Počasí
Praha 3 °C Čtvrtek, 02. prosince 2021, Svátek má Blanka
Go to content

Zpívám o věcech, které mě štvou, říká písničkář René Souček

Písničkář René Souček vydal začátkem června desku. Nechybí na ni jeho největší hit – frýdecko-místecká hymna Fajne-Mjesto, podle které je deska pojmenována. Posluchači slavnou skladbu uslyší i na festivalu Sweetesen fest, který se koná koncem června na stadionu TJ Slezan. René Souček na něm zazpívá, ale také jej bude společně s Palko Jarovičem moderovat.
René Souček. Zvětšit
René Souček.

Koncertujete už téměř 20 let, ale své první CD jste vydal až letos. Proč jste se do nahrávání nepustil už dříve?
Hudbu mám jako koníčka a vlastně jsem ani neměl potřebu něco vydat. Ale na internetu mám demo s 14 písničkami. Před dvěma roky jsem nahrával desku v Ostravě ve studiu, už jsme měli všechno hotové, jenže kolega zmáčkl nedopatřením klávesu delete a všechny nahrané písničky smazal. Řekl jsem si, že to tak mělo být a nechali jsme toho. Letos mi řekl David Stypka, že písničky musíme natočit. Nahráli jsme je v jeho studiu a domluvili se, že CD vydáme před letošním festivalem Sweetsen fest, což se povedlo.

Písničky jsou stejné jako z toho vymazaného cédéčka?
Nahráli jsme jiné. Je to průřez od nejstarších až po nové. Desku uzavírá Fajne-Mjesto. Musím říct, že i když mě všichni vnímají jako veselého člověka s veselými písničkami, tak až na Fajne mjesto je deska docela temná, zádumčivá. Tomu také odpovídá obal Lukáše Horkého.

Kde bude cédéčko k dostání?
Na Sweetesen festu i na mých koncertech.

Loni jsem Sweetsen fest moderoval. Jak to bude letos?
Na festivalu samozřejmě zahraji, ale hlavně jej budu znovu moderovat s Palko Jarovičem. Zůstaneme i u našich kostýmů, na kterých máme velká písmena F a M symbolizující Frýdek-Místek. Jen si musíme dávat pozor, abychom se nepostavili opačně a nevyšlo z toho MF.

Je náročné takovou akci moderovat?
Loni jsme odmoderovali celé čtyři dny a bylo to pořádná šichta. Měli jsme připravených 80 listů A4 o vystupujících kapelách. Psali jsme jim e-maily, aby nám o sobě něco napsali, hledali na internetových stránkách skupin, jenže někdy jsou bídné a nic z nich nevyčtete. Takže některé skupiny jsme odchytávali těsně před vystoupením a zjišťovali o nich informace. Bylo to docela hektické. Většina skupin z loňska vystupuje i letos. Takže základ máme, ale musíme to doplnit o novinky.  

Proč jste se vůbec dal na moderování?
Hlavním důvodem je, že festival je benefiční. Lidé sice neplatí vstupné, avšak mohou dobrovolně přispět Charitě Frýdek-Místek, Adře nebo organizaci Podané ruce. Sám z podia návštěvníky vyzývám, aby jim věnovali nějakou částku. Každým rokem se vybírá více a více. To je fantastické, za to děkuji a jsem na lidi z Frýdku-Místku hrdý. Muzikanti a moderátoři také vystupují bez nároku na honorář.  

Jak jste začal moderovat už víme. Jak jste začal s hraním na kytaru?
Když mi bylo 11 let, jeli jsme s tatínkem na vánoční trhy do Prahy a on mi koupil kytaru.  Od maminky dostal vynadáno, že utratil tři stovky za takovou zbytečnost blbost a že na ni stejně nebudu hrát. Bylo mi taťky líto a začal jsem se na kytaru učit hrát. Soused mě naučil akordy i ladění. Poslouchal jsem Nohavicu a Dobeše, hrál jejich písničky a tak se naučil hrát. Později s klukama ve Sviadnově jsme založili kapelu, kde jsme si na kytarách jen brnkali. Když jsme si pak pořídili elektrické kytary, dali jsme dohromady skupinu Intrezed. Když si to přečtete pozpátku, je to slovo dezertní. To proto, že jsme rádi popíjeli jabčák. To nám už bylo 18 roků. Po vojně jsem se oženil, manželce se takové muzicírování nelíbilo, hlavně sex – drogy – rokenrol (smích), proto jsem skupinu opustil.

