Počasí
Praha 14 °C Čtvrtek, 21. října 2021, Svátek má Brigita
Go to content

Stanislav Hrabovský: Nechci, aby Muzeum Beskyd patřilo městu

Šéfem Muzea Beskyd se Stanislav Hrabovský stal v květnu loňského roku. Začal v něm pořádat mezinárodní akce. Pro aktivity muzea chce najít další prostor přímo ve městě, kde by dostali šanci místní výtvarníci.
Ředitel Muzea Beskyd Stanislav Hrabovský v zámecké zahradě. Zvětšit
Ředitel Muzea Beskyd Stanislav Hrabovský v zámecké zahradě.

Muzeu šéfujete rok. Předtím jste působil v komunální politice. Proč jste se hlásil do výběrového řízení na ředitele muzea?
Například kvůli kontaktu s lidmi. V původní práci jsem totiž dělal v terénu botanické průzkumy, což je hodně samotářské. Ale pak, při starostování ve Frenštátě, jsem poznal práci s lidmi a po ukončení mandátu mi tento druh práce chyběl. I proto jsem se přihlásil do konkurzu na ředitele Muzea Beskyd.
Druhým důvodem byla znalost problematiky regionu Pobeskydí a náplň činnosti muzea. V muzeu jsem chtěl pracovat hned po studiích jako botanik. Vyhlášené výběrové řízení jsem přijal jako velikou výzvu.

Věděl jste do té době o Muzeu Beskyd něco bližšího?
Znám jej od roku 1994, kdy jsem chodil kvůli své práci do jeho botanického oddělení. Sbírky botanického oddělení jsem prošel opravdu důkladně.  

Fungovalo podle vás muzeum za vaší předchůdkyně dobře?
V něčem ano, v něčem ne. Nejvíce muzeu chyběla komunikace s veřejností a facebook. Jedna věc jsou sbírky a povinnosti muzea vyplývající ze zřizovací listiny, věc druhá však je – pro veřejnost jistě důležitější – jak umí muzeum svoji činnost prezentovat a co může návštěvníkům nabídnout.  Proto jsem v muzeu provedl organizační změnu. Transformoval jsem oddělení programu a propagace a zřídil úsek marketingu, programu a vnějších vztahů, který vede Dominika Grygarová. Dokáže velmi dobře komunikovat s veřejností, změnili jsme webové stránky a využíváme facebook. Ten se rozjel v nevídaném stylu. Díky němu např. nemusíme posílat poštou pozvánky na akce ve velkém množství jako dříve, na čemž mimochodem výrazně šetříme poštovné. Umisťujeme pozvánky a plakáty na facebook a efekt je stejný, ne-li větší. A facebook už využívá i starší generace.

A co jste říkal na pracovníky muzea?
Jsou na vysoké odborné výši a mnozí mají své zaměstnání jako koníčka. Ideální stav.  Mohu jmenovat např. Petra Juřáka, Marka Weissbroda, Jaromíra Poláška, Magdalénu Roháčovou a další.  Všechny zaměstnance vnímám velmi pozitivně, to ale neznamená, že nejsem vůči jejich práci kritický.  

Chcete dělat nějaké změny ve výstavní činnosti?
Muzeum má určitou koncepci danou specializací jednotlivých odborných pracovníků a tu určitě nebudu měnit. Chci se ale zaměřit na spolupráci se zahraničím, na spolupráci s vysokými školami a na dětského návštěvníka. V rámci zahraniční spolupráce jsme pro hrad Strečno na Slovensku připravili výstavu „Luxus 17.-19. storočia“  o předmětech denní potřeby vyšších vrstev společnosti. Strečno nám recipročně připraví výstavu „Estetika starej keramiky“. Je to začátek obnovení spolupráce s Povážským múzeem v Žilině. Se statutárním městem Frýdek-Místek spolupracujeme při setkání partnerských měst -tato akce se bude konat nejen na náměstí ve Frýdku, ale také na nádvoří zámku a v zámeckém parku. Mezinárodní akcí je třeba květnový plenér polských výtvarníků a jejich následná výstava. Díky této spolupráci zkusíme získat v blízké budoucnosti dotace ze dvou euroregionů.  

Zmínil jste spolupráci s městem. Nicméně nedávno jste se ostře vymezil proti tomu, aby muzeum bylo převedeno pod město. Můžete to vysvětlit?
Jako ředitel muzea mám povinnost hájit jeho zájmy definované ve zřizovací listině, kterou schválilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje.
V tisku se objevila informace i o tom, že by se město stalo za určitých okolností zřizovatelem Muzea Beskyd a převzalo by sbírky i zaměstnance. Naším zřizovatelem je ale Moravskoslezský kraj a díky tomu jsem regionální muzeum.  Také jsem přesvědčen, že město s takovým muzeem nemá žádné zkušenosti a nemělo by vůli podporovat a zachovat regionální charakter této instituce.  

Z magistrátu zaznělo, že by chtěl lépe využít areál zámku pro pořádání městských akcí. To se nyní neděje?
Spolupráce s městem funguje. S primátorem Frýdku-Místku jsem hovořil krátce po svém nástupu do funkce a shodli jsme se v tom, že by se městské akce měly konat v prostorách zámku. Proto mě zvedlo ze židle vyjádření, že město potřebuje zámek, aby zde mohlo pořádat více kulturních akcí pro občany. Vůbec nevidím problém v tom, aby město na zámku pořádalo nejrůznější akce. Já to vítám. Současně však je potřeba mít na zřeteli, že zámek je kulturní památkou.

Nemůže se stát, že se po mediální přestřelce pořádání městských akcí na zámku zadrhne?
Z mé strany rozhodně ne.  A věřím, že ani město nemá se spoluprací problém. Svědčí o tom skutečnost,  že se na zámku uskuteční setkání partnerských měst statutárního města. Ale jako představitel muzea jsem na články v tisku reagovat musel a je logické, že hájím zájmy kraje, který je naším zřizovatelem. Nemám problém spolupracovat s kýmkoliv, kdo přichází s čistými úmysly.

Bývalo zvykem, že Muzeum Beskyd pořádalo výstavy místních výtvarníků k jejich životním jubileím. Budete v této praxi pokračovat?
Výtvarníkům budeme nadále dávat určitý prostor, ale musíme tyto věci také trošku filtrovat. Objevují se žádosti, aby jedna díla stejného umělce byla vystavována každých pět let. Myslím si, že to ve větší míře nebude možné, protože přibíráme mezinárodní akce a muzeum nežije jen výtvarným uměním.  Chceme ale dát prostor i těm, kteří výstavu na zámku ještě neměli. V zásadě výstava ke kulatému jubileu co 10 let by se mohla konat. Rádi bychom i tady do budoucna spolupracovali i s městem.

Jakou spolupráci máte na mysli?
Rád bych našel prostor ve městě, který bychom využívali společně. Město by poskytlo vhodný výstavní prostor a my připravili výstavu o významném regionálním umělci, protože s výstavní činností máme zkušenosti. To by byla dobrá možnost třeba právě pro prezentaci místních výtvarníků v situaci, kdy prostory na zámku nebudou kapacitně dostačovat.

Na zámku mají letos začít opravy. Čeho všeho se budou týkat?
Musíme opravit nádvoří. Už když jsem přebíral zámek, bylo jasné, že jeho dlažba je ve špatném stavu.  Povrch tvoří pískovec, který není příliš kvalitní, a nyní jednáme v rámci zpracovávané projektové dokumentace o tom, zda bychom mohli použít nějaký kvalitnější druh pískovce nebo žulu.  Budeme se zabývat i odvodněním, opravou fasád, zámecké věže a obřadní síní. A samozřejmě statikou celého objektu.

Týká se to ujíždějícího svahu v zadní části zámku? Myslel jsem, že už je dostatečně zpevněný…
Svah pořád trochu ujíždí a ve zdivu zámku se objevují praskliny. Osobně vidím cestu v mikropilotážích a svázání zdiva. To je ale věc statického posouzení, které je nezbytné pro další rozhodování o využitelnosti jednotlivých částí zámku.

Na zámku působila dlouhá léta prodejna starožitností. Majitelka kvůli pokročilému věku skončila. Co se stane s tímto prostorem?
Již je tam vytvořena nová výstavní místnost, která bude jakýmsi záložním výstavním sálem pro výstavy, které nám někdo nabídne mimo náš výstavní plán a které prezentační rada schválí k realizaci.
Pro zajímavost: na podzim zde budou vystaveny výtvarné práce žáků ZUŠ Frýdek-Místek.

Rád bych se dozvěděl něco i o vás. Pořád bydlíte ve Frenštátu pod Radhoštěm?
Ano. Ale velkou nevýhodou je dojíždění, které trvá dohromady téměř dvě hodiny vlakem. Vozem jezdím spíše výjimečně. Když na zámek přijedou hosté na vernisáž nebo mezinárodní akci, musím se jim věnovat, domů se pak dostanu někdy až kolem půlnoci a v sedm ráno už potřebuji být zase v práci. Právě proto bychom se s rodinou chtěli přestěhovat do bytu ve Frýdku, poblíž zámku. Pak by bylo vše jednodušší a moje děti by se více účastnily muzejních akcí.

Můžete srovnat Frenštát a Frýdek-Místek? V čem se tahle dvě města liší?
Vždy jsem razil názor, že krajina a geomorfologie odrážejí povahu lidí. Frenštát vyrostl v uzavřené kotlině a lidé jsou tam trochu uzavření. Frýdek-Místek se naopak rozprostírá v otevřené krajině a zdejší lidé mi přijdou otevřenější. Navíc jsem žil 25 let v nížině řeky Odry ve vesničce Mankovice, a tak mi ta aluvia velkých řek jsou asi souzená.
Samozřejmě se mi tady nelíbí průtah městem, dopravní zácpy, nelíbí se mi ani gigantický rozměr stavby obchodního centra a hokejové haly, velmi mi kazí architektonický dojem při pohledu na Frýdek i na Místek. Kdo se ale nastěhuje do většího města, musí počítat i s problémy, které takové město přináší. A to je třeba právě zvýšená doprava. Magickým místem je řeka Ostravice, kam jsem rád chodíval. Z jistých důvodů jsem ale začal upřednostňovat Lysou horu.

Pracujte tady už rok. Našel jste si za tu dobu ve městě nějaká oblíbená místa? Kam třeba vezmete pracovní návštěvu na oběd?
Jsem pořád ve fázi, kdy zdejší prostředí poznávám. Takže když chodím na obědy, snažím se projít restaurace a bistra v okolí, včetně jídelny u krevního Centra nebo asijských bister.

A kde vám zatím chutnalo nejvíce?
Sám rád vařím, takže zkoumám, jak to dělají jiní. Téměř všude se se stává, že nějaké jídlo se povede více a jiné méně. Velmi jsem si oblíbil restauraci U Erbu. Tam mi opravdu chutná, hezky aranžují pokrmy, obsluha je příjemná a celková kvalita konstantně na vysoké úrovni.  Takže oficiální návštěvu bych vzal zřejmě tam.

Říkáte, že rád vaříte. Děláte rodině o víkendech obědy?
Vařím doma téměř každý den. Samozřejmě během týdne až večer, když přijedu domů. O víkendech vařím obědy a večeře. Mám k tomu blízko. Možná nevíte, ale rok jsem měl ve Frenštátu bistro, kde jsem vařil.

Jen rok?
Ano, bylo to v době, kdy vznikl jakýsi boom restaurací. Vznikaly další a já po roce skončil. Rád ale na to období vzpomínám, i když mi následně přineslo řadu komplikací.

Pochlubte se, co vaříte nejraději?
Nerad dělám moučníky, jinak vařím všechno. Rodina po mě chce nejvíce hranolky a krokety (smích). Děti mají 10, 11 a 12 roků a to k tomu věku patří. Různě upravuji masa, nakládám je, připravuji s hříbky nebo s medvědím česnekem. Umím i bramborový salát. Děti mají rády rajskou omáčku a tady se musím pochlubit, že jen tu moji, ve škole rajskou jedí nerady.  

Máte na rajskou omáčku nějaký zvláštní recept?
Je to recept mé maminky, ale myslím si, že je běžný. Omáčku nedělám do kysela jako ve školních jídelnách, nýbrž do sladka. Ochucuji ji klasicky novým kořením, bobkovým listem a skořicí, jen možná v jiném poměru než v restauracích.  

Prozraďte mi ještě, jak strávíte letošní dovolenou. Máte rád aktivní dovolené nebo pasivní odpočinek, třeba u moře?
Kdyby to záleželo jen na mně, sbalil bych rodinu a vyrazil v obytném voze na měsíc do oblasti Tarantského zálivu v jižní Itálii, kde jsou nádherné pláže s bílým pískem připomínajícím Karibik. A já bych se tam věnoval výzkumu tamní flóry písečných dun, který jsem před čtyřmi lety začal. Na měsíc ale nemohu odjet. Takže dětem dopřeji Bešeňovou na Slovensku s termálními lázněmi, kde se dokonale vyřádí. Část dovolené strávíme v Beskydech a děti pak čekají letní tábory. Během dovolené bych se rád věnoval získávání podkladů pro knihu o ohrožených druzích rostlin Podbeskydské pahorkatiny v rámci úkolu, který jsem zadal sobě a tím pádem i muzeu. Na podzim v roce 2015 bychom chtěli vydat populárně naučnou reprezentativní publikaci s názvem „Chráněné a ohrožené druhy rostlin Podbeskydské pahorkatiny“.

Profil
Stanislav Hrabovský
se narodil 17. února 1967 v Novém Jičíně. Vystudoval gymnázium ve Vítkově a Univerzitu Palackého v Olomouci. Od roku 1993 se zabýval výzkumem květeny Moravy a Slezska a managementem chráněných území. V letech 2006 až 2010 byl starostou Frenštátu pod Radhoštěm. Od května 2013 je ředitelem Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.  Z prvního manželství má dvě děti, z druhého vztahu tři potomky.

Podobné články


Předchozí články

Pavel Kříž a Chantal Poullain zatančí v Akordu

Světově proslulý divadelní hit „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“ nastudovalo pražské Divadlo Ungelt v režii Zdeňka Duška.

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Ra...

V Čakovicích se budou děti bavit celý den. Zdarma

Mateřské centrum Cirkus bude pořádat v neděli 25. května celodenní zábavnou akci pro rodiny s dětmi v Čakovicích.

Tip na výlet: Jílovská muzejní noc

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let k atraktivním prezentacím kulturního dědictví. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých ex...

Festival Růžový máj proběhne na Náplavce v polovině května

Již třetí ročník degustačního festivalu růžových vín a klaretů „Růžový máj“ v rytmu swingu a jazzu se uskuteční 17. května 2014 tentokrát na vltavské náplavce na Rašínově nábřeží, hned vedle tradičníh...

V útulku pro zvířata se uskuteční odpoledne s Pejskem a Kočičkou

Odpoledne plné zážitků s Pejsekem a Kočičkou připravuje na sobotu 10. května zlínský útulek pro psy ve spolupráci s Městským divadlem Zlín a společnosti Aktivně životem. Akce je připomínkou desátého v...

Nová mapa Prahy ukáže místa, kde se krade i kam vyrazit za zábavou

Webový portál o životě v Praze spouští netradiční interaktivní mapu metropole. Ukáže vám místa, o nichž jste možná neměli ani tušení. Zjistíte, kde v Praze uspořádat piknik, kam na rande, i kterým mís...

V Praze 2 se letos po psech uklízí častěji

Radnice rozhodla o uvolnění 180 400 korun pro úklid psích exkrementů z chodníků. Peníze slouží k posílení služby sběru psích exkrementů motorkou s vysavačem. Ta bude od května do října do ulic vyjíždě...

Zlínští studenti si vyzkoušeli práci s televizními profesionály

Tým školní televize Gymnázia a Jazykové školy Zlín si přímo v sídle České televize v Praze na Kavčích horách vyzkoušel práci profesionálních redaktorů, kameramanů, režisérů nebo dabérů.

Do Olomouce míří světové hudební hvězdy

V nejbližších měsících se hanácká metropole stane dějištěm hned několika mimořádných kulturních událostí. Zavítají sem světové hudební hvězdy nejrůznějších žánrů, takže zkrátka nepřijdou milovníci ope...

Za první tři měsíce se sebralo přes 12 tun psích hovínek

Udržovat čistotu a zeleň veřejných prostor se dlouhodobě snaží zvýšenými kontrolami a zapojením veřejnosti městská část Praha 10. I přes veškeré snahy se stále ve velké míře zabývá odstraňováním černý...

Mezi Náměstím Míru a Koh-i-noorkou nepojedou o víkendu tramvaje

Jak informoval Dopravní podnik, mezi stanicemi Náměstí Míru – Koh-i-noor dojde o víkendu na krátkodobé přerušení provozu tramvají Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 17. května 2014 a v ...

MeetFactory představí práci kolektivu Planetart

Třídenní festival nizozemského kolektivu PLANETART představí v MeetFactory od 20. do 24. května projekty na pomezí výtvarného umění, technologie, masmédií a populární kultury. V Praze poprvé uvede pro...

Fotograf František Dostál vystavuje na Pražském hradě

Na Pražském hradě probíhá retrospektivní výstava fotografií František Dostál - Lidé pravdě podobní. Výstava se koná v Tereziánském křídle Starého královského paláce až do 6. července 2014.

Nechá úřad zbourat ruinu na Jižních Svazích?

Magistrátu se stále nedaří koupit zchátralé torzo rozestavěného obchodního domu, které přes čtvrt století hyzdí sídliště Jižní Svahy. I když majitel budovy, rakouská firma EKZ, výrazně slevil z požada...

Klára Janečková představí ve Zlíně novou knihu

Ve středu 14. května od 16:00 do 18:00 představí ve Zlíně svoji, v pořadí již devátou knihu s názvem Deník Gréty Kaiserové, spisovatelka a psycholožka Klára Janečková. Autogramiádě bude předcházet sla...

O víkendu nepojedou tramvaje mezi náměstím Míru a "Kohinorkou"

Kvůli údržbě tramvajové trati dojde v sobotu 17. května a v neděli 18. května vždy od 6 hodin do 19 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Náměstí Míru – Koh-i-noor.

Hračka roku 2013: O vaše hlasy se uchází více než 100 výrobků

Už pošesté bude letos odborná porota ve spolupráci s veřejností vybírat Hračku roku. Prostřednictvím internetových stránek mohli lidé 1. května začít hlasovat pro více než 70 hraček v 11 kategoriích. ...

Balabenka – Nádraží Vysočany – Starý Hloubětín: Po půlnoci nepojedou tramvaje

Z důvodu údržby tramvajové trati dojde v pátek 16. května od 0.48 hodin do 4.30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Balabenka – Nádraží Vysočany – Starý Hloubětín.

Kde v Ostravě se konají farmářské trhy

Ostravský hrad slaví o víkendu výročí

Na Černé louce ochutnáte speciality

Selský rynek bude ve středu na Jiráskově náměstí v Ostravě

Kam v Praze na Den dětí?

Mezinárodní den dětí se blíží, máme pro vás pár tipů pro celou rodinu...

Reklama Polygraf opět v Letňanech

21. ročník veletrhu Reklama Polygraf, který se koná ve dnech 13. - 15. května v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech, je největším setkáním lidí z marketingu, médií, reklamních a tiskových služeb v České...

Pražský maraton bez rekordu. Z Čechů byl nejlepší Pechek

Prudký vítr odnesl očekávané útoky na rekordy ve dvacátém Volkswagen Maratonu Praha. I tak první tři muži běželi svá maratonská maxima. Zvítězili loni třetí teprve 23letý Patrick Terer z Keni (2:08:07...

Na Harfu se budou promenovat divoká zvířata

V rámci akce Divočina v Harfě, která se koná 17. května 2014, budou mít návštěvníci Galerie Harfa možnost prohlédnout si živého tygra, živá medvíďátka, makaka, lva a ocelota. Kromě zvířat se můžete tě...

Do Olomouce míří světové hudební hvězdy

V nejbližších měsících se hanácká metropole stane dějištěm hned několika mimořádných kulturních událostí. Zavítají sem světové hudební hvězdy nejrůznějších žánrů, takže zkrátka nepřijdou milovníci ope...

Cévní chirurgové Nemocnice Na Homolce minimalizují operační zákroky

Nejen srdeční tepny, ale i řada dalších cév v lidském těle může být postižena aterosklerotickými změnami, nebo jinými chorobami, včetně život ohrožujících výdutí. V řadě případů nestačí konzervativní ...

Jaké je mikroklima v okolí ZŠ Školní?

Žáci deváté třídy ZŠ Školní se účastní projektu Mikroklima okolí školy, který probíhá celkem ve 22 školách v 22 městských částech Prahy a je organizován společností 01/71 ZO ČSOP Koniklec, o. s. Průbě...

Neplatite výživné? Hrozí vám exekuce i tři roky vězení. Platit můžou i vaši příbuzní

Nový občanský zákoník přinesl změny i do stanovování výživného a jeho vymáhání. Neplatič může přijít o řidičský průkaz, výživné může soud nařídit platit i jeho příbuzným. Výživné přitom údajně neplatí...

Pavel Kříž zahájí v Akordu vernisáž, poté bude hrát divadlo

Na Frýdeckém zámku můžete zažít buddhistickou meditaci

Po padesáti letech se na jeviště Moravského divadla Olomouc vrací opera Turandot

O Pucciniho pohádkové opeře Turandot se traduje, že klade nesmírné nároky na zpěváky a inscenátory. Však si na toto poslední dílo slavného italského skladatele troufli v Olomouci naposledy před padesá...

Ctěnice chystají květinový jarmark

V Zámeckém areálu Ctěnice se v polovině května uskuteční již druhý ročník květinového trhu, jenž je spjat s dávnou tradicí pražské svatojánské pouti, při níž venkované proudili do Prahy uctít památku ...

Kam vyrazit na víkend? Přinášíme několik tipů na netradiční výlety

Nechce se vám trávit víkend v Praze, ale nevíte, kam vyrazit. Připravili jsme pro vás několik tipů na zajímavá místa, která Česko nabízí.

Dětské rybářské závody

V sobotu 17. května pořádá radnice Prahy 14 ve spolupráci s územním svazem Českého rybářského svazu a místní organizací Dětské rybářské závody.

V centru města je 30 domů ve špatném stavu. Radnice bojuje s majiteli

Praha 1 chce přimět vlastníky zchátralých domů k jejich opravám. Pokud majitelé výzvy neuposlechnou, radnice je opraví na vlastní náklady. Investice pak bude vymáhat a hodlá přistoupit až k exekucím.

Štafetový pochod seniorů a jejich přátel na horu Říp podpoří bezplatnou linku důvěry Senior telefon

V sobotu 17. května vyrazí z centra Prahy ze sídla organizace Život 90 štafetový pochod seniorů a jejich přátel. Z komunitního centra pro seniory ponesou telefonní sluchátko – symbol telefonní linky S...

Dámská jízda v Radotíně zve cyklistky, které chtějí ujet stresu i rodině

Každá cyklistka si asi svůj vysněný den představuje trochu jinak. Ale sobota 31. 5. se představám většiny z nich určitě značně přiblíží. V Radotíně se uskuteční totiž již 4. ročník velmi populární akc...

Program Noci kostelů v kostele na Lhotce

Oblíbená kulturní akce se uskuteční v pátek 23. května.

Nejpilnějšími čtenáři se stali žáci ZŠ U Krčského lesa

Žáci 1. – 5. ročníku ZŠ U Krčského lesa se zapojili do akce Čteme s Albatrosem, která probíhala po celý rok pod hlavičkou projektu Čtení pomáhá.

V divadelním Studiu Z bude řádit Ďáblice

Sto let starou hru Karla Sch?nherra Ďáblice představí 17. května v 19.00 ve Studiu Z Městské divadlo Zlín. Režie se chopil Martin Františák, který ve Zlíně v minulosti nastudoval například divácky úsp...

Lidské oko potřebuje živiny. Látky získané z potravy často k dobrému vidění nestačí

Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Zejména v pozdějším věku ale ztrácí lidský organismus schopnost potřebné látky z potravy vstřebáva...

Tenisový turnaj o pohár starosty

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 31. května od 8 hodin. Prezence ...

Praha 7 už je i v chytrých telefonech

Praha 7 spouští vlastní mobilní aplikaci pro chytré telefony, která bude užitečným online průvodcem pro každodenní život místních obyvatel.

Hasiči ze Zábřehu zvou na prohlídku

Pilates pro muže

Věděli jste, že cvičení pilates bylo vyvinuto původně pro muže? Svoje výkony si jím vylepšují mnozí atleti, boxeři a špičkoví sportovci.

Devítka má QR kódy na svých budovách

Praha 9 opatří významné budovy cedulkami s QR kódy. Prvních 32 plastových cedulí s tímto symbolem bude umístěno v květnu na radnici, kostely, divadlo, středisko sociální péče a základní a mateřské ško...

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

Následující články

Luxusní vozy mají předpremiéru na Černém Mostě

Centrum Černý Most připravilo opravdovou lahůdku pro milovníky silných automobilů světových značek zvučných jmen. V exkluzivní předpremiéře se totiž u centra 23. a 24. května představí hned několik ex...

Odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV.. Potrvají dva roky

Deklarací vůle spolupracovat na realizaci oslav 700 let od narození českého panovníka Karla IV. včera zástupci z řad politiků a významných institucí veřejného života zahájili oficiální přípravy na nár...

Dejte si rybí specialitu se slevou!

Obchodní centrum Nový Smíchov obohatila nová restaurace NORDSEE.

Olomouc zažije poprvé svou muzejní noc

Jen málokdy se naskytne člověku možnost vidět barokní operu, výstavu metalových plakátů, expozici historických lokomotiv a to vše završit třeba sledováním noční oblohy ze střechy přírodovědecké fakult...

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Ra...

Cyklisté se projeli Ostravou

Cyklojízda měla přesvědčit Ostravany, aby do práce nejezdili auty a využívali bicykly.

Šesťáci vyhráli hokejovou ligu

Žáci HC Vítkovice Mají za sebou úspěšnou sezónu. V létě je však nečeká odpočinek, ale budou trénovat.

Vítkovičtí zápasníci vybojovali tři tituly

Jiří Dušek, Šimon Kopřiva a Yvette Dohnalová jsou letošními mistry České republiky v zápase.

Automobiloví závodníci řádili v Librosu

Centrem bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přivoze se proháněly závodní speciály.

Snímky Květoslava Kubaly ukazují život v Ostravě

Fotograf Petr Kubala zaznamenával život v Ostravě od konce 2. světové války až do třetího tisíciletí. Část jeho snímků můžete vidět v knize, kterou vydalo Výtvarné centrum Chagall.

Rodinný pochod Vinoří bude příští sobotu

Oblíbený rodinný turistický pochod Vinořský vandráček se koná v sobotu 24. května od 14 hodin.

Počet neplodných párů v Česku roste – za 15 let bude uměle počata polovina dětí

Počet neplodných párů v České republice se odhaduje na 20 až 25 procent, lékaři dokážou pomoci až 95 procentům z nich. Statistiky uvádějí, že se v Česku díky asistované reprodukci narodí čtyři procent...

Park U Čeňku nabídne Pražanům nově upravený prostor pro rekreaci

Slavnostním poklepem na základní kámen byla včera zahájena revitalizace území Parku U Čeňku. Ta je rozdělena na několik etap a na její financování získala Praha příspěvek z fondů Evropské unie. Projek...

Omezení počtu parkovacích stání na Letenské pláni

Provozovatel parkoviště na Letenské pláni oznamuje, že dne 31.5.2014 bude značně omezen počet parkovacích stání z důvodu akce pořádané na pískové ploše Letenské pláně.

Představujeme… Vysočanskou půjčovnu kol

Pořízení kola a cyklistické výbavy stojí několik desítek tisíc korun. K tomu, abyste mohli vyrazit na projížďku, ale nemusíte drahé vybavení kupovat. Stačí si vše půjčit v Harfasportu. V květnu zde na...

V Praze 2 bude odhalena pamětní deska Karlu Bacílkovi

Na domě v Trojické ulici 2 bude v úterý 27. května odhalena pamětní deska Karlu Bacílkovi, jedné z prvních obětí komunistických represí z řad studentů. Před domem, kde student právnické fakulty žil, s...

Národní technické muzeum otevřelo 14. expozici s názvem Televizní studio

V loňském roce v souvislosti s výročím televizního vysílání byla v Národním technickém muzeu uspořádána výstava 60 let televizního vysílání u nás a nyní jsme připravili, opět ve spolupráci s Českou te...

Jména pěti ředitelů škol a školek v Praze 2 už jsou známa

Rada MČ Praha 2 na svém jednání 12. 5. 2014 jmenovala pět ředitelů základních a mateřských škol na území Prahy 2. Ve všech pěti konkursních řízeních na tato vedoucí pracovní místa uspěli stávající řed...

Skupina Tři sestry dnes začíná s oslavami v Braníku!

Od pátku do soboty proběhne slavnostní narozeninový večírek skupiny Tři sestry, která letos slaví 29. výročí existence.

Nechoďte do divadla sami! MeetFactory nabízí k zakoupené vstupence další zdarma.

Novinkou divadelní dramaturgie smíchovského uměleckého centra je projekt Nechoďte do divadla sami!, který zve na adaptace současných, primárně nedivadelních titulů. Od května je možné na vybraná předs...

V sobotním losování Prahy 10 o nájemní byty bude 51 zájemců

V osudí tradičního losování o 25 bytů bude v sobotu 17. května od 15 hodin na Kubánském náměstí 51 zájemců o nové bydlení. Počet žadatelů o byt byl vyšší, ale 10 z nich nesplnilo kritéria městské část...

Oficiální výkop expedice do Austrálie proběhl v Ďolíčku

V pondělí 12. května byla ve VIP prostorách vršovického Ďolíčku oficiálně představena expedice fanoušků Bohemians Tour Australia 2014. Fanoušci se chystají procestovat nejmenší světový kontinent a nav...

Giganti doby ledové obsadili olomoucké muzeum

Mamut, srstnatý nosorožec, jeskynní lev, veledaněk, pták moa a další živočichové z doby ledové se od soboty 10. května zabydlí ve dvou největších sálech Vlastivědného muzea v Olomouci – sále sv. Kláry...

Na ostravském výstavišti ochutnáte speciality

Ostravské výstaviště ožije od pátku 16. do neděle 18. května Karnevalem chutí - největší gastronomickou akcí na Ostravsku.

Déšť zrušil sobotní Porubské trhy

Kvůli deštivému počasí zrušili pořadatelé sobotní Porubské trhy.

Do galerií a muzea můžete i v noci a zadarmo. Ale jen jeden den v roce

Do muzea a galerie v noci a navíc zadarmo? Co je běžně nemožné se stává při Galerijní a muzejní noci skutečností. Ve Zlíně se tato akce uskuteční 16. května. Návštěvníci si budou moci od 19 hodin až d...

V Zelenáčově šopě se setkají kytaristé různých žánrů

Ve dnech 16. a 17. května ve Zlíně a 23. a 24. května v Ostravě proběhne 24. ročník festivalu, který se pyšní nejen bohatou tradicí, ale i pestrostí hudebních stylů. Na Setkání kytaristů se představí ...

Voda v Praze splňuje požadavky na kvalitu pitné vody

Pražské vodovody a kanalizace, provozovatel pražské vodohospodářské sítě, varují své zákazníky před prodejci, kteří nabízejí přístroje ke zlepšení kvality pitné vody. „Samozřejmě nikomu nemůžeme zakaz...

Výstava YÚKÓ představí japonské umění

Nenechte si ujít unikátní výstavu současného a tak trochu exotického grafického umění až z Japonska v Galerii DNM v Praze.

Růžový máj u Vltavy opět roztančí Prahu

Již třetí ročník degustačního festivalu růžových vín a klaretů „Růžový máj“ v rytmu swingu a jazzu se uskuteční 17. května 2014 tentokrát na Vltavské náplavce na Rašínově nábřeží, hned vedle tradičníh...

Pražské dominanty se začervenají

Návštěvníci Prahy budou mít společně s Pražany v polovině května nevšední zážitek. Některé pražské dominanty se totiž tak trochu začervenají. Nemusíte mít obavy, že by snad rudá barva značila návrat k...

Prodejní výstavu Ezotera obohatí beseda s herečkou Květou Fialovou

Dnes a zítra se uskuteční v hale TJ Pankrác další ročník prodejní výstavy Ezotera. Připraveny jsou zajímavé přednášky, bohatý doprovodný program s velkou nabídkou produktů a služeb z oblasti zdravého ...

Cyklistická akce na Olešné se přesunuje na příští sobotu

Zoo otevře novou japonskou zahradu Mu-Shin

Na ploše téměř tisíc metrů čtverečních vznikla ve zlínské zoo typická japonská zahrada. Nachází se vedle vloni otevřené expozice pro tapíry čabrakové. Slavnostní otevření se uskuteční 18. května ve 14...

Na Galerijní a muzejní noc ve Zlíně zavítal rekordní počet lidí

Kolem pěti tisíc návštěvníků prošlo během noci z pátku na sobotu celým komplexem 14|15 Baťova institutu. Návštěvníky přilákal bohatý program Galerijní a muzejní noci, který nabídl mimo jiné i volný vs...

Akce Cihla míří na I. P. Pavlova

Akce cihla je celostátní sbírková kampaň. Získané finance ze sbírky pomáhají stavět či rekonstruovat chráněná bydlení, sociálně terapeutické dílny a sociální podniky pro lidi s mentálním postižením, k...

Benefiční koncert pro Borůvku proběhne v TA KAVÁRNĚ

Ve středu 21. 5. od 19.30 hod. se uskuteční benefiční koncert v TA KAVÁRNĚ (Na Topolce 1B, Praha 4), kde organizaci Borůvka Praha o.p.s., která pomáhá lidem s tělesným postižením začlenit se do společ...

Děti z psychiatrického oddělení Thomayerovy nemocnice vyráběly dárky pro své blízké

Na oddělení dětské psychiatrie pražské Thomayerovy nemocnice proběhlo tvořivé odpoledne. Malí pacienti se setkali s dobrovolníky z organizace GE Volunteers, aby společně vyrobili drobné dárečky a milé...

Přijďte strávit Noc kostelů do sv. Václava

Program NOCI KOSTELŮ v pátek 23. května nyní připravuje již více než 1000 kostelů a modliteben na území celé České republiky. Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat ...

První ročník Flerjarmarku proběhne na střeše

Webové tržiště Fler.cz už každý, kdo má rád ručně vyrobené zboží, jistě zná. Tentokrát mají ale návštěvníci Galerie Harfa možnost nakoupit jej osobně, a to ve dnech 23.–25. května 2014 vždy od 10 do 1...

Začíná hudební festival Janáčkův máj

Světoví interpreti vystoupí v květnu a červnu v Ostravě na festivalu Janáčkův máj.

Ze zastávek jsou opilecká WC

Tramvajové a trolejbusové zastávky v Ostravě-Přívoze v teplém počasí silně zapáchají. Opilci si z nich dělají veřejné záchodky.

Expozice Princip Baťa se stala Muzejní výstavou roku 2013

Stálá expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně nazvaná Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, která je k vidění v budově 14 továrního areálu, se stala Muzejní výstavou roku 2013. Ocenění Ná...

PVK odhalily za čtyři měsíce skoro dvě stě černých odběrů

Pražské vodovody a kanalizace odhalily a prokázaly za první čtyři měsíce letošního roku 191 černých odběrů. Za celý loňský rok to bylo 460 případů. „Odhalování černých odběrů se věnujeme velice intenz...

Národní galerie pátrá po fotkách požáru Veletržního paláce

V noci ze 14. na 15. srpna 2014 si připomeneme přesně 40 let od zničujícího požáru Veletržního paláce v Praze, jedné z nejzajímavějších pražských funkcionalistických budov, v té době sídla čtyř podnik...

Prahou 9 projede nadměrný náklad

Ve středu 21. května 2014 v době od cca 02.00 do 3.30 hodin bude projíždět částí území Hlavního města Prahy souprava s nadměrným nákladem. Upozorňujeme zejména na velkou hmotnost soupravy – 247 tun - ...

Netradiční rozloučení se sezonou v Městských divadlech pražských

Městská divadla pražská plánují pro diváky netradiční rozloučení se sezonou 2013/14. V Divadle Rokoko chystají na 21. června od 21 hodin Soirée zpívajících činoherců.

Young Package 2014: 734 soutěžních obalů ze 42 zemí se představí v Novoměstské radnici

Už zanedlouho proběhne finále 19. ročníku mezinárodní soutěže v obalovém designu Mladý obal / Young Package. Jména letošních vítězů budou oznámena v pátek 30. května v 19 hodin na slavnostním vyhlášen...

Naberte síly na chatě Vápenka v Krkonoších

Městská část Praha 4 nabízí veřejnosti po celý červenec a srpen možnost relaxačního pobytu v chatě Vápenka v Krkonoších.