Počasí
Praha 23 °C Sobota, 22. června 2024, Svátek má Pavla
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Herečka Tereza Dočkalová: Cena Thálie mi život nezměnila

Když Tereza Dočkalová přijela poprvé do Ostravy, lekla se továren. Nakonec zde vystudovala konzervatoř, našla si angažmá v Komorní scéně Aréna a město si zamilovala.
Ostravská herečka Tereza Dočkalová na Jiráskově náměstí. Zvětšit
Ostravská herečka Tereza Dočkalová na Jiráskově náměstí.

  V loňském roce jste získala divadelní cenu Thálie pro mladé umělce do 33 let. Změnila vám život? Začala jste dostávat více pracovních nabídek?
Cena mi život nezměnila. Nedostávám nabídky, k sňatku vůbec, pracovních málo. Asi to tak má být. Cena není o tom, že když ji člověk dostane, obrátí mu život. Možná se to stává u Oscara nebo Nobelovky, ale u této ceny to tak není.

Nerozdáváte ani více autogramů?
Občas mě někdo poprosí o autogram v dopise, což samozřejmě souvisí s Thálií. A když přiloží zpáteční obálku se známkou, ráda odpovím.

Jaký jste měla pocit, když jste Thálii v Národním divadle v Praze přebírala? Byla jste nervózní?
Cena pro mladé herce do 33 let a cena za celoživotní dílo jsou dvě ceny, o jejichž udělení vědí ocenění lidé dopředu. Samozřejmě jsem měla radost. Jen během přenosu mi spletli jméno. Když mě vyhlašovali, řekli Dočekalová. A já jsem Dočkalová. Nevím proč, možná kvůli tomu, že umělecký šéf činohry Národního divadla je Michal Dočekal. Docela mě to během ceremoniálu pobavilo. Spousta médií pak tuto chybu převzala a psali o mně jako o Dočekalové.

Než jste dostala Thálii, zalitovala jste někdy, že jste si zvolila herectví?
Tisíckrát. Ale nedá se vlastně říct, že bych přímo litovala, člověk spíše pochybuje. Vždyť je mi 24… K tomuhle věku prostě jisté pochybnosti patří.

Proč jste se vůbec dala na herectví? Pokud vím, ve vaší rodině se mu nikdo nevěnoval. 
Opravdu, z rodiny nikdo nebyl divadelníkem. U mě zájem o divadlo vznikl asi přemírou fantazie, možná i tím, že jsem nechtěla chodit do práce, která by mě nebavila. Abych někam chodila na šest hodin, večer přišla domů a usnula u televize, to jsem fakt nechtěla. Přála jsem si něco, co mě bude bavit, aby to pro mě nebyla jen práce. Na základní škole jsme měli několik dramatických kroužků, jeden jsme si se spolužáky dokonce založili. Takže amatérským divadelním podhoubím jsem si prošla už na základní škole. Proto jsem se v patnácti rozhodla, že půjdu do Ostravy na konzervatoř. 

Patnáctileté děvče ve velkém městě, to asi rodiče úplně nejásali. Nechali vás bydlet v podnájmu, nebo jste musela být na internátu?
Zpočátku jsem bydlela na dvou internátech. Z obou mě záhy vyhodili. Takže jsem pak musela bydlet sama a doma se smířili s tím, že budu v Ostravě dělat vylomeniny.

Co jste prováděla, že vás z internátů vyhodili?
Tam stačí, když přijdete později, třeba o půlnoci, zatímco večerka je v deset.   Ale chápu to, vždyť vychovatelky jsou kvůli svým svěřencům pořád jednou nohou v kriminále. Jenže vezměte si ten věk, člověk tady přijde v patnácti, v Ostravě jsou divadla, divadelní kluby, zajímaví starší spolužáci a to s nějakou večerkou úplně nejde dohromady. A na konzervatoř se nemůžete dívat jako na běžnou školu. Je to jiný svět. Ve škole jako takové jsem s učením žádné problémy neměla. 

Jak jste vnímala Ostravu, když jste do ní poprvé přijela a měla jste tady žít?
Pocházím z Veřovic, malé vesnice poblíž Frenštátu pod Radhoštěm a Štramberku. Vzpomínám si, že když jsem poprvé jela do Ostravy na zkoušky na konzervatoř, doslova jsem se lekla těch Vítkovických pecí, kolem kterých se vjíždí do města, připadalo mi to jako zrezivělé peklo. Postupem času se náhled na tenhle industriál změnil, začal pro mě mít jistou poetiku, a do Ostravy jsem se zamilovala. Ovšem do Ostravy bez smogu.

