Pro základní školy v Praze 2 je už léta normou každodenní přítomnost školního psychologa. Jeho hlavním úkolem je pečovat o zdravé vztahy ve škole a spoluvytvářet takové školní prostředí, kde se žáci i učitelé cítí spokojeně a kde se jim dobře daří. Praha 2 je vůbec první městskou částí, která se zřizováním tolik žádané pozice školního psychologa začala.
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví MČ Praha 8 pod záštitou paní místostarostky Vladimíry Ludkové připravil na úterý 12. září v Bohnicích „Den zdraví a sociálních služeb“. Zájemci zde budou moci najít odpovědi na otázky jak ve zdravotní, tak v sociální oblasti.
Takzvaní „šmejdi", kteří se zaměřovali především na seniory, bohužel ještě své nekalé praktiky neskončili. Jejich vynalézavost a bezskrupulóznost totiž neznají mezí a ke své trestné činnosti nyní nejvíce využívají například telefony.
Dovolená, pobyt u vody, grilování u přátel či večer na zahrádce restaurace. Chvíle krásných zážitků neodmyslitelně spojených s létem, které mají společného jmenovatele - domov bez dozoru. Jsme uprostřed letní sezóny, a proto bych chtěli policisté připomenout několik základních zásad, na které je třeba myslet před odchodem či odjezdem z domova.
Cyklo-běh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. Tato aktivita chce upozornit na DROGOVOU NEGRAMOTNOST u dětí a mládeže a zásadně volá po zvýšení protidrogové osvěty v naší zemi.
Městská část Praha 4 reaguje na současný trend využívání internetu už nejen školáky, ale i dětmi v předškolním věku. Učitelky z mateřských a základních škol se opět sešly na pracovním setkání za účelem sdílení zkušeností v rámci programů primární prevence. Tentokrát byl pro účastnice připravený program věnovaný prevenci na internetu.
Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě v Praze na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni.
Projekt Česko vesluje, který vznikl v roce 2016 na podporu veslařského sportu, konečně dorazil i do metropole. Hostitelkou projektu se stala Praha 2, která je nejen dlouholetým partnerem pražských Primátorek, legendárního veslařského závodu, ale i nositelkou čestného titulu Vorařská obec. Nyní je i první pražskou městskou částí, která „vesluje“.
Otevřený boj mezi levicovým jádrem Pirátů a jejich vedením zažehla účast členky Republikového vedení Janky Michailidu na víkendových Dnech antikapitalismu 2023, spolupořádaných Socialistickou Solidaritou (SocSol) s podporou Rosa Luxemburg Foundation v Praze.
Městská část Praha 4 reaguje na současný trend využívání internetu už nejen školáky, ale i dětmi v předškolním věku. Učitelky z mateřských a základních škol se opět sešly na pracovním setkání za účelem sdílení zkušeností v rámci programů primární prevence. Tentokrát byl pro účastnice připravený program věnovaný prevenci na internetu.
Veřejnost pozitivně vnímá přítomnost strážníků na hřbitovech. Vzbuzují v nich pocit bezpečí, ale velmi často jsou to právě strážníci, kteří jí poskytnou užitečné informace. Prevence je součástí naší práce.
Česká stomatologická komora se už tradičně – každým rokem v březnu – zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral Health Day, který od roku 2008 organizuje Světová dentální federace (FDI) společně s více než 150 národními dentálními asociacemi a ve spolupráci s globálními partnery.
Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) je jako příspěvková organizace hl. m. Prahy koordinátorem této pomoci, která funguje od 1. 12. 2022 do 31. 3. 2023. V případě přetrvávajících mrazů může být tato pomoc v příštím roce prodloužena.
Zastupitelstvo Prahy 11, které se koná v TOP hotelu na Košíku, je opět bouřlivé. Opozice se bouří, že nová koalice, složená z HPP11, Pirátů a Praha 11 Sobě obstruuje vystoupení občanů, nechce projednat sociální programy, parkování, snížení dan z nemovistosti, bezdomovce a další témata. „Chceme čas“, brání se nová koalice. Dnes navolíme pouze starostu a novou radu, oponují.
Ministerstvo zdravotnictví v úterý 20. prosince spolu se zástupci Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR představilo novelu vyhlášky rušící povinnost zaměstnavatelů zajišťovat periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí. Ty budou s účinností od 1. ledna 2023 už jen na dobrovolné bázi. Zaměstnavatelé tím ušetří stovky milionů korun ročně.
Sportovní klub TJ ABC Braník, který má v Praze už více než stoletou tradici, sužují problémy vyvolané energetickou krizí, která přišla téměř vzápětí hned poté, co se klubu podařilo vzpamatovat z pandemického šoku. Existuje vůbec nějaká cesta, jak mládežnickému a profesionálnímu sportu pomoci?
