Počasí
Praha 14 °C Pondělí, 24. června 2024, Svátek má Jan
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Radoka a Cena Thálie.
Tereza Vilišová v Literární kavárně v ostravském Knihkupectví Academia. Zvětšit
Tereza Vilišová v Literární kavárně v ostravském Knihkupectví Academia.

Co vám blesklo hlavou, když jste seděla na scéně Národního divadla jako jedna ze tří nominovaných hereček na Thálii, a přečetli vaše jméno?
Nedokážu asi přesně říct, co mi v tom okamžiku problesklo hlavou. Podobné výjimečné zážitky mi vždy emočně docházejí až posléze. Celý ten sváteční den a večer během ceremoniálu byl plný různorodých emocí. Myslela jsem na představení Můj romantický příběh, za které jsem byla nominovaná, na kolegy, kteří v tom představení se mnou hrají, na celé náročné zkoušení, na to, že jsem v tomto případě měla opět štěstí na zajímavé téma, výborné kolegy a režiséra Dana Špinara, jehož „pracovní vášeň“ mě prostě baví, myslela jsem na jiné herce, kteří nikdy v životě nominovaní nebyli, ani žádnou cenu nedostali, a přitom jsou vynikající, myslela jsem i na mé rodiče, kteří seděli v hledišti a samotná jejich radost mě naplňovala štěstím. Uvědomovala jsem si, kolik šťastných okolností a detailů přispělo k oběma mým oceněním. Až po slavnostním ceremoniálu, když jsem se v šatně podívala na mobil, na němž na mě čekalo 82 gratulací mi došlo, že jsem Thálii opravdu získala…

V březnu jste nezískala jen Thálii. Na začátku března jste dostlala nejdříve Cenu Alfreda Radoka. Měla jste jiné pocity, méně emocí? Thálie se mi zdá být přece jen významnější cenou.
Nedá se říct, že by Thálie byla významnější. Jsou to dvě rozdílné ceny, každou z nich uděluje jiná komise. Cenu Alfreda Radoka udělují divadelní kritici a já si jí velice považuji, protože moc dobře vím, jak je těžké zaujmout právě divadelní kritiky. Thálie je možná více vidět, asi i díky přímému přenosu v České televizi. Mnoho lidí, kteří do divadla nechodí, ví, že jsem dostala Thálii, ale o Radokovi spousta z nich ani netuší. A musím říct, ať to zní, jako klišé, že jsem ani s jednou cenou nepočítala. Říkala jsem si, že už samotné nominace jsou pro mě oceněním. A to, že vyšly obě dvě, je vážně neuvěřitelné… Krásný „double“, jak říkají mí kolegové.

Tuší herec, že některá jeho role je tak dobrá, že by mohla získat cenu? Dá se to odhadnout?
Takhle absolutně nepřemýšlím. A myslím, že většina mých kolegů o sobě takto také nepřemýšlí – že by si dopředu říkali, že za nějaký svůj výkon by tedy měli dostat cenu. A pokud ano, je to otázka neuspokojeného ega. Když zkouším novou roli, mám co dělat, abych ji dokázala zahrát tak, ať z toho mám sama radost a ať tomu svému výkonu věřím. A když přijde ocenění, tak to opravdu moc a moc potěší.

Pocítila jste po zisku cen větší zájem o vaši osobu?
Dojalo mě, kolik lidí mi poslalo gratulaci. Jak velké množství vzdálených lidí mi fandilo a z mých ocenění se radovalo. Jinak se v zásadě nic nezměnilo. Dny jsou takové, jako předtím. Momentálně sice nezkouším, ale až se zas vrhnu do divadelního zkoušení, všechno bude stejné, budu zase v bodě nula, tedy budu muset hledat zase pěkně od začátku…

Obě ceny jste dostlala za roli Amy, což je komediální roli s příchutí tragikomiky. Viděl jsem vás také v Lakomci, kde jste se doslova vyřádila. Zajímalo by mě proto, jestli raději hrajete komické než vážné role.
Humor je mi blízký, proto taky pracuji jako Zdravotní klaun. Nemůžu říct, zda radši hraji komické nebo vážné role, protože to tak sama nedělím. Spíš ocením, když je ta role napsaná tak, že je co hrát. Potřebuji pestrost, asi jako každý herec. Na divadle mě baví, že se i na těžká témata dá podívat s nadhledem, odstupem, prostřednictvím humoru, ironie, sebeironie. I proto je pak třeba divák snadněji přijme, nebo naopak na něj silněji dolehnou. Jako v životě – nic není černobílé – člověk se někdy chová směšně a komicky i v náročných a nekomických situacích. Proto mi vyhovuje tvorba režisérů Jana Mikuláška, Aničky Petrželkové a Dana Špinara. Protože dokáží vytvořit představení, u kterých se smějete, a zároveň vám ten úsměv trne.

Lakomec měl po pěti letech v dubnu derniéru. Hra se za tu dobu hodně rozvolnila, objevují se v ní různé hlášky a poznámky. Hráli byste Lakomce stejně, kdyby se na něj přišel podívat režisér Zdeněk Dušek nebo byste se rychle přeorientovali na to, jak jste ji původně nastudovali?
Částečně proměněné představení už Zdeněk Dušek jednou viděl. Nevím, co by na to řekl dnes, ale myslím, že by to u něj prošlo. Koncepci jsme nezničili, jen jsme se trošku „živě až živelně rozvolnili“. Za těch pět let je u komedie pochopitelné, že se vyvíjí.

Takže nikdy napadla pokuta za něco, co se režisérovi nelíbilo?
Ne, nepamatuji si, že bychom někdy dostali pokutu.

