Počasí
Praha 7 °C Pátek, 07. října 2022, Svátek má Justýna
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Jaromír Polášek: Zločinů, které se Frýdku-Místku napáchaly, je přehršel

Historik Jaromír Polášek je frýdecký patriot. Město má rád, třebaže téměř zmizela jeho historická část. Jak ale říká, drží ho nad vodou spousta dobrých lidí.
rozhovor1-web Zvětšit
rozhovor1-web

Jakou část Frýdku máte nejraději?

(Dlouze se zasmál) Miloval jsem Růžový pahorek, jak ještě byl starý. V místech, kde je dnes školka na ulici Tolstého, tak tam měly moje tety a strýc zahrady. Dokonce jsem uvažoval, že bych si tam postavil dům. Dnes je tam hospoda, obchod a škaredé paneláky. Pak jsem miloval Pivovarnickou i Blatnickou ulici. Tam byl takový dolík s potůčkem. Nyní je tam parkoviště Kauflandu.

Je nějaké místo, které teda ještě existuje?

Ano, k tomu jsem chtěl dojít. Je jím frýdecký zámek, ve kterém pracuji už třicet let. Už jako student jsem tady chodil na brigády a do nějakého vlastivědného spolku. Čtvrté místo, které je mi blízké, kvůli kterému jsem vlastně frýdecký patriot, je jedna ze dvou nezničených ulic mimo náměstí a Radniční, protože jinak je Frýdek úplně zničený přestavbou. Tak tou ulicí je Těšínská. Na Těšínské jsem se narodil stejně jako můj otec. Dědeček někdy za Rakouska tam koupil větší dům, když prodal svůj grunt. Takže já sbírám celý život záběry Těšínské. Mám jich asi kolem sto padesáti. Tato ulice má totiž atmosféru. Její funkci převzala Masarykova třída. Ale zachovala si svůj venkovský kolorit, kde hrčely žebřiňáky, kde se obchodovalo, kudy přijížděli kupci. Ale bohužel zde vznikají velké domy, které sem prostě nepasují. Otec ještě zažil dřevěné domy, já zase zažil, jak se bourají.

Frýdek-Místek je jedno z nejznetvořenějších měst v republice. Jaký byl podle vás největší zločin, který se na něm spáchal?

Já jsem to tak dlouho nevnímal. Dokud se bouralo v Místku,  nechodil jsem tam, takže se mě to nijak moc nedotýkalo. Až jsem začal studovat na místeckém gymnáziu, trochu se to změnilo. Těch zločinů, které se tady napáchaly, je ale samozřejmě velikánská spousta. A Frýdek to odnesl, přestože se začal bourat později, ještě daleko více, než Místek. Bezručova, Frýdlantská, tam je ještě znát taková ta česká škola, tam ta architektura není tak úplně otřesná. To, co se tam stavělo v lehkém zdemokratičtění šedesátých let, má i duši. Na Frýdlantské také bývaly hezké domečky, ale byly staré, takže to člověk zase až tak neplakal.

A pak ten průtah městem…..

Ano, průtah městem kolem místeckého náměstí, vybourání krásného Hyklova obchodního domu, celá ulice Národních mučedníků, Černá cesta, která vedla krásně do polí, to všechno zmizelo. Pak pochopitelně atmosféru městu dávala Hasičská. By´t v ní byly staré domy, u kterých se muselo počítat s demolicí. Úplně šílené je to tady pod hradbami, to znamená ulice Pivovarská vedoucí k Mariánskému kostelu. Tam je to, jak bych řekl, brutálně vykuchané, rozřezané, znetvořené. To byla hrůza. Mariánský kostel je utopen do panelákové zástavby.

Jsou tady ale i novodobější hrůzy, že?

Samozřejmě šílený Kaufland. Za celá léta jsem dostal přes ústa jenom jednou, a to právě kvůli Kauflandu, kdy nějaký občan neunesl, že sbíráme podpisy proti jeho výstavbě. Proti tomu obrovskému dobrodiní. Nakonec Kaufland stojí. A žádná krása to není. Paní Tlučková k tomu řekla, že paneláky do nebe stejně nevyrostly a velebný duch kostelů a věží se nad nimi vznáší.