Není to módní výstřelek. Spíše služba reflektující dobu, kdy na nic není takzvaně čas. Speciální komplexní preventivní prohlídky ho přitom šetří hned dvakrát. Jednou při samotné návštěvě lékařů a podruhé při předcházení nemocem.
Na rozhovor přichází energickou chůzí, tak typickou pro mladého muže. Tentokrát si s radním Prahy 5 Janem Kavalírkem budu povídat téměř výhradně o jeho rodinné firmě. Skoro by se chtělo říct, rodinném stříbru.
Viditelná přítomnost strážníků a policistů v problémových lokalitách je klíčová forma prevence pro zlepšení bezpečnostní situace. To si myslí starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS), se kterým Naše Praha rozebírala aktuální situaci v osmé městské části.
Smart se do češtiny překládá nejčastěji jako inteligentní nebo chytrý. Aging je stárnutí. Inteligentní stárnutí? Trochu zvláštní. Chytré stárnutí mi zní lépe. Chytrý se stará. Chytrý myslí na budoucnost. Chytrý se snaží problémům předcházet. Řeší je dříve, než nastanou, připravuje se na ně. Možná by bylo úplně nejlepší říkat tomu moudré stárnutí.
V městské části Praha 2 žije 1662 chovatelů psů, kterým doma štěká 1789 chlupatých kamarádů. Všichni se většinou potkávají v ulicích či parcích. Někdy se však stane pověstným jablkem sváru otázka volného pobíhání psů, které může vadit ostatních chodcům. „Vše je o vzájemném respektu,“ říká starostka MČ Praha 2 Alexandra Udženija, se kterou si Naše Praha popovídala právě na téma pejskaři.
Porucha plodnosti je jednou z civilizačních chorob, která zejména v západních zemích Evropy včetně Česka rok od roku sílí. Uvádí se, že v ČR se s tímto problémem potýká více než pětina párů.
Jsou hesla, která časem zestárnou nebo zmizí v propadlišti dějin společně s nějakou povedenou ideologií. To ale neplatí pro tvrzení „ve zdravém těle zdravý duch“.
Specifická vlaková souprava REVOLUTION TRAIN poskytne žákům základních škol unikátní zážitek! Na vlastní kůži zažijí šikmou plochu, která začíná nevinně a končí tragicky. Žáci při "cestě" vlakem zapojí všech pět smyslů, dostanou detailní výklad a hlavně zjistí, že v reálu si mají vážit toho nejhlavnějšího: své svobody! REVOLUTION TRAIN byl po dva dny přistaven na Smíchovském nádraží a navštívilo ho 400 žáků a žákyň základních škol z Prahy 5. Jak to v tomto vlaku vypadá?
Dny zdraví jsou na Poliklinice Modřany již tradiční akcí, která je zaměřena na podporu zdravého životního stylu a zároveň na prevenci vzniku závažných onemocnění. Tentokrát, ve čtvrtek 16. června 2022, se lékaři a specialisté modřanské Polikliniky zaměří na nebezpečná kardiovaskulární onemocnění.
Před pěti lety se probudila a zjistila, že má bouli na hlavě. Následná vyšetření ukázala, že se jedná o vzácné onemocnění v podstatě rakovinu kůže a kosti. Nemoc překonala, přišla o část lebky a čelistního kloubu. Vlastní zkušenost Barboru Hájkovou přiměla zapojit se do projektu Fuck Cancer.
Populace seniorů se neustále rozrůstá a je nucena se přizpůsobit modernímu světu plnému technologií, které se rychle mění. Často není možné využívat způsoby komunikace, na které byli senioři v mládí zvyklí. Podle Ministerstva vnitra název projektu „Senioři v síti“ sám přibližuje problematiku podvodného jednání na internetu, ať už ve formě podvodných e-mailů, nabídek, tak i snahy o získání přístupových hesel a kódů k financím seniorů. Jak se mají senioři chovat zodpovědně?
Městská policie Praha má podle Ireny Seifertové, vedoucí Kanceláře ředitele komunikace s médii a veřejností Městské policie Praha, 2 090 zaměstnanců, z toho je 1 907 strážníků. Práci strážníků okrskářů pak vykonává 398 kolegů. Znáte toho svého? Najděte si ho zadáním své ulice na webu MP Praha.
Uznávaný gynekolog a přední odborník v oblasti reprodukční medicíny Štěpán Budka z pražské kliniky Europe IVF mluví narovinu. O tom, že přírodní zákony stojí nad ženskou emancipací. O malé chuti mladých lidí na sex. A co to všechno dohromady znamená.
Maskot Nehoďáček bude součástí vybavení policejních vozů vyjíždějících k dopravním nehodám. Šest tisíc plyšových hraček poskytl Tým silniční bezpečnosti Policii ČR v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova, aby alespoň trochu odpoutaly pozornost nejmenších účastníků nehod od nepříjemných zážitků a pomohly překonávat stres.