Absolvovala jste všechna svá představení vždy bez problémů, anebo jste někdy zapomenula text a musela jste improvizovat?
Takové věci se stávají. Divadlo je živé umění. Naštěstí. A neexistují dva totožné večery, přestože samozřejmě usilujete o to, podávat stejně kvalitní výkon. I já už jsem samozřejmě také byla v situaci, že jsem zapomněla text. Člověk se z toho musí snažit dostat tak, aby divák nic nepoznal. Pokud herec neudělá nějakou zásadní textovou chybu, která by měnila význam věcí, tak někdy takové drobné improvizace jsou ku prospěchu, udržují živý tvar.

Po devíti letech opouštíte Divadlo Petra Bezruče. Souvisí odchod s udělenými cenami? Je o vás proto větší zájem?
Mé rozhodnutí padlo ještě před nominacemi. S cenami to nesouvisí.

A prozradíte, proč odcházíte? Předpokládám, že míříte do Prahy.
Jdu na volnou nohu. Budu dál hostovat v pražském Divadle Na zábradlí, v brněnské Redutě, v inscenacích, které jsem tam už nazkoušela a samozřejmě budu dohrávat některé role u Bezručů. A těším se na všechno nové, co přijde. Odcházím, protože mám velkou potřebu změny. Myslím si, že devět let v jednom divadelním angažmá v mém věku je tak akorát. Herec musí dávat pozor, aby nenajel na cestu pohodlnosti a přílišné jistoty, aby nevyhořel, nezačal se opakovat. Chci také eliminovat věci, které mi nevyhovují a dát prostor příležitostem, které, kvůli pevnému angažmá nemohly přijít. U Bezručů jsem si zahrála nádherné role a pracovala s vynikajícími režiséry. Těším se na představení, která budu dohrávat, že se ještě budu setkávat s kolegy, se kterými ráda hraji. Že mě skvěle nalíčí a učeše naše maskérka… Že nevymizím z divadla najednou, střihem, ale že to loučení bude pozvolné. Změnu ale potřebuji a myslím, že každá změna znamená cestu a cesta znamená učení se, tudíž vývoj…

Zajímalo by mě, co byl vůbec první podnět, že jste se dala na divadlo. Vaši rodiče přece nejsou herci.
Moje maminka hrála ve Vřesině a v Krásném Poli ochotnické divadlo, zahrála si třeba v Krásce a zvířeti, nebo královnu v Šípkové Růžence a také zpívala v pěveckém sboru Červený květ v Krásném Poli, táta vášnivě rád tančil a byl v mládí tahoun všech tanečních večírků, pradědeček zase režíroval ochotnická představení a prababička v nich hrála. Takže jistá náklonost k divadlu v obou větvích mé rodiny byla. Rodiče mě odmalička brávali s sebou do divadla a také na mě měla vliv teta, která učí češtinu a její obrovská knihovna. Přísun kvalitní literatury jsem tím pádem také měla zajištěný. Divadlo, balet a opera – vše mě už v dětství fascinovalo. Líbily se mi příběhy, které se na jevišti odehrávaly. Nesnila jsem o tom, že bych se stala herečkou, abych byla slavná, ale že bych tyto příběhy spoluvytvářela. Začala jsem chodit do dramatického kroužku a do hudebky na flétnu a trumpetu.

Ale na konzervatoři jste nešla. Nepustili vás rodiče?
Na konzervatoř jsme opravdu chtěla jít, ale naši mě přesvědčili, že bude rozumnější vystudovat nejprve gymnázium. Pak ať si jdu na jakoukoliv vysokou školu. Za to jsem jim dnes vděčná. Moje cesta byla ideální – studovala jsem jazykové gymnázium dopoledne a Herecké studio Mileny Asmanové odpoledne. Byla to v podstatě taky taková konzervatoř, měli jsme všechny potřebné předměty – herectví, různý tanec, zpěv, šerm, step, jevištní mluvu…

Hráli mladí herci od Mileny Asmanové i pro veřejnost?
Jasně, nastudovali jsme hry, které byly uvedeny ještě ve starém  Divadle loutek nebo v divadelním klubu v Divadle Jiřího Myrona, například Filosofskou historii, Létající snoubenky, Dámský orchestr nebo Jak se dělá divadlo od Karla Čapka. Bylo to krásné a silné období.

Skončil někdo z vašich tehdejších vrstevníků z Hereckého studia u divadla?
Téměř všichni. Ivoš Marták, Zuzka Kajnarová, Lukáš Homola, Zbyšek Kalina, který dostal také Thálii pro herce do 33 let. Ostatní jsou s divadlem jinak spojení, než jen profesionálním hraním. Vymýšlejí třeba divadelní představení pro děti. A já doufám, že jsme u divadla neskončili, jak říkáte, doufám, že to je teprve začátek! Ještě nejsme tak staří…

Měla jste i jiné koníčky mimo divadlo?
Můj čas hodně zaměstnávalo divadlo a s ním vše spojené – tanec, zpěv, hudební nástroje, ale mě to všechno moc bavilo. A po večerech jsem často navštěvovala divadelní představení, v Ostravě těch příležitostí bylo hodně. A mimo divadlo? Chodili jsme na hory, brácha mě často brával na koncerty – tehdy do rockových klubů v Zábřehu jako byly TNT a Sklep.

Po maturitě jsme se přihlásila na DAMU do Prahy a hned vás přijali. Do toho vám rodiče už nemluvili? Nechtěli, abyste studovala něco jiného?
Měli jsme dohodu, že si udělám maturitu na gymplu, a pak si můžu dělat, co chci. Rodiče mě vždy v mých touhách podporovali, spíš mysleli na to, aby mě nebolel neúspěch. Věděli, kolik lidí se hlásí na herectví a jak málo jich u přijímaček uspěje. Myslím, že ani oni, ani já jsme nepředpokládali, že mě hned napoprvé na DAMU vezmou. Měla jsem štěstí.

