Počasí
Praha -3 °C Středa, 29. listopadu 2023, Svátek má Zina
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Pavel Janeček: Pokud nám Německo vypne plyn, skončili jsme!

Bývalý dlouholetý šéf Pražské plynárenské Ing. Pavel Janeček se problematice energií věnuje celý svůj profesní život. Je součástí skupiny odborníků s názvem Energie není luxusní zboží a dlouhodobě kritizuje energetickou politiku ČR. Varuje, že pokud vláda nepřistoupí k razantním krokům, čeká nás hodně černý scénář…
"Green Deal jako takový mělo Německo postaveno na levném plynu z Ruska a obnovitelných zdrojích. No a ten plán nevyšel," říká Pavel Janeček. Zvětšit
"Green Deal jako takový mělo Německo postaveno na levném plynu z Ruska a obnovitelných zdrojích. No a ten plán nevyšel," říká Pavel Janeček. Zdroj: SB
Pavel Janeček stál úspěšně v čele Pražské plynárenské bezmála sedm let. Na začátku loňského roku byl na nátlak Pirátů v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem z funkce odvolán.
Společně s manželkou vlastní malé stáje nedaleko Velkých Popovic. Jízdu na koni považuje za mimořádný relax, protože kůň pozná když je jezdec v nepohodě a dá to jasně najevo.

Stanislav Brunclík

 Je na trhu málo plynu?

Na trhu není nedostatek plynu.

Tak proč je tak drahý?

To je dobrá otázka. Plyn je drahý, protože není v České republice nakupován podle dlouhodobých kontraktů jako téměř v jediné zemi v Evropě. Plyn nakupujeme na Lipské burze. Je to v podstatě ruský plyn, ale nakupujeme ho od Německa, protože jediný, kdo je dneska schopen prodávat přes Lipskou burzu, je německá společnost Uniper.

Abych tomu dobře rozuměl. My sice máme plyn z Ruska, ale nenakupujeme ho od Ruska…

Přesně tak to je. ČR nakupuje plyn na spotovém trhu, to znamená na Lipské burze. Plyn je fyzicky ruský, ale v podstatě ten, kdo ho dneska na burze prodává, nebo alespoň za poslední tři měsíce, jsou jen německé společnosti, které mají dlouhodobý kontrakt s Ruskem.

Není to špatně?

Já tvrdím, že ano, a kritizuji to dlouhodobě.

Jak dlouho to takhle funguje?

Funguje to myslím od roku 2006, kdy došlo k vytvoření Lipské burzy a k oddělení distribučních cest, tedy trubek od komodity plynu jako zboží. V elektrice je to něco podobného, máte dráty jako distribuční cestu pro zboží v podobě elektrické energie. A je třeba říct, že to nějaký čas fungovalo skvěle. Rozdělení v podstatě znamenalo, že majitel trubek musel pustit i jiné obchodníky s plynem. A v momentě, kdy byl na burze dostatek plynu pro spotové obchody, byla dlouhodobě cena na spotu nižší než podle dlouhodobých kontraktů.

A teď to nefunguje. Proč?

Teď to nefunguje proto, že ruská strana nedodává plyn na spotový trh. Plní jen dlouhodobé kontrakty. My se můžeme domnívat, proč tomu tak je, a to je v podstatě důvod umělého nedostatku plynu na krátkodobých spotových obchodech.

Jak z toho ven?

Těch cest není moc, protože je v současné době nepředstavitelné jednat s Gazpromem o přímých kontraktech. Myslím, že je možnost jednat s Němci a Maďary, kteří mají dlouhodobé kontrakty a mají i potrubní cesty, které jsou schopné za příznivější cenu plyn na náš trh dostat

,,Když si uvědomíme, že třeba Innogy v ČR je vlastněná maďarskou společností RWN, tak se pak můžeme ptát, jak to, že Innogy může prodávat stejný plyn na Slovensku dvakrát levněji než v ČR. To je trošku zvláštní ne?“

Pavel Janeček, bývalý dlouholetý šéf Pražské plynárenské

I oproti zbytku Evropy?

Ne úplně. Třeba Maďarsko má plyn ještě o něco levnější než Německo.

To je asi díky dobrým vztahům Orbána s Putinem…

Já nevím, jestli je to kvůli dobrým, nebo špatným vztahům. Přeci ČR není jediná země, která má napjaté vztahy s Ruskem? Třeba Rakousko je součástí sankčního programu, Německo je součástí sankčního programu, Itálie jakbysmet, ale plyn mají za ceny, který jsou pro průmysl příznivé. Ono to totiž vede k docela paradoxní situaci. Když si uvědomíme, že třeba Innogy v ČR je vlastněná maďarskou společností MVM, tak se pak můžeme ptát, jak to, že Innogy může prodávat stejný plyn na Slovensku dvakrát levněji než v ČR? To je trošku zvláštní, ne?

Jak je to možné, když je to zvláštní?

To se musíte ptát našeho ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které je zodpovědné za nastavení energetické politiky v ČR. Když se zeptáte, nejspíše vám řeknou, že mají válku na Ukrajině, ale na tento problém my poukazujeme už od podzimu. Možná i dříve. Já jsem už loni v létě upozorňoval i moje bývalé působiště Pražkou plynárenskou, že ceny dramaticky rostou a že je potřeba zdražit a uzavřít pozice. To není problém, který na nás vyskočil teď. To už trvá téměř rok.

A měla Pražská plynárenská možnost uzavřít dlouhodobý kontrakt?

Ona měla střednědobé kontrakty, ale na jejich základě neměla nakoupeno dost plynu. To je primární důvod, proč je teď v problémech.

Kdo tedy dnes nejvíce vydělává na plynu v Evropě?

Německo. Německo také nechce odstoupit od dodávek plynu z Ruska, je jednou z hlavních brzd, aby Evropa vypověděla dlouhodobé smlouvy s Ruskem. A je to tedy dobře. Protože v případě, že by toto Německo udělalo, tak v ČR nebude zakrátko ani kubík plynu. Totální nula. To je potřeba si uvědomit. Rusové nám jako České republice nemají co odpojit. My nakupujeme plyn z Německa a ten, kdo by nám ve finále odpojil plyn, je znovu Německo.