Ale vaše hudební kariéra neskončila…
Manželka mi dala na výběr – buď kapela nebo rodina. Já přišel s tím, že budu hrát sám a ona s tím souhlasila. Z té naší původní kapely už hraji jen já.

Vzpomínáte si na první vystoupení na veřejnosti?
Samozřejmě. Měl na tom zásluhu zdejší písničkář Víťa Liboška. Pozval mě na svůj koncert ve frýdecké knihovně a během něj mě vyzval, ať taky něco zahraji. Půjčil mi kytaru, já zahrál tři skladby a tam jsme se dali dohromady, já napsal písničky a začali jsme společně vystupovat. Poprvé v čajovně v Hluboké ulici. Pak přišla soutěž Folková Radana. Já vyhrál dvě ceny, a proto mě pozvala skupina FM Band, ať hraji před jejich koncerty, což mě docela nakoplo. Pak jsem hrál se Samsonem Lenkem, přišly další festivaly jako Muzika v Hrádku u Rokycan, kde jsem hrál pro dva a půl tisíce diváků.

Míváte před vystoupením trému?
Lehkou. Ta musí být. Když jsem moc sebejistý, koncert nestojí za nic. Při trémě se rozjedu a pak je to dobrý.

Máte ji celou dobu, nebo vás někdy opouští?
V okamžiku, kdy něco řeknu. Lidé se zasmějí, navážeme kontakt a pak je už všechno v pohodě.

Máte připravené hlášky?
Pár hlášek mám, avšak většinou jde o momentální nápad.

Hrajete jen svoje písničky nebo i od jiných autorů?
Jen své věci. Nechci nikoho kopírovat.

Reagujete texty na dění kolem sebe?
Jsou to příběhy, které se odehrávají kolem mě. Do textů se dostávají i autobiografické věci. Hlavně to, co mě žere. Nelíbilo se mi třeba, že frýdecký zámek byl zanedbaný, což se objevilo v jedné písničce. Musím ale říct, že se okolí zámku za poslední roky hodně zlepšilo, což mě těší. Zpíval jsem o špatném ovzduší, hlavě o smradu z Paskova, o krajině zničené šachtami i o sousedské nesnášenlivosti. O té je písnička Susedka.

A byla za tím skutečná sousedka?
Jasně. Sousedka je skutečná. I když je to smutná písnička, lidé se při ní smějí.

Trvá vám napsání písničky dlouho?
Písnička mě napadne, napíši si refrén nebo sloku a pak ji dodělám. Někdy trvá celá písnička dvacet minut. Manželka Dana mi třeba řekla, ať dám do písničky slovo ribstol. Přidal jsem další nářadí a opravdu za dvacet minut byla písnička  Běta hotová a dodnes ji hraji.

Mluví vám do skládání a textů manželka často?
Tvrdím, že jsem Lennon a ona můj Paul McCartney (smích). Vždycky mě popíchla, třeba řekla, ať některou větu vyhodím, nebo něco přidám. Za poslední dva roky mi ale nic nepřipomínkovala. Vždy ji zahraji novou písničku a každá se ji líbila. Jsme rád, že mi radí. A vůbec, vždycky mi je oporou. Za to jí jsem vděčný.

Kromě kytary jste v poslední době začal hrát na ukulele. Proč zrovna na takový netradiční nástroji?
Ukulelele je moje velká láska. Chtěl jsem svůj kytarový koncert nějak oživit a rozhodoval se mezi mandolínou a ukulele. První ukulele jsem si koupil před třemi roky jako dárek na Vánoce, druhé si nechal dovézt od kamaráda z Ameriky, který hraje hokej za Kopřivnici a za oceánem nakupuje výstroj. Do bedny mi přibalil jedno ukulele, z kterého jsem nadšený. Je to původně havajský nástroj, na ten můj má licenci německá firma, který jej vyrábí v Číně a prodává v Americe.