Byly doby, kdy Vltava patřila sebevrahům. Sebevraždy se páchaly skokem z mostu, nejlépe Karlova. To bylo v 19. století, teď se vrhají z pražských mostů hlavně opilci.
Strmý růst cen energií začíná komplikovat provoz sportovišť po celé republice. Metropole není výjimkou. Pražské energetické firmy jsou připraveny vyjít vstříc.
Napadení 90leté seniorky, která v metru požádala mladého muže ležícího na sedadle zda by ji nepustil sednout vyvolalo nejen mezi čtenáři Naší Prahy bouři nevole. Muž zaútočil pěstmi a i když jeden z cestujících zasáhl, podařilo se pachateli utéct. Paní skončila v péči záchranářů kvůli zranění v obličeji a násilník jí navíc zničil drahé brýle.
S doc. MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D., naší přední gerontoložkou, jsme hovořili o nejfrekventovanějším tématu dnešní doby. Bohužel jsou čísla o nemocných covidem-19 stále alarmující, ale při dodržování pravidel se každopádně zvyšuje šance lidí v každém věku, že se s ním nemusejí setkat.
Fitness centra už počítají ztráty a pro mnohé z nich bude jejich uzavření, ke kterému došlo v pátek 13. března v důsledku nouzového stavu z důvodu nákazy koronavirem COVID-19, zlomové. Právě pohyb je ale jedním z faktorů, které zvyšují imunitu. Česká komora fitness doporučuje zapojit se do úsilí o snížení šíření nákazy a vymyslet způsoby, jak lidem dopřát pohyb i v současné nelehké situaci.
„Přitvrzujeme postup proti ubytovacím platformám typu Airbnb,“ hlásí radnice centrální městské části. Projevilo se to třeba zřízení Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života, novými opatřeními v oblasti bezpečnosti, a dotacemi na zvýšení ochrany domů a bytů před negativními dopady krátkodobých pronájmů.
Zdálo by se, že telefonní budky nejsou potřeba a jen chátrají a nikdo je vzhledem v užívání mobilů nevyužívá. Ale není to tak zcela jednoznačné. Platila totiž povinnost operátora O2 (dříve Eurotel/Český telecom), kterou nařídil Český telekomunikační úřad, povinně je udržovat.
V posledních pěti letech ošetřily posádky pražské záchranky přes 350 pacientů, kteří měli zdravotní komplikace po intoxikaci oxidem uhelnatým (CO). Více než třetina z nich musela být hospitalizována na jednotkách intenzivní péče, pět pacientů bohužel zemřelo.
Staré Město a orloj, Hradčany a sv.Vít, Karlův most a Malá strana, Obecní dům a Klementinum, Karlák i Václavák, ale i třeba žižkovský vysílač, Vrtbovská zahrada, Vyšehrad i Hvězda, památník na Vítkově… Praha má mnoho krásných míst, kam je nejlépe zajít pěšky. S tím bohužel souvisí jiné velmi smutné prvenství. Víte jaké?
Holešovice/Libeň/Dejvice/Letňany - V hasičské stanici z roku 1942 se vystřídala kupa ministrů vnitra a všichni říkali, že to je nutné zbourat. Ministr vnitra Milan Chovanec slíbil, že do roku 2017 bude v Argentinské stát nová hasičská stanice s potřebným zázemím.
Strážníci se napříč Českou republikou v souvislosti s koncem školního roku a s ním spojených oslav nezletilých zaměřili na zvýšené kontroly požívání a podávání alkoholu dětem a mladistvým
Praha – Je třeba pochválit strážníky, kteří se v rámci Akce jehla podílejí na likvidaci v rizikových místech Prahy. Stejné práci, ale každodenní, se věnují terénní pracovníci neziskové organizace SANANIM a přispívá tomu i Kontaktní centrum SANANIMu. Denně pracovníci SANANIMu z pražských ulic, dětských hřišť a parků odstraní či v rámci osobního kontaktu vymění více než čtyři tisíce jehel a stříkaček.
S příchodem ochlazení začíná kritické období pro rizikovou skupinu těch, kteří se z různých příčin ocitli na ulici. Začíná jim několika měsíční boj, aby toto období ustáli bez zdravotní újmy a ohrožení života. V tom se jim snaží pomáhat různé vzájemně spolupracující instituce
Urologické oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádalo ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného již třetí Den prevence uroonkologických onemocnění. Tato akce byla určena pro všechny, kteří nejsou léčeni na žádné urologické ambulanci a mají zájem se nechat preventivně vyšetřit.
