Počasí
Praha 13 °C Pátek, 24. září 2021, Svátek má Jaromír
Go to content

Jaroslav Kmošťák sní o mistrovství Evropy v Beskydech

Bývalý motocyklový soutěžní jezdec Jaroslav Kmošťák pořádá v Beskydech jednodenní závody. To je jeho velký koníček. Živí jej však Slezská pekárna, která bojuje o své místo s hypermarkety.
Jaroslav Kmošťák. Foto: Robert Mročka Zvětšit
Jaroslav Kmošťák. Foto: Robert Mročka

Byl jste úspěšným motocyklovým závodníkem, přesto jste začal podnikat v pekárně. Proč neprodáváte motocykly? To vám musí být přece bližší.  

Úroveň českých motorek se koncem 80. let hodně zhoršila a nikdo je nechtěl. Zahraniční motorky se ještě nedovážely a myslím si, že lidé by o ně v roce 1990 ani neměli zájem. Naproti tomu tady byla velká poptávka po pekárenských výrobcích. Začátkem roku 1990 existovala ve Frýdku-Místku jen jedna pekárna, která dodávala do obchodů jen pár druhů pečiva.

 

Takže jste začali péct více druhů? Zavzpomínejte, co tehdy lidé chtěli?

Angažoval jsem rakouského pekaře, který měl zkušenosti a věděl, o co mají lidé zájem. Vyplatilo se nám to, protože tehdy stáli lidé v našich prodejnách ve frontách. Začali jsem s různými druhy koblih, dělali jsme výborné koláče a dalších třicet druhů sladkého pečiva.

Byla to pro podnikání nejlepší doba a my si neuvědomovali, že to tak nebude napořád. Hodně věcí se od té doby zhoršilo.

 

Co například?

Uvědomte si, že jsme v  současné době jediná pekárna, která tady vydržela 24 let. A co se zhoršilo? Podívejte se na rozhodnutí magistrátu, který přímo do města pustil hypermarkety jako je Kaufland. Přišli jsme o zákazníky a další nám ubere hypermarket Frýda, který se má otvírat ještě letos. Mají nižší ceny, pekárny pro ně pečou ve velkém a za jiné marže, hodně výrobků mají mražených. Kvalita a chuť je ale horší, než je tomu u nás.   

 

Vy jste neuvažoval o tom, že byste dodával pečivo do velkých řetězců?

Před lety jsem dodával pečivo do Intersparu a Hypernovy. Jenže zřídili si své pekárny, a když zjistili, co z našeho sortimentu se prodává, začali si to péct sami. Snižovali objednávky, až jsme tam skončili. A to jsme měli v podmínkách, že co se neprodalo, to nám vrátili a nezaplatili. A letos, i když jsem bytostně proti hypermarketu Frýda, jsem se tam byl poptat na podmínky, protože tam lidé chodit budou. Za prodejnu s pár metry čtverečními zaplatíte 80 tisíc korun měsíčně. Prodejnu pečiva za takových podmínek neuživíte. To by mi nakonec ani tak nevadilo, spíše mi vadí město, které menším firmám znepříjemňuje podnikání.

 

Jak město znepříjemňuje podnikání? Konkrétně vám?

Když chci na městě něco řešit, dostávám dopisy se stanoviskem, že magistrát s tím nesouhlasí. Jedná se třeba o vjezd pro zásobování nebo si chcete dát reklamu, tak zvané áčko před prodejnu a magistrát za to chce čtyři tisíce ročně. Ještě bych bral poplatek pět set korun, ale čtyři tisíce? Vůbec nemají představu, jak těžce se dnes vydělávají peníze a jak nízké jsou marže. Namísto toho, aby podporovali drobné podnikatele, tak je ničí. Jen se podívejte, jak mizí obchody z třídy T. G. Masaryka. A to měla být výstavní ulice se spoustou obchodů.

 

Dobře, ale zaplatit za „áčko“ přece neznamená zase tak velkou překážku v podnikání. 

Je to jen jedna z překážek. Nechal jsem si udělat atypický prodejní stánek podle návrhu architekta. Mohl jsem jej umístit na pozemek kamaráda v centru Místku, avšak o povolení jsem musel požádat magistrát. Umístění stánku na soukromém pozemku zamítla architekta z magistrátu s tím, že stánek zhorší pohledy na město. A kde městští architekti byli, když se stavěl Kaufland, který zastínil historické budovy na náměstí a kostel? Ti samí lidé povolili hrozný hypermarket Frýda, který svými rozměry přerostl estakádu. Těm to povolili a malým podnikatelům dělají obstrukce.

 

Nenapadlo vás zajít za někým z vedení města, vysvětlit problém a domluvit se?

