Počasí
Praha 24 °C Středa, 15. května 2024, Svátek má Žofie
Go to content
Naše Praha na Facebooku

země

Hurvínek oslavil 96. narozeniny a poletí do vermíru!

Hurvínek se na přelomu června a července podle Divadla Spejbla a Hurvínka chystá na svoji první vesmírnou misi! Jeho malí i velcí fanoušci si ji mohou připomenout 4. června v rámci oslavy dětského dne. V tento den se spolu s ním mohou vypravit na zážitkovou trasu od budovy Divadla Spejbla a Hurvínka až k pražskému Planetáriu a cestou si užít spoustu zábavy.

Maršál Koněv už skoro není čestným občanem Prahy

Pražští radní souhlasili s odebráním čestného občanství hlavního města Prahy sovětskému vojevůdci, maršálovi Sovětského svazu a hrdinovi SSSR Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Čestné občanství hlavního města Prahy bylo sovětskému maršálovi Koněvovi uděleno v roce 1945. Návrh bude ještě schvalovat Zastupitelstvo hlavního města Prahy.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Dejte Putinovi dárky z nového e-shopu

Dnes se spustil velmi netradiční e-shop Dárek pro Putina. Hlavním cílem této kampaně je financování nákupu výbavy a zbraní pro obránce země napadené Ruskem. Hlavní tvář iniciativy podnikatel Dalibor Dědek uvedl, že podporu ukrajinské armády považuje za zcela zásadní pro pomoc tamnímu obyvatelstvu. Mezi jakými dárky si můžete vybrat?

Pavel Janeček: Pokud nám Německo vypne plyn, skončili jsme!

Bývalý dlouholetý šéf Pražské plynárenské Ing. Pavel Janeček se problematice energií věnuje celý svůj profesní život. Je součástí skupiny odborníků s názvem Energie není luxusní zboží a dlouhodobě kritizuje energetickou politiku ČR. Varuje, že pokud vláda nepřistoupí k razantním krokům, čeká nás hodně černý scénář…

Chtěli byste čtyřdenní pracovní týden?

Zaměstnavatelé ze sektoru podnikových služeb začínají testovat model zkrácení pracovního týdne z pěti dnů na čtyři. Možnost zhuštění pracovních povinností do pouhých 4 dnů je velmi oblíbeným benefitem a přináší řadu výhod pro zaměstnance i zaměstnavatele. Vyplývá to z údajů asociace ABSL.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Ekonomické sankce na Rusko už dopadají i na nás

Spojené státy a Evropská Unie zavedla na Rusko, jako agresora, ekonomické sankce. Tyto sankce už na ruskou ekonomiku dopadly. Zpočátku zapříčinily strmý pár rublu, zastavení burzy a odchod zahraničních firem ze země. V současné době se burza vzpamatovala a rubl začal sílit. Ekonom Lukáš Kovanda serveru NašePraha.cz prozradil možné negativní dopady na Českou republiku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Tip na výlet pro Pražáky: Zde se ukrývaly korunovační klenoty před husity při pražských nepokojích

Ojvín (něm. Oybin) je pro Čechy zapomenutá národní památka, hodinku a něco jízdy z Prahy. Tajuplná atmosféra zde silně připomíná filmové záběry z Pána prstenů nebo hru Skyrim. Nedobytný hrad na pískovcové skále postavil Jindřich z Lipé, maršálek krále Jana Lucemburského, zvelebení se ale dočkal od Karla IV, který nechal vystavět honosný císařský palác a zejména impozantní gotickou katedrálu. Katedrála ne náhodou připomíná zmenšeninu pražského sv.Víta.

Klára Cingrošová: Šťastné a veselé

Konečně nastalo nejhezčí období roku: těšení se na Ježíška. Čas jmelí, svařáku a rozzářených dětských očí. Kolotoč vánočních besídek a opileckých historek firemních večírků… No počkat, co to plácám. Nic takového, máme přece zas zavřeno! Vánoce se letos zakazují!

