Počasí
Praha 1 °C Čtvrtek, 07. prosince 2023, Svátek má Benjamín
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Magistrát stále víc rozhoduje „za zády lidí“. Kauza „bezdomovci“ se netýká jen Malešic

Jak uvedla již dříve Naše Praha 10, magistrát v rezidenční čtvrti Malešice neinformoval o svém záměru zřídit v rezidenční části Malešic ani místní radnici, natož místní rezidenty. Ovšem každý ze zúčastněných podává zcela odlišná fakta. Lže někdo a kdo? A proč? Desítková i magistrátní opozice naznačuje, že je možná vše jinak… Mnozí politici uvádí, že nařizovací postup a pomíjení místních názorů, vycházející mnohdy od radních z Prahy sobě, narůstá. Bude si politické vedení města dál autoritativně dělat, co se mu zlíbí?
V Malešicích je řada míst (u lesa, teplovodu, u trati…) a v dalších čtvrtích Prahy 10 jsou desítky dalších lokalit. Drtivá většina pomoc nechce v žádném případě (jako v této osadě, ale neuvedu kde pře Zvětšit
V Malešicích je řada míst (u lesa, teplovodu, u trati…) a v dalších čtvrtích Prahy 10 jsou desítky dalších lokalit. Drtivá většina pomoc nechce v žádném případě (jako v této osadě, ale neuvedu kde pře

Jan Bělohubý

Kauzy „neinformování městských části a místních lidí magistrátem“ narůstají. Po nejrůznějších neprodiskutovaných opatřeních a zákazech magistrátu, které nebyly projednány ani s místními radnicemi natož s místními obyvateli (typicky dopravní zákazy a boj proti autům) se krom dopravy už běžně týká i zdravotní a sociální sféry. Obé má na magistrátu v kompetenci hnutí Praha sobě Jana Čižinského s členy rady Adam Scheinherrem či Milenou Johnovou. Co se stalo?  Magistrát uvedl (a Naše Praha dodává, že zcela nepřesně), že „chrání lidi bez domova i s domovem, a proto ve spolupráci s MČ Praha 10 otevírá na zimu humanitární noclehárnu.“ Nebylo to asi ve spolupráci. Jenže tu Prahu 10 od začátku zapomněl vůbec informovat! Má být otevřena na Mikuláše, asi jako dar uhlí od čerta. Humanitární noclehárna pro tuto skupinu bude od začátku prosince do konce března nově fungovat i v areálu u Malešického náměstí v objektu vlastněném hlavním městem. O službě, kterou budou organizovat Armáda spásy ČR a Charita ČR, bylo (ale až po závazném rozhodnutí a dost zpětně) podrobně informováno zastupitelstvo desítky.

Co tu vznikne?

Odhady počtu bezdomovců v metropoli jsou více než tři tisíce. Ovšem od lidí v terénu (strážníci, sociální pracovníci) slyšíme spíš pěti tisíc. V Malešicích nakonec najde azyl prozatím 30 lidí, v celé Praze bude přes zimu fungovat desítka podobných zařízení s celkovou kapacitou přes 450 lůžek. Magistrát dal najevo a jeho Centrum sociálních služeb též, že strategie není někde ve městě jedno velké bezdomovecké centrum, ale mnoho malých, které by měly být rozesety po jednotlivých městských částech. Navíc ta velká jsou často v centru.  „Nevyužívaný a pozvolna chátrající objekt na území Prahy 10 jsme vybrali pro pilotní projekt decentralizace služeb pro tuto cílovou skupinu. Pracujeme na vytipování dalších míst, kde by mohla vzniknout obdobná menší centra,“ popisuje Milena Johnová (Praha sobě), pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. Slovem pilotní naznačila, že brzy budou další a další. Podle Johnové v malešickém objektu vznikne dočasná zimní noclehárna, a to v režimu humanitárního opatření 24 (hodin)/7 (dní v týdnu). Lidé zde podle Johnové budou moci pobývat v teple celý den, dostanou přikrývky, teplý čaj a jídlo, případně čisté a teplé oblečení. Přibližně dvakrát týdně zde bude přítomná i zdravotní sestra, která jim v případě potřeby poskytne základní zdravotní ošetření. Problémem ovšem je, že minulé vedení Prahy 10 s kompetencí sociální služby navrhlo požádat město o převedení objektu do majetku městské části s tím, že zdejší TOP 09 zde navrhla na základě přání místních občanů zbudovat kulturní a společenské centrum, které tu chybí a pro které se místní opakovaně vyjádřili. Přání místních ani závazné rozhodnutí radnice ale autoritativní magistrát moc netankuje.

Berete takové vysvětlení?

„Centrum by měli využívat především lidé bez domova pohybující se po území Prahy 10, které budou terénní pracovníci aktivně oslovovat. Tím dojde k dvojímu efektu. Zaprvé pomůžeme skupině, které v zimních měsících reálně hrozí vážné zdravotní problémy nebo v některých případech i fatální následky. A zadruhé zvýšíme ochranu našich dalších obyvatel. Lidé bez přístřeší se totiž pohybují i na zastávkách městské hromadné dopravy a dalších frekventovaných místech, a vzhledem ke své situaci samozřejmě striktně nedodržují ani základní hygienické návyky. To je rizikové nejen v souvislosti s možným přenosem onemocnění COVID-19, ale i dalších chorob,“ říká radní MČ Praha 10 pro sociální oblast a zdravotnictví Michal Kočí (Piráti). Myslíte si totéž?

Informována policie? Slyšíme protichůdné zprávy

Jak uvedl na (LISTOPADOVÉM) desítkovém zastupitelstvu ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček: „O provozu nového zařízení byla informována také městská policie. Tím, že centrum bude provozováno jako nepřetržitá služba s relativně malou kapacitou, ale neočekáváme v podstatě žádná bezpečnostní rizika pro okolí. V zařízení budou především starší lidé, kteří s vděčností přijímají možnost noclehu a pomoci, a to obvykle v delším časovém horizontu. Nedochází tedy k časté fluktuaci klientů,“ slíbil poeticky nový ředitel CSSP Šimáček. Zcela opačné informace ale poskytl třeba desítkový opoziční zastupitel Jaroslav Štěpánek (ANO): „(Začátkem listopadu) jsme měli bezpečnostní komisi (Prahy 10), kde jsme byli seznámeni s tímto projektem, a byli tam díky videokonferenci přítomni i ředitel Městské policie Prahy 10 pan magistr Riedl, který říkal, že má podstav 25 strážníků. A ředitelka místního ředitelství Policie ČR paní Havlíková, která tam také vystoupila, z této informace byla dost překvapená, a řekla, že tedy bude muset přeorganizovat celou služebnu a zajistit nové lidi, nebo další lidi. Proto mi to trochu nekoresponduje tady s vyjádřením pana ředitele Šimáčka, který říkal, že je všechno projednáno a že tam budou zvýšené služby nebo dozor atd. Já si myslím, spíš věřím panu řediteli Riedlovi a paní ředitelce státní policie,“ zřetelně dodal za opozici Štěpánek.

