Počasí
Praha 16 °C Úterý, 10. září 2024, Svátek má Irma
Go to content
Naše Praha na Facebooku

obraz

Pátrání po malíři Josefu Kotrbovi pokračuje na výstavách v Praze a Berouně

Letos se radostné, zářivě barevné obrazy znovuobjeveného malíře Josefa Kotrby představí na dvou místech současně. První výstavu nazvanou Nalezený malíř Josef Kotrba II pořádá od 19. září do 31. října Arthouse Hejtmánek v Praze Bubenči, druhou pod názvem Josef Kotrba, zapomenutý malíř je možné zhlédnout od 20. září do 31. října v Muzeu Českého krasu v Berouně.

Praha 1 udělala další krok k omezení nepřiměřeného hluku na svém území

Organizované průvodcovské akce typu Pub Crawl, zaměřené na konzumaci alkoholu v různých podnicích, výrazně zhoršují kvalitu bydlení pro obyvatele v centru metropole. Radní proto dnes vyzvali svým usnesením vedení hlavního města Prahy k novele tržního řádu. Ta by podle radnice Prahy 1 stanovila zákaz pochůzkového poskytování služeb, jako je například zrovna Pub Crawl, na území Prahy s výjimkou doprovázení skupin nebo jednotlivců s výkladem průvodce, a to v době od 22.00 do 06.00 hodin.

Petr Lachnit: Začalo to svobodou internetu. Na konci jsou už jen trafiky

Asi si vzpomínáte na pár let staré pirátské heslo: „Pusťte nás na ně.“ Znělo přitažlivě, lákalo ke změně. Možná se i díky němu Piráti dostali do veřejných funkcí, a to včetně těch vládních. S odstupem času a po všech pirátských eskapádách jsem se k uvedenému heslu opět vrátil a hledal jeho pravý obsah. A víte, na co chtělo pirátstvo opravdu pustit? Na nic jiného, než na koryta a jiné prebendy!

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Objevte léčivou sílu přírody: 10 tipů na výlety

Cítíte se vyčerpaní a přetížení? Toužíte po klidu a načerpání sil? Máme pro vás skvělou zprávu – pomoc je blíž, než si myslíte. Příroda čeká s otevřenou náručí, aby vás nabila novou energií. Studie potvrzují, že už pouhé dvě hodiny týdně strávené v zeleni mohou zázračně proměnit vaši náladu a celkové zdraví.

Peter Bebjak: Velkou výhodou Prahy je, že má k dispozici, oproti Bratislavě, velké množství kultury

Peter Bebjak je slovenský filmový a televizní režisér a příležitostný herec. Natočil úspěšné seriály jako Mesto tieňov, Kriminálka Anděl, Případy 1. oddělení, Specialisté a filmy jako Čára, Trhlina, Stínohra nebo novinka Smršť. Právě po projekci filmu Smršť jsme si ve smíchovském multiplexu povídali o jeho novém filmu, o tom, proč každý rok točí další filmový projekt, o Praze a i o filmových i nefilmových plánech do budoucna.

Výstava Bejšovec & syn láká návštěvníky na Zrzavého i Kinteru

Svou sbírku uměleckých děl buduje Jan Bejšovec dlouhá léta. Další sbírku pak vytváří pro svého jedenáctiletého syna, který stejně jako jeho otec také postupně nachází zalíbení v umění. Nyní díla na krátký čas opouští prostory sběratelova bytu a míří do karlínské Galerie Magnus Art. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zdarma až do poloviny léta.