Hasiči vydali poměrně lakonickou zprávu o tom, že pokud jde o požáru v hotelu v ulici Náplavní ve spolupráci s POliciíČR zjistili, že příčinou nebyla technická závada. V oblasti požární prevence byly zjištěny hrubé nedostatky požárně bezpečnostních zařízení hotelu. Po ukončení správního řízení konkrétní pochybení sdělíme veřejnosti
Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sanitek brání přecpání dopravních tepen auty a často i špatné dělání uličky. Rychlejším zásahům snad pomůže i nová koncepce, která mj. navýší na 25 počet výjezdových základen, obvykle společně s hasiči. Jednu takovou otevřeli po rekonstrukci v září ve Strašnicích v Průběžné. Jan Bělohubý Víte, že Pražské záchrance je už 160 let a patří mezi nejstarší a nejvyspělejší na světě? Sbor ochranný svou pomocí při požárech Šitkovských mlýnů v roce 1858 i během povodní, které provázely Pražany v posledních desetiletích 19. století, získal takový věhlas, že byl žádán o radu a pomoc při zakládání obdobných organizací i v jiných městech, a první sídlo získává v dolní části Václavského náměstí v říjnu 1890. Tehdy byly získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba. Ta trvá prakticky až doposud. Od začátku první do konce druhé světové války záchranka sídlila na Staroměstském náměstí – v té době je sboru povoleno při jízdě používat fanfárovou trubku. Kdo si pamatujete, že z jediné pražské centrály na žižkovské Ohradě nebo v Holešovicích jezdily houkačky typu „stejšn“ snad na každé místo v Praze? Následuje 50 let v holešovickém sídle Dukelských hrdinů, přičemž vozy vyjížděly třeba ze zmíněné Ohrady. Sedmdesátá léta připomene kultovní postava dr. Jandery, i to, že v roce 1973 byla zřízena linka 155. Krom ní dnes můžete využívat i mezinárodní 112. Rendez-vous šetří čas Před třiceti lety byl také – rovněž poprvé u nás – v Praze zahájen provoz systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká “sanitka” přijíždí v případě potřeby za ním. Navíc ve většině případů není nutný doprovod pacienta lékařem při transportu a lékař je tak k dispozici pro další případ. Jedině díky tomuto systému funguje záchranná služba v Praze se zhruba polovičním až třetinovým počtem posádek proti celostátnímu průměru vztaženému na počet obyvatel Prahy (1,5 milionu obyvatel Prahy by odpovídalo 45 jednotek RLP resp. RZP, v Praze jich je 23, z toho 8 RLP). Charakteristické je to, v Praze (již od 1945) záchranná služba spadá přímo po metropoli a ne, takže město může plánovat i místa, kde budou tzv. výjezdové skupiny i mimo nemocnice. V letos schválené koncepci rozvoje – mimochodem podpořili ji všchni pražští zastupitelé napříč politickou ideologií – se během čtyř let plánuje výjezdových základen na 25, posílením výjezdových skupin na 40 a celkovým navýšením počtu zaměstnanců na 585, a to především přímo v terénu a na operačním středisku. Všichni jsou pro, proč to nejde rychleji? „Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Koncepce musí reagovat na rozrůstající se metropoli, zhoršující se průjezdnost Prahy i bezpečnostní situaci v Evropě. „Cílem koncepce je poskytnou záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče, adekvátní podmínky pro provoz. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká končící radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO 2011). Koncepce rovněž počítá s obnovou vozového parku. Na konci roku 2021 bychom tak měli mít k dispozici 80 sanitních vozů, které budou maximálně šest let staré. Třicet nových vozů RZP převezmeme už letos. Vedení a operační centrála sedí „u strážníků“ v budově na Korunní. V září po rekonstrukci Strašnice Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy záchranné služby. Znovuotevřelo se po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích. Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká o společných základnách ředitel pražských hasičů brigádní generál Roman Hlinovský. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi. -box I Fakta o pražské záchrance: -Sanitky v Praze najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. -Cíl je, aby sanita najezdila max 300 tisíc kilometrů nebo max 6 let. -Záchranáři mají (v roce 2016) 65 skříňových sanitek, do 2021 jich chtějí 80. -K možnému využití na společnou výjezdovou skupinu se vyhledávají se objekty hlavně u hasičů na okrajích Prahy. -V plánu jsou lokality Argentinská, Průběžná, Klánovice, Sokolská a Bohnice. -Box II Naše Praha vás zkouší: Jaký je správný postup (a od října i povinný zákonem) tvoření uličky - při pouštění vozu s blikačkou – kam uhnout? A)Pravý a prostřední doprava, levý doleva B)Pravý doprava, levý a prostřední doleva C)Pravý doprava, levý doleva, a prostřední podle situace, kam usoudí. (Správnou odpověď s článkem na www.nasepraha.cz)
Říjen je v pražských zdravotnických zařízeních skupiny Medicon ve znamení prevence rakoviny prsu. V lékárnách i prodejnách zdravé výživy je k zakoupení limitovaná edice speciálního piva Mamma BEER. Výtěžkem z prodeje podpoří organizaci Mamma HELP, která se stará o ženy s rakovinou prsu.
