Počasí
Praha 14 °C Čtvrtek, 21. října 2021, Svátek má Brigita
Go to content

Robert Kodym: Chtěl bych se někdy podívat do dolů

Kapela Wanastowi Vjecy se po čtyřech letech chystá na turné se stejným názvem, jaký má i její nejnovější deska - Letíme na Wenuši. Jedinou moravskoslezskou zastávkou bude 28. dubna koncert v multifunkční hale v ČEZ aréně v Ostravě. K rozhovoru jsme si pozvali lídra skupiny Roberta Kodyma a baskytaristu Radka Havlíčka.
NOVÉ WANASTOWI VJECY. Kapela se v dubnu chystá vyjet na velké turné ve složení (zleva) Radek Havlíček (baskytara), Robert Kodym (kytara, zpěv), Štěpán Smetáček (bicí) a Tomáš Vartecký (kytara). Zvětšit
NOVÉ WANASTOWI VJECY. Kapela se v dubnu chystá vyjet na velké turné ve složení (zleva) Radek Havlíček (baskytara), Robert Kodym (kytara, zpěv), Štěpán Smetáček (bicí) a Tomáš Vartecký (kytara).

 
Roberte, dodatečně všechno nejlepší k nedávným 45. narozeninám. Co jste dostal?
Robert Kodym (R. K.): Děkuji. Dostal jsem hodně knih. Slavili jsme dlouho do noci, takže si teď na názvy nevzpomenu. Ale jsou o rockových velikánech. Dostal jsem také poukaz na to, že se proletím letadlem, které budu řídit.

Vnímáte svůj přibývající věk? Je to znát třeba při tvorbě?
No jasně. Všichni v kapele jsme kolem čtyřicítky, což je startovací čára pro tvorbu zralé rockové hudby. Díky tomu si nemusíme lámat hlavu s tím, jak to dělat, aby to znělo jinak než dřív.

Před časem v kapele skončil spoluzakladatel P. B. Ch. (Petr Břetislav Chovanec). Je pravda, že jste se rozešli ve zlém?
To vůbec ne. P. B. Ch. se chce věnovat práci ve studiu a filmové hudbě. Nikdy jsme neudělali dohodu, že musíme být v té kapele všichni až do smrti. Takže jsem zůstal sám. Přijal jsem proto tři muzikanty a vytvořil skupinu, která má energii jako nikdy dřív. 

Vloni jste nahráli desku Letíme na Wenuši. Která písnička se vám nejvíc líbí?
Asi ta poslední Ca plane pour moi od Plastica Bertranda, která je zpívaná ve francouzštině. Dokážu víc obdivovat skladby někoho jiného než svoje. Tohle je podle encyklopedie největší punkový hit ve francouzštině.

Kolik textů jste potřeboval na Wenuši? 
Za dva roky to bylo celkem 254 textových a hudebních nápadů. Vypadá to šíleně, když pak na desku dáme jen deset písniček, co? Ale já mám rád model vinylu, kde se musíte vejít do 45 minut. 

Chystáte se na turné. Deset písní na playlist mají vybrat vaši fanoušci v anketě na webu. Prozraďte mi aspoň tři songy, které tam podle vás nemohou chybět.
Tak mi to teda nandey, Sbírka zvadlejch růží a Andělé. Jsou to časem prověřené písně.

Utekl jste někdy z koncertu?
No jasně, ale přece nemůžu pomlouvat ZZ Top. Když oni byli tak opilí a hráli tak špatně…

Nebojíte se toho, že budou lidé odcházet z vaší show? 
Radek Havlíček (R. H.): Co se týče alkoholu, tak už to dávno není to co zamlada. Troufám si říct, že ani kvůli nekvalitnímu zvuku nebudou utíkat. Můžeme zaručit, že bude výborný. Technika šla hodně dopředu.