Ukulele vypadá to jako malá kytara. Hraje se na ni stejně?
Přesně totéž jsem si myslel také. Jenže pravda je přesně opačná.  Ukulele nemá basové struny, vydává krátké tóny, takže na něm musíte pořád hrát. Je to velká makačka. Většinou se na něm hrají rychlé a svižné melodie a mým snem je napsat první ukulelebávku. Měl by to být ploužák, což je kvůli absenci basových strun neuvěřitelně těžké. Ale už jsem v polovině.
Hlavně však hraji veselé a svižné písničky. Proto mě a Marka Hlostu, který mě doprovází, označují za šašky nebo baviče. Jenže baviči rozhodně nejsme. 

A co tedy jste?
Písničkáři. No a je taky pravdou, že lidi rádi bavíme.

Vím, že pracujete na dráze. Nepřemýšlel jste, že byste se hudbou živil?
Na uživení to rozhodně není. Práce je přednější, vždyť mám rodinu.

Potatily se vaše děti a zajímají se o hudbu?
Jedna dcera se mnou už na koncertu zpívala, druhá si přeje, abych napsal společný duet. Docela mě to těší. S klukem si zazpíváme doma. Nic jim nenutím. Mě taťka nutil do fotbalu a znechutil mi jej. 

V písníčkách kritizujete to, co vám ve městě vadí. Co se vám ale naopak líbí? Máte tady oblíbená místa?
Rád si zajdu sednout k Černému kocourovi, k Arnoštovi, kde si můžeme zahrát, moc rád mám Stolárnu, kde uslyšíte výborný jazz. Oblíbil jsem si Stoun, který je nejdéle působícím hudebním klubem v naší republice, což je neuvěřitelné. Rád si zajdu i do Pavlače. No a ve volném čase chodím nejraději se psem pod frýdecký zámek.  Jižní svahy se hodně povedly a je tam příjemná procházka.

Co vás nyní trápí a co se třeba jednou objeví ve vašich písničkách?
Mrzí mě, že v přehradě Olešná se nedá koupat. Moc tomu nepomohl ani aquapark, díky němu zmizelo vše přírodní. Jen si vezměte, že v Havířově na koupališti si přes poledne mohou lidé sednout pod stromy, tady si leda půjčí slunečník. Špatné také je, že se pořád nedaří postavit obchvat města. To, co udělali komunisté, když vedli průtah městem jeho centrem, je zvěrstvo. Trvá to bohužel dodnes.  Dotklo se mě, že se má bourat víceúčelová sportovní hala, nelíbilo se mi, že vedení města nechalo postavit Kaufland v historickém centru. Kvůli tomu jsem na facebooku udělal petici za zbourání frýdeckého zámku s návrhem, kdy na jeho místě vyroste supermarket zakrytý skleněnou kopulí. Je to recese, akorát některé lidé to vzali vážně. Komentáře byly opravdu peprné.  

Profil
René Souček se narodil 14. prosince 1972 v Havířově, jeho rodiče se však záhy přestěhovali do Frýdku-Místku. Do svých 12 let bydlel v Místku, poté deset let ve Sviadnově, a když se oženil, přestěhoval se opět do Místku. Navštěvoval 6. a 8. základní školu v Místku. Vyučil se na železničním učilišti v Ostravě a pracuje na dráze jako vlakvedoucí a vozmistr společnosti AWT. Je ženatý, má tři děti.

Podobné články


Předchozí články

Nová zelená úsporám 2013 startuje, na lepší bydlení rozdělí přes miliardu

Nový program Ministerstva životního prostředí nabídne na zateplení domů víc než jednu miliardu korun. Nyní je pro něj vyčleněna jedna miliarda ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR, z prodej...

Žluté lázně otevřou po povodni už tento víkend

Areál Žluté lázně v Podolí otevře své brány veřejnosti dva týdny po povodni. V částečně omezeném provozu nabídne od soboty 15. června občerstvení a posezení ve venkovních restauracích i vstup zdarma. ...

Fotbalové narozeniny hvězd v Lipencích

Na lipeneckém hřišti se představí osobnosti fotbalu, hokeje, ale i divadla či showbusinessu. V sobotu 22. června se tu od 13 hodin sejdou na akci nazvané Fotbalové narozeniny Lipence 2013 aneb Přijďte...