Kdy se to vlastně všechno tady pokazilo?

Frýdek-Místek je městem paradoxů. Možná to začalo někdy už za Rakouska. Frýdek byl industriální, ale pořád tady byl ten venkov cítit. Byly zde trhy, prodávaly se řemeslnické produkty. Město bylo poklidné. To, co se ale udělalo v komunistické éře, dalo městu zabrat. To, co se stalo na Slezské, je úplný vrchol. Tam bych nechtěl bydlet ani náhodou. To raději budu někde v papindeklové krabici, než tam.

Bylo všechno úplně špatně?

To zase ne, našly se třeba peníze a postavila se tam socha nějakého havíře. Na Růžovém pahorku poskládali krásnou růžovou mozaiku.  Sídliště není nic moc, ale našly se peníze a skončilo tam solidní dílo. Když si vezmeme, jak bylo zprzněno místo před kinem Petra Bezruče, tak to je hrůza. Kdyby tam namísto té sochy nechali fontánu, co ji zrušili, vypadalo by to daleko lépe.  Teď tam nic není, ale spousta děl, co tady byla, měla úroveň. Zbyl nám kosmonaut, neboli cvičenec, takzvaný vykopnutý zákazník. Ale dnešní mladá generace ani neví, že tam stával obchod s nedostatkovým zbožím, kola, šicí stroje a ledničky a člověk musel chodit s prosíkem, aby sehnal třeba obyčejnou hadičku do pumpičky.

A co obyvatelé města?

Město má tu smůlu, že většina lidí nepochází odsud. Že velká část obyvatel postrádá jakoukoliv historickou paměť. A naši politikové, kteří fungují od data do data, raději tu paměť pro jistotu nemají také.  Protože co kdyby se na něco přišlo, co se dělo před rokem 1989?

Co říkáte na okraje města? Třeba na takový Berlín?

O Berlínu se dá určitě říct, že má duši. Ale zase, když se podařilo vystěhovat Rómy, dostali se tam movitější občané a už se ta koncepčnost Berlína mění. Byl unikátní v tom, že to byly řadové domy, vytvářely se tam vnitrobloky a obvodová zástavba. Takže do toho nefoukalo, lidé měli své zahrádky, bylo tam útulnu.  Bohužel dnes začíná každý dům vypadat jinak.

To by měl někdo hlídat, ne?

No my sice máme nějaký útvar hlavního architekta, ale že by to někdo konceptuálně řešil, tak to ani ne. Vybouraly se třeba Karolínské lázně v Místku a nikdy se to nezastavělo. Je to na rohu u polikliniky. A teď se tam postaví budova, která jakoby to historické centrum zabíjí, dělá z toho něco úplně jiného. Nebo klasický případ je stará Ostravská, když se jde na náměstí. Poštovní spořitelna, Kooperativa, to by ještě šlo, ale jak je tam ta nějaká herna, tak to je rána do hlavy.

Jak se podle vás tady pečuje o památky.

(Dlouhý povzdech). Pečuje, nepečuje. Na jedné straně se staví, na druhé se spousta věcí zničila. Viz třeba krásná dlažba, která se pohřbila pod asfaltem a dnes pod novou dlažbou u magistrátu. Kdo si dnes vzpomene, že když postavili nádhernou budou magistrátu podle návrhu architekta Barona, před vchodem byly dvě fontány. Ty tam byly do války, pak se zavřely, byly poškozeny, při osvobození po nich možná pojezdil ruský tank, ale v pokročilých letech už je zadláždili. Určitě v horkém létě udávaly ty vodotrysky příjemnou chladivou atmosféru.

Co kostely?

Ty dopadly dobře. Zmizela ale spousta detailů, przní se budovy, jak jen to jde. Například na Palackého bývala dívčí měšťanská škola. Byly tam krásné dveře v secesním stylu. Plác, jsou tam plastové dveře. Historické budovy, plác, dají tam plastová okna. Bývalá vojenská správa, samozřejmě za bolševika opadala fasáda, teď se tam lepí úžasné pseudodetaily z polystyrenu, protože nikdo už neumí se štukem dělat. Je to smutné.

