Počasí
Praha 9 °C Pátek, 22. října 2021, Svátek má Sabina
Go to content

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Radoka a Cena Thálie.
Tereza Vilišová u kávy v Literární kavárně v ostravském knihkupectví Academia. Zvětšit
Tereza Vilišová u kávy v Literární kavárně v ostravském knihkupectví Academia.

Co vám blesklo hlavou, když jste seděla na scéně Národního divadla jako jedna ze tří nominovaných hereček na Thálii, a přečetli vaše jméno?
Nedokážu asi přesně říct, co mi v tom okamžiku problesklo hlavou. Podobné výjimečné zážitky mi vždy emočně docházejí až posléze. Celý ten sváteční den a večer během ceremoniálu byl plný různorodých emocí. Myslela jsem na představení Můj romantický příběh, za které jsem byla nominovaná, na kolegy, kteří v tom představení se mnou hrají, na celé náročné zkoušení, na to, že jsem v tomto případě měla opět štěstí na zajímavé téma, výborné kolegy a režiséra Dana Špinara, jehož „pracovní vášeň“ mě prostě baví, myslela jsem na jiné herce, kteří nikdy v životě nominovaní nebyli, ani žádnou cenu nedostali, a přitom jsou vynikající, myslela jsem i na mé rodiče, kteří seděli v hledišti a samotná jejich radost mě naplňovala štěstím. Uvědomovala jsem si, kolik šťastných okolností a detailů přispělo k oběma mým oceněním. Až po slavnostním ceremoniálu, když jsem se v šatně podívala na mobil, na němž na mě čekalo 82 gratulací mi došlo, že jsem Thálii opravdu získala…

V březnu jste nezískala jen Thálii. Na začátku března jste dostlala nejdříve Cenu Alfreda Radoka. Měla jste jiné pocity, méně emocí? Thálie se mi zdá být přece jen významnější cenou.
Nedá se říct, že by Thálie byla významnější. Jsou to dvě rozdílné ceny, každou z nich uděluje jiná komise. Cenu Alfreda Radoka udělují divadelní kritici a já si jí velice považuji, protože moc dobře vím, jak je těžké zaujmout právě divadelní kritiky. Thálie je možná více vidět, asi i díky přímému přenosu v České televizi. Mnoho lidí, kteří do divadla nechodí, ví, že jsem dostala Thálii, ale o Radokovi spousta z nich ani netuší. A musím říct, ať to zní, jako klišé, že jsem ani s jednou cenou nepočítala. Říkala jsem si, že už samotné nominace jsou pro mě oceněním. A to, že vyšly obě dvě, je vážně neuvěřitelné… Krásný „double“, jak říkají mí kolegové.

Tuší herec, že některá jeho role je tak dobrá, že by mohla získat cenu? Dá se to odhadnout?
Takhle absolutně nepřemýšlím. A myslím, že většina mých kolegů o sobě takto také nepřemýšlí – že by si dopředu říkali, že za nějaký svůj výkon by tedy měli dostat cenu. A pokud ano, je to otázka neuspokojeného ega. Když zkouším novou roli, mám co dělat, abych ji dokázala zahrát tak, ať z toho mám sama radost a ať tomu svému výkonu věřím. A když přijde ocenění, tak to opravdu moc a moc potěší.

Pocítila jste po zisku cen větší zájem o vaši osobu?
Dojalo mě, kolik lidí mi poslalo gratulaci. Jak velké množství vzdálených lidí mi fandilo a z mých ocenění se radovalo. Jinak se v zásadě nic nezměnilo. Dny jsou takové, jako předtím. Momentálně sice nezkouším, ale až se zas vrhnu do divadelního zkoušení, všechno bude stejné, budu zase v bodě nula, tedy budu muset hledat zase pěkně od začátku…

Obě ceny jste dostlala za roli Amy, což je komediální roli s příchutí tragikomiky. Viděl jsem vás také v Lakomci, kde jste se doslova vyřádila. Zajímalo by mě proto, jestli raději hrajete komické než vážné role.
Humor je mi blízký, proto taky pracuji jako Zdravotní klaun. Nemůžu říct, zda radši hraji komické nebo vážné role, protože to tak sama nedělím. Spíš ocením, když je ta role napsaná tak, že je co hrát. Potřebuji pestrost, asi jako každý herec. Na divadle mě baví, že se i na těžká témata dá podívat s nadhledem, odstupem, prostřednictvím humoru, ironie, sebeironie. I proto je pak třeba divák snadněji přijme, nebo naopak na něj silněji dolehnou. Jako v životě – nic není černobílé – člověk se někdy chová směšně a komicky i v náročných a nekomických situacích. Proto mi vyhovuje tvorba režisérů Jana Mikuláška, Aničky Petrželkové a Dana Špinara. Protože dokáží vytvořit představení, u kterých se smějete, a zároveň vám ten úsměv trne.

