Počasí
Praha 9 °C Sobota, 27. dubna 2024, Svátek má Jaroslav
Go to content
Naše Praha na Facebooku

architekti

Radnice Prahy 12 schválila studii nového polyfunkčního centra

Zastupitelstvo městské části Praha 12 schválilo 3. návrh studie nového polyfunkčního centra na Sofijském náměstí. V rámci 3. návrhu architekti zapracovali předchozí připomínky jak vedení městské části, tak občanů bydlících v blízkém okolí. Bylo upraveno dopravní napojení, které nově povede z parkoviště od ulice Jordana Jovkova a nikoliv sídlištěm. Zároveň bylo upraveno hmotové řešení projektu, kde bytová plocha se přesunula více směrem k náměstí.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na obnoveném Tachovském náměstí v Praze 3 vyrostl maják

Světelný sloup jako pomyslný maják získalo po revitalizaci Tachovské náměstí v Praze 3. Vznikla zde také nová místa k sezení, přibyly stromy a výraznější propojení s cyklostezkou. Náměstí v pondělí 11. prosince slavnostně otevřel starosta Prahy 3 Michal Vronský spolu s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou.

Jaké jsou výsledky prvního výzkumu v projektu Čitelná Praha?

Stanice metra Palmovka je první pilotní lokalitou projektu nového pražského informačního a navigačního systému Čitelná Praha. Nové grafické zpracování informačních nosičů bylo v polovině stanice instalováno na sklonku loňského roku, letos na jaře ROPID na Palmovce realizoval odborný výzkum s širokou veřejností, jehož podrobné výsledky ROPID uveřejnil.

Dánští architekti promění pražské Hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území Hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Podle Magistrátu hlavního města Prahy je jeho hlavní myšlenkou přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky přímo před nádražím a historické Fantovy budovy. Navrhovaná podoba celého území klade důraz na udržitelnost, mikromobilitu a navrácení života do Vrchlického sadů. Henning Larsen Architects je součástí dánské skupiny Ramboll a v oblasti komplexních urbanistických návrhů patří mezi světové lídry.

Praha 1 chce po revitalizaci ulice Na Poříčí také zklidnění Petrské čtvrti

Revitalizace ulice Na Poříčí a projekt Zklidnění Petrské čtvrti – to byla témata tiskové konference, která se ve středu 11. října uskutečnila v kavárně Citadela v Klimentské ulici v Petrské čtvrti. Konference zároveň sloužila jako pozvánka na veřejnou debatu, jež se bude 8. listopadu od 18 hodin konat v offline i online formě v Černé labuti a která otevře diskuzi o projektu Zklidnění Petrské čtvrti.

Koncept pražských Dejvic bude po sto letech dokončen

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se stal společný návrh holandské kanceláře Benthem Crouwel Architects a českého studia OVA. Projekt na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí navazuje na původní hodnoty urbanistické koncepce Dejvic od Antonína Engela. Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Štvanická lávka se otevře 28. července

Štvanická lávka se veřejnosti otevře v pátek 28. července 2023 po poledni. Stavba propojí městské čtvrti Karlín a Holešovice s ostrovem Štvanice. Tři sta metrů dlouhá a pět metrů široká konstrukce z unikátního ultravysokopevnostního betonu výrazně usnadní přesun pěším i cyklistům.

PSN má za sebou úspěšný loňský rok, i přes krizi na trhu prodala více bytů než v roce 2021

Společnosti PSN (původně Pražská správa nemovitostí) se povedlo i přes komplikovanou situaci na trhu v roce 2022 lehce navýšit počet prodaných bytů. Dařilo se jí i na poli pronájmů. Za dobrými prodeji stojí mimo jiné i. pestré portfolio firmy, kam spadají jak rekonstrukce, tak novostavby, projekty klasické i luxusní, komornější stejně jako rozsáhlé. Společnost tím pokračuje v plnění svého plánu uvést na trh 3 000 bytů během pěti let, do nichž chce investovat až 11 miliard korun.

Přijďte 11. května ovlivnit budoucí podobu zástavby centra Modřan

Ve čtvrtek 11. května od 18:00 proběhne podle radnice Prahy 12 v multifunkčním sále radnice Prahy 12 první veřejné plánovací setkání věnované přestavbě území bývalé teplárny mezi radnicí a ulicí Československého exilu. Občané budou moci ovlivnit budoucí podobu místa dříve, než architekti nakreslí první čáru.