Byl jsem za primátorem i za jeho náměstky. Všichni mi řekli, že se stánkem nemají žádný problém. A ve výsledku mi to magistrát stejně zakázal. Z toho je vidět, co dělají pro své občany a pro místní podnikatele.

 

Kolik máte vůbec dnes vlastních prodejen?

Celkem 15 prodejen ve Frýdku-Místku, Malenovicích, Čeladné, Bašce, Frýdlantu nad Ostravicí, Brušperku a na dalších místech v okolí. Zaměstnávám 50 lidí, v začátcích jsem zaměstnával až 90 pracovníků.

 

Jíte vaše sladké pečivo? Jak se na vás totiž dívám, tak na to moc nevypadáte…

Zkouším každý nový pekařský výrobek a každé ráno si dám kávu a buď koláč nebo koblihu.  Nepřibírám, protože jsem pořád v pohybu.

 

Kde vlastně berete recepty?

Občas s nějakou zajímavostí přijdou naši mistři pekaři. Vánočku třeba pečeme podle receptu naší babičky. Nedáváme do ní žádná zlepšovadla nebo kypřící prášky, proto má tak dobrou chuť. Podle starých receptů děláme i naše koláče. Jsou z kvalitních surovin. Nevýhodou pak je, že je nemůžeme prodávat levněji než třeba za devět korun.  

Pojďme k motorismu. Jak jste se dostal k motocyklovým závodům?

Když nám bylo nějakých 14 roků. viděli jsme s bráchou v Malenovicích starší kluky na motorkách a chtěli jsme také jezdit. Jen pro zajímavost, jedním z těch starších byl Petr Blahuta, který rovněž jezdil Šestidenní. Koupili jsme si motorky. Starý pionýr nás tenkrát vyšel na tři stovky. Dvakrát za den jsme na něm vyjeli na Lysou horu.  Pak jsme si s bráchou ještě koupili velorex, hadrovou motorku na třech kolech. Nahradil nám dodávku a jel jsem s ním na své první závody do Doubravníku u Brna. Na zahrádku na střechu velorexu jsem připevnil rozebraného pionýra, na místě jej složil, odjel závod, rozložil a zase naložil. A to jsem měl v15 letech řidičák jen na pionýra. Na velorex bylo třeba mít jiný druh řidičáku. Ale riskl jsem to. 

 

Kdy jste se dostal do reprezentace?

Nejdříve jsem jezdil za Rudou hvězdu Ostrava a na vojně za Duklu Benešov a poté za Středisko vrcholového sportu Praha. Na vojně jsem měl dobré výsledky na mistrovství republiky, takže mě nominovali na mezinárodní závody a v roce 1979 jsme na Šestidenní v Německu vyhráli soutěž o Stříbrnou vázu. O rok později jsem měl jet na Šestidenní do Francie, ale v tréninku jsem upadnul a zlomil si ruku v zápěstí. Zkoušel jsem s tím jezdit, jenže už to nešlo a musel jsem skončit. Dodnes ruku pořádně neohnu.

 

Co jste dělal po ukončení motocyklové kariéry?

Pomohl mi otec mé tehdejší přítelkyně. Zařídil mi práci v Krivém Rogu v bývalém Sovětském svazu, kde se stavěla úpravna rudy. Po roce 1989 jsem se vrátil a začal ve Frýdku-Místku podnikat. 

 

K motocyklovým soutěžím jste se vrátili po letech tím, že jste začal organizovat závody. Proč zrovna v Beskydech?

Terénní motocyklové závody mají v našem regionu svou historii. Dokonce ve Frýdlantu se kdysi jelo mistrovství Evropy. S otcem naší úspěšné stolní tenistky Milanem Hrachovým a Otakarem Galasem jsme dali hlavy dohromady a vymysleli motocyklovou soutěž, která se jela v rámci Frýdlantských sportovních her. Letos v červu se konal již 11. ročník. Na závody chodí hodně diváků, jezdců se hlásí tolik, že některé musíme odmítat. Jedná se o jednodenní závod, který doplňuje setkání bývalých závodníků. Vše organizujeme sami s podporou Frýdlantu, bez Autoklubu České republiky.

 

Proč bez podpory Autoklubu?

Bohužel činovníkům Autoklubu, který na mezinárodní úrovni zastupuje i motocyklový sport, se nelíbí, že si někdo zorganizuje vlastní podnik. Takže namísto aby nás podpořili, zakazují funkcionářům dělat u nás časoměřiče, sportovní komisaře nebo technické pracovníky a vyhrožují, že jim odejmou licenci. Takže akci pořádáme pod novým Českým svazem motocyklového sportu.  

 

Vím, že byste rád uspořádal mistrovství Evropy. Je to reálné i kvůli těmto sporům?