Předtím jste sem, třeba s rodiči, nikdy nejela? Ani na nákupy?
Rodiče Ostravu neměli rádi. Bylo to pro ně průmyslové město, které se jim nelíbilo. Mají rádi přírodu, lesy. Zřejmě měli představu, že budu žít na vesnici nebo v nějakém hezkém úhledném městě a že nepůjdu do zaprášené průmyslové oblasti. 

Jezdí se na vás nyní rodiče dívat?
Pravidelně. A moc je to baví.

A teď už se začnu vyptávat na divadlo. Hrála jste už během studia na konzervatoři?
Hostovali jsme v Divadle loutek v Ostravě a v divadle v Českém Těšíně.

Takže Aréna je vaším prvním angažmá?
Ano. Je to souhra náhod a okolností. Aréna měla sezónu nazvanou Rok racka. Ninu Zarečnou, jednu z hlavních rolí, měla hrát Lucie Žáčková, po městě už visely plakáty, jenže Lucie dostala nabídku jinam a přijala ji. V divadle tím nastal problém, protože museli najít jinou Ninu. Režisérovi Krejčímu poradili několik jmen a díky tomu se zašel podívat i na mne a řekl, že to se mnou zkusí. Myslím si, že v Praze by se nestalo, aby režisér obsadil do velké role někoho úplně neznámého a začínajícího, devatenáctiletou holku. Je to sázka na nejistotu. V Ostravě se to stalo a je to podle mě ten vůbec nejčistší přístup, když herec může takhle začít. Hodně jsem si říkala, zda na takovou roli vůbec mám, ale samozřejmě jsem se snažila nezklamat. A tady se vrátím oklikou k ceně Thálie. Pro člověka může být nebezpečná, protože si začne myslet, že už všechno umí. A přitom by v sobě měl pořád mít jako připomínku malý kus jeho já, které stojí na začátku.

Vyhovuje vám zdejší úzký herecký kolektiv?
Vyhovuje. Režisér Ivan Krejčí a dramaturg Tomáš Vůjtek profilují divadlo jako činoherní soubor, v němž je režie jen jakýsi servis, je neviditelná, aby nejvíce bylo vidět herce a situaci. Baví mě být součástí takového procesu. V tom je Aréna jedinečná.

Leckdo má problém s učením textů. Vám to jde, nebo se při učení trápíte?
Dramatické texty se ukládají do jiné paměti. Slova jsou spojená ještě s mnohem hlubšími procesy. Není to tak, že bych se učila kvanta nějakých slov. Už na čtených zkouškách si herci s režisérem povídají o roli, formě, obsahu. Není to jen naučené slovo, je to reakce na situaci. Takže zapamatovat si text mi jde dobře. Jenže zatím jsem se také nemusela učit sedmistránkové monology, s těmi by to mohlo být horší. 

A existoval už nějaký text, který se vám učil hůř než ostatní?
Ve hře Bílé manželství. Nerozuměla jsem obsahu, a když člověk něčemu nerozumí, učí se mu text špatně.

Stalo se vám už někdy, že jste text zapomněla?
Zatím nezapomínám. Ale určitě to přijde, jak předpovídají starší kolegové.

Režisér už na vás ale někdy křičel.
Jasně. I když vlastně nemůžu říct, že by vysloveně křičel. V takových situacích nejde o něco osobního. Když režisér pracuje, pustí se do toho někdy vehementněji. Na zkoušce třeba zakřičí a za půl hodiny s vámi jde na oběd.

Myslíte si, že režisér má umět hercům předehrát výstup, může jim to pomoct?
Dobří režiséři vědí, že není dobré předehrávat. Není to dobré ani pro herce. Režisér něco zahraje a co s tím pak dělat? Zopakovat to, jak to udělal on? To přece nejde, člověk na vše musí přijít sám. A režisér musí poznat, že herec situaci pochopil a zahraje ji tak, jak do dané situace zapadá. Předehrání herce spíše zablokuje.

Máte již svou nejoblíbenější roli?
Snažím se k rolím takhle nepřistupovat. Mám je ráda všechny, nestalo se mi ještě, že bych nějakou roli nenáviděla.