Krč - Praha už dlouhodobě volá po to, aby měla vlastní nemocnici, tak jako mají další kraje České republiky. Dlouhou dobu se uvažovalo o Bulovce. Už proto, že část objektů v této nemocnici patří Praze, protože Bulovka už před válkou de facto metropolitní nemocnicí byla. Ovšem situace v ní není růžová...
Návštěvníkům, kteří přijdou v podvečerních hodinách do Údolí slonů, se v těchto dnech naskytne úchvatná podívaná na sloní stádo v západu slunce. Chovatelé se totiž rozhodli vyzkoušet novou praxi a slony začali pouštět na noc do venkovního výběhu.
Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl. m. Prahy se proto rozhodla poskytnout dotaci ve výši 108 tisíc korun pro organizaci Prospe, která se zaměří při prevenci na žáky od 2. do 9. ročníku základních škol.
V půlce května 2018 byl zahájen projekt MČ Praha 8 a její příspěvkové organizace Osmička pro rodinu DIGI SVĚT. Projekt se zaměřuje na nástrahy internetu, které číhají na každého z nás. V červnu proběhnou další akce.
Hlavní město již několikátým rokem bojuje proti hazardu. Na místech, kde byly dříve herny, vznikají pekárny, kosmetická studia, restaurace. Místa začínají opět fungovat komunitně a vrací se jim život. O hazardu v Praze jsme mluvili s Martinem Svobodou, předsedou spolku Občané proti hazardu.
MČ Praha 8 a její příspěvková organizace Osmička pro rodinu společně posilují šíření literatury po osmé městské části. V návaznosti na běžící projekty Digitální svět a Čtecí babičky a dědečci rozmístí přes 30 knihobudek.
Dne 12. dubna 2018 nainstalovala MČ Praha 8 na Palmovku a Bulovku další dva sběrné kontejnery označené logem FIXPOINT, které slouží k odhozu a bezpečné likvidaci injekčního materiálu.
Pražský hygienik Jan Jarolímek varuje: Postupně narůstá počet nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI). Nemocnost se zvyšovala i v průběhu druhého kalendářního týdne roku 2018, tj. v období 8. – 14. ledna.
Pražský magistrát připravuje novelizaci vyhlášky zakazující požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Zákaz bude platit plošně na celém území Pražské památkové rezervace, tudíž v celé Praze 1. Další zásadní změnou bude zakotvení zásahu zdržování se na veřejném prostranství s otevřenou lahví či jinou nádobou s alkoholickým nápojem. Nová podoba vyhlášky by měla vejít v platnost na přelomu roku.
Vyšetření hladiny cholesterolu a cukru v krvi, prohlídka kožních znamének nebo poradna v oblasti prevence nádorového onemocnění prsou. Tyto a další služby budou moci zdarma využít návštěvníci tradičního Dne zdraví, který se uskuteční 21. září od 7 do 12 hodin na poliklinice Parník na Černém Mostě. Akce je součástí Programu zdraví Prahy 14, v jehož rámci městská část pravidelně organizuje sérii různorodých aktivit se zdravotní tématikou.
Praha 1 obnoví od 1. září činnost antikonfliktních týmů, které v ulicích Starého města vždy ve čtvrtek, v pátek a v sobotu v noci dohlížejí na dodržování obecně závazných vyhlášek, v těchto místech zejména vyhlášek o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Začátkem příštího měsíce vyjdou do ulic spolu s osmi muži vždy i čtyři ženy.
Nedostatečné zajištění nízkoprahových denních center pro osoby bez přístřeší v hlavním městě hodlá Praha řešit pořízením další lodě. Rozhodla o tom dnes Rada hl. m. Prahy. Nové mobilní denní centrum s kapacitou do 50 klientů by mělo zajišťovat obdobné služby jako zařízení v ulici U Bulhara či Tusarova. Rozšíření pomoci v této oblasti by naopak mělo těmto zařízením výrazněji odlehčit.
Městská část Praha 1 spolu se spolkem Prevence dětem o. s. připravila pro sousedy bydlící v oblasti ulice Za Haštalem projekt první komunitní zahrádky na svém území. Zahrada je součástí dětského hřiště Za Haštalem, kde bylo na paletách vybudováno několik dočasných záhonů. Pokud bude mezi občany zájem, chce MČ Praha 1 příští rok komunitní zahrady vybudovat i na jiných částech svého území.
Považujete problém „nebudeme důsledně, všude a často sekat trávu“ jako banální? Podle silných reakcí čtenářů Naší Prahy jej vnímáte citlivě: Proč nejsou radnice a správci zeleně schopni trávu kosit pečlivě a často? Ale především: je s infikovanými klíšťaty takový problém?
Frýdecká nemocnice pořádá v úterý 23. května Den zdraví. Zájemci mohou absolvovat preventivní vyšetření – od měření tlaku a glykémie po zjištění hladiny cholesterolu. Součástí akce je poradenství pro diabetiky, celiaky nebo prevence nádorových onemocnění.
