Počasí
Praha 2 °C Čtvrtek, 01. prosince 2022, Svátek má Iva
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Herečka Zuzana Truplová: Přijít do Ostravy v 15 letech? Tak to byl šok

K nejvýraznějším tvářím oceňované Komorní scény Aréna patří Zuzana Truplová, Exceluje v Přízracích nebo Neuvěřitelných příhodách Julie a Nataši. V ostravských klubech vystupuje také jako raperka.
Zuzana Truplová. Foto: Robert Mročka Zvětšit
Zuzana Truplová. Foto: Robert Mročka

Jste rodačkou z Jihlavy. Tam vás poprvé okouzlilo divadlo?
V Jihlavě jsem začala chodit na osmileté gymnázium a při něm působil divadelní spolek Hobit. Oblíbené divadlo, v němž dřív hráli například Jiří Havelka nebo Marek Hovorka. Začala jsem do souboru chodit, hodně mě to bavilo a rozhodla jsem se, že se chci divadlu věnovat dál. Proto jsem se přihlásila na konzervatoř.

Kolik lidí na vás v Jihlavě chodilo?
Hrávali jsme v místním Divadle Na Kopečku. To mělo sál asi pro 200 diváků. Bylo to kupodivu větší divadlo, než je Komorní scéna Aréna. A bylo vyprodáno, i když jsme hru reprízovali třeba desetkrát. Jezdili jsme také kočovat do okolí a tam jsme měli také plno. Navíc jsme se účastnili festivalů, například festivalu Mezi ploty anebo různých divadelních přehlídek.

Jaký jste měli repertoár? Byly to hlavně komedie?
Převažovaly komedie, ale hráli jsme i vážné věci. Pro děti jsme nastudovali úspěšnou inscenaci Medvídek Pú, ale bavili se na tom i dospělí. Já hrála Králíčka.

Studovala jste gymnázium. Kdy jste začala chodit na konzervatoř? 
Zjistila jsem, že gympl pro mě nebude to pravé ořechové. Nejsem žádný velký studijní typ. Chtěla jsem hrát divadlo a za tím jsem si šla. Hlásila jsem se proto v 15 letech na konzervatoř do Prahy, jelikož se v Brně se ten rok neotvíral ročník. Protože jsem na gymnáziu dodělala základní školu, mohla bych přejít. Jenže mě nevzali.

Neuspěla jste u zkoušek?
Neudělala jsem pohybovou část. Byla jsem trochu dřevo. Profesionální tanečník po nás chtěl celkem složité choreografie, nebo možná jen mě přišly složité. A tak jsem pohořela.

Vím, že jste vystudovala konzervatoř v Ostravě. Tam jste nemusela dělat pohybové zkoušky?
Musela, tam jsem prošla s odřenýma ušima. Ale bylo to jiné. Důraz se nekladl na tanec jako takový, ale na pohybovou improvizaci.

Do Ostravy jste přišla v 15 letech z Jihlavy. Jak na vás Ostrava zapůsobila?
Šok. V 15 letech to byl docela tvrdý náraz. Bydlela jsem na internátu ve Vítkovicích, takže jsem hned zažila tu pravou Ostravu z první ruky (smích). Trvalo mi docela dlouho, než jsem si tady našla kamarády a přátele.

Jak to vše brali doma?
Moc dobře ne. Maminka z toho byla hodně špatná, táta v pohodě, ten se moc nestresoval. Zpočátku za mnou jezdili, pak si dali delší pauzu.

Naštvala jste je něčím?
To ne, problém byl jinde. Přijeli během prváku na rodičovské schůzky na konzervatoř a byli dost překvapeni. Nechápali systém školy, předměty, jak a co se učíme, co po nás učitelé chtějí. Řekli mi: „Zuzanko, my tomu moc nerozumíme, hlavně tu školu dodělej!“ Není se čemu divit, když je táta inženýr a maminka pracuje na úřadě. Podruhé přijeli, když jsem byla ve třetím ročníku. To už jsme hráli celé představení ve velkém sále. Pak začali jezdit do Arény, což je nutím dodnes.  Dneska vím, že odjet v patnácti do Ostravy, bylo správné rozhodnutí a mám radost, že jsou na mě naši hrdí.

Hráli jste během studií často v ostravských divadlech? 
Někteří spolužáci hostovali v divadlech už v prvním ročníku. Já takové štěstí neměla a k hostování jsem se dostala až ve třeťáku. V Divadle Jiřího Myrona jsem hrála v pohádkovém příběhu Čarodějnice režiséra Pavla Šimáka a pak přišla Aréna.

Co bylo vaší první rolí v Aréně?
Dělala jsem konkurz na jednu z hlavních rolí do hry Tetování. V konkurzu nás bylo pět holek z ročníku a mě nevzali. Roli dostala Natálka Holíková. V té chvíli jsem se tak trochu zhroutila, byla to pro mě strašná prohra a zklamání. Obrečela jsem to, ale krátce nato přišla z Arény nabídka na přebrání role Amy v Brýlích Eltona Johna za Vlaďku Čapkovou, která právě odcházela do angažmá v Jihlavě, do mého rodného města. Pro mě to byla zajímavá paralela. Hrála jsem pak ještě Ofélii v Hamletovi a díky této roli mi Aréna nabídla angažmá.   