Je ve městě něco, ze čeho máte radost?
Mám radost, že zatím stojí Víceúčelová sportovní hala, která ještě nějak spojuje město. Je na ni pěkný pohled. Z toho, co se ale tady postavilo za posledních dvacet let, mě nerajcuje vůbec nic. Naopak mě vyděsila jedna paní učitelka ze Slezské, která na mě zvedla hlas, že se zastávám židů. Mimochodem použila jiné přídomky. Že bych měl pomoci lidem na Slezské tím, že jako známý člověk se mám zasadit, aby byl zrušen židovský hřbitov. Aby se nemuseli dívat na náhrobky, aby se tam postavilo parkoviště. Není kde parkovat.

Co jste jí na to řekl?

Že by měla vrátit diplom a najít si jinou práci, než učit děti. To jsem se naštval asi nejvíce za posledních dvacet let. Naštěstí ne všichni lidé jsou takoví. Naštěstí je zde dost patriotů, kterým na městě záleží, kteří obětují svůj volný čas, peníze, aby se tady něco zlepšilo. A já pořád věřím, že se to ve Frýdku-Místku zlepší.

Podobné články


Předchozí články

Studenti poběží pro Evropu

Jubilejní 15. ročník Juniorského maratonu, největšího běžeckého závodu studentů v České republice, byl oficiálně zahájen. Semifinálová kola již odstartovala 5. dubna v Plzni a finálový závod se uskute...

Zlín bude mít dvě nové třídy v mateřských školách

Od září letošního roku otevře město Zlín nové dvě třídy mateřských škol. Reaguje tak na zvýšený zájem rodičů o místa v těchto předškolních zařízeních pro jejich děti. Třídy budou otevřeny v Mateřské š...

Bude napřesrok fotbalová Slavia v první, druhé nebo třetí lize?

Pondělí 4. dubna byl poslední termín, do kdy mají prvoligové a druholigové fotbalové kluby podat na Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) žádost o udělení licence potřebné ke startu v příští sezoně 2011...

Michálkovice zvou na Festival „malé“ hudby

Skupina Kabát vystoupí v dubnu v O2 Areně

Ověnčená zlatým Českým slavíkem a Andělem za nejprodávanější desku roku vyrazila kapela Kabát na turné Banditi di Praga do sedmnácti měst České republiky. V jeho rámci vystoupí 21. dubna také v O2 Are...

Pomlázky, kraslice i čerstvý voňavý chléb je ve zlínském muzeu

Upletl jsem pomlázku – tak se jmenuje velikonoční předvádění, které pro malé i velké návštěvníky přichystalo Muzeum jihovýchodní Moravy na čtvrtek 7. dubna v prostorách zlínského zámku. Akce je každor...

Do Galaxie si mohou přijít zařádit dospělí

Řádění pouze a jen pro náctileté nebo možnost strávit celou noc v zábavním parku. Hned dvě zajímavé akce připravil na konec tohoto týdne pro své návštěvníky rodinný zábavní park Galaxie ve Zlíně. Ve č...

Ve Zlíně se uskuteční meditace s nepálským lámou

Chcete se zúčastnit nepálské meditace Puja vedené pravým lámou? Máte možnost, a to už v pátek 8. dubna ve Zlíně, kam dorazí Geshe Thubten Yonten, představený kláštera Thubten Shedrup Ling v Chalsa. Ce...

PSG Zlín postupně sestavuje kádr na další sezonu

Po jmenování nové trenérské dvojice Rostislav Vlach a Josef Turek pokračuje hokejový klub PSG Zlín v sestavování kádru pro extraligovou sezonu 2011/2012. K hráčům, kteří mají platné smlouvy nebo se kl...

Zacvičte si v parku

Úspěšný loňský projekt Cvičení s Dvojkou pokračuje i letos. Začíná již v květnu a trvat bude až do září.

Dívky z Ostravy se na Miss Renetě líbily

Chovatelé se mohou cítit v Ostravě jako v ráji

Fauna trhy, aquaburza a teraburza jsou akce, které se konají v Ostravě každý měsíc. Chovatelé tak mají na výběr a mohou levně nakoupit domácí zvířata, rybičky, papoušky a také krmivo.