Vyměňte o prázdninách hotel za loď!

Toužíte po zcela výjimečné, dobrodružné dovolené, a to i s dětmi? Co byste řekli tomu, plavit se po evropských mořích i řekách na plavidle, jehož kolegyním se po 2000 let přezdívalo lodě pokladů?

Tanečníci z Prahy 4 se zapsali do České knihy rekordů

V areálu na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích zatančilo nejvíce tanečníků z jedné skupiny společnou choreografii ve stylu streetdance.

Včelaře z Frýdku-Místku čeká letní škola

Třetina Čechů pravidelně griluje – většina z nich ale špatně

Sezona grilování startuje, třetina Čechů během ní používá zahradní grily. Při opékání masa však většinou dělají řadu chyb. Jen za dresinky a marinády Češi utratí kolem 100 milionů korun ročně. Šéfkuch...

Kniha měsíce: Franziska Gehm - Chladné ostří

Brýle potřebuje šest milionů Čechů. Zbavit se jich mohou díky kapce rosy

Podle oftalmologů stále přibývá lidí s vadami zraku. Oční lékaři provedou ročně kolem pěti milionů vyšetření a zhruba dvě třetiny populace potřebují nějakou korekční pomůcku. Brýle nosí kolem šesti mi...

Řekové budou na hradě tančit a zpívat

Obyvatelé Lazců dostanou zdarma tašky na třídění odpadů

Další obyvatelé Olomouce získají zdarma barevné sady na třídění odpadů. Na odolné tašky určené k separaci plastů, papíru a skla přímo v domácnostech se mohou na konci června těšit obyvatelé celé městs...

Zlínští házenkáři se dostali do extraligy, i když prohráli v baráži

Zlínští házenkáři slaví po 13 letech postup do nejvyšší soutěže. Přesto, že v napínavé a nerozhodné baráži s Kopřivnicí prohráli - byť o jedinou branku. O postupu vítěze 1. ligy a zároveň záchraně Pře...

Vedení města znovu prověří problematické smlouvy

Přestože ještě minulý týden vedení zlínské radnice tvrdilo, že audit prověřující hospodaření města v letech 2002 až 2010 je uzavřený a nepřinese žádné postihy a vyšetřování, o víkendu změnil primátor ...

Kriminalisté vyšetřují případ pokusu znásilnění

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu od pondělí 27. května vyšetřují případ pokusu znásilnění, ke kterému došlo okolo 23. hodiny na blíže nezjištěném místě v Praze 4 v okolí Budějovické ulice.

Budějovická: krátkodobé omezení přístupu ve stanici metra

Z důvodu pravidelné údržby podružné rozvodny a s tím související nefunkčností osvětlení (vypnuté napájení) dochází od 5.00 hodin v neděli 23. června do 10.00 hodin v neděli 23. června 2013 k dočasnému...

Altán Klamovka zve na dvě kulturní akce

Uložte si dovolenkové zážitky do fotoknihy

Ať už se chystáte na dovolenou s rodinou, nebo s přáteli, nejspíš budete hodně fotit. Rada od nás z ní: nenechávejte si fotografie z dovolené uložené v počítači, na paměťových kartách ani na jiných mé...

Vystaví cadillac Elvise Presleyho

Janáčkova filharmonie Ostrava vstupuje do 60. sezóny

Se svěží a nápaditou dramaturgii vstupuje Janáčkova filharmonie Ostrava do své 60. koncertní sezóny.

Ostravská Fiducia zve na přednášku o památkových rezervacích našeho kraje

Rotary klub zorganizoval tábor pro hendikepované děti z Ostravska

Ostravští hutníci pomáhají lidem zasaženým povodněmi

Poslední zvonění na Bobové dráze

Konec školního roku se blíží. Zahájit letní prázdniny netradičně mohou děti a jejich rodiče už v neděli 23. 6. na Bobové dráze Prosek. „Poslední zvonění“ s podtitulem kuličkové prázdniny je den plný s...

Informace o dopravním opatření v Resslově ulici

V úterý 18. června bude v souvislosti s konáním pietního aktu k 71. výročí boje československých parašutistů od 9.30 do 10.30 hodin zcela uzavřena Resslova ulice v Praze 2. Objízdná trasa ve směru k J...

