Počasí
Praha 4 °C Sobota, 20. dubna 2024, Svátek má Marcela
Go to content
Naše Praha na Facebooku

historie

Na kanále Troja – Podbaba se zvýší mosty

Bubeneč - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) zahájilo modernizaci dvou mostů na plavebním kanále Troja – Podbaba. Památkově chráněný most bývalé polní dráhy a betonový silniční most pro Ústřední čistírnu odpadních vod se zvýší tak, aby pod nimi mohly proplout i sedm metrů vysoké lodě. Pohledově se nezmění - U obou mostů bude stávající konstrukce zrekonstruována a vrácena na zvýšené spodní stavby.

Přístav Podolí by se mohl změnit

Podolí – Ochranný přístav v Podolí, ktrerému se obecně říká „jachtklub“ by mohl změnit podobu. Ale nelekejte se, všichni jeho obyvatelé (Český Yacht Klub, Tělovýchovná jednota Tatran Praha, Univerzita Karlova – Přírodovědecké fakulty UK a Yacht Club CERE) se dohodli na „zachování genia loci tohoto úžasného místa“ i na pokračování sportovních aktivit přístupných široké veřejnosti.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vánoční zvyky v Praze. Znáte jejich historii? A co budoucnost?

Těžko bychom hledali typické pražské vánoční tradice. Hodně jich přinesli do Prahy venkovští lidé po zániku poddanství a roboty. Je proto dnešní doba adventní a vánoční v hlavním městě podobná té třeba z 19. století? Vydejte se s námi do historie, kdy ještě zamrzávala Vltava, a vánoční stromeček stál jen v rodinách bohatých měšťanů.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Tři sestry pokračují v Tour

Po dvou úspěšných dubnových streamovaných koncertech a několika archivních záznamech, které zhlédlo na 740.000 fanoušků (!!!), pokračují TŘI SESTRY po dobu restrikcí ve svém ONLINE TOUR také nejméně v květnu a červnu!

Otevřte lahváče: Tři sestry přicházejí!

Letos slaví kapela TŘI SESTRY 35 let a sezonu oslav si všichni z kapely představovali opravdu úplně jinak! V tuto chvíli měly být v poslední třetině téměř vyprodaného jarního Vinyl tour (12 koncertů), kde měly zaznít pouze skladby z prvních tří alb. Na turné se kapela těšila … bohužel nic není podle plánu. Zatím se odehrál pouze jediný koncert. Za pár hodin tu je druhý…

Koněv demontován! Půjde do Muzea paměti, které ale zdaleka nestojí

Před týdnem byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, spolu s doprovodnými bronzovými deskami. Radnice míní, že tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku, které radu MČ pověřilo „nalezením důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí a zajištěním nezbytných kroků k přemístění uměleckého díla….“

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

David Černý připíchl „BROUKA“ do BB Centra

„BROUK“, socha v podobě legendárního automobilu Porsche 911 a jedna z ojedinělých pohyblivých instalací umělce Davida Černého, je od začátku dubna k vidění v BB Centru v Praze 4. Společnost Passerinvest Group, která stojí za rozvojem této lokality a která zde dlouhodobě investuje do neziskových projektů a rozvoje veřejného prostoru, tak obohatila toto místo o netradiční instalaci, jež se zároveň stává i jeho vítacím prvkem.

Připomeňme si 100 let vlajky jejím vyvěšením

Před 100 lety, 30. března, schválili českoslovenští poslanci nynější podobu tehdy československé, dnes české vlajky. Iniciátoři akce Jsme v tom spolu vyzvali veřejnost, aby v tento den vyvěsila českou vlajku do oken jako projev sounáležitosti. Za organizátory to uvedl Pavel Eichler.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Tříkráloví otužilci v Pražských Benátkách

Společnost Pražské Benátky ve spolupráci s Muzeem Karlova mostu letos připravila již po desáté Tříkrálové otužilecké plavání. Členové České otužilecké unie budou mít tak opět příležitost okusit mrazivou vodu Vltavy. Otužilci vyplují na lodích typu Vodouch v pravé poledne na svátek Tří králů, tedy v pondělí 6. ledna 2020 pod Karlův most.