Evropskou licenci bychom mohli dostat přímo, takže Autoklub by s tím neměl nic společného, byť je to složitější. Stát by přispěl finančně, ale peníze by musely projít přes Autoklub, takže nějaký kompromis bychom hledali. Ale co se týká závodů, není tak velký rozdíl uspořádat český šampionát nebo mistrovství Evropy. Každou akci musíte mít zabezpečenou, jen by přijelo více závodníků a diváků.

 

Nějaké rozdíly přece musí být…

Samozřejmě. Dnes pořádáme jednodenní závod, zatímco mistrovsví Evropy se jezdí jak dvoudenní. Také bychom museli mít delší trasy. Teď jezdíme čtyřicetikilometrové okruhy, pro Evropu by okruh měl mít aspoň 100 kilometrů.  

 

Jste si jistý, že byte se domluvil s majiteli pozemků?

Soukromí majitelé jsou velmi vstřícní. Větší část tras ale vede na parcelách, které patřily Lesům ČR. A zrovna letos se stalo, že nám 14 dní před zahájením červnového závodu zavolali z Lesů ČR, že pozemky přešly pod Ostravsko-opavské biskupství a že se máme obrátit na ně. Ale musím říct, že jsem byl velmi příjemně překvapen, jak se k tomu biskupství postavilo. Vyšlo nám ve všem vstříc, za což dodatečně děkuji. Věřím proto, že bychom se domluvili i na trasách pro Evropu.

 

Profil

Jaroslav Kmošťák

se narodil 8. února 1956 v Čeladné. Základní školu vychodil v Malenovicích a ve Frýdlantu nad Ostravicí. Ve Frýdlantu se také vyučil strojním zámečníkem a maturitu si dodělal na Strojní průmyslové škole v Praze. Jako soutěžní motocyklový jezdec závodil za Rudou hvězdu Ostrava, Dukla Benešov a Středisko vrcholového sportu Praha. Dostal se do reprezentace a byl členem vítězného týmu, který vybojoval na Šestidenní v roce 1979 Stříbrnou vázu. Po úrazu zanechal sportu. V roce 1990 začal ve Frýdku-Místku podnikat, když založil Slezskou pekárnu a cukrárnu a síť prodejen s potravinářským sortimentem. V současné době zaměstnává 50 pracovníků. Organizuje motocyklové enduro závody v Beskydech.

Podobné články


Předchozí články

Praha 10 trvá na místním referendu

Zastupitelé "desítky" se v pátek 22. srpna vrátí k návrhu na vyhlášení místního referenda.

V neděli otevřou jednodenní restaurace

V neděli 17. srpna se v Praze uskuteční další Restaurant Day. Akce dává možnost všem, kteří si chtějí vyzkoušet jaké je to mít vlastní restauraci, cukrárnu či kavárnu. A to bez rizika, protože je na p...

V září mohou děti sportovat zdarma

Po celé září tak budou mít děti všech věkových kategorií šanci zajít do zapojených sportovních klubů a vyzkoušet si jakýkoliv sport. Měsíc náborů do sportovních klubů proběhne od 1. do 30. září a jeho...

V Praze se otevřou jednodenní pouliční restaurace

V neděli 17. srpna se v Praze uskuteční už druhý ročník Restaurant Day Prague. Ulice zaplaví profesionální i amatérští kuchaři, kteří budou kolemjdoucím nabízet své speciality.

Po chodbě hotelu běhala ještěrka

Dnes v noci volal překvapený pracovník hotelu v centru Prahy do Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie Praha, že na chodbě běhá ještěrka.

Nový komunitní plán už je na světě

Pracovní verze dokumentu o komunitním plánu rozvoje sociálních a návazných služeb na území Městské části Praha 3 na období 2015 – 2019 je nyní dostupná k připomínkám.

Tip: Jak poznáte čerstvou rybu?

Víte, jak poznáte opravdu čerstvou rybu. Na co se při koupi ryb zaměřit a jaké ryby byste rozhodně už jíst neměli?

V centru města si můžete zahrát šachy

Kavárník a autor projektu piána na ulici Ondřej Kobza přichází s dalším nápadem. Do centra města umístí šachové stolky. První se objeví už 18. srpna na náměstí Míru.

Zastávka Selská bude dočasně přemístěna

Od 18. do 22. srpna 2014 bude dočasně přemístěna autobusová zastávka Selská (Praha 15 - Hostivař) ve směru Opatov.

Beskydský rekord letos zařídí cyklisté

Náměstí Svobody v Místku patří v sobotu 23. srpna zábavě. Bude se na něm konat šestý ročník Beskydských rekordů.

Seriál dominanty Prahy 3: Druhá nejošklivější stavba světa

Nejvyšší pražská stavba Žižkovská televizní věž moc pozitivních odkazů nesklidila. Podle ankety na serveru VirtualTourist.com patří vysílač mezi nejméně estetické stavební počiny na světě.