Nastupovala jste do Arény, která byla malým divadlem. Najednou se Komorní scéna Aréna stala nejlepším českým divadlem. Co říkáte na ten vzestup?
Je to super. Mám velkou radost, že jsme dostali Radokovu cenu pro nejlepší české divadlo. Jsme prostě nejlepší, máme kvalitní herce, režiséry, skvělého dramaturga. Divadlo, tak jak jej hrajeme v Aréně, se u nás už moc nedělá. Ostatní divadla jsou zahlcena stylizací, zbytečnými světly, divnými kulisami a kostýmy, a zapomíná se při tom na srozumitelnost děje. Myslím si, že i to rozhodlo, proč jsme cenu Alfréda Radoka dostali zrovna my.

Nezdá se vám, že když divadlo získá ocenění, začne dávat vážné kusy? Jakoby najednou bylo nepatřičné hrát v dobrém divadle komedie.
To je otázka spíše na dramaturga. V nové sezóně neuvádíme žádnou komedii, to je pravda. Všechno jsou vážné věci. Na repertoáru ale komedie máme, třeba Penzion pro svobodné pány už měl přes sto repríz.

A vy sama hrajete raději vážné nebo komediální role?
Nejraději hraji komedie. Mám ráda, když se lidé smějí, ale všechno má něco do sebe.

Jak se učíte texty?
Celkem dobře. Zapamatuji si je většinou už u čtené zkoušky. U větších rolí se samozřejmě připravuju doma.

Nikdy jste text nezapomněla?
Jen jednou, při Hamletovi. Měla jsem okno a v Hamletovi moc improvizovat nemůžete. Tak jsem odříkala text, který měl být na jiném místě.

Poznali to lidé?
Myslím, že ne. Tak velká chyba to zase nebyla. Divák nemá šanci poznat, když se trochu změní text nebo herec nastoupí o něco později.

Neodbouráváte se navzájem naschvály?
U nás je na to expert Albert Čuba. Většinou to ale končí tak, že odbourá hlavně sám sebe a tomu říkám umění. Je to prostě náš Mesiáš slova (smích). Tyhle srandy se ale dají dělat jen u zaběhnutých věcí a komedií. Těžko si dokážu představit, že by takhle blbnul u Přízraků.

V Neuvěřitelných příhodách Julie a Nataši hrajete raperku. Obsadil vás režisér proti, že jste raperkou i ve skutečnosti?
Něco ze mě ve hře je. S tím obsazením to bude pravda. Na druhé straně to není hra o mně. Rapy nejsou moje, nepsala jsem si je já a beru to tak, že jde pouze o roli.

Kdy jste se vůbec dostlal k rapování?
Odmalička jsem poslouchala český rap. Tedy v době, kdy ještě nebyl tak populární jako dnes. Chtěla jsem sama rapovat. Někde na večírku mě slyšel rapovat kamarád a dnes manažer Jaro Vacek, domluvil mi studio v Praze, kde jsem nahrála tři treky (rapové skladby – pozn. red.). Umístili jsme je na internet, měly dobrý ohlas, tak jsme se pustili do dalších. Natočila jsem jich asi 20, polovinu jsme zveřejnili. Teď se snažím připravit svou desku, což by byl po divadle můj další splněný sen. Dříve než za rok to ale nebude.

O čem jsou texty?
O mně. Je to moje zpověď. Rap nedělám pro lidi, ale hlavně pro sebe a je na každém, jestli si to chce poslechnout.

Vystupujete raperka i na veřejnosti?
Občas se objevím na menších koncertech či akcích. Spíš lokálně. Nic velkého. Rozhodně nevyprodávám kluby.

Loni jste si zahrála ve filmu Isabel. Vybral si vás režisér Lukáš Melník přímo, nebo jste prošla konkurzem?
Přišel za mnou rovnou. Kývla jsem na jeho nabídku. Získat zkušenost před kamerou je vynikající, hlavně tady v Ostravě, kde herci tolik filmových příležitostí nemají.

Co jste říkala na filmové kritiky, kteří se do filmu docela tvrdě obuli?
Lukáš Melník si tímto filmem splnil svůj sen a to na něm obdivuji. Natočit film není jednoduché. Výsledek možná není stoprocentní. Nejde o profesionální film, nebylo na něj dostatek peněz. To by měli kritici vzít v úvahu. Podle mě film není vůbec špatný a jeho téma je zajímavé.    

Teď hrajete v Pečeném sněhulákovi, který běží v pondělí večer na ČT1. Jaké máte ohlasy?
Zvedla se kolem toho vlna nepříjemné kritiky, na druhé straně mi volají známí a říkají, že se dobře pobavili. Točili jsme převážně v Ostravě.

Když natáčíte skeč pro Pečeného sněhuláka, dokážete odhadnout, zda je to vtipné?
Ano, u některých zkoušek jsem se dívala na kolegy a hodně se nasmála. Z toho se dá odhadnout, že se zasmějí i diváci.

Obraťme nyní list. Zajímalo by mě, kde v Ostravě bydlíte?
Poblíž Dolu Jindřich. Chtěla jsem mít bydlení poblíž centra, což vlastně byly i mé předchozí adresy. Nejdříve jsem bydlela přímo na Elektře, pak v Přívoze, později u Komenského sadů a teď u Jindřicha.