Významným dnem je i 21. srpen

Praha - Jako Den památky obětí invaze v roce 1968 si ČR bude připomínat 21. srpen 1968, kdy začala okupace jen na podpis prezidenta. Historie významných a památných dnů a státních svátků je plná zvratů.

Začala pražská světelná show – Signal Festival

Dnes začíná sedmý ročník Signal Festivalu, letos ve jménu revoluce. Pražské ulice budou téměř dvě desítky instalací hostit do nedělní půlnoci. Návštěvníkům představí světelné umění na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starým Městem a Karlínem. Z celkem 18 instalací bude 12 umístěných na zcela nových lokacích.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zpěvačka Debbi: Prahu bych už za Německo nevyměnila!

I když světlo světa poprvé spatřila u našich západních sousedů, zpěvačka Debbi (26) je po přestěhování do naší metropole vice než šťastná. Našla tu lásku a navíc se jí daří i profesně, získala totiž již dvě hudební ocenění Anděl, které po způsobu Grammy uděluje tuzemská Akademie populární hudby.

Ládví si pomníkem připomíná fyzika Václava Dolejška

Ve čtvrtek 27. června jej slavnostně odhalila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová spolu s Dolejškovou dcerou Věrou Hauptfeld-Dolejsek, starostou Prahy 8 Ondřejem Grosem a ředitelem Ústavu termomechaniky AV ČR Jiřím Pleškem. Odhalení byl též přítomen Dolejškův syn, Zdeněk Dolejšek, jakožto i další rodinní příslušníci.

Po 8 letech se během noci otevře i Historická budova Národního mu

Šestnáctá Pražská muzejní noc proběhne v sobotu 8. června od 19.00 hodin. Návštěvníkům se otevřou brány 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v celkem 70 objektech. Letos se do akce zapojilo i Pražské Quadriennale. Po dlouhých osmi letech je veřejnosti zpřístupněna nově zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea.

Vyjížďka do minulosti aneb pražské metro slaví 45 let

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) při příležitosti oslav 45. výročí od zahájení provozu metra vypraví historické soupravy Ečs a 81-71, které zavezou návštěvníky zpátky do minulosti. Na trase C bude ve středu 8. května 2019 po celý den probíhat doprovodný program ve formě foto zastávek obou souprav. Na své si přijdou všichni, kteří každodenně využívají tohoto nejrychlejšího prostředku pražské městské dopravy.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kapelník Dymytry „Dymo“ Urban: hmyzí masky vznikly poprvé dle návrhů maskérů ND

Etablovaná kapela Dymytry, známá i nerockovému publiku vystupováním výlučně v maskách původně z dílen Národního divadla (v baletu ND navíc „Dymo“ léta tančil), je již patnáct let postavena nejen metalové muzice, ale i na výpravné jevištní show světové kvality. Naše Praha zjišťovala, co dalšího člověčího z pod masky kapelníka Jiřího „Dymo“ Urbana vykukuje.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Chybějí řemeslníci: Vychovejme nové!

Kvalifikovaná manuální práce se stala ne příliš lákavou perspektivou pro mladé lidi, a tak se postupně zmenšují počty zedníků, truhlářů, instalatérů a mnoha dalších profesí, které dříve byly zcela běžné. Změnit situaci by mohl nový projekt Řemeslo 21. století, který má za cíl díky praktické výuce motivovat žáky základních škol ke studiu řemeslných a technických profesí.

Ropid je tu čtvrt století

Před 25 lety 1. prosince 1993 vznikla organizace ROPID Zřízením organizátora se začala psát historie Pražské integrované dopravy. Postupné zapojování železničních a příměstských autobusových linek do systému MHD v Praze předznamenalo rozvoj sítě PID dále do Středočeského kraje, který mohl být naplno spuštěn po změně tarifního systému v roce 1996.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Hlavní město spustilo aplikaci Prague Histories

Hlavní město Praha připravilo v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé snímky jsou doplněny zvukovými záznamy rozhlasových vysílání, dobovými videi a u novějších a výkonnějších zařízení také 3D objekty.

