Počasí
Praha 14 °C Čtvrtek, 21. října 2021, Svátek má Brigita
Go to content

Historik Martin Strakoš: Existovaly plány na zbourání centra Ostravy

Ostravský historik architektury Martin Strakoš je zastáncem dostavby Masarykova náměstí. Podle něj je plocha s keři a reklamními panely nedůstojná centra města.
Martin Strakoš se sovu knihou Ostravské interiéry. Zvětšit
Martin Strakoš se sovu knihou Ostravské interiéry.


Jak jste se dostal k architektuře?
Domy jako takové mě zajímaly už od dětských let, kreslil jsem si je. Zajímal jsem se i o literaturu a dějiny.

Byla, z pohledu vaší profese, zajímavá třeba lokalita, kde jste žil v dětství?
Bydlel jsem a dosud bydlím ve Svinově. Byl součástí Ostravy, ale zachovával si charakter malého města nebo vesnice. Ve Svinově stojí zajímavý zemědělský dvůr, kostel a lihovar s cimbuřím z 90. let 19. století stará kamenná sýpka s šindelovou střechou – jedinou v Ostravě. Žili tam lidé, kteří přes den chodili do továren a dolů, po práci šli na svá polička, zahrádky, pěstovali králíky, prostě částečně žili zemědělským životem. V dnešní době to téměř vymizelo. Později, jako student, jsem chodil na brigády do ostravských průmyslových podniků a poznával tak i takové prostředí.

Jak vidíte rozvoj Ostravy za posledních 50 let? Co říkáte třeba na Porubu?  
Poruba je velmi zajímavá ve své složitosti. Tvoří ji čvrti z 50., 60. a 70. let minulého století. Každá se projevuje jiným stylem výstavby. Proto Poruba není pojata v jednom stylu, je složitější. Najdete tam určitě místa s architektonickou hodnotou.

Podílel jste se na pořadu Šumná města a v prvním díle David Vávra kritizoval právě Porubu.
Ale kritizoval ji s nadsázkou. Neodsoudil ji úplně, dělal si legraci z nadsazené pompéznosti.

Co říkáte na panelová sídliště?
Panelová výstavba vyvolává kritiku. Například výstavbou panelových sídlišť v 7. a 8. porubském obvodě byl poškozen Pustkovec. Ale podívejte se na sídliště Fifejdy. V 80. letech tam třeba vzniklo krásné hřiště navržené sochařem Kurtem Gebauerem a celý prostor díky tomu získal zvláštní charakter. Vytvořil z hlíny hravou krajinu, která panelovou zástavbu oživila. Proto se ani sídliště nedají odmítnout a nelze se na ně dívat jen negativně. To je krátkozraké.  

Mrzí vás zboření některých konkrétních staveb v Ostravě?
Velkou ztrátou je zboření kubistického krematoria na bývalém městském hřbitově za Domem kultury města Ostravy. Jednalo se o významnou stavbu s mystickým interiérem.  Rovněž je škoda, zmizela bývalá elektrická ústředna stojící mezi Místeckou ulicí a vysokými pecemi a také areál dolu Zárubek. Nyní hrozí, že přijdeme o celou skupinu staveb patřící k bruselskému stylu 60. let. Za všechny uvedu vítkovické železniční nádraží nebo administrativní dům Černou perlu v Porubě. To považuji za ztráty. Dokonce existovaly destruktivní záměry, podle nichž se měla zbourat část centra Ostravy.  

Co konkrétně se mělo v centru bourat?
Zástavba mezi Nádražní třídou a kolejemi frýdlantské dráhy. Většina domů měla být zbořena, zůstat měl jen Dům umění a okolní budovy. Plánovala se tam výstavba panelových domů, sportovní haly a dalších objektů. Vznikla jen první část, jsou to panelové domy mezi Nádražní třídou a ulicí 30. dubna. Dál k centru to naštěstí nepokračovalo.

Litujete likvidace Artfora na rohu Nádražní třídy s Českobratrskou ulicí?
Dům sám o sobě nebyl architektonicky příliš hodnotný, i když zachovával měřítko Nádražní třídy. Mohla by tam jako kompenzace vzniknout nová stavba.   