Akce Lidé lidem se koná v Ostravě již pošesté

Rada potvrdila ředitele škol ve Frýdku-Místku

Nakupujte v Místku na farmářských trzích

Moravská Ostrava ocení žáky a pedagogy

Rakovinou prsu onemocní kolem šesti tisíc Češek ročně, třetina nemoci podlehne. Genetické vyšetření odhalí nádor včas

Podle Světové zdravotnické organizace ročně na rakovinu prsu zemře 458 tisíc lidí, z toho 99 procent žen. Zvýšené riziko onemocnění mají nositelé mutací genů BRCA, na což nedávnou operací upozornila t...

Rakovinou prsu onemocní kolem šesti tisíc Češek ročně, třetina nemoci podlehne. Genetické vyšetření odhalí nádor včas

Podle Světové zdravotnické organizace ročně na rakovinu prsu zemře 458 tisíc lidí, z toho 99 procent žen. Zvýšené riziko onemocnění mají nositelé mutací genů BRCA, na což nedávnou operací upozornila t...

Na Zeleném pruhu nepoteče 2. července voda

Od 7.30 hod. 2. července do 17.00 hod. budou probíhat práce na opravě vodovodu v oblasti Zeleného pruhu, konkrétně v domech 1560/99 a 95/97. Úplné obnovení dodávky vody je naplánováno po 17 hod.

Praha 14 cvičí tai-chi u Parníku

Od 3. července do 25. září zve MČ Praha 14 a občanské sdružení Praha 14 kulturní do Centrálního parku Černý Most (poblíž polikliniky Parník) na taoistické cvičení tai-chi. Vždy ve středu, v čase od 18...

Půjčka - spása nebo past? Nebuďte v tom sami!

Téma zadluženosti se již stalo součástí naší každodennosti. Půjčujeme si na dovolenou, spotřebiče, byt. Žít na dluh je jednodušší, než dlouze spořit. Tato situace nahrává znatelnému rozmachu nebankovn...

Monkey´s Gym chystá den otevřených dveří

Je vaše dítě jako z divokých vajec a vy si s ním nevíte rady? Hledáte pro ně vhodné cvičení nebo prázdninový program, kde by se mohlo vydovádět? Pak přijďte v sobotu 22. června od 14 do 19 hodin do ob...

Pražští strážníci odhalili v Praze 14 řidiče se soudním zákazem řízení

Dnes v noci strážníci z Prahy 14 přijali oznámení, že u příjmu zboží zdejšího obchodního domu jsou dva podezřele se chovající muži ve vozidle a že by to mohli být zloději. Hlídka podezřelé vozidlo naš...

Informace o dopravním opatření v Jaromírově ulici

V noci ze čtvrtka 20. na pátek 21. června bude z důvodu opravy panelů tramvajové trati omezen provoz v Jaromírově ulici v Praze 2. Od čtvrtečních 19 hodin do páteční 4. hodiny bude pro automobily uzav...

Genetické vyšetření odhalí včas nádor prsu

Zahradní slavnost pro ranou péči

Extraligová Sparta vyzve na kolech prvoligovou Duklu

Je náročnější souboj dvanácti tvrdých mužů mezi mantinely nebo nahánění dvaadvaceti hráčů po zeleném trávníku? Dilema všech sportovních fanoušků se pokusí rozseknout závod horských kol Genesis Bike Pr...

Frýdek-Místek roztančí Mezinárodní folklorní festival

Na Kavčích Horách proběhne Dětské odpoledne

Finanční skupina Wüstenrot uspořádá u příležitosti konce školního roku již po páté Dětské odpoledne. Akce se uskuteční ve čtvrtek 20. června od 15 hodin před budovou centrály společnosti na Kavčích Ho...

Fotbalové narozeniny hvězd v Lipencích

Na lipeneckém hřišti se představí osobnosti fotbalu, hokeje, ale i divadla či showbusinessu. V sobotu 22. června se tu od 13 hodin sejdou na akci nazvané Fotbalové narozeniny Lipence 2013 aneb Přijďte...