Všichni odmítají autoritářský přístup magistrátu

Je třeba rozhodně uvést, že nikdo z kritiků ani podporovatelů postupného zavádění menších nocleháren různě po městě přímo nekritizuje, natož že by proboha někdo odmítal pomáhat potřebným. Co ale naopak je ostře kritizováno, je autoritářský přístup „o vás bez vás“. Že se obchází místní radnice a především místní lidé. A tak to uvedla senátorka a starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta v Praze 10, v Senátu za lidovce) při svém vystoupení na pražském zastupitelstvu: „Vystupuji zde jako starostka MČ Praha 10 a i zároveň jako senátorka daného obvodu, a na začátek chci říct, že mě vlastně velmi mrzí, že tu musím vystupovat. Chci hlavnímu městu pomoci s rozvojem služeb pro osoby bez domova, a nezříkám se spravedlivého podílu na řešení této problematiky, která náleží městské části, jíž jsem starostka. Tato možnost ale mně ani mým kolegům z rady městské části nebyla dána. O úmyslu rekonstruovat budovu v Malešicích za účelem zřízení nízkoprahového denního centra a noclehárny se bohužel dozvídám z dotazů občanů z Malešic, kteří si to přečetli v médiích. Jednání s naším odpovědným radním byla zahájena teprve o týden dříve. Jak zde zaznělo, tak o využití této budovy se již dlouhodobě jedná z pohledu využití komunitního centra. Ale o využití budovy už třeba během letošní zimy jako místa pro ubytování těchto lidí v případě mrazů se třeba dozvídám teprve před dvěma dny….“ Neuvěřitelnou „chybu“ (chybu?) potvrdil i desítkový radní pro sociální služby Michal Kočí (Piráti): Stala se taková nešťastná okolnost, že o tom, že nějaké zařízení podobného charakteru, které je v názvu materiálu, má vzniknout v Malešicích, jsme obdrželi v první vlně z médií. A teprve následně jsme se doptávali Magistrátu, o co se vlastně jedná. Toto nedopatření jsme si s paní radní Milenou Johnovou už rozříkali. Paní radní uznala, že skutečně se jedná o nešťastný krok, zvláště když se jedná o zařízení takového charakteru.“ Jak se taková věc má řešit? Když někdo postaví dům bez povolení a ani zpětně to povolení nedostane, úřad nařídí ho zbořit. Když se pražští politici zmýlí a „postaví“ i dobrou věc bez souhlasu místních, tak se všechno asi nechá, řekne se „jeje už budem komunikovat“ a místní se s tím musí smířit. A o politické odpovědnosti jsme od radní Johnové a Prahy sobě neslyšeli jedinou hlásku.

Kdo mluví pravdu a kdo lže?

Desítková opozice naznačuje – možná je to jinak a možná dokonce domluvené. „Neprofesionální vedení Prahy dělá s nikým nekonzultované kroky a amatéři z koalice Vlasta-KDU-Piráti-ODS v Praze 10 jim tyto lapsy tolerují a kryjí. Paní radní Johnová bez konzultace s desítkou a občany umístila stálé centrum pro bezdomovce do Malešic. Nic proti centru, které je nutné a každý člověk, kterému záleží na životě a osudu druhých to musí podpořit,“ uvádí opoziční zastupitelka Prahy 10 a dřívější senátorka zde Ivana Černochová (Starostové pro Prahu). Logicky dedukuje, že pokud v Praze nevznikne celá síť podobných menších center, hrozí, že bezdomovecká populace se bude stahovat právě na desítku. „Malešický zámeček jsme chtěli v minulých letech získat do správy Prahy 10. Velmi jsme o to bojovali a nepovedlo se. Mělo tu být kulturní centrum, ovšem tyto plány se nyní zjevně hroutí,“ dodává Cabrnochová. Možnost existence další tajné domluvy vidí i Jan Čížek z SPD: „Může se jednat i nekalý kšeft. Radnice Prahy 10 totiž v září dostala od magistrátu zcela nečekaně ohromnou bezúročnou půjčku 500 miliónů korun na rekonstrukci miliardové radnice (Praha 10 na tuto investici měla před příchodem Pirátů a Vlasty našetřeno 1,3 mld korun, to ale už projedli na různých pašalících a prebendách a musí si půjčit. Splácet to budeme 25 let). Mluví se o tom, že na oplátku radnice Prahy 10 potichu souhlasila s umístěním bezdomoveckého centra, které ostatní MČ na svém území nechtějí. Naši radní nás tak prodali doslova za 30 stříbrných,“ říká Čížek. Jisté pochybnosti o nepředání informace směrem do Prahy 10 má i opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09): Mně tato situace přijde neuvěřitelná, a když jsem se to dozvěděl den před zasedáním zastupitelstva hl. m. Prahy, tak jsem si nenechal ujít projednávání tohoto bodu. Překvapily mne tam dvě věci, jedna pozitivní, a druhá už méně pozitivní. Ta pozitivní věc bylo vystoupení paní starostky Renaty Chmelové, která byla překvapená, nevěděla o té věci, a na to konto de facto, nebojím se říci, bojovala za Prahu 10. Paní starostka tam vyjádřila jasný postoj, že není možné, byť je to majetek hl. m. Prahy, hl. m. Praha si s námi v tomto smyslu může udělat, co chce, udělá tam noclehárnu od 1. 12. 2020, pak tam udělá denní centrum a noclehárnu, ještě lepší než letos. Paní starostka to nevěděla, dozvěděla se to patrně z médií, nebo nevím odkud, ale je tady taky první místostarostka (Jana Komrsková za Piráty), která je taky členkou zastupitelstva hl. m. Prahy a ta měla materiály minimálně 7 až 10 dní dopředu a věděla to. Možná, že to věděl ještě někdo další…“ dedukuje Pek.  