Kam se chodíte bavit? Vím, že jeden z vašich raperských textů se týká Stodolní ulice. Takže je to místo, kde trávíte večery? 
Tam jsme chodili se spolužáky během konzervatoře. Nevyhledávali jsme diskotéky, ale spíše bary, kde jsme mohli sedět, popíjet a povídat si. Když jsem začala hrát v Aréně, chodívali jsme do legendární hospody Alibaba, která je už bohužel zavřená. Teď zajdeme do Díla, Radioklubu, Absintového klubu Les, do kavárny Stará Aréna… O víkendu si ráda zajdu do klubů Marley a Barrák na nějaký koncert a během týdne chodím zapařit do Ikara. Na Stodolní už moc nechodíme. Jen když mi přijedou kámoši z Jihlavy, co na Stodolní ještě nebyli.

Chodíte ve volném čase i do ostatních ostravských divadel?
Často. Nechci si nechat ujít žádnou novou hru. Pro herce je důležité, aby měl přehled, aby věděl, co se hraje i v jiných divadlech. Mám mezi herci hodně kamarádů, takže se je tímto snažím podpořit. 

Máte ještě nějaké koníčky?
Ráda hraji společenské hry. Jsem hravý člověk. Teď se v Ostravě rozjíždí zajímavý vědomostní kvíz. Vše probíhá ve Staré Aréně. Další kolo proběhne 13. října od 20 hodin, takže neváhejte a přijďte. Já tam budu určitě.

A co hry na počítači?
Taky. Mám doma herní konzoli xbox a to mluví za vše. Ráda si také zahraju bowling, šipky nebo fotbálek. Vlastně si ráda zahraju všechno, co se dá hrát u piva.

 

Profil
Zuzana Truplová
se narodila 19. listopadu 1990 v Jihlavě. Jako studentka gymnázia hrála v divadelní společnosti Hobit. Následně vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Díky hostování v Komorné scéně Aréně získala v tomto divadle angažmá. Aréně je věrná dodnes. Kromě herectví se jako MC Zuzka věnuje rapování a uvažuje o vydání své vlastní desky.   

Podobné články


Předchozí články

Endoskopie nahrazuje chirurgii

Endoskopové z celé republiky se školili v Nemocnici Frýdek-Místek.

Město přispěje nemocnici, pro seniory zřídilo Centrum hygieny

Centrum osobní hygieny vznilo v Doěm s poečovatelskou služřbou Místku. Slouží seniorům a tělesně postiženým, kteří nemají vlastní koupelnu.

Bruslaři a cyklisté ohrožují maminky s kočárky

Na stezkách kolem Ostravice se proplétají chodci, in-line bruslaři a cyklisté. Pomohlo by rozšíření stezky a odděleních chodců od cyklistů a bruslařů.

Bruslaři a cyklisté ohrožují maminky s kočárky

Na stezkách kolem Ostravice se proplétají chodci, in-line bruslaři a cyklisté. Pomohlo by rozšíření stezky a odděleních chodců od cyklistů a bruslařů.

Děti čeká zábava s lampiony

Dětská zábava v Národním domě vyvrcholí 25. října lampionovým průvodem.

Adra pořádá charitativní módní přehlídku

Módní přehlídka Adry 30. října.

Farmářšké trhy na místeckém náměstí

Beskydské farmářské trhy - termíny v říjnu.

Říjnový minibazar v Místku

Proděj dětského oblečení, hraček, kočárků a sportovních potřeb.

Seminář poradí, jak na dětskou zlobu

Odborníci poradí maminkám v Místku 14. října.

Odběratelé zeleniny pomáhají zdravotně postiženým

Handicap-chráněná dílna zaměstnává zdravotně postižené. Ti najdou šest nových míst i v zrekonstruované Plackárně v Místku.

Výprava za horskou službou

Děti z Frýdku-Místku se vydají do Frýdlantu za horskou službou.

Každý si vyrobí dekorace z proutí

Akce Centra maminek Broučci z Místku.

Koláče se budou péct v sobotu

Středisko volného času Klíč naučí péct koláče.

Průvodce provede městem zájemci o historii

Vycházky s průvodcem Frýdkem a Místkem se konají v sobotu 18. října.

Mateřská v pohybu? Zkuste Strollering v Malešickém parku

Šáša, čáp, kačenka, medvídek... To není pexeso či domino, jsou to posilovací a kardio cviky, které využívá Strollering, tedy cvičení s kočárkem.

Do Tróji po novém mostě. Po čtyřech letech

O víkendu 4. října byl slavnostně pro veřejnost zpřístupněn Trojský most. Dopravě začal sloužit o dva dny později, v pondělí 6. října.

Kde vám v centru nalijí kohoutkovou vodu?

Kdo by si myslel, že pokud si objedná v restauraci vodu z vodovodu, dostane ji zdarma, mýlil by se. Pravdou však je, že kohoutková voda je zpravidla o poznání levnější než ta balená, v nápojovém lístk...

Výstaviště bylo plné klenotů

Holešovické Výstaviště se o minulém víkendu rozblyštělo vzácnými šperky a bylo plné tikotu desítek hodinek – náramkových i nástěnných.

Světový den zraku: na Karlově náměstí oslepnou sochy, na Hrad přijedou světoví oční chirurgové

Na 10. října připadá Světový den zraku. A Češi mají opravdu co slavit. Česká oftalmologie totiž patří ke světové špičce. Na faktu, že se zrak Čechů stále zhoršuje, to ale nic nemění.