Lidé zřejmě netuší, že děláte i Zdravotního klauna a navštěvujete děti v nemocnicích. Jak jste se k tomu dostala?
Je to má druhá, plnohodnotná profese. Divadlo mě baví, ale měla jsem období, kdy jsem si říkala, že být herečkou je málo. Měla jsme potřebu dělat ještě něco, co má větší smysl, co mě víc uspokojí, v tom smyslu, že jsem na tomhle světě potřebná. Když jsem nastoupila k Bezručům, v angažmá byla zrovna má kamarádka Petra Bučková, která právě absolvovala konkurz na Zdravotního klauna. Po nějakém čase, co jsem pozorovala, jak je Petra ze své nové práce nadšená a co tato profese obnáší, Zdravotní klauni v Ostravě opět rozšiřovali svůj tým, a tak jsem šla na konkurz. A vzali mě. A je to už sedm let, co jsem touhle náročnou profesí okouzlena. Spojuje pro mě všechno, co mě baví – tvůrčí práci, smysluplnost, radost, neustálé učení se nových dovedností. 

Zeptám se z jiného soudku. Jste rodačka z Ostravy, proto by mě zajímalo, jaká oblíbená místa tady máte. Co se vám na Ostravě a v Ostravě líbí?
Miluji zahradu u mého rodného domku v Zábřehu. Nádherně nám tam kvetou magnolie a růže. Mám ráda místní kavárny, například Ostravanku nebo Café Industrial, taky ráda chodím nakupovat nebo i jen tak okukovat do knihkupectví v centru, nejradši k Iloně Rozehnalové do Antikvariátu Fiducia. Když mám čas, baví mě chodit na výstavy výtvarného umění. Momentálně mě zajímá, jak se vyvine galerie Plato, která je v Dolních Vítkovicích. A když mám úplně volno, prchám z města do přírody.

Do okolí Ostravy nebo někam dál?
Podle toho, kolik mám času. Ale Beskydy miluji. Je to nejbližší varianta, jak se nadýchat čistšího vzduchu. Dost mi vadí, v jakém životním prostředí v Ostravě žijeme. Smog, znečištěné ovzduší, zápach z lagun… Zejména v zimních měsících, když vystoupám na Lysou, na mě padá deprese, když vidím, pod jak obludnou smogovou pokličkou tady žijeme.

Jak strávíte léto? Pracovně nebo si odpočinete?
Bude to půl na půl. Čekají mě Shakespearovské slavnosti, hraji v pražské produkci ve Zkrocení zlé ženy. Také budu chodit klaunovat do nemocnic. Nemoci si bohužel prázdniny nevybírají a spousta dětí je v nemocnicích i v létě. A pak se těším na odpočinek. Plánuji nějaké dny u moře, na horách, na kole, v lese, s knížkami…

Profil   
Tereza Vilišová se narodila v roce 1981 v Ostravě. Absolvovala jazykové gymnázium a souběžně navštěvovala Herecké studio Mileny Asmanové. Vystudovala DAMU v Praze. Dva roky byla v angažmá Moravském divadle Olomouc a následně devět let ostravském Divadle Petra Bezruče, které po této sezóně opouští. U Bezručů bude dohrávat představení, v nichž je obsazena. Hostuje v pražském Divadle Na Zábradlí (Anna Karenina, Boarding Home, maximálně hořký) a v Redutě v Brně (Anna Karenina). Zahrála si v televizních filmech, např. Hypermarket, Ženy, které nenávidí muže, Occamova břitva a v seriálu Kriminálka Anděl, spolupracuje s Českou televizí na pořadu Čítanka. Sedm let pracuje v Moravskoslezském kraji jako Zdravotní klaun pro organizaci Zdravotní klaun o.p.s. Je svobodná, bezdětná.

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Dražby bytů v Ostravě začnou v červnu

Navštivte v květnu Muzeum Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana slaví Máj a přitom už se naplno chystá na blížící se léto.

Zoo obnovila protiletecký kryt z druhé světové války

V předvečer výročí vypuknutí Pražského povstání bude v Zoo Praha otevřena replika protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Slavn...

Hlavní pokladna magistrátu bude mít novou adresu

Olomouc vyhrála souboj se Zlínem ve sběru použitých baterií

Vítězstvím Olomouce skončil souboj ve sběru starých baterií. Olomoučané jich během letošního Ekojarmarku nasbírali dohromady více než 311 kilogramů, ve Zlíně se v rámci oslav letošního Dne Země podaři...

Dopravní podnik slaví 40 let. Oslavy potrvají týden

V pátek 9. května uplyne 40 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oslaví tuto historickou událost společně s Pražany a cestujícími na někol...

Rozsáhlá bezpečnostní akce v Praze 10 odhalila řadu porušení zákona

V rámci rozsáhlé bezpečnostní akce s krycím názvem Double byly zjištěny problémy v souvislosti s prodejem lihovin a porušení hygienických předpisů ve třech ubytovnách. Zjištěno bylo i opakované poruše...

Moskevská ve Vršovicích je částečně uzavřena - kudy vede objížďka?

O víkendu byly 3. 5. zahájeny práce na definitivním dokončení vozovky podél tramvajových kolejí v úseku Košická – Na kovárně (rozebrání dlážděné trojlinky, položení konstrukčních vrstev a na závěr asf...

Nový pavilon MŠ Vladivostocká pro 56 dětí otevřen

Kapacitu mateřské školky ve Vladivostocké ulici ve Vršovicích se podařilo zvýšit o 56 míst na celkových 168. „Dosáhli jsme toho přístavbou nového pavilonu, na němž práce započaly počátkem srpna," uved...