V Betlémské kapli najdete výstavu hraček

Možná i vy patříte k těm šťastným lidem, které ani v dospělosti neopustilo nadšení a radost ze hry. Tak to si jistě rádi vzpomenete na dětská léta, až budete svým potomkům nebo vnoučatům ukazovat krásné historické hračky, které jsou letos k vidění na tradiční vánoční výstavě v pražské Betlémské kapli.

Legendární Expo 58 slaví 60 let a bude přístupné

Architektonický skvost Expo 58 slaví 60 let. Historie bývalé restaurace, jež byla součástí prezentace Československa na světové výstavě v roce 1958, ožije na letošním Designbloku. Komunikační agentura Havas Prague, která v budově sídlí, připravila na 27. a 28. října vzpomínkový projekt Expospektiva.

Tři osobnosti byly oceněny za přínos městu

Zastupitelé města rozhodli 20. srpna o udělení Ceny statutárního města Frýdku-Místku za rok 2017 třem osobnostem, a to Rudolfu Horníčkovi za dlouhodobou činnost pro Svaz důchodců ČR, Milanu Klegovi za přínos v oblasti výtvarného umění a Josefu Kleinwächterovi za přínos v oblasti výchovy, vzdělávání a vedení k tradicím.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Divadlo Viola vstupuje do nové sezony osvědčenými programovými hity

Legendární Divadlo Viola na pražské Národní třídě začne v září psát už 56. kapitolu své bohaté historie. Nová sezona nabídne vše, co do hlediště této osobité pražské divadelní scény přitahuje stále další generace diváků: Neopakovatelnou atmosféru intimního prostoru, hvězdně obsazené inscenace rozmanitých žánrů, intenzivní kulturní zážitky. A k tomu ještě několik vylepšení, především novou, přehlednou podobu webu a také možnost objednávat vstupenky na vybraná představení pohodlně, kdykoliv a odkudkoliv on-line.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Tři otázky pro… Petru Tenorovou

Herečka Petra Tenorová je členkou souboru Městských divadel pražských. Kromě divadla se také věnuje i malování, jazzu a psaní textů k šansonovým písním. Tento měsíc měla v Divadle ABC premiéru Tančírna 1918-2018, v které tato herečka o českých dějinách tančí a zpívá, ale nemluví.

Hotel Jalta, architektonický skvost Václavského náměstí, slaví 60. výročí

Boutique Hotel Jalta dotváří svou osobitou architekturou horní část pražského Václavského náměstí přesně šedesát let. Přes relativní mládí má tato unikátní budova své místo nejen na seznamu kulturních památek pražského historického centra, ale i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za dobu své existence poskytl hotel zázemí více než 2 milionům hostů včetně významných osobností, například Jeho svátosti Dalajlámovi či americké filmové hvězdě Bruci Willisovi.

Muzeum voskových figurín se znovu otevřelo pro veřejnost

Pražské muzeum voskových figurín Grévin, které v březnu ukončilo svoji činnost, má nové majitele a dnes se znovu otevřelo pro veřejnost. V původním stavu ho však mohou návštěvníci vidět pouze na čtyři měsíce. Po chystané krátké rekonstrukci vznikne v Praze nová kulturní atrakce, tentokrát čokoládová. Ale nezmizí ani oblíbené voskové celebrity. Nově přetvořený prostor Baťovy funkcionalistické budovy v Celetné 15 nabídne hned tři nové expozice, které budou mít společného jmenovatele - čokoládu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Den otevřených dveří Historické budovy Národního muzea

Zajímá vás, jak to momentálně vypadá v Historické budově Národního muzea? Ačkoliv zde stále probíhá rekonstrukce, nyní máte u příležitosti výročí 200 let od založení Národního muzea jedinečnou možnost nahlédnout dovnitř a podívat se, jak práce na této památce pokračují. V sobotu 19. května 2018 od 10.00 do 15.00 hodin u příležitosti 127. výročí zpřístupnění budovy veřejnosti a Mezinárodního dne muzeí bude pro návštěvníky připravena speciální trasa, kterou si budou moci zdarma projít a seznámit se se stavem rekonstrukce.