Líbí se vám současný vzhled Masarykova náměstí? Lidé často kritizují, že je příliš kamenné s minimem zeleně.  
Historicky se jedná o tržní náměstí a až do 20. století na něm vzrostlé stromy nebyly. Podle mě je v současné době, naopak, až příliš zazeleněné. Frontu domů na radniční straně totiž časem zakryjí vzrostlejší stromy a to je škoda. Zdejší architektura je určena k pohledu, jiná zas pracuje s tím, že počítá s působením zeleně. Ale obecně je třeba říci, že z historického náměstí se nedá udělat zahrádka. To byla chyba předchozí úpravy. Totéž se týká Prokešova náměstí. V době jeho vzniku tam také žádné stromy nerostly, i když nyní je jimi, myslím, tak akorát doplněno.

Jaký máte názor na dostavbu Masarykova náměstí v místě, kde byly v 60. letech zbourány domy?
Jsem pro, aby na tomto místě vznikla bloková zástavba rozumného měřítka a s rozumným využitím. Žádný hypermarket nebo parkovací dům by tam neměl stát.

Není škoda, že pak zmizí malý parčík v centru města?
Zrovna parčíkem bych toto místo nenazýval. Je tam křoví, v němž žijí potkani, které jsem tam viděl pobíhat, na okrajích jsou reklamní cedule, takže na tu ubohou výsadbu není přes ně pořádně vidět. S parkem to nemá nic společného a do centra města něco takového nepatří.   

Prý se uvažovalo i o bourání u náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze.
Takové tendence se kdysi objevily, měly být strženy některé budovy v okolí, ale nikdy na to nedošlo. Toto náměstí je jedinečně a jde o díla architekta Camillo Sitteho. Ten vytvořil regulační plán výstavby nového jádra Přívozu ve tvaru kosočtverce se zalomenými ulicemi. Do centra situoval náměstí. Inspirovala jej malebnost středověkých zvláště italských měst. Všimněte si, že posunul kostel mimo osu náměstí. Tím dal prostoru jisté napětí a zároveň se snažil vytvořit malebné prostředí.   

Vydal jste knihu Ostravské interiéry. Který z ostravských interiérů považujete za povedený?
Dobré interiéry mají sakrální stavby Josefa Don Bosca nebo kostel svatého Ducha v Zábřehu. Líbí se mi také prostory Domu umění a potěšil mě i Dům knihy Librex, kde se podařilo obnovit původní velký otevřený světlík.  Všech padesát interiérů obsažených v knize jsem ovšem vybral právě proto, že je považuji za dobrý doklad určité doby.

A co se podle vás nepovedlo?
Mrzí mě, že Ostrava nemá žádnou reprezentativní kavárnu, jaké byly v hotelu Palace nebo v Elektře. Považuji za velkou škodu, že nejsou adekvátně využívané. Zaslechl jsem ale pozitivní zprávu, že by se kavárna Elektra měla obnovit.  

Kam sám chodíte rád na kávu? Nemáte raději komorní, nebo spíš velké prostory, jaké bývaly v Palaci nebo Elektře?
Oblíbil jsem si Literární kavárnu v Academii, kde bývala kavárna Habsburg a později Praha. Rád si zajdu do Černé hvězdy nebo Ostravanky.  Jsou to menší prostory, ale žádné větší tady nemáme. Před časem mě v Paříži překvapilo, v jak malých místnostech fungují bistra a jak malé mají zázemí. Třeba na toaletě se jen tak nevytočíte. V našich podmínkách by něco takového díky normám a předpisům neprošlo. Pořád se odvoláváme na Evropskou unii a její normy, ale ve skutečnosti to tak není. Z hospod upozorňuji na tu U Rady, která má kvalitní postmoderní interiér.

Který z nových místních developerských projektů se vám líbí?
Za povedenou stavbu považuji Ostravskou bránu, která je odvážná, robustní, s předsazeným arkýřem a je skvěle zasazena do urbanistického komplexu města.