Lakomec měl po pěti letech v dubnu derniéru. Hra se za tu dobu hodně rozvolnila, objevují se v ní různé hlášky a poznámky. Hráli byste Lakomce stejně, kdyby se na něj přišel podívat režisér Zdeněk Dušek nebo byste se rychle přeorientovali na to, jak jste ji původně nastudovali?
Částečně proměněné představení už Zdeněk Dušek jednou viděl. Nevím, co by na to řekl dnes, ale myslím, že by to u něj prošlo. Koncepci jsme nezničili, jen jsme se trošku „živě až živelně rozvolnili“. Za těch pět let je u komedie pochopitelné, že se vyvíjí.

Takže nikdy napadla pokuta za něco, co se režisérovi nelíbilo?
Ne, nepamatuji si, že bychom někdy dostali pokutu.

Absolvovala jste všechna svá představení vždy bez problémů, anebo jste někdy zapomenula text a musela jste improvizovat?
Takové věci se stávají. Divadlo je živé umění. Naštěstí. A neexistují dva totožné večery, přestože samozřejmě usilujete o to, podávat stejně kvalitní výkon. I já už jsem samozřejmě také byla v situaci, že jsem zapomněla text. Člověk se z toho musí snažit dostat tak, aby divák nic nepoznal. Pokud herec neudělá nějakou zásadní textovou chybu, která by měnila význam věcí, tak někdy takové drobné improvizace jsou ku prospěchu, udržují živý tvar.

Po devíti letech opouštíte Divadlo Petra Bezruče. Souvisí odchod s udělenými cenami? Je o vás proto větší zájem?
Mé rozhodnutí padlo ještě před nominacemi. S cenami to nesouvisí.

A prozradíte, proč odcházíte? Předpokládám, že míříte do Prahy.
Jdu na volnou nohu. Budu dál hostovat v pražském Divadle Na zábradlí, v brněnské Redutě, v inscenacích, které jsem tam už nazkoušela a samozřejmě budu dohrávat některé role u Bezručů. A těším se na všechno nové, co přijde. Odcházím, protože mám velkou potřebu změny. Myslím si, že devět let v jednom divadelním angažmá v mém věku je tak akorát. Herec musí dávat pozor, aby nenajel na cestu pohodlnosti a přílišné jistoty, aby nevyhořel, nezačal se opakovat. Chci také eliminovat věci, které mi nevyhovují a dát prostor příležitostem, které, kvůli pevnému angažmá nemohly přijít. U Bezručů jsem si zahrála nádherné role a pracovala s vynikajícími režiséry. Těším se na představení, která budu dohrávat, že se ještě budu setkávat s kolegy, se kterými ráda hraji. Že mě skvěle nalíčí a učeše naše maskérka… Že nevymizím z divadla najednou, střihem, ale že to loučení bude pozvolné. Změnu ale potřebuji a myslím, že každá změna znamená cestu a cesta znamená učení se, tudíž vývoj…

Zajímalo by mě, co byl vůbec první podnět, že jste se dala na divadlo. Vaši rodiče přece nejsou herci.
Moje maminka hrála ve Vřesině a v Krásném Poli ochotnické divadlo, zahrála si třeba v Krásce a zvířeti, nebo královnu v Šípkové Růžence a také zpívala v pěveckém sboru Červený květ v Krásném Poli, táta vášnivě rád tančil a byl v mládí tahoun všech tanečních večírků, pradědeček zase režíroval ochotnická představení a prababička v nich hrála. Takže jistá náklonost k divadlu v obou větvích mé rodiny byla. Rodiče mě odmalička brávali s sebou do divadla a také na mě měla vliv teta, která učí češtinu a její obrovská knihovna. Přísun kvalitní literatury jsem tím pádem také měla zajištěný. Divadlo, balet a opera – vše mě už v dětství fascinovalo. Líbily se mi příběhy, které se na jevišti odehrávaly. Nesnila jsem o tom, že bych se stala herečkou, abych byla slavná, ale že bych tyto příběhy spoluvytvářela. Začala jsem chodit do dramatického kroužku a do hudebky na flétnu a trumpetu.

Ale na konzervatoři jste nešla. Nepustili vás rodiče?
Na konzervatoř jsme opravdu chtěla jít, ale naši mě přesvědčili, že bude rozumnější vystudovat nejprve gymnázium. Pak ať si jdu na jakoukoliv vysokou školu. Za to jsem jim dnes vděčná. Moje cesta byla ideální – studovala jsem jazykové gymnázium dopoledne a Herecké studio Mileny Asmanové odpoledne. Byla to v podstatě taky taková konzervatoř, měli jsme všechny potřebné předměty – herectví, různý tanec, zpěv, šerm, step, jevištní mluvu…

Hráli mladí herci od Mileny Asmanové i pro veřejnost?
Jasně, nastudovali jsme hry, které byly uvedeny ještě ve starém  Divadle loutek nebo v divadelním klubu v Divadle Jiřího Myrona, například Filosofskou historii, Létající snoubenky, Dámský orchestr nebo Jak se dělá divadlo od Karla Čapka. Bylo to krásné a silné období.

