočních zvyků a tradic, výtvarných workshopů, vystoupení známých osobností spojené s ochutnávkou českých i zahraničních specialit je zdarma.
Veselé masky, pestré kostýmy, chutné občerstvení, výtečná starostova meruňkovice a především skvělá zábava na celé odpoledne! Tak bude vypadat sobota 25. února v centru Prahy na Malé Straně.
Jiří Galda sbírá poštovní známky, pohlednice, staré dokumenty a ručně psané knihy. V Hospůdce na Zelené vytvořil sběratelský klub, v němž se každé úterý potkávají sběratelé z Frýdku-Místku a okolí.
I když by to tak mohlo vypadat, nechceme vás zvát na kluziště, ale na tradiční akci Ledová Praha, kterou už posedmnácté pořádá v době pololetních prázdnin (letos 3. až 5. února) Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí.
Sauna na nádvoří přímo v srdci historického centra Prahy? Od 18. ledna do 10. března bude toto připomenutí časů, kdy veřejné lázně byly místem pro navazování a udržování sociálních kontaktů, běžnou realitou. V rámci výstavy Sauna/Architektura požitku vyrostla na nádvoří u Galerie Jaroslava Fragnera vedle Betlémské kaple venkovní několikapatrová site-specific sauna Husa od známého studia H3T Architekti, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet saunování na vlastní kůži.
Manželé Jiřina a Jaromír Poláškovi se zabývají regionální historií. Vydali knihy pohádek a pověstí ze zdejšího regionu, mapovali vodní stavby na zdejších řekách a potocích, zveřejňují články o dávných zvycích a tradicích, organizují motoristické veteránské výlety a Jaromír Polášek připravuje v Muzeu Beskyd zajímavé přednášky. V současné době dávají dohromady podklady pro výstavu v muzeu k 750. výročí první zmínky o Frýdku-Místku.
Vernisáž se koná ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin v místecké knihovně na Hlavní třídě.
Tradice křesťanských poutí má velmi vzdálenou minulost. Věřící dříve navštěvovali sedmatřicet poutních míst v oblasti tzv. českého Slezska, ke kterým patřilo i poutní místo u Panny Marie na Vápenkách ve Frýdku.
Česká hračka a Novoměstská radnice srdečně zvou všechny hravé děti, rodiče i prarodiče na 4. prodejní adventní trh ,,Česká hračka a řemeslo”. Novoměstská radnice se 10. – 11. 12. 2016 opět stane rájem pro milovníky českých hraček a řemeslné tvorby. Každý z rodiny si „přijde na to své“ - hračky pro děti, sekce s modely pro tatínky a designové nebo řemeslné produkty pro maminky.
Málokterý světec je tak úzce spojen s naším životem, jako svatý Martin. Jeho svátek, připadající na 11. listopad, byl už za našich předků důležitou částí církevního i zemědělského roku. Ke sv. Martinovi se váže řada pověstí a legend, po celé Evropě jsou s ním spojeny desítky tradic i pranostik. A samozřejmě také bezpočet pokrmů i nápojů.
Tento týden začíná v Praze čtyřdenní oslava mezinárodního Dia del Flamenco – Dne Flamenka, která nabídne hudební i taneční představení, filmy, výstavu i flamencové fiesty.
Milovníky mladého vína zve Botanická zahrada Praha na slavnostní otevírání lahví svěžího svatomartinského moku od předních českých a moravských vinařů už pojedenácté.
Společnost Taiko, která provozovala Vánoční a Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí od roku 2004, bude pořádat trhy i nadále. Vyhrála díky nabídce nájmu čtyři miliony korun.
Tokovo, nová radnice Prahy 7, DOX, bývalé Elektrické podniky na Vltavské, ale rovněž emblém brutalismu v české architektuře - budova Rosmarin, někdejší sídlo Vodních staveb... Pražské Holešovice nabídnou nadcházející víkend 1. a 2. října hned několik komentovaných prohlídek a otevřených dveří. Koná se zde totiž ambiciózní akce Den architektury, která přibližuje často opomíjené klenoty pražské architektury a stavebního umění.
V jednom domě, stojícím na adrese Jungmannovo náměstí 17, rezonuje už od 30. let 20. století hudba. Poznáte, o který dům se jedná?
Spartu a Slavii čeká jeden z vrcholů podzimu. Druhé ze dvou derby pražských "S" v roce, kdy tento svátek fotbalu dosahuje 120 letého výročí, se odehraje v neděli. Hraje se na Letné. Oba kluby hlásí, že je vyprodáno. Hraje se od 15.30.
Starosta Čeladné Pavol Lukša jde do krajských voleb s nově založenou politickou stranou Dobrá volba. Klade důraz na rozvíjení zaměstnanosti, na bezpečnost občanů a bude podporovat zdravotní a sociální zařízení včetně služeb pro seniory.
To, co bylo před jedenácti lety ze strany neziskové organizace Sananim pouhým pokusem o oživení více než stoleté tradice keramických trhů na pražské Kampě, se stalo hojně navštěvovanou společensko-kulturní akcí s charitativním a osvětovým přesahem, která pomáhá vracet Prahu Pražanům.