Praha schválila financování pilotních projektů Čitelné Prahy

Rada hl. m. Prahy schválila přidělení finančních prostředků na realizaci pilotních projektů Jednotného informačního systému hl. m. Prahy, který je známý pod názvem Čitelná Praha. Pilotování jednotlivých prvků vyžaduje pořízení a instalaci nových elektronických i statických zařízení souvisejících s informováním cestujících o veřejné dopravě i jako podpora pěší navigace v ulicích města.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Známe novou podobu autobusového terminálu Černý Most!

Pražští radní v pondělí schválili koncepční studii na novou podobu dopravního terminálu na Černém Mostě, kterou zpracovalo studio re:architekti spolu s dalšími odborníky. Studie navrhuje nejvhodnější dlouhodobé dopravní řešení pro terminál s cílem proměnit ho v příjemné, přehledné, bezpečné a pohodlné místo.

Bytový dům Vršovická navrhne ateliér Kuba & Pilař architekti

Podle radnice Prahy 10 se vítězem druhé architektonické soutěže vypsané na městský bytový dům Vršovická stala brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti. Na městském pozemku v Praze 10 vymezeném ulicemi Vršovická a Petrohradská v těsné blízkosti fotbalového stadionu Bohemians vyroste podle jejich návrhu polyfunkční dům se 139 nájemními byty, maloobchodními prostory v přízemí a parkovacími stáními pro obyvatele domu a případně i pro rezidenty Prahy 10.

Galerie Jaroslava Fragnera zaostří na rekonstrukce i proměny veřejného prostoru

Galerie Jaroslava Fragnera se v nadcházející výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměří na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Od 16. listopadu představí více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Co se změní na železničních kolejích v Praze a okolí?

Ve dnech 20. až 22. září se můžete seznámit s rozvojovými záměry železnice v Praze a okolí. Budou představeny projekty připravované pro blízkou budoucnost (nový multimodální terminál Smíchov, nová podoba Masarykova nádraží, modernizace železniční trati do Kladna a nová trať na letiště Václava Havla), tak i dlouhodobá vize plnohodnotného pražského S-Bahnu, čili systému městských a příměstských vlaků v krátkých intervalech vzájemně propojených novým tunelem pod centrem Prahy.

Zanedbaná Olšanská ulice v Praze 3 má nakročeno k proměně

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) nechal vypracovat studii revitalizace Olšanské ulice a jejího okolí. Studie určí budoucí podobu území, řeší ale také veřejné prostranství nebo dopravu a přispěje ke snížení ekologické stopy této oblasti. Ke konceptu této studie se nyní může vyjádřit i veřejnost.

VIDEO: Konečně se v Praze vyznáte!

V září loňského roku vyhlásil ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) mezinárodní soutěž na novou podobu jednotného informačního systému pro veřejnou dopravu a prostranství hlavního města Prahy. Jak ROPID oznámil, porota v anonymním hlasování rozhodla o vítězném návrhu, jehož autorem je český tým tvořený grafickým studiem Side2, ateliérem A69 architekti a typografickým studiem Superior Type. Podívejte se na video a fotografie vítězného návrhu.

Nová podoba usedlosti Cibulka je známa

Vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. V soutěžním architektonickém workshopu trvajícím 148 dní se na tom shodla osmičlenná odborná porota složená z odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Přístav Podolí by se mohl změnit

Podolí – Ochranný přístav v Podolí, ktrerému se obecně říká „jachtklub“ by mohl změnit podobu. Ale nelekejte se, všichni jeho obyvatelé (Český Yacht Klub, Tělovýchovná jednota Tatran Praha, Univerzita Karlova – Přírodovědecké fakulty UK a Yacht Club CERE) se dohodli na „zachování genia loci tohoto úžasného místa“ i na pokračování sportovních aktivit přístupných široké veřejnosti.

Vinohradská vodárna se promění nejen v rozhlednu

Hydropolis se bude jmenovat park, který má začít Pražanům sloužit v roce 2024. Jde o investici za 200 milionů korun. Jde nejen o úpravu samotné vodárenské věže, ale i o expozici skrytou v jednom ze dvou místních vodojemů, na jejichž střechách lidé najdou rekreaci.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha 7 plánuje nový park na nábřeží a hledá pro něj jméno

Sedmá městská část pokračuje v úpravách nábřeží podél ulice Varhulíkové mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Prostor se již loni dočkal částečné proměny. Nevzhledné betonové plochy nahradila tráva, umístěna zde byla také dvě sportoviště s venkovními stroji na cvičení. Konečnou podobu nového parku na nábřeží určí architektonicko-krajinářská soutěž, kterou chce Praha 7 vyhlásit letos v létě.