Skončil někdo z vašich tehdejších vrstevníků z Hereckého studia u divadla?
Téměř všichni. Ivoš Marták, Zuzka Kajnarová, Lukáš Homola, Zbyšek Kalina, který dostal také Thálii pro herce do 33 let. Ostatní jsou s divadlem jinak spojení, než jen profesionálním hraním. Vymýšlejí třeba divadelní představení pro děti. A já doufám, že jsme u divadla neskončili, jak říkáte, doufám, že to je teprve začátek! Ještě nejsme tak staří…

Měla jste i jiné koníčky mimo divadlo?
Můj čas hodně zaměstnávalo divadlo a s ním vše spojené – tanec, zpěv, hudební nástroje, ale mě to všechno moc bavilo. A po večerech jsem často navštěvovala divadelní představení, v Ostravě těch příležitostí bylo hodně. A mimo divadlo? Chodili jsme na hory, brácha mě často brával na koncerty – tehdy do rockových klubů v Zábřehu jako byly TNT a Sklep.

Po maturitě jsme se přihlásila na DAMU do Prahy a hned vás přijali. Do toho vám rodiče už nemluvili? Nechtěli, abyste studovala něco jiného?
Měli jsme dohodu, že si udělám maturitu na gymplu, a pak si můžu dělat, co chci. Rodiče mě vždy v mých touhách podporovali, spíš mysleli na to, aby mě nebolel neúspěch. Věděli, kolik lidí se hlásí na herectví a jak málo jich u přijímaček uspěje. Myslím, že ani oni, ani já jsme nepředpokládali, že mě hned napoprvé na DAMU vezmou. Měla jsem štěstí.

Lidé zřejmě netuší, že děláte i Zdravotního klauna a navštěvujete děti v nemocnicích. Jak jste se k tomu dostala?
Je to má druhá, plnohodnotná profese. Divadlo mě baví, ale měla jsem období, kdy jsem si říkala, že být herečkou je málo. Měla jsme potřebu dělat ještě něco, co má větší smysl, co mě víc uspokojí, v tom smyslu, že jsem na tomhle světě potřebná. Když jsem nastoupila k Bezručům, v angažmá byla zrovna má kamarádka Petra Bučková, která právě absolvovala konkurz na Zdravotního klauna. Po nějakém čase, co jsem pozorovala, jak je Petra ze své nové práce nadšená a co tato profese obnáší, Zdravotní klauni v Ostravě opět rozšiřovali svůj tým, a tak jsem šla na konkurz. A vzali mě. A je to už sedm let, co jsem touhle náročnou profesí okouzlena. Spojuje pro mě všechno, co mě baví – tvůrčí práci, smysluplnost, radost, neustálé učení se nových dovedností. 

Zeptám se z jiného soudku. Jste rodačka z Ostravy, proto by mě zajímalo, jaká oblíbená místa tady máte. Co se vám na Ostravě a v Ostravě líbí?
Miluji zahradu u mého rodného domku v Zábřehu. Nádherně nám tam kvetou magnolie a růže. Mám ráda místní kavárny, například Ostravanku nebo Café Industrial, taky ráda chodím nakupovat nebo i jen tak okukovat do knihkupectví v centru, nejradši k Iloně Rozehnalové do Antikvariátu Fiducia. Když mám čas, baví mě chodit na výstavy výtvarného umění. Momentálně mě zajímá, jak se vyvine galerie Plato, která je v Dolních Vítkovicích. A když mám úplně volno, prchám z města do přírody.

Do okolí Ostravy nebo někam dál?
Podle toho, kolik mám času. Ale Beskydy miluji. Je to nejbližší varianta, jak se nadýchat čistšího vzduchu. Dost mi vadí, v jakém životním prostředí v Ostravě žijeme. Smog, znečištěné ovzduší, zápach z lagun… Zejména v zimních měsících, když vystoupám na Lysou, na mě padá deprese, když vidím, pod jak obludnou smogovou pokličkou tady žijeme.

Jak strávíte léto? Pracovně nebo si odpočinete?
Bude to půl na půl. Čekají mě Shakespearovské slavnosti, hraji v pražské produkci ve Zkrocení zlé ženy. Také budu chodit klaunovat do nemocnic. Nemoci si bohužel prázdniny nevybírají a spousta dětí je v nemocnicích i v létě. A pak se těším na odpočinek. Plánuji nějaké dny u moře, na horách, na kole, v lese, s knížkami…

Profil   
Tereza Vilišová se narodila v roce 1981 v Ostravě. Absolvovala jazykové gymnázium a souběžně navštěvovala Herecké studio Mileny Asmanové. Vystudovala DAMU v Praze. Dva roky byla v angažmá Moravském divadle Olomouc a následně devět let ostravském Divadle Petra Bezruče, které po této sezóně opouští. U Bezručů bude dohrávat představení, v nichž je obsazena. Hostuje v pražském Divadle Na Zábradlí (Anna Karenina, Boarding Home, maximálně hořký) a v Redutě v Brně (Anna Karenina). Zahrála si v televizních filmech, např. Hypermarket, Ženy, které nenávidí muže, Occamova břitva a v seriálu Kriminálka Anděl, spolupracuje s Českou televizí na pořadu Čítanka. Sedm let pracuje v Moravskoslezském kraji jako Zdravotní klaun pro organizaci Zdravotní klaun o.p.s. Je svobodná, bezdětná.