,,Navrhoval bych jednat s Německem nebo s Maďarskem o tom, aby nám umožnili přistoupit k jejich dlouhodobému kontraktu, argumenty pro to rozhodně jsou.“

Pavel Janeček, bývalý dlouholetý šéf Pražské plynárenské

Gazprom Germania hraje jakou roli?

Gazprom Germania v tom hraje roli, která mně není úplně jasná. Vlastní zásobníky, a pokud ne, tak je má v Německu pronajaté. Byl to operátor jako každý druhý, prostě prodával plyn a v rámci sankcí došlo k jeho znárodnění ze strany Německa. To je takový nový institut v této době (úsměv). Ale já bych otázku trochu rozšířil. V ČR je také řada zásobníků, které vlastní RWE a chce je prodat. My dlouhodobě jako skupina lidí s názvem Energie není luxusní zboží doporučujeme a lobbujeme, aby zásobníky byly koupeny. Dostalo se nám neoficiálních odpovědí, že stejně není možné zajistit, aby v zásobníku byl plyn jenom pro ČR. Ona je to pravda, protože v současné době se zásobníky plní na základě tendrů a podle legislativy EU. Ale co brání MPO, aby vyhlásilo, že plyn je součástí státních hmotných rezerv a nenakoupilo plyn do vlastních zásobníků? Já myslím, že vůbec nic.

Ani žádná evropská regule?

Ne, ne, ne! Ve chvíli, kdy ho prohlásíte za státní hmotné rezervy, tak plyn koupíte a máte ho uskladněný ve vlastních zásobnících.

Kolik by stály zásobníky?

To si nedovolím říct, jsou to samozřejmě stamilionové částky, v dolarech. Ale to je nic proti energetické bezpečnosti našich občanů. Navíc je to i obchodní záležitost. Když vlastníte zásobníky, tak jste schopen cenu optimalizovat. My se pořád bavíme o tom, jestli plyn bude, nebo nebude. Ale ono je i důležité za jakou cenu. Pokud budete mít plyn za 25 korun kubík a vaši sousedi v Evropě za osm, sedm korun kubík, je jejich výhoda neuvěřitelná. To se teď už přeci projevuje. Vidíte, že maďarsko-maltský investiční fond koupil řetězec Tesco store express. A to pokračuje dál, mají tady největší síť benzinových stanic.

Mám vztah k jisté společnosti, která vyrábí plynová zařízení a nakupuje plech. A víte, kde je nejlevnější? V Maďarsku, protože mají nejlevnější energie. Pokud stojí dneska hluboko tažný válcovaný plech 52 korun a Maďaři vám ho nabídnou za 36 Kč, tak kde ho nakoupíte? A to mají na tom ještě pořádně slušnou marži. Pokud si vláda neuvědomuje, že energie je zásadní a že je to prostě driver obrovské inflace, tak je to vážné…

Co byste navrhoval?

Navrhoval bych jednat s Německem nebo s Maďarskem o tom, aby nám umožnili přistoupit k jejich dlouhodobému kontraktu, argumenty pro to rozhodně jsou.

Například?

Například v momentě, kdy ČR bude mít značné problémy. Třeba firmy, mluvil jsem o kovozpracujícím průmyslu, ale jde i o potravinářský průmysl. Lidé asi nebudou spokojení, když za chleba zaplatí částky alarmujících výšek. Nevím přesně kolik, nejsem pekař, ale dovedu si představit, že zásadním faktorem při výrobě chleba není jenom pšenice, ale také energie pro jeho pečení.

,,Zásobníky se plní, to jsem teď četl na nějakém serveru. Moje otázka zní, ve prospěch koho, se plní?“

Pavel Janeček, bývalý dlouholetý šéf Pražské plynárenské

To by asi měla být zásadní politická otázka?

Já si myslím, že kvůli tomuhle byla mimo jiné zřizována Evropská unie a domnívám se, že právě tento argument by měl být důležitým faktorem při vyjednávání, které doporučuji. Dokázal bych snést ještě celou řadu dalších argumentů při jednání s Německem, ale teď je říkat nebudu.

A s Maďarskem?

To je totéž. Takové to opomíjení V4, ale to už je moje spekulace, mi přejde jako hrozná chyba. Vždyť to byl dobrý, soudržný celek, který byl i svojí vahou při vyjednávání silnější než desetimilionová Česká republika.

Teď je období, kdy by se měly začít plnit zásobníky pro příští topnou sezonu…

Zásobníky se plní, jak jsem četl na nějakém serveru. Pokud ale zásobníky nejsou naše a jsou vysoutěžené, jakou garanci má náš stát, že se zásobníky plní v náš prospěch?

A když se zeptám hloupě, nakupujeme teď plyn?

Určitě některé společnosti plyn nakupují. Je tady Pražská plynárenská, která patří městu, takže věřím, že nakupuje ve prospěch Pražské plynárenské, je tady E-ON, což je německá společnost, ale nemůžu spekulovat, ve prospěch koho se nakupuje. Proto jsem říkal, že stát by měl koupit zásobníky, prohlásit je za státní hmotné rezervy a nakupovat ve prospěch občanů ČR. Vždy jsem tvrdil, že energie a voda mají být kontrolovány státem, protože jinak stát není autonomní a je to proti bezpečnosti lidí žijících na jeho území. Tak to je.

Máme tedy elementární jistotu, že budeme mít příští topnou sezonu teplo?

Tak, jak je postavená energetická politika ČR, ji nemáme.

,,Víte ono je třeba si také uvědomit, ještě jednu věc, že EU svými direktivy zamezovala podepisování dlouhodobých kontraktů. Ale je zajímavé, že to začala dělat až v okamžiku, kdy už Německou dlouhodobý kontrakt podepsalo.“

Pavel Janeček, bývalý dlouholetý šéf Pražské plynárenské

Kdy a jak vůbec vznikl problém, že teď jsou obecně drahé energie?