Muž okradl své klienty o milion a půl korun

V Porubě začíná divadelní přehlídka Dospělí dětem

Dům kulrury Poklad v Ostravě-Porubě pořádá přehlídku činoherních divadelních souborů,, které hrají pro děti.

V Trmalově vile bude recitál i výstava

14. dubna od 20 hodin proběhne v Trmalově vile pěvěcký recitál Josefa Brindzaka. Program: G.Verdi, G. Puccini, J. Massenet, M.Malavasi, G.Felisati, Zucchero-Bono, E. Santori ad. Cena vstupenky: 110,-,...

Přijďte si zatancovat na Novodvorskou!

Velikonoční tvoření v KC Novodvorská

Zumbaton s lekcí flamenca na Lhotce

Z protokolů městské policie Praha 4

Linka 193 se prodlouží k vršovickému nádraží

Cca v polovině dubna bude prodloužena autobusová linka 193 do zastávky Nádraží Vršovice, kde bude zastavovat přímo před nádražní budovou,

Propuštěný vězeň vykradl auto vězeňské služby

Představujeme dívčí basketbalový klub SBŠ Ostrava

Zlínské divadlo nabídne Ruský týden

Předposlední dubnový týden se mohou všichni diváci zlínského divadla pomyslně přenést do Ruska. Od pondělí 18. až do středy 20. dubna odehraje umělecký soubor všechna tři představení od ruských autorů...

V Otrokovicích vyroste nový muzejní depozitář

Střed Otrokovic změní svou tvář. Na Jiráskově ulici začalo v těchto dnech Muzeum jihovýchodní Moravy se stavbou nových prostor pro své depozitáře. Moderní přístavba stávajícího objektu se připravuje j...

Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí

Tak pozdě jako letos se Velikonoce slaví jednou za třicet let, organizátoři si ale pozdní termín svátků pochvalují. Díky teplejšímu počasí si tak budou moci návštěvníci více vychutnat pestrý program.

Muzeum provoněly Velikonoce

Malérečky kraslic, pekaře, košíkáře, ale třeba také drotára mohli ve čtvrtek při práci sledovat návštěvníci Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Už tradiční akce se tentokrát nesla v duchu názvu Upletl...

Noc Andersenem byla v Domě čtení opravdu „dánská“

Jedenáctá společná pohádková Noc s Andersenem dá křídla pohádkám ve více než 933 řádně registrovaných čtecích místech a již tradičně ukončí měsíc březen, spojený s oslavou knih, čtení i čtenářů. V pát...

Česká obchodní inspekce pokutovala restauraci z Prahy 2

V loňském roce se Česká obchodní inspekce zaměřila na kontrolu restaurací a rychlých občerstvení. Z 2 100 uložených pokut přesáhlo hranici 10 000 tisíc asi 20 podniků.

Kašava oslaví čtyřicátiny

Velké vystoupení, ve kterém se objeví bývalí i současní členové Kašavy, připomene čtyřicet let existence tohoto valašského folklorního souboru. Oslava se uskuteční v neděli 10. dubna ve Velkém sálu Mě...

Neznámí pachatelé přepadli tělesně postiženého muže

Od čtvrtka 6. ledna letošního roku vyšetřují kriminalisté Obvodního ředitelství policie Praha IV případ napadení tělesně postiženého muže. Na svědomí je mají dva dosud neznámí pachatelé, po kterých po...

Občané pořádají 16. dubna úklid Trojmezí

Pražskou chráněnou lokalitu zvanou Trojmezí, kde se nachází přírodní park Hostivař - Záběhlice a přírodní památka Meandry Botiče, není nutno nijak zvlášť obyvatelům Prahy 4 představovat.

Jízdní řád bibliobusu v Praze 4

Kolik injekčních stříkaček našli strážníci v pískovištích ve vašem okolí?

Celý jeden den strávila hlídka strážníků z Prahy 10 spolu s kolegou z Útvaru prevence Městské policie hl. m. Prahy na dětských hřištích a pískovištích, kde pátrala po případných injekčních jehlách, st...

Velkoobjemové kontejnery od poloviny dubna

Kontejner je přistaven během dopoledních hodin, nejpozději ve 12,00 hod. Naplněný kontejner se odváží druhý den v dopoledních hodinách. Odvoz kontejneru, v případě jeho naplnění, je možný i v průběhu ...