Jak se díváte na architekturu nákupních center?
Je na nich vidět snaha o získání co nejvíce metrů čtverečních. Uvedu ale příklad z polské Lodže, kde vzniklo nákupní centrum Manufaktura na místě bývalé textilní továrny s tříhektarovým náměstím a docela ucházejícím způsobem řešenými objekty včetně těch historických. V Ostravě nic takového není. Součástí tohoto areálu je muzeum textilní továrny i velmi známé muzeum moderního umění.
Mohlo by to představovat inspirací, jak se tyto věci dají udělat, ale to by zdejší developeři nesměli být tak jednostranní a muselo by jim jít o něco víc než jen o zisk. V případě Lodže to totiž jsou francouzské a polské peníze spojené s polským vlastenectvím, tedy se snahou dosáhnout něčeho víc než jen množství metrů čtverečních prodejních ploch.  

V souvislosti s úmrtím Václava Havla se hodně hovoří o pojmenování náměstí nebo ulice po něm. Je podle vás lepší pojmenovávat ulice podle významných osobností anebo podle místních reálií?
Nebál bych se jmen význačných lidí, hlavně místních. Je řada osobností, které zde působily nebo se o Ostravu zasloužily a nejsou připomenuty. A to je škoda. Na druhou stranu se objevily názory, že by se mělo například náměstí na Karolině pojmenovat po Václavu Havlovi. Přišlo by mi bizarní, aby jeho jméno neslo náměstí vedle velkého nákupního centra, ve čtvrti, která vzniká podle projektu z developerské soutěže. Právě proti takovému jednostrannému přístupu Václav Havel protestoval, takže nynější snahu dát jeho jméno tomuto prostoru považuji za notně nedomyšlenou. Vypadá to spíše jako výsměch jeho myšlenkám.

Profil
Martin Strakoš (1972) je rodákem z Ostravy-Svinova. Vystudoval filosofickou fakultu na Palackého univerzitě v Olomouci. V Národním památkovém ústavě v Ostravě pracuje od roku 1997, přednášel také na Ostravské univerzitě. Vydal knihy Průvodce architekturou Ostravy, Nová Ostrava a její satelity, Radnice Slezské Ostravy jako vychýlený svorník mezi tradicí a moderností, přispěl do knihy Slavné vily moravskoslezského kraje, je spoluautorem knihy Průvodce architekturou Opavy, editoval publikaci Bílá loď uprostřed Ostravy, přispívá do odborných časopisů. Pořádá procházky Ostravou s výkladem. Spolupracoval jako odborný poradce s Radovanem Lipusem na seriálu Šumná města.   

Podobné články


Předchozí články

Dům čtení získal vázanou Kroniku Prahy 10, online je na webu

Začátkem února od 18 hodin se konala v Domě čtení v Ruské ulici 192 přednáška kronikáře Prahy 10 Michala Ezechela, na které vyprávěl o Kronice městské části Praha 10. Návštěvníky seznámil s tím, jak t...

Připojištění pokryje záchranářské práce

Hasiči se na Svinovských mostech srazili s autobusem

Historické okénko: Alkoholička založila požár

Hlas Iron Maiden vystoupí v KC Novodvorská

14. březen se stane svátkem všech příznivců metalu.

Přijďte si zacvičit do seniorfitnes

Cvičení, kterého se účastní hlavně ženy, probíhá každý čtvrtek ve Fakultní základní umělecké škole Music Art – Barrandov, V remízku 7/919, od 10 do 11 hodin.

Dámská jízda opět na Novodvorské

V pátek 9. března od 19 hodin se ve společenském sále Kulturního centra Novodvorská v Praze 4 uskuteční druhý ročník Dámské jízdy.

Festival filmů o přírodě a dobrodružství v kině Sigma Spořilov

Od úterý 14. února bude v sále kina Sigma Spořilov probíhat Týden filmů o přírodě a dobrodružství, který vyvrcholí v sobotu dalším ročníkem celorepublikového (a divácky velmi úspěšného) festivalu outd...

Ostravou prošli demonstranti proti smlouvě ACTA

Proti připojení naší republiky k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií ACTA protestovalo v sobotu 11. února Ostravě na 400 lidí.

Mléčný bar Naproti zaměstnává postižené

Nenechte se odradit mýty okolo dřevostaveb

Přistavení kontejnerů v Praze 10 od druhé poloviny února

Kontejner je přistaven během dopoledních hodin, nejpozději ve 13,00 hod. Odvoz naplněného kontejneru probíhá druhý den dopoledne. Do kontejnerů je možné vkládat pouze domovní odpad objemného charakter...

Praha 2 chystá cyklus přednášek pro seniory

Městská část Praha 2 ve spolupráci s Městskou policií hl. města Prahy pořádá SENIOR AKADEMIE - cyklus přednášek zaměřený na ochranu života, zdraví a majetku.

Praha 2 získává ocenění za rekonstrukci Grotty

Městská část Praha 2 se dočkala dalšího významného ocenění dlouhodobých snah o kultivaci veřejných prostor a citlivý přístup k obnově památek. Za výjimečnou rekonstrukci Grotty v Havlíčkových sadech z...

Na sjezdovce na Mikulčině vrchu v Bílých Karpatech zahynul lyžař

Osmatřicetiletý lyžař z Uherského Brodu, který v sobotu odpoledne zahynul na sjezdovce Lopata na Mikulčině vrchu v Bílých Karpatech, doplatil zřejmě na riskantní jízdu volným terénem. Přítel zesnulého...

V Otrokovicích vyhořel od netěsnícího komína dům zahrádkářů

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Netěsný komín nebo špatně instalovaný kouřovod stály s největší pravděpodobností za zničením bývalého domu zahrádkářů v Otrokovicích na Zlínsku. Rozsáhlá dřevěná stavba vyhořel...

Zlínský kraj vyhlásil kvůli smogu signál upozornění

ZLÍN (MEDIAFAX) - Kvůli zhoršení smogové situace vyhlásil v pondělí ráno Krajský úřad Zlínského kraje signál upozornění. Informovala o tom mluvčí kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Které restaurace jsou připraveny na hosty s malými dětmi?

Vyrazit si i s malými dětmi do restaurace? Žádný problém. Řada restaurací má pro malé strávníky připravené hračky, židličky i dětské koutky. Tyto restaurace mají nekuřácké prostory.

Dejte děti na… keramiku

Všechny děti baví modelovat z keramické hlíny. Práce s keramickou hlínou v dětech rozvíjí trojrozměrné výtvarné cítění, zručnost, soustředěnost, fantazii a také procvičuje jemnou motoriku prstů.

Když mrazem praskne vodoinstalace, škody kryje pojištění majetku

Teploty hluboko pod bodem mrazu, které sužují Českou republiku, mohou působit závažné škody na nemovitostech. Důsledkem silných mrazů často praskají vodovodní trubky nebo rozvody topení a škody v byte...

Začala doba masopustů

Doba masopustů a karnevalů začala. Tím prvním je Carnevale Prague 2012, který začal 10. února průvodem masek centrem města.

Začala doba masopustů

Doba masopustů a karnevalů začala. Tím prvním je Carnevale Prague 2012, který začal 10. února průvodem masek centrem města.

Besedují o ovzduší v Ostravě

Ostravská výstava připomene výročí Sokola

Město s neziskovými organizacemi pomáhají bezdomovcům

Petici za záchranu Ostravice podepsalo již 1500 lidí

Organizátoři petice kritizují majitele Ostravice i město za laxní přístup k ochraně památky.

Jarní prázdniny v Zoo Ostrava

Děti se v Lasu bavily na karnevalu

Karneval pro děti uspořádal ostravský obchodní dům Laso.

Mladí stolní tenisté si zahráli pro radost

Stolní tenisté TJ MIttal se potkali na turnaji, na němž šlo hlavně o zábavu.

Mladí hráči se musí fotbalem hlavně bavit

Mladí fotbalisté Baníku Ostrava mají svou základnu na Základní škole Jana Šoupala v Porubě.