ZŠ ve Vršovicích připravuje Čapkiádu - soutěž rodinných týmů

ZŠ Karla Čapka si dovoluje pozvat rodiny žáků i širší veřejnost na již tradiční Čapkiádu - zábavné odpoledne plné soutěží a her, které se uskuteční 25. 6. 2013 v 16h. Akce začne registrací soutěžních ...

Mistrovství republiky v in-line maratonu míří k přehradě Olešná

Jak je otevřen Aquapark Olešná?

V parných dnech se můžete zchladit ve venkovní části Aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku.

Ve Vršovicích budou promítat dokument o Edwardsovu syndromu

Dovolujeme si vás pozvat na komponovaný večer do Vršovického divadla MANA, který bude tento pátek 21. června 2013 od 19.00 s názvem Zachraňte Edwardse.

Frýdeckou plaveckou školu bude provozovat Sportplex

Město nemá na opravu Památníku Tomáše Bati. Pomůže sbírka?

Pojďme se společně složit na obnovu Památníku Tomáše Bati, vyzývá radnice obyvatele města. Vyhlášení veřejné sbírky už odsouhlasila Rada města a Zastupitelstvo schválilo zřízení speciálního fondu, ve ...

Navštivte psí výukovou poradnu v Riegrových sadech

Občanské sdružní Strana psa a Městská část Praha 2 zvou majitele psů a jejich čtyřnohé přátele na bezplatnou Psí výukovou poradnu, která se bude konat tento čtvrtek v Riegrových sadech na horní louce ...

ZŠ Eden zvítězila v McDonald´s Cupu

16. ročník žákovského McDonald´s Cupu je minulostí, vzpomínek na něj budou mít jeho účastníci z celé republiky mnoho. Dva dny v Jihlavě na stadionu FC Vysočina byly plné nejen fotbalu a dětské radosti...

Následující články

Druhý ročník charitativního blešího trhu Husí kusy proběhne už tento čtvrtek

Jaroslav Svěcený a další osobnosti budou 20.6. od 14 hodin na Náměstí Míru prodávat věci z druhé ruky. Konat se tu bude druhý ročník charitativního blešího trhu Husí kusy.

Zlínský kraj pomáhá oblastem postiženým povodní

Přidělením finanční pomoci oblastem v Čechách zasaženým nedávnými povodněmi, ale také dvěma obcím ve Zlínském kraji, kde napáchaly letos 10. června škodu přívalové deště, se zabývala Rada Zlínského kr...

O vítězi soutěže „Namalujte svou tramvaj“ rozhodne internetové hlasování

Do druhého ročníku soutěže „Namalujte svou tramvaj“, kterou vyhlásil Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s pražským Dopravním podnikem pro žáky a studenty základních škol a víceletých gymnázií, posla...

Sdružení "HANDICAP(?)" získalo díky koncertu přes 80 tisíc

Ve středu 12. června se uskutečnil 4. benefiční Koncert pro HANDICAP Zlín. Tento koncert pořádalo občanské sdružení „HANDICAP(?)“ Zlín ve spolupráci s Filharmonií Bohuslava Martinů a kapelou F-dur Jaz...

Centrální ostravský obvod zkrášlí záhony růží

O vítězi soutěže „Namalujte svou tramvaj“ rozhodne internetové hlasování. Podpořte žáky z Prahy 9

Do druhého ročníku soutěže „Namalujte svou tramvaj“, kterou vyhlásil Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s pražským Dopravním podnikem pro žáky a studenty základních škol a víceletých gymnázií, posla...

Sweetsen fest podesáté sjednotí pro charitu hudebníky, divadelníky, filmaře i tanečníky

Policisté v noci prohledávali Vltavu a rybník v Kyjích

Včera 17. června kolem desáté hodiny večerní přijali operátoři tísňové linky oznámení o pádu osoby z Palackého mostu do řeky a o necelé dvě hodiny pohřešování plavce na rybníku v Kyjích. Policisté po ...

Policisté v noci prohledávali Vltavu a rybník v Kyjích

Včera 19. června kolem desáté hodiny večerní přijali operátoři tísňové linky oznámení o pádu osoby z Palackého mostu do řeky a o necelé dvě hodiny pohřešování plavce na rybníku v Kyjích. Policisté po ...