Vzpomenete si ještě na svůj první koncert v Ostravě?
R. K.: No jasně. Byl to březen nebo duben 1993, hráli jsme v hale Tatran. Bylo tam hrozně moc lidí. Podobně jako před čtyřmi lety, kdy jsme ji totálně vyprodali. Publikum bylo asi nejlepší na celé té šňůře. Byla tam úžasná atmosféra.
R. H.: Pamatuji si, že v tom třiadevadesátém tam bylo hrozné vlhko. Voda tekla po zdech, fakt peklo. Vidím to jako dnes.

Co jste dělali po tom koncertě?
R. H.: V roce 1993 jeli hned dvě turné, na jaře a na podzim. Přiznám se, že jedno jsme totálně propili. Moc jsme si toho z něj nepamatovali. Pro střízlivé lidi okolo to muselo být peklo. Já měl tehdy pocit, že je to ten správný rock and roll. Ale dnes si říkám, že bych to nechtěl vidět ve střízlivém stavu. Byla to totální ostuda. Jenže tehdy jsme měli pocit, že je to velká jízda.
R. K.: To první turné bylo za střízliva, to druhé nikoliv. Dnes to vidím tak, že je mnohem lepší jet turné, kde celá kapela není ožralá jako prasata. Ale byla to další zkušenost. Musíte to brát, že nám tehdy bylo přes dvacet.
R. H.: Tehdy jsme byli megajelita. Mě ten alkohol ani nechutnal. Vždycky jsem se musel totálně opít, aby to bylo dobrý. Dnes se tomu musím smát, jak jsem byl blbej.

Máte mezi ostravskými hudebníky nějaké přátele?
R. H.: Mám rád třeba Ríšu Kročka z Buty, Izziho z Dogy. Strašně si vážím Jarka Nohavici, kterého jsem měl tu čest potkat při jeho spolupráci s Kabátem. Mám rád i kapelu Citron. 
R. K.: S těmi jmény naprosto souhlasím. V Ostravě navíc bylo první velké studio v Čechách, kde byli vynikající zvukaři a další profíci. S Lucií jsme tady natáčeli desku In the sky a pak s Wanastowkami album Lži, sex a prachy.

Co se vám vybaví, když se řekne Ostrava?
R. H.: Hutě a doly. A to nemyslím jako urážku. Vzpomínám si na jedno ráno v 90. letech v hotelu Chemik. Po bujaré noci jsem v kocovině vykouknul z okna a uviděl vzadu pece a nad nimi rudou záři a mlhavé opary. Neskutečný výjev. Říkal jsem si, kde to jsem, vždyť jsem v centru Ostravy. Dnes už je tam spousta hezkých věcí. Líbí se mi, že rekonstruují staré baráky z počátku 19. století. Mají tam takovou jedinečnou čtvrť, kde jsou postavené obytné domy pro důlní inženýry. Jsou z červených cihel, jsou tam fascinující unikáty. Co jim nezávidím, je to ovzduší. Když je smog, tak ten kraj hodně trpí. Je to krutá daň za tu dřinu.
R. K.: Mě se líbí, že spousta těch starých budov se dostává pod památkovou péči. Určitě by se měly zachovat. Jinak musím přiznat, že do dolu bych se chtěl někdy podívat. Taková hloubka je vzrušující. A jestlipak tam straší…
R. H.: Každé město by si mělo kus svého dědictví pohlídat. Je to nesmazatelná historie.  A co se týče dolu, tak ten jsem si vyzkoušel. Můj táta byl hlavní inženýr na šachtě, a když jsem domů donesl trojku z chování s návrhem na podmínečné vyloučení, tak jsme se dostal pod zem. Byl to jeho trest. Měl jsem si tam uvědomit, jestli se chci živit rukama, nebo hlavou. Musím říct, že to mělo blahodárný účinek.

Pojďme zpět k turné. Jak bude letos vypadat koncertní scéna? 
R. H.: Bude to hodně o led obrazovkách. Každá písnička bude mít vