Počasí
Praha 4 °C Čtvrtek, 28. října 2021, státní svátek
Go to content

Ota Landsberger: Jako fotograf jsem se stal jedním z prvních soukromníků ve Frýdku-Místku

Při vyslovení jména Ota Landsberger každý ví, že se jedná o známého místeckého fotografa. Málokdo však tuší, že jeho předkové zakládali ve městě v 19. století textilní továrny.
Fotograf Ota Landsberger ve svém ateliéru. Zvětšit
Fotograf Ota Landsberger ve svém ateliéru.

Jak jste se dostal k focení?
Moje starší sestra studovala uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Dělala obor grafiku, ale focení měla jako součást výuky. Šíleně mě focení zajímalo, takže jsem začal fotit. Bylo to velmi jednoduché, chtělo to jen vývojku a ustalovač, které se daly koupit hodně levně. Fotografické papíry stály pár korun, vývojka a ustalovač dvě koruny. Zdědil jsem po sestře foťák, bakelitový Pionýr a tak vznikaly první fotky.  

Co jste jako kluk fotil?
Nejvíce jsem fotil kamarády ze školy. Sérii fotek jsem udělal ze sáňkování na kopečku u mlýna. Nafotil jsem i kamaráda a pozdějšího hudebníka Standu Dětského. Neměl jsem zvětšovák, takže fotky vznikaly v originální velikosti 6 x 6 centimetrů. Po čase jsem našel v domě staré foťáky, které měly větší políčka, takže jsem mohl dělat o něco větší fotky. Navíc staré fotoaparáty měly lepší techniku než Pionýr. Nejvíce jsem se naučil z knihy od Rudolfa Skopce Jak se světlo naučilo kreslit. A psal jsem tak dlouho Ježíškovi, až jsem dostal pod stromeček zvětšovací přístroj. Potom jsem mohl začít fotit na kinofilm.

Šel jste se pak vyučit fotografem, anebo jste dělal jinou školu a k profesionálnímu focení se dostal až poté?
Focením jsem byl doslova posedlý. Tehdy existoval učební obor fotograf, takže jsem šel do učení. Po vyučení jsem chtěl pokračovat na Střední umělecké škole řemesel v Brně. Složil jsem talentové i normální zkoušky, jenže v té době existovala směrná čísla a z bývalého Severomoravského kraje brali na tuto školu jen dva lidi a k tomu ještě ženy, takže mě nevzali. A kluky nabírali až další rok. Musel jsem na vojnu a po vojně jsem už se na školu nehlásil a nastoupil do práce jako fotograf. Dělal jsem v komunálním podniku a platili mě procentem z tržby.

To znamená, že jste neměl stálý plat?
Ne, dostával jsem 19 procent čisté z příjmu za focení.  Fotil jsem prakticky pro všechny podniky, které působily ve Frýdku-Místku. Dělal jsem pro ně technické fotky. Práce bylo skutečně hodně. V roce 1988 jsem si požádal o povolení, abych mohl pracovat jako soukromník a podařilo se.

Netušil jsem, že se dalo před rokem 1989 podnikat.
Však jsem se také stal zřejmě prvním soukromníkem ve Frýdku-Místku. Povolení vydával tehdejší národní výbor. Do občanského průkazu mi místo zaměstnavatele napsali jaké si povolení se spoustou čísel. Když mě kontrolovali policisté, tak něco takového neznali a složitě ověřovali, o co se jedná. Každý musel být zaměstnaný, ale s takovým zápisem se setkali poprvé.

Neměl jste jako soukromník problémy se zřízením účtu nebo při jednání s firmami?
Účet se dal jednoduše zařídit ve spořitelně, to šlo rychle. Na účetnictví stačil jeden sešit, napsaly se do něj na jednu stranu výdaje, na druhou příjmy, vše se sečetlo a z toho jsem odvedl na konci roku daň. Velký problém jsem měl s fakturami. Nikdo nebyl zvyklý, aby dostal fakturu od soukromníka, divili se, že jim práce účtuje soukromník. Pořád jsem musel něco vysvětlovat. Největší problém jsem zažil při koupi bubnové leštičky. Během jednoho týdne jsem kvůli této profesionální leštičky jel autem třikrát do Prahy k výrobci. Tam se zdráhali prodat ji přímo člověkovi, protože všechno se prodávalo přes velkosklady. Neměli žádnou zkušenost se soukromníkem. Nakonec mi ji vydali, uložil jsem si ji do auta a začal běhat s papíry, protože ji museli naoko prodat velkoskladu drogerie, odtamtud ji papírově expedovali na prodejnu a až tam jsem si ji papírově koupil. Nicméně soukromničení mi vyhovovalo a práce jsem měl více než dost. Podniky vydávaly hodně reklamních materiálů a potřebovaly fotky.