 

RING NAŠÍ PRAHY

Milena Johnová (Praha sobě), pražská radní pro sociální a zdravotní politiku, která autorka programu bezdomovci v Malešicích a jak sama říká, přibydou i v dalších pražských městských částech: 

„Naprosto chápu strach, obavy místních občanů, kteří nejspíš stojí za tím, proč tady (jednání pražského zastupitelstva) máme tuto rozsáhlou debatu, proč přišla paní starostka a proč požaduje, abychom přerušili projednání tohoto tisku. Úplně to chápu, protože hysterie, kterou dokáží rozpoutat lidé, kteří jsou nesoucitní, nebo bezcitní, a mají pocit, že za chudobu si každý může sám, kteří nemají kousek schopnosti vcítit se do něčí situace, kteří se na jedné straně rozplývají nad nebohým štěňátkem, a na druhé straně by nechali lidi pomřít na ulicích hlady a zimou. Jako radní pro sociální věci budu vždycky stát na straně těch, kteří jsou znevýhodnění a kteří jsou ohroženi v tomto případě ztrátou bydlení. V Praze musí být síť malých komorních sociálních služeb, které budou pomáhat jak veřejnosti tím, že budou snižovat rizika, tak těm lidem samotným, pro které budou prostředkem, jak se vrátit zpátky do normálních kolejí. Nežít na ulici, protože to v21. století uprostřed Evropy není normální, a není to správné. O tom, jak jsem jednala, nejednala s Prahou 10. (Plánuji) vytvořit síť malých komorních sociálních služeb pro lidi bez přístřeší, které nebudou obtěžovat svoje  okolí  tím,  že  se  tam  budou  shlukovat  velké  skupiny  lidí,  kteří vypadají divně, nikdo s nimi nechce nic mít, jsou prostě nepřijímaní.“

Jan Čižinský (Praha sobě), pražský koaliční zastupitel, starosta Prahy 7, poslanec a předseda hnutí Praha sobě:

„Mluvil jsem s panem ředitelem Centra sociálních služeb Martinem Šimáčkem. On ujišťuje, že bude v kontaktu s městskou částí. Je pravda, že tam zhaprovala  komunikace. Zhaprovala jak mezi Magistrátem a Prahou 10, tak mezi Prahou 10 navzájem. To samozřejmě není šťastné.“

VS

Alexandra Udženija (ODS),“ místostarostka Prahy 2 a pražská opoziční zastupitelka

„Já jsem v naprostém šoku. Chápu, že radní (Milena Johnová) z Prahy Sobě – to tady bylo kritizováno, a hodně byl (v této souvislosti) kritizován pan náměstek Scheinherr (pozn. Pražský radní pro dopravu též za Prahu sobě), že nekomunikují s radnicemi, kde jsou jiné strany nebo opozice. Ale že vy, paní radní (Johnová), nekomunikujete s radnicemi, které, jak se říká, mají k vám blízko, paní starostce Chmelové že neřeknete, že se něco takového bude dít v její městské části, tak to jsem v šoku. Protože to není možné. Já vás strašně prosím, abyste začali komunikovat s těmi městskými částmi. To je tristní, co se děje za poslední dva roky na Magistrátu.“

Patrik Nacher (ANO), pražský opoziční zastupitel, poslanec

„Nerozumím, proč tady vlastě ten (paní Johnovou předložený návrh) je, upřímně. Protože Praha 10 tady jednoznačně řekla, že sní ani nikdo nekomunikoval, že s tím moc nesouhlasí, a přitom je to městská část, kterou jsme tady probírali minule ohledně půjčky na tu radnici, tzn., že to je určitě městská část, se kterou jste v principu jako (pražská) rada v kontaktu. Že to není nějaká okrajová městská část, s kterou by člověk nebyl v kontaktu. Tak já bych se chtěl zeptat, kde je tedy pravda. Věděla o tom ta Praha 10, či nikoli? Tak buď paní starostka (Prahy 10 Chmelová) neříká pravdu, anebo paní radní (Johnová). Ale někde je pravda, a nemůže platit obojí. Jeden řekne na mikrofon, že se to vykomunikovalo, a druhý že nikoli. Toto jsou hrozně citlivé věci, tato nízkoprahová centra. Já kvituji to, že se to rozděluje po celé Praze, aby to byla strategie dlouhodobě, aby byla menší centra na vícero místech, to už se řešilo za minulé koalice. Ale vždycky je to potřeba domluvit s místní městskou částí, což tady evidentně neproběhlo, anebo proběhlo, a ta městská část to teď popírá.“

„Nikdo neodmítá pomoc bezdomovcům, ale odmítá „autoritářská překvapení“ od magistrátu“

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Starostka Prahy 11 Zdeňková odvolána po roce ve funkci

Hádky mezi aktivisty na radnici Prahy 11 vyvrcholily dnešním odvoláním starostky Šárky Zdeňkové (HPP11) z funkce. Její hnutí v noci narychlo vypovědělo koaliční smlouvu s Piráty, jejich zastupitelé ji pak na dnešním zastupitelstvu odvolali. Prahu 11 tak povede místostarosta Jan Jaroš z Praha 11 Sobě Jana Čižinského.

Od středy se lidé mohou poklonit památce Karla Schwarzenberga v kostele Panny Marie v Praze 1

Od středy 6. prosince do pátku 8. prosince se bude moci veřejnost poklonit památce zesnulého Karla Schwarzenberga v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze 1, kde bude vystavena jeho rakev. Magistrát hlavního města uvedl, že hlavní město v rámci zajištění důstojné možnosti rozloučení poskytlo organizátorům a městské části Praha 1 součinnost v podobě dohledu policie, hasičů a dalších složek.

Jaké jsou výsledky prvního výzkumu v projektu Čitelná Praha?

Stanice metra Palmovka je první pilotní lokalitou projektu nového pražského informačního a navigačního systému Čitelná Praha. Nové grafické zpracování informačních nosičů bylo v polovině stanice instalováno na sklonku loňského roku, letos na jaře ROPID na Palmovce realizoval odborný výzkum s širokou veřejností, jehož podrobné výsledky ROPID uveřejnil.


Předchozí články

Parku Santoška v novém hávu láká k vycházkám

Smíchov - Rekonstrukce parku Santoška skončila, a je ještě krásnější, než byla. Park hojně navštěvují zejména obyvatelé Prahy 5. Jedná se o významnou investici do veřejné zeleně, která by měla přinést...

Malostranské vinobraní zakončí koncert Vlasty Redla s kapelou

V neděli 20. září vyvrcholí dvanácté Malostranské vinobraní – Dozvuky horňáckých slavností samostatným koncertem předního českého folkového hudebníka Vlasty Redla se svou kapelou.