Uvažovala jste už někdy o své herecké budoucnosti? Netáhne vás to do divadla do Prahy?
Co vám mám odpovědět? Nechci přemýšlet nad tím, jestli půjdu do Prahy nebo zůstanu v Ostravě. Takhle ta otázka nestojí. Nechci mít pocit, že člověk měl být už dávno někde jinde. Sama navíc neberu divadlo jako prostředek k tomu, abych se zviditelnila. Jsem v Aréně šťastná. Určitě jsou divadla, u kterých bych si dovedla představit, že bych do nich šla, kdyby mě hraní v Aréně přestalo bavit. A kdyby to přece jen jednou přišlo, tak vím, že z Arény se mi bude velmi těžce odcházet. Vychovali mě, jsem tady od 18 let, tento typ divadla se mi líbí, jsem v něm spokojená a je mi vnitřně blízké.

Tak mě napadá, jak asi vypadá den herečky z Arény?
Podle toho, jak vypadala herecká noc (smích). Začíná o půl desáté zkouškou, která končí kolem jedné. Když máme představení, jdu po obědě spát a odpoledne se už připravuji na představení. Ale to platí jen v případě našeho režiséra. Mám totiž také zkušenost se dvěma polskými a ti nevstávali před jedenáctou. Říkali, že divadlo se nedá dělat ráno. Docela fajn názor…

Chodíte se také dívat na kolegy z ostatních ostravských divadel?
Samozřejmě. Snažím se, aby mi nic neuniklo.

Už několikrát jste se objevila na Letních shakespearovských slavnostech. Co říkáte velké otevřené scéně?
Je to úplně něco jiného než Aréna. Na slavnostech jsem hrála už třikrát a až druhým rokem jsem pochopila, co je na takovém jevišti nejdůležitější: slovo. Ve slově a rytmu je uzavřena velká energie. Když větu správně řeknete, už nemusíte nic velkého hrát, nemusíte gestikulovat, máchat rukama. Velké jeviště je divadelnější a hraní méně civilní.

Jak jste si sedla na Shakespearovských slavnostech s hereckými kolegy, hlavně Vladimírem Polákem a Jiřím Sedláčkem?
Obohacující zážitek.

Existují v Ostravě místa, která máte ráda a kam chodíte relaxovat?
Mám ráda Komenského sady, Landek nebo cyklostezky kolem Odry.

A co oblíbená kavárna?
Často si zajdu do francouzské kavárny vedle Stodolní ulice a také do belgické  kavárny. Na jídlo chodím nejraději do Dvou promilí.

Proč jste si oblíbila zrovna francouzskou a belgickou kavárnu?
V těchto dvou podnicích se totiž člověk docela dobře nají. To je ten hlavní důvod. Nesnáším, když se mě někdo v restauraci snaží jídlem urazit, když ho šidí. To se občas stává, když zajdete naslepo do restaurace, kterou neznáte. I když přiznávám, že se jídlo v mnoha podnicích v poslední době hodně zlepšilo. Přesto ráda chodím tam, kde to znám.

Profil
Tereza Dočkalová
se narodila 21. dubna 1988. Pochází z vesničky Veřovice, na základní školu chodila do Kopřivnice a tam začala navštěvovat dramatické kroužky. V roce 2002 nastoupila na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě do ročníku Ladislava Slívy. Během studia hostovala v Divadle loutek Ostrava a v Těšínském divadle. Ve čtvrtém ročníku dostala nabídku na jednu z hlavních rolí Čechovova Racka v Komorní scéně Aréna. Roli Niny Zarečné zahrála tak, že jí Aréna nabídla stálé  angažmá.  Diváci ji mohli vidět také na Letních shakespearovských slavnostech v Komedii omylů a v Romeu a Julii. Za roli Mitzi v Táboriho hře Jubileum dostala v roce 2010 na festivalu ostravských souborů ocenění za nejlepší herecký výkon a za rok 2011 získala Cenu Thálie pro činoherce do 33 let, která jí byla udělena za ženské role v Kafkově Procesu. 

 

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Univerzita Palackého Olomouc slaví letos 440 let od svého založení

Celý letošní rok se na Univerzitě Palackého Olomouc ponese ve znamení oslav. Od jejího založení totiž letos uplyne 440 let. Je tak druhou nejstarší univerzitou v naší zemi.

Stará garda Baníku porazila Vítkovice

Silvestrovský zápas starých gard Baníku a Vítkovic se konal na Městském stadioně ve Vítkovicích 30. prosince.

Hotel Imperial hostil maminky z azylového domu

Silvestr 2012: Opilci, rváč na ubytovně i maminka na balkóně

I na Silvestra neměli strážníci Městské policie Zlín dosti napilno.

Nejčastějšími jmény byly loni Eliška a Honzík, narodili se ale také Riana, Ellen nebo Brenda

Nová mateřská škola v ZŠ Na Balabence vyhlašuje zápis

Dvě nové třídy mateřské školy vznikly v mimořádně krátkém čase.