Mánesův most se promění v hudební scénu

Pražský Mánesův most a jeho okolí ožijí 2. června hudbou, divadlem, literaturou, ale i sportem či akcemi pro děti. Na celodenní zdarma přístupné česko-německé sousedské slavnosti s názvem Most 20.0 vystoupí například Mydy Rabycad, Thom Artway, Ondřej Ruml, němečtí hvězdní Kraftklub nebo Teatr Novogo Fronta. Akce je oslavou kulatin Česko-německého fondu budoucnosti, který už dvacet let podporuje vzájemné porozumění mezi oběma národy společnými aktivitami v nejrůznějších oblastech, zejména v kultuře, vzdělávání a vědě.

PKF – Prague Philharmonia vstupuje do jubilejní 25. sezony i nového sídla na Praze 8

PKF - Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka. Letošní sezonou 2018-2019, k jejíž příležitosti se konala 11. dubna tisková konference, tak oslaví čtvrtstoletí. Ředitel Radim Otépka, šéfdirigent Emmanuel Villaume a další představitelé hudebního tělesa proto mluvili nejen o programu nadcházející sezony, ale i novém grafickém vizuálu a novém sídle, kterým bude Kulturní dům Ládví v Praze 8.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Muzeum pražského vodárenství se otevře veřejnosti

Volným vstupem do Muzea pražského vodárenství v Podolí oslaví letošní Světový den vody Pražské vodovody a kanalizace. Zájemci si budou moci muzeum prohlédnout v sobotu 17. 3. a v neděli 18. 3. A to vždy od 9:30 do 16:30 hodin. „Letošní novinkou je vybavení koupelny z třicátých let minulého století,“ řekl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Kam tento týden v metropoli vyrazit?

Naše Praha vám přináší přehled některých akcí, které se tento týden konají v hlavním městě. Určitě si vyberte, už na nás dýchají i Velikonoce, zajímavé divadelní představení, koncerty výstavy, prostě všichni si vyberou… Řazeno podle městských čtvrtí nikoliv podle data!

Děti míří do nového centra Jablíčkov v Malešicích

Začátkem 60. let byly Malešice tedy špičkovým a největším pražským sídlištěm a v roce 1964 se na špičky dvanáctipatrových věžáků se přijel podívat i šéf sovětských komunistů Nikita Chruščov. Další špička - budova Bytového domu Malešice vznikala o necelá dvě desetiletí později a byla nedávno radnicí komplexně rekonstruována. Radnice zde nabízí byty pro mladé i ústupové pro seniory, či veřejnou jídelnu. Od února tu vzniklo i velké rodinné centrum pro děti.

Nejkrásnější muž světa Tomáš Martinka: „Praha má historii, kulturu, bary i krásné ženy“

Tomáš Martinka vstoupil do světa modelingu celkem pozdě – až ve 24 letech. Už o dva roky později ale slavil největší úspěch, kterého se muži v soutěžích krásy vůbec může dostat – stal se nejkrásnějším mužem světa. Jak se mu po soutěži změnil život? Která města procestoval? A jaké má plány? Vše a mnohem více se dočtete v exkluzivním rozhovoru pro časopis Naše Praha.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

VIDEO: Pavlíček rozbrnkal Barču

Strašnice – v Lednu v KD Barikádníků, dřevěné scéně, která se v povědomí pražských klubu bere silně nahoru mezi ty nejlepší, zazářil Michal Pavlíček s kapelou. Co čeká zdejší Barču, jíž je Naše Praha mediálním partnerem v únoru a březnu? Odkaz na VIDEO v článku.