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Československo

Ve čtvrtek jsme oslavili státní svátek – výročí vzniku samostatného Československa. I když by se podle mikiny v sáčku pana předsedy Senátu ČR při slavnostním ceremoniálu na Vítkově mohlo zdát, že vlastně o nic zásadního nejde, je dobré vědět, že 28. říjen opravdu není jen pouhým dnem pracovního volna a zavřených obchodů.

Miloš Knor: Uvažuji o kandidatuře na prezidenta!

V humoristickém pořadu Na stojáka ho před několika lety napoprvé odmítli, ale nevzdal se. Dnes má komik Miloš Knor (53) vlastní One Knor Show a vystupuje v televizi i rozhlase. A aktuálně patří mezi známé tváře kritizující vládu za její postup v boji proti covidu-19.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vodu hlídá v Praze i satelit, jako na Marsu

Praha - Ztráty vody v pražské vodovodní síti loni dosáhly výše 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11.680 tisících kubících vody. Přitom ještě vroce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a vroce 1996 dokonce více než 43 procent.

Vánoční zvyky v Praze. Znáte jejich historii? A co budoucnost?

Těžko bychom hledali typické pražské vánoční tradice. Hodně jich přinesli do Prahy venkovští lidé po zániku poddanství a roboty. Je proto dnešní doba adventní a vánoční v hlavním městě podobná té třeba z 19. století? Vydejte se s námi do historie, kdy ještě zamrzávala Vltava, a vánoční stromeček stál jen v rodinách bohatých měšťanů.

Soutěž Naší Prahy: Příroda z různých úhlů v knižní podobě

„Chuť do života a radost z bytí může člověk načerpat snáz z počínání přírody než z počínání lidí,“ tvrdil Jan Werich, který si nejraději dobíjel baterky v kraji kolem Velhartic. Provětrat si myšlenky můžete v lese, městském parku i při čtení knížek o přírodě, na které se specializuje nakladatelství Kazda.

Epidemiolog Roman Prymula: pravděpodobnost, že se něco stane, je poměrně vysoká

Profesor Prymula v exkluzivním rozhovoru s Janem Bělohubým pro Naši Prahu a Zulice.cz nejen komentuje současnou situaci, ale vysvětluje - třeba zda je možné „chytit“ koronavir opětovně, či zda se po prodělání získá imunita jako u spalniček. Jestli je latinskoamerický zabiják „jiný“ než COVID u nás. Proč je u nás situace hrozivější, než v sousedním Rakousku. Jestli viru napomáhá klimatizace, jaká je slabina roušek, a proč je z pohledu koronaviru Praha „časovanou bombou“. Zda druhá vlna bude nárazovou vlnou či jen postupným přílivem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Koněv demontován! Půjde do Muzea paměti, které ale zdaleka nestojí

Před týdnem byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, spolu s doprovodnými bronzovými deskami. Radnice míní, že tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku, které radu MČ pověřilo „nalezením důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí a zajištěním nezbytných kroků k přemístění uměleckého díla….“

Připomeňme si 100 let vlajky jejím vyvěšením

Před 100 lety, 30. března, schválili českoslovenští poslanci nynější podobu tehdy československé, dnes české vlajky. Iniciátoři akce Jsme v tom spolu vyzvali veřejnost, aby v tento den vyvěsila českou vlajku do oken jako projev sounáležitosti. Za organizátory to uvedl Pavel Eichler.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Botanická zahrada roste do krásy

Troja – Letos uprostřed léta bude v Botanické zahradě Praha dobudován nový jižní vstup, ještě letos vznikne i nová expozice hajních a stínomilných rostlin z Číny a Vietnamu a chystá se nový informační systém, který návštěvníkům blíže představí jednotlivé expozice. Přibudou i pokladny, toalety, lehátka nebo lavičky. Postupné zlepšování zahrady láká i nové návštěvníky, za loňská rok jich bylo na 370 tisíc.