Letná opět ožije festivalem nového cirkusu

Jedenáctý ročník mezinárodního festivalu "Letní Letná" začíná již tuto neděli. V průběhu 14 dní se zde představí přední světové i domácí soubory tzv. nového cirkusu. Na své si přijdou dospělí, ale i n...

V Ďolíčku byla skvělá atmosféra, Klokani přesto prohráli

Klokani nebodovali ani ve svém druhém domácím zápase. V Ďolíčku podlehli Jablonci 1:2.

Stallone, Statham, Schwarzenegger na Floře

Úspěšnou a oblíbenou akční sérii Expendables: Postradatelní 3 můžete nyní vidět v kině Cinema City na Floře.

Praha 1 pořádá plavbu na parníku pro seniory. Zdarma

„V rytmu české filmové hudby“ - tak se nazývá další plavba, kterou pro seniory pořádá radnice Prahy 1. Loď Grand Bohemia vypluje ve čtvrtek 21. srpna ráno.

Restaurant Day podruhé v Praze

Zahrada Kovařovicovy kubistické vily na Rašínově nábřeží v Praze dnes otevřela své brány nejen nadšencům, kteří si chtěli alespoň na jeden den vyzkoušet roli majitelů restaurací a hostitelů, ale i vše...

Plošná deratizace potkanů bude v září

V průběhu září se objeví na Invalidovně a v Libni nástrahy proti potkanům. Největší problémy s těmito hlodavci však naštěstí mají jiné části Prahy.

Celníci rozdrtili nelegální cigarety a tabák

Zabavené cigarety a tabák skončily v drtičce v Ostravě. Drť z více než milionu cigaret poslouží jako palivo v cementárně v Hranicích na Moravě.

Na zlínském náměstí si můžete zahrát pétanque

Přijďte si s rodinou nebo kamarády zahrát francouzskou hru pétanque na Náměstí Miru ve Zlíně. Od 18. do 22. srpna zde najdete dvě hřiště, atrakce pro děti a malý trh s nápoji a občerstvením.

V Olomouci prodlužují knihám život díky miniknihovnám

Nechat si ji nebo vyhodit? Dilema, které nad starou, několikrát přečtenou a možná už ne tak oblíbenou knihou, řešil nejeden z nás. Knihy se přece nevyhazují! Město Olomouc ve spolupráci s Knihovnou mě...

Ve Vršovicích nepojede tramvaj

Jen za pár dnů čekají v rámci oprav kolem Moskevské a u Bohemky či směr Čechovo náměstí další omezení průjezdu, včetně tramvajového a náhradní autobusové linky. Co se chystá?

Vezměte své dítě na pohádku s opékáním buřtů!

Nebaví vás jít na hřiště s dětmi jen tak? Pak vyrazte na dětské hřiště Dlabačov v Praze Vinoři, kde si děti užijí kromě prolézek ještě hrané pohádky a na závěr opékání buřtů!

Podzim ve znamení sportu

I v podzimních měsících pokračuje série sportovních akcí na Praze 8. Turnaje v nejrůznějších disciplínách jsou určeny pro rodinné týmy i skupiny přátel.

Restaurant Day Prague: Bubeneč zavoněl českou klasikou i zahraničními specialitami

Ulice Prahy 6 rozvoněly pokrmy z celého světa nabízené v jednodenních restauracích. Po čtvrt roce se totiž v neděli 17. srpna opět konala akce pro amatérské kuchaře Restaurant Day Prague.

Na Evropskou třídu se vrací normální provoz

Rekonstrukce stropní desky stanice metra Dejvická po několika měsících končí a Evropskou třídu ovládne opět normální obousměrný provoz. Na svá místa se vrací i autobusová nástupiště.

Pomůžete opuštěným psům?

Radnice Prahy 14 se rozhodla, že pomůže opuštěným psům. Konkrétně pak Záchranné stanici pro odchycená a opuštěná zvířata Lary a psímu útulku Záchytné kotce města Dobříše. Těmto organizacím budou dary ...

Zastávky Nádraží Uhříněves budou dočasně přemístěné

Zastávky Nádraží Uhříněves budou od středy 20. do pátku 29. srpna dočasně přemístěné. Důvodem je oprava komunikace v ulici Dopravní.

Další přírůstek v ZOO – mládě bizona

V sobotu 16. srpna se v pražské zoologické zahradě narodilo mládě bizona. Nejčerstvější přírůstek se má čile k světu a je k vidění v expozici poblíž rozhledny Obora.