Od konce července se na dolní Žižkov vrací trhy - konkrétně na Prokopovo náměstí. Trhy zde byly asi 120 let, prodávala se tu v poslední době především zelenina skončily v porevolučním období. Trhy pořádané radnicí Prahy 3 ale nebudou zaměřeny na potraviny, ale dekorační zboží.
Ve dnech 15. a 16. července se v Praze uskuteční mezinárodní letní festival pěveckých sborů. Stejně jako v předchozích letech i letošní setkání slibuje zajímavý program. Akce se zúčastní 20 sborů z 10 zemí Evropy. Celkem v Praze vystoupí téměř 800 zpěváků. Festival tak oživí pražskou kulturní nabídku v letním čase.
Kampaň „Chceme tu mít čisto“ letos slaví mimořádný úspěch. Městská část Praha 14 se stala spoluorganizátorem jedenácti dobrovolnických úklidů, kterých se zúčastnily téměř tři stovky lidí. Prokoukla velká část Černého Mostu, Hutí, okolí Kyjského rybníku a kostela sv. Bartoloměje, celé území Jahodnice i část Hloubětína.
Výstaviště Praha Holešovice a Městská část Praha 7 pořádají v neděli 29. května 2. ročník akce Rodinný den Prahy 7 na Výstavišti Praha Holešovice. Pro návštěvníky bude od 13 do 19 hodin připraven bohatý program plný sportu, kultury a zábavy.
Starobohnického posvícení připravila radnice Prahy 8 s Římskokatolickou farností Bohnice a spolkem Bohnice žijí na neděli 22. května.
V Národním památníku na Vítkově mají návštěvníci od 14. května možnost zhlédnout novou výstavu nazvanou Druhý život husitství. Ta přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury. Výstavu bude možné navštívit až do 26. března.
Rok po prvním turné EVERGREEN TOUR 2015, se české hudební legendy vrací do svatostánku, do Velkého sálu pražské Lucerny. První koncert je vlastně derniérou, protože další koncerty budou již v jiném obsazení.
Spartu a Slavii čeká jeden z vrcholů jara. První ze dvou derby pražských "S" v roce, kdy tento svátek fotbalu dosahuje 120 letého výročí, se odehraje v neděli. Hraje se na Letné. Zápas nabízí v televizi O2 Sport. Utkání začíná v 19:30.
Oslavy největších křesťanských svátků začnou v centru metropole 12. března a skončí 3. dubna. V desítkách stánků nabídnou prodejci typické velikonoční zboží, dárky a dekorace. V jarně dekorovaném tržišti se záplavou žlutých květů návštěvníci opět uvidí motivy českého ilustrátora Josefa Lady, ze kterých dekoratéři čerpají stejně jako o Vánocích. Tentokrát vybírají z velikonočních obrázků oblíbeného malíře, který ztvárnil tyto slavnosti v českých vesnicích.
Svátky jara letos připadnou na poslední březnový víkend, ale v Národním zemědělském muzeu si je můžete o týden prodloužit! Začít vítat jaro můžete už v pátek 18. března, a skvěle se tak připravit na všechny velikonoční zvyky a obyčeje. A hlavně si vyrobit něco originálního, jarního, svěžího a krásného!
Na holešovickém Výstavišti začala 20. února 53. Matějská pouť. Počet ročníků se týká jen umístění v Holešovicích. Tradice je totiž daleko starší a sahá až do roku 1595, kdy se však pořádala v okolí kostela sv. Matěje na Hanspaulce.
Historie pivovarnictví v Kunraticích se začala psát někdy v průběhu 16. století. Pivovárek byl vlastněn kunratickou vrchností. V roce 1578, kdy je provoz pivovaru poprvé písemně doložen, vlastnili Kunratice Hýzrlové z Chodů.
Na Zámeckém náměstí se budou v úterý 9. února podávat zabijačkové dobroty.
Předprodej na benefiční koncert Hradišťanu v barokním kostele sv. Jana a Pavla začíná 5. února.
Několik stovek skautů a skautek se i letos sešlo na Kytínské louce.
Masopustní slavnosti Carnevale Praha se uskuteční v centru Prahy v termínu od 29. ledna do 9. února.
Nová galerie připravila výjimečnou kolekci obrazů od 26 umělců. Společným vodítkem celé výstavy je téma aktu. Akt, jako téma, které přitahuje nejen umělce samotné. Nová galerie touto výstavou zahajuje cyklus tematicky laděných výstav.
Přípravy na nejkrásnější svátky roku jsou v plném proudu. Zastavte se uprostřed předvánočního shonu v Centru Černý Most, kde vás čeká jedinečná atmosféra ve znamení adventních tradic, stylového doprovodného programu i služeb pro nákupy bez zbytečného stresu.
Advent, jedno z nejoblíbenějších období roku, je za dveřmi. Jeho atmosférou naplno ožívá i Centrum Černý Most, které připravilo čtyři sváteční víkendy plné inspirace, zábavy a služeb zpříjemňujících předvánoční nakupování. Tematické workshopy či Strašidelný les pro nejmenší, galantní shopping asistenti a VIP lounge se zázemím pro věrné zákazníky – nejen jim bude patřit adventní program během pátků, sobot a nedělí od 27. listopadu do 20. prosince.