Policie zveřejnila fotografie z bezpečnostní kamery a díky médiím se nakonec se násilníka podařilo zadržet. Všimli si ho revizoři DPP a povolali policii.
Jiný rozměr napadení
Reakce na sociální sítích byla jednoznačná. Někteří volali dokonce po trestu smrti. V reakcích se objevují i zamyšlení: „Stále více takových lidí si myslí, že jim nikdo nebude odporovat, natož se bránit. A tak vesele pokračují. A jestli budeme neteční a necháme si všechno líbit, lidskost se vytratí,“ napsala na FB časopis Naše Praha čtenářka Jana P. Karolina Ř. připomíná:
„Bohužel agresivita v naší společnosti pořád roste. Každý startuje během vteřin… Kromě toho jsem si všimla, že se přestalo používat slovo děkuji a pardon.
Pro dobrotu na žebrotu?
Senioři, tedy lidé označovaní jako 65+, mají své životní zkušenosti a také trochu jiných přístup k životu. Jsou například ochotní pomáhat druhým, jsou důvěřiví, často osamělí a bezbranní. Lumpové zneužívají i jejich ne vždy dobrého psychického stavu, či jejich zdravotních potíží a mnohdy se spoléhají na to, že oběť trestný čin nenahlásí.
Loupeže, podvody…
Ročně se stává obětí různých trestných činů kolem pět tisíc seniorů. Nejčastěji jsou okrádáni. Mezi tyto činy patří i to, že u dveří zazvoni falešný montér a říká, že je od elektrikářů plynařů a pod a při prohlídce bytu seniora okrede o peníze ale i o šperky apod. Při loupežích na ulici si zločinci vyhlížejí oběti u bankomatů ale i na poště. Nebo prostře strhnout řetízek, vyrvou kabelku z rukou staré paní a řvou, že ji zabijí…
Posílá mně dcera…
Jeden z nejčastějších triků, jak „vydolovat“ peníze ze starého člověka je tvrdit, že ho poslala dcera, protože potřebuje v obchodě něco zaplatit a nemá peníze, tvrdí, že měl někdo blízký defekt na autě, čeká na odtahovku a je bez financí…
Šmejdi všeho druhu
Další jsou šmejdi, kteří přesvědčí starého člověka aby si koupi laciný brak za velké peníze. Je zaznamenán případ, kdy si šmejdi pořídili stan, bílé pláště a dělali rozbory krve s tím, že když budete mít jejich hodinky za 25 tisíc, vylepší se vám krev na úroveň mladého člověka. Zdraví je často dobrou zámikou pro podvod.
Říkejte NE!
V tuto chvíli je asi nejvíce šmejdů řádí po telefonu a na internetu. Pokud jde o telefonické nabídky čehosi (vitamíny, posilující prostředky, holící strojky atd.) zdarma říkejte ne. Protože hovor je obvykle veden tak, že když řeknete, že byste chtěli něco zdarma, přibalí vám k tomu účtenku za desítky tisíc…
Být statečný?
Při napadení 90leté paní v metru přiskočili na pomoc cestující. Útočník vystoupil a jeden z cestujících ho složil na zem a chtěl ho zadržet do příjezdu policie. Bohužel měl v metru batoh a nikoho nenapadlo mu ho podat. Statečný člověk. Ale ne vždy se to státá. Na takový zásah člověk musí mít fyzičku. A stejně připomínáme Michala Velíška, který chránil napadenou ženu a nakonec ho násilník zastřelil. Dostal 25 let vězení…
Do smrti s následky
„Mého 75letého otce přepadli dva muži, když šel z pošty, kde si vybíral důchod. Od té doby se otec stáhl do sebe nerad vycházel ven, nechtěl o tom mluvit měl prostě strach. Dokonce to ani nechtěl oznámit na policii. Byl na tom psychicky hodně dlouho špatně, teprve po roce si vyšel koupit noviny a až do smrti si to připomínal,“ to je svědectví dnes už 65letého Ivana K. Případ se odehrál na rozhraní Žižkova a Vinohrad.