Praha 7 nabízí plavání pro seniory

Městská část Praha 7 nabízí i v prvním pololetí roku 2013 rehabilitační plavecké kurzy pro své seniory.

Objednejte si potraviny přímo z farmy

Popularita farmářských produktů stále roste. Potraviny ze dvou českých farem si můžete objednat přes internet.

Dnes začíná v Novoměstské radnici výstava představující krále z Nigeru

V Novoměstské radnici je od dnešního dne do 25. února k vidění výstava fotografií Lenky Klicperové „Králové gerewolu z Nigeru“.

Pro zájemce o granty pořádá Praha 14 workshop v Galerii 14

Praha 14 představí ve středu 9. ledna od 15 hodin v prostorách Galerie 14 workshop, který bude zaměřen na inovované grantové řízení této městské části pro oblast sportu, kultury, volnočasových aktivit...

Náměstí Míru v neděli ožije Tříkrálovým koledováním

První nedělní odpoledne roku 2013 můžou lidé strávit na zlínském náměstí Míru. Právě zde se uskuteční program, který bude součástí tradičního Tříkrálového koledování. Zároveň bude tečkou za nedávnými ...

Loňská senzace Věc Makropulos s Evou Urbanovou se vrací do Ostravy

Pomozte lidem bez domova

Ve zlínských barech útočili nožem i revolverem

Ke dvěma incidentům došlo v pátek 28. prosince 2012 ve dvou barech ve Zlíně. Zatímco první ohrožoval obsluhující personál nožem, druhý si vedle sebe položil rovnou revolver.

Prvního občánka Zlína v krajské nemocnici přivítal primátor města

Prvním dítětem Zlína, které se letos narodilo ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati (KNTB), je Kristián Ševčík. Včera ho v porodnici navštívil primátor Zlína Miroslav Adámek. Přinesl mu hračky a maminc...

Od pondělí dojde ke změnám v hromadné dopravě

Od 7. ledna dochází k některým trvalým i dočasným úpravám v provozu linek MHD v Praze i příměstských autobusových linek PID. Úpravami je reagováno na výsledky přepravních průzkumů nebo požadavky měst,...

Od pondělí dojde ke změnám v hromadné dopravě

Od 7. ledna dochází k některým trvalým i dočasným úpravám v provozu linek MHD v Praze i příměstských autobusových linek PID. Úpravami je reagováno na výsledky přepravních průzkumů nebo požadavky měst,...

Navrhněte kandidáty na Cenu města Olomouce

Významné olomoucké osobnosti mají opět šanci získat Cenu města Olomouce. Olomoučané mohou navrhnout kandidáty na toto ocenění. Již počtvrté budou uděleny také Ceny za počin roku.

Janáčkova filharmonie uvede světovou premiéru

Koncert pro basklarinet, klavír a orchestr od Aleše Pavlorka zahraje Janáčkova filharmonie v Ostravě ve světové premiéře 10. ledna.

Muž se předváděl a skočil v noci do řeky. Našli ho utopeného

Tragédií skončila klukovina dvaatřicetiletého muže, který se dnes v noci utopil v řece Moravě. Stalo se tak přímo před zraky policistů, kteří původně přijeli na místo k jinému incidentu.

Brankářka Honkýšová válí ve Švédsku

Ostravské florbalové brankářce se daří v nejvyšší švédské soutěži.

Grafiky od Marca Chagalla v Ostravě

Poruba přijde o pohotovost

Modely památek zpřístupní historické objekty nevidomým

Zpřístupnit specifickými formami osobám se zrakovým postižením významné historické památkové objekty města Olomouce, to je cílem projektu, jehož další část koncem loňského roku dokončilo TyfloCentrum ...

Mladí ostravští volejbalisté vybojovali stříbro

Starší žáci VK Ostrava se blýskli na mezinárodním volejbalovém turnaji v Ostravě.

VŠB staví mateřskou školu

Ostravská univerzita zabodovala v soutěži Fakulta roku

Studentka si sehnala práci v redakci ve Španělsku

Vydavatelství hledá autora bestselleru ve třetím ročníku literární soutěže

Všichni amatérští psavci mají už po třetí možnost představit se v soutěži Hledá se autor bestselleru a získat tak přízeň nakladatele, odborné poroty i veřejnosti. Zúčastnit se může každý dosud nepubli...