Divadlo Minor chystá v říjnu akci pro rodiny s dětmi

Brány do pestrého světa hudby, pohybu a nekonečné dětské fantazie otevřou od 17. až 19. října malým i velkým návštěvníkům již po páté Struny dětem. Divadlo Minor se na jeden víkend opět stane místem, ...

Běžecký závod uzavře centrum metropole

V sobotu 30. srpna vyrazí v 19 hodin ze Žlutých lázní na Palackého náměstí tisíce běžců. Centrum města bude kvůli tomu uzavřené pro dopravu. Podívejte se, kudy běh povede.

I. P. Pavlova – Náměstí Bratří Synků: koncem srpna tudy v noci nepojedou tramvaje

Kvůli opravě tramvajových kolejí dojde v noci ze čtvrtka 21. srpna - od 23 hodin na pátek 22. srpna - do 5 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku I. P. Pavlova – Náměstí Bratří Synků.

Arnošt zve na Fajny Festival

Dvoudenní hudební Fajny festival se koná ve dnech 22. a 23.s rpna ve Frýdku.

Místo Hyundai byla v Nošovicích málem automobilka BMW

O využití nošovické zóny se začalo uvažovat již v roce 1999. Zájem postavit v ní továrnu měla i německá automobilka BMW.

Vizovická likérka ožije Trnkobraním

Festival Vizovické Trnkobraní se uskuteční předposlední prázdninový víkend od 22. do 23. srpna v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Hlavními hvězdami budou Tomáš Klus, kapely Kryštof, Tři se...

Strážníci zachraňovali život v Ukrajinské ulici

Strážníci městské policie poskytli první pomoc ženě s těžkým hypoglykemickým šokem. Upozornili je všímaví sousedé.

V neděli se křtily žirafy

V rámci Měsíce žiraf proběhly v neděli 17. srpna křtiny hned dvou žirafích samců. Jejich kmotrami staly zpěvačky Lenka Filipová s dcerou Lenny.

Nenápadná pouť v košířské kapli

Kolem zavřené kapličky u silnice na kraji parku Klamovka se většinou nevšímavě projíždí. V pátek 15. srpna ale měla otevřené dveře a před nimi postávali a dobře se bavili lidé...

Vozovna Motol – Sídliště Řepy: krátkodobé přerušení provozu tramvají

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází od soboty 23. srpna (od 13.00 hodin) do 24. srpna (do 17.00 hodin) k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Vozovna Motol – Sídliště Řepy.

Tramvají z Modřan do centra o týden dříve

Opravy na úseku Nádraží Braník - Sídliště Modřany se povedlo dokončit před oficiálním termínem. Lidé se tak mohou spolehnout na tramvajovou dopravu už od 21. srpna.

Had se plazil po balkoně

V sobotu odpoledne oznámila majitelka bytu v ulici Na Květnici strážníkům, že má na balkoně hada.

Přihlašte se na Velkou podzimní cyklojízdu

Chcete si projet pražské ulice na kole a zasportovat si s přáteli? Pak přijeďte na Velkou podzimní cyklojízdu v neděli 14. září na náměstí Jiřího z Poděbrad v 15.00 hodin.

Graffiti vystřídaly umělecké mozaiky

Tereza Podová a Jan Pancíř, tvořící duo Free Mozaik, uspěli loni v prvním ročníku soutěže "Zásobník projektů - město na míru". Jejich mozaiky postupně oživují některá zašlá místa desítky.

Chcete grant od Prahy 3? Nyní je nejvhodnější doba na žádost

Jste spolek nebo organizace v oblasti kultury, vzdělávání, tělovýchovy a sportu? Městská část Praha 3 každoročně vyhlašuje grantová témata na tyto projekty. Přinášíme vám rady, jak o grant zažádat.

V ulici Komunardů havaroval opilý řidič

Během nedělního večera zaznamenali strážníci z Hlídkového útvaru Městské policie v Holešovicích dopravní nehodu způsobenou opilým řidičem.

Sokol Jahodnice chystá rozloučení s prázdninami!

I když to děti velmi nerady slyší, z prázdnin zbývají už jen poslední dva týdny a je třeba se začít chystat do školy. Aby konec nebyl pro děti tak bolavý, připravil Sokol Jahodnice pro děti a rodiče n...

Máte rádi vážnou hudbu? Nenechte si ujít Dvořákovu Prahu

Dvořákova Praha nabídne mezi 8. a 22. zářím unikátní řadu komorních koncertů elitních sólistů a souborů.

Studenti z Prahy 3 zmapovali chování cyklistů

Víte, kolik utratí průměrný Čech při výletu na kole? A navštěvuje informační centra, jež kraje a města budují? Podívejte se, jestli jako cyklisté odpovídáte výsledkům průzkumu.

Vezměte děti na výtvarné dílny

V areálu koupaliště Ládví je každé úterý rušno. Bez ohledu na počasí. Konají se zde totiž výtvarné dílny, ve kterých si na své příjdou děti všech věkových kategorií.