Na zákaz provozu vozítek segway reagovali firmy nabízející alternativní dopravu po památkách velmi rychle. Turistům nově půjčují motorové koloběžky a kola, na které se zákaz nevztahuje. Praha 1 chce ale zajistit bezpečný pohyb chodců, prozatím na pěších zónách.
Čím víc se blíží prázdniny tím přibývá úrazů dětí a je to náročné jak na práci záchranářů tak i v nemocniční péči. Thomayerova nemocnice takových dětí přijímá ročně tisíce a je na takové případy lépe připravena než bývala.
V těchto týdnech jsou postupně zváni do kanceláře starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09) zájemci o antigraffiti program. Program vyhlásila žižkovská radnice a její starostka na podzim a do ledna se mohli majitelé nemovitostí ve vlastnictví fyzických a právnických osob.
Přes čtyři desítky stromečků oživí Loretánskou zahradu v centru metropole. Stanou se součástí předvánoční akce „Zdobit může každý, zdobit bude každý“, která se koná od 12. do 20. prosince. Její součástí bude soutěž o nejkrásněji nazdobený vánoční stromeček, Ježíškova dílna a následná výstava.
Hasiči zveřejnili na svém webu aplikaci, která pomůže alespoň z větší části vyřišit problém „falešných kominíků“. V databázi si můžete ověřit, zda váš kominík má oprávnění dělat revizi spalinových cest.
Na Žižkově zve radnice majitele nemovitostí do antigraffiti programu. Až do 30. listopadu se mohou i nemovitosti ve vlastnictví fyzických i právnických osob zařadit do připraveného antigraffiti programu. Úřad slíbil zařizovat a hradit čištění vandalsky poničených fasád v ulicích.
Rada městské části Praha 10 čtvrtečním rozhodnutím umožní neziskovým organizacím nebo například mládežnickému sportu čerpat na své projekty v roce 2017 dohromady až 32,5 milionu korun. To je čtyřikrát více, než kolik si rozdělily letos, zpracování žádostí bude navíc mnohem jednodušší.
Mimoškolní aktivity i výchovně vzdělávací akce letos finančně podpoří Praha 10. Každá základní škola, kterou zřizuje, bude moci na podobné projekty čerpat až 100 tisíc korun. MŠ a ZŠ půjdou peníze i za prevenci respiračních onemocnění – školy mohou koupit i čističky vzduchu.
Téměř čtyři miliardy korun ročně jsou vyčleněny pro Moravskoslezský kraj na podporu sociálních služeb. Jedná se převážně o organizace pečující o seniory nebo lidi se zdravotním postižením.
To, co bylo před jedenácti lety ze strany neziskové organizace Sananim pouhým pokusem o oživení více než stoleté tradice keramických trhů na pražské Kampě, se stalo hojně navštěvovanou společensko-kulturní akcí s charitativním a osvětovým přesahem, která pomáhá vracet Prahu Pražanům.
I letos na začátku letošního školního roku strážníci a policisté ve zvýšené míře hlídat pohlídají přechody pro chodce v blízkosti škol . Nejen 1. září ale i v dalších dnech. „Jsem velmi rád, že díky těsné součinnosti Městské policie Praha a Policie ČR budou přechody v blízkosti škol bezpečné. Bezpečnost dětí v dopravě je jednou z našich priorit," řekl Bc. Libor Hadrava, radní HMP pro oblast bezpečnosti.
Také v letošním roce Praha 14 vyhlásila program prevence nádorového onemocnění prsu. Během prvního pololetí se do něj zapojily téměř tři desítky zájemců.
Známý fotograf Tomáš Třeštík, který se svou rodinou bydlí v Praze 7, představil v neděli 3. července od 16 hodin v galerii Na ochozu ve Vřídelní kolonádě svou výstavu balkonových fotografií. Vybrané snímky zachycující známé osobnosti i obyčejné lidi na balkóně letenského bytu Tomáše Třeštíka. V Karlových Varech budou k vidění až do konce července.
Dětský den na Žofíně se odehraje 1. června od 9 hodin na Slovanském ostrově. Tento rok se ponese Den dětí ve znamení oslav jednoho z největších Čechů v historii, a to krále Karla IV. Pro všechny děti z Prahy 1 i pro jejich doprovod je vstup na akci zdarma.
V Praze 7 se v týdnu od 23. do 29. května budou konat osvětové akce zaměřené na zdravotní prevenci. Veřejnost si bude moci krom jiného vyzkoušet dobrodružnou procházku obřím tlustým střevem. V rámci čtyřdenního programu, který se uskuteční na Strossmayerově náměstí, Ortenově náměstí a Výstavišti, budou k vidění také makety dalších orgánů, bude zde probíhat měření obsahu kysličníku uhelnatého v dechu, testy na HIV či program prevence rakoviny prostaty a prsu.