Jana Palacha si lidé připomínají i na Olšanech

Ve věku dvaceti let se 16. ledna 1969 hodinu po poledni upálil student historie a ekonomie na UK Jan Palach. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice v Legerově, kde po třech dnech zemřel. Jeho hrob na Olšanech od Olbrama Zoubka se stal pietním místem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Slavia v závěru fantasticky otočila derby!

V pátek 29.12. večer se v zaplněné hale v Edenu odehrálo jedno z nejdramatičtějších utkání historie slávistického futsalu. Červenobílí téměř po celý zápas se Spartou prohrávali o branku, v dramatickém závěru však při power-play dvěma góly otočili skóre a spustili oslavy se svými fanoušky.

Těší se psi a kočky na Silvestra a petardy? Během Vánoc zapalte svíčku, ne byt

Sekvence petard a dělbuchů (cca 120 dB) vnímají lidé i zvířata různě. Mnozí lidé se baví, většina zvířat se bojí. Kdo co smí použít a kde? Jak na Petříně, Vyšehradě či na Vítkově? V tématu celoměstského čtrnáctideníku Naše Praha (www.NasePraha.cz) též poradíme, co dělat, když uteče pes či jiný chlupatec či naopak co dělat, když ztracené, vystresované zvíře najdete. Můžete si konec článku vystřihnout a nalepit v domě či třeba ve škole na nástěnku.

Pomalovaný pomník maršála Koněva – co s ním?

Na minulý pátek 23. listopadu naplánovali zastupitelé Prahy 6 jednat o usnesení týkající se dalšího postupu s pomníkem maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy během druhé světové války, ale také na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jeho osoba a patrně i pomník vzbuzuje spory.

Vánoční trhy: Strom hraje Smetanu a Petrova

Slavnostní rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí v sobotu 2.12. bude hned nadvakrát. Proč? Protože ke světelné show bude hrát Vltavu Bedřicha Smetany a Krkonošskou pohádku Vadima Petrova. Jinak o nic nepřijdete, protože stejně jako v minulých letech, bude strom rozsvěcen vždy v půl a střídat se bude s Václavským náměstím, kde bude strom „hrát“ v každou celou.

Vyšla nová kniha o historii Frýdku-Místku

Další kniha z historie města je na světě. Vydal ji Jan Becher z místeckého knihkupectví Kapitola pod názvem Frýdek-Místek v proměnách času. Základem knihy jsou fotografie a pohlednice ze sbírky Václava Petera, který je také opatřil texty. Fotografie do knihy poskytli také Milan Václav Klega, Miroslav Fajkus, Miroslav Lysek, Miroslav Žiška a Jan Becher, některé fotografie zapůjčil frýdecko-místecký archiv.

Jaká umělecká díla restaurovat, ptá se lidí Praha 10? Začala na Hamru a pokračuje ve Strašnicích

V listopadu bylo dokončeno dlouhodobé restaurování významné plastiky Rychlost od Jiřího Nováka. Ta se nachází ve Strašnicích před ZŠ V Rybníčkách. Praha 10 vyzývá obyvatele, aby dále posílali tipy na zajímavá umělecká díla, která by si obnovu a péči také zasloužila. Nedávno vedení radnice obnovilo také dříve vandalsky poničenou kapličku u Hamerského rybníka v Záběhlicích.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Oslavte celosvětový svátek archeologie v Náprstkově muzeu

Národní muzeum zve na sobotu 21. října 2017 všechny zájemce o archeologii do Náprstkova muzea, kde bude v rámci čtvrtého ročníku Mezinárodního dne archeologie připraven od 10.00 do 17.00 hodin zábavný program. Letošní ročník se zaměří na poznávání nejenom starověkého Súdánu, ale i toho současného. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky, diskuse, ochutnávky gastronomických specialit tradiční súdánské kuchyně a zajímavé workshopy. Na Dni súdánské archeologie se tak seznámí s bohatou historií i kulturou tohoto státu. Vstupné na akci je zdarma.