Do roku 2000 byly energie veřejnou službou. To znamená, že byl přirozený monopol. Trubka i obchodník byly v jednom. Ono to docela dobře fungovalo, protože MPO kontrolovalo ceny. Pak byl založen energetický regulační úřad, tuším roku 2001, a tyto pravomoci přešly na něj. Ale co si myslím, že byla zásadní rána tomuto funkčnímu systému, bylo oddělení dopravních cest od komodity. Vznikly stovky společností obchodujících s komoditou a nemající elementární informace a znalosti o tom, co to vlastně energie je a jaké jsou souvislosti. To má samozřejmě sociální, ekonomický a samozřejmě i politický dopad, což teď vidíme. To si myslím, že bylo velmi špatně, a upozorňovali jsme na to. Prostě elektrická energie a plyn jsou strategické komodity a nemělo by se s nimi zacházet jako s rychloobrátkovým zbožím.

V čím zájmu k tomu oddělení došlo?

To byl vyloženě regulativ Evropské unie. Burza opravdu nějaký čas fungovala, asi deset let, a zákazníkům přinesla velké výhody. Ale jak jsem řekl, dlouhodobé snížení ceny bylo na úkor bezpečnosti a předvídatelnosti dodávek a dramaticky se nám to teď vrací.

Nemělo to už tak trochu být součástí představy Německa o Green Deal?

Samozřejmě. Green Deal jako takový mělo Německo postaveno na levném plynu z Ruska a obnovitelných zdrojích. Říkali – odstavíme jaderné elektrárny a uhelné elektrárny přestavíme na plyn, proto se stavěly Nord Stream 1 a Nord Stream 2, a k tomu obnovitelné zdroje. Ale tenhle plán nevyšel.

Dovedete odhadnout, jak se bude vyvíjet situace s plynem, potažmo vývoj ceny?

Já to mohu posuzovat z hlediska Evropy, nebo z hlediska ČR. Podívejme se na čísla, 390 miliard kubíků plynu je roční spotřeba plynu v Evropě, z toho 170-180 dodává Rusko. To je něco kolem 40 %. To se nahradit prostě nedá ani v horizontu 3-5 let. Kdokoli říká, že ano, tak bych ho odkázal na schopnost Německa vysoutěžit dráty ze severu na jih pro přesun obrovské masy elektrické energie z Nord 1 a 2 i Balt 1 a 2. To jsou větrné elektrárny do Bavorska, kde je energie potřeba. Nejsou schopni to vysoutěžit po mnoho let.

Co se týká ČR, jsme totálně závislí na tom, jestli se bude plyn dodávat do Evropy. Ten, kdo nám fakticky může vypnout kohoutek, je Německo, protože má dlouhodobý kontrakt. Pokud by se to stalo, je to katastrofa pro ČR a národní hospodářství, respektive pro průmysl na našem území a pro naše obyvatele. A co se týče cen, ty budou od toho pochopitelně odvislé. Pokud nebude proud plynu z Ruska do Evropy pokračovat, ceny budou chvíli gigantické a pak nebudou žádné, protože žádný plyn nebude. A to je asi všechno, co k tomu můžu říct.

Do kdy mají platnost dlouhodobé kontrakty s Ruskem sousedních zemí?

Německo zřejmě do zmíněného roku 2028 a Maďaři 2034. Něco podobného, možná ještě déle, má Rakousko, protože podepisovalo jako poslední. Slovensko má také svůj kontrakt, neznám podrobnosti, ale všechno je to v horizontu 5, 7, 10 let.

Takže špatně jsme na tom asi opravdu jenom my?

Je to tak a je třeba si uvědomit ještě jednu věc, že EU svými direktivy zamezovala podepisování dlouhodobých kontraktů. Ale je zajímavé, že to začala dělat až v okamžiku, kdy už Německou dlouhodobý kontrakt podepsalo…

 

Ing. Pavel Janeček (53)

Vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze. Pracovní zkušenosti získal v nadnárodní poradenské společnosti pro energetiku Tractebel Engineering. Působil 13 let u jednoho z největších výrobců topných zařízení ve střední a východní Evropě maďarské společnosti Fég Konvektor. Dalších 17 let řídil českou společnost Karma, největšího výrobce konvekčních plynových kamen v ČR.

Do širšího povědomí veřejnosti vstoupil jako předseda představenstva Pražské plynárenské v roce 2014. V jejím čele stál bezmála 7 let a pod jeho vedením patřila společnost k nejziskovějším ve svém oboru. Z čela Pražské plynárenské byl odvolán na sklonku roku 2021 po nátlaku zástupců Pirátské strany v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem.

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Pražská plynárenská dostane od Prahy dvě miliardy!

Pražský magistrát půjčí své firmě Pražská plynárenská dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr schválili pražští zastupitelé, kteří také rozhodli, že se Praha za firmu zaručí u bank, úvěrujících Pražskou plynárenskou. Opozice je jasně proti a navíc přibližuje "odborníky" delegované do vedení této společnosti?

V Praze už probíhá odpojování od energií

V pátek 22. dubna začala Pražská energetika (PRE) odpojovat první odběrná místa, u kterých ani po půl roce zákazníci zkrachovalých dodavatelů energií Bohemia Energy a dalších menších si nezvolili nového dodavatele energií. Další dodavatelé se k odpojení také chystají.


Předchozí články

VIDEO: Celodenní služba městské policie - Praha 10

Podívejte se na na jeden den strážníků městské policie na Praze 10. Podle městské policie Praha v tomto díle jejich pořadu Na šachovnici metropole uvidíte Břevnovský masopust, dohled nad veřejným pořá...

VIDEO: Česká filharmonie představuje 127. sezonu

Česká filharmonie zahájí svou 127. sezonu dvěma koncerty 28. a 29. září, na které v říjnu naváže velké evropské turné. K orchestru se vedle šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova a hlavních...

Nová česko-britská základní škola Tip Toes otevírá už v září

Letos v září otevře Tip Toes další svou, už čtvrtou, základní školu v ČR. Tentokrát přímo v Praze, v těsném sousedství s již existující mateřskou školou. Nejdříve bude nabízet třídu pro 1. ročník, v d...