Fotil jste listopadové demonstrace v roce 1989 na místeckém náměstí?
Když začala sametová revoluce, v televizi se objevovaly různé zprávy a nebylo jasné, co se vlastně děje. Sebral jsem se a odjel s foťákem do Prahy a samozřejmě zachytil tamní atmosféru. Ve Frýdku-Místku jsem začal fotit až po návratu, někdy kolem 25. nebo 26. listopadu. Zatímco v Praze vládlo neuvěřitelné nadšení, tady se scházelo na náměstí jen pár nadšenců kolem budoucího starosty Pavla Vyvijala a lidí přibývalo opravdu velice pomalu.  Po čase jsem si fotky prohlížel a zjistil, že v době, kdy už bylo jasné, že se změní politické poměry, začali na demonstrace na náměstí chodit různí soudruzi. Prostě rychle převlékli kabáty.  

V lednu 1990 jste fotil Václava Havla. Jak jste se k němu dostal?
V listopadu a prosinci jsem fotil pro Občanské fórum. Václav Havel přijel jako čerstvý prezident do Frýdku-Místku začátkem ledna. Hoši z fóra mi vyřídili povolení začlenit se do Havlova doprovodu. Jel jsem na Důl Staříč, ale vyrazil jsem o něco dříve a přijel tam jako první. Zaujal jsem nejlepší místo na balkoně, a když se divám na záběry jiných fotografů, vidím, že tam docela překážím. Nicméně fotky se povedly skvělé. Na balkoně byla velká tlačenice, já uprostřed a dokonce Václav Havel mi při příchodu řekl: Uhni. Podařily se mi i fotky na letišti. Znal jsem se s ochrankou, takže mě jako jediného pustili na letištní plochu, zatímco ostatní museli fotit zdálky.  

Fotíte dnes klasickým fotoaparátem nebo digitálem?
Přešel jsem už před lety na digitální fotoaparát. Vyrábějí se kvalitní přístroje, takže se s nimi fotí opravdu výborně.

Pracujete více v ateliéru nebo v terénu? 
Těžko říct, dělám obojí. Fotím i svatby v kostele nebo na úřadě. Zásadně nedělám podbízivé fotky, snažím se, aby lidé působili na fotkách přirozeně. Trochu vycházím ze starého stylu fotografování, z klasické fotografie. Platí ale, že člověka příliš nearanžuji, nesnažím se je přimět k nějakému radostnému výskoku, nedělám z něj panáčka. Samozřejmě každého lehce upravím, řeknu, jak se má postavit, ale nechávám volnost. Často také fotím atypické předměty, které se nedají běžným foťákem dobře zachytit. Takovým případem jsou umělecké smalty, reprodukce obrazů do katalogů anebo leštěné výrobky. V poslední době hodně opravujeme s ženou staré fotografie. Ve volném čase jezdím do Beskyd a fotím krajinu.

Vaši předkové založili ve Frýdku-Místku textilní továrnu, předchůdce Slezanu. Kdy začali ve městě podnikat?
Rodina Landsbergrů se usadila v Místku v roce 1860, přišla sem z Polska. Jednalo se o manžele se sedmi dětmi. Pod Štandlem si zřídili malou bělírnu. Později založili textilku, kterou řídil strýc mého otce. Můj děda vystudoval medicínu ve Vídni a působil v Místku jako lékař. Lidé na něj dlouho vzpomínali jako na hodného pana doktora, který chudé lidi ošetřoval zadarmo. Když od někoho dostal slepici, zanesl ji chudým lidem. Můj otec studoval v Anglii, protože rodina chtěla založit pobočky textilní továrny právě v Anglii.