Brankář klokanů Sňozík překonal rekord, má nejvíce čistých kont

Fotbalista Bohemians 1905 Radek Sňozík je od podvečera, kdy jeho tým vyhrál v Příbrami 1:0, rekordmanem v počtu vychytaných nul v samostatné nejvyšší soutěži v dresu s klokanem na prsou. Informují o t...

KOZA LŮ VJŮ na Barče nenazní: sobotní koncert Slade ve Strašnicích je zrušen

AKTUALIZOVÁNO: Slade nepřijedou. Koncert se měl konat tuto sobotu v KD Barikádníků společně se skuponou Aleše Brichty. Pořadatel, kterým ovšem není KD Barikádníků, ale externí subjekt, tuto změnu změn...

Semifinále Czechtalentu se blíží, uskuteční se 16. dubna ve Zlíně

Poslední březnový den skončila možnost přihlásit se do 16. ročníku soutěže pro mladé talentované zpěváky či zpěvačky populární hudby Czechtalent Zlín 2011. Pořádající agentura přijala celkem 294 nahrá...

Katedrála přivítá Evangelium podle houslí

Program Kina Art Ostrava na duben

Ostravský judista Šmehlík zabodoval

František Šmehlík obsadil na turnaji Evropského poháru v judu ve Španělsku skvělé druhé místo.

Kašava vyprodala Velký sál Městského divadla ve Zlíně

Šest set osmdesát míst Městského divadla ve Zlíně zaplnili v nedělním odpoledni příznivci valašského souboru Kašava. Účinkující je svým výkonem rozhodně nezklamali.

Zloděj plival na policisty a vyhrožoval jim zabitím

S velmi agresivním zlodějem měli co do činění policisté v neděli v Sadské ulici v Hloubětíně. Na linku 158 zavolal očitý svědek, že se na místě pokouší zloděj vloupat do zaparkované dodávky.

Florbalové zápasy klubu FBC Remedicum Ostrava

Cestopisná přednáška o Norsku

Angličtina a pohádky v Novodvorská Plaza

Úspěšné akce policistů z Prahy IV

Řadu dalších úspěšných zákroků za poslední dny mají na kontě policisté z Oddělení hlídkové služby Obvodního ředitelství policie Praha IV.

Velikonoční jarmark v MŠ Studánka

Prvňáčci se učí správně pečovat o chrup

Žáci prvních tříd základních škol zřizovaných Prahou 2 se v tomto školním roce učí pod dohledem vyškolených lektorek, jak správně pečovat o své zuby v rámci preventivního projektu Dětský úsměv.

Orloj se zatavil. Proč?

Až to 24. dubna budou hodiny na orloji na jižní straně Staroměstké věže mimo provoz. Kromě hodin bude mimo provoz i astroláb, kalendárium i promenáda apoštolů.

Opilí řidiči způsobovali škody

Následující články

Centrum zve na pletení pomlázky

Badmintonové družstvo SK Prosek Praha A vyhrálo 1. ligu

Hráči badmintonového družstva SK Prosek Praha A potvrdili o víkendu pozici vedoucího celku západní skupiny a vyhráli druhou nejvyšší soutěž. Čeká je tak účast v baráži o extraligu. Tým nastoupil v imp...

Nenechte si ujít Velikonoční hody v Ostravě

Ostravský hotel Imperial přádá Velikonoční hody. Šéfkuchař Vojtch Petřík připraví kůzlečí a jehněčí speciality.

Děti se učily na Proseku, jak poskytnout první pomoc

Školáci a jejich rodiče si mohli v pátek na dopravním hřišti na Proseku vyzkoušet, jaké to je dávat první pomoc zraněnému nebo jak vnímá opilý řidič. Akce Road Show Besip Praha má za cíl snížit počet ...

Na divadelní přehlídce Kopřiva byly uděleny ceny

Děti se budou na zrekonstruovaných hřištích bavit

Duben s sebou přinesl dlouho očekávané slunečné dny, které vylákaly rodiče s dětmi na dětská hřiště. Na Praze 2 je hřišť určených malým i větším dětem opravdu velké množství, víte ale, která z nich js...