Dejte děti na krasobruslení

Výkon měsíce patří Míši Čapaté

Basketbalistka Michaela Čapatá nastřílela Pardubicím 29 bodů

Tip na výlet:Malebný Štramberk

Udělejte si víkendový výlet do městečka Štramberk.

Milada Poliánová vystavuje v Roudnici

Ostravský hrad zažije skutečnou zabíjačku

Město Ostravavyhlásilo soutěž Dům roku

Fond na ovzduší se pomalu zvětšuje

Vyrobte si z drátků dárek

Darujte ve Frýdku krev na sv. Valentýna

CCS: Pohonné hmoty ve Zlínském kraji v posledním týdnu zlevnily

Fotbalový Baník Ostrava má nového majitele

Herec Miroslav Etzler uvedl knihu o svém otci

Otec herce Mirislava Etzlera byl divadelním kritikem. nedávno vyšla v ostravě jeho kniha s texty o divadle.

Únorový program kina v Polance nad Odrou

Město zůstane bez výherních automatů

Honorář Heleny Vondráčkové byl nižší, než udávalo vedení magistrátu

Ministryně kultury jednala ve Zlíně o dotační podpoře pro obce

ZLÍN (MEDIAFAX) - Církevní restituce a další oblasti byly v pondělí ve Zlíně hlavními tématy, o kterých debatovala ministryně kultury Alena Hanáková se zástupci Sdružení místních samospráv České repub...

Bruslení v Krči podpoří Klokánek

V zámeckém parku Chateau St.Havel se v pondělí 20. února od 15.30 hod. uskuteční bruslení na ledě, jehož účastníci podpoří Dětský domov Klokánek.

Historie hotelu Palace se začala psát v roce 1913

Navštivte ostravský svatební veletrh

Akce místeckého klubu Nezbeda

Následující články

Národní technické muzeum slaví rok od znovuotevření vstupným zdarma

Národní technické muzeum slaví zítra 15. února rok od svého znovuotevření a nabízí všem prohlídku zdarma.

Národní technické muzeum slaví rok od znovuotevření vstupným zdarma

Národní technické muzeum slaví zítra 15. února rok od svého znovuotevření a nabízí všem prohlídku zdarma.

Na Výtoni se už jezdí

Oprava tramvajové trati v úseku Palackého náměstí – Výtoň skončila. Od úterý 14. února už v této oblasti jezdí tramvaje beze změn.

Farmářské tržiště Jiřák a Náplavka se otevřou třetí únorový týden

Po krátké pauze se znovu otevře farmářské tržiště Jiřák (náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3) a to už ve středu 15. února 2012 a dále pak pravidelně v sobotu a ve středu až do konce sezóny. Znovu se př...

Ve Zlínském kraji stále platí signál upozornění kvůli smogu

ZLÍN (MEDIAFAX) - Signál upozornění kvůli smogu ve Zlínském kraji stále platí i v úterý ráno. Situace se však zlepšila, průměrná klouzavá 24hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší klesla, vyp...

Díky komplexní nutriční typologii můžete s jistotou shodit přebytečné kilogramy

Odborníci ze Světa zdraví zjistí u každého člověka typ metabolismu a stanoví vhodný jídleníček. Díky němu se dá jednoduše shazovat.

Průkazky filmového klubu jsou v prodeji

Řidič ve Zlíně ujížděl před policií, narazil do stromu

ZLÍN (MEDIAFAX) - Policie naháněla ve Zlíně čtyřiadvacetiletého šoféra z Otrokovic, který před ní ujížděl kvůli zadrženému řidičskému průkazu. Jeho jízda skončila tím, že vrazil do stromu, sdělil Petr...

Sportovní výsledky týmů z Frýdku-Místku

Stav ovzduší na Ostravsku

Letecká společnost CCA na sebe podala návrh na insolvenční řízení

V muzeu se bude přednášet o Norsku a historii orientačního běhu

V červenci 2011 podniklo Centrum historie orientačního běhu a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně expedici v norských terénech, na místech kde se uskutečnily historické orientační běhy. Právě jí se bu...