Komediomat prověří improvizační nadání Carmen Jany Drgové

Populární improvizační show Komediomat bude návštěvníky Městského divadla Zlín bavit i v roce 2013. Další sérii nápaditých scének, které tentokrát prověří pohotovost a improvizační schopnosti Jany Drg...

Moravské divadlo Olomouc zve na Velký divadelní bál

Jedinečnou příležitost zatančit si na divadelním jevišti společně s herci, tanečníky či operními sólisty nabídne v sobotu 9. února 2013 Moravské divadlo Olomouc. Třetí ročník Velkého divadelního bálu ...

Dejte dívky z Ostravy na basketbal

Kde najdete velkoobjemové kontejnery

Velkoobjemové kontejnery budou přistavovány v uvedených termínech vždy od 16 do 20 hodin. Součástí přistavení je obsluha, která koordinuje ukládání odpadů, tak aby se maximálně využil celý objem konte...

Ve Vršovicích opakovaně "ulovila" zásahovka agresivní amnestované

O víkendu zasahovala ve Vršovicích nejen Speciální pořádková jednotka, ale i pražská zásahová jednotka a kriminalisté. První výjezd do ulice Žitomírská v pražských Vršovicích se odehrál krátce po pole...

Lékařská fakulta v Ostravě

Muž zmateně běhal do vozovky, s pouty na rukou skončil na psychiatrii

Celoroční soutěž závodních i rekreačních běžců - vytrvalců Zlínska 2013 začíná v únoru

Všichni příznivce běhu, jak závodního tak i rekreačního, jsou zváni k účasti v jubilejním 30. ročníku Celoroční soutěže běžců - vytrvalců Zlínska, která začíná v sobotu 9. února Během Jižními svahy ve...

Nové postihy za zvláště nebezpečnou jízdu v Chorvatsku

Změny v dopravních předpisech se od ledna roku 2013 netýkají přirozeně jen České republiky. Obecně je známo, že na jaro letošního roku bylo například odsunuto vymáhání pokut za absenci alkohotestrů ve...

Nové nízkopodlažní autobusy pro linku 205

Vydejte se za betlémy

Zloděj napadl v obchodě ochranku

Dívka prý volala o pomoc, ale ukázalo se, že křičela při milování

Policie hledá svědky nehody na přechodu v Olomouci

Nechcete být na Valentýna sami? Seznamte se v divadle

Pro všechny nezadané, kteří chtějí být na svatého Valentýna už zadaní, připravují Městská divadla pražská na sobotu 9. února od 18 hodin v Divadle Rokoko další z večerů pro nezadané ženy a muže ve věk...

Sochař Antonín Kroča mladší míří do Mlejnu

Syn hukvaldského malíře Antonín Kroča ml. představí svou tvorbu v ostravské galerii Mlejn.

Odborné přednášky a tvoření v Mateřském centru Klubíčko

Mateřské centrum Klubíčko si na leden pro své návštěvníky připravilo bohatý program. Podívejte se.

Studenti JAMU představí v Zetku prvotinu J. W. Goetha Triumf citovosti

Divadelní studio Marta při JAMU Brno uvede v pondělí 21. ledna v 19 hodin ve Studiu Z dramatický vrtoch Johanna Wolfganga Goetha Triumf citovosti v překladu a režii Niky Brettschneiderové.

Svinovský hřbitov bude větší

Rodinné centrum zve na seminář o dobrovolnictví

Rodinné centrum Kamarád Nenuda zve na již třetí seminář z cyklu Neziskový sektor tentokrát na téma „Dobrovolnictví“.

Odborná praxe patří ke studiu

Následující články

Knihovna zve na představení nové knihy Josefa Holcmana

Na představení nové knihy Stroj se (ne)zadrhl spisovatele Josefa Holcmana zve ve středu 9. 1. 2013 Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

Mladíci se prali na zastávce ve Svinově

Praha 4 přivítá hereckou hvězdu ze seriálu Star Trek!

Kulturní centrum Novodvorská se v sobotu 19. ledna stane dějištěm největšího samostatného setkání fanoušků Star Treku - jednodenního festivalu CzechTREK 2013.

Za Kašpárkem do sokolovny

Tip na Valentýna: sněhová koule z vlastní fotky

Překvapte svého milého nebo svoji milou originálním dárkem! Vyrobte své lásce sněhovou kouli ze své vlastní fotografie! Těžítko ve tvaru koule, ve které sněží, určitě ještě nemá...

Kdo získá státní vyznamenání?

Do 31. března 2013 mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení a na udělení státních vyznamenání.