Lidé s handicapem předváděli, co umí

Tkaní koberců na tradiční tkalcovském stavu, výrobu ručně odlévaných svíček a spoustu dalších aktivit mohli dnes po celý den vidět návštěvníci kavárny a dílny Naděje ve Zlíně. Kromě toho si mohli poch...

O nová místa ve školce je mimořádný zájem

Od pondělí do úterý přicházeli zájemci zapsat své děti do Mateřské školy U Dřevnice ve Zlíně – Loukách. Rodiče si zde doslova podávali dveře.

Oba vršovické kluby se v tabulce pohybují - ovšem každý jiným směrem

Zatímco Bohemians v posledních týdnech jde nahoru, Slavia přesně naopak. Včera prohrála v pražském derby se Spatrou u nich doma na Letné. Jejich kouč Michal Petrouš byl přesto spokojen, že jeho tým do...

V Klánovicích začaly kurzy golfu pro děti

Většina kroužků a kurzů pro děti probíhá v uzavřených místnostech. Jedním z těch, které se konají venku, je golf. Děti se tak věnují nejen sportu, ale jsou u toho i na čerstvém vzduchu.

Velikonoce na slezskoostravském hradě

Poznejte historii Muzea Policie ČR

Muzeum Policie České republiky je umístěno v areálu pražského Karlova, který byl založen roku 1350 českým králem a pozdějším římským císařem Karlem IV. pro augustiniánský klášterní řád.

Upleťte si pomlázku v knihovně

Tratiční velikonoční zvyky si můžete užít hned ve dvou knihovnách

Kongresové centrum získalo zvláštní cenu

Tolik diskutované Kongresové centrum ve Zlíně získalo zvláštní ocenění v jedenáctém ročníku soutěže Fasáda roku. Cenu převzal v Hudebním divadle Karlín v Praze vedoucí Odboru kulturní centrum magistrá...

Sopranista Zdena Kloubová uvede svůj recitál

Sčítání končí už pozítří. Výsledky se dozvíme za dva roky

Podívejte se na výsledky sčítání z roku 2001, ty z toho letošního nebudeme znát ještě dva roky.

Německý ovčák Hex jde do důchodu, psovod ho odkoupil za stovku

Po čtyřech letech služby u Městské policie Zlín čeká německého ovčáka Hexe odchod do "důchodu." Vzhledem k věku – je mu už devět let – by už nedokázal dlouho vyhovovat nárokům na službu, proto z ní by...

Začínající živnostníci mohou zažádat o příspěvek

Sběratelé minerálů se setkají v Ostravě

Tip na výlet: Se sokolem za velikonočním zajíčkem

T. J. Sokol Královské Vinohrady a SK Hala Lužiny vás zvou na výlet do přírodní rezervace Šance.

Se slávistickými ultras z Vršovic a Strašnic na Letnou a zpátky

Již ode pondělního poledne byly policejní hlídky podílející se na bezpečnostním opatření v plné pohotovosti, kdy se zaměřovaly na oblast Strašnic, a následně i jinde. Nedlouho před sedmnáctou hodinou ...

Druhé slůně v ZOO Ostrava je na světě

Slonice Johti porodila v ostravské ZOO slůně – samičku. Odhadem váží přes 100 kilogramů.

Den tvůrčích činností na VŠB-TU Ostrava

V Moskvě se sejdou bývalí tanečníci Mědílkovy školy

Zajímavé setkání se uskuteční v sobotu 16. dubna v taneční kavárně hotelu Moskva ve Zlíně. Dostaveníčko si zde dají bývalí členové tanečního kroužku Annemarie Mědílkové. „Pozvali jsme zhruba padesát t...

V Malešicích plánovaně nepoteče voda

V rámci plánované výluky nepoteče ve čtvrtek v Malešicíh voda. Oznámila to společnost Veolia. Jedná se o práce z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Zámek Napajedla ožije Velikonočními trhy

Zámek v Napajedlích na Zlínsku zahájí letošní – v pořadí třetí sezónu ve své novodobé historii – v sobotu 16. dubna tradičními Velikonočními trhy. Trhy budou letos obohaceny o různé delikatesní produk...