Případ Doubravka odložen

Černý Most – Policie odložila případ loňského požáru rozhledny Doubravka. Podle policie výsledky znaleckých zkoumání zajištěných stop nejsou takové, že by měla policie zahájit trestní stíhání konkrétní osoby. Neznamená to ale, že je případ uzavřen, jestliže se objeví v případu nové skutečnosti, policie ho opět otevře a bude pokračovat ve vyšetřování.

Místo Avie bude bydlení a ještě něco…?

Letňany/Prosek/Čakovice - Na 70 hektarech areálu bývalé Avie vznikne nová moderní čtvrť. Svou rozlohou je areál největším brownfieldem v Praze s velkým rozvojovým potenciálem. Než se ale bude moci stavět, musí dojít ke změně územního plánu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jak se promění Motolské údolí?

Přírodou dojít z Vidoule až na Smíchov? Nebo si odpočinout v parku u motolských rybníků? Či jen korzovat po zeleném bulváru Plzeňské ulice? To všechno můžete zažít už dnes na výstavě o přeměně Motolského údolí, která je veřejně přístupná v malé výstavní síni vedle radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vítězné náměstí se otevře lidem.Podívejte se na vítězný návrh

Dejvice - Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v úterý 13. listopadu večer vyhlásil výsledky architektonické soutěže na novou podobu Vítězného náměstí. Návrh, který byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší, odklání veškerou dopravu mimo střed náměstí. Kulaťák tak získává zcela novou tvář. Autoři návrhu jsou Pavel Hnilička, Eva Macáková a Josef Filip.

Legendární Expo 58 slaví 60 let a bude přístupné

Architektonický skvost Expo 58 slaví 60 let. Historie bývalé restaurace, jež byla součástí prezentace Československa na světové výstavě v roce 1958, ožije na letošním Designbloku. Komunikační agentura Havas Prague, která v budově sídlí, připravila na 27. a 28. října vzpomínkový projekt Expospektiva.

Nová publikace PragueScape provází po nejzdařilejších počinech pražské krajinářské architektury

Galerie Jaroslava Fragnera za podpory hlavního města Prahy a ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje vydala publikaci PragueScape. Kniha je formátem uzpůsobena jako kapesní průvodce pro nejširší veřejnost se zájmem o kvalitní veřejný prostor. Na dvou stech stranách představuje šestapadesát projektů – parky, zahrady, dětská hřiště, náměstí a zelené veřejné prostory.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Seifertova ulice pravděpodobně změní podobu

Seifertovu ulici, jednu z nejfrekventovanějších ulic pražského Žižkova, možná čeká proměna. Její případnou podobu určí studie, která vznikla ve spolupráci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) a architektonické kanceláře edit!. Studie řeší veřejný prostor ulic Táboritská a Seifertova od Olšanského náměstí až po ulici Chlumova. První návrh byl zveřejněn loni na jaře. Na základě připomínek vytvořili edit! architekti následně alternativní řešení území kolem tramvajové zastávky Lipanská. Druhá varianta studie reflektuje připomínky komise pro regeneraci Prahy 3, památkářů i podněty obyvatel. V jaké podobě a zdali bude studie nakonec schválena, by se mělo rozhodnout do konce roku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Elegantní lávka propojí Štvanici, Karlín a Holešovice

V karlínských kasárna je do dnešního dne k vidění výstava Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy, která představuje architektonické návrhy budoucí lávky vedoucí z Karlína do Holešovic. V rámci výstavy se mohou návštěvníci seznámit i s vítězným návrhem Marka Blanka a Petra Teje, který zvítězil nad 47 dalšími, i zahraničními, návrhy.

Pražské židle – posaďte se na 60 místech

Pražské židle a stolky se v dubnu opět objeví v Praze. Kromě již klasických míst jako je Malostranské náměstí nebo kampus Dejvice, se bude možné na černé židle posadit nově i v areálu Kasáren Karlín, na Štvanici, na sídlišti Lužiny nebo v Horních Počernicích v parku u Divadla. Zájem správců letos značně převýšil předchozí dvě sezóny a vyšplhal se až na 60 různých lokalit.