Blíží se šestý ročník amatérského běžeckého krosu Skalka, který je určený nejen profesionálním a rekreačním sportovcům, ale i rodinám s dětmi. Letošní ročník proběhne v neděli 24. dubna v již tradičním a krásném prostředí rezervace Skalka.
Každoroční dopravně bezpečnostní akce se i během letošního velikonočního víkendu zaměří na prevenci v oblasti dodržování zákazu požívání alkoholu za volantem. Už šestým rokem budou zodpovědní řidiči na vybraných stanovištích odměněni nealkoholickým pivem a alkohol testerem. Kampaň „Řídím, piju nealko pivo“ odstartuje na Velikonoce ve všech čtrnácti krajích ve spolupráci Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS), Policie ČR a oddělení BESIP Ministerstva dopravy.
Chcete opravdu zhubnout, máte alergii na potraviny, obtěžují vás zdravotní potíže, které souvisí s nezdravým stravováním? Poraďte se s nutriční terapeutkou.
Senioři a zdravotně i tělesně handicapovaní občané z Prahy 1 se budou moci opět vzdělávat v oblasti prevence kriminality. Senior akademii připravila městská policie ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 a Střediskem sociálních služeb.
Radnice Prahy 5 připravila na přelom března a dubna preventivně bezpečnostní akci s názvem „Velikonoční probouzení“, která proběhne v oblasti frekventovaného dopravního uzlu Anděl, na Smíchovském nádraží a v jejich okolí. Cílem je jednak omezit sociálně patologické jevy a projevy rizikového chování, jednak vytipovat problematické provozovny a obchody, na něž se městská část v budoucnu zaměří.
Šedý nebo zelený zákal, vady zraku spojené s cukrovkou nebo věkem podmíněná makulární degenerace – to jsou nejčastější onemocnění zraku. Při zanedbání mohou všechna tato onemocnění vést ke slepotě. Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že se tyto nemoci týkají jen starších lidí. Mnohými totiž mohou trpět i děti. Díky moderním technologiím dnes ale většinu z nich dokážou lékaři vyléčit. Podstatné je zahájit léčbu včas.
Pražané budou mít už na jaře 2016 možnost využívat 300 kol pro pohyb po hlavním městě. Protože tendr Dopravního podniku hl. m. Prahy na bikesharing ještě probíhá, ale zájem Pražanů o cyklodopravu se stále zvyšuje, náměstek primátorky Petr Dolínek dal pro rok 2016 záštitu komunitnímu bikesharingu Rekola. Ten v letošním roce využívalo více než 2 000 lidí, z toho jen v Praze přes 1 600. V příštím roce budou připravená kola už pro 5 000 obyvatel hlavního města.
Není vám lhostejné, jak vypadáte? Chcete se seznámit s aktuálními trendy v oblasti kosmetiky, kadeřnictví i nehtového designu? Toužíte něco udělat pro své zdraví nebo prostě jen strávit příjemný "dámský den" se svými kamarádkami? Pak navštivte 16. a 17. října 2015 holešovické Výstaviště, kde se koná podzimní veletrh INTERBEAUTY PRAGUE s podtitulem "Krásná a zdravá".
V úterý 22. září od 13 do 17 hodin čeká všechny příznivce cyklistiky v A parku u ledáren v Braníku zajímavé a zábavné odpoledne s mnoha atrakcemi. V cyklosoutěži se střelbou laserovými pistolemi se například mohou utkat i s olympijským vítězem v pětiboji Davidem Svobodou.
Start nového školního roku se v Centru Černý Most nese ve znamení pestrých aktivit pro malé i velké návštěvníky. O víkendu 12.–13. září se zde odehraje festival VITALSPORT, který interaktivní formou představí přes 40 populárních i netradičních sportů, navíc se v jeho rámci během soboty uskuteční přehlídka zájmových činností Městečko volnočasových aktivit.
V Modřanech bylo slavnostně zprovozněno týpí - nový prostor pro veřejnost, který zrealizovala skupina žáků osmého ročníku ZŠ Angel pod vedením učitele Michala Lokaje.
Pražské nákupní centrum Fénix se po roce opět stalo místem, kde se ženy a dívky mohou naučit samovyšetření prsu. Od 26. května sem se svým projektem Ruce na prsa znovu zavítala obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius, která se snaží jeho prostřednictvím zdůraznit význam prevence v boji s nejčastějším onkologickým onemocněním u českých žen.
Narůstající hrozba teroristických útoků vycházející nejen z dění na Středním východě a všeobecně diskutovaný nárůst antisemitismu. To jsou hlavní důvody pokračující spolupráce mezi Městskou částí Praha 1 a Židovskou obcí Praha. Stavebně dopravní bezpečnostní opatření se dotknou okolí ulic U starého hřbitova, Červená a Maiselova, kde se nachází mnoho kulturních památek včetně jedné z nejstarších synagog v Evropě a také sídlo Židovské obce Praha.