Večer poezie představí jihočeské básníky

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila k zakončení výstavy Plzeňská pěna komponovaný večer poezie z díla dvou jihočeských básníků – Josefa Hrubého v pořadu s názvem Otylé ach a štíhlé oc...

Výstava studentů ukazuje, že život není černobílý

Seznámit se s činností neziskových organizací na Zlínsku budou mít od zítřka možnost návštěvníci Zlatého jablka. Představí se zde v rámci projektu „Život není zebra“, který organizují studenti Fakulty...

Poplatek za odpad pro seniory je 252 Kč

Představujeme knihu Os(t)udy cizineckého legionáře

Pivo Radegast není závislé na podzemní vodě

Na budoucnost pivovaru Radegast jsme se zeptali nejpovolanější osoby - manažera Ivo Kaňáka.

Hrabůvkou projde průvod s lampiony

Staroměstské náměstí bude více sloužit Pražanům a turistům

Radní včera rozhodli, že omezí akce na Staroměstském náměstí z důvodu velkého zatížení tohoto turisticky vyhledávaného místa. Pro letošní rok bylo schváleno kromě tradičních vánočních a velikonočních ...

Staroměstské náměstí bude více sloužit Pražanům a turistům

Radní včera rozhodli, že omezí akce na Staroměstském náměstí z důvodu velkého zatížení tohoto turisticky vyhledávaného místa. Pro letošní rok bylo schváleno kromě tradičních vánočních a velikonočních ...

Pacientská ombudsmanka má nyní kontaktní místo i ve zlínské krajské nemocnici

Zlín – Kontaktní místo pacientské ombudsmanky, kterou je místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, bylo dnes oficiálně otevřeno ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati (KNTB). Pacienti najdou kancelá...

Blíží se další ročník festivalu proti totalitě a násilí MENE TEKEL

Hlavní město hostí již šestý ročník mezinárodního festivalu MENE TEKEL, který je zaměřen na boj proti totalitě, násilí a pro paměť národa. Pořadatelem akce je občanské sdružení Umění bez bariér, které...

Kamarád Nenuda chystá na březen akce pro celou rodinu

Rodinné centrum Kamarád Nenuda připravuje na březen řadu zajímavých akcí i nové dílny a kroužky.

Blíží se další ročník festivalu proti totalitě a násilí MENE TEKEL

Hlavní město hostí již šestý ročník mezinárodního festivalu MENE TEKEL, který je zaměřen na boj proti totalitě, násilí a pro paměť národa. Pořadatelem akce je občanské sdružení Umění bez bariér, které...

26. ročník závodu Palestra Kbelská 10 se blíží

V sobotu 3. března se koná 26. ročník tradičního běžeckého závodu na 10 km, který patří mezi největší závody v Praze na této trati a je úvodním závodem v letošním seriálu Mizuno Running Cup. Organizát...

Projekt „Zpět do práce“ – pomoc lidem bez domova

Nalézt lidem bez přístřeší a ohroženým bezdomovectvím nové pracovní uplatnění a zlepšit jejich pozici na volném trhu práce je cílem projektu s názvem „Zpět do práce“. Projekt zaměřený primárně na osob...

Projekt „Zpět do práce“ – pomoc lidem bez domova

Nalézt lidem bez přístřeší a ohroženým bezdomovectvím nové pracovní uplatnění a zlepšit jejich pozici na volném trhu práce je cílem projektu s názvem „Zpět do práce“. Projekt zaměřený primárně na osob...

Nocování pod stany na Rohanském ostrově pro bezdomovce končí

S ohledem na aktuální předpověď počasí ruší hlavní město Praha mimořádná opatření pro osoby bez přístřeší, ke kterým Praha přistupuje v okamžiku poklesu noční teploty po dobu tří dnů pod -10°C a vyčer...

Nocování pod stany na Rohanském ostrově pro bezdomovce končí

S ohledem na aktuální předpověď počasí ruší hlavní město Praha mimořádná opatření pro osoby bez přístřeší, ke kterým Praha přistupuje v okamžiku poklesu noční teploty po dobu tří dnů pod -10°C a vyčer...