Do Zlína se sjeli experti na cestovní ruch

„Místo jako značka" - to je hlavní téma prestižní mezinárodní konference AdCamp, která začala v úterý ve Zlíně. Tato marketingová konference se zaměřením na cestovní ruch ve dvou dnech nabídne účastní...

Kudy chodil Karel IV.

Chmelnický dětský klub Vás zve v sobotu 16. dubna 2011 již na 36. ročník dálkového pochodu.

Farmářské trhy začínají v Ostravě u Futura v sobotu

Arnošt pořádá hned tři zajímavé akce

Oprava mostu na třídě T. G. Masaryka se blíží

Radní města rozhodli o opravě mostu M-8 nad železniční tratí na třídě T.G. Masaryka v prostoru světelné křižovatky. Práce na něm budou zahájeny 18. dubna a vyžádají si omezení v dopravě.

Zlínský kraj ocenil nejlepší sportovce

Do Kongresového centra ve Zlíně se v pondělním večeru sjeli nejlepší sportovci Zlínského kraje. Vyhlašování vynikajících sportovců je už tradiční jarní akcí, kterou odbor školství, mládeže a sportu kr...

Salon krásy Angel nabízí komplexní služby

Výhodná poloha a komplexní služby za přijatelné peníze – to jsou hlavní devizy ostravského Salonu Angel.

Dopravní hřiště Prosek se po zimě opět otevírá

Dětské dopravní hřiště Prosek v Litvínovské ulici se 15. dubna opět otevírá po zimní pauze pro veřejnost. „Otevírací doba i vstupné bude stejné, jako vloni, to je 10 korun na osobu, zapůjčení kola je ...

Kriminalisté dopadli zloděje z garáží Prahy 10

Kriminalisté policejního obvodu Praha IV zadrželi v těchto dnech třiatřicetiletého muže z Prahy, který je důvodně podezřelý z toho, že vykrádal různé druhy garáží v Praze 4 a 10. Redakci www.nasepraha...

Tři sestry a Horkýže slíže smažou hranice - jako bratři a sestry

Když tyto dvě skupiny v rámci svého loňského velice úspěšného společného turné vyprodaly ostravskou Bonver Arenu, začali muzikanti přemýšlet, jak pro fanoušky ze Severní Moravy a Slezska připravit dal...

Přihlaste se na Vinohradský slavíček

Dům dětí a mládeže Praha 2 ve spolupráci s Odborem školství a kultury Prahy 2 pořádají druhý ročník pěvecké soutěže pro základní školy.

Dny evropského filmu začínají již zítra

Během 18. ročníku festivalu se v týdnu od 14. do 21. dubna návštěvníkům kin Lucerna a Světozor představí 40 filmů z 25 evropských zemí.

Dívka řádila v ostravském kostele

Proběhla první konference společenské odpovědnosti

Škola ve zlínské Štípě zve na farmářský trh

Pokud se někdo chce správně naladit na blížící se Velikonoce, může o víkendu vybírat hned z několika zajímavých nabídek. Základní škola ve zlínské Štípě například pořádá třetí ročník farmářského trhu

Praha zažila nejnáročnější zimu za posledních patnáct let

Od listopadu loňského roku do letošního března se v metropoli po 96 dnů pohybovala teplota pod bodem mrazu, po 112 dnů nepřesáhla tři stupně Celsia. Praha tak zažila nejnáročnější zimu za posledních 1...

Dům kultury města Ostravy slaví padesátiny

Padesát let od otevření oslaví Dům kultury města Ostravy koncertem v sobotu 16. dubna.

Pálení čarodějnic na Proseku

Chcete na pálení čarodějnic vidět pořádný oheň? Pak přijďte 30. dubna na bobovou dráhu na Proseku.

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil chlapečka

Čerstvě narozeného chlapečka nalezli v babyboxu lékaři z pražského zdravotnického zařízení GynCentrum. Chlapeček se stal celkově sedmadvacátým dítětem, jemuž schránka v GynCentru pomohla zachránit živ...

Druhý den života ostravské sloní samičky

Nově narozená sloní samička v ZOO Ostrava se má čile k světu. V klidu je zatím i její matka, která v minulosti zabila svá dvě čerstvě narozená slůňata. Matka malé slůně silně vylekala jen v okamžiku, ...