Nevíte, kam přihlásit vašeho prcka? Zkuste Sporťáček!

Blíží se začátek nového školního roku a s ním také možnost zapsat své dítě na nejrůznější sportovní kroužky. Pokud si vaše dítě nemůže vybrat a vy také netušíte, kam ho směrovat, vyzkoušejte veletrh S...

Praha bojuje s dětskou obezitou. Oddíly z Prahy 10 nabízejí pomoc

Sportovní aktivita dětí a jejich výkonnost slábnou. Na poplach bijí zejména lékaři a pedagogové, ale i sportovní oddíly, kterým se nedaří naplňovat kapacity. "Děti sedí u počítače, než by si šly kopno...

Následující články

Divadlo Spejbla a Hurvínka v nové sezóně

Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo v jednom kole i o prázdninách! Populární loutky totiž natáčely nový seriál pro Českou televizi i speciální EKO projekt.

Zacvičte si jógu v komunitní zahradě

Každé úterý a čtvrtek můžete na Vinohradech probudit a protáhnout své tělo i ducha jógou pod širým nebem v Zelené komunitní zahradě Smetanka. Lekce probíhají vždy od 7:15 do 8:15.

Plavecký bazén na Výstavišti bude od září uzavřen

Z technických důvodů nebude od 1. září 2014 otevřen plavecký bazén na Výstavišti. O odstávce informovala společnosti Incheba Expo Praha.

Karlínský viadukt čeká rekonstrukce

Se 164 lety provozu je karlínský viadukt druhý nejstarší v Praze. Letos začne jeho rekonstrukce. Vlaky pak po něm budou jezdit tišeji.

Chcete sledovat, kolik utratíte za vodu?

Jistě nám dáte zapravdu, že voda není nejlevnější. Naopak, může vás vyjít pěkně draze, a tak je na místě sledovat to, kolik za ni zaplatíte. Pomocí registrace na stránkách vodárny získáte nad svou spo...

Archeologové našli na Vyšehradě základy kostela. Možná největšího ve střední Evropě

V prostorách baziliky svatého Vavřince našli začátkem srpna archeologové základy neznámého kostela. Podle odborníků se může jednat o jeden z největších kostelů střední Evropy

V Klánovicích se staví cyklostezka, trasy autobusů se mění

V Klánovicích se staví nová cyklostezka, která vyřeší pohyb cyklistů po silnici v okolí nádraží v Klánovicích. Stavit se bude ještě zhruba čtyři týdny, což přinese několik omezení.

Příměstské tábory hlásí "vyprodáno"!

Prázdniny sice ještě pár dnů potrvají, ale některým dětem už nezbývá, než se začít připravovat do školy. Pokud totiž nechali rodiče výběr příměstského tábora na poslední chvíli, pak mohou mít smůlu - ...

Roman Šebrle vyrazil s celou rodinou na Floru

Moderátor zpráv a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004 splnil přání svým dětem a vzal je do kina Imax na film Želvy Ninja. Jak se jim to líbilo?

Praha 3 letos nepodpořila 2 . ročník sjezdu horských kol

Akce s názvem Prague Downtown se neuskuteční.

Nová vyhlídková trasa na Pražačce slaví úspěchy

Opravená cesta podél sportovního areálu na Pražačce přivítala od začátku prázdnin tisíce návštěvníků.

Fotbalistky Dukly se střetnou s týmem Drážďan

V sobotu 23. srpna se od 14 hodin utkají ženské celky Dukly Praha a německého 1. FFC Fortuna Dresden.

Máte nezvladatelného psa? Přijďte ho potrénovat!

Psů pobíhá po Praze skutečně mnoho, ale kolik z nich je dobře vycvičených a skutečně rozumí základním povelům? Pokud si se svým mazlíčkem právě nerozumíte, obraťte se na sdružení Člověk a pes, které t...

Již zítra mají zastupitelé znovu jednat o referendech

Referendem o nové radnici se má zabývat na svém dalším zasedání zastupitelstvo pražské desáté městské části. Vedle hlasování o nové radnici na základě připomínek občanů také nechat v referendu hlasova...

Patnáctiletý chlapec ležel na ulici zcela opilý, řeší to sociálka

Patnáctiletý mladík, který ležel dnes ráno na ulici v Olšinách, byl opilý doslova až do bezvědomí. Skončil v nemocnici a celým případem se bude dále zabývat příslušný odbor sociálně právní ochrany dět...

Největší obraz svatého Václava našel azyl v Opavě

Šťastný konec příběhu největšího obrazu svatého Václava, který v roce 1844 namaloval vídeňský malíř Anton Petter, společně „dopsali“ olomoucké arcibiskupství, Muzeum umění Olomouc a město Opava. Více ...