Albertov: dočasné přemístění tramvajové zastávky

Z důvodu rekonstrukce vodovodního řadu v ulici Na Slupi dochází od 8 hodin v pondělí 24. června do 9 hodin ve středu 17. července k dočasnému přemístění tramvajové zastávky Albertov ve směru Ostrčilov...

Galerie Harfa zahajuje Páteční gurmánské trhy

Galerie Harfa připravila pro milovníky dobrého jídla a pití další pravidelnou gurmánskou akci. K rybím hodům, které se zde konají vždy poslední sobotu v měsíci, se od pátku 21. června přidají také Pát...

Irena Fuchsová pokřtí v Ostravě svou 30. knihu

Kooperativa již vyplatila přes 140 milionů korun

Přes 1500 klientů pojišťovny Kooperativa již obdrželo zálohu nebo pojistné plnění po škodách způsobených povodněmi ze začátku června. Celkem Kooperativa vyplatila klientům přes 140 milionů Kč. Prohlíd...

Rakovinou prsu onemocní kolem šesti tisíc Češek ročně, třetina nemoci podlehne. Genetické vyšetření odhalí nádor včas

Podle Světové zdravotnické organizace ročně na rakovinu prsu zemře 458 tisíc lidí, z toho 99 procent žen. Zvýšené riziko onemocnění mají nositelé mutací genů BRCA, na což nedávnou operací upozornila t...

Mladí zlínští plavci uspěli na mistrovství republiky

O uplynulém víkendu 14. až 16. června se konalo v Plzni plavecké Letní mistrovství ČR dorostu i za účasti dorostenců Plaveckého klubu Zlín, kteří se zde rozhodně neztratili. Největším úspěchem je zisk...

Oslavy Dne Prahy 7 se přesunou na Letnou

V sobotu 22. června 2013 se uskuteční letošní Den Prahy 7. Tradiční oslavy sedmé městské části proběhnou v Letenských sadech od 13 do 18 hodin. Pro malé i velké návštěvníky budou připravena dvě pódia ...

Bazar dětského zboží bude v Hrabůvce

Holešovská regata 2013 - festival pro celou rodinu

Do Holešovské Regaty 2013 zbývá už jen pár dnů. Na své si přijdou příznivci populární hudby i rodiny s dětmi. Letos pořadatelé připravili pro první dva tisíce návštěvníků speciální dárek, a to DVD sku...

Pomozte zvířatům přežít vedra!

Sotva v Praze a ve středních Čechách pominuly povodně, přišla vedra, která ohrožují zdraví lidí i zvířat. Pro ty jsou podobně nebezpečné jako předchozí deštivé počasí. Volně žijící živočichové totiž t...

Lidé ve vedru kolabovali, záchranáři měli plné ruce práce

Žluté lázně nabídnou první koncert po povodni

Ve Žlutých lázních v pražském Podolí se bude opět koncertovat. Vltava už zcela opustila travnatou pláž a v areálu se tak bude konat první velký koncert -zahraje si v něm kapela Tata Bojs. Originální č...

V neděli se v parku Družby sejdou desítky psů

Vyřešení soudního sporu trvá v Česku průměrně 600 dní. Mediace představuje rychlé, levné a efektivní řešení

Rozvody, sousedské konflikty, spory mezi zaměstnancem a firmou nebo rozepře o majetek mezi dědici – tyto spory nyní končí nejčastěji u soudů a jejich vyřešení trvá několik měsíců i let. Díky mediaci s...

Vyřešení soudního sporu trvá v Česku průměrně 600 dní. Mediace představuje rychlé, levné a efektivní řešení

Rozvody, sousedské konflikty, spory mezi zaměstnancem a firmou nebo rozepře o majetek mezi dědici – tyto spory nyní končí nejčastěji u soudů a jejich vyřešení trvá několik měsíců i let. Díky mediaci s...

Na předplatném na Janáčkovu filharmonii můžete získat slevu

Běhám, běháš, běháme... Půmaraton v Olomouci už počtvrté!

Tisíce nadšenců na trati a další podél ní. Účastníci z celkem dvaatřiceti zemí přijeli do Olomouce proto, že zdejší půlmaraton je pro ně stejně důležitý jako jiné podobné závody ve světových metropolí...