V Galerii Villa Pellé začíná výstava Krása bez závoje

Galerie Villa Pellé připomíná od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplnila jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně zhodnocená tvorba ze 70. let i díla jeho poslední tvůrčí etapy po sametové revoluci.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Petr Svoboda: Napsat o tátovi knihu bylo pro mě těžší než o něm natočit dokument

Petr Svoboda je filmový producent a režisér. V roce 2020 natočil pro Českou televizi dokumentární snímek Karel Svoboda: Šťastná léta a v těchto dnech mu vychází kniha Karel Svoboda – Žít. V obou dílech mapuje život svého otce, geniálního hudebního skladatele a hitmakra. Co ho v historických archivech překvapilo? A co nejvíce emotivně zasáhlo? Petr Svoboda žije sice se svou rodinou v Jevanech, ale rád jezdí do Prahy. A kde to má v Praze nejraději? I to nám v tomto rozhovoru prozradil.

V kinech se v lednu představí celovečerní dokument Karlos, který se natáčel patnáct let

Archivní záběry neznámého Karlose Vémoly z klubu v Londýně, od vody na rybách nebo z večírku s kamarády. Ale také otevřená zpověď gladiátora a extrémní dřina a životní styl, který je zcela odlišný od toho, na co jsme sami zvyklí. Celovečerní dokument Karlos režisérské dvojice Michal Samir a Šimon Šafránek o jednom z fenoménů dneška představuje oficiální upoutávku.

VIDEO: Do českých kin přichází snímek Jagna, který je nominovaný na Oscara

Nejnovější dílo v technice animované malby od dvojice režisérů Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana, z jejichž dílny pochází i ikonický film S láskou Vincent, do českých kin vstoupí začátkem listopadu. Příběh vycházející z předlohy románu Sedláci od polského autora Władysława Stanisława Reymonta, za který autor získal Nobelovu cenu, odhalí obraz venkova 19. století očima uměleckého hnutí Mladé Polsko.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jitka Osička: Nemohu si teď Prahu vynachválit

Jitka Osička je žena mnoha tváří - herečka, zpěvačka, improvizátorka, básnířka, moderátorka a také pedagožka. I když žije v Praze 10 let, stále ji objevuje a nemůže si její energii a atmosféru vynachválit. V našem rozhovoru jsme hovořili také o herecké kariéře, autorských projektech IMPRO Woo a Pohyblivých obrazech a také o jejich básních a úspěšné pedagogické kariéře. I když se teď nejvíce věnuje svému malému synkovi Radovanovi, přesto ji můžete vidět v divadle, na vernisážích a i před studenty pražské DAMU.

Lubomír Typlt: Obraz nedoprovází vysvětlující text, ale mnohé se na něm dá nonverbálně přečíst

Lubomír Typlt je český malíř a textař, který v současné době žije střídavě v Berlíně a v Praze. Jeho malířské dílo je příznačné svou formální syrovostí a obsahovou surovostí. Rozvíjí svůj mýtus o lidském jedinci pomocí malířských prostředků: vytříbené kresebnosti i absurdních prostorových objektů. S oblibou používá techniku kvaše, které mu propojí výrazové přechody mezi kresbou a malbou a jsou charakteristické spontánností, gestickou živostí a formálních vytříbeností.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Pražští zastupitelé se shodli na citlivém přístupu k řešení výtoňského mostu

Pražští zastupitelé dnes v obecné shodě koaličních i opozičních klubů Pirátů, SPOLU, Starostů a nezávislých, Prahy Sobě a ANO vyjádřili podporu rekonstrukci železničního mostu na Výtoni za využití moderních technologií při zachování co nejvíce z charakteru, hmoty a ducha této stavby, která je reprezentována zejména obloukovou nýtovanou konstrukcí přes Vltavu. Pražské zastupitelstvo chápe nezpochybnitelnou dopravní funkci výtoňského mostu, nutnost doplnění třetí koleje z důvodu potřebného zkapacitnění a vybudování nové zastávky na Výtoni, to vše s ohledem na rozvoj města na další desetiletí.

