V době od 2. do 30. září proběhne tradiční kulturní podzimní žeň – multižánrový festival Bezručova Opava, který má letos téma Mezi námi zvířaty a bude opět nabízet prostřednictvím všech druhů umění programy mapující interakci člověk – zvíře, bude se inspirovat živočišnou říší a člověka představí jako integrální součást velké rodiny všech živých tvorů bytujících v lůně přírody. Slavnostní zahájení festivalu je připraveno již na 2. září do kostela sv.Václava, kde budou od 17 hodin nejen představeny dvě zvířecí výstavy, ale především si na koncertu hudebních souborů partnerského města připomeneme 45. výročí spolupráce Opavy s Liptovským Mikulášem. 3. září v Domě umění v Opavě nás pozvou výtvarníci Michal Cihlář a Veronika Richterová na svou výstavu Zvěrosnubnost. Další program festivalu – filmy, divadelní představení, výstavy, literární pořady, koncerty, besedy, přednášky a doprovodné akce najdete od 9. srpna na internetové adrese: www.opava-city.cz/bezrucovaopava s také samozřejmě v zářijové Hlásce a na těchto stránkách.
Podrobný program
Den |
Datum |
Čas |
Název akce |
Místo |
Vstupné |
St |
2.9. |
17.00 |
Slavnostní zahájení festivalu – den Liptovského Mikuláše k 45. výročí partnerských vztahů Opava – Liptovský Mikuláš, filmová pozvánka do Liptovského Mikuláše, koncert Art septet Nicolaus, vernisáž výstavy Žabí satori Jana Spěváčka, Chameleoni v pohybu (ZUŠ Háj ve Slezsku) |
Kostel sv. Václava |
Program zahájení: vstup volný Výstava: 30,-/15,- (sleva) |
St |
od 2.9. |
|
Pocta Petru Bezručovi – výstava Skupiny X u příležitosti 100. výročí prvního vydání Slezských písní |
Památník Petra Bezruče |
20,-/10,- (sleva) |
St |
od 2.9. |
|
Pocta akademickým sochařům Jaroslavě Lukešové a Vladimíru Kýnovi (kresby a realizační dokumenty) |
Slezské divadlo |
Vstup v rámci divadelních představení |
Čt |
3.9. |
17.00 |
Zvěrosnubnost Michala Cihláře a Veroniky Richterové (vernisáž výstavy) – svět zvířat v umění z papíru, pet lahví, smaltu aj. technik |
Dům umění |
30,-/20,- (sleva) |
Pá |
4.9. |
18.00 |
Slavnostní koncert s Bobem Chilcottem (Velká Británie) – Cvrčci, Domino |
Kostel sv. Václava |
50,- |
Ne |
6.9. |
11.00 |
Slavnostní závěrečný koncert účastníků workshopu, diriguje Bob Chilcott a sbormistři jednotlivých sborů |
Minorit |
50,- |
Ne |
6.9. |
10.00 a 16.00 |
Pohádky pro Medvídka Pú – Sáček LD SVČ Opava |
Loutkové divadlo |
30,- |
Ne |
6.9. |
19.00 |
Předávání cen Opavská Thálie – v rámci zahájení nové divadelní sezóny |
Slezské divadlo |
|
Po |
7.9. |
17.00 |
Fantastická zoologie (grafika) – Peter Kľučik (Slovensko) – vernisáž výstavy |
Památník Petra Bezruče |
20,-/10,- (sleva) |
Po |
7.9. |
18.00 |
Farma zvířat – slavná animovaná adaptace nadčasové bajky George Orwella o nebezpečí totalitních režimů |
Kino Mír |
70,-/60,- členové FK |
Út |
8.9. |
16.00 |
Ušlechtilost koní – vernisáž fotografií Dalibora Gregora, Lipicáni – beseda, Mraveneček – aukce dětských výtvarných prací (Charita Opava) |
MDKPB |
Vstup volný |
St |
9.9. |
16.00 |
Agility – ukázky zábavné a výchovné činnosti psovodů se psy |
Městské sady – cvičiště |
Vstup volný |
St |
9.9. |
18.00 |
Kamzíci v Jeseníkách – prezentace filmového dokumentu Jiřího Pecháčka |
Refektář Dům umění |
Vstup volný |
Čt |
10.9. |
17.00 |
Ptáci – letci i běžci – interaktivní výstava z cyklu Rekordy a kuriozity ze světa zvířat, Úžasný svět létavců – výstava prací studentů Střední školy průmyslové a umělecké Opava, Křídla bájných tvorů – výtvarný happening ZUŠ Solná |
Slezské zemské muzeum Opava |
Vstup na vernisáže volný Výstavy: 40,-/20,- (sleva) |
Čt |
10.9. |
19.00 |