Pro uzavírání smluv po telefonu nově nebude stačit pouhý telefonát

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu projednala vláda úpravu zákona o ochraně spotřebitele a změny v občanském zákoníku. Podle tiskové zprávy ministerstva budou například obchodníci nově muset u z...

Alexander Bellu: Pražská plynárenská oznámila, že vybrané tarify zdraží až o 40 procent

KOMENTÁŘ: Pražané, kteří jsou klienty Pražské plynárenské, si budou muset připlatit za plyn. Městská společnost oznámila, že vybrané tarify zdraží až o 40 procent. Vedle toho její vedení v čele s Mart...

Pozor na podvodné telefonáty!

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na stále trvající kampaň podvodných, tzv. vishingových, telefonátů. V uplynulých týdnech detekují v České republice vysoké poč...

Ondřej Prokop: Potřebujeme teď elektrobusy?

Komentář: Je elektrifikace autobusových linek skutečně nutnou prioritou hlavního města? To jsou otázky, které by si vedení Prahy mělo položit. Pražští radní dnes projednávali dva materiály týkající se...

Cestou do služby strážníci zpacifikovali potyčku

Podle informací městské policie Praha cestou do služby její strážníci zpacifikovali potyčku. Díky jejich zásahu se naštěstí nikomu nic nestalo. Co předcházelo potyčce mužů, nyní zjišťují policisté.

Začíná plošné prořezávání pražských stromů

Svůj přístup ke správě zeleně mění i Technická správa komunikací (TSK), která nově vybrala dodavatele odborných arboristických prací. Pražané je mohou potkávat v korunách pražských stromořadí od polov...

Stanování, nepořádek a strach

Když se přesunulo krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Kongresového centra do nových prostor do Vysočan, zdálo se vše v pořádku. I když se otevíralo, ale nikdo z MČ Prahy 9 netušil, co s tím bud...

VIDEO: Pivo k hokeji patří. Za volant už ale ne!

Z jízdního pruhu přes obrubník na tramvajový pás a zase zpět. Tento nestandardní způsob jízdy zaznamenala hlídka strážníků pár minut po půlnoci v Sokolovské ulici a řidiče osobního auta za pomoci majá...

Výstavba základní a mateřské školy ve Vysočanech pro 783 žáků za půl miliardy korun

Největší základní a mateřskou školu, která od roku 1989 od základu vzniká v Praze, staví městská část Praha 9. Rada hl. m. Prahy na její výstavbu schválila příspěvek ve výši 180 milionů korun. Škola p...

Jak se vám líbí letošní plakát filmového festivalu Karlovy Vary?

Karlovarský filmový festival představil nový plakát letošního 56. ročníku. Opět je z dílny Studia Najbrt. Jak se vám líbí?

„Naše parky oživíme spoustou novinek!“ říká starostka Prahy 2 Alexandra Udženija

Městská část Praha 2 má naplánováno mnoho zajímavých investic a některé z nich spojuje společné téma – úprava parků a zeleně. Na co nového se mohou těšit obyvatelé Dvojky v nejbližších měsících, to Na...

Nový dotační program na podporu nadaných dětí

V Praze existuje nedostatečně rozvinutá péče o talentované a mimořádně nadané děti. Podpořit nadané děti na základních a středních školách má proto nový dotační program Pilotní ověření systému péče o ...

V Praze už probíhá odpojování od energií

V pátek 22. dubna začala Pražská energetika (PRE) odpojovat první odběrná místa, u kterých ani po půl roce zákazníci zkrachovalých dodavatelů energií Bohemia Energy a dalších menších si nezvolili nové...

VIDEO: Celodenní služba městské policie - Praha 9

Podívejte se na na jeden den strážníků městské policie na Praze 9. Podle městské policie Praha v tomto díle jejich pořadu Na šachovnici metropole uvidíte noční službu na Praze 9, hromadné darování krv...

Praha má Metropolitní plán! Představuje budoucnost Prahy a vyjádřit se může i veřejnost

Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí od 26. dubna do 30. června nově chystaný území plán Pra...

VIDEO: Strážníci šli uklidnit potyčku, jeden z nich byl napaden a zraněn

Před tím, než mladý cizinec skončil s pouty na rukou, zaútočil pěstí na strážníka. Jeho zranění si vyžádalo lékařské ošetření a následnou pracovní neschopnost.

Půjdou peníze za stavbu metra D do Ruska?

Před několika dny byla zahájena na Pankráci výstavba nové trasy D pražského metra. Podle tiskové zprávy Úsek Pankrác D – Olbrachtova postaví mezinárodní „Sdružení Metro I.D“ společností Subterra, HOCH...

VIDEO: Kriminalisté z pražské Palmovky zadrželi nebezpečného recidivistu

Pražští kriminalisté sedmého oddělení Prahy III vypátrali podvodníka, který pod cizími identitami prováděl online rezervace na ubytování v hotelech, ve kterých se následně ubytovával. V nich se často ...

Komunitní centrum Roztyly pro maminky a děti z Ukrajiny je otevřeno

Ve středu 27. 4. 2022 bylo v areálu bývalých jatek Interlov oficiálně otevřeno Komunitní centrum Roztyly pro ukrajinské maminky a jejich děti. Celý projekt iniciovala společnost Passerinvest Group, kt...

Výstava akvarelů a olejomaleb Markéty Wolfové

1. května 2022 bude v Plzeňce U Brabců zahájena výstava akvarelů a olejomaleb Markéty Wolfové, mapující její tvorbu za poslední čtyři roky, nazvaná „Pojď se mnou ven“. Obrazy budou vystaveny jak v pro...

Malí fotbalisté se sejdou v neděli na Tempu

Fotbalový klub FC Tempo Praha i v letošním roce uspořádá několik akcí určených pro děti, které se pravidelnému sportování ještě nevěnují, ale chtěly by, nebo by si fotbal alespoň rády vyzkoušely. Prvn...

Končí řetězec Iceland v Česku a nebo ne?