SJÍZDNOST SILNIC: Ve Zlínském kraji připadl nový sníh

ZLÍN (MEDIAFAX) - Silnice ve Zlínském kraji jsou ve středu sjízdné se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací silničářů.

V centru Zlína hořelo asijské bistro, policie evakuovala devět lidí

ZLÍN (MEDIAFAX) - Hasiči zasahovali v úterý odpoledne u požáru kuchyně v asijském bistru v centru Zlína. Jak sdělil mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček, z restaurace se včas dostali tři zaměstnanci a ...

Vítězné tažení ligových týmů BK Frýdek-Místek pokračuje

Mladí basketbalisté z Frýdku-Místku si o víkendu vedli skvěle.

Seminář seznámí s novinkami v sociální reformě

Občanské sdružení Dílny tvořivosti zve rodinné příslušníky a blízké lidí se zdravotním postižením na seminář, jehož hlavním cílem je poskytnutí odborných informací a praktických rad

Jaroslav Pokorný: Špatné parkování řešíme často bez pokuty, jen domluvou

K nejdéle sloužícím strážníků Městské policie Frýdek-Místek patří Jaroslav Pokorný. Za téměř osmnáctiletou službu byl v závěru loňského roku oceněn magistrátem města stužkou za věrnost.

Cestu na Olomouc ucpaly desítky nabouraných aut

Hlavní silniční tah R35 mezi Olomoucí a Ostravou je už několik hodin v obou směrech uzavřený. Důvodem jsou hromadné havárie na obou stranách komunikace. Nejprve se nabouraly desítky aut ve směru na Os...

Třebovicemi projde masopustní průvod

Bleší trh na výstavišti Černá louka

Výsledky letošní Tříkrálové sbírky

Ve Zlínském kraji se zlepšila kvalita ovzduší

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský kraj zrušil ve středu signál upozonění na možnost výskytu smogové situace. Řekla to mluvčí kraje Gabriela Dvorníková.

Autozastavárnu už využilo 30 Ostravanů

Hasiči ve Zlínském kraji zasahovali u série dopravních nehod

ZLÍN (MEDIAFAX) - Hned k několika doprvním nehodám museli ve středu vyjíždět hasiči ze Zlínského kraje. Uvedl to mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

V porotě Zlín film festivalu usedne francouzský aminátor i scénárista Epstein

ZLÍN (MEDIAFAX) - Organizátoři Zlín film festivalu zveřejnili v Berlíně první jména porotců. Jak řekl mluvčí festivalu Martin Pášma, mezi porotci se objeví i francouzský animátor Boris Plateau.

SJÍZDNOST SILNIC: Ve Zlínském kraji připadl nový sníh

ZLÍN (MEDIAFAX) - Ve Zlínském kraji jsou ve čtvrtek silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Podle silničářů se na některých místech tvoří sněhové jazyky.

Ostravar uvaří narozeninové pivo STO15

Divadlo Horní Počerice nabízí v březnu bohatý program

Předprodej vstupenek na březen začal v pokladně divadla v úterý 14. února v 16 hodin. Od následujících dnů jsou možné internetové rezervace a zakoupení vstupenek v pokladně Chvalského zámku.

Co se děje v březnu na Vyšehradě?

Vyšehrad nenabízí jen příložetosti pro procházky, ale pro své návštěvníky připravuje každý měsíc i bohatý program.

Svěřte svůj byt do rukou architekta

Chystáte se zařídit neb rekonstruovat byt? Můžete si vše zařídit sami nebo si nechat poradit od bytového architekta. Za jeho služby sice zaplatíte, ale investice se může vyplatit.

Kbelský reprezentační ples proběhne koncem února

Beskydy a Jeseníky hlásí nebezpečí hřebenových túr

Nenechte si ujít knižní novinku Nebezpečná láska

Prvotinu mladé české autorky Kateřiny Petrusové vydalo 2. února Nakladatelství Fragment.