Fotosafari – Jiří Kolbaba – diashow známého cestovatele o setkáních se zvířaty šesti kontinentů |
Kino Mír |
50,- |
Pá |
11.9. |
15.00 |
Žirafy v Opavě – Krásní muži na extrémních chůdách (happening divadelníků a muzikantů z Maďarska) |
centrum města |
|
Pá |
11.9. |
17.00 |
Chameleoni, leoni, oni! (ZUŠ Háj ve Slezsku) a výtvarná Skupina X – vernisáž výstav |
Minorit |
Vstup volný |
Pá |
11.9. |
19.00 |
Literární večer v rámci soutěže Hlavnice A. C. Nora |
Památník Petra Bezruče |
Vstupné dobrovolné |
So |
12.9. |
od 9.00 |
Dny evropského dědictví: „Památky měřené časem“ |
vybrané památky |
Vstup volný |
So |
12.9. |
14.00 |
Vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže prózy – Hlavnice A. C. Nora |
KD Hlavnice |
Vstup volný |
So |
12.9. |
18.00 |
ALT ROCK č. 7 – přehlídka opavských rockových kapel: Čemu Nerozumíš, Parchanti, Fish and Chips, NeNaDarmo, Radost; křest CD kompilace 2009; jako host vystoupí skupina Toxique |
Lidový dům |
90,- předprodej/ 120,- na místě |
Ne |
13.9. |
10.00 16.00 |
Tři čuníci nezbedníci – Divadlo Radost Brno |
Loutkové divadlo |
50,- |
Po |
14.9. |
18.00 |
Slepičí úlet – nápaditá animovaná komedie Nicka Parka, autora postaviček Wallace a Gromita, o cestě slepic za svobodou |
Kino Mír |
60,-/ 50,- členové FK |
Út |
15.9. |
9.30 |
Obraz české a slovenské literatury v literární kritice – Literárněvědná konference |
Slezská univerzita, Masarykova třída 37 |
Vstup volný |
Út |
15.9. |
17.00 |
Hřebčín Albertovec – beseda |
MDKPB |
Vstup volný |
Út |
15.9. |
20.00 |
Večer básnických hlasů – doprovodný program k literárněvědné konferenci, autorské čtení básníků Petra Hrušky, Boženy Správcové a Lubora Kasala |
Café Evžen |
Vstup volný |
St |
16.9. |
9.00 |
Obraz české a slovenské literatury v literární kritice – Literárněvědná konference |
Slezská univerzita, Masarykova třída 37 |
Vstup volný |
St |
16.9. |
17.00 |
Mezi námi zvířaty aneb Správné počasí k líhnutí z vajec – výstava ZUŠ Solná a Michala Gabriela, výtvarná akce „Líhnutí“, fotografie bodyartu „Chameleoni“, grafiky, malby a kresby zvířat studentů ZUŠ |
výstavní síň ZUŠ Opava, Solná 8 |
Vstup volný |
St |
16.9. |
19.00 |
Svišti a kamzíci – projekce filmových dokumentů a beseda s autorem Pavlem Ballem (Slovensko) |
Refektář Domu umění |
Vstup volný |
Čt |
17.9. |
18.00 |
Zamilovaná zvířata – strhující filmový dokument o milostném životě zvířat s originální hudbou Philipa Glasse |
Kino Mír |
65,-/ 55,- členové FK |
Čt |
17.9. |
18.00 |
Labutí sen o duši – variace baletu Labutí jezero v podání handicapovaných umělců a herců Divadla loutek Ostrava |
Slezské divadlo |
120,-/100,-/80,- podle míst |
Pá |
18.9. |
9.00, 11.00 |
Projekt Connections – dopolední projekce pro školy |
Kino Mír |
30,- |
Pá |
18.9. |
18.00 |
Projekt Connections – slavnostní prezentace projektu, projekce DVD – dynamické živé obrazce vytvořené propojením těl, nápadů a nadšení studentů, vyhlášení vítězů a show Křídla bájných tvorů |
Kino Mír |
60,- |
Pá |
18.9. |
21.00 |
Lesní zvěř – koncert nu-jazzové kapely s originálním zvukem sršícím energií |
Music club 13 |
60,- předprodej/ 80,- na místě |
So |
19.9. |
19.00 |
Divočina (Říše zvířat) – HaDivadlo Brno – tragikomedie o lidech zajatých v mašinérii divadla a peněz, být umělcem nebo platit hypotéku? A kdo bude hrát volské oko? |
Slezské divadlo |
200,-/160,-/140,- podle míst |
Ne |
20.9. |
10.00 16.00 |
O pejskovi a kočičce – Divadlo loutek Ostrava |
Loutkové divadlo |
50,- |
Ne |
20.9. |
17.00 |
Včely – společenský hmyz a Včelí produkty očima lékaře – projekce dokumentu a přednáška MUDr. Jany Hajduškové |
Minorit |
Vstupné dobrovolné |
Po |
21.9. |
18.00 |