K tomu, že tento britský obchodní řetězec v Česku končí všechno nasvědčuje. Uzavírají se prodejny, propouští personál, řetězec uzavřel svůj e-shop, ale stále se mlží, se o kompletní odchod z Česka ne...

Čarodějnice se vrací na Ladronku

Po dvouleté pauze vynucené protiepidemickými restrikcemi se na Ladronku vrací oslava Čarodějnic. Podle radnice Prahy se v pořadí již 15. ročník největšího čarodějnického reje v Praze a širokém okolí ...

Video: Nepřizpůsobiví ukrajinští uprchlíci ve vlaku

Video s romskými ukrajinskými uprchlíky obráží sociální sítě. Kdy mají uprchlíci dovoleno cestovat zdarma a kdy ne? A co na to říkají České dráhy?

Pražská plynárenská vyzývá své zákazníky k úpravě smluv

Na sociálních sítích už kolují naskenované dopisy, které chodí zákazníkům od Pražské plynárenské, s výzvou obnovení jednání o jejich smlouvě? Přišel vám také tento dopis? A jak se v tomto případě zach...

Díky svědkům byl sprejer dopaden

Sprejera, který poničil fasádu několika domů, pronásledovali krátce po půlnoci ulicemi Prahy 8 dva svědci. O skutku stačili prostřednictvím linky 156 informovat také strážníky, kteří jim vyjeli na po...

Febiofest bude mít opět projekty ve virtuální realitě

Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest představí opět také projekty ve virtuální realitě. Sekce VR Cinema bude v novém, širším konceptu. Od pátku 29. dubna do neděle 1. kvě...

Víte jaká je minimální důstojná mzda?

Aktuální data o důstojném odměňování představili členové Platformy pro Minimální důstojnou mzdu. Pro rok 2022 zároveň vzhledem k rapidně rostoucí inflaci, rostoucím cenám energií i pokračující válce n...

Pražská plynárenská dostane od Prahy dvě miliardy!

Pražský magistrát půjčí své firmě Pražská plynárenská dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr schválili pražští zastupitelé, kteří také rozhodli, že se Praha za firmu zaručí u bank, úvěr...

Chtěli byste čtyřdenní pracovní týden?

Zaměstnavatelé ze sektoru podnikových služeb začínají testovat model zkrácení pracovního týdne z pěti dnů na čtyři. Možnost zhuštění pracovních povinností do pouhých 4 dnů je velmi oblíbeným benefitem...

Obousměrné přerušení provozu tramvají v úseku Hradčanská – Prašný most

Podle Dopravního podniku dochází z důvodu opravy tramvajové trati od pátku 29. dubna 2022 (od 19.00 hodin) do pondělí 9. května 2022 (přibližně do 4.30 hodin) k dočasnému obousměrnému přerušení provoz...

VIDEO: Poznáte zloděje na záznamu?

Policie ČR dává k dispozici video z průmyslových kamer a prosí občany, zda někdo nepozná zloděje, který v Jesenici oloupil seniorku o kabelku s penězi a doklady. V případě, že tohoto muže znáte, obra...

Začínají přípravné práce před rekonstrukcí Barrandovského mostu

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pátek 29. dubna 2022 v nočních hodinách přípravné práce před začátkem rekonstrukce Barrandovského mostu. Jedná se o vybudování přejezdů mezi severní a jižní...

VIDEO: Policejní honičky v březnu 2022

Podívejte se na úspěšné honičky Policie ČR, které proběhly v březnu 2022.

Vraťte se zpátky do autoškoly!

Národní muzeum otevřelo v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem Autoškolství, která popisuje historii a vývoj československé výuky dnes již nepostradatelné dovednosti. Výstava je k vidě...

Jan Kavalírek: Životní úroveň, to je i prostředí kolem nás. Ve složitější době na to nezapomínejme

Za minulé vlády jsme se tak nějak nechali zvyknout na pomoc státu a veřejných peněz prakticky při jakémkoli sebemenším problému. Tím vůbec nechci bagatelizovat tíživou situaci některých obyvatel.

VIDEO: Novému druhu divoké kachny se v Praze daří

Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, letos zahájila obvyklou „kachní sezónu“ už 7. dubna. 12 čerstvě vylíhlých kachňátek bylo v hnízdě umístěném v květináči s leva...

VIDEO: Pořad Cvičme v rytme přinesl začátek aerobiku u nás

Už je to 40 let, co k nám pronikl aerobik, ve kterém jsme dosáhli velmi hodně mezinárodních úspěchů. I když se ze školních tělocvičen přenesl do moderních sportovních hal a cvičební úbor doznal význam...

Po přestěhování zaplatí TSK za své kanceláře 2,3 milionů měsíčně!

Technická správa komunikací Praha, společnost plně vlastněná městem Prahou, se přestěhovala z údajně nevyhovující magistrátní budovy do nových luxusních kanceláří v Centru Stromovka na Praze 7. Podle ...

VIDEO: Policie hledá tohoto muže

Kriminalisté řeší případ, kdy zatím neznámý pachatel sexuálně zneužil pět dětí ve věku od 7 do 11 let.

Jaká je aktuální situace s legionářskými hroby v Rusku?

Má naše legionářská obec už od ruské strany signály, že se Rusové přestanou o naše legionářské hroby starat, nebo je dokonce zruší, když momentálně nejsme přátelská země? A má Česká republika nějakou...

VIDEO: Pachatele krádeže tašky s věcmi za téměř 80 tisíc korun zadrželi strážníci do 6 minut

V tenisové tašce, kterou muž odcizil ve sportovním areálu na Praze 10, byl kromě tenisového vybavení také tablet. Díky němu okradená žena navigovala hlídku, která muže i s věcmi našla na zastávce tram...

Kladnu došla trpělivost! Ukázalo prstem na viníka zdlouhavé opravy

Řidiči si zcela oprávněně zoufají nad dopravními omezeními spojenými s neúměrně dlouhou opravou mostu do Švermova přes Huťskou ulici v Kladně. Jejich stížnosti často končí na magistrátu, opravu ovšem ...