Od března letošního roku je v Praze 10 opětovně otevřený sběrný dvůr hlavního města, a to v ulici Dřevčická, přibližně 200 metrů od ulice Černokostelecká, v areálu společnosti Domeček - odpady.
Stejně jako v posledních osmi letech, tak i v letošním roce Městská policie hlavního města Prahy, ve spolupráci s městskými částmi Prahy 2, 5 a Prahy 18 – Čakovice, realizuje projekt primární prevence s názvem „Senior akademie“. Na jaře se ve třech městských částech projektu zúčastní přes 150 seniorů.
Druhý dubnový víkend by si měli v kalendáři tučně označit všichni milovníci krásy i moderního životního stylu, vyznavači kvalitní kosmetiky, zajímavého líčení a kadeřnického umění. Na Výstavišti Praha Holešovice se totiž v termínu od 10. do 11. dubna uskuteční mezinárodní veletrh INTERBEAUTY PRAGUE 2015, který je nejvýznamnější akcí svého druhu v České republice.
Pátek třináctého patří tradičně hasičům. Ti v tento den vždy otevírají své stanice v celém Zlínském kraji veřejnosti. Jinak tomu nebylo ani 13. března, kdy se konal tradiční Den otevřených dveří.
Naučit ženy a dívky samovyšetření prsu a zdůraznit význam prevence v boji s nejčastějším onkologickým onemocněním u českých žen – to je hlavním posláním projektu Ruce na prsa obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius. Úspěšná road show po obchodních centrech pokračuje druhou pražskou zastávkou v úterý 3. března v pražském QUADRIU, kde si budou mít možnost ženy samovyšetření prsu vyzkoušet.
Čeští poslanci minulý pátek schválili novelu školského zákona, která zakazuje prodej nezdravého jídla ve školách. Platit by mohla začít od září, poté co (a pokud) ji schválí Senát a prezident. Cílem je zlepšit stravování dětí. Zda je to ta pravá cesta, je otázkou. Odborníci totiž tvrdí: „Pohyb je důležitější než zákazy!“
Čeští poslanci minulý pátek schválili novelu školského zákona, která zakazuje prodej nezdravého jídla ve školách. Platit by mohla začít od září, poté co (a pokud) ji schválí Senát a prezident. Cílem je zlepšit stravování dětí. Zda je to ta pravá cesta, je otázkou. Odborníci totiž tvrdí: „Pohyb je důležitější než zákazy!“
Minimalizovat traumata zvlášť zranitelných obětí trestné činnosti, jakými jsou děti, ženy, či handicapované osoby, kdy jsou nuceny traumatizující zážitek vyprávět v nepříjemném prostředí výslechové místnosti před mnoha lidmi a zkvalitnění výslechové praxe. To jsou hlavní cíle projektu zřízení speciální výslechové místnosti.
Centrum Jahoda bude nabízet kurzy krav maga a další programy, na které Praha 14 hodlá čerpat dotace od ministerstva. Díky sebeobraně se mají vybrané skupiny obyvatelstva lépe ubránit, další programy podpoří účelné zaměstnávání dětí, aby na sídlišti "nezvlčili".
Rada zveřejnila programové prohlášení. Přečtěte si, co má radnice v plánu. Rada městské části Praha 10 zveřejnila klíčový dokument, ve kterém konkrétně představila své plány a záměry.
Praha 14 se aktivně zapojuje do boje proti rakovině. Radní městské části na svém poslední jednání rozhodli, že radnice i tento rok vyhlásí program prevence nádorového onemocnění prsu.
Dobře placené trafiky a pouštění žilou městskému rozpočtu přesáhlo ve Frýdku-Místku rozumnou míru. Bylo to hodně i na ČSSD. Ta dnes dopoledne vypověděla Hnutí ANO koaliční smlouvu.
Věděli jste, že se přímo v centru metropole otevřelo zhruba před půl rokem Centrum zdravotní péče o hudebníky? Proč právě pro ně? Jaká zdravotní rizika a následky s sebou nese pravidelné hraní na hudební nástroj? Na to a mnoho dalšího jsme se zeptali světově uznávaného neurologa Martina Jana Stránského.
Také příští rok se městská část Praha 14 plánuje zapojit do programu prevence kriminality, který pravidelně vyhlašuje hlavní město Praha. Radní městské části na svém posledním jednání schválili podání žádosti o poskytnutí magistrátní dotace na tři projekty.
Vlastní zuby mohou člověku sloužit prakticky celý život. Podmínkou je, že jim budete věnovat odpovídající péči. Samozřejmostí je každodenní čištění, ale nejen to - svému chrupu byste měli dopřát i pravidelné ošetření u specialisty na dentální hygienu.