Podobné články


Předchozí články

V Čakovicích se budou děti bavit celý den. Zdarma

Mateřské centrum Cirkus bude pořádat v neděli 25. května celodenní zábavnou akci pro rodiny s dětmi v Čakovicích.

Festival Růžový máj proběhne na Náplavce v polovině května

Již třetí ročník degustačního festivalu růžových vín a klaretů „Růžový máj“ v rytmu swingu a jazzu se uskuteční 17. května 2014 tentokrát na vltavské náplavce na Rašínově nábřeží, hned vedle tradičníh...

V útulku pro zvířata se uskuteční odpoledne s Pejskem a Kočičkou

Odpoledne plné zážitků s Pejsekem a Kočičkou připravuje na sobotu 10. května zlínský útulek pro psy ve spolupráci s Městským divadlem Zlín a společnosti Aktivně životem. Akce je připomínkou desátého v...

Nová mapa Prahy ukáže místa, kde se krade i kam vyrazit za zábavou

Webový portál o životě v Praze spouští netradiční interaktivní mapu metropole. Ukáže vám místa, o nichž jste možná neměli ani tušení. Zjistíte, kde v Praze uspořádat piknik, kam na rande, i kterým mís...

V Praze 2 se letos po psech uklízí častěji

Radnice rozhodla o uvolnění 180 400 korun pro úklid psích exkrementů z chodníků. Peníze slouží k posílení služby sběru psích exkrementů motorkou s vysavačem. Ta bude od května do října do ulic vyjíždě...

Zlínští studenti si vyzkoušeli práci s televizními profesionály

Tým školní televize Gymnázia a Jazykové školy Zlín si přímo v sídle České televize v Praze na Kavčích horách vyzkoušel práci profesionálních redaktorů, kameramanů, režisérů nebo dabérů.

Do Olomouce míří světové hudební hvězdy

V nejbližších měsících se hanácká metropole stane dějištěm hned několika mimořádných kulturních událostí. Zavítají sem světové hudební hvězdy nejrůznějších žánrů, takže zkrátka nepřijdou milovníci ope...

Za první tři měsíce se sebralo přes 12 tun psích hovínek

Udržovat čistotu a zeleň veřejných prostor se dlouhodobě snaží zvýšenými kontrolami a zapojením veřejnosti městská část Praha 10. I přes veškeré snahy se stále ve velké míře zabývá odstraňováním černý...

Mezi Náměstím Míru a Koh-i-noorkou nepojedou o víkendu tramvaje

Jak informoval Dopravní podnik, mezi stanicemi Náměstí Míru – Koh-i-noor dojde o víkendu na krátkodobé přerušení provozu tramvají Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 17. května 2014 a v ...

MeetFactory představí práci kolektivu Planetart

Třídenní festival nizozemského kolektivu PLANETART představí v MeetFactory od 20. do 24. května projekty na pomezí výtvarného umění, technologie, masmédií a populární kultury. V Praze poprvé uvede pro...

Fotograf František Dostál vystavuje na Pražském hradě

Na Pražském hradě probíhá retrospektivní výstava fotografií František Dostál - Lidé pravdě podobní. Výstava se koná v Tereziánském křídle Starého královského paláce až do 6. července 2014.

Nechá úřad zbourat ruinu na Jižních Svazích?

Magistrátu se stále nedaří koupit zchátralé torzo rozestavěného obchodního domu, které přes čtvrt století hyzdí sídliště Jižní Svahy. I když majitel budovy, rakouská firma EKZ, výrazně slevil z požada...

Klára Janečková představí ve Zlíně novou knihu

Ve středu 14. května od 16:00 do 18:00 představí ve Zlíně svoji, v pořadí již devátou knihu s názvem Deník Gréty Kaiserové, spisovatelka a psycholožka Klára Janečková. Autogramiádě bude předcházet sla...

O víkendu nepojedou tramvaje mezi náměstím Míru a "Kohinorkou"

Kvůli údržbě tramvajové trati dojde v sobotu 17. května a v neděli 18. května vždy od 6 hodin do 19 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Náměstí Míru – Koh-i-noor.

Hračka roku 2013: O vaše hlasy se uchází více než 100 výrobků

Už pošesté bude letos odborná porota ve spolupráci s veřejností vybírat Hračku roku. Prostřednictvím internetových stránek mohli lidé 1. května začít hlasovat pro více než 70 hraček v 11 kategoriích. ...

Balabenka – Nádraží Vysočany – Starý Hloubětín: Po půlnoci nepojedou tramvaje

Z důvodu údržby tramvajové trati dojde v pátek 16. května od 0.48 hodin do 4.30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Balabenka – Nádraží Vysočany – Starý Hloubětín.

Kde v Ostravě se konají farmářské trhy

Ostravský hrad slaví o víkendu výročí

Na Černé louce ochutnáte speciality

Selský rynek bude ve středu na Jiráskově náměstí v Ostravě

Kam v Praze na Den dětí?

Mezinárodní den dětí se blíží, máme pro vás pár tipů pro celou rodinu...

Reklama Polygraf opět v Letňanech

21. ročník veletrhu Reklama Polygraf, který se koná ve dnech 13. - 15. května v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech, je největším setkáním lidí z marketingu, médií, reklamních a tiskových služeb v České...