25 vězňů již navštívilo sociálního kurátora

Petr Lysáček vystaví obrazy v ostravské Industrial Gallery

Děti navrhly podobu veřejných prostranství v Porubě

Nejdražší benzin je stále na "sedmičce"

Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil na začátku letošního roku o dva haléře na průměrných 35,83 koruny za litr. Nafta naopak zdražila o dva haléře na 35,98 koruny za litr. Vyplývá to z údajů spol...

Ostravský domov Kamenec je nejlepší v republice

Jaroslav Koléšek v Sokolské

Labutí píseň Mileny Marcilisové Kočičí hra bude mít derniéru

Se slavnou tragikomedií o umění žít Istvána Örkényho Kočičí hra se rozloučí ve středu 23. ledna v 19 hodin v Dílně 9472 Městské divadlo Zlín. V hlavních rolích dvou stárnoucích sester Erži a Gisely se...

Epic Chants Tour 2013 nabídne světové hity ve stylu gregoriánských chorálů

Mimořádný zážitek - unikátní propojení známých rockových a popových skladeb s mystickou chorálovou hudbou a nejmodernější scénickou show nabízí Epic Chants Tour 2013 fenomenálního vokálního uskupení G...

Poznáte "navoněného" lupiče?

Policisté pátrají po neznámém pachateli, který se již čtyřikrát vloupal do stejné prodejny. Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu pátrají po zatím neznámém muži, který již čtyřikrát vykradl stejnou...

Pozvánka na karneval do Jinonic

Historické přednášky Pražské informační služby

Radniční hodiny ve směru na Slezskou budou opět svítit

Buddhisté budou mít centrum v Holešovicích

V bývalé továrně v holešovické ulici Na Maninách vznikne největší buddhistické centrum v Česku. Ve zrekonstruovaném objektu bude meditační sál pro 250 lidí, výstavní prostory a konat by se zde měly i ...

Miliony na zateplení domů

Do Stounu přijede Sto zvířat

Ve frýdeckém hudebním kubu Stoun zahraje kapela Sto zvířat.

Nejhezčí vánoční stromy měli v Karviné a Novém Hrádku

Soutěž o nejkrásnější vánoční stromy, které zdobily centra českých měst a obcí, je u konce. Společnost Ekolamp, která soutěž uspořádala, zveřejnila výsledky hlasování. Cekový počet hlasujících byl úct...

V nemocnici bude autogramiáda spisovatelky Inny Rottové

Poslední lednový den se od 16 hod. uskuteční v objektu Naše kavárna v areálu Thomayerovy nemocnice autogramiáda spisovatelky Inny Rottové.

Nejkrásnější vánoční strom měli v Karviné a v Novém Hrádku

Společnost EKOLAMP chtěla prostřednictvím kampaně "Rozsvítíme Vaše Vánoce" připomenout důležitost a smysluplnost sběru a recyklace světelných zdrojů.

U Anděla bude Montessori škola

Lednový program Divadla Orfeus

Galerie se rozloučí s Domem umění výstavou Od památníku k památníku 1933–2013

Malá komorní výstava s podtitulem Rozloučení s Domem umění představuje 80 let historie Památníku Tomáše Bati. V jeho přestavěných prostorách pod novým označením Dům umění (1948) působily přes půl stol...

Čpavek v ovzduší zdraví neohrožoval

Čpavek v hodnotách neohrožujících zdraví, překročený prachový limit. Takové jsou výsledky měření stavu ovzduší, které provedly mobilní laboratoř hasičů a měřící vůz HORIBA Zdravotního ústavu z Ostravy...

Barva očí se mění až do tří let. Zelené oči jsou téměř vzácnost, hnědé má skoro každý

Řada nastávajících rodičů přemýšlí nad vzhledem svého dítěte, mimo jiné i nad barvou jeho očí. Tu ale není jednoduché předem určit. Většina dětí se narodí s modrou či šedomodrou barvou očí, jejich sku...

Barva očí se mění až do tří let. Zelené oči jsou téměř vzácnost, hnědé má skoro každý

Řada nastávajících rodičů přemýšlí nad vzhledem svého dítěte, mimo jiné i nad barvou jeho očí. Tu ale není jednoduché předem určit. Většina dětí se narodí s modrou či šedomodrou barvou očí, jejich sku...

V soutěži o nejhezčí vánoční strom zvítězily Karviná a Nový Hrádek

Do klání, které tradičně organizuje společnost Ekolamp, se vloni zapojilo celkem 48 měst a 32 obcí.O vítězi rozhodli návštěvníci internetových stránek www.rozsvitimevasevanoce.cz. Absolutně nejvyšší p...

V soutěži o nejhezčí vánoční strom zvítězily Karviná a Nový Hrádek

Do klání, které tradičně organizuje společnost Ekolamp, se vloni zapojilo celkem 48 měst a 32 obcí.O vítězi rozhodli návštěvníci internetových stránek www.rozsvitimevasevanoce.cz. Absolutně nejvyšší p...

Na Františkov pojedou trolejbusy

Středoškoláci soutěžili s vlastními roboty

Ocenění judistů Baníku Ostrava

Sezonu na olomouckém výstavišti zahájí veletrh cestovního ruchu

Novou sezonu Výstaviště Flora Olomouc tradičně otevře veletrh služeb cestovního ruchu a využití volného času Tourism Expo. Letošní, už 18. ročník, se bude - trochu netradičně - konat ve dnech 15. - 17...

V bývalé cukrárně v Porubě našli dělníci dělostřelecké granáty

Ve spánkové laboratoři KNTB zjistí příčiny poruch spánku

Od dubna 2005 se lékaři ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), zabývají diagnostikou a léčbou poruch spánku, a to ve spánkové laboratoři, která je součástí plicního oddělení. Dosud zde vy...

Požár skladů HP Tronic dodávky elektroniky neohrozí

Velký požár zachvátil skladové prostory společnosti HP Tronic Zlín ve Zlíně 9. ledna 2013 v nočních hodinách. Konkrétně se jednalo o budovu č. 103 v areálu Svit Zlín. V prostorách sedmipatrové budovy ...

Co v inzerci nejvíc táhne? Přesný popis lokality a jasná cena zvýší poptávku po nemovitosti až o polovinu

Špatná inzerce může odsunout zajímavou nemovitost na samé dno zájmu. Mizerná fotodokumentace, podezřele nízká cena, chybějící lokalita, to vše odradí potenciální kupce či nájemníky hned v počátcích ro...

Baletní škola zve na ukázkovou hodinu

Co v inzerci nejvíc táhne? Přesný popis lokality a jasná cena zvýší poptávku po nemovitosti až o polovinu

Špatná inzerce může odsunout zajímavou nemovitost na samé dno zájmu. Mizerná fotodokumentace, podezřele nízká cena, chybějící lokalita, to vše odradí potenciální kupce či nájemníky hned v počátcích ro...

Loupež v prodejně potravin

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu pátrají po podezřelém z loupeže.

Nejhezčí vánoční stromy byly v Karviné a v Novém Hrádku

Společnost EKOLAMP prostřednictvím kampaně "Rozsvítíme Vaše Vánoce" připomněla důležitost a smysluplnost sběru a recyklace světelných zdrojů.

Bavte zvířata v zoo Praha!

Lednové soboty v pražské zoo patří zábavě pro zvířata. Každý, kdo vyrobí hračku lvici Aishe či jiným zvířatům ve speciální dílně ve Vzdělávacím centru, získá vstupenku na příští návštěvu za 1 korunu n...

Olomoučtí policisté vyšetřují další případ otravy metanolem

Magistrát ušetří na energii

Hrdinské činy si zaslouží být oceněny. Nominujte je na Cenu Salvator

Studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně už podesáté umožní občanům, aby ocenili své blízké či známé za jejich statečné činy. Aby Cenu Salvator 2012 převzal právě Váš hrdina, je nutné, abyste ho nomin...

Praha 10 třetí v soutěži Město pro byznys

Další ocenění získala Praha 10. Obsadila třetí příčku v letošním ročníku prestižní soutěže Město pro byznys. K bronzové příčce přispěla podle organizátorů soutěže vstřícnost a ochota úředníků, jejich ...

Ve Frýdku-Místku chtějí za prezidenta nejvíce Zemana, druhý skončil Dienstbier, třetí Schwarzenberg

Články abecedně vzestupné

Herečka Mahulena Bočanová se zamilovala – do psa!

Herečka Mahulena Bočanová má po delší době novou lásku. Tentokrát se ale nejedná o muže! Pořídila si místo něj roztomilé osmitýdenní štěně anglického bulteriéra. Jen co si ho přivezla domů, hned s ním...

Herečka Mahulena Bočanová: Máma mne u pomníku zmlátila pórkem!

Temperament a šarm herečce a moderátorce Mahuleně Bočanové (51) rozhodně nechybí a mohla by oboje snad i rozdávat. Právě tak jako životní optimismus.

Herečka Martina Šnytová: Poprvé jsem před lidmi vystupovala v šesti letech

Martina Šnytová je ve svých 28 letech vekou hvězdou ostravské operetní a muzikálové scény. Nastudovala téměř 20 hlavních rolí a v současné době září v muzikálu Funny Girl.