Záhadné černé billboardy ohrožují lidi

V posledních několika týdnech se po různých pražských místech, především na periferiích, objevily černé billboardy. Možná to má souvislost s nadcházejícími volbami…

Ostravský obvod se brání neplatičům a problémovým nájemníkům

Největší ostravský obvod Ostrava-Jih využil zákonné možnosti u nájemních bytů. Jejich obyvatelé musí od září skládat kauce ve výši trojnásobku nájmu.

Nové parkoviště v Přívoze lidé kritizují

Záchytné parkoviště v Přívoze má snížit počty aut, kterými řidiči jedou do samotného centra Ostravy. Má však dvě nevýhody – nedá se k němu odbočit a je v nevhodném místě.

Začala rekonstrukce Barrandovského mostu

Barrandovský most probíhá rozsáhlou rekonstrukcí. Její první etapu zahájila Technická správa komunikací (TSK) kdo zahájila dnes. Potrvá do roku 2025, dopravu to ale celý letošní a příští rok příliš ne...

Vinohradská vodárna se promění nejen v rozhlednu

Hydropolis se bude jmenovat park, který má začít Pražanům sloužit v roce 2024. Jde o investici za 200 milionů korun. Jde nejen o úpravu samotné vodárenské věže, ale i o expozici skrytou v jednom ze dv...

Lanovka na Petřín od 5. 10. nejede

Pravidelnou podzimní revizí projde lanová dráha na Petřín. Dopravní podnik Praha (DPP) přeruší provoz od pondělí 5. 10. do pátku 23. 10. Od soboty 24. 10. od 9 hodin se opět dostanetena Petřín lanovko...

Za Chudou Prahu druhé místo

Muzeum hlavního města Prahy získalo 2. cenu v XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis za výstavu „Chudá Praha: Lidé–Místa–Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“ .

Zajímavé slevy najdete v Centru Černý Most

Od čtvrtka 15. až do neděle 18. října bude v Centru Černý Most probíhat tradiční podzimní akce se slevovou knížkou. Kromě výrazných slev, které v zapojených obchodech startují na 20 %, se zákazníci mo...

Parkují-li auta méně než tři metry mezi sebou, může jít o život

Jižní Město - Pražští hasiči likvidovali v sobotu požár bytu v obytném domě v Proutěné ulici na Jižním Městě. V podstatě nic zvláštního, až na jednu podstatnou věc.

Přestavbu městských jatek prodraží kontaminovaná půda

Přestože vedení Ostravy tvrdí, že přestavba jatek postupuje podle harmonogramu, připustilo, že se prodraží. Stavebníci totiž narazili na kontaminovanou půdu.

Doubledeckery pojedou i na běžné lince

Novou ostravskou atrakcí budou patrové autobusy Scania. Zatím pojedou na normální lince, od příštího roku budou vozit cestující do zoologické zahrady.

Zlínský kraj povede Radim Holiš z Hnutí ANO

Jednání o vedení Zlínského kraje skončila. Byla domluvena koalice ANO – Piráti – ODS a ČSSD. Lidovci se svým lídrem Jiřím Čunkem skončí v opozici.

Autobusy od soboty výrazně omezí večerní provoz

Vyhlášení nouzového stavu, uzavření restaurací a barů již ve 20:00, zrušení všech kulturních i sportovních akcí a z toho vyplývajícímu poklesu poptávky i vytíženosti večerních spojů po 20. hodině v pr...

Dárcovství krve kvete v každém věku

Krč - Nedostatek krve v dnešní nouzové době podpořil komik, herec a mnoho dalšího Václav Upír Krejčí, který je pravidelným dárcem krve. Tedy byl.

Pražané a Středočeši bez školních linek i flamendr vlaků

Po uzavření škol a doporučení hygieniků na omezení pohybu obyvatelstva kromě nezbytných aktivit, rozhodla Praha ve spolupráci se Středočeským krajem o zrušení školních autobusů, nočních vlaků a také n...

S neplatnými řidičáky lze počkat

Ministerstvo dopravy ČR s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále říd...

Kateřina Marie Tichá: Bez kultury tu bude smutno!

Zpěvačku Kateřinu Marii Tichou (26) znají hudební fanoušci především ze společného vystupování se skupinou Jelen. Nyní se tato sympatická a přemýšlivá dívka dočkala vlastního debutového alba a netrpěl...

Z Vysočan přes Černý Most až na konec světa

Úprava železniční trati která vede z Vysočan přes zastávku Rajská zahrada do Zelenče a pak i dále má trvat, jak oznámila Správa železnic do jara 2024. Dotkne se nejen samotné trati, ale i jejího okolí...

Distanční výuka a známkování na dálku? Jde to, ale…

Jarov/Prosek - Domácí úkoly, písemné práce, krátké testy nebo ústní zkoušení – během distančního vzdělávání se způsoby hodnocení žáků zdánlivě nemění. Rozdíly tu ale jsou a na to upozorňují ředitelé d...

Velkoplošné obrazy zpříjemní cestování

Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu „Flora a fauna“ od Ondřeje Vyhnánka. Rozhodla o tom veřejnost v online anketě pořádané Dopravním podnikem Prah...

Bezplatná pomoc lidem v dluzích po celý listopad

Osvětová akce Den bez dluhů bude nakonec z důvodu pandemie koronaviru probíhat celý měsíc listopad, ale poradenství bude pouze online.

Největší Vánoční trhy letos v Praze nebudou

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí se letos konat nebudou. Společně se tak domluvili zástupci města a organizátora, společnosti Taiko, a. s. Rozhodnutí vyply...

Od pondělí končí denní provoz MHD ve 22 hodin

Praha - Od 2. listopadu končí denní provoz MHD v Praze ve 22 hodin, nejpozději ve 22.30 hod. Pak přejde MHD na noční provoz, ale i ten bude omezen. Důvodem omezení je opatření, vlády, které nařizuje z...

Dopravní podnik chce 20 velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů na letiště

Praha - Dopravní podnik Praha (DPP) chystá nákup 20 velkokapacitních nízkopodlažních tříčlánkových bateriových trolejbusů a vypsal veřejnou zakázku na jejich dodavatele.

Dřevěný kostel na Petříně pohltil oheň

Petřín - Kostel sv. Michala ze 17. století, který stával od první republiky v zahradě Kinských, pohltil oheň. Spadla věž, propadla se střecha a i konstrukce byla poškozena. Hasiči měli velký problém s...

Roman Šmucler: Nejvíc to odskáče střední třída!