Zralý na terapii
„Taková psychická či emocionální újma je obecně nejhorší újmou ze všech a nezřídka může byt zdrojem posttraumaticke stresové poruchy,“ řekl Naší Praze policejní psycholog a vysokoškolský pedagog Joža Spurný. „To znamená, že se oběti vrací událost znovu i ve spánku, vyhýbá se místům, kde ke skutku došlo, trpí trvale zvýšenou úzkosti a strachem apod. Je prostě zralý na terapii.“
Rychlý zásah nutný
Kdo rychle dává dvakrát dává. Už je zvykem, že policisté při podobných případech ihned volají záchranku aniž by měl napadený viditelné zranění. Je totiž zraněn na duši. Stává se, že člověka nakonec odváží záchranka na psychiatrii. „Mohu doporučit obětem poskytnout po skutku akutní psychologická pomoc. Starší lidé to prožívají a cítí se bezmocně…,“ upzorňuje Joža Spurný.
Zločin a trest
Může se společnost nějak vyvarovat trestných činů na seniorech? Jak psali naši čtenáři na facebooku časopus Naše Praha: Oflastrovat exemplárně. „Mít oporu v zákoně, by mohla být jedna z cest. Čekám, kdy vzhledem ke stárnutí populace někoho napadne, uvažovat o zvýšení ochrany seniorů,“ uvedl Joža Spurný. Možností je více, možná by měla vzniknout i nějaká státní instituce, která by seniorům, kteří se stali obětí takových útoků pomáhala.
A pomůže někdo?
Máme tu zákon 108 o sociálních službách. Tam je pomoc různým skupinám různě postižených lidí více či méně zakotvena. Když se začnete rozhlížet, nejvícešancí mají oběti domácíh násil. U trestných činů to až tak dobré není.
Kdo pomůže?
V registru poskytovatelů pomoci obětemn trestných činů ministerstva spravedlnosti (https://otc.justice.cz/verejne/seznam.jsf) najdete pro Prahu asi 140 adres na právníky, kteří pomáhají obětem trestného činu většinou na základě zákona o obětech trestného činu č. 45/2013 Sb., který byl novelizován v dubnu 2017. Dále tu najdete spojení na 15 organizací, které se také orientují na pomoc obětem trestných činu. Organizace se ale specializují, často se jejich činnost týká domácího násilí či násilí na ženách či násilí na etnických skupinách. Pokud jde o seniory jsou nejvýraznějšími organizacemi Bílý kruh bezpečí a Centrum sociálních služeb Praha, které provozuje linku důvěry a centrum krizové intervence Riaps.
Na co má oběť zločinu ze zákona právo?
* právo na poskytnutí odborné pomoci a to i bezplatné,
* právo na přístup k informacím, které se týkají trestného činu, jehož je obětí,
* právo na ochranu před hrozícím nebezpečím,
* právo na ochranu soukromí,
* právo na ochranu před druhotnou újmou – např. zabránění kontaktu s pachatelem,
* právo na peněžitou pomoc
Organizace, které pomohou
Bílý kruh bezpečí
Nejvýznamnější organizace, která pomáhá obětem trestných činů. Heslo: Kriminalitu zastavit nedokážeme. Pomáhat jejím obětem však umíme. Od kontaktu s Bílým kruhem bezpečí můžete očekávat: bezpečný prostor a podporu při ventilaci svých oprávněných emocí (stud, ponížení, lítost, hněv, zármutek, pocit viny aj.), znovuobnovení pocitu bezpečí, prověření základních potřeb (zdraví, bydlení, finance, zaměstnání, vztahy aj.) a srozumitelné informace o právech obětí trestných činů. BKB je provozovatelem bezplatné nonstop linky 116 006 – pro oběti kriminality a domácího násilí a linky 257 317 110, která poskytuje nonstop pomoc obětem a svědkům trestných činů.
Život 90
Pomoc najdete také u organizace Život 90. Má velmi široký záběr od sociální pomoci, přes psychologické a mezigenereční poradenství a různé společenské akce až po divadlo. Provozuje od roku 1992 Linku důvěry pro seniory která je je bezplatná, anonymní a odborná, která funguje nonstop – 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Telefon linky 800 157 157. Konzulatace je možné řešit i přes e-mail: seniortelefon@zivot90.cz.
Pražská linka důvěry
Pražská linka důvěry (PLD) byla založena roku 1991 a od svého vzniku poskytuje své služby non stop na telefonním čísle 222 580 697. Zřizovatelem Pražské linky důvěry je Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). Pražská linka důvěry poskytuje telefonickou krizovou pomoc. Svou nabídku postupně rozšířila i o poskytování internetového poradenství formou e-mailu (od roku 2008) a chatu (od roku 2012).