Prohlédněte si naší metropoli z lodní paluby

Co byste řekli tomu, prohlédnout si pražské památky z hladiny Vltavy? Nebo vás láká celodenní plavba na Slapy? A nechcete se stát rovnou lodním kapitánem?

Pražský stadion Kotlářka bude hostit druhý ročník seniorských her

David Huf a jeho občanské sdružení Buď fit seniore neúnavně propaguje pohybové aktivity starších lidí. Proto ve spolupráci s dalšími partnery organizuje Sportovní hry seniorů. Jejich druhý ročník přiv...

Čtvrtý ročník recitační soutěže v německém jazyce zná vítěze

Finále čtvrtého ročníku recitační soutěže v německém jazyce, kterou pořádal Pražský literární dům autorů německého jazyka a Rotary Club Bohemia, má již své vítěze.

Stadion na Kotlářce přivítá Sportovní hry seniorů 2014

Senioři ze všech pražských částí se mohou přihlásit na druhé Sportovní hry, které se uskuteční 4. června na pražském stadionu Kotlářka. Akci organizuje David Huf a jeho občanské sdružení Buď fit senio...

Ve Zlíně ocenili nejlepší návrhy studentů designu

V prvních květnových dnech žil Zlín designem. Město hostilo festival Meet Czech Design a také vyhlášení výsledků soutěže Talent designu. Soutěž letos popáté ocenila návrhy studentů českých i zahraničn...

Malíř Jan Samek v Kafárně U Oblouku

Pěvecké sbory vystoupí v Místku a ve Skalici

Futsalisté zlínského Gymnázia a Jazykové školy jsou vicemistři republiky

Obrovského úspěchu se podařilo dosáhnout studentům Gymnázia a Jazykové školy Zlín, když si dokázali poradit s obtížnou konkurencí a obsadili skvělé druhé místo v celorepublikové Středoškolské futsalov...

Na Petříně padl rekord

Muzeum hlavního města Prahy uspořádalo 1. května u Petřínské rozhledny „zamilované odpoledne“, určené pro všechny zamilované lidi, ale nejen pro ně. Připraven byl pro ně bohatý program: například show...

Ve Vysočanech bude k vidění další část výstavy National Geographic

Do Galerie Harfa si od 12. 5. do 14. 6. 2014 můžete přijít prohlédnout 50 největších fotografií (50 Greatest Photographs), které byly v časopise National Geographic k vidění za jeho stopětadvacetileto...

Praha 7 vyhlásila soutěž Nejhezčí na Sedmičce

Rok 2014 se v Praze 7 nese ve znamení oslav 130. výročí připojení obce Holešovice-Bubny k Praze. Při této příležitosti vyhlásila sedmá městská část soutěž o nejhezčí fotografii nebo video Prahy 7.

Praha 1 bude slavit v pasážích

Městská část Praha 1 pořádá 18. května od 10 do 16 hodin ve spolupráci s divadly ABC a Rokoko Den Prahy 1.

S Chomským se v Olomouci setkají odborníci i široká veřejnost

Především druhé nejstarší tuzemské univerzitě zasvětí svoji vůbec první návštěvu České republiky americký filozof, lingvista a logik Noam Chomsky. Na pozvání Univerzity Palackého v Olomouci vystoupí 5...

Archiv hlavního města Prahy pořádá v červnu Den otevřených dveří

U příležitosti Mezinárodního dne archivů se v městském archivu uskuteční v neděli 1. června „Den otevřených dveří“.

Filmové klapky s obrázky umělců jsou k vidění ve Zlatém jablku

Tradiční předzvěstí Zlín Film Festivalu ve Zlatém jablku se, stejně jako v předchozích letech, stala expozice Minisalon – Filmové klapky, kterou si mohou návštěvníci obchodního a zábavního centra v je...

Vzpomínka na oběti války

Tradiční pietní vzpomínku u pomníku bratří Čapků na náměstí Míru uspořádal v úterý 6. května 2014 Český svaz bojovníků za svobodu ve spolupráci s městskou částí Praha 2.

Festival vysokých uměleckých škol odstartuje už zítra

Už ve středu 7. května začíná v prostorách pražské DAMU a divadla DISK festival vysokých uměleckých škol ZLOMVAZ 2014. Představí absolventské inscenace studentů z pěti evropských zemí, nabídne worksho...

Daramis Group zve na prohlídku tří pražských bytových projektů

Daramis Group pořádá den otevřených dveří, a to hned na třech pražských adresách. V sobotu 17. května od 9:30 do 14 hodin představí zájemcům vzorové byty projektů Zelené město II v Praze 9 – Hrdlořezí...

Český pivní festival bude mít letos premiéru na Letné

Největší a nejdelší tuzemská akce pro milovníky piva – Český pivní festival – se letos poprvé stěhuje do atraktivních prostor pražské Letenské pláně. Milovníci piva si budou moci vybrat z nabídky více...

Průvodce provede historickým Frýdkem

Pinky se sám projel metrem. V útulku si ho pak vyzvedl majitel

Včera odpoledne dozorčí metra z depa Kačerov oznámil na linku pražského útulku v Troji, že do stanice metra Vyšehrad přicestoval pes bez majitele.

Městská část pořádá výstavu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2

Málo známou a opomíjenou kapitolu z historie Vinohrad přibližuje výstava Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. V prostorách Novoměstské radnice ji pořádá od úterý 6. května 2014 ve spolupráci s Židovs...

Daniel Landa: Zkouším teď věci udělat znova. Líp

Za šest týdnů nastoupí prvně v životě k zápasu v thajském boxu a s velkou pravděpodobností prohraje. Možná K.O. „Šance na prohru je velká, ale důležité je, že získám tu zkušenost,“ říká pětačtyřicetil...

Dopravní opatření během maratonského víkendu

V neděli 11. května se v Praze uskuteční již 20. ročník Pražského maratonu - Volkswagen Maraton Praha 2014, který budou doprovázet s ohledem na bezpečnost běžců i diváků dopravní opatření. Budou se tý...

POZOR! Blíží se konec splatnosti poplatku za komunální odpad!

Upozorňujeme občany , že se blíží konec splatnosti místního poplatku za komunální odpad pro poplatníky s poplatkovou povinností v statutárním městě Olomouc. Poplatek je splatný nejpozději do 31.5.2014...

Víkendový maraton omezí pražskou dopravu

V neděli 11. května se v Praze uskuteční již 20. ročník Pražského maratonu - Volkswagen Maraton Praha 2014, který budou doprovázet s ohledem na bezpečnost běžců i diváků dopravní opatření. Budou se tý...

Dopravní opatření během nastávajícího maratonského víkendu

V neděli 11. května se v Praze uskuteční již 20. ročník Pražského maratonu - Volkswagen Maraton Praha 2014, který budou doprovázet s ohledem na bezpečnost běžců i diváků dopravní opatření. Budou se tý...

Psí cestovatel Pinky se vydal metrem na výlet

Včera odpoledne dozorčí metra z depa Kačerov oznámil na linku pražského útulku v Troji, že do stanice metra Vyšehrad přicestoval pes bez majitele.

Nalaďte se v metru. Už dnes!

Středa 7. května bude od 6 do 21:40 hodin patřit již třetímu ročníku tradiční akce Dopravního podniku Nalaďte se v metru. Na „šňůře” 45 koncertů ve stanicích metra Muzeum, Florenc, Budějovická, Vyšehr...

Nejnovější trend v gastronomii konečně v Praze – RawFest

Oslava raw food neboli živé stravy a bohatý program pro malé i velké čeká návštěvníky RawFestu - festivalu živého jídla 24. 5. v pražských Běchovicích. Dnem věnovaným raw food, přednáškám, workshopům,...

Akce Ukliďme Česko proběhne již v půlce května

V sobotu 17. května proběhne po celé naší republice dobrovolnická úklidová akce zaměřená na likvidaci černých skládek. Jedná se o první ročník akce, jejímž cílem je nejen uklidit naše okolí, ale také ...

Nová show v Kabaretu U Fleků láká publikum z celého světa

Nový Kabaret U Fleků s úspěchem oživuje slavnou českou kabaretní tradici. Po hudebním představení Kabaret! Kabaret!, které se za velkého zájmu publika hrálo déle než rok a dosáhlo 53 repríz, je od kvě...

Mezinárodní den rodiny můžete oslavit v Gutovce

Kdo si chce přijít pohrát, zasoutěžit, něco si vyrobit či se zapojit do diskuze o výchovných problémech? Pro všechny členy rodiny chystají organizátoři 15. května celodenní bohatý program (10 – 18 hod...

Centrum Chodov předvede adrenalinové sporty

Centrum Chodov ožije o víkendu 10.–11. května atraktivním adrenalinovým programem pod hlavičkou Mercedes-Benz GLA Show Tour. Celodenním programem, který potrvá vždy od 10.00 do 18.00 hodin, provede Ja...

Čtvrtý ročník festivalu Zlínské jaro je věnován odkazu Jana Palacha

Festival demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro dnes začíná ve Zlíně. Nabízí besedy, výstavy, koncerty, divadlo i film. Čtvrtý ročník festivalu je věnován především Janu Palachovi, individuáln...

Mezinárodní den rodiny můžete oslavit s Klubem K2 v Gutovce

Kdo si chce přijít pohrát, zasoutěžit, něco si vyrobit či se zapojit do diskuze o výchovných problémech? Pro všechny členy rodiny chystají organizátoři 15. května celodenní bohatý program (10 – 18 hod...

Ratolest Fest - nový festival pro rodiny s dětmi

Závod odrážedel a koloběžek, velký dětský bazar, zásah hasičského člunu s vodním dělem, výtvarné a hudební dílny, cvičení s kočárky, vodní bitva, nábor malých kajakářů, ragbistů, fotbalistů, tenistů, ...

Proměna ve Švandově divadle: na scéně ožije slavná povídka Franze Kafky

Hru inspirovanou vůbec nejznámější povídkou Franze Kafky Proměna připravuje jako poslední premiéru této sezóny Švandovo divadlo . Kafkovu předlohu, která patří k zásadním dílům světové literatury, tu ...

Putovní výstava Má vlast cestami proměn začíná zítra na Vyšehradě

Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. O proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty s užitečnou náplní, o zkrášle...

Hokejové mistry posílí Vlach a Žižka, odchází Zámorský a Honejsek

Mistrovský hokejový klub už má jasno o sestavě pro příští sezonu. Odchází obránce Petr Zámorský, který aktuálně reprezentuje Česko na mistrovství světa. Spolu s útočníkem Antonínem Honejskem posílí fi...

Pavel Kříž a Chantal Poullain zatančí v Akordu

Světově proslulý divadelní hit „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“ nastudovalo pražské Divadlo Ungelt v režii Zdeňka Duška.

Následující články

Tip na výlet: Jílovská muzejní noc

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let k atraktivním prezentacím kulturního dědictví. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých ex...

V Čakovicích se budou děti bavit celý den. Zdarma

Mateřské centrum Cirkus bude pořádat v neděli 25. května celodenní zábavnou akci pro rodiny s dětmi v Čakovicích.

Festival Růžový máj proběhne na Náplavce v polovině května

Již třetí ročník degustačního festivalu růžových vín a klaretů „Růžový máj“ v rytmu swingu a jazzu se uskuteční 17. května 2014 tentokrát na vltavské náplavce na Rašínově nábřeží, hned vedle tradičníh...

V útulku pro zvířata se uskuteční odpoledne s Pejskem a Kočičkou

Odpoledne plné zážitků s Pejsekem a Kočičkou připravuje na sobotu 10. května zlínský útulek pro psy ve spolupráci s Městským divadlem Zlín a společnosti Aktivně životem. Akce je připomínkou desátého v...

Nová mapa Prahy ukáže místa, kde se krade i kam vyrazit za zábavou

Webový portál o životě v Praze spouští netradiční interaktivní mapu metropole. Ukáže vám místa, o nichž jste možná neměli ani tušení. Zjistíte, kde v Praze uspořádat piknik, kam na rande, i kterým mís...

V Praze 2 se letos po psech uklízí častěji

Radnice rozhodla o uvolnění 180 400 korun pro úklid psích exkrementů z chodníků. Peníze slouží k posílení služby sběru psích exkrementů motorkou s vysavačem. Ta bude od května do října do ulic vyjíždě...

Zlínští studenti si vyzkoušeli práci s televizními profesionály

Tým školní televize Gymnázia a Jazykové školy Zlín si přímo v sídle České televize v Praze na Kavčích horách vyzkoušel práci profesionálních redaktorů, kameramanů, režisérů nebo dabérů.

Fotograf František Dostál vystavuje na Pražském hradě

Na Pražském hradě probíhá retrospektivní výstava fotografií František Dostál - Lidé pravdě podobní. Výstava se koná v Tereziánském křídle Starého královského paláce až do 6. července 2014.

MeetFactory představí práci kolektivu Planetart

Třídenní festival nizozemského kolektivu PLANETART představí v MeetFactory od 20. do 24. května projekty na pomezí výtvarného umění, technologie, masmédií a populární kultury. V Praze poprvé uvede pro...

Mezi Náměstím Míru a Koh-i-noorkou nepojedou o víkendu tramvaje

Jak informoval Dopravní podnik, mezi stanicemi Náměstí Míru – Koh-i-noor dojde o víkendu na krátkodobé přerušení provozu tramvají Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 17. května 2014 a v ...

Za první tři měsíce se sebralo přes 12 tun psích hovínek

Udržovat čistotu a zeleň veřejných prostor se dlouhodobě snaží zvýšenými kontrolami a zapojením veřejnosti městská část Praha 10. I přes veškeré snahy se stále ve velké míře zabývá odstraňováním černý...

Do Olomouce míří světové hudební hvězdy

V nejbližších měsících se hanácká metropole stane dějištěm hned několika mimořádných kulturních událostí. Zavítají sem světové hudební hvězdy nejrůznějších žánrů, takže zkrátka nepřijdou milovníci ope...

Nechá úřad zbourat ruinu na Jižních Svazích?

Magistrátu se stále nedaří koupit zchátralé torzo rozestavěného obchodního domu, které přes čtvrt století hyzdí sídliště Jižní Svahy. I když majitel budovy, rakouská firma EKZ, výrazně slevil z požada...

Klára Janečková představí ve Zlíně novou knihu

Ve středu 14. května od 16:00 do 18:00 představí ve Zlíně svoji, v pořadí již devátou knihu s názvem Deník Gréty Kaiserové, spisovatelka a psycholožka Klára Janečková. Autogramiádě bude předcházet sla...

Balabenka – Nádraží Vysočany – Starý Hloubětín: Po půlnoci nepojedou tramvaje

Z důvodu údržby tramvajové trati dojde v pátek 16. května od 0.48 hodin do 4.30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Balabenka – Nádraží Vysočany – Starý Hloubětín.

Hračka roku 2013: O vaše hlasy se uchází více než 100 výrobků

Už pošesté bude letos odborná porota ve spolupráci s veřejností vybírat Hračku roku. Prostřednictvím internetových stránek mohli lidé 1. května začít hlasovat pro více než 70 hraček v 11 kategoriích. ...

O víkendu nepojedou tramvaje mezi náměstím Míru a "Kohinorkou"

Kvůli údržbě tramvajové trati dojde v sobotu 17. května a v neděli 18. května vždy od 6 hodin do 19 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Náměstí Míru – Koh-i-noor.

Kde v Ostravě se konají farmářské trhy

Ostravský hrad slaví o víkendu výročí

Na Černé louce ochutnáte speciality

Selský rynek bude ve středu na Jiráskově náměstí v Ostravě

Reklama Polygraf opět v Letňanech

21. ročník veletrhu Reklama Polygraf, který se koná ve dnech 13. - 15. května v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech, je největším setkáním lidí z marketingu, médií, reklamních a tiskových služeb v České...

Kam v Praze na Den dětí?

Mezinárodní den dětí se blíží, máme pro vás pár tipů pro celou rodinu...

Pražský maraton bez rekordu. Z Čechů byl nejlepší Pechek

Prudký vítr odnesl očekávané útoky na rekordy ve dvacátém Volkswagen Maratonu Praha. I tak první tři muži běželi svá maratonská maxima. Zvítězili loni třetí teprve 23letý Patrick Terer z Keni (2:08:07...

Na Harfu se budou promenovat divoká zvířata

V rámci akce Divočina v Harfě, která se koná 17. května 2014, budou mít návštěvníci Galerie Harfa možnost prohlédnout si živého tygra, živá medvíďátka, makaka, lva a ocelota. Kromě zvířat se můžete tě...

Do Olomouce míří světové hudební hvězdy

V nejbližších měsících se hanácká metropole stane dějištěm hned několika mimořádných kulturních událostí. Zavítají sem světové hudební hvězdy nejrůznějších žánrů, takže zkrátka nepřijdou milovníci ope...

Jaké je mikroklima v okolí ZŠ Školní?

Žáci deváté třídy ZŠ Školní se účastní projektu Mikroklima okolí školy, který probíhá celkem ve 22 školách v 22 městských částech Prahy a je organizován společností 01/71 ZO ČSOP Koniklec, o. s. Průbě...

Cévní chirurgové Nemocnice Na Homolce minimalizují operační zákroky

Nejen srdeční tepny, ale i řada dalších cév v lidském těle může být postižena aterosklerotickými změnami, nebo jinými chorobami, včetně život ohrožujících výdutí. V řadě případů nestačí konzervativní ...

Neplatite výživné? Hrozí vám exekuce i tři roky vězení. Platit můžou i vaši příbuzní

Nový občanský zákoník přinesl změny i do stanovování výživného a jeho vymáhání. Neplatič může přijít o řidičský průkaz, výživné může soud nařídit platit i jeho příbuzným. Výživné přitom údajně neplatí...

Pavel Kříž zahájí v Akordu vernisáž, poté bude hrát divadlo

Na Frýdeckém zámku můžete zažít buddhistickou meditaci

Po padesáti letech se na jeviště Moravského divadla Olomouc vrací opera Turandot

O Pucciniho pohádkové opeře Turandot se traduje, že klade nesmírné nároky na zpěváky a inscenátory. Však si na toto poslední dílo slavného italského skladatele troufli v Olomouci naposledy před padesá...

Ctěnice chystají květinový jarmark

V Zámeckém areálu Ctěnice se v polovině května uskuteční již druhý ročník květinového trhu, jenž je spjat s dávnou tradicí pražské svatojánské pouti, při níž venkované proudili do Prahy uctít památku ...

Dětské rybářské závody

V sobotu 17. května pořádá radnice Prahy 14 ve spolupráci s územním svazem Českého rybářského svazu a místní organizací Dětské rybářské závody.

Kam vyrazit na víkend? Přinášíme několik tipů na netradiční výlety

Nechce se vám trávit víkend v Praze, ale nevíte, kam vyrazit. Připravili jsme pro vás několik tipů na zajímavá místa, která Česko nabízí.

V centru města je 30 domů ve špatném stavu. Radnice bojuje s majiteli

Praha 1 chce přimět vlastníky zchátralých domů k jejich opravám. Pokud majitelé výzvy neuposlechnou, radnice je opraví na vlastní náklady. Investice pak bude vymáhat a hodlá přistoupit až k exekucím.

Nejpilnějšími čtenáři se stali žáci ZŠ U Krčského lesa

Žáci 1. – 5. ročníku ZŠ U Krčského lesa se zapojili do akce Čteme s Albatrosem, která probíhala po celý rok pod hlavičkou projektu Čtení pomáhá.

Program Noci kostelů v kostele na Lhotce

Oblíbená kulturní akce se uskuteční v pátek 23. května.

Dámská jízda v Radotíně zve cyklistky, které chtějí ujet stresu i rodině

Každá cyklistka si asi svůj vysněný den představuje trochu jinak. Ale sobota 31. 5. se představám většiny z nich určitě značně přiblíží. V Radotíně se uskuteční totiž již 4. ročník velmi populární akc...

Štafetový pochod seniorů a jejich přátel na horu Říp podpoří bezplatnou linku důvěry Senior telefon

V sobotu 17. května vyrazí z centra Prahy ze sídla organizace Život 90 štafetový pochod seniorů a jejich přátel. Z komunitního centra pro seniory ponesou telefonní sluchátko – symbol telefonní linky S...

V divadelním Studiu Z bude řádit Ďáblice

Sto let starou hru Karla Sch?nherra Ďáblice představí 17. května v 19.00 ve Studiu Z Městské divadlo Zlín. Režie se chopil Martin Františák, který ve Zlíně v minulosti nastudoval například divácky úsp...

Praha 7 už je i v chytrých telefonech

Praha 7 spouští vlastní mobilní aplikaci pro chytré telefony, která bude užitečným online průvodcem pro každodenní život místních obyvatel.

Tenisový turnaj o pohár starosty

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 31. května od 8 hodin. Prezence ...

Lidské oko potřebuje živiny. Látky získané z potravy často k dobrému vidění nestačí

Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Zejména v pozdějším věku ale ztrácí lidský organismus schopnost potřebné látky z potravy vstřebáva...

Hasiči ze Zábřehu zvou na prohlídku

Devítka má QR kódy na svých budovách

Praha 9 opatří významné budovy cedulkami s QR kódy. Prvních 32 plastových cedulí s tímto symbolem bude umístěno v květnu na radnici, kostely, divadlo, středisko sociální péče a základní a mateřské ško...

Pilates pro muže

Věděli jste, že cvičení pilates bylo vyvinuto původně pro muže? Svoje výkony si jím vylepšují mnozí atleti, boxeři a špičkoví sportovci.

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

Stanislav Hrabovský: Nechci, aby Muzeum Beskyd patřilo městu

Šéfem Muzea Beskyd se Stanislav Hrabovský stal v květnu loňského roku. Začal v něm pořádat mezinárodní akce. Pro aktivity muzea chce najít další prostor přímo ve městě, kde by dostali šanci místní výt...

Luxusní vozy mají předpremiéru na Černém Mostě

Centrum Černý Most připravilo opravdovou lahůdku pro milovníky silných automobilů světových značek zvučných jmen. V exkluzivní předpremiéře se totiž u centra 23. a 24. května představí hned několik ex...

Články abecedně vzestupné

Herečka Martina Šnytová: Poprvé jsem před lidmi vystupovala v šesti letech

Martina Šnytová je ve svých 28 letech vekou hvězdou ostravské operetní a muzikálové scény. Nastudovala téměř 20 hlavních rolí a v současné době září v muzikálu Funny Girl.