Velvyslanec Číny jednal s vedením kraje o spolupráci

Zlínský kraj dnes navštívil velvyslanec Čínské lidové republiky v České republice Yu Qingtai. Nejdříve byla ve středu dopoledne čínská delegace přijata v budově krajského úřadu jeho čelními představit...

Pod největším náměstím v Česku vede nejdražší trasa metra B

Karlovo náměstí je jedno z největších v Evropě a největší v Česku vůbec. Jeho rozloha je 80 550 m2.

Koblov a hrad Landek v pohledu staletí

Country bál v Újezdu nad Lesy už tuto sobotu

Praha 21 zve všechny v sobotu 16. dubna do sálu Polyfunkčního domu na Druhý country bál. K tanci a poslechu zahraje skupina Semenáči pod vedením kapelníka Pavla Budína. Akce začíná ve 20:00 hodin, vst...

Články abecedně vzestupné

Jaromír Nohavica vyvrací Bezručovo autorství Slezských písní

Zpěvák Jaromír Nohavica zpochybňuje Petra Bezruče jako autora Slezských písní. A není jediný, kdo si myslí, že Bezruč Slezské písně nenapsal. .

Jaromír Polášek bude vyprávět o lázních

Jaromír Polášek bude vyprávět o Ondrášovi

Zbojník Ondráš zemřel před 300 lety. Jeho život přiblíží Jaromír Polášek z Muzea Beskyd.

Jaromír Polášek bude vyprávět o trabantech

"Pryskyřičník dovádivý – Trabant 601" je název přednášky jaromíra Poláška ve frýdeckém Zeleném domě.

Jaromír Polášek přednáší o historii i turistice

Přednášky Jaromíra Poláška v Zeleném domě ve Frýdku.

Jaromír Polášek vás provede Frýdkem

Jaromír Polášek vypráví o pověstech

Vánoční pohádky a pověsti v podání Jaromíra Poláška.

Jaromír Polášek zve na dvě vlastivědné vycházky

Koloredovský most, Lembergrova textilka a kolonie nebo hotel Blatan jsou cíle první vycházky Jaromíra Poláška.

Jaromír Polášek zve na přednášky

Jaromír Polášek zve na přednášky do Zeleného domu

Proměny ulic, automobil Fiat 850, pomocníci v domácnosti, Jeseníky a záhady či tajemné pověsti Frýdku a Místku jsou témata přednášek Jaromíra Poláška.

Články abecedně sestupně

Jaroslav Pokorný: Špatné parkování řešíme často bez pokuty, jen domluvou

K nejdéle sloužícím strážníků Městské policie Frýdek-Místek patří Jaroslav Pokorný. Za téměř osmnáctiletou službu byl v závěru loňského roku oceněn magistrátem města stužkou za věrnost.

Jaroslav Palas novým hejtmanem

Moravskoslezský kraj má po osmi letech nového hejtmana. Evžena Tošenovského (ODS) vystřídal Jaroslav Palas (ČSSD).

Jaroslav Kovanda připravuje v Alternativě výstavu

Zajímavou výstavu připravuje všestranný zlínský umělec Jaroslav Kovanda. Za svých sedmdesát let života stihl být učitelem, korektorem, topičem a kulisákem. Kromě toho ale maluje, dělá sochy a také píš...

Jaroslav Koléšek v Sokolské

Jaroslav Kmošťák sní o mistrovství Evropy v Beskydech

Bývalý motocyklový soutěžní jezdec Jaroslav Kmošťák pořádá v Beskydech jednodenní závody. To je jeho velký koníček. Živí jej však Slezská pekárna, která bojuje o své místo s hypermarkety.

Jaroslav Kmenta bude v Ostravě číst z knihy Kmotr Mrázek

Jaroslav Dušek čte dětem v Domě knihy v Ostravě

Jaroslav Bába si vyskákal mistrovství světa

Jaroslav Bába si ve Vítkovicích vyskákal již osmý titul

Na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích probíhá ve dnech 2. a 3. srpna mistrovství republiky v atletice. První sady medailí byly rozdány již v sobotu.

Jaromíra Honzáka uslyšíte ve Stolárně