Podle toho, co říkáte, byste měl být textilním továrníkem, a ne fotografem.
Továrny a pozemky se dostaly do Benešových dekretů, takže nebyl a šance je dostat zpátky, přestože Landsbergrovi byli Židé. Po revoluci ještě žila maminka a pokusila se získat aspoň tři domy, které předkové vlastnili v centru Ostravy a v Praze na Vinohradech. Zašli jsme za právníkem, a přestože se podle výpisů dalo doložit, že domy patřily naší rodině, radil nám, ať do toho nejdeme, že bychom se dlouho soudili. My nechtěli přijít o nervy, takže jsme domy vzdali. Se sestrou jsme se takto rozhodli a slíbili si, že si to nebudeme nikdy vyčítat. A asi jsme udělali dobře, za ty nervy by to asi opravdu nestálo. Kdyby nepřišla válka, Němci a potom komunisté, měl by můj otec velký podíl v textilce. Ale je to za námi. Dnes žiji v domě, který patřil dědečkovi. To je jediné, co máme z rodinného majetku.

Zůstal jste i přesto životním optimistou?
Samozřejmě, nemám důvod na něco nadávat. Osobně nemám rád lidi, kteří si pořád na něco stěžují. Někdy jsem opařený z toho, jak lidé vzpomínají na tak zvané staré dobré časy.  Nemám z toho dobrý pocit.

Před časem jste se snažil zřídit ve Frýdku-Místku psí útulek. Proč dění kolem útulku utichlo?
Nápad na zřízení psího útulku vznikl v hospodě. Řekli jsme si, že město potřebuje útulek, založili jsme iniciativu a já měl představu, že půjdeme jednat na úřad. Myšlenku útulku podporovalo hodně nadšenců. Jenže myšlenky se chytl kolega, který začal vytvářet nátlakovou skupinu, psát dopisy na všechny strany. To se mi nelíbilo, nikdy jsem nechtěl na někoho příliš tlačit, někomu vyhrožovat nebo věc medializovat, proto jsem vystoupil. Ale pořád si myslím, že v tak velkém městě, jakým je Frýdek-Místek, by měl psí útulek fungovat. 

Profil
Ota Landsberger (1955) je vyučeným fotografem. Zaměřoval se na technické fotografie a ve volném čase fotil Beskydy. V roce 1988 se stal jedním z prvních soukromníků. V roce 1989 fotil průběh sametové revoluce v Praze a Frýdku-Místku, v lednu 1990 zachytil návštěvu prezidenta Václava Havla ve Frýdku-Místku a na Dole Staříč. Působí jako profesionální fotograf a má na místeckém náměstí krámek s fotografickými potřebami a fotoateliér.      

Podobné články


Předchozí články

Dvě ostravské akce pro chovatele

Třebovice byly malým městem

Historie ostravského obvodu Třebovice spadá do 14. století.

Vznikly pokoje pro psychicky nemocné

Hokejisté vršovické Slavie budou hrát znovu doma, nebo v O2 aréně? Prý až do 2024.

Vedení hokejové Slavie reagovalo na zprávu Deníku Sport, že smlouva klubu s provozovatelem vysočanské O2 areny, společností Bestsport a.s. nekončí po konci následující sezony, ale až v roce 2024. Info...

Odvolaný kouč Bohemians Medynský: Věřil jsem, že to zvládneme

Pavel Medynský skončil po porážce "klokanů" s Baníkem Ostrava (0:1) v 19. kole první ligy ve funkci hlavního trenéra Bohemians 1905. Odvolání jej mrzí, kouč agentuře Mediafax řekl, že do poslední chví...

Jsme namočení, to si musíme přiznat, říká nový kouč Bohemians Weber

V jednačtyřiceti letech se dočká prvoligové premiéry jako hlavní trenér. Bývalý záložník Jablonce a později asistent trenéra Komňackého Jozef Weber přijal nabídku Bohemians 1905 a ve středu se oficiál...

Fotbalová Slavia prý čelí žalobám, dluží přes milion korun

Společnost E Side, majitel fotbalového stadionu v pražském Edenu, podal žalobu na klub SK Slavia Praha kvůli dluhům za pronájem. Informoval o tom server Týden.cz s tím, že vršovický klub dluží přes mi...