Mariánský sloup bude obnoven, zastupitelstvo to schválilo

Většinou 34 hlasů z 65 členného zastupitelstva bylo rozhodnuto o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Přidali se i dřívější odpůrci, či ti, co byli na rozpacích. Po hlasování bylo slyšet jen hlasité vydechnutí zastupitelel Jana Wolfa (KDU- ČSL), který bere obnovu sloupu, jako jeden z úspěchů svého života.

Václavské Vánoce aneb vánoční trhy nejen pro Pražany

Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí přivítají své první návštěvníky 29. listopadu. Ukončeny budou pak 6. ledna roku nového. 2. prosince od 16,30 proběhne slavnostní zahájení vánočních trhů za účasti představitelů městské části Praha 1, vedení neziskových organizací, to vše samozřejmě s hudbou a krájením vánočního koláče.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Metro D už bez strojvůdců

Praha – Metro D bude skutečně bez strojvůdců. Dosud tomu bránil drážní zákon, nicméně na návrh bývalého náměstka primátora a nynějšího poslance Petra Dolínka (ČSSD) byla přijata novela, která to umožňuje.

Zpěvačka Debbi: Prahu bych už za Německo nevyměnila!

I když světlo světa poprvé spatřila u našich západních sousedů, zpěvačka Debbi (26) je po přestěhování do naší metropole vice než šťastná. Našla tu lásku a navíc se jí daří i profesně, získala totiž již dvě hudební ocenění Anděl, které po způsobu Grammy uděluje tuzemská Akademie populární hudby.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Mariánský sloup znesvářil politickou scénu

Staré Město - V přístavišti Pražské Benátky kotví loď s 220 díly kopie mariánského sloupu, který zničil nevědomý dav pod vedením opilce a bohéma Franty Sauera 3. listopadu 1918. Sochař Petr Váňa, který s přáteli přivezl do Prahy na lodi na 200 dílů pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí uspořádal akci, kde chtěl předvést část sloupu.

Začala obnova Mariánského sloupu

Platné stavební povolení, které ale brzy vyprší, využil sochař Petr Váňa a začal s obnovou s obnovou Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Protože však neměl vyřízen zábor místa, musel práce přerušit a uvést místo do původního stavu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Britský ekonom Culey v Praze. Představí svou knihu a popíše vliv moderních technologií na dnešní společnost

Ve středu 10. dubna bude mít na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) přednášku britský ekonom Sean A. Culey. Ta bude spojena i s autogramiádou jeho knihy Transition Point: From Steam to the Singularity - Bod zlomu: Od páry k jedinečnosti, která vznikala celých pět let. Dílo nabízí odborníky vysoko hodnocený vhled do chování společnosti ovlivněné moderními technologiemi. Fenomén moderních technologií je všudypřítomný a jedním z jeho aktuálně viditelných důsledků je například Brexit či hnutí žlutých vest - i o tomto propojení bude přednáška.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Slovanská epopej, aneb od zdi ke zdi a zase zpět

Praha - Slovanská epopej by se mohla vrátit do Moravského Krumlova, kde dlouhou dobu živořila v příšerných podmínkách. Nyní by ale podmínky v zámku, který mezi tím, získalo město Moravský Krumlov, výrazně změnily Moravský Krumlov do něj už i investoval. Slovanská epopej by tu ale byla jen na pět let.

Sokolové mají svůj památný den

Poslanci Parlamentu České republiky na svém dnešním (5.12.) zasedání schválili předloženou novelu zákona o státních svátcích, která zařazuje 8. říjen jako Památný den sokolstva mezi významné dny České republiky.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Dopravní stavby najdete na hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze ožije v první polovině prosince laickými fotografiemi dopravních staveb v České republice. Výstava na velkoformátových panelech ukáže nejúspěšnější snímky, které zasílali od července do září amatérští fotografové z celé země.