Senioři běželi na výbornou

Věk mají sice úctyhodný, přesto běhají tak, že by jim leckterý o dost mladší mohl závidět. Řeč je o seniorech, kteří se v sobotu 4. října zúčastnili ve Stromovce akce s názvem Seniorská míle.

Ceny za alternativní umění uděleny

V Praze 4. října proběhl v Divadle Na zábradlí slavnostní večer, kde byly vyhlášeny vítězné projekty v oboru alternativní umění.

Opravy Vrtbovského paláce se chýlí ke konci

Do závěrečné fáze vstoupila začátkem října náročná rekonstrukce Paláce Thurn-Taxisů nebo také Vrtbovského paláce v Letenské ulici. Opravami prošlo 2 500 metrů čtverečních místností, sálů, bývalých kon...

Pilíře demokracie: tak vypadá nová pamětní deska Václava Morávka, která je opět na Prašném mostě

Na Prašném mostě v Praze 6 byl dnes 6. října odhalen památník štábního kapitána Václava Morávka. Ten je v podobě tří kamenných sloupců, které mají představovat trojici odborářů, do níž Morávek patřil,...

Jižní Město ocenilo významné osobnosti čestným občanstvím

Celkově byla předáná 3 čestná občanství a 8 cen Prahy 11

Nová publikace o Praze 10 byla pokřtěna

„Když jsme knihu dokončili, napadlo mne, že v Praze 10 je pohromadě celý stát,“ uvedl na křtu nové publikace „Praha 10 známá neznámá“ v pondělí 6. října v Galerii Deset Milan Polák, jeden z jejích aut...

Senioři běželi další míli. Ve Stromovce

V sobotu 4. října se uskutečnil již třináctý ročník oblíbeného běžeckého závodu pro seniory nad šedesát let věku "Seniorská míle". Závody se běžely tradičně v pražské Stromovce.

Autoshow lákalo na přehlídku motoristických lahůdek

Holešovické Výstaviště se o víkendu stalo místem letošní největší přehlídky novinek automobilového průmyslu v naší republice. Hlavním tahákem této výstavy byl vůz McLaren P1 špičkový model této britsk...

Výstavy ve Frýdku-Místku

Výstavní program na říjen a listopad 2014

Ředitel gymnázia a lídr Našeho Města F-M Marek Šimoňák: Obnovíme důvěru v magistrát

Kandidátku hnutí Naše Město Frýdek-Místek vede do komunálních voleb středoškolský učitel, ředitel gymnázia, historik a cyklista Marek Šimoňák.

Na Puzzle festivalu se pokusí o rekord

Na třídenním Puzzle Festivalu ve Zlíně půjde o rekord, dobrovolníci budou skládat obří puzzle. První ročník akce, která nadchne všechny milovníky skládaček puzzle, se koná od 9. do 11. října ve zlínsk...

Otrokovická Charita otevírá dveře všem zájemcům

U příležitosti Dne Charity a Týdne sociálních služeb otevírá naše Charita již poněkolikáté dveře veřejnosti. Zve do všech budov a středisek ve Zlíně a Otrokovicích.

Studie potvrdila možnost výstavby umělé slalomové dráhy v Olomouci na Mlýnském náhoně

Olomoučtí vodáci významně pokročili k realizaci výstavby první plnohodnotné umělé slalomové dráhy na Moravě. Projekt olomouckého „kanálu“ se tak posouvá z fáze myšlenky a vize do oblasti intenzivní př...

Praha 10 požádala, aby byla vila Karla Čapka kulturní památka

Z vily Karla Čapka, kterou nyní vlastní Praha 10, by v budoucnu mohla být národní kulturní památka. Praha 10 totiž po konzultacích s Národním památkových ústavem adresovala dopis ministerstvu kulturu,...

Na desítce vznikají jako podpora cyklistům nová „parkoviště“ pro kola

Praha 10 se ještě více otevře cyklistům. Jak? Po přípravě cyklogenerelu, který v minulých měsících radnice diskutovala s lidmi i odborníky na cyklistiku, vzniká nový projekt. Na určitých místech Prahy...

Messi v sukních - ve středu Liga Mistrů v Edenu proti Barceloně

Slávistky se po deseti letech opět probojovaly do ženské Ligy mistrů. Petra Divišová je jednou z nejzkušenějších fotbalistek ve Slavii. Lví měrou se podílela na zisku „double“ v minulé sezoně. Ve stře...

Další hřiště pro cvičení pod širým nebem se otevírá!

Pěkné počasí sice zcela jistě končí, ale na Černém Mostě vyrostlo další místo, kam si můžete přijít zacvičit pod širým nebem. Nové workoutové hřiště najdete v ulici Bojčenkova nedaleko stanice Městské...

Čas pouštění draků je tady! V pátek Drakiáda v Horních Počernicích!

Léto je nenávratně pryč, ale nevadí. Počasí ale stále dovoluje trávit čas venku. Vypravit se můžete třeba na kopec, kde můžete pouštět draky. Pokud chcete poměřit síly s ostatními, vyrazte třeba do Ho...

Proběhnete se z Petřína do Bohnic?

Unikátní závod, který vás protáhne městem i přírodou, proběhne v neděli 19. října. Trasa dlouhá 16 kilometrů je určena každému, kdo si na ní troufne a bylo mu již 18 let.