Pražský maraton bez rekordu. Z Čechů byl nejlepší Pechek

Prudký vítr odnesl očekávané útoky na rekordy ve dvacátém Volkswagen Maratonu Praha. I tak první tři muži běželi svá maratonská maxima. Zvítězili loni třetí teprve 23letý Patrick Terer z Keni (2:08:07...

Na Harfu se budou promenovat divoká zvířata

V rámci akce Divočina v Harfě, která se koná 17. května 2014, budou mít návštěvníci Galerie Harfa možnost prohlédnout si živého tygra, živá medvíďátka, makaka, lva a ocelota. Kromě zvířat se můžete tě...

Do Olomouce míří světové hudební hvězdy

V nejbližších měsících se hanácká metropole stane dějištěm hned několika mimořádných kulturních událostí. Zavítají sem světové hudební hvězdy nejrůznějších žánrů, takže zkrátka nepřijdou milovníci ope...

Cévní chirurgové Nemocnice Na Homolce minimalizují operační zákroky

Nejen srdeční tepny, ale i řada dalších cév v lidském těle může být postižena aterosklerotickými změnami, nebo jinými chorobami, včetně život ohrožujících výdutí. V řadě případů nestačí konzervativní ...

Jaké je mikroklima v okolí ZŠ Školní?

Žáci deváté třídy ZŠ Školní se účastní projektu Mikroklima okolí školy, který probíhá celkem ve 22 školách v 22 městských částech Prahy a je organizován společností 01/71 ZO ČSOP Koniklec, o. s. Průbě...

Neplatite výživné? Hrozí vám exekuce i tři roky vězení. Platit můžou i vaši příbuzní

Nový občanský zákoník přinesl změny i do stanovování výživného a jeho vymáhání. Neplatič může přijít o řidičský průkaz, výživné může soud nařídit platit i jeho příbuzným. Výživné přitom údajně neplatí...

Pavel Kříž zahájí v Akordu vernisáž, poté bude hrát divadlo

Na Frýdeckém zámku můžete zažít buddhistickou meditaci

Po padesáti letech se na jeviště Moravského divadla Olomouc vrací opera Turandot

O Pucciniho pohádkové opeře Turandot se traduje, že klade nesmírné nároky na zpěváky a inscenátory. Však si na toto poslední dílo slavného italského skladatele troufli v Olomouci naposledy před padesá...

Ctěnice chystají květinový jarmark

V Zámeckém areálu Ctěnice se v polovině května uskuteční již druhý ročník květinového trhu, jenž je spjat s dávnou tradicí pražské svatojánské pouti, při níž venkované proudili do Prahy uctít památku ...

Kam vyrazit na víkend? Přinášíme několik tipů na netradiční výlety

Nechce se vám trávit víkend v Praze, ale nevíte, kam vyrazit. Připravili jsme pro vás několik tipů na zajímavá místa, která Česko nabízí.

Dětské rybářské závody

V sobotu 17. května pořádá radnice Prahy 14 ve spolupráci s územním svazem Českého rybářského svazu a místní organizací Dětské rybářské závody.

V centru města je 30 domů ve špatném stavu. Radnice bojuje s majiteli

Praha 1 chce přimět vlastníky zchátralých domů k jejich opravám. Pokud majitelé výzvy neuposlechnou, radnice je opraví na vlastní náklady. Investice pak bude vymáhat a hodlá přistoupit až k exekucím.

Štafetový pochod seniorů a jejich přátel na horu Říp podpoří bezplatnou linku důvěry Senior telefon

V sobotu 17. května vyrazí z centra Prahy ze sídla organizace Život 90 štafetový pochod seniorů a jejich přátel. Z komunitního centra pro seniory ponesou telefonní sluchátko – symbol telefonní linky S...

Dámská jízda v Radotíně zve cyklistky, které chtějí ujet stresu i rodině

Každá cyklistka si asi svůj vysněný den představuje trochu jinak. Ale sobota 31. 5. se představám většiny z nich určitě značně přiblíží. V Radotíně se uskuteční totiž již 4. ročník velmi populární akc...

Program Noci kostelů v kostele na Lhotce

Oblíbená kulturní akce se uskuteční v pátek 23. května.

Nejpilnějšími čtenáři se stali žáci ZŠ U Krčského lesa

Žáci 1. – 5. ročníku ZŠ U Krčského lesa se zapojili do akce Čteme s Albatrosem, která probíhala po celý rok pod hlavičkou projektu Čtení pomáhá.

V divadelním Studiu Z bude řádit Ďáblice

Sto let starou hru Karla Sch?nherra Ďáblice představí 17. května v 19.00 ve Studiu Z Městské divadlo Zlín. Režie se chopil Martin Františák, který ve Zlíně v minulosti nastudoval například divácky úsp...

Lidské oko potřebuje živiny. Látky získané z potravy často k dobrému vidění nestačí

Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Zejména v pozdějším věku ale ztrácí lidský organismus schopnost potřebné látky z potravy vstřebáva...

Tenisový turnaj o pohár starosty

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech základní školy Bratří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 31. května od 8 hodin. Prezence ...