Černý šerif si v Praze 10 z nudy zkusil pouta, ale neměl klíč. Jak to dopadlo?

O pomoc požádal policisty mladý muž, který při ostraze objektu v Praze 10 zkusil, jestli mu fungují pouta, ale neměl klíče. Oznámení přijali policisté na tísňové lince 158 z jedné z firem v Tiskařské ...

Tom Graumann, jedno z Wintonových dětí, beseduje ve Frýdlantu nad Ostravicí

Město vyčlenilo téměř 6,5 milionu na sociální služby

Ibisi skalní se připravují na hnízdění

Upravené běžecké stopy čekají v Beskydech

Beskydy a Valašsko nabídlo své atraktivity turistům

Projekt OSTRAVA SPORTUJE!!! láká k pohybu děti i dospělé

Koncerty Jeunesses musicales jsou plné elánu, emocí a energie

V Edenu si dejte pozor! Centrum obsadil výsadek z Třeskoprsk! Šéfuje tomu Myšpulín

Interaktivní výstavu Přijede k nám Čtyřlístek připravilo Nákupní centrum Eden až do 18. března. Zejména děti ocení možnost potkat se s komiksovými hrdiny v nadživotních velikostech a podívat se do tem...

Ve Zlíně pokácejí další nemocné či staré stromy

ZLÍN (MEDIAFAX) - V posledních týdnech vegetačního klidu chce město Zlín pokácet další nemocné či přestárlé stromy. Sdělil to mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Muž ze Zlínska vyrobil stovky falešných pětistovek, hrozí mu vězení

ZLÍN (MEDIAFAX) - Až osm let ve vězení může strávit muž ze Zlínska (24), který vyrobil téměř 300 falešných pětistovek. Informovala o tom ve středu policejní mluvčí Jana Bartíková.

Ze skladu ve Zlíně zmizely cigarety za statisíce korun

ZLÍN (MEDIAFAX) - Škodu v řádech stovek tisíc korun napáchal neznámý zloděj, který vykradl sklad velkoobchodu ve Zlíně. Ve středu to sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Filmoví amatéři si koupí počítač

Ve Zlínském kraji bude stát nová křižovatka v Pohořelicích i nový most u Jankovic

ZLÍN (MEDIAFAX) - Během jarních měsíců budou na několika místech Zlínského kraje zahájeny první letošní dopravní stavby. Řekla to mluvčí Zlínského kraje Gabriela Dvorníková s tím, že prvních pět stave...

Starosta Prahy 2 rezignoval

Včera podal Jiří Paluska rezignaci na funkci starosty městské části Praha 2.

Sedm škol a čtyři školky hledají nové ředitele

Rada městské části Praha 2 na svém pátém letošním zasedání 6. března schválila záměr vyhlásit konkurzní řízení na pozici ředitel/ředitelka sedmi základních a čtyř mateřských škol zřizovaných MČ Praha ...

Kasička v budově Úřadu MČ Praha 2 pro SOS dětské vesničky byla vykradena

Před 14 dny byla kasička slavnostně umístěna před živnostenský odbor v přízemí budovy Úřadu MČ Praha 2. Jako první do ní přispěl starosta Jiří Paluska, následovali ho radní Kateřina Jechová a místosta...

Z břehů Botiče zmizí 32 stromů

Včera správce vodního toku Botiče - Magistrát hl. města Prahy, odbor ochrany prostředí - začal s údržbou břehových porostů.

Víte něco o náletu z března 1945? Chystá se o něm kniha, podílejte se na její tvorbě

V květnu by mělo vyjít druhé, doplněné vydání knihy Praha v plamenech.

NEZAMĚSTNANOST: Ve Zlínském kraji mírně stoupla míra nezaměstnanosti

ZLÍN (MEDIAFAX) - V průběhu měsíce února ve Zlínském kraji mírně stoupla míra nezaměstnanosti na 9,87 procenta. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí zlínské krajské pobočky Úřadu práce ČR Miriam Majdyšová.

Ústavní soud rozhodne o stížnosti násilníka z Ostravy

VÝSTAVA PRO KOČKU - jarní umisťovací výstava opuštěných koček

V neděli 22. dubna 2012 se koná v prostorách Chvalské tvrze (Praha 9, Horní Počernice) v pořadí již 14. VÝSTAVA PRO KOČKU - jarní umisťovací výstava opuštěných koček. Cílem akce je najít domov kočkám ...