Herečka Máša Málková: Nezvykejme si na divadlo online!

Na hereckou dráhu se Marie (Máša) Málková (39), okatá dívka z Podblanicka, vydala na základě pobídky „tak to zkus!“ Zkusila, uspěla a dnes si její tvář mnozí vybaví při vyslovení názvu filmu Fotograf ...

Herečka Nikola Ďuricová: Uklidňují mě zvuky tibetských mís

Slovenskou herečku a zpěvačku Nikolu Ďuricovou (27) znají především milovníci muzikálů. Nyní ji však mají možnost poznat i v jiné rovině, a to jako tanečnici v soutěži Roztančené divadlo.

Herečka Patricie Solaříková: „Miluji Smíchov pro jeho klid“

Už více než deset let je jméno Tereza Jordánová z nekonečného seriálu Ulice spojené s tváří herečky Patricie Solaříkové (28). Rodilou Pražanku můžete nově vidět také v Branickém divadle, popřípadě na ...

Herečka Sandra Nováková má novou lásku

S nápadem na charitativní kalendář, ve kterém by byly zachyceny osobnosti televize Nova společně s pejsky, přišla herečka Patricie Solaříková a postarala se také o produkci.

Herečka Simona Hába Zmrzlá: Školili nás kluci ze zásahovky

Jako malá často sledovala televizního poručíka Columba při práci. Nyní herečka Simona Hába Zmrzlá (33) jde v jeho fiktivních šlépějích a sama patří v oblíbeném detektivním seriálu Odznak Vysočina k ús...

Herečka Simona Stašová: Ostrava je můj druhý domov

Simona Stašová jezdí do Ostravy minimálně jednou měsíčně – za divadlem a hlavně za tatínkem, který tady žije.

Herečka Štěpánka Fingerhutová: Už nejsem tolik naivní

Na pohled křehká herečka Štěpánka Fingerhutová (26) na sebe upozornila především v televizních seriálech Lynč, Ordinace v růžové zahradě 2 či Devadesátky. Ale ani oblast filmů jí není cizí. Nově ji uv...

Články abecedně sestupně

Heřmaňák a Náplavka: farmářské trhy se mění na vánoční. Náplavku čeká pauza

Farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží a částečně bezobalový trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí obohatily svou nabídku o vánoční sortiment. Náplavku čeká krátká zimní pauza. Heřmaňák bude fungovat b...

Herečky potěšily nemocné děti

Za dětmi hospitaliizovanými v Městské nemocnici Ostrava se vydaly Michaela Kuklová a Ivana Jirešová.

Herečky pokřtily „kočičí“ knihu mlékem

Známé herečky Ivana Jirešová a Nela Boudová křtily pokračování knihy Davida Michieho Dalajlamova kočka a umění příst. Nový půvabný příběh o podivuhodném životě kočky Jeho svatosti, který se u čtenářů ...

Herecké studio Oldstars přijímá nové členy

Občanské sdružení Oldstars působí v pražském divadelním světě již od roku 2001. Jeho Herecké studio v současnosti tvoří osm skupin různého věku, zaměření a zkušeností, jež spojuje láska k divadlu a di...

Herečka Zuzana Žáková: Z kritiky jsem se nehroutila

Zatím nejvýraznější filmovou rolí pohledné herečky Zuzany Žákové (23) byla princezna Adélka v diváky zavržené pohádce Když draka bolí hlava. Nicméně její talent nešlo přehlédnout, což dokazuje i na pr...

Herečka Zuzana Truplová: Přijít do Ostravy v 15 letech? Tak to byl šok

K nejvýraznějším tvářím oceňované Komorní scény Aréna patří Zuzana Truplová, Exceluje v Přízracích nebo Neuvěřitelných příhodách Julie a Nataši. V ostravských klubech vystupuje také jako raperka.

Herečka Věra Kubánková oslaví devadesátiny na jevišti Divadla Na Jezerce

Představení úspěšné hry Komedianti v režii Arnošta Goldflama věnuje 23. června Divadlo Na Jezerce vynikající herečce Věře Kubánkové k jejím 90. narozeninám.

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Ra...

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Ra...

Herečka Tereza Kostková: Volnost a pestrost mi vyhovují

Domluvit si s Terezou Kostkovou termín rozhovoru trvalo přes čtyři měsíce. Patří totiž k neobsazovanějším herečkám, natáčí seriály, moderuje a vystupuje v několika pražských divadlech. Nakonec urvala ...