Praha 7 už je i v chytrých telefonech

Praha 7 spouští vlastní mobilní aplikaci pro chytré telefony, která bude užitečným online průvodcem pro každodenní život místních obyvatel.

Hasiči ze Zábřehu zvou na prohlídku

Pilates pro muže

Věděli jste, že cvičení pilates bylo vyvinuto původně pro muže? Svoje výkony si jím vylepšují mnozí atleti, boxeři a špičkoví sportovci.

Devítka má QR kódy na svých budovách

Praha 9 opatří významné budovy cedulkami s QR kódy. Prvních 32 plastových cedulí s tímto symbolem bude umístěno v květnu na radnici, kostely, divadlo, středisko sociální péče a základní a mateřské ško...

Autolaros Speed: Jsme tady pro vás již 22 let

Společnost Autolaros Speed se zabývá prodejem a servisem vozů Hyundai a Mazda již 22 let. Za tuto dobu jsme se dostali do pozice největšího prodejce vozů Hyundai a Mazda na Moravě.

Stanislav Hrabovský: Nechci, aby Muzeum Beskyd patřilo městu

Šéfem Muzea Beskyd se Stanislav Hrabovský stal v květnu loňského roku. Začal v něm pořádat mezinárodní akce. Pro aktivity muzea chce najít další prostor přímo ve městě, kde by dostali šanci místní výt...

Odstartovaly přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV.. Potrvají dva roky

Deklarací vůle spolupracovat na realizaci oslav 700 let od narození českého panovníka Karla IV. včera zástupci z řad politiků a významných institucí veřejného života zahájili oficiální přípravy na nár...

Luxusní vozy mají předpremiéru na Černém Mostě

Centrum Černý Most připravilo opravdovou lahůdku pro milovníky silných automobilů světových značek zvučných jmen. V exkluzivní předpremiéře se totiž u centra 23. a 24. května představí hned několik ex...

Následující články

Rodinný pochod Vinoří bude příští sobotu

Oblíbený rodinný turistický pochod Vinořský vandráček se koná v sobotu 24. května od 14 hodin.

Počet neplodných párů v Česku roste – za 15 let bude uměle počata polovina dětí

Počet neplodných párů v České republice se odhaduje na 20 až 25 procent, lékaři dokážou pomoci až 95 procentům z nich. Statistiky uvádějí, že se v Česku díky asistované reprodukci narodí čtyři procent...

Park U Čeňku nabídne Pražanům nově upravený prostor pro rekreaci

Slavnostním poklepem na základní kámen byla včera zahájena revitalizace území Parku U Čeňku. Ta je rozdělena na několik etap a na její financování získala Praha příspěvek z fondů Evropské unie. Projek...

Omezení počtu parkovacích stání na Letenské pláni

Provozovatel parkoviště na Letenské pláni oznamuje, že dne 31.5.2014 bude značně omezen počet parkovacích stání z důvodu akce pořádané na pískové ploše Letenské pláně.

Představujeme… Vysočanskou půjčovnu kol

Pořízení kola a cyklistické výbavy stojí několik desítek tisíc korun. K tomu, abyste mohli vyrazit na projížďku, ale nemusíte drahé vybavení kupovat. Stačí si vše půjčit v Harfasportu. V květnu zde na...

V Praze 2 bude odhalena pamětní deska Karlu Bacílkovi

Na domě v Trojické ulici 2 bude v úterý 27. května odhalena pamětní deska Karlu Bacílkovi, jedné z prvních obětí komunistických represí z řad studentů. Před domem, kde student právnické fakulty žil, s...

Národní technické muzeum otevřelo 14. expozici s názvem Televizní studio

V loňském roce v souvislosti s výročím televizního vysílání byla v Národním technickém muzeu uspořádána výstava 60 let televizního vysílání u nás a nyní jsme připravili, opět ve spolupráci s Českou te...

Jména pěti ředitelů škol a školek v Praze 2 už jsou známa

Rada MČ Praha 2 na svém jednání 12. 5. 2014 jmenovala pět ředitelů základních a mateřských škol na území Prahy 2. Ve všech pěti konkursních řízeních na tato vedoucí pracovní místa uspěli stávající řed...

Skupina Tři sestry dnes začíná s oslavami v Braníku!

Od pátku do soboty proběhne slavnostní narozeninový večírek skupiny Tři sestry, která letos slaví 29. výročí existence.

Nechoďte do divadla sami! MeetFactory nabízí k zakoupené vstupence další zdarma.

Novinkou divadelní dramaturgie smíchovského uměleckého centra je projekt Nechoďte do divadla sami!, který zve na adaptace současných, primárně nedivadelních titulů. Od května je možné na vybraná předs...

V sobotním losování Prahy 10 o nájemní byty bude 51 zájemců

V osudí tradičního losování o 25 bytů bude v sobotu 17. května od 15 hodin na Kubánském náměstí 51 zájemců o nové bydlení. Počet žadatelů o byt byl vyšší, ale 10 z nich nesplnilo kritéria městské část...

Oficiální výkop expedice do Austrálie proběhl v Ďolíčku

V pondělí 12. května byla ve VIP prostorách vršovického Ďolíčku oficiálně představena expedice fanoušků Bohemians Tour Australia 2014. Fanoušci se chystají procestovat nejmenší světový kontinent a nav...