Opilý řidič usnul v Ostravě na pumpě

Ve Chvalském zámku se usídlil drak

Chvalský zámek pořádá pro všechny malé i velké děti, rodiče a příznivce pohádek výstavu Dračí sluj na zámku aneb Pohádková země skřítků Vítězslavy Klimtové, která trvá do 31. března.

Po pádu ze střechy zahynul v Ostravě dělník

Dejte děti na aikido

Opilá dívka zapírala, kdo jí naléval

Chtěl ukrást mobilní telefon

Některé silnice ve Zlínském kraji změnily své třídy a čísla

ZLÍN (MEDIAFAX) - Ve Zlínském kraji letos nastává rozsáhlá změna v číslování některých silnic. Informoval o tom mediální zástupce Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Opraví budovu, aby sloužila bezdomovcům

Zastupitelé uvolnili na sport přes pět milionů korun

Vršovická Slavia je bez trenéra, Straka nečekaně rezignoval

S vršovickou Slavii se to v posledních dnech mele. Objevily se zprávy o jejích dluzích, dnes přišla o trenéra Straku, kterého část ortodoxních fanoušků za půlrok působení vůbec nepřijala. Třiapadesáti...

Policisté vyšetřují neobvyklý nález velkého množství zbraní v Doubravách na Zlínsku

DOUBRAVY (MEDIAFAX) - Do Doubrav na Zlínsku míří brněnští specialisté kvůli nálezu nezvykle velkého množství zbraní. Ve čtvrtek to řekla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Nová výstava ve zlínském Baťově mrakodrapu přibližuje historii i současnost Sokola

ZLÍN (MEDIAFAX) - V Baťově mrakodrapu ve Zlíně je k vidění nová výstava, uspořádaná u příležitosti 150. výročí založení Sokola.

Poruba podpoří vznik umělecké galerie

Pustkovečtí hasiči získali dotaci

Ostravská kampelička Unibon skončila

Vyzvánění mobilu prozradilo zloděje

V Otrokovicích řešili více petic a méně stížností

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Otrokovická radnice vyřídila v loňském roce celkem 144 stížností a podnětů a obdržela pět petic. Stížností nepatrně ubylo, naopak petic bylo více než v předchozím roce.

Vážím si těch, kteří pomáhají dětem i v této době, říká Jana Vlčková z Nadace Malý Noe

Nepatří ke známým mediálním hvězdám, ačkoliv dělá pro své okolí možná více dobrého a potřebného než většina z nich. Jana Vlčková nejprve pomáhala dětem, o něž se stará Fond ohrožených dětí v Klokáncíc...

Za jedno ráno dvě loupežná přepadení

Hned dvě loupežná přepadení vyšetřuje v pátek od rána policie v Olomouci. V obou případech byl pachatel ozbrojen, v jednom případě šlo o nůž, ve druhém o pistoli. Policisté zatím nevědí, zda spolu obě...

Sportovní výsledky ostravské mládeže

Zemřel scénograf Vladimír Šrámek

Následující články

Neznámý zloděj se na Zlínsku vloupal do sedmi chat

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínští policisté vyšetřují vloupání do sedmi objektů v rekreační oblasti ve Zlíně-Malenovicích. V pátek to uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Na MDŽ se v nemocnici rozdávaly růže

Brutální lupič napadl a zranil ženu v Porubě

Medaile slezanských běžců

Nezaplatil za opravu porsche a ujížděl s automechanikem na kapotě.

Soud zamítl návrh na ustanovení předběžného správce pro JZD Slušovice

SLUŠOVICE (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně v pátek zamítl návrh České spořitelny na předběžné opatření, kterým by ustanovil předběžného insolvenčního správce pro JZD Slušovice. Agentura Mediafax to zj...

Zlínský oční festival nabídl unikátní přenos oční operace 3D technikou

ZLÍN (MEDIAFAX) - Poprvé v dějinách oční chirurgie měli v pátek možnost sledovat účastníci Zlínského očního festivalu přenos operace v prostorovém vnímání prostřednictvím 3D technologie.