Z Malostranského parkoviště se stává Malostranské náměstí

Stavební práce, které právě na Malostranském náměstí probíhají, jsou již součástí plánované revitalizace celého náměstí. Žlutá žula, kterou vybrali architekti, se položí mezi právě vyměňované tramvajové koleje, aby nedošlo ke dvojí výluce tramvajového provozu. Rekonstrukce tramvajové trati bude trvat do 20. února a je první ochutnávkou výsledné podoby náměstí.

Palmovka blíž k tomu být centrem Prahy 8

Palmovka je prostor, který si zaslouží pozornost, už dlouhodobě se nikomu nelíbí, ale začalo se ale blýskat na lepší časy. Prvním krokem je vytvoření bezbariérového vstupu do metra.Jenomže ne všechny vstupy jsou v pohodě. Čtenářky Naší Prahy paní Věra Kornalíková si povzdechla na stanicí Palmovka. Nelíbí se jí jako mnohým jiným nevzhlednost a zanedbanost celého území

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jasné zítřky naší zlaté matičky Prahy

Kdyby se v Praze postavily všechny nerealizované projekty, tak by na některých místech byla veliká tlačenice. Mezi nejoblíbenější místa, kde architekti na povel pražské radnice ochotně sní, je zcela určitě Staroměstské náměstí. Architektonických soutěží na dostavbu Staroměstské radnice bylo vypsáno osm, účastnily se jí stovky architektů a nic. Teď je vše u ledu, stromořadí babyk zřejmě ještě dlouho vydrží. V současné době probíhají v Praze dvě výstavy na Václavském náměstí (na pěší zóně a proti hotelu Evropa), obě se týkají i takových projektů.(foto najdete na FB časopis Naše Praha) Oskar Kuptík

Revoluční ulice by se mohla změnit už v roce 2019

Praha nechá zpracovat architektonickou studii proměny jedné z důležitých pražských ulic - Revoluční. Zadání pro studii, které zpracoval Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha), dnes schválila pražská Rada. IPR Praha nyní bude hledat projektanta ve výběrovém řízení.

Politici se dále hádají o budoucnosti Slatin a Bohdalce. Jde o pozemky?

V sedm hodin večer skončil 5. bod jednání (z 23 bodů od dopoledne) pondělního bouřlivého zastupitelstva, řadu hodin politici vzrušeně diskutovali o rámcové studii o podobě lokality Slatiny – Bohdalec. Rámcová a koncepční studie má nekonkrétně spíše naznačovat možnosti území, jak by mohlo vypadat za desítky let a sloužit jako podklady pro diskuze včetně architektů. Vznikly i petice proti, je ovšem možné, že za peticí stojí i majitelé zdejších pozemků a může zasahovat i mezi politiky.

Podzimní Den architektury seznámí se stavbami napříč staletími, tentokrát s důrazem na vztah lidí, měst a vody

Na přelomu září a října, o víkendu 30. 9. a 1.10., se opět otevřou dveře a vrata jindy zavřených budov, jak těch starých, tajemných a pozapomenutých, tak i těch nejnovějších, plných nových technologií a tvořících nové dominanty měst. Pořádající spolek KRUH kladoucí důraz na kvalitní současnou architekturu si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník zvolil téma vody, lidí a města.

Pražské židle & stolky letos najdete téměř na 40 místech

I v této sezóně jsou Pražské židle & stolky k dispozici všem, kdo mají chuť se posadit, posvačit nebo si třeba chvíli číst na čerstvém vzduchu. Minulý rok stály Pražské židle v celkem osmi lokalitách, letos jich je již téměř 40. Židle a stolky nenajdete jen v centru města, ale i ve vzdálenějších čtvrtích - například v Čakovicích, na Zbraslavi nebo v Klánovicích.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

„Magistrála spojuje“. Praha má vizi proměny

V úterý 27. 6. představila dánská kancelář Gehl Architects svou vizi proměny Severojižní magistrály. Architekti přišli s návrhem, jak dopravní tepnu v postupných krocích lépe zapojit do městského prostředí: součástí jsou jak rychle realizovatelné první kroky, tak dlouhodobé výhledy. Návrh je výchozím materiálem, o němž budou nyní diskutovat pražští radní.