Matěj Kolář: Mám pocit, že to z mojí tvorby možná není tolik zřejmé, nicméně pro mě osobně je místo, kde jsem vyrůstal, velmi důležité

Mladý umělec Matěj Kolář, rodák z Posázavských Pyšel, studuje v Plzni Západočeskou univerzitu Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara studijní obor Ilustrace a grafika. Za minulý rok byl nominován na komiksovou cenu Muriel v kategorii krátký komiks. Sám byl však z této nominace velmi překvapený. Jak Matěj vnímá současný komiks, jak v jeho podání vzniká a jaké jsou jeho další plány? To prozradil zpravodaji portálu NašePraha.cz

Tvář ženy na domě upozorňuje na domácí násilí

Nová velkoformátová malba (tzv. mural) na zdi domu v Argentinské u křížení s Plynární připomíná všem projíždějícím motoristům i chodcům problematiku domácího násilí. Obraz je zhruba 20 metrů vysoký a 16 metrů široký a zobrazuje ženu, která hovoří ke všem, kterých se domácí násilí týká, ať už osobně, nebo nepřímo.

Petr Lachnit: Pohádka o pirátské skromnosti na rozbouřeném moři internetu

Nebýt nenajedenosti pirátů z Prahy 5, kdy jejich šest zastupitelů po volbách přijalo jako „odměnu“ za podpis koaliční smlouvy šest placených postů, zřejmě bych se pirátskými programovými dokumenty a ideovými východisky vůbec nezabýval. Konec konců měl jsem pocit, že je to strana pro mladé, a to já už dávno nejsem. Tak když se tím nezabývají „pětkoví“ piráti, zabývám se tím já a moje dvě želvičky, Bára a Julie.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Malíř Igor Grimmich prezentuje svoje vize a představy

Válka, pandemie, klimatické změny, energetická krize a možná jaderná katastrofa. Všechna tato témata nás již nějakou dobu obklopují a zanechávají v nejistotě, jak to bude s naším světem dál. A jak tato témata vnímá svět umění? Své vize a snové představy prezentuje v Galerii ART Concept uznávaný český malíř Igor Grimmich v rámci výstavy s názvem Úžina. Navštívit ji můžete zdarma do 7. října.

Vyhrajte vstupenky do světa plného iluzí!

Fascinující svět optických klamů, více než 150 interaktivních zábavných exponátů, to vše si můžete užít v největším pražském muzeu trikových iluzí. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku.

Čtyři tipy, jak strávit víkend v Praze

Praha nabízí tolik zábavy, že ani samotní Pražané nevědí, kam by zašli a dokonce ani nevědí, co ve svém městě mají. Nabízíme čtyři tipy, které nejsou úplně marné a vynechávají dvě nejnavštěvovanější atrakce města jako je Zoo Praha a Pražský hrad s jeho památkami.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Boj se Švédy: To není obraz, to je dobrodružství

Petřín – Po dvou letech skončilo restaurování obrazu Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648 na Petříně v bludišti, práce celkově trvaly čtyři roky a obnova probíhala za plného provozu před zraky publika, Praha tak předběhla o pár let i Rijksmuseum v Amsterodamu, který se nyní chlubí výjimečností - restaurováním Noční hlídky před zraky diváků.

Začala obnova Mariánského sloupu

Platné stavební povolení, které ale brzy vyprší, využil sochař Petr Váňa a začal s obnovou s obnovou Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Protože však neměl vyřízen zábor místa, musel práce přerušit a uvést místo do původního stavu.

Koloběh je pěkný sekáč. Můžete pomoci i vy.

Nusle - Nová pobočku charitativního secondhandu Koloběh, který zaměstnává zdravotně postižené se otevřela na rohu Nuselské 70 a ulice Pod pramenem (vchod z ulice Pod Pramenem). Otevírací doba obchůdku je každý všední den od 10-17h. Více informací najdete na http://www.boruvkapraha.cz/provozovny/kolobeh/ nebo na facebooku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Měsíc zdravé krve 2017: v září se otevírají dveře hematologických center. Vyšetření krevního obrazu budou zdarma