Protest proti výstavbě obchodního domu na náměstí Miloše Formana

Bude stát ve veřejném prostoru náměstí Miloše Formana v centru Prahy komerční skleněný objekt Brand Store? Již druhá petice se proti tomu staví, a přesto je už objekt zanesen do Metropolitního plánu P...

FOTO: Slet čarodějnic u Chodovské tvrze

Čarodějnicemi se to letos před Chodovskou tvrzí doslova hemžilo. Podívejte se na fotografie a vychutnejte pekelnou ohnivou atmosféru...

VIDEO: Hořící střecha na Praze 11

V pondělí 2.května odpoledne začala hořet střecha bytového domu v Divišovské ulici na Praze 11. Podívejte se na video ze zásahu hasičů a fotografie.

Podcast „Na jedno“ s bývalým šéfem Pražské plynárenské Pavlem Janečkem

Celý svůj profesní život zasvětil energetice ve všech jejích podobách. Asi nejvíce ho ovlivnilo plynárenství. Jako předseda představenstva Pražské plynárenské dovedl městskou firmu mezi nejziskovější ...

Následující články

Praha schválila péči o duševní zdraví do roku 2030

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila dlouhodobý plán regionální péče v oblasti duševního zdraví. Duševní onemocnění každoročně postihne více než pětinu pražských obyvatel.

Nový prezidentský kandidát odtajněn!

Kdo je nový kandidát na prezidenta? My to víme a tak to zjistěte i vy.

Muž se zlomenou lebkou získal díky 3D tiskárnám zpět svůj starý vzhled

Jak uvádí turecký zpravodajský portál t24.com.tr, 45letý Ali Çiftçi, který vypadl z okna svého domu v Istanbulu a přitom si zlomil 83 % své lebky, získal svůj starý vzhled díky titanovým implantátům p...

Průměrný český dlužník má více než šest exekucí

Podle Exekutorské komory poklesl za minulý rok počet lidí s exekucemi. Snížil se také počet nezletilých dlužníků. Zároveň ale přibylo lidí, kteří mají vícečetné exekuce.

Co by podle vás letos vyhrálo v soutěži Absurdita roku?

Uplynulých 15 let, kdy jsou v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku vyhlašovány také výsledky ankety Absurdita roku, ukazuje, že stát je skutečně stále nepoučitelný. A kdo v této ...

Poznáváte tohoto lupiče?

Policisté a kriminalisté pátrají o podezřelém, který přepadl prodavačku v potravinách. Pokud ho poznáváte, volejte hned na linku 158.

Kongresové centrum Praha upoutá pozornost celé Evropy

Kongresové centrum Praha (KCP) bylo kvůli epidemii covidu-19 dlouhou dobu uzavřené. Bude letošní rok pro KCP pozitivnější? A jak se tu připravují na vrcholné setkání evropských politiků? To exkluzivně...

Hledaný pedofil se přihlásil a přiznal

Kriminalisté hledali muže podezřelého ze zneužívání malých dětí, ke kterému došlo v parku u stanice metra Jiřího z Poděbrad. Muž, který se v médiích viděl se kriminalistům sám přihlásil a ke všemu se ...

Tajnosti kolem kandidátky hnutí STAN v Praze 6

Starostové a nezávislí půjdou do podzimních voleb s podporou Zelených. Potvrdil kandidát STANu na post starosty městské části Petr Prokop. Eso v rukávu, ale obě strany tají.

V Praze 6 bude více toalet zdarma

Podle radnice Prahy 6 tento nedostatek veřejných toalet řeší radnice dohodou s provozovateli restaurací. Pokud kolemjdoucím umožní ve svém podniku zdarma návštěvu toalety, získají významnou slevu ze z...

Dejte Putinovi dárky z nového e-shopu

Dnes se spustil velmi netradiční e-shop Dárek pro Putina. Hlavním cílem této kampaně je financování nákupu výbavy a zbraní pro obránce země napadené Ruskem. Hlavní tvář iniciativy podnikatel Dalibor D...

Zachráníme skvělý obchůdek s tradicí?

Útulný obchůdek s domácími potřebami má na holešovické ulici Milady Horákové otevřeno už plných 29 let. Po koronavirových restrikcích se ještě obchůdek udržel při životě, ale inflace a rostoucí ceny e...

Budou se urážky na pokračujícím jednání zastupitelstva MČ Praha 11 opakovat?

Jak bude probíhat čtvrteční pokračující jednání zastupitelstva MČ Praha 11 v TOP hotelu? Bude se probírat otevřený dopis nespokojených občanů? Bude sesazen místostarosta Sedeke? Bude vyloučen z dalšíh...

Praha letos otevře nejvíce nových úseků cyklotras v historii

Podle statistik hlavního města používají Pražané kola stále více nejen pro volný čas, ale i na jízdy do práce. Praha proto bude letos pokračovat s výraznými investičními aktivitami při vytváření přízn...

Kdo chytí Lumpa, dostane 10 000 korun!

Začátkem května se v okolí strašnické ulice Nad Primaskou ztratil Lump. Je to devět měsíců starý americký staford.

VIDEO: Divoká jízda bez řidičáku skončila havárií

Rychlá jízda, bezdůvodné troubení, ujíždění před strážníky a jízda v protisměru ulicemi centra Prahy skončila pádem řidiče. Naštěstí to odnesly jen plechy a roztržené kalhoty. Protože sedmnáctiletý ml...

Stovky tisíc náklaďáků přes Slivenec a Velkou Chuchli

Přes sedm milionů tun odpadu odvážených přes obydlené části Slivence a Velké Chuchle. Taková by mohla být realita života místních na několik let v případě, že by lídr ODS ve Velké Chuchli Pavel Klán u...

VIDEO: Policista zachránil život sebevrahovi

Policista z cizinecké policie vlídným slovem a vstřícným přístupem dokázal přesvědčit muže, který se rozhodl ukončit svůj život skokem z vyšehradských hradeb, aby tak nečinil.

Jsou pražská sídliště bezpečná?

Ve čtvrtek 5.května proběhlo diskusní setkání NE/BEZPEČNÉ SÍDLIŠTĚ k problematice pocitové bezpečnosti na pražských sídlištích za účasti developerů a politiků. Proč se developerům zdá, že je na sídliš...