Hanka Kynychová dopřeje pohyb i seniorům

V prostorách Fitness clubu Hanky Kynychové budou od 13. října probíhat dlouho očekávané lekce pro seniory. Vedení cvičení se ujala lektorka, rovněž seniorka, Vlasta Ptáčková. Zacvičit si s ní můžete k...

Tip na výlet: Fascinující mikrosvět objektivem Viktora Sýkory

Botanická zahrada hl. města Prahy představila expozici s názvem Semena a plody na cestách. Je to přehlídka těch nejrozmanitějších tvarů a barev tajemného mikrosvěta, který na svých velkoformátových fo...

Největší přehlídka designu začala

Praha v těchto dnech ožila největší přehlídkou designu ve střední Evropě.

Non-stop lékáren najdete v Praze osm. Víte, kde?

Pohotovostní lékárny mají nepřetržitou pracovní dobu. Fungují stejně, jako klasické lékárny, jen většina z nich v nočních hodinách vydává léky přes pohotovostní okénko na zvonek.

"Večer s Karlem Čapkem" v Galerii Deset

Přijďte a zaposlouchejte se do díla významného spisovatele a dramatika Karla Čapka v podání známých osobností. "Večer s Karlem Čapkem" se uskuteční dnes (7. října) od 18 do 20 hodin v Galerii Deset na...

Rozhledna v botanické zahradě je otevřená

Rozhledna Čestmíra Sušky, slavnostně pokřtěná v září, se konečně otevřela zvědavým návštěvníkům. Zdržení způsobila čekání na kolaudační souhlas.

Začíná podzimní kolo čištění ulic

V průběhu října bude v ulicích Prahy 7 prováděno tradiční podzimní čištění ulic.

Marta Kubišová: Pomozte opuštěným zvířatům

Milovnice zvířat zpěvačka Marta Kubišová se stala patronkou kampaně „Pomozte naplnit misky" a my jsme ji u toho hned vyzpovídali.

4+4 dny v pohybu zahájí v pátek v Divadle Archa 20 nahých tanečníků

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zahájí v pátek 10. října v prázdném Paláci U Stýblů (bývalá diskotéka Alfa) na Václavském náměstí vernisáž rozsáhlé výstavy. 40 předních umělců z...

Praha má nové jízdenkové automaty. Zatím na dvou místech

Dnes byl zprovozněn zcela nový typ jízdenkových automatů Pražské integrované dopravy, které umějí nejen prodat jízdenku, ale i vyhledat konkrétní dopravní spojení. V nových automatech je možné platit ...

Radnice půjčuje kompostéry. Zdarma

Městská část Praha 6 ve spolupráci se společností ISEC zahajuje nový projekt. Ten má občanům zajistit propůjčení kompostérů zdarma.

O tom jak bude vypadat koupaliště ve Lhotce rozhodnou občané

Koupaliště Lhotka čekají rozsáhlé stavební úpravy, co přesně bude u vodní plochy stát se zatím neví. Rozhodnutí je na občanech Prahy 4.

Následující články

Říjen ve znamení fotografií

Po celý měsíc říjen bude Praha hostit Festival Fotograf, který bude hned v několika galeriích propagovat médium fotografie a jeho širší začlenění do současného umění.

Tip na výlet: Vydejte se historickou cestou po Buštěhradu

Nejen o víkendu si můžete udělat výlet do městečka Buštěhrad, které leží jen několik desítek kilometrů od Prahy. Uvidíte v něm hrad, architektonické památky nebo třeba Muzeum Oty Pavla.

Kde mají v centru na české speciality

Omrzely vás už speciality v podobě chobotnic, sushi nebo bifteků? Dali byste si guláš nebo svíčkovou se šesti? Vybrali jsme pro vás restaurace, kde vaří českou kuchyni za příjemné ceny. Za jídlo z den...

V technickém muzeu bude předvolební debata

Ve čtvrtek 9. října 2014 proběhne mimořádnou debatu všech kandidátů na starostu. Odehraje se v Přednáškovém sále Národního technického muzea v době od 19:00 do 21:00 hodin. Moderátorem večera bude šéf...

Velkolepá vodní show z New Yorku v Praze

Nevšední zážitek nabídne velkolepá vodní show, která slavila úspěch u diváků v New Yorku. K vidění bude ve dnech 9. – 11. října v samotném srdci Prahy a to zcela zdarma u příležitosti prvního losování...

Praha 2 bude mít další podzemní kontejnery

Na území Prahy 2 přibudou v příštích dnech další dvě stanoviště podzemních kontejnerů. Jejich osazení se právě dokončuje v Polské ulici na Vinohradech a v Trojické ulici v Podskalí. Celkem tak budou m...

Akademici slavili výročí

Akademie výtvarných umění, která sídlí na Letné, slaví tento rok 215 let od svého založení.

Jablka zaplaví Jířák. Už potřetí

Tento pátek a sobotu, 10. a 11. října 2014 od 8:00 do 20:00, respektive od 8:00 do 14:00 se na náměstí Jiřího z Poděbrad budou konat Jablečné slavnosti.

Dejte děti na… Aikido

Aikido je japonské bojové umění, které využívá účinné obranné techniky, pracující na principech kontroly rovnováhy útočníka a využití energie jeho útoku k vlastní obraně. Techniky aikido mají přitom t...