Do Zlína se sjedou tuningové kamiony

Sraz tuningových kamionů se uskuteční ve Zlíně od 22. do 24. srpna. Truck sraz začne v pátek v 19:30 výstavou korábů silnic na Hradské ulici. Ve 20:30 projede městem spanilá večerní jízda po třídě Tom...

Smutné výročí - 21. srpen 1968 ve Zlíně

Před 46 lety - 21. srpna 1968 - vtrhly do tehdejšího Československa okupační síly vedené sovětskou armádou. Do Zlína - tehdy Gottwaldova - ale okupanti dorazili až k ránu 23. srpna.

Želvy Ninja v sobotu navštíví Šutku

V sobotu 23. 9. 2014 přijede do Aquacentra Šutka populární čtyřka mutantů Želvy Ninja. Připraven je bohatý program pro děti a dárky.

Kam s dětmi na kroužky? Poradí Klánovický veletrh!

Pokud bydlíte v Klánovicích a okolí, pak by vás mohla zajímat akce, která zde proběhne 3.září. Uskuteční se zde totiž veletrh, na kterém si děti budou moci vybírat ze široké nabídky nejrůznějších akti...

Startuje Měsíce náborů do sportovních klubů

Po celé září budou mít děti všech věkových kategorií šanci vyzkoušet si pod odborným dohledem nejrůznější sporty. Třetí ročník akce Měsíc náborů do sportovních klubů proběhne od 1. do 30. září a jeho ...

Trojský most prochází zátěžovými testy

Ve středu večer začaly na novém Trojském mostě přes Vltavu závěrečné zatěžkávací zkoušky. Na most, který je součástí tunelového komplexu Blanka, najelo 24 plně naložených nákladních aut a čtyři tramva...

Archeolog Ladislav Varadzin: Nález na Vyšehradě může změnit pohled na české dějiny

Archeologové v prostoru vyšehradské baziliky svatého Vavřince objevili základy neznámého kostela. Podle archeologa Ladislava Varadzina se může jednat o největší kostel západoslovanské oblasti. Přečtět...

Galerie 1 představuje výstavu otce a dcery

Galerie 1 ve Štěpánské ulici nabízí do 13. září další z řady unikátních výstav. Tentokrát představuje tvorbu otce a dcery Zadražilových .

Technické muzeum pořádá výstavu slovinskému vynálezci

Slovinec Janez Puhar v roce 1842 vynalezl přenos fotografie na skleněnou desku. Jeho osobnost však později upadl v zapomnění. Připomenout ho má výstava v Národním technickém muzeu.

Tip na víkend: „street food“ není jen párek v rohlíku

Na Smíchovské straně náplavky - Hořejším nábřeží - se v sobotu 30. srpna uskuteční první ročník přehlídky “street food“ neboli rychlého občerstvení z ulice. Na místě se bude připravovat a prodávat jíd...

Nebezpečná reklama

Zatáčka v železničním podjezdu je velmi ostrá a nepřehledná. Teď navíc všem znesnadňuje výhled reklama, kterou kdosi umístil.

V záběhlickém sportovním centru nepoteče voda

Ve středu 3. září 2014 bude od ranních až do pozdních večerních hodin přerušena dodávka vody ve Sportovním klubu Hostivař (Praha 10 - Záběhlice, Švehlova ul. 1362/36).

„Most inteligence“ možná brzy nebude jen přezdívka

Iniciativa „Přejmenuj most“ se snaží oficiálně změnit název Branický most na Most inteligence. Chce tak uctít památku stavebních dělníků perzekuovaných komunistickým režimem, kteří se na jeho výstavbě...

Pojďte na podvečerní špacír Prahou 9!

Chcete se dozvědět o místě, kde žijete, něco více a navíc se ještě prima projít? Podvečerní špacír, který pořádá Praha 9, vám nabízí procházku s poučením!

Chcete dotaci na podporu využití obnovitelných zdrojů?

Žádost na Praze 3 můžete podat do konce září.

Vinohradská nemocnice plánuje stavbu velkého traumacentra

V novém pavilonu naleznou kompletní péči těžce zranění pacienti z Prahy a středních Čech. Služby traumacentra by měly být na nejmodernější úrovni a podle standardů Evropské unie.

Přijďte si vyzkoušet badminton do branického Hamru

Integrační centrum Praha zve na sportovně-badmintonové odpoledne ICP Badminton Day s profesionálním trenérem a možností miniturnaje, do kterého se lze přihlásit na místě.

Chcete prodávat na Svatováclavské pouti? Registrujte se nyní!

Na Proseku bude konat poslední víkend v září tradiční Svatováclavskou pouť, která bývá hojně navštěvována. Právě nyní se mohou registrovat ti, kdo zde chtějí rozbalit svůj stánek.