V základní škole Campanus se šířila panika!

Ve čtvrtek 5.května během dne proběhl v základní škole Campanus na pražském Chodově nepěkný incident! Co se stalo a proč z toho děti byly vystrašené celý zbytek dne?

Poznáváte zloděje na selfíčku?

Policisté hledají muže, který se při zakládání a verifikaci účtu vyfotil s kradeným řidičským průkazem.

Projeďte se zdarma ve starých autobusech

V sobotu 7. května 2022 se v autobusovém terminálu u stanice metra Letňany uskuteční již pátý ročník úspěšného Autobusového dne Pražské integrovaní dopravy (PID), který bude podobně jako v předchozích...

„České školství má dobrou úroveň, ale musí se posunout dál,“ říká zkušený komunální politik Lukáš Zicha

PhDr. Lukáš Zicha (STAN/KDU-ČSL) má doktorát z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, ale před plným úvazkem za katedrou ho více láká jiná forma „veřejné služby“. V současné době působí v zastupitels...

VIDEO: Policejní honičky v dubnu 2022

Podívejte se na úspěšné honičky Policie ČR, které proběhly v dubnu 2022.

Výstava Věra Čáslavská v Národním muzeu

Národní muzeum otevřelo výstavu s názvem Věra Čáslavská, která přibližuje život i sportovní kariéru této nezapomenutelné gymnastky. Podle BNárodního muzea je výstava otevřená od 6. května do 30. září...

Meteoroložka Alena Zárybnická: „Za školu jsem chodila až na gymnáziu!“

Populární meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická sice přesídlila z hlavního města do Špindlerova Mlýna, ale na Prahu 7, kde se narodila a vyrůstala, určitě nezapomněla.

Jak se mají senioři chránit na internetu?

Populace seniorů se neustále rozrůstá a je nucena se přizpůsobit modernímu světu plnému technologií, které se rychle mění. Často není možné využívat způsoby komunikace, na které byli senioři v mládí z...

Kdy se roztočí Letenský kolotoč?

Oprava Letenského kolotoče, který je unikátní historickou památkou ve správě Národního technického muzea (NTM) a jedním z nejstarších podlahových kolotočů na světě, by měla být v létě dokončena. Oprav...

Víte, jak Praha nakládá s městským majetkem?

Podle magistrátu už více než 2 miliony unikátních uživatelů navštívilo Realitní portál hl. m. Prahy. Webové rozhraní spojené s facebookovou stránkou nabízí ucelení přehled majetku Prahy i všech městsk...

Za volant vždy ovíněná

Pravidelně usedá za volant po několika skleničkách vína. Strážníci ji naštěstí už předali státním kolegům.

A je to tady! Vrba ve Spartě končí!

Podle tiskové správy AC Sparta Praha trenér Pavel Vrba s platností od pondělního dopoledne není trenérem A-týmu. V posledních třech soutěžních utkáních v sezoně bude mužstvo připravovat realizační tým...

Ondřej Prokop: Je odnětí čestného občanství Koněvovi správné?

Komentář: Radní hlavního města Prahy dnes jednohlasně a bez diskuze schválili odnětí čestného občanství Koněvovi. Je to správně?

Vyhrajte voucher do fitness Aura Fit Lady Club

Čistě dámskou záležitostí je cvičení v Aura Fit Lady Clubu, jehož pobočky najdete na několika pražských místech. Muži sem mají vstup zakázán a dívky a dámy různorodého věku, které tu potí trika v touz...

10 x NEJ Václava Upíra Krejčího

V anketě 10 x NEJ se ptáme známých osobností na deset otázek, které vám přiblíží jejich život, práci i zajímavé zážitky a pražská místa.

Kontraverzní přechod v Braníku se nečekaně dostane na jednání zastupitelstva Prahy 4

Ještě ráno nic nenasvědčovalo na konfliktnější body programu 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4. Naše zdroje obeznámené s programem uvádějí, že jak převod majetku Prahy 4 i návrhy udělo...

Co dělat, pokud válka vstoupí do Prahy?

Místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti) připravil s týmem odboru bezpečnosti a krizového řízení MČ Praha 8 manuál pro případ mimořádné situace s názvem „Co dělat, když…?“. Manuál je volně ke staže...

Maršál Koněv už skoro není čestným občanem Prahy

Pražští radní souhlasili s odebráním čestného občanství hlavního města Prahy sovětskému vojevůdci, maršálovi Sovětského svazu a hrdinovi SSSR Ivanu Stěpanovičovi Koněvovi. Čestné občanství hlavního mě...

Rammstein hlasitostí stíhá tryskáč!

Na sociálních sítích se lidé ptají, co je to za kravál, který v severní časti Prahy slyší. A vůbec z toho nemají radost. Zjistili jsme, o co se jedná.

VIDEO: Parta, která pravidelně obtěžovala své okolí a dělala nepořádek, byla dopadena

Nejprve přestupek, pak vulgarity a pokus o útěk, nakonec napadení hlídky. Celá parta nakonec skončila v poutech.

Hlavní město poskytne ukrajinským uprchlíkům bytový dům v Modřanech. Jak to v něm vypadá?

Pražský magistrát poskytne pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny bytový dům v Modřanech. Díky rekonstrukci, kterou uskutečnila na své náklady společnost Skanska, se podařilo v krátké době zajistit opravy...

Je správný čas na odvolání prezidenta?

Po nedělních slavnostních ceremoniálech kolují nejen po sociálních sítích pochybnosti, zda by nemělo dojít k odvolání prezidenta republiky Miloše Zemana z důvodu neschopnosti vykonávat své pracovní po...

Finále Konferenční ligy UEFA v roce 2023 bude v Praze!

Skvělá zpráva pro český fotbal a velký diplomatický úspěch. Kandidatura Fotbalové asociace ČR na pořádání finále Konferenční ligy UEFA v sezóně 2022/23 v Praze byla úspěšná. Finále se uskuteční ve st...

Ota Balage: Narozeninový koncert jsem pojal megalomansky!