Věděli jste, že kostní dřeň může během života nabývat různých barev? Odhalte nejen toto její tajemství v rámci projektu Měsíc zdravé krve, který se po roce uskuteční opět v září. Připomene důležitost životodárné tekutiny – krve a spolu s ní i kostní dřeně – orgánu krvetvorby. Poznejte, co vše se v kostní dřeni odehrává, za co jí vděčíme, s jakými onemocněními se může potýkat i jak mohou dárcovství a transplantace zachraňovat životy. Ne nadarmo se 16. 9. 2017 připomíná Světový den dárců kostní dřeně. V září se otevřou tři pražská hematologická pracoviště veřejnosti. Příchozí si v centrech mohou nechat zdarma zkontrolovat krevní obraz, orientačně zjistit krevní skupinu, získají informace o dárcovství kostní dřeně, nahlédnou do laboratoří, zjistí, jak vypadá kostní dřeň pod mikroskopem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Tři otázky pro… Martina Chodúra

Český zpěvák, skladatel, textař a hudebník Martin Chodúr – to je vítěz historicky prvního ročníku soutěže Česko Slovensko hledá Superstar z roku 2009. Přesto, že na hudebním poli působí už řadu let, v listopadu ho čeká jedna premiéra…

Poznejte svou krev. Zítra vám jí vyšetří zdarma

Krev je z laického pohledu jen červená tekutina, která proudí naším tělem, nabízí se tak otázka, kolik toho o ní vlastně víme. V rámci zářijového projektu Měsíc zdravé krve máte možnost ji poznat a porozumět této životadárné tekutině a obdivuhodnému systému, který se odehrává v každé její kapce. Během září – Měsíce zdravé krve – se na třech hematologických pracovištích konají ojedinělé akce pro veřejnost.

Letní Letnou čeká víkend plný premiér

Předpremiéra sólového představení jedné z předních osobností novocirkusové scény Daniela Gulka, česká premiéra adorované inscenace Edgar’s Echo, pestrá přehlídka domácích souborů a umělců, večer věnovaný nastupující generaci artistů či představení pro děti – mezinárodní festival Letní Letná vstupuje do svého druhého týdne opět s nabitým programem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Letní Letná zve na mimořádné zahraniční hvězdy, premiéry i starosvětskou cirkusovou atmosféru

Dechberoucí představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídka domácích souborů, klaunérie, open air představení, hudební program, filmové projekce, workshopy, debaty, výstava a každodenní bohatý program pro děti. Nadcházející 13. ročník Letní Letné, který proběhne od 18. srpna do 4. září, nabídne pravděpodobně nejbohatší program ve své historii.

Letní Letná nabídne to nejlepší z české novocirkusové scény, vrátí se i legendární Daniel Gulko

Mistrovské klaunérie, gejzíry humorných, poetických i škodolibých situací, ale také neúnavné zkoumání temných zákoutí lidské duše – ozdobou letošní Letní Letné bude jedna z výrazných osobností nového cirkusu, americký divadelník, režisér a akrobat Daniel Gulko. S českou scénou i s festivalem Letní Letná jej pojí dlouholeté vazby a není tedy divu, že právě zde uvede 26. srpna v předpremiéře své zbrusu nové sólové představení o hledání vlastní identity a věčném tanci životem Bottom.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nejlepší pohled na ohňostroj na Vítkově bude z Parukářky, Letné i Karlína

Novoroční ohňostroj s názvem "Praha Múzami políbená" se bude konat na Vítkově a očekávaný odpal je 1. 1. 2016 v 18:00. Nejlepší místa ke sledování tohoto pyromuzikálního představení budou na Parukářce, Riegrovy sady a v nezastavěné části Karlína (Rohanský ostrov) ale i Letná, a celé centrum. Celý Vítkov je uzavřen. Čeká vás 6293 ran, 6 obrazů a možnost hudební doprovod poslouchat přes rádio v mobilu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Švandovo divadlo připravilo premiéru Misantropa

Rok a půl od uvedení Shakespearova Hamleta v režii Daniela Špinara završí sezonu ve Švandově divadle Molièrův Misantrop. Veršovanou komedii o lásce, pohrdání a přizpůsobivosti nastudoval pro smíchovskou scénu talentovaný slovenský režisér Lukáš Brutovský. Premiéra bude již zítra ve Velkém sále Švandova divadla.