Vyšli jsme vstříc občanům, říká radnice – Je to neúcta k občanům, tvrdí aktivisté

Zastupitelé Prahy 10 napodruhé schválili většinou hlasů návrh na konání referenda k celkem patnácti aktuálním tématům, včetně omezení finančních nákladů na výstavbu nové radnice. To požadovala i občan...

Moravské divadlo oslaví Dny evropského dědictví klasickou operou i populárním muzikálem

K akci Dny evropského dědictví, která každoročně otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií, knihoven, a dalších prostor, se tradičně připojuje i Moravs...

Champions Hockey League startuje, mistři z HC PSG Zlín vyrazili do Berlína

Čeští šampioni z HC PSG Zlín v pátek 22. srpna od 19:30 odehrají v Berlíně zápas proti místnímu Eisbärenu v rámci znovuobrozené Ligy mistrů v základní skupině D.

Průvod dechovek a jízda trucků mohou zkomplikovat dopravu

Slavnostní průvod u příležitosti Mezinárodního festivalu dechových a folklorních souborů projde v sobotu 23. srpna po třídě Tomáše Bati v centru Zlína. Uzavírka silnice zasáhne i do provozu MHD.

Ochutnejte hmyz v pražské ZOO

Zoo Praha pořádá tuto sobotu akci, na kterém se budou připravovat speciality z hmyzu. Kromě toho představí pár mravenečníků velkých a proběhne několik komentovaných krmení.

Přihlaste děti na beachvolejbalový tábor. Dnes máte poslední možnost

Poslední srpnový týden pořádá Prague beach team ve Střešovicích pro děti ve věku 7-10 a 10-13 let příměstský tábor plný her a turnajů. Přihlásit je můžete do dnešní půlnoci.

Provozovatel farmářských trhů Jiří Sedláček: Trhů je v Praze dost

Podle čeho se vybírají prodejci na farmářských trzích, kdo kontroluje kvalitu a jaké akce vás na trzích do konce roku čekají? Dozvíte se v rozhovoru s předsedou Asociace farmářských tržišť a organizát...

Farmářské trhy v sobotu 23. 8. v Karlíně

Na Karlínském náměstí proběhnou v sobotu 23. 8. další farmářské trhy. Prodávat se budou rybí speciality, dřevěné výrobky i oblečení. Jaké stánky zde najdete?

Omezení ve stanici Nádraží Klánovice až do 20.října

Již delší dobu probíhá modernizace železničních zastávek v Běchovicích a Klánovicích. Právě v Klánovicích nyní musí lidé počítat s určitým omezením, které potrvá až do 20.října.

Den hmyzožravců v pražské ZOO

V sobotu 23. srpna se pražské zoologické zahradě koná tradiční Den hmyzožravců. Návštěvníci se tak budou moci dozvědět nejenom mnoho zajímavého o mravenečnících a dalších hmyzožravcích, ale budou moci...

Gastronomické okénko slečny Kamu: Do Bruxxu na belgické pivo a mušle

Přinášíme vám další recenzi profesionální kuchařky Kamu. Ta tentokrát vyrazila do restaurace Bruxx kousek od náměstí Míru. Jak byla spokojená? Co stojí za pozornost a čemu se naopak vyhnout?

Kam o víkendu? Vyberte si, zda na rockový festival, anebo do kina!

Předposlední srpnový víkend neláká na krásné počasí k vodě, jde tedy o ten správný čas, kdy můžete vyrazit za kulturou. Co navštívit třeba rockový festival, anebo kino pod širým nebem?

Kam o víkendu? Vyberte si, zda na rockový festival, anebo do kina!

Předposlední srpnový víkend neláká na krásné počasí k vodě, jde tedy o ten správný čas, kdy můžete vyrazit za kulturou. Co navštívit třeba rockový festival, anebo kino pod širým nebem?

Dva tunely pražského okruhu budou o víkendu neprůjezdné

Lochovský a Komořanský tunel na Pražském okruhu budou kvůli opravám od soboty od 14:00 do neděle dopoledne neprůjezdné.

Dermatoložka Monika Arenbergerová z vinohradské nemocnice radí, jak bojovat s tvrdou vodou

Tu má v České republice většina domácností. Všichni víme, že má neblahé účinky na domácí spotřebiče. Jaký má ale vliv na pokožku?

Výstava Hry a hlavolamy: Čtyři dny plné zábavy, her a poznávání

V termínu 11. - 14. září 2014 proběhne v Praze 2 na Novoměstské radnici již podvacáté výstava Hry a hlavolamy. Děti i dospělí se mohou těšit na desítky deskových her i expozici mechanických hlavolamů.