Čtyři tříčlenné týmy působí ve vytipovaných ulicích Starého města už od 18. května. Radnice Prahy 1 tak reagovala na zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zjednodušeně nazývaný protikuřácký zákon, který začal platit 31. května.
„Předpokládali jsme, že se začátkem platnosti tzv. protikuřáckého zákona bude úměrně narůstat i znečišťování veřejného prostranství a další hluková zátěž, a to především před jednotlivými provozovnami, což se bohužel potvrdilo. Dlouhodobě žádáme Magistrát hlavního města Prahy o navýšení počtu strážníků, zatím stále neúspěšně. Praha 1 nemá žádný přímý nástroj, jak by mohla sama jejich počet zvýšit, alespoň částečným řešením jsou tedy pro nás i nadále antikonfliktní týmy,“ popisuje Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku, který vznik tzv. antikonfliktních týmů inicioval.
Hlavním úkolem týmů je slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu a na platnost vyhlášek návštěvníky, kteří je zjevně porušují. Radnice Prahy 1 je po prvních měsících s působením týmů spokojená.
„Týmy letos působily v ulicích Starého města zatím zhruba šest týmů. Na jedné straně se na ně snesla vlna kritiky, především na sociálních sítích, samozřejmě především od občanů jiných městských částí. Těm se nelíbilo, že jim někdo chce na ulici kazit zábavu a upozorňuje je na to, že se tam nesmí pít. Naopak lidé bydlící v Praze 1 nám píší pochvalné dopisy, kdy nám někdo dokonce i nabídl příspěvky na další chod týmu. Členové týmů také zřejmě několikrát zachránili život opilým nebo zdrogovaným turistům, kteří málem skončili pod koly auta,“ hodnotí situaci Ivan Solil a dodává: „V jedné věci ale musíme dát kritice za pravdu. Je lepší, když mezi členy týmu budou i ženy. Takový tým bude působit vyváženěji a bude mít pravděpodobně i lepší vyjednávací schopnosti.“
Každý ze čtyř týmů se nyní bude skládat ze dvou mužů a jedné ženy. Nadále platí, že ve všech týmech musí být vždy někdo vybaven jazykovými schopnostmi natolik, aby byl schopen česky, anglicky, německy či rusky požádat kohokoliv, kdo tak činí, ať ihned přestane porušovat zákony či vyhlášky v dané lokalitě.
„Týmy ale působí v ulicích jen preventivně. Samozřejmě stále platí, že v případě, že se členové týmu dostanou do situace, kde bude hrozit napadení či jiná trestná činnost vedená proti nim nebo jiným osobám popř. majetku, je jejich povinností přivolat městskou nebo státní policii a poskytnou jejím členům maximální součinnost při řešení přestupku či trestného činu,“ vysvětluje radní Ivan Solil.
Týmy budou stejně jako v květnu a v červnu procházet ulicemi Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská, kde je dlouhodobě situace s rušením nočního klidu nejhorší. Své pravidelné pochůzky budou vykonávat vždy od 23. hodiny večer do 4. hodiny ráno každý čtvrtek, pátek a každou sobotu počínaje 1. zářím. Ve všech vybraných lokalitách platí zmíněné obecně závazné vyhlášky o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti a o čistotě. Rovněž jsou zde umístěny dvojjazyčné informační nosiče o těchto nařízeních.