Jeho jméno rezonuje médii již několik týdnů a nepřímo se o něj „otřel“ v nedávném televizním projevu i prezident Miloš Zeman. Podnikatel Roman Šmucler (51) se totiž veřejně nebojí říci to, co si možná...

Rachejtli si o silvestrovské noci nevystřelíme?

Rada hl. Města Prahy se chystá rozšířit oblasti, kde není možné o silvestrovské noci ani na Nový rok používat zábavní pyrotechniku, to tedy znamená, že by ji nemohly využívat běžní občané. Plánuje, že...

Na Trojskou lávku si došlápli vědci z ČVUT

Troja - Fakulta stavební ČVUT v Praze instalovala speciální snímače a čidla, která podrobně monitorují stav nové Trojské lávky. Nová metoda nepřetržitě informuje o tom, jak se lávka chová za všech oko...

Jak vybrat akreditovanou společnost, která vám pomůže s rozbory pitné vody v Praze?

Kvalita pitné vody se v posledních letech stává opravdu živým a vyhledávaným tématem. Není tak divu, že zároveň i stoupá poptávka po službách specializovaných laboratoří. Co by vám ale měla taková lab...

Z hotelových pokojů se staly byty

Praha - Hotelový řetězec Czech Inn Hotels přišel s nabídkou nájmů plně vybavených malometrážních bytů po celé Praze za ceny od 6 500 Kč za měsíc. V nabídce jsou i apartmány včetně kuchyní za 16.500 ko...

Nejvíce dokončených bytů v Praze bylo v Praze 9

V posledních deseti letech - od roku 2010 do konce roku 2019 - se v Praze 9 povolilo 9.280 bytů (z toho 7.437 v bytových domech) a dokončilo dokonce přes 12 tisíc bytů (deset tisíc z toho v bytových d...

dTest: Je český česnek opravdu nejlepší, nebo jde jen o marketing?

Podle častého názoru je domácí česnek ten nejlepší, tedy nejvýraznější. Redakce časopisu dTest proto do laboratoře poslala celkem 17 balení česneku z různých zemí s cílem zjistit, jak se liší jeho kva...

V Březiněvsi vyroste nová škola

Březiněves/Čakovice/Ďáblice - Koncem příštího roku, nejpozději pak v roce 2022, se začne stavět nová základní škola, která obci výrazně chybí.

Střešovický tunel zlepší život obyvatel Prahy 6

Modernizace železnice mezi Prahou a Kladnem s připojením na Letiště Václava Havla má za sebou výrazný posun. Správa železnic, která má přípravu nové trati na starosti, obdržela posudek pro vedení tras...

Andrea Hauer debutuje singlem o lásce

Česká zpěvačka Andrea Hauer (25) představila svůj první singl s názvem I Think About You. Hudbu k němu napsala společně s muzikantem a producentem Jiřím Vidasovem, text je její vlastní.

Zpěvák Sebastian: Přišli jsme o veškerý příjem

Nelehké období prožívají tuzemští umělci. Zrušené koncerty a veřejné produkce jim udělaly velkou díru do peněženek. Ale i v nepříznivé době se snaží pracovat na nových projektech. Nejinak je tomu i u ...

Franta ze seriálu Most dostal hlavní roli v pokračování Magnuskových Bastardů

Herec, kterého proslavila nejenom role v dnes již kultovním seriálu Most, několika filmech a seriálu Ordinace v růžové zahradě, dostal další roli. Tentokrát možná životní?! Tento týden podepsal smlouv...

Jízdní řády se zatím nemění

Praha – I když byl zákaz vycházení ode dneška posunut až do 23. hodiny zatím se jízdní řády MHD směnit nebudou. Nadále bude platit ukončení denního provozu po 22:00. Uvedl to Filip Drápal, mluvčí orga...

Vánoční strom se už zdobí

Staré Město - V noci na dnešek byl na Staroměstské náměstí vztyčen vánoční strom, který město získalo od majitele chaty v Kamenném Přívozu Romana Veselého. Tradičně jde o strom, který by byl stejně po...

Přichází zimní humanitární pomoc lidem bez domova

Praha - Od 1. prosince začnou v Praze platit obvyklá zimní opatření pro lidi bez domova. Kromě toho však bude tato pomoc navázána na protiepidemická opatření. Do pomoci se zapojují městské sociální sl...

Lenka Lóšková: Tancem pomáhá proti covidu!

Tanečnice a vystudovaná muzikálová herečka Lenka Lóšková je další z řad umělecky založených lidí, které v době „covidové“ místo natáčení a hraní potkáte jinde než na prknech, která znamenají svět. Pro...

Natálie Otáhalová: Při tanci se o sobě hodně dozvíte!

Dívka k tanečnímu rytmu zrozená, tak by se stručnou parafrází úvodu známé písničky mohla označit mladá tanečnice Natálie Otáhalová (20). Mnohonásobná mistryně republiky a tvář známá ze StarDance si vi...

Vánoční tramvaje zdobí město

Slavnostně osvětlené a nazdobené tři tramvaje a jeden retrobus přichystal pro Pražany Dopravní podnik Praha (DPP). Budou v Praze jezdit do Tří králů. Jde o tramvaje T3 a 15T ForCity, nejoblíbenější pr...

Soutěž Naší Prahy: Příroda z různých úhlů v knižní podobě

„Chuť do života a radost z bytí může člověk načerpat snáz z počínání přírody než z počínání lidí,“ tvrdil Jan Werich, který si nejraději dobíjel baterky v kraji kolem Velhartic. Provětrat si myšlenky ...

První ženy v DPP se objevily před 105 lety

Dopravní podnik Praha (DPP) si připomíná 105. výročí od chvíle, kdy se 1. prosince objevily mezi výhradně mužským týmem také provní ženy, které se zabezpečovaly provoz MHD.

MUDr. Iva Holmerová: Strašák covid-19 přidal na síle!

S doc. MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D., naší přední gerontoložkou, jsme hovořili o nejfrekventovanějším tématu dnešní doby. Bohužel jsou čísla o nemocných covidem-19 stále alarmující, ale při dodržování ...

„U novinek nejdříve nastavíme vlastní kůži,“ říká o krášlících metodách dermatoložka Zuzana Kulíková

Vyhledávaná estetická dermatoložka MUDr. Zuzana Kulíková je lékařka, s níž je radost se potkat. Je usměvavá, energická a do svých pacientek i pacientů se dokáže okamžitě vcítit a díky mnohaletým zkuše...