Giganti doby ledové obsadili olomoucké muzeum

Mamut, srstnatý nosorožec, jeskynní lev, veledaněk, pták moa a další živočichové z doby ledové se od soboty 10. května zabydlí ve dvou největších sálech Vlastivědného muzea v Olomouci – sále sv. Kláry...

Na ostravském výstavišti ochutnáte speciality

Ostravské výstaviště ožije od pátku 16. do neděle 18. května Karnevalem chutí - největší gastronomickou akcí na Ostravsku.

Déšť zrušil sobotní Porubské trhy

Kvůli deštivému počasí zrušili pořadatelé sobotní Porubské trhy.

Do galerií a muzea můžete i v noci a zadarmo. Ale jen jeden den v roce

Do muzea a galerie v noci a navíc zadarmo? Co je běžně nemožné se stává při Galerijní a muzejní noci skutečností. Ve Zlíně se tato akce uskuteční 16. května. Návštěvníci si budou moci od 19 hodin až d...

V Zelenáčově šopě se setkají kytaristé různých žánrů

Ve dnech 16. a 17. května ve Zlíně a 23. a 24. května v Ostravě proběhne 24. ročník festivalu, který se pyšní nejen bohatou tradicí, ale i pestrostí hudebních stylů. Na Setkání kytaristů se představí ...

Voda v Praze splňuje požadavky na kvalitu pitné vody

Pražské vodovody a kanalizace, provozovatel pražské vodohospodářské sítě, varují své zákazníky před prodejci, kteří nabízejí přístroje ke zlepšení kvality pitné vody. „Samozřejmě nikomu nemůžeme zakaz...

Výstava YÚKÓ představí japonské umění

Nenechte si ujít unikátní výstavu současného a tak trochu exotického grafického umění až z Japonska v Galerii DNM v Praze.

Růžový máj u Vltavy opět roztančí Prahu

Již třetí ročník degustačního festivalu růžových vín a klaretů „Růžový máj“ v rytmu swingu a jazzu se uskuteční 17. května 2014 tentokrát na Vltavské náplavce na Rašínově nábřeží, hned vedle tradičníh...

Pražské dominanty se začervenají

Návštěvníci Prahy budou mít společně s Pražany v polovině května nevšední zážitek. Některé pražské dominanty se totiž tak trochu začervenají. Nemusíte mít obavy, že by snad rudá barva značila návrat k...

Prodejní výstavu Ezotera obohatí beseda s herečkou Květou Fialovou

Dnes a zítra se uskuteční v hale TJ Pankrác další ročník prodejní výstavy Ezotera. Připraveny jsou zajímavé přednášky, bohatý doprovodný program s velkou nabídkou produktů a služeb z oblasti zdravého ...

Cyklistická akce na Olešné se přesunuje na příští sobotu

Zoo otevře novou japonskou zahradu Mu-Shin

Na ploše téměř tisíc metrů čtverečních vznikla ve zlínské zoo typická japonská zahrada. Nachází se vedle vloni otevřené expozice pro tapíry čabrakové. Slavnostní otevření se uskuteční 18. května ve 14...

Na Galerijní a muzejní noc ve Zlíně zavítal rekordní počet lidí

Kolem pěti tisíc návštěvníků prošlo během noci z pátku na sobotu celým komplexem 14|15 Baťova institutu. Návštěvníky přilákal bohatý program Galerijní a muzejní noci, který nabídl mimo jiné i volný vs...

Akce Cihla míří na I. P. Pavlova

Akce cihla je celostátní sbírková kampaň. Získané finance ze sbírky pomáhají stavět či rekonstruovat chráněná bydlení, sociálně terapeutické dílny a sociální podniky pro lidi s mentálním postižením, k...

Benefiční koncert pro Borůvku proběhne v TA KAVÁRNĚ

Ve středu 21. 5. od 19.30 hod. se uskuteční benefiční koncert v TA KAVÁRNĚ (Na Topolce 1B, Praha 4), kde organizaci Borůvka Praha o.p.s., která pomáhá lidem s tělesným postižením začlenit se do společ...

Děti z psychiatrického oddělení Thomayerovy nemocnice vyráběly dárky pro své blízké

Na oddělení dětské psychiatrie pražské Thomayerovy nemocnice proběhlo tvořivé odpoledne. Malí pacienti se setkali s dobrovolníky z organizace GE Volunteers, aby společně vyrobili drobné dárečky a milé...

Přijďte strávit Noc kostelů do sv. Václava

Program NOCI KOSTELŮ v pátek 23. května nyní připravuje již více než 1000 kostelů a modliteben na území celé České republiky. Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat ...

První ročník Flerjarmarku proběhne na střeše

Webové tržiště Fler.cz už každý, kdo má rád ručně vyrobené zboží, jistě zná. Tentokrát mají ale návštěvníci Galerie Harfa možnost nakoupit jej osobně, a to ve dnech 23.–25. května 2014 vždy od 10 do 1...

Začíná hudební festival Janáčkův máj

Světoví interpreti vystoupí v květnu a červnu v Ostravě na festivalu Janáčkův máj.