V polovině října se uskuteční již šestý ročník Prague Coffee Festivalu

O víkendu 14. a 15. října 2017 se v nově otevřeném prostoru Kampus Hybernská v Praze uskuteční již šestý ročník Prague Coffee Festivalu, který je největším kávovým festivalem v ČR. Událost je pořádána za finanční podpory hlavního města Prahy spolkem Coffee Embassy, jehož cílem je rozvoj a propagace kávové kultury. Vstupenky a veškeré související informace jsou k dispozici na webu coffeefest.cz.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Podzimní Den architektury seznámí se stavbami napříč staletími, tentokrát s důrazem na vztah lidí, měst a vody

Na přelomu září a října, o víkendu 30. 9. a 1.10., se opět otevřou dveře a vrata jindy zavřených budov, jak těch starých, tajemných a pozapomenutých, tak i těch nejnovějších, plných nových technologií a tvořících nové dominanty měst. Pořádající spolek KRUH kladoucí důraz na kvalitní současnou architekturu si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník zvolil téma vody, lidí a města.

Výstava na Kampě: 15 let od povodně

Až do 30. září je na Kampě volně přístupná výstava fotografií, která připomíná srpnovou povodeň 2002 v Praze. Slavnostní vernisáže výstavy se ve středu 16. srpna zúčastnila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, pražský radní Libor Hadrava, zástupce městské části Praha 1 a další hosté, mezi nimiž byla i řada pamětníků.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Národní zemědělské muzeum otvírá nové expozice i střešní terasu

Národní zemědělské muzeum v Praze s létem ožívá – po rekonstrukci vnitřních prostor, započaté v loňském roce, se návštěvníkům od poloviny prázdnin představí ve zcela nové podobě. A proměna se nebude týkat jen stavebních úprav, které měly za cíl budovu co nejvíce přiblížit původnímu návrhu architekta Milana Babušky z roku 1937. Muzeum otevírá také další tři z řady nových expozic a unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město.

Praha testuje nové lavičky a koše

Praha vybírá nový městský mobiliář: lavičku, odpadkový koš a stojan na kolo. V designérské soutěži porota vybrala tři finalisty, kteří nyní dodali prototypy svých výrobků. Ty jsou nově osazeny v areálu IPR Praha u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců může každý přijít a otestovat si je.

„Magistrála spojuje“. Praha má vizi proměny

V úterý 27. 6. představila dánská kancelář Gehl Architects svou vizi proměny Severojižní magistrály. Architekti přišli s návrhem, jak dopravní tepnu v postupných krocích lépe zapojit do městského prostředí: součástí jsou jak rychle realizovatelné první kroky, tak dlouhodobé výhledy. Návrh je výchozím materiálem, o němž budou nyní diskutovat pražští radní.

Tři otázky pro…Zdeňka Piškulu

Mladý herec, vítěz televizní soutěže Star Dance a čerstvý absolvent pražské konzervatoře – to je Zdeněk Piškula. V současné době nehraje v žádném divadle, vidět ho ale můžete v roli talentovaného hokejisty v seriálu Lajna internetové televize OBBOD.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Textil a móda středověkých Pražanů: od nitě ke košili

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 17. 5. do 29. 10. 2017 v domě U Zlatého prstenu výstavu Od nitě ke košili / Textil a móda středověkých Pražanů. Výstava věnovaná textilnímu a barvířskému řemeslu v období 14. až 15. století provede návštěvníky celým procesem vzniku středověkých textilií a přiblíží jednotlivé výrobní postupy i vybavení tehdejší tkalcovské a barvířské dílny. Předvede také různé typy textilií a jejich praktické využití v běžném životě lidí v období vrcholného středověku i dobovou módu pražských měšťanů.

Bude se to jmenovat centimetro, milimetro a nebo je to opravdu nová trasa metra D?