Čerti na Čertovce budou

Staré Město - Pravidelné převozní plavby do/z Pekla i letos nabízí Zdeněk Bergman, převozník pražský, předvečer svátku sv. Mikuláše (5. 12.) tradiční čertovské plavby pro děti a jejich rodiče. Vltavsk...

Následující články

Vánoční zvyky v Praze. Znáte jejich historii? A co budoucnost?

Těžko bychom hledali typické pražské vánoční tradice. Hodně jich přinesli do Prahy venkovští lidé po zániku poddanství a roboty. Je proto dnešní doba adventní a vánoční v hlavním městě podobná té třeb...

Slovanská epopej skutečně nepatří Praze?

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl nepravomocně, že cyklus Slovanská Epopej nepatří hlavnímu městu. Soudkyně zdůvodnila rozsudek tím, že Praha nesplnila podmínku a nevybudovala pro epopej samostatné výs...

Cestičky k letišti se otevírají

Už v 90. letech se hovořilo o rychlém vlakovém spojení na letiště. Rychlodráha měla již deset patnáct let jezdit, ale nakonec se vše změnilo a chystá se elektrifikovaná trať o dvou kolejích do Kladna ...

"Očkování proti covidu má být dobrovolné!" říká poslanec Jan Skopeček

Poslanec Jan Skopeček (ODS) je liberálním ekonomem hájícím svobodu jednotlivce a tržní ekonomiku před všeobjímajícím a všeregulujícím státem. Jaký tedy bude podle jeho názoru rok 2021? A v čem ho insp...

Prahu se středními Čechami spojí trolejbusy

Středočeský kraj chce nahradit autobusy na linkách 375 a 377 do Brandýsa a Kostelce trolejbusy. Plánuje se, že by z Prahy mohly vyjíždět do Středočeského kraje už v roce 2025.

Ondřej Prokop: Jak v Praze zajistit dostupné bydlení?

Pražský zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO 2011) se dlouhodobě zabývá problematikou městského nájemního bydlení. Podle jeho názoru je rozšiřování vlastního bytového fondu jen jední...

Kdo vám v Praze pomůže s pokácením stromu, umytím vysoké budovy či opravou fasády?

Veškeré zmíněné záležitosti se hromadně shrnují do takzvaných výškových prací. Ty zahrnují široké spektrum služeb, které jsou specifické svojí fyzickou a odbornou náročností a zároveň vysokým rizikem....

Emma Srncová: Udržet si pohodu bylo náročné

Malířka Emma Srncová prozradila Naší Praze, jak bude trávit čas o Vánocích, kdo jí zošklivil rybí polévku a proč má na Silvestra hlasitě puštěnou televizi.

Vánoční ozdoby z Poniklé jsou světovým unikátem, chrání je UNESCO

Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perliček z Poniklé na Semilsku byly zapsány na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva (UNESCO).

Ježíšek z trojské botanické zahrady nezklame

Botanická zahrada Praha je sice pro veřejnost uzavřena, přesto nenechá nikoho při obstarávání zajímavých a velmi originálních dárků na holičkách.

Václav Neckář: Na Vánoce nezůstávejte sami!

Dlouholetá ikona naší populární hudby Václav Neckář (77) má z letošního roku rozporuplné dojmy. Na jedné straně zrušené koncerty a příliš mnoho volného času, na druhé straně jej potěšila reedice jeho ...

Jak to jede o svátcích – Vánoce, Silvestr a Nový rok v MHD

O nadcházejícím adventním víkendu 19. a 20. prosince 2020 posílí spoje na tramvajových linkách 8 a 22, navíc bude v provozu také linka 4. O tomto víkendu posílí také autobusovou linku 207. Školní link...

Metro Opatov je v novém a bezbariérové

První stanicí metra s čistě LED osvětlením, které šetří až 80 procent energie pro běžnému stavu je metro Opatov. Je i 45. plně bezbariérovou stanicí a navíc byla stanice i kompletně modernizována. To ...

Betlémské světlo po Praze rozveze tramvaj

I přes protiepidemická omezení se Dopravní podnik Praha (DPP) s zapojí do distribuce Betlémského světla po Praze. Tuto sobotu 19. prosince krátce po poledni DPP vypraví historickou tramvaj ev. č. 2172...

Nutrie žebrají, bobři milodary nepotřebují

Praha – S pozoruhodným zjištěním přišli výzkumníci z České zemědělské univerzity (ČZU), kteří zaznamenali na území Prahy asi stovku bobrů evropských v 17 různých teritoriích. Výskyt zvířat poznáte spo...

Cena vody v Praze vzroste o 7,9 %

Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2021 za tisíc litrů vody 92,36 korun bez DPH. Ve srovnání s předchozím rokem tak cena vzroste o 7,9 procenta.

I když je zákaz vycházení, nařízení platí

U Karlova mostu se objevily cedule, které zakazují průjezd vozidel Křížovnickou ulici. Stejný zákaz tu byl i loni, ale to jsme mohli vycházet. Proč tedy zákaz letos?

DPP nově informuje o skutečném odjezdu tramvají ze zastávek

Online informace o skutečném čase odjezdu všech tramvajových spojů Dopravního podniku Praha (DPP) z jednotlivých zastávek, za jak dlouho tramvaj přijede i jaké je její aktuální zpoždění, jsou nově ces...

Pozor, mění se autobusové linky v Praze a středních Čechách

Od 4. ledna 2021 dochází k trvalým změnám na vybraných autobusových linkách PID v Praze i Středočeském kraji. Nejvýznamnější je úprava linkového vedení v severovýchodní části Prahy, kde se zřizují nov...

Jak Pražané porušují mimořádná opatření

„V prosinci 2020 řešili strážníci v Praze celkem 7.775 porušení krizových a mimořádných opatření,“ uvedl Eduard Šuster, ředitel Městské policie Praha

Lanovky na Petřín vydrží maximálně pět let. Kdy bude nová?

Dopravní podnik Praha (DPP) chystá s posvěcením města rekonstrukci tratě lanovky na Petřín a nákup nových vozů. Stávající infrastruktura pochází z první poloviny 80. let a podle diagnostické studie, n...

Pendolino jede navíc

V následujících dvou týdnech celkem čtyřikrát nahradí České dráhy (ČD) klasické soupravy na vlacích EC 145 / 144 v úseku Praha – Bohumín jednotkami Pendolino. Důvodem je přeprava těchto vozidel mezi m...

Kde se v Česku pije nejvíc za volantem?

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) zveřejnila svou aktuální unikátní mapu, která ukazuje, v jakém okrese bourají opilí řidiči nejčastěji. Upozorňuje také, že téměř polovina nehod s alkoholem končí zraně...