Budou pokračovat společné vyjezdy hasičů a záchranky?

Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sanitek brání přecpání dopravních tepen auty a často i špatné dělání uličky. Rychlejším zásahům snad pomůže i nová koncepce, která mj. navýší na 25 počet výjezdových základen, obvykle společně s hasiči. Jednu takovou otevřeli po rekonstrukci v září ve Strašnicích v Průběžné. Jan Bělohubý Víte, že Pražské záchrance je už 160 let a patří mezi nejstarší a nejvyspělejší na světě? Sbor ochranný svou pomocí při požárech Šitkovských mlýnů v roce 1858 i během povodní, které provázely Pražany v posledních desetiletích 19. století, získal takový věhlas, že byl žádán o radu a pomoc při zakládání obdobných organizací i v jiných městech, a první sídlo získává v dolní části Václavského náměstí v říjnu 1890. Tehdy byly získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba. Ta trvá prakticky až doposud. Od začátku první do konce druhé světové války záchranka sídlila na Staroměstském náměstí – v té době je sboru povoleno při jízdě používat fanfárovou trubku. Kdo si pamatujete, že z jediné pražské centrály na žižkovské Ohradě nebo v Holešovicích jezdily houkačky typu „stejšn“ snad na každé místo v Praze? Následuje 50 let v holešovickém sídle Dukelských hrdinů, přičemž vozy vyjížděly třeba ze zmíněné Ohrady. Sedmdesátá léta připomene kultovní postava dr. Jandery, i to, že v roce 1973 byla zřízena linka 155. Krom ní dnes můžete využívat i mezinárodní 112. Rendez-vous šetří čas Před třiceti lety byl také – rovněž poprvé u nás – v Praze zahájen provoz systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká “sanitka” přijíždí v případě potřeby za ním. Navíc ve většině případů není nutný doprovod pacienta lékařem při transportu a lékař je tak k dispozici pro další případ. Jedině díky tomuto systému funguje záchranná služba v Praze se zhruba polovičním až třetinovým počtem posádek proti celostátnímu průměru vztaženému na počet obyvatel Prahy (1,5 milionu obyvatel Prahy by odpovídalo 45 jednotek RLP resp. RZP, v Praze jich je 23, z toho 8 RLP). Charakteristické je to, v Praze (již od 1945) záchranná služba spadá přímo po metropoli a ne, takže město může plánovat i místa, kde budou tzv. výjezdové skupiny i mimo nemocnice. V letos schválené koncepci rozvoje – mimochodem podpořili ji všchni pražští zastupitelé napříč politickou ideologií – se během čtyř let plánuje výjezdových základen na 25, posílením výjezdových skupin na 40 a celkovým navýšením počtu zaměstnanců na 585, a to především přímo v terénu a na operačním středisku. Všichni jsou pro, proč to nejde rychleji? „Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Koncepce musí reagovat na rozrůstající se metropoli, zhoršující se průjezdnost Prahy i bezpečnostní situaci v Evropě. „Cílem koncepce je poskytnou záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče, adekvátní podmínky pro provoz. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká končící radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO 2011). Koncepce rovněž počítá s obnovou vozového parku. Na konci roku 2021 bychom tak měli mít k dispozici 80 sanitních vozů, které budou maximálně šest let staré. Třicet nových vozů RZP převezmeme už letos. Vedení a operační centrála sedí „u strážníků“ v budově na Korunní. V září po rekonstrukci Strašnice Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy záchranné služby. Znovuotevřelo se po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích. Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká o společných základnách ředitel pražských hasičů brigádní generál Roman Hlinovský. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi. -box I Fakta o pražské záchrance: -Sanitky v Praze najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. -Cíl je, aby sanita najezdila max 300 tisíc kilometrů nebo max 6 let. -Záchranáři mají (v roce 2016) 65 skříňových sanitek, do 2021 jich chtějí 80. -K možnému využití na společnou výjezdovou skupinu se vyhledávají se objekty hlavně u hasičů na okrajích Prahy. -V plánu jsou lokality Argentinská, Průběžná, Klánovice, Sokolská a Bohnice. -Box II Naše Praha vás zkouší: Jaký je správný postup (a od října i povinný zákonem) tvoření uličky - při pouštění vozu s blikačkou – kam uhnout? A)Pravý a prostřední doprava, levý doleva B)Pravý doprava, levý a prostřední doleva C)Pravý doprava, levý doleva, a prostřední podle situace, kam usoudí. (Správnou odpověď s článkem na www.nasepraha.cz)