Kolem Krakova se chystají velké změny

Bohnice - Okolí obchodního a kulturního centra Krakov se promění v náměstí s parkem, kde bude vysázeno až 80 stromů a budou odstraněny bariéry. Revitalizace má podle radnice stát 26 milionů korun bez DPH. (vizualizace na fcb Naše Praha 8)

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nejdřív na výstavu, potom do sauny

Sauna na nádvoří přímo v srdci historického centra Prahy? Od 18. ledna do 10. března bude toto připomenutí časů, kdy veřejné lázně byly místem pro navazování a udržování sociálních kontaktů, běžnou realitou. V rámci výstavy Sauna/Architektura požitku vyrostla na nádvoří u Galerie Jaroslava Fragnera vedle Betlémské kaple venkovní několikapatrová site-specific sauna Husa od známého studia H3T Architekti, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet saunování na vlastní kůži.

Startuje rekonstrukce vodárenské věže na Letné

Praha 7 zahajuje dlouho připravovanou rekonstrukci vodárenské věže v ulici Na Výšinách. Radnice během následujících dvanácti měsíců kompletně obnoví celý památkově chráněný objekt, včetně vnitřních prostor, přístavby a přilehlého areálu. Po rekonstrukci se do věže vrátí Dům dětí a mládeže a vznikne zde i jedna nová třída mateřské školy.

Stane se Petynka a Praha 6 rájem surfařů?

Radní šesté městské části v září jednomyslně schválili start ostré přípravy projektu dostavby sportovně-relaxačního areálu Petynka. Hotova by měla být za tři roky. Pravděpodobně nabídne Praze i tréninkovou umělou surfařskou vlnu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Den architektury začátkem října láká na prohlídky a bohatý program v 62 městech po celé republice

Prozkoumat zapomenuté stavby, poznat své nejbližší okolí z jiné perspektivy, objevit architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, nebo se podívat do interiérů i míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná, umožní bohatý program letošního Dne architektury.

Den architektury na začátku října otevře veřejnosti stavby zatracované i obdivované

Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatracované i obdivované, zvou pořadatelé letošního ročníku Dne architektury. Ten tradičně o prvním říjnovém víkendu láká na komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy, přednášky, besedy a diskuze, happeningy i videoprojekce, které se uskuteční v šesti desítkách míst v českých a moravských městech i obcích.

Tak kde by ta Slovanská epopej mohla být?

Nové sídlo pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy by mohlo být na konci Revoluční ulice, kde je pozemek s parkem u Štefánikova mostu. Pozemek je v majetku města a ve správě Prahy 1. Exkluzivně pro Naší Prahu se vyjádřil pražský radní Jan Wolf.

Nákupní Galerie Myslbek oslavuje 20. narozeniny největší skleněnou instalací ve střední Evropě

Náročnou a rozsáhlou proměnou prošel interiér Nákupní Galerie Myslbek v pražské "high street" Na Příkopě. Stavební úpravy, které probíhaly podle návrhu renomovaného architektonického ateliéru CMC Architects, přinesly do vnitřních prostor více světla, elegance, zeleně, ale i designových prvků. Vévodí jim impozantní plastika z ručně foukaného hutního skla s názvem Vortex.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha 7 zná podobu budoucí radnice

Rada městské části Praha 7 potvrdila rozhodnutí mezinárodní poroty a vyhlásila vítěze mezinárodní architektonické soutěže o návrh na rekonstrukci budovy U Průhonu 38. Zvítězil návrh pražského sdružení architektů Atelier bod architekti, druhé místo obsadili Anne-Sereine Tremblay a Jan Kudlička z Nizozemí a třetí místo patří čtveřici Martin Čeněk, Dalibor Hlaváček, Ludvík Holub a Zuzana Kučerová z Prahy.

Nové infocentrum vznikne ještě letos v osadě Buďánka

Městská část Praha 5 vyhradila v rozpočtu pro letošní rok šest milionů korun, které použije na revitalizaci bývalé osady Buďánka. Zároveň v rámci spoluúčasti na grantu z Česko – švýcarského fondu Partnerství poskytne 327 tisíc korun na opravu bývalé mlékárny, která je součástí lokality.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Den architektury míří do pražských čtvrtí i do kina, přidejte se!

Do českých měst míří již popáté festival Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru. V Praze též proběhne unikátní filmová přehlídka dokumentů o architektuře. Festival zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška významné nizozemské architektky Caroline Bos.

Cyklus komentovaných prohlídek „Nejošklivější architektura Prahy” představí opomíjenou architekturu metropole

Co spojuje budovu bývalého Federálního shromáždění poblíž Václavského náměstí, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink Dopravního podniku na Vinohradech nebo Žižkovský vysílač? Tyto stavby, které vznikly převážně v období tzv. normalizace, se opakovaně objevují v žebříčcích a hodnoceních veřejnosti jako ty „nejošklivější“ v Praze.