Strom ze Staroměstského náměstí najde nové využití

S příchodem Tří králů začali pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) odstrojovat vánoční strom na Staroměstském náměstí. Spolu s ním z pražských ulic v průběhu několika ...

Skateboarding v Praze: Kde jezdit, kde a jak nakupovat skate vybavení?

Ti, co pamatují brutální skejty z překližky, která mohla sloužit i jako pancéřování, určitě závidí těm dnešním skejťákům jejich výbavu. A nejen to. V 90. letech většina Prahy skejťáky nenáviděla, prot...

Loni téměř o 50 % ubylo srážek tramvají s chodci

Praha - Poprvé za uplynulých 15 let ani jedna nehoda chodec-tramvaj neskončila smrtí. Navíc v téměř všech sledovaných ukazatelích srážek tramvají s chodci došlo loni v Praze k výraznému meziročnímu zl...

Bezkontaktní tlačítko pro chodce

Praha - Chodecké tlačítko u semaforů jsou běžná, ale s příchodem covid 19 není kontakt žádoucí. Proto technická správa komunikací (TSK) zavádí do testovacího provozu bezkontaktní tlačítko, které chodc...

CityElefanty nabídnou zásuvky pro dobíjení a Wi-Fi

Modernizované jednotky CityElefant nabídnou cestujícím více služeb a komfortnější cestování. Ve vylepšených vlacích bude snadné dobíjet mobilní telefony a notebooky nebo se připojit přes palubní Wi-Fi...

Teď začala pravá zima, běžkuje se, bruslí

"Konečně to začalo. Sníh, mráz. Praha se zbarvila doběla. Je to krása, dívat se na naše město, jak je zase po dlouhém čase pod sněhem. Klimatičtí alarmisté prominou, ale svět je zase v pořádku," říká ...

Jsou si všichni Pražané rovni nebo jsou někteří rovnější?

Otevřený dopis starosty Prahy 8 O. Grose primátorovi Z. Hřibovi, radní Prahy M. Johnové a krajskému koordinátorovi očkování D. Doležilovi, kvůli očkování a jeho (ne) koordinaci v Praze. Dostane odpově...

Do Nábytkové banky lze odložit nábytek

Libuš/Kunratice -Nábytkovou banku zřídilo město v Obrataňské ulici prostřednictvím Centra sociálních služeb Praha (CSSP). Lze tam odložit nepotřebný, ale funkční nábytek.

„Mrtvička i virus mně připomněly, že život není nekonečný,“ říká Benjamin Kuras

Nejnovější literární dílo známého spisovatele, dramatika a také humoristy Benjamina Kurase (76), které napsal během svého loňského karanténou způsobeného „uvěznění“ v Praze, je především o událostech ...

Vodu hlídá v Praze i satelit, jako na Marsu

Praha - Ztráty vody v pražské vodovodní síti loni dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11.680 tisících kubících vody. Přitom ještě ...

Modelka Zuzana Straková: Covidová izolace utužila můj vztah!

S optimismem vykročila do nového roku modelka a influencerka Zuzana Straková (24). Bývalá vicemiss České republiky totiž věří, že covidová pandemie bude zkrocena, a letopočet 2021 tak bude v mnohém le...

Mění se koleje v Chotkově ulici a na Klárově

Dopravní podnik Praha (DPP) opraví trať v Chotkově ulici a na Klárově a vymění 2,4 kilometru dožilých kolejnic, část z nich pochází z roku 2004. Proto od soboty 30. 1. 2021 (cca 22:30 hod.) do čtvrtka...

Pět zraněných seniorek při nehodě autobusů

K dopravní nehodě dvou autobusů MHD na Chodově, která se stala kolem poledne, vyrazily tři posádky záchranné služby a inspektor. Podle prvotních informací se na místě nacházelo 6 lehce zraněných osob,...

„Přejmenujme náměstí I. P. Pavlova!“ žádá přední český imunolog

Náměstí I. P. Pavlova, kde je jeden z nejvytíženějších pražských dopravních uzlů, stanice metra a zastávky tramvají, by mělo nést jméno po českém vědci J. E. Purkyně. Tento návrh prosazuje přední česk...

Bude Na Knížecí nová gastroplocha?

Dlouhé roky byli především obyvatelé Prahy 5 zvyklí nakupovat v převážně vietnamské tržnici, která se rozprostírala naproti autobusovému nádraží Na Knížecí. Nyní plocha zeje prázdnotou a lidé se ptají...

Valentýnská soutěž Centra Černý Most o dárkové karty

Pomalu ale jistě se blíží Den svatého Valentýna – svátek všech zamilovaných. Pokud ještě stále hledáte vhodný dárek ke svátku zamilovaných, máme pro vás univerzální tip: Co třeba dárková karta do Cent...

„Věřím, že diváci za svými herci přijdou i s respirátorem či dražší vstupenkou,“ přeje si Robert Tamchyna, ředitel divadla Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. ...

ChargeUp: Unicorn zahajuje spolupráci s HAVEX Group

Trh s automobily se mění. Automobilky postupně zařazují do své nabídky čím dále více bezemisních vozidel, neboť nad nimi visí Damoklův meč v podobě přísných emisních limitů a s tím související penaliz...

Floristka Tereza Česká: Svátek zamilovaných má být s vůní lásky a erotiky!

Červená barva symbolizuje pulsující srdce, květomluvu a vášeň. „To vše ve spojení s Valentýnem dává dohromady široké spektrum možností zamilovaným mužům každého věku překvapit svůj protějšek originali...

Chmurná covid-19 předpověď: do 1. června přes tři miliony mrtvých

Americký Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) předpokládá, že do 1. června dojde na celém světě k více než 3,5 milionu úmrtí vinou covidu-19. Rychlá realizace očkování a nošení roušek je ...

Na Petřín bez saní? Kde to ani Hamáček nezakáže?

Smíchov/Malá Strana – Městská policie vykázala z Petřína lidi, kteří sáňkovali a lyžovali na jeho svazích. bobech či lyžovali. Nelíbilo se to ministru vnitra Janu Hamáčkovi, který řekl, že by mohlo jí...

Stabilizační opatření v dopravě = zdražení

Středočeský kraj oznámil, že musí přistoupit ke stabilizačním opatřením v hromadné dopravě. Přeloženo do češtiny, musí sáhnout ke zdražení jízdného a to proto, že propad v tržbách kvůli covidu je přes...