Metro D se začne stavět u Arkád pod stanicí metra C Pankrác a výstupní stanici bude mít ve stanici metra Olbrachtova. V době výstavby metra si Pražané dělali legraci z první otevřené trasy metra Florenc (Sokolovská) – Kačerov a říkali mu centimetro. Když se ale nezadaří na Déčku, bude se to jmenovat milimetro? Jinak jde o cca 40 miliard korun, které by stavba měla stát, jak historie učí bude to jistě víc.

Sladká sobota v muzeu: chystá se už třetí ročník cukrářských slavností

Odkud se do Evropy dostaly první sladkosti? Existuje typicky český pamlsek? V čem se liší pečení našich babiček od toho dnešního? Jaké druhy koření používali při přípravě sladkostí naši předkové a jaké používáme my? Jak se liší příprava dortů v různých evropských zemích? Dokážeme vyrobit sladkost bez cukru a jeho náhražek? A proč vlastně lidé milují sladké? Pro odpovědi na všechny tyto otázky by měli zvídaví milovníci sladkého zavítat v sobotu 13. května 2017 do Národního zemědělského muzea v Praze.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Sportisimo 1/2Maraton Praha: čtyři světové rekordy!

Ne, není to Apríl. Praha se při Sportisimo 1/2Maratonu Praha opravdu v sobotu 1. dubna dočkala světových rekordů. Ne jednoho, rovnou čtyř! Hvězda RunCzech Racing Teamu Joyciline Jepkosgei jarní Prahou prolétla ve fantastickém čase 1:04:52, světové půlmaratonské maximum posunula o 14 vteřin a jako první žena historie se dostala pod hranici 65 minut.

Nová výstava Příběh Tibetu zavede návštěvníky Náprstkova muzea na „střechu světa“

Tibet a jeho kultura láká i fascinuje. Současná situace budí emotivní diskuze a mnohdy se stává i součástí politických témat. Příběh Tibetu však je tisíce let dlouhý, pestrý a zajímavý a ne všichni ho detailně znají. Málokdo též ví, že ve sbírkách Národního muzea je uložena unikátní kolekce sbírkových předmětů, z nichž některé nebyly více jak padesát let vystavovány, naposledy na výstavě Neznámý Tibet v Náprstkově muzeu v roce 1956.

Svatá Anežka Česká a historie Křižovníků: nová stálá výstava

Muzeum Karlova mostu Praha otevírá stálou výstavu nazvanou Svatá Anežka Česká a historie Křižovníků. Prostřednictvím autentických památek, originálních modelů středověké architektury i dobových uměleckých děl přibližuje návštěvníkům výjimečnou osobnost české princezny, řeholnice a zakladatelky nemocniční péče i činnost a historickou roli jí založeného Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kdo může za to, že se Praha dusí ve smogu,

Co je to smog? Z pohledu měření, které provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jde o zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší a tedy polétavý prach (zvaný PM10), oxid siřičitý (SO2), oxid dusičitý (NO2) a troposférický ozon (O3), který hrozí hlavně v létě. Když to nastane tak v rámci fungování smogového varovného a regulačního systému meteorologové jen varují.

Kdo může za to, že se Praha dusí ve smogu?

Co je to smog? Z pohledu měření, které provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jde o zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší a tedy polétavý prach (zvaný PM10), oxid siřičitý (SO2), oxid dusičitý (NO2) a troposférický ozon (O3), který hrozí hlavně v létě. Když to nastane tak v rámci fungování smogového varovného a regulačního systému meteorologové jen varují.

Milovníci přírody míří na Letnou za novou expozicí

Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo novou interaktivní expozici Myslivost. Návštěvníci se mohou kromě řady zajímavých exponátů těšit na unikátní šestnáctimetrové panoramatické plátno s videoprojekcí a další zábavné prvky pro malé i velké. Nejnovější expozice tematicky navazuje na další výstavy, které věnují pozornost vztahu mezi člověkem a přírodou.