Chirurgický zásah pomáhá v boji s těžkou obezitou

Bariatrické operace jsou prakticky jedinou účinnou metodou, která vede k výraznému dlouhodobému snížení nadváhy u lidí, trpících těžkou obezitou. Chirurgové Nemocnice Na Homolce byli jedni z prvních v České republice, kteří se touto léčbou v 90. letech minulého století začali zabývat, a byli úplně první, kteří v Čechách zavedli metodu bypassu žaludku a takzvané sleeve resekce žaludku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Ilja Žáček: Na Božskou energii získal certifikát

Nedaleko smíchovské Betramky zakotvil mistr Reiki Ilja Žáček (62). Reiki je starý léčebný systém, který vychází z východní filozofie a pomáhá lidem léčit různé neduhy fyzického nebo psychického rázu. Protože každý z nás trpí nějakou tou "bolístkou", Naše Praha 5 mistra krátce vyzpovídala.

14|15 BAŤŮV INSTITUT ožije videomappingovým festivalem

Prostory 14|15 BAŤOVA INSTITUTU budou ve čtvrtek 14. května hostit druhý ročník mezinárodního studentského videomappingového festivalu MASKA. Lidé uvidí několik zajímavých projekcí na fasádě budovy 15. Porota vybere nejlepší práce. Promítání začne ve 21 hodin.

V DOX se střetly domorodé kultury a současná civilizace

V Galerie Dox (Poupětova 1, Praha 7) můžete až do 8. června shlédnout výstavu s názvem „Všechno je jinak“ představuje projekt Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, kteří už více než 15 let podnikají výpravy do oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney, a na základě svých zážitků představují střet dvou světů – domorodé kultury a současné civilizace.

Tančící dům vystaví obrazy vytvořené z chloupků lidského ohanbí

Galerie Art Salon S Tančící dům představí v samostatné výstavě výběr děl výtvarnice Aleny Kupčíkové, které jsou sepjaté tématem ženy v její erotické a intimní roli. Výstava, nazvaná provokativně SEX/m2, prozrazuje autorčin hluboký zájem o ženu jako femme fatale, ženu milenku, ženu prostitutku, ale i o ženu osamělou, zanechanou pouze se svou fyzickou podstatou.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vít Adamus: V mé tvorbě se zrcadlí i znechucení z politiky

Malíř, básník a filozof Vít Adamus oslavil v únoru 50. narozeniny. Přestože původně nechtěl bilancovat, ohlédl se za svou dosavadní tvorbou. V ní vychází z vlastních zážitků, ale malbami reaguje i na devastaci morálních hodnot, absenci ontologického tázání a na počínání politiků. „...v té zpropadené voliéře Čech…,“ připomíná verš Jaroslava Seiferta.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Antonín Kačmařík: Kostel sv. Jana a Pavla ukrývá zašifrované příběhy

Sochař Antonín Kačmařík vytváří kovové reliéfy, které zdobí kostely na Moravě. V roce 2012 vydal knihu, která popisuje barokní skvost – kostel sv. Jana a Pavla v Místku. Vysvětluje význam a symboliku jednotlivých architektonických prvků, soch a obrazů a odkrývá v nich ukryté příběhy místeckých občanů z 18. století. V současné době připravuje vydání druhého dílu knihy, která poodhalí další zajímavosti.