Nové byty u parku Na Vackově skýtají luxusní zázemí blízko centra

Ceny bytů celkem stagnují, v některých lokalitách dokonce klesají, takže kdo chce bydlet ve svém, má ideální šanci koupit třeba pro začátek menší byt, kdy se investice do něj zhodnotí. Kde hledat bydl...

Revoluce v testování? Unikátní forma testů při návratu dětí do škol

Vysočany - V souvislosti s připravovanou strategií bezpečného otevření škol radnice Prahy 9 ve spolupráci s GHC Genetics zavede pro děti neinvazivní a efektivní testování prostřednictvím speciálních a...

„Zima až praští, běžte ven na bruslení!“ radí Jan Čížek

Konečně zima udeřila naplno. Rybníky i slepá ramena Vltavy jsou zamrzlé. Kam vyrazit, to vám poradí Jan Čížek, občanský aktivista.

Plavecký stadion v Podolí se stal kulturní památkou

Plavecký stadion v Podolí je kulturní památkou. Dílo architekta Richarda Ferdinanda Podzemného bylo dokončeno v roce 1965, kdy tu proběhly mezinárodní spartakiádní plavecké závody.

Zima, až praští, běžte ven bruslit

Mráz a sníh v minulých dnech vylákaly z tepla domovů tisíce lidí. Mezi nimi i vydavatele Naší Prahy Jana Čížka, který se podělil o svoje dojmy.

Články abecedně vzestupné

Magistrát podpoří sport v celé Praze

V březnu pražští radní schválili rozdělení částky pro sport přes 80 milionů korun. Na rok 2008 jsou grantové programy rozděleny na dvě skupiny: podpora sportu pro městské části, školy a školská zaříze...

Magistrát pomůže s rozšiřováním komunikace I/49

Město Zlín se bude výrazněji angažovat při rozšiřování klíčové komunikace I/49 v Malenovicích. Dohodli se na tom při společném jednání první náměstkyně primátora Eva Štauderová, radní Jiří Viktorín a ...

Magistrát Prahy doporučuje obezřetnost a nošení respirátorů při návštěvách v domovech seniorů

Vzhledem k postupně se zhoršující epidemické situaci v souvislosti s onemocněním koronaviru doporučuje hlavní město společně s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy obezřetnost při návštěvách domovů senior...

Magistrát představí strategii Zlín 2020

Po roce a půl intenzívní práce má město Zlín jasno o svém dalším směřování. Základní směry jeho rozvoje pojmenoval dokument Strategie rozvoje statutárního města Zlína do roku 2020 – Zlín 2020. Veřejno...

Magistrát připravuje demoliční výběr na bývalou soudní budovu

Budova bývalého okresního soudu v centru Zlína bude odstraněna. Radnice, která je majitelem objektu, už začala připravovat demoliční výměr. Odstranění zchátralé budovy zvýší podle městských radních at...

Magistrát přispěje na výstavbu hasičské zbrojnice v Běchovicích

Rada hlavního města Prahy v úterý rozhodla o uvolnění pěti milionů korun z rozpočtu pro Městskou část Praha – Běchovice na výstavbu hasičské zbrojnice. Pro poskytnutí finančních prostředků z magistrát...

Magistrát projednával změnu územního plánu Klánovického lesa

Rada pražského magistrátu projednala tento týden změny územního plánu, na které bylo požadováno zpracovat posouzení souhrnného vlivu na životní prostředí. S doporučením rady o nich bude nyní rozhodova...

Magistrát půjčuje vysoušeče

Magistrát schválil nové ulice na devítce

Rada hlavního města Prahy schválila návrh na pojmenování pěti ulic v široké Praze 9. Jedná se o ulici Malá Skloněná ve Vysočanech, která vychází východním směrem z jižního konce ulice U Kloboukových d...

Magistrát spustil nový dotační rozcestník

Magistrát hl. m. Prahy spustil nový webový portál dotace.praha.eu, který je součástí portálu hl. města Prahy www.praha.eu. Zájemci na něm naleznou bezplatné informace o dotačních programech a aktuální...

Články abecedně sestupně

Magistrát zajistil Letní hraní pro děti v areálu Kroužky na Vltavě

V Kroužcích na Vltavě díky Magistrátu hlavního města Prahy probíhá po celé prázdniny program pro pražské děti. Kroužky na Vltavě sídlí v areálu bývalé Branické vodárny, který má velké dětské hřiště i ...

Magistrát vyzývá veřejnost k pomoci lidem bez domova v období mrazů

Magistrát hl. m. Prahy vyzývá veřejnost, aby byla k lidem bez domova všímavá a šířila povědomí o možnosti přenocovat v teple. Pomoc je možné lidem bez domova přivolat na lince 156.

Magistrát vyzývá občany s pomocí deratizace na uzemí města Zlína

Zlínská radnice vyhlásila další vlnu deratizace. Ta bude probíhat až do 19. října. Postupně deratizátoři nakladou nástrahy na území vnitřního města, poté se přesunou do okolních místních částí.

Magistrát vydává voličům „růžové občanky“

Občané, kteří nemají platný občanský průkaz ani cestovní pas a chtějí se zúčastnit voleb do Evropského parlamentu, mohou již od 5. května žádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů...

Magistrát vychází vstříc žadatelům o povinnou výměnu řidičského průkazu

Odbor dopravně správních činností Magistrátu hlavního města Prahy prodlouží úřední hodiny pro podávání žádostí o povinnou výměnu řidičského průkazu.

Magistrát varuje veřejnost: začala deratizace!

Praha začala deratizovat území zasažená povodněmi a pravděpodobně i další plochy, aby zabránila množení potkanů a jiných hlodavců.

Magistrát varuje veřejnost: v Praze začíná deratizace. V Praze 2 už dnes

Praha bude muset ode dneška začít deratizovat území zasažená povodněmi a pravděpodobně i další plochy, aby zabránila množení potkanů a jiných hlodavců. O deratizacích v konkrétních územích bude rozhod...

Magistrát varuje veřejnost: v Praze začíná deratizace

Praha bude muset ode dneška začít deratizovat území zasažená povodněmi a pravděpodobně i další plochy, aby zabránila množení potkanů a jiných hlodavců. O deratizacích v konkrétních územích bude rozhod...

Magistrát ušetří na energii

Magistrát stočil další várku Metropolitního medu. Pražané ho ale neochutnají

Od loňského května stojí na střeše Nové radnice Magistrátu hlavního města Prahy šest včelích úlů. Včera se konalo již druhé medobraní a Praha se tak může pyšnit svým Metropolitním medem. Stočit by se ...