Vánoční strom pro Prahu přijede letos z Benešovska

Organizátoři Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze nemusí letos jezdit pro strom daleko. Vybraný smrk totiž pochází ze středních Čech. Letošní

Vánoční strom pro Prahu přijede letos z Benešovska

Organizátoři Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze nemusí letos jezdit pro strom daleko. Vybraný smrk totiž pochází ze středních Čech.

V Čimicích bude lesní školka

Lesní školky jako alternativa ke klasickým mateřským školkám fungují všude ve světě. Praha 8 už jednu má, nyní přibude další.

Kulturní dům Level zve na koncert Holokrků!

Multifunkční kulturní dům Level pořádá nejrůznější akce, kromě jiného také koncerty. Již zítra sem můžete vyrazit na pravou rockovou zábavu!

Přijďte si dnes vyzkoušet moderní pětiboj! Poradí vám David Svoboda, náš zlatý meddailista z olympiády!

Chcete si vyzkoušet moderní pětiboj? Právě dnes máte tuto šanci v nákupním centru Harfa. Přítomen bude také náš olympijský vítěz v tomto sportu David Svoboda!

Volby v Praze 10 – VII: O čem se mluví jako "kauzách" a o čem se vedou spory?

Mezi témata, která podle zkušeností redakce Novin Praha 10 rozdělují názory lidí, patří odlišná řešení (a náklady na jejich řešení) parkování a případných staveb souvesejících parkovacích domů, stadio...

Volby v Praze 10 – VI: Jakou známku dáte za pohotovost, nonstop lékárnu a zubní pohotovost pro děti?

Víte, že v Praze 10 můžete kromě městem zřízených lékařských pohotovostí využívat i místní radnicí podporovanou místní LSPP pro děti i dospělé vybavenou i nonstop lékárnou? Funguje tu už dvě volební o...

Volby v Praze 10 – V: Jakou známku dáte za čerpání z EU fondům, angličtinu pro předškoláky, nebo nové stromy?

Komunální volby jsou i přirozenou dobou bilancování. Při kampaních i volbách často hrají prim emoce a sympatie/antipatie. Též potřeba vymezovat se, hledat názorového protivníka, i přirozená touha po z...

Volby v Praze 10 – IV: Jakou známku dáte za zámeček, Čapkovu vilu, Moskevskou nebo tramvajové tratě?

Komunální volby jsou i přirozenou dobou bilancování. Při kampaních i volbách často hrají prim emoce a sympatie/antipatie. Též potřeba vymezovat se, hledat názorového protivníka i přirozená touha po zm...

Průvodce volbami v Praze 10 - III. Mohou mít volby vliv na lodžie nebo místa ve školkách?

Mohou mít komunální volby vliv na zasklívání lodžií či místa ve školkách? Ano i ne – rozlišujme kompetence státu i jednotlivých samospráv. Umíme rozlišovat mezi tím, jaké jsou kompetence částí státu (...

Průvodce volbami v Praze 10 - II. Kde volit, kde najít informace, a co když nemám občanku?

Zeptali jsme se za vás na úřadu Prahy 10 ohledně voleb a referend. Nejpřehlednější průvodce na otázky jako například: Kde zjistím vyjma volebních lístků kandidáty do voleb do obecního zastupitelstva (...

Průvodce volbami v Praze 10 - I. Co když nemáte lístky, co když jsou volby v patře?

Zeptali jsme se za vás na úřadu Prahy 10 ohledně voleb a referend. Nejpřehlednější průvodce na otázky jako například: Co má dělat člověk, který volební lístky k volbám nedostal, založil je, poškodil, ...

Od podzimu startuje čtvrtý ročník vlastivědných vycházek zdarma

Stejně jako v minulých letech připravila radnice ve spolupráci s Pražskou informační službou pro občany až do poloviny listopadu vlastivědné vycházky po významných památkách.

Hamerský rybník má novou cyklostezku

Novou stezku pro chodce, bruslaře i cyklisty otevřela Praha 10 u Hamerského rybníka v Záběhlicích. Promenáda spojuje Vršovice a zelené Trojmezí. Pod Jižní spojkou u ulice Na Botiči vyrostl přes Botič ...

Olomouc získala titul Trendy destinace 2014

Olomouc je prostě trendy! Potvrdilo se to v další soutěži, kde někdejší hlavní město Moravy vyhrálo díky hlasům veřejnosti první místo v kategorii Trendy destinace. Po úspěšné loňské premiéře pokračov...

Do komunálních voleb jde ve Zlíně čtrnáct stran

V komunálních volbách ve Zlíně se utká čtrnáct stran. Primátorské křeslo obhajuje Miroslav Adámek s hnutím STAN, které v roce 2010 vyhrálo zlínské volby ve spojení s TOP 09. Obě strany jdou ale letos ...

Výtvarná aukce v Chagallu se koná již tento pátek 10. října

Ostravské výtvarné centrum Chagall pořádá druhou část aukce uměleckých děl z majetku města Orlová.

Není čaj jako čaj. Víte, který je na podzim a v zimě skutečně zdravý?

Víte, že černý čaj zatěžuje srdce jako káva a je lepší se ho vyvarovat? Zelený zase ochlazuje, stejně jako to, když si do jakéhokoliv čaje přidáte citron. Výživový kouč Martin Škába radí, jaké čaje pí...