Festival světla SIGNAL vdechne život noční Praze

Po čtyři říjnové večery rozzáří noční ulice a budovy Prahy světelné umění! Letošní SIGNAL festival, který se koná od 15. do 18. října, nabídne dvacítku instalací a videomappingů včetně velkolepé sférické projekce, představí jednosměrnou trasu, která vylepší návštěvníkům festivalový zážitek a nedělní podvečer věnuje rodinám s dětmi.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Bělohorská se stane příjemnější

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) začne v těsné spolupráci s částí Praha 6 od letošního září zpracovávat koncepční studii, která poslouží jako podklad pro budoucí revitalizaci Bělohorské ulice.

Pražská zoo bude mít nový pavilon goril

Pražská zoologická zahrad musí nezbytně vybudovat nový pavilon goril. Ten současný se totiž nachází v nejnižším místě zoo a v případě další velké povodně by evakuace goril byla spojena s enormním rizikem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Olomouc má po šesti letech příprav konečně nový územní plán

Před šesti lety, 15. září 2008, schválilo tehdejší zastupitelstvo záměr pořídit nový územní plán. V pondělí 15. září 2014, byl územní plán zastupitelstvem schválen k vydání. Mezi prvním a druhým datem se skrývají tisíce hodin práce, desítky veřejných i interních jednání o jednotlivých prvcích tohoto dokumentu a také vypořádání stovek námitek a připomínek občanů, dotčených orgánů či zástupců veřejnosti. Nový územní plán stanoví, jakým směrem se bude ubírat rozvoj města Olomouce, kde může například pokračovat bytová výstavba či kde může přibývat průmyslová výroba různého typu a zaměření.

Praha 7 má novou knihovnu

Veřejná čítárna byla v Praze 7 otevřena již v roce 1903, pobočka knihovny pak o čtyři roky později. Počet knihoven se v průběhu let proměňoval a stejně tak i adresy a místa, kde knihovny sídlily. Otevření knihovny Sedmička je výsledkem spolupráce Městské knihovny v Praze a Prahy 7 a společné snahy nabídnout lidem knihovnu v prostoru s dobrou dostupností, moderním vybavením a příjemným prostředím. Takovou knihovnu mohou čtenáři od 16. června navštívit na rohu ulic Tusarova a Komunardů v Holešovicích.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha 7 vyhlásila soutěž Vize nové podoby Letenské pláně a Letenských sadů

Rada MČ Praha 7 na svém jednání v úterý 24. června 2014 vyhlásila veřejnou soutěž na návrhy úprav Letenské pláně a přilehlých prostor po otevření tunelového komplexu Blanka. Na tři nejlépe hodnocené návrhy čeká finanční odměna a nejlepších 5 návrhů bude zařazeno do následující diskuze s širokou veřejností. Soutěž navazuje na nedávné setkání odborné veřejnosti, připomínky od občanů Prahy 7, průzkumy veřejného mínění a další dlouhodobé analýzy tohoto unikátního prostoru.

Rekonstrukce Grébovky je nominována na cenu Památka roku 2013

Havlíčkovy sady byly v pátek 31. ledna na zasedání regionální sekce členů Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vybrány jako reprezentant za kraj Praha do celostátního kola soutěže Památka roku 2013. Dokončená desetiletá obnova této rozsáhlé památky byla velmi kladně hodnocena jak ze strany zástupců Ústavu územního rozvoje a Národního památkového ústavu, tak v řadách představitelů ostatních městských částí.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zlínská krajská galerie představuje baťovská města ve světě

Výstava s názvem Baťova města začala v úterý 12. listopadu ve výstavních prostorách Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Návštěvníci se díky výstavě seznámí s nevídaným rozsahem obuvnického impéria firmy Baťa, jeho expanzí do světa, s historií tří vybraných satelitů a především se současným stavem těchto tří měst – East Tilbury v Anglii, Batanagaru v Indii a Möhlinem ve Švýcarsku.

Výstava ukazuje, co přinesl stavitel Jandásek Zlínu

Víte, kdo byl Viktor Jandásek? Nejspíš ne. Tento zlínský stavitel není tak známý jako baťovští architekti, přesto je to zajímavá osobnost, která zanechala významnou stopu na podobě Zlína. S dílem Viktora Jandáska se můžete seznámit na nové výstavě v Grafickém kabinetu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.