Hudebník a skladatel Ota Balage se chystá zřejmě na svojí největší životní show. V úterý 17. května se do O2 Universum dostaví desítky gratulantů, aby mu kvůli covidu-19 opožděně, ale přece jen, popřá...

VIDEO: Padouch nebo hrdina? V srpnu se bude natáčet film o bratrech Mašínech. Můžete v něm hrát i vy!

Celovečerní film o bratrech Mašínech začne v srpnu letošního roku podle scénáře Marka Epsteina natáčet režisér Tomáš Mašín. Hlavní role v něm ztvární Oskar Hes a Jan Nedbal, v dalších se objeví napřík...

Buřty opečené na ohni? Do pátku na to v Praze zapomeňte!

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od středy 11. května 00:00 hodin až do pátku 13. května 00:00 hodin na území Prahy nařízení týkající se ...

AKTUÁLNĚ: Plyn z Ruska přestal proudit do EU!

Podle České televize agentura Reuters uvedla, že ukrajinský provozovatel plynárenské soustavy přerušil tranzit ruského plynu přes měřící stanici Sochranovka do Evropy!

Odcizené kolo vrátili strážníci majiteli

Podle Městské policie Praha se pachatelé s odcizeným kolem snažili ukrýt mezi vozidly, ale pozornosti hlídky neunikli.

Aktuální odhady ruských válečných ztrát ke dni 11.5. v 11 hodin

Následující data o odhadovaných ztrátách ruské armády na Ukrajině uveřejnil deník The KYIV Independent. Údaje se vztahují ke středě 11.května k 11 hodin středoevropského času.

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem ČNB Aleše Michla

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla, který vystřídá od července Jiřího Rusnoka, kterému v červnu končí druhý mandát ve funkci a znovu u...

VIDEO: Film AVATAR 2: THE WAY OF WATER představil první ukázky

Film AVATAR bořil v roce svého uvedení, tedy v roce 2009, všechny filmové rekordy. V letošním roce přichází jeho pokračování s názvem AVATAR 2: THE WAY OF WATER. Bude stejně úspěšný? Podívejte se na ...

Články abecedně vzestupné

Pavel Dobeš zazpívá v pražských Strašnicích

Říjnovým hostem koncertního večera ve strašnickém kulturním a konferenčním centru InGarden bude muzikant, textař a skladatel Pavel Dobeš. Vtipný písničkář vystoupí za doprovodu Tomáše Kotrby 13. října...

Pavel Drobil přišel o počítač

Pavel Drobil zve v Ostravě do městečka řešení

Pavel Drobil: Dávky nesmí být náhradou výdělku

Zaměstnanost v Moravskoslezském kraji se v době celostátní i krajské vlády ODS vyvíjela příznivým směrem.

Pavel Drobil: Pracovní trh rozhýbe podpora firem

Podpora firem, slevy na sociálním pojištění, rekvalifikační projekty a vzdělávací kruzy oživí pracovní trh a přinesou nová pracovní místa.

Pavel Drobil: Slibování všeho všem vede do propasti bankrotu

Právník, specialista na obchodní právo s diplomem z Masarykovy univerzity v Brně a bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Pavel Drobil byl v roce 2006 hlavním „vyjednav...

Pavel Haas Quartet zahraje v Havířově

Pavel Hajdušek je chovatelem roku

Pavel Handl: Ostrava bylo jediné město, v němž jsem nechtěl hrát

Přestože herec Pavel Handl oslavil první listopadový den sedmdesátiny, vystupuje v muzikálu na ledě Popelka. Objíždí s ním české a slovenské stadiony, proto musel životní jubileum slavit s předstihem.

Pavel Hošek z Prahy 9 získal ocenění v anketě Hasič roku 2010

Hasič Pavel Hošek skončil na druhém místě v kategorii Zásah roku, která je jednou z oceňovaných disciplín ankety Hasič roku 2010. Řídící důstojník směny A, který bydlí v Hrdlořezích, získal ocenění za...

Články abecedně sestupně

Pavel Kubina skončil s hokejem

Hokejista Pavel Kubina oznámil ukončení své kariéry. Nevstoupí ani jako majitel do fotbalového Baníku Ostrava.

Pavel Kubina skončil s hokejem

Bývalý hráč Vítkovic, trojnásobný mistr světa, vítěz Stanley Cupu a bronzový olympionik, šestatřicetiletý Pavel Kubina oznámil na tiskové konferenci v Ostravě 20. prosince ukončení své hokejové kariér...

Pavel Kubina skončil s hokejem

Hokejista Pavel Kubina oznámil ukončení své kariéry.

Pavel Krupa vystaví na ostravském hradě panoramatické snímky

Pavel Kříž zahájí v Akordu vernisáž, poté bude hrát divadlo

Pavel Kříž a Chantal Poullain zatančí v Akordu

Světově proslulý divadelní hit „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“ nastudovalo pražské Divadlo Ungelt v režii Zdeňka Duška.

Pavel Kowalczyk je zpátky na ledě

Nejvýraznější osobnost HC Frýdek-Místek Pavel Kowalczyk je zpátky. Po zranění naskočil do play-off.

Pavel Kantorek bude vystavovat kreslený humor ve Strašnicích

V rámci přípravy říjnové výstavy kreseb - vtipů Pavla Kantorka připravila agentura Shock, jako organizátor výstavy, na svých webových stránkách a webových stránkách školicího centra InGarden galerii v...

Pavel Kantorek a letní výlet do Strašnic za jeho vtipy

Taky máte rádi Pavla Kantorka? Dlouho jste se nezasmáli jeho vtipům? Můžete to změnit. Vydejte se o prázdninách na jedinečnou výstavu jedinečných vtipů Pavla Kantorka do Prahy. Od plic se zasmějete a ...

Pavel Kabeš, nová tvář na slávistické střídačce

Přestupní termín vrcholí. Týmy mají poslední příležitost před závěrečnými boji letošní O2 extraligy posílit svůj kádr. Není proto divu, že na střídačce Slavie se objevil nový muž. Pavel Kabeš měl dost...