Rozhodnete o milionu. Vyberete si v anketě

V rozpočtu městské části na příští rok se objeví novinka v podobě participativní části rozpočtu. Díky němu mohou lidé diskutovat o konkrétních rozvojových projektech a následně určovat a prosazovat ty...

V některých částech Prahy 10 nepoteče voda

Z důvodu pravidelné údržby na vodovodním zařízení nepoteče v některých místech zasahujících do obvodu Prahy 10 ve dnech 14. - 16. října voda.

Kam vyhodit použité baterie?

V centru je umístěno sedm červených kontejnerů, které slouží k odkládání použitých baterií a drobných elektrospotřebičů.

Dvojka má novou poradnu. Řeší domácí násilí

Ve středu 8. října bylo v ulici Na Slupi 14 slavnostně otevřeno další poradenské centrum neziskové organizace Rosa. Specializuje se na pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem.

Parní vlaky svezou cestující na Křivoklání

Tento víkend 11. a 12. října připravily České dráhy zajímavou akci pro milovníky železniční nostalgie a rodiny s dětmi. V sobotu zamíří parní vlak na jubilejní 20. ročník rytířských slavností na Křivo...

Cirk La Putyka obsadí haly Tržnice

V areálu Pražské tržnice, bývalých jatek, se připravuje projekt nového divadelního a uměleckého prostoru, za nímž stojí přední soubor žánru nového cirkusu Cirk La Putyka.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy oslaví třetí narozeniny. Připravený je pestrý program

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy si v sobotu 11.10. připomene 3. roky své existence. 11.října roku 2011 slavnostně přestřihla pásku kmotra muzea Ljuba Skořepová a během tří let navštívily muzeum s...

Světelná záplava v centru Prahy

Jestli máte hlavní město prochozené jako své boty, a jste přesvědčení, že už vás v něm nic nepřekvapí, budete od 16. do 19. října v šoku.

Na Bulovce přijali pacienta s podezřením na ebolu

V Nemocnici Na Bulovce leží pacient s příznakem eboly. Může se ale jednat i o jinou nemoc.

Divadlo Na Jezerce oceněno v anketě Provozovna roku

Již popáté uspořádala MČ Praha 4 anketu Provozovna roku, ve které občané svými hlasy vybrali nejlepší firmy a živnostníky na území městské části Praha 4.

Díky místní znalosti našli strážníci z Prahy 4 odcizené elektrokolo

Včera v nočních hodinách se na služebnu městské policie v Praze 4 dostavil muž a oznámil zde, že mu bylo před restaurací v Čestmírově ulici odcizeno elektrokolo. Strážník operačního střediska předal t...

Již zítra Den otevřených dveří v Domynu

Domyno je moderní komplex, který nabízí mnohostranné sportovní vyžití jak pro aktivní a vrcholové sportovce, tak pro širokou veřejnost.

Švandovo divadlo uvede Dům bez Boha

Nová divadelní hra je rodinné drama o setkání s duchy minulosti. Premiéra bude v době Dušiček a Halloweenu.

Tramvaj s polepem „Barevná Praha“ je připravena vyrazit

Ve třetím ročníku soutěže „Namalujte svou tramvaj“ zvítězil návrh s názvem Barevná Praha.

Doba lampionových průvodů je tady!

Zatímco dříve jsme oslavovali lampionovými průvody výročí VŘSR, nyní je možné tímto způsobem oslavit výročí založení naší republiky, jako třeba v Čakovicích.

Odhoďte diáře a trénujte paměť. Jako senioři z desítky

Poznámkové bloky, kalendáře, elektronické diáře a pracovní obrazovky oblepené popsanými papírky, v horším případě s velkými červenými vykřičníky... Je vám to povědomé?

Podejte svědectví o osudech Židů, vyzývá muzeum holocaustu

Přímé svědky osudu českých Židů v období druhé světové války hledá americké muzeum holocaustu (The United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu). Jeho zástupci vedou už více než 15 let rozho...

Evžena Oněgina ztvární nováček zlínského souboru Vojtěch Johaník

Druhá premiéra 69. sezony v Městském divadle Zlín patří opět slovenskému režisérovi. Po Patriku Lančaričovi, který režíroval inscenaci Agent František ve službách Sherlocka Holmese, představí nadaný č...

Hradní hodokvas doplní zabijačka

Dobré jídlo a pití bude o víkendu na Slezskoostravském hradě.

Proleťte se s Karlem Zemanem

Muzeum Karla Zemana slaví ve dnech 10. až 12. října druhé narozeniny. Oslavy, které u této příležitosti proběhnou, se ponesou v duchu filmu Ukradená vzducholoď.

Tip na výlet - Parní víkend v Lužné

V sobotu a neděli 11. a 12. října můžete nasednout na Masarykově nádraží do parního vlaku a v rámci tradiční akce Poslední parní víkend se s ním vydat na výlet do Lužné u Rakovníka.

Jak znáte pražské věže?

Jednou z nejkrásnějších pražských věží je bezesporu Staroměstská mostecká věž. Je 47 metrů vysoká, každý kdo chce přejít Karlův most, musí projít její branou.

Voda nepoteče na Žižkově a na Vinohradech

Ve dnech 14. a 16. října jsou na Praze 3 naplánovány výluky vody.

Články abecedně vzestupné

Herečka Máša Málková: Nezvykejme si na divadlo online!