Léto s knihou aneb akce Městské knihovny

Čas prázdnin a letních dovolených nabízí jedinečnou šanci dohnat čtenářský deficit. Městská knihovna v Praze si je toho vědoma a proto ani v létě knihy nepřestává půjčovat a zároveň už od června nabíz...

Léto s knihou aneb akce Městské knihovny

Čas prázdnin a letních dovolených nabízí jedinečnou šanci dohnat čtenářský deficit. Městská knihovna v Praze si je toho vědoma a proto ani v létě knihy nepřestává půjčovat a zároveň už od června nabíz...

Soudy se táhnou, zato mediace představuje rychlé a levné řešení

Autoveteráni přijedou na frýdecký zámek

Nabídněte Olomouci vánoční strom

Ostravané uvidí komedii v předpremiéře

Poruba ocenila významné žáky

Experti z Británie, Německa a Švédska představí v Ostravě inteligentní městskou dopravu

Fotografická vzpomínka na herecké hvězdy

Krč má novou tréninkovou kavárnu

Podepíšete petici proti šmejdům?

V Komunitním centru Prádelna bylo zřízeno speciální podpisové místo pro podpis Petice proti šmejdům a za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji. Petice vznikla na základě r...

Farmářské trhy jsou i na Barrandově

Po zájmu v loňském roce se pro návštěvníky pražského Barrandova opět otevřely brány k příjemným nákupům tradičních českých výrobků a čerstvých potravin.

Jak budou o víkendu aktivní klíšťata?

Sbor Cantica laetitia zazpívá v evangelickém kostele

Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia, který v loňském roce získal vítězný titul na dvou mezinárodních soutěžích, se v červnu představí domácímu publiku. V neděli 23. června 2013 v 17 hodin si ho moho...

Neumíte složit Rubikovu kostku? Naučte se to na výstavě her a hlavolamů

Ve Zlíně dnes začíná třídenní „Interaktivní výstava her a hlavolamů“. Koná se do 22. června v Kulturním institutu Alternativa v Kolektivním domě ve Zlíně. Na výstavě si návštěvníci mohou během celého ...

Chagall představil tvorbu Salichové

Děti se v Letenských sadech připraví na bezpečné prázdniny

V pátek 21. června 2013 se v Letenských sadech uskuteční sedmý ročník celopražské preventivně-bezpečnostní akce Bezpečné prázdniny. Projekt zaměřený na nástrahy a nebezpečí, jimž mohou být děti vystav...

V parku u autobusového nádraží zemřel bezdomovec

V parku u zlínského autobusového nádraží zemřel ve středu odpoledne bezdomovec. Přivolaný lékař vyloučil cizí zavinění. Příčinu smrti tak má zjistit nařízená pitva. Je možné, že organismus padesátilet...

Jiřák a Náplavku provoní české jahody

Tento pátek 21. června se uskuteční na Jiřáku slavnost Jahodobraní. Od půl jedné hraje na Jiřáku DJ Ultramarín svůj „letní set“ elektroswing, soul a retro-pop, ve 13:00 a 14:30 zatančí taneční uskupen...

Víkend patří na hradě festivalu Janáčkovy Hukvaldy

Ve vršovickém Edenu zvítězili Portugalci nad Mexikem

Fotbalisté portugalského Sportingu potřetí za sebou ovládli turnaj All Stars Cup. Ve finále, které se společně se zápasem o třetí místo uskutečnilo na stadionu v Edenu, zvítězili nad nováčkem z Mexika...

Služebna strážníků na Jižních Svazích se rekonstruuje

Do 31. července je dočasně uzavřena služebna Městské policie Zlín, umístěná v budově I. segmentu na sídlišti Jižní Svahy. Důvodem je komplexní rekonstrukce současných vnitřních prostor a také bývalé s...

Ostravská Komorní scéna Aréna bude reprezentovat na mezinárodním festivalu

Skleníky na Floře jsou v plném květu

Ve Sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc bují a kvetou nejrůznější rostliny. V palmovém skleníku mohou návštěvníci obdivovat např. „vodopády květů" bouganvillejí - lián rostoucích na sloupech...