Příběh o uplakaném velbloudovi – fascinující snímek na hranici dokumentu a hraného filmu, který vypráví příběh o velbloudovi albínovi i o dosud čistém životě mongolských pastevců |
Kino Mír |
60,-/ 50,- členové FK |
Út |
22.9. |
17.00 |
„Fríský kůň – černá perla“ – autogramiáda nové knihy Dalibora Gregora a Hany Herčíkové; Fríský kůň – beseda |
MDKPB |
Vstup volný |
St |
23.9. |
16.00 |
Stehlík, holubice, lev, drak a další zvířata středověkého umění – přednáší Ondřej Faktor z Národní Galerie Praha o významu a symbolice zvířat ve středověkém umění |
Refektář Domu umění |
Vstup volný |
St |
23.9. |
18.00 |
Fauna v hudbě – koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, dirigent Petr Chromčák (G. F. Händel, L. Mozart, N. A. Rimskij – Korsakov, P. I. Čajkovskij, L. Janáček) |
Kostel sv. Václava |
120,- předprodej 150,- na místě |
St |
23.9. |
20.15 |
Na křídlech Pegasů – literární večer z tvorby moravskoslezských básníků a spisovatelů, provádět budou Lenka a Zdeněk Pavlíčkovi a jako host Saša Rašilov |
Vinárna U Přemka |
50,- |
Čt |
24.9. |
18.00 |
Mír s tuleni – dokumentární filmová bajka o proměně vztahu lidské společnosti ke zvířatům a snaze upravit si přírodu ke svému obrazu, ale také o příbězích tuleňů Gastona a Odyssea |
Kino Mír |
60,-/ 50,- členové FK |
Čt |
24.9. |
20.00 |
Ptačí křik (Wang Wej) – literární večer nakladatelství PERPLEX, stará čínská poezie v parafrázi Dana Jedličky |
Café Evžen |
50,- |
Pá – So |
25.9., 26.9. |
|
Taneční workshop s Davidem Strnadem, choreografem divadla MAXIMVS |
Areál SMO Krnovská – tělocvična |
|
Pá |
25.9. |
18.00 |
Petr Nikl – autorské čtení a koncert výjimečného všeuměla, krále hravosti a imaginace |
Café Evžen |
50,- |
So |
26.9. |
18.00 |
Taneční divadlo MAXIMVS – moderní tanec inspirovaný např. Karnevalem zvířat, Beethovenovou hudbou nebo krásou ženského těla v pohybu (choreografie David Strnad) |
Slezské divadlo |
120,-/100,-/80,- podle míst |
Ne |
27.9. |
10.00 až 17.00 |
Se zvířátky do pohádky – den plný filmů, her a soutěží pro rodiny s dětmi (nonstop projekce Pojďte pane, budeme si hrát, Krteček, Broučci ad.) |
Loutkové divadlo |
30,- |
Ne |
27.9. |
19.00 |
Jaguáří omývání – Jaroslav Dušek a divadlo Vizita – neopakovatelné představení plné imaginace a improvizace |
Slezské divadlo |
220,-/180,-/140,- podle míst |
Út |
29.9. |
17.00 |
Setkání s doktorkou Zdenkou Tomáškovou – osobní sekretářkou Petra Bezruče u příležitosti jejího významného jubilea a derniéra výstavy Skupiny X – Pocta Petru Bezručovi |
Památník Petra Bezruče |
Vstup volný |
St |
30.9. |
19.00 |
NightWork – taneční kapela tvořená herci, muzikanty a „polocvoky“, kteří baví publikum i sebe hity jako Globální oteplování – Já jsem gay! nebo remakem Včelky máji |
Lidový dům |
120,- předprodej/ 150,- na místě |
Doprovodný program Dolní náměstí
|
|||
Den |
Datum |
Čas |
Název |
Po |
7.9. |
17.00 |
Akordeonový orchestr Jarmily Pruskové |
Po |
7.9. |
18.30 |
Kolo Kolo Mlýnský – koncert rockové kapely |
Út |
8.9. |
17.00 |
DDS Rarášci – pohádka Paleček |
Út |
8.9. |
18.30 |
KARAVANA – koncert country kapely |
St |
9.9. |
17.00 |
SONG – akordeonový orchestr p. Nadi Noskové |
St |
9.9. |
18.00 |
DDS Štěkadlo – Pyšná princezna |
Čt |
10.9. |
17.00 |
Dechový orchestr ZUŠ Opava + mažoretky AMA |
Čt |
10.9. |
19.00 |
Swingový orchestr ZUŠ Opava |
Pá |
11.9. |
16.00 |
Chodníčky k domovu – festivalový program |
So |
12.9. |
9.00 |
Chodníčky k domovu – průvod souborů |
So |
12.9. |
10.00 |
Chodníčky k domovu – festivalový program |
Předprodej Sluna
Horní nám. 17, Opava, 74601
Tel.: 553 712 319, sluna.opava@seznam.cz , http://www.slunaopava.wbs.cz/
Pořádá statutární město Opava