Na hereckou dráhu se Marie (Máša) Málková (39), okatá dívka z Podblanicka, vydala na základě pobídky „tak to zkus!“ Zkusila, uspěla a dnes si její tvář mnozí vybaví při vyslovení názvu filmu Fotograf ...

Herečka Nikola Ďuricová: Uklidňují mě zvuky tibetských mís

Slovenskou herečku a zpěvačku Nikolu Ďuricovou (27) znají především milovníci muzikálů. Nyní ji však mají možnost poznat i v jiné rovině, a to jako tanečnici v soutěži Roztančené divadlo.

Herečka Patricie Solaříková: „Miluji Smíchov pro jeho klid“

Už více než deset let je jméno Tereza Jordánová z nekonečného seriálu Ulice spojené s tváří herečky Patricie Solaříkové (28). Rodilou Pražanku můžete nově vidět také v Branickém divadle, popřípadě na ...

Herečka Sandra Nováková má novou lásku

S nápadem na charitativní kalendář, ve kterém by byly zachyceny osobnosti televize Nova společně s pejsky, přišla herečka Patricie Solaříková a postarala se také o produkci.

Herečka Simona Stašová: Ostrava je můj druhý domov

Simona Stašová jezdí do Ostravy minimálně jednou měsíčně – za divadlem a hlavně za tatínkem, který tady žije.

Herečka Tereza Dočkalová: Cena Thálie mi život nezměnila

Když Tereza Dočkalová přijela poprvé do Ostravy, lekla se továren. Nakonec zde vystudovala konzervatoř, našla si angažmá v Komorní scéně Aréna a město si zamilovala.

Herečka Tereza Kostková: Volnost a pestrost mi vyhovují

Domluvit si s Terezou Kostkovou termín rozhovoru trvalo přes čtyři měsíce. Patří totiž k neobsazovanějším herečkám, natáčí seriály, moderuje a vystupuje v několika pražských divadlech. Nakonec urvala ...

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Ra...

Herečka Tereza Vilišová: Po devíti letech opouštím Bezruče

Za nejlepší českou divadelní herečku můžeme považovat Terezu Vilišovou z Divadla Petra Bezruče. V březnu letošního roku jí byly uděleny dvě nejprestižnější divadelní ceny za rok 2013 – Cena Alfréda Ra...

Herečka Věra Kubánková oslaví devadesátiny na jevišti Divadla Na Jezerce

Představení úspěšné hry Komedianti v režii Arnošta Goldflama věnuje 23. června Divadlo Na Jezerce vynikající herečce Věře Kubánkové k jejím 90. narozeninám.

Články abecedně sestupně

Heřmaničtí fotbalisté sázejí na sehranost

Fotbalisté TJ Heřmanice jsou zatím na pátém místě tabulky I. A třídy. V budoucnu by chtěli postoupit do krajského přeboru.

Heřmánek umí spojit rodinu a zaměstnání. Kdo se přidá?

Děti nebo práce? Nebo snad děti v práci? Ale co na to šéf? Ten, komu se poštěstí narazit na zaměstnavatele s certifikátem Auditu rodina & zaměstnání, má vyhráno. Dilema mnoha rodin, matek i otců, zda ...

Heřmánek učí angličtinu přirozeně a jednoduše

Ojedinělou přímou metodou Avalon se mohou zájemci učit angličtinu v rodinném centru Heřmánek v Olomouci. „Lekce probíhá celá v angličtině a její podstatou je konverzace. Metoda je založena na systému ...

Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok

Průměrná česká čtyřčlenná rodina vyprodukuje 1,2 tuny odpadu ročně – převážnou část tvoří potravinové obaly. Zamezit nadprodukci potravinových obalů se loni na podzim rozhodli organizátoři farmářských...

Heřmaňák otevírá druhou sezónu. Dál chce minimalizovat odpady

Farmářské tržiště Heřmaňák vstupuje v roce 2018 do své druhé sezóny opět pod hlavičkou spolku Archetyp a ve spolupráci s radnicí Prahy 7. První trh letos bude již tuto sobotu 13. ledna od 10 do 15 hod...

Heřmaňák a Náplavka: farmářské trhy se mění na vánoční. Náplavku čeká pauza

Farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží a částečně bezobalový trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí obohatily svou nabídku o vánoční sortiment. Náplavku čeká krátká zimní pauza. Heřmaňák bude fungovat b...

Herečky potěšily nemocné děti

Za dětmi hospitaliizovanými v Městské nemocnici Ostrava se vydaly Michaela Kuklová a Ivana Jirešová.

Herečky pokřtily „kočičí“ knihu mlékem

Známé herečky Ivana Jirešová a Nela Boudová křtily pokračování knihy Davida Michieho Dalajlamova kočka a umění příst. Nový půvabný příběh o podivuhodném životě kočky Jeho svatosti, který se u čtenářů ...

Herecké studio Oldstars přijímá nové členy

Občanské sdružení Oldstars působí v pražském divadelním světě již od roku 2001. Jeho Herecké studio v současnosti tvoří osm skupin různého věku, zaměření a zkušeností, jež spojuje láska k divadlu a di...

Herečka Zuzana Žáková: Z kritiky jsem se nehroutila

Zatím nejvýraznější filmovou rolí pohledné herečky Zuzany Žákové (23) byla princezna Adélka v diváky zavržené pohádce Když draka bolí hlava. Nicméně její talent nešlo přehlédnout, což dokazuje i na pr...