Ze zastávek jsou opilecká WC

Tramvajové a trolejbusové zastávky v Ostravě-Přívoze v teplém počasí silně zapáchají. Opilci si z nich dělají veřejné záchodky.

Expozice Princip Baťa se stala Muzejní výstavou roku 2013

Stálá expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně nazvaná Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, která je k vidění v budově 14 továrního areálu, se stala Muzejní výstavou roku 2013. Ocenění Ná...

PVK odhalily za čtyři měsíce skoro dvě stě černých odběrů

Pražské vodovody a kanalizace odhalily a prokázaly za první čtyři měsíce letošního roku 191 černých odběrů. Za celý loňský rok to bylo 460 případů. „Odhalování černých odběrů se věnujeme velice intenz...

Národní galerie pátrá po fotkách požáru Veletržního paláce

V noci ze 14. na 15. srpna 2014 si připomeneme přesně 40 let od zničujícího požáru Veletržního paláce v Praze, jedné z nejzajímavějších pražských funkcionalistických budov, v té době sídla čtyř podnik...

Prahou 9 projede nadměrný náklad

Ve středu 21. května 2014 v době od cca 02.00 do 3.30 hodin bude projíždět částí území Hlavního města Prahy souprava s nadměrným nákladem. Upozorňujeme zejména na velkou hmotnost soupravy – 247 tun - ...

Netradiční rozloučení se sezonou v Městských divadlech pražských

Městská divadla pražská plánují pro diváky netradiční rozloučení se sezonou 2013/14. V Divadle Rokoko chystají na 21. června od 21 hodin Soirée zpívajících činoherců.

Young Package 2014: 734 soutěžních obalů ze 42 zemí se představí v Novoměstské radnici

Už zanedlouho proběhne finále 19. ročníku mezinárodní soutěže v obalovém designu Mladý obal / Young Package. Jména letošních vítězů budou oznámena v pátek 30. května v 19 hodin na slavnostním vyhlášen...

Naberte síly na chatě Vápenka v Krkonoších

Městská část Praha 4 nabízí veřejnosti po celý červenec a srpen možnost relaxačního pobytu v chatě Vápenka v Krkonoších.

Utajené životy ve smíchovské kavárně

Ve středu 21. 5. od 19 hodin se ve smíchovské kavárně Mezi řádky (Štefánikova 40) koná křest knihy Utajené životy slavných Češek autorky Martiny Bittnerové.

Golfová tradice se vrátila na Císařskou louku

Právě na tomto pražském poloostrově se díky prvním odpalům golfových průkopníků začaly v roce 1898 psát dějiny golfu v českých zemích. A dnes na ně dalšími kapitolami navazuje nově vytvořený golfový a...

Ďolíček může mít nového majitele - rozhodne zastupitelstvo

Koncem minulého týdne Rada Prahy 10 odhlasovala směnu pozemků. V pátek 16. května schválila směnu pozemků v držení města s majitelem Ďolíčku (Bohemians Real, a.s.) a doporučila tento krok ke schválení...

Požár bývalé tančírny ve Strašnicích

18. 5. odpoledne zasahovali hasiči v Praze 10 v Jesenické. Jednotky HZS hl. m. Prahy ze stanice č. 4 Chodov a stanice č. 5 Strašnice likvidovaly pomocí čtyř vodních proudů požár dřevěné přízemní příst...

Olomoučané budou na podzim volit v jednom obvodu

Olomoučtí voliči budou v podzimních volbách do městských zastupitelstev vybírat všichni ze stejných kandidátů. Oproti minulým letům, kdy každá městská část volila z jiné kandidátky, rozhodli představi...

Realitní poradna: Jak připravit nemovitost k prodeji

Dům nebo byt, který je dobře připravený, se prodává až třikrát rychleji než ten, na jehož prezentaci si prodávající nedá záležet. V realitní branži se přípravě nemovitosti k prodeji říká home staging.

Výstava Pimprlárium zamířila do Hrabůvky, o prázdninách se vrátí do Divadla loutek

Divadlo loutek Ostrava oslavilo 60. výročí založení interaktivní výstavou, která putuje po ostravských školách.

90. výročí úmrtí Franze Kafky: mimořádné výstavy, divadelní představení i procházka Starým Městem

Společnost Franze Kafky spolupracovala s hlavním pořadatelem Goethe-Institutem na realizaci unikátní výstavy Proces. Originál a proměna, která přesně 100 let poté, co Kafka začal pracovat na svém romá...

Den dětí: dva dny plné soutěží, zábavy a hraček

První červnový den děti oslaví svůj svátek. Po celé republice je pro ně připravena řada zajímavých akcí. Výjimkou nejsou ani prodejny největšího tuzemského prodejce hraček – Sparkys. Ten pro děti ve v...

Kde najdete na Dvojce veřejné toalety

Veřejné toalety jsou otevřené od 6 do 21 hodin. Poplatek za jejich užití činí od pěti do deseti korun.

Na rodiče s dětmi čeká tuto sobotu zábavné odpoledne na náměstí Republiky

Už tuto sobotu čeká na rodiče s dětmi zábavné odpoledne na náměstí Republiky. Co na vás čeká?