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

V Karlíně dnes startuje 15. ročník festivalu United Islands

Ulice hlavního města dnes ožijí dalším ročníkem multižánrového festivalu United Islands of Prague. Jubilejní 15. ročník, který proběhne 22. a 23. června v Karlíně, nabídne kromě přehlídky hudebníků z celého světa i bohatý doprovodný program. Ze spousty atraktivních aktivit nejrůznějšího druhu si vyberou všichni návštěvníci bez rozdílu věku či pohlaví. Vstup na celý festival bude tradičně zdarma.

Eliška Hašková Coolidge: Prezident nesmí čekat na aplaus

Bývalá zvláštní asistentka v Bílém domě Eliška Hašková Coolidge žila ve Spojených státech od devíti let. Po studiu diplomacie pracovala pro Kennedyho, Johnsona, Nixona, Forda a Cartera. Rozhovor Naší Prahy o politice, etiketě, česko-amerických vztazích i o službě v Bílém domě se zkušenou dámou, která říká, že autenticita, rozhodnost a odvaha nenechat se oslnit tím, co je populární, dělají z prezidenta silnou hlavu státu.

Dřevořezby Milana Obody jsou prodchnuty pokorou i lásku k přírodě

„Čas mých dnů převažuje mlčení. Tak mám hlavu v pohodě, v izolaci proti civilizačnímu šílenství. Jsem tak jistější sám sebou po boku psa a koně. Teď, když mám reagovat na dotazy pana redaktora, jsem se celý poztrácel. Díky energii, která mi osvítí zanedbanou část mozku, nastoupím k váženému čtenáři se svými vzpomínkami,“ uvedl Milan Oboda naše povídání.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Duatlonový závod Butovický rohlík startuje v sobotu

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha pořádají v sobotu 21. dubna v Centrálním parku tradiční cyklistický a běžecký závod Butovický rohlík 2018. Závod se koná u příležitosti Dne Země a je určen všem věkovým kategoriím. Hromadný start sportovců je od Stodůleckého rybníka v 8.30 h.

Tři otázky pro… Petra Svojtku

Režisér Petr Svojtka Pochází z rodiny několika generací divadelníků. Posledních 12 let strávil jako umělecký šéf Městských divadel pražských, kde měla minulý měsíc premiéru jeho poslední inscenace I♥MAMMA o radostech a strastech moderního mateřství.

Budeme mít delší hymnu? Možná, naučte se i druhou sloku

Český olympijský výbor (ČOV)by chtěl delší hymnu, měla by se prodloužit o druhou sloku, která je součástí povodního znění. Olympionici to chtějí proto, že by se lépe vyplňoval čas při vyhlašování vítězů. Olympijský výbor už dokonce nechal nahrát delší variantu , která potrvá místo 45 celých 80 sekund.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nejkontroverznější výstava na světě, která pobouřila tisíce lidí, míří opět do Česka! Letos naposledy!

Když Slovák Mário Petreje vloni poprvé v České republice uspořádal Výstavu skutečných nahých žen, rozdělil tuzemsko na dva tábory. Jedna část obyvatelstva se cítila pohoršeně a výstavu odsuzovala, druhá část naopak výstavu vítala. Nakonec nejkontroverznější výstavu na světě navštívilo během pouhých 18 hodin více, než 1500 návštěvníků. Nyní se výstava vrací opět do Česka! Letos naposledy!