Pražský Festival swingové hudby se blíží. Stále rozšiřuje řady interpretů

„Mládí vpřed!“ – i tak by se dal charakterizovat letošní již 17. ročník Festivalu swingové hudby, do jehož zahájení zbývají tři dny. Národní dům na Vinohradech otevře své brány příznivcům swingu ve čtvrtek 13. a v pátek 14. listopadu. Představí nejen mladou krev, jejíž neustálý příval lze jistě připsat atraktivitě a nadčasovosti tohoto hudebního žánru, ale i plejádu stálic swingových pódií.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

VZÁŘÍ – nejstarší český festival světla a videomappingu – začíná v Olomouci již příští týden

Poslední zářijový týden se olomoucké ulice a zákoutí opět rozzáří živými paprsky světel. Fasády domů a paláců oživí díla vizuálních umělců, kteří pro festival VZÁŘÍ připravili projekce, komiksy i interaktivní animaci. Program letošního, již čtvrtého ročníku přehlídky se odehraje hned na několika místech Olomouce – ve Smetanových a Bezručových sadech, na Václavském náměstí, náměstí Republiky nebo na sídlišti v Rožňavské ulici.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Největší obraz svatého Václava našel azyl v Opavě

Šťastný konec příběhu největšího obrazu svatého Václava, který v roce 1844 namaloval vídeňský malíř Anton Petter, společně „dopsali“ olomoucké arcibiskupství, Muzeum umění Olomouc a město Opava. Více než osm metrů vysoké a pět metrů široké plátno, které mělo původně být ozdobou olomoucké katedrály svatého Václava, ale místo toho se na 160 let přestěhovalo na půdu Arcibiskupského zámku v Kroměříži, totiž najde azyl v opavském kostele sv. Václava. Restaurovaný obraz bude veřejnosti představen 6. září v rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví.

Letní škola prohloubí mediální gramotnost učitelů a žáků

Pohled na média z pozice novináře, politologa, mediálního experta i politika nabídne program XXI. ročníku Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství pro učitele společenských věd, kterou na příští týden připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého. Přednášky a workshopy oživí netradiční duel politoložky Vladimíry Dvořákové a bývalé moderátorky České televize Pavlíny Kvapilové. Samostatný blok přednášek připomene 100. výročí začátku první světové války.

Národní muzeum zahajuje další výstavu z výstavního cyklu Smrt

Národní muzeum zahajuje v Národopisném muzeu - Musaionu další výstavu z výstavního cyklu Smrt. Nová výstava s názvem Onen svět je zaměřena na fenomén smrti a jeho místo v lidové kultuře a tradici v 19. a na počátku 20. století. Seznamuje nejen se způsobem, jakým se naši předkové na venkově vyrovnávali se smrtí člena rodiny nebo komunity, ale také s bohatými tradicemi a zvyky, které byly před, během i po loučení se s nebožtíkem udržovány. Vystaveny jsou masky z masopustních průvodů jako podoby personifikované smrti i četné ukázky pověrečných prostředků z oblasti lidové magie, kterými se lidé bránili proti nemoci a skonu. Výstava je k vidění od 24. července

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jaké novinky chystá Švandovo divadlo?

Klasiku v novém pojetí, hry napsané speciálně pro smíchovskou scénu a také semknutý herecký soubor, který se pod vedením uměleckého ředitele Doda Gombára nachází ve výborné formě – to jsou hlavních pilíře, na kterých staví nová sezóna 2014-2015 ve Švandově divadle v Praze. Sezónu pod názvem „Na hranici - na hraně“ charakterizuje podle Gombára zejména „autorství, novátorství, hledání a objevování“.

Výstava Příběh světla a stínu míří do Novoměstské radnice

Putovní výstava čtyř tchaj-wanských fotografek, která zahajuje svojí cestu po Evropě v Praze. Jedná se o soubor 60 ti fotografií, rozdělených do pěti tématických celků - Světlo a stín, Ženy tchajwanské historie, Loď věčného pokladu (náboženská slavnost), Potomci levharta obláčkového (černobílé fotografie, zachycující rituály původního domorodého kmene) a Matčin osud.