Herečka Máša Málková: Nezvykejme si na divadlo online!

Na hereckou dráhu se Marie (Máša) Málková (39), okatá dívka z Podblanicka, vydala na základě pobídky „tak to zkus!“ Zkusila, uspěla a dnes si její tvář mnozí vybaví při vyslovení názvu filmu Fotograf ...

Herečka Nikola Ďuricová: Uklidňují mě zvuky tibetských mís

Slovenskou herečku a zpěvačku Nikolu Ďuricovou (27) znají především milovníci muzikálů. Nyní ji však mají možnost poznat i v jiné rovině, a to jako tanečnici v soutěži Roztančené divadlo.

Herečka Patricie Solaříková: „Miluji Smíchov pro jeho klid“

Už více než deset let je jméno Tereza Jordánová z nekonečného seriálu Ulice spojené s tváří herečky Patricie Solaříkové (28). Rodilou Pražanku můžete nově vidět také v Branickém divadle, popřípadě na ...

Herečka Sandra Nováková má novou lásku

S nápadem na charitativní kalendář, ve kterém by byly zachyceny osobnosti televize Nova společně s pejsky, přišla herečka Patricie Solaříková a postarala se také o produkci.

Herečka Simona Hába Zmrzlá: Školili nás kluci ze zásahovky

Jako malá často sledovala televizního poručíka Columba při práci. Nyní herečka Simona Hába Zmrzlá (33) jde v jeho fiktivních šlépějích a sama patří v oblíbeném detektivním seriálu Odznak Vysočina k ús...

Herečka Simona Stašová: Ostrava je můj druhý domov

Simona Stašová jezdí do Ostravy minimálně jednou měsíčně – za divadlem a hlavně za tatínkem, který tady žije.

Herečka Štěpánka Fingerhutová: Už nejsem tolik naivní

Na pohled křehká herečka Štěpánka Fingerhutová (26) na sebe upozornila především v televizních seriálech Lynč, Ordinace v růžové zahradě 2 či Devadesátky. Ale ani oblast filmů jí není cizí. Nově ji uv...

Herečka Tereza Dočkalová: Cena Thálie mi život nezměnila

Když Tereza Dočkalová přijela poprvé do Ostravy, lekla se továren. Nakonec zde vystudovala konzervatoř, našla si angažmá v Komorní scéně Aréna a město si zamilovala.

Herečka Tereza Kostková: Volnost a pestrost mi vyhovují

Domluvit si s Terezou Kostkovou termín rozhovoru trvalo přes čtyři měsíce. Patří totiž k neobsazovanějším herečkám, natáčí seriály, moderuje a vystupuje v několika pražských divadlech. Nakonec urvala ...

Články abecedně sestupně

Heřmánek učí angličtinu přirozeně a jednoduše

Ojedinělou přímou metodou Avalon se mohou zájemci učit angličtinu v rodinném centru Heřmánek v Olomouci. „Lekce probíhá celá v angličtině a její podstatou je konverzace. Metoda je založena na systému ...

Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok

Průměrná česká čtyřčlenná rodina vyprodukuje 1,2 tuny odpadu ročně – převážnou část tvoří potravinové obaly. Zamezit nadprodukci potravinových obalů se loni na podzim rozhodli organizátoři farmářských...

Heřmaňák otevírá druhou sezónu. Dál chce minimalizovat odpady

Farmářské tržiště Heřmaňák vstupuje v roce 2018 do své druhé sezóny opět pod hlavičkou spolku Archetyp a ve spolupráci s radnicí Prahy 7. První trh letos bude již tuto sobotu 13. ledna od 10 do 15 hod...

Heřmaňák a Náplavka: farmářské trhy se mění na vánoční. Náplavku čeká pauza

Farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží a částečně bezobalový trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí obohatily svou nabídku o vánoční sortiment. Náplavku čeká krátká zimní pauza. Heřmaňák bude fungovat b...

Herečky potěšily nemocné děti

Za dětmi hospitaliizovanými v Městské nemocnici Ostrava se vydaly Michaela Kuklová a Ivana Jirešová.

Herečky pokřtily „kočičí“ knihu mlékem

Známé herečky Ivana Jirešová a Nela Boudová křtily pokračování knihy Davida Michieho Dalajlamova kočka a umění příst. Nový půvabný příběh o podivuhodném životě kočky Jeho svatosti, který se u čtenářů ...

Herecké studio Oldstars přijímá nové členy

Občanské sdružení Oldstars působí v pražském divadelním světě již od roku 2001. Jeho Herecké studio v současnosti tvoří osm skupin různého věku, zaměření a zkušeností, jež spojuje láska k divadlu a di...

Herečka Zuzana Žáková: Z kritiky jsem se nehroutila

Zatím nejvýraznější filmovou rolí pohledné herečky Zuzany Žákové (23) byla princezna Adélka v diváky zavržené pohádce Když draka bolí hlava. Nicméně její talent nešlo přehlédnout, což dokazuje i na pr...

Herečka Zuzana Truplová: Přijít do Ostravy v 15 letech? Tak to byl šok

K nejvýraznějším tvářím oceňované Komorní scény Aréna patří Zuzana Truplová, Exceluje v Přízracích nebo Neuvěřitelných příhodách Julie a Nataši. V ostravských klubech vystupuje také jako raperka.

Herečka Věra Kubánková oslaví devadesátiny na jevišti Divadla Na Jezerce

Představení úspěšné hry Komedianti v režii Arnošta Goldflama věnuje 23. června Divadlo Na Jezerce vynikající herečce Věře Kubánkové k jejím 90. narozeninám.