Parkovné u otrokovické polikliniky dozná změn

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Na parkovišti u Městské polikliniky v Otrokovicích bude brzy změněno dopravní značení.

Fiducia zve na besedu s Josefem Rauvolfem

Petr Piťha křtil v Ostravě knihu

Kniha o věrozvěstech Cyrilu a Metodějovi byla v Ostravě uvedena v život.

Frýdek-Místek vyvěsil vlajku Tibetu, Ostrava tak neučinila

Dejte ostravské děti na lyže

Trolejbus narazil do sloupu, zraněno 10 lidí

Fotbalistům Slavie se psychicky ulevilo, po pěti měsících byla opět děkovačka

Fotbalisté Slavie pocítili v neděli při utkání 20. kola Gambrinus ligy v duelu s Jabloncem psychickou úlevu, když je diváci po rezignaci trenéra Františka Straky povzbuzovali jako do loňského září. S ...

Zlínský kraj pomůže do moravských kopanic přilákat život

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský kraj se rozhodl podpořit strategii rozvoje moravských kopanic.

Daruj krev s Českým rozhlasem

Tímto projektem pomáhá Český rozhlas už řadu let získávat nové dárce krve. Smyslem je popularizace dárcovství krve a získávání nových bezplatných dárců, kterých je v České republice stále nedostatek p...

Turnaj ve stolním tenisu proběhne v polovině března

V sobotu 17. března proběhne ve sportovní hale plaveckého areálu Hloubětín (Hloubětínská 80) turnaj ve stolním tenisu pro neregistrované hráče od 15 let.

Mladí vítkovičtí fotbalisté zabojovali na turnají

Fotbalový turnaj přípravek Vítkovice Cup 2012 uspořádal oddíl FC Vítkovice 1919 12. února v hale na Dubině.

Herec Lukáš Jurek: Myslel jsem si, že Praha 9 jsou jen sídliště a fabriky

Herec a dabér Lukáš Jurek je už šestým rokem členem souboru Městských divadel pražských, původně ale hercem vůbec být nechtěl. Jak se k herectví dostal, jak se mu líbí bydlení v Praze 9 a mnoho dalšíh...

Zimní údržba silnic ve Zlínském kraji byla v únoru poměrně nákladná

ZLÍN (MEDIAFAX) - Téměř 29 milionů korun stála zimní údržba silnic II. a III. třídy ve Zlínském kraji za měsíc únor.

Kvůli studu ukradl chlapec ze Zlína v obchodě kondomy

ZLÍN (MEDIAFAX) - Neobvyklý případ pokusu krádeže řešili zlínští strážníci. Jak informovala v pondělí jejich mluvčí Šárka Škubalová, šestnáctiletý hoch se tak styděl za nákup kondomů, že se je rozhodl...

Blíží se Velikonoce. Vydejte se na jarmark

V sobotu 9. dubna ožije Centrální park ve Kbelích pravým velikonočním jarmarkem.

Vydejte se ve Zlatých Horách ve stopách zlatokopů

V Jeseníkách si nenechte ujít ve Zlatých Horách procházku naučnou stezkou ve zlatorudném revíru a návštěvu zlatorudných mlýnu, kde si můžete vyrýžovat skutečné zlatinky.

V Jeseníkách prožijete pestrou dovolenou

Lupič vykradl banku, když hrozil bombou

Statisíce korun si z banky v Ostravě odnesl lupič, který pracovnici za přepážkou hrozil odpálením bomby.

SmartWings zavádí z Ostravy 13 leteckých linek

Seniorka ležela bezmocně v bytě

Víte, jak si zařídit domácí pracovnu?

Umělecká díla nemusí být drahá, originál pořídíte někdy i za stovku

Zítra se na střeše Galerie Harfa bude bruslit naposledy

V sobotu 24. března se na střechu Galerie Harfa vrátí oblíbený Dinopark.

Opilá 14letá dívka spala na zastávce

Půjdete si zatrénovat... tu, no víte co myslím, no tamtu jak to... paměť?

Jak si zapamatovat konkrétní informace třeba pomocí jednoduché věty, pohybu a jiných mnemotechnických pomůcek nastíní zájemcům Národní týden trénování paměti, který se koná od pondělí do neděle. Infor...

Kam v Praze 10 s vysloužilou židlí nebo botníkem?

Do velkoobjemových kontejnerů. Kontejner je přistaven během dopoledních hodin, nejpozději ve 13,00 hod. Odvoz naplněného kontejneru probíhá druhý den dopoledne. Do kontejnerů je možné vkládat pouze do...

Grébovku opraví do května „sousedi“

Park Grébovka, tedy Havlíčkovy sady, prochází opravou. Je to lokalita vyhledávaná dětmi, sportovci či maminkami s kočárky z Vršovic či seniory z nedalekého Domu seniorů v Sámové. Tento vršovicko-vinoh...

Vstupenky na derby Slavie se Spartou se v Edenu už prodávají, na Letné od středy

Utkání 22. kola fotbalové Gambrinus ligy mezi Slavií a Spartou se hraje v sobotu 24. března od 15.50 hodin v Synot Tip Areně. Předprodej na stadionu ve Vršovicích pro fanoušky domácích už začal v nedě...

CCS: Benzin ve Zlínském kraji v týdnu znovu zdražil, litr je za 36,58 Kč

ZLÍN (MEDIAFAX) - Ve Zlínském kraji se v minulém týdnu ceny pohonných hmot vyvíjely rozdílně, natural zdražil, diesel mírně zlevnil. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

Policisté zadrželi majitele skladu zbraní v Doubravách na Zlínsku

DOUBRAVY (MEDIAFAX) - Policistům se podařilo zadržet majitele skladu zbraní, který objevili během domovní prohlídky v rodinném domě v Doubravách na Zlínsku. V pondělí to řekla policejní mluvčí Jana Ba...

Sprejeři poničili fasádu zdravotního střediska

Sbírky v bytě vystavujte s rozmyslem

Nebudou se „schovávat“ – naopak! Schovanky se předvedou na Barče

Ve strašnické Barče (KD Barikádníků) proběhne 29. března v 19 hodin koncert Schovanek. Oslavily loni 40 let vzniku kapely a pořád jim to nádherně hraje a zpívá. Dnešní Schovanky již nejsou ty sladce s...

Zlínská univerzita eviduje velký nárůst přihlášek průmyslových práv

ZLÍN (MEDIAFAX) - Obrovský nárůst přihlášek patentů, užitných a průmyslových vzorů a ochranných známek evidují za loňský rok pracovníci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Uvedl Jan Malý z tiskového oddě...

Nejlepší webové stránky má ve Zlínském kraji Vsetín

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský kraj zná vítěze krajského kola soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky a nejlepší elektronickou službu měst a obcí v České republice. Nejlepší webové stránky má v kraji m...

Studenti vyrazí do ulic na happening

O železo z Ostravy nebyl zájem

Žofinská huť vyrostla v areálu Karoliny v roce 1871.

Galerie vystavuje Kupkův obraz za 65 milionů

Ostravská Galerie výtvarného umění připravila třítýdenní výstavu jednoho z nejvýznamnějších obrazů české abstrakce - Tvaru modré od Františka Kupky

Přihlášky do soutěže Dům roku 2011 byly odevzdány

Muž z Březolup propil a prohrál bratrovy avie

BŘEZOLUPY (MEDIAFAX) - Až dvouleté vězení hrozí dvaapadesátiletému muži z Březolup, který svému bratrovi ukradl dvě avie, zpeněžil je a výdělek propil a prohrál v automatech. Sdělil to policejní mluvč...

Hrad obsadili řemeslníci, naplno se rozjely práce na plánovaných opravách

Se začátkem března byl hrad Malenovice předán řemeslníkům, na které zde čeká spousta práce. Musí opravit krovy, střechu, hradní kapli, strop na blízké hájence a zlepšit celkovou dostupnost hradu.

Jaro přivítají velikonoční trhy na náměstí Míru

Na letošních velikonočních trzích na nám. Míru v Praze 2, které se konají ve dnech 24.3.- 9.4. 2012, přivítá návštěvníky 42 prodejních stánků s ryze velikonočním prodejním sortimentem, jakým jsou svát...

Navštivte kurz vaření napříč kulturami

Na kurzu se naučitě vařit tradiční íránská nebo perská jídla.