Nejkrásnější muž světa Tomáš Martinka: „Praha má historii, kulturu, bary i krásné ženy“

Tomáš Martinka vstoupil do světa modelingu celkem pozdě – až ve 24 letech. Už o dva roky později ale slavil největší úspěch, kterého se muži v soutěžích krásy vůbec může dostat – stal se nejkrásnějším mužem světa. Jak se mu po soutěži změnil život? Která města procestoval? A jaké má plány? Vše a mnohem více se dočtete v exkluzivním rozhovoru pro časopis Naše Praha.

Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby a vyhrajte pobyt ve srubu!

Až do 2. března může veřejnost hlasovat pro nejlepší stavby ze dřeva v prestižní anketě Dřevěná stavba roku 2018 a soutěžit o pobyt ve srubu. Projekt se koná mimo jiné pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka a má podpořit vyšší využívání dřeva jako suroviny z obnovitelných zdrojů ve stavebnictví.

Unikátní festival v Praze: Zažijte Japonsko všemi smysly!

Tradiční i novodobé japonské divadlo i hudba, zajímavé workshopy, ochutnávky, etiketa odívání kimona, ukázka kaligrafie, výroba tradičních panenek a mnohé další aktivity na vás čekají o víkendu 3. a 4. března 2018 v Národním domě na Vinohradech. Organizace Japan Folk Festival přiváží do ČR poprvé amatérské i profesionální umělce, kteří vás seznámí s kulturou i kuchyní Země vycházejícího slunce.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Online platby za nedoručené dárky lze získat zpět

Pokud internetový prodejce nedoručil objednané zboží zaplacené kartou a ani nechce vrátit peníze, spotřebitelům může pomoci nástroj zvaný chargeback. Podle zkušeností Evropského spotřebitelského centra vycházejí banky svým klientům vstříc a zaplacenou částku obyčejně stáhnou zpět od banky podnikatele. Při platbě převodem na účet tato možnost neexistuje.

Okruh a přemostění: Dočká se Praha 6 konečně?

Jen doslova pár okamžiků před tiskem celopražského čtrnáctideníku Naše Praha se do redakce Naší Prahy 6 přišla zpráva z radnice, která se dotýká zcela zásadních věcí nejen šesté městské části, ale v podstatě celé západní či severozápadní části metropole. Přetiskujeme tedy aktuální tiskové sdělení radnice. O tématu můžete diskutovat třeba i na našem f/NasePraha6. Jak to vidíte vy? Dočkáme se?

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Tři otázky pro… Ladislava Špačka

Spisovatel, novinář, bývalý tiskový mluvčí Václava Havla a především znalec etikety – to je Ladislav Špaček. Pro čtenáře časopisu Naše Praha v krátkém rozhovoru popsal základy etikety během štědrovečerní večeře a představil svou novou knihu.

Škola na Petřinách se má jmenovat po Věře Čáslavské

Již v červnu schválili zastupitelé šesté městské části ocenění pro Věru Čáslavskou, čestnou občanku. Ocenění na slavnostním ceremoniálu září převzala její dcera Radka Čáslavská. Nyní radnice zvažuje přejmenovat po své čestné občance, legendární olympioničce Věře Čáslavské základní školu na Petřinách a rovněž sportovní pohár základních škol.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Obchvat – lidé až na posledním místě. Jako vždycky.

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku se opět odkládá. Spolek Děti Země podal námitky, ministerstvo je uznalo, ministr zrušil stavební povolení a vše se bude povolovat od začátku. To je ukázkou, jak byl obchvat ministerstvem připraven. A že městem projede denně 35 tisíc automobilů, často pod okny obyvatel, nikoho příliš nevzrušuje.