Krizové centrum RIAPS (Chelčického ulice)
Stejně jako linku důvěry zajišťuje RIAPS Centrum sociálních služeb Praha. Služby Riapsu jsou určeny určeny lidem vyrovnávajícím se se ztrátou blízké osoby, vystaveným závažným událostem – obětem trestných činů, hromadných neštěstí aj., s akutním rozvojem úzkostných či depresivních potíží. Krizová linka KC RIAPS je 739 557 574
Zeptali jsme se pražských politiků
1/ Zda by se podle jejich názoru neměly zpřísnit tresty za loupeže, napadení apod. na této skupině obyvatel? (exemplární potrestání)
2/ Neměla by vzniknout státem řízená pomoc pro takto poškozené lidi?
Ondřej GROS (ODS), starosta Prahy 8:
1. Na toto nelze jednoduše odpovědět ano. Sazby např. za loupež jsou i dnes poměrně vysoké. Je otázkou, zda je soudy dostatečně využívají. Hlavní však musí být objasněnost, tzn. zadržení a potrestání pokud možno všech pachatelů této zavrženíhodné trestné činnosti. A samozřejmě musí být tito pachatelé donuceni k odškodnění svých obětí.
2. Obětí trestných činů si naši pomoc určitě zaslouží a stát by se v této věci měl rozhodně angažovat více. Právě neziskové organizace věnující se této pomoci patří mezi ty, které dělají skutečně záslužnou činnost a měly být od veřejných institucí podporovány.
Jan WOLF (KDU-ČSL), pražský zastupitel a šéf výboru pro kulturu
1. Je opravdovým hyenismem, pokud se trestná činnost páchá na lidech, kteří se buď nemohou nebo neumí bránit a to ať už to je díky jejich fyzickému nebo duševnímu stavu. Za takovou to trestnou činnost, by měl pachatel dostat minimálně o třetinu možná i více vyšší sazbu, než při podobném trestném činu na zdravých osobách. Zvláště hanebné trestné činy jsou na seniorech, kteří svou důvěrou nechtěně umožní pachateli trestný čin vykonat. Trestní zákoník by měl s touto možností počítat a výše možného trestu by měla sloužit jako prevence před těmito pachateli.
2. Jestli by měla vzniknout státem řízená pomoc pro takto poškozené lidi si úplně nejsem jist, ale v každém případě, by se stát měl postarat o to, aby k takovýmto trestným činům docházelo co nejméně a pokud dojde a pachatel je vypátrán, tak aby mu měl být udělen exemplární trest na horní úrovni trestního sazebníku. Stát by se ovšem měl postarat o následnou pomoc obětem těchto činů a pomoci jim se vrátit zpět do běžného života a to ať už by trestný čin fyzický nebo majetkový. Pro staršího člověka je někdy lepší pomocí teplé slovo od druhého, než suchá pomoc úřadu.
Tomáš PORTLÍKL (ODS), místostarosta Prahy 9
1. Spíš si myslím že bychom se měli zamýšlet nad tím jak vnímáme stáří a o tom, že se takové věci dějí. Je dobré se podívat na příčiny. Cítím v tom jakýsi odklon od tradičních hodnot, rozpadají se rodiny, ale nic moc proti tomu vlastně nikdo nedělá. A ten problém, který se týká rodin se týká i našich seniorů, v tom vidím hluboký problém. Represe může možná krátkodobě tomuto stavu napomoci, může to být cesta a určitě bychom se měli zamyslet nad přístupem ke starým lidem, je to záležitost pro celou společnost. Úcta ke stáří by měla být jednou ze stabilních hodnot naší společnosti.
2. Myslím si, že stát se svými institucemi je už dávno za smyslem svého užitku. I když, jak víte, nejsem příznivcem neziskových organizací, myslím, že právě v této oblasti odvádějí obrovský kus práce ať je to Bílý kruh bezpečí a mnoho dalších. Navíc stát má spoustu nástrojů a záleží jen na tom, jak je dovede využít. Takže nová státní instituce není řešením. Neziskové organizace v této oblasti dovedou vymyslet věci levněji a lépe. Takže bych raději pracoval s tím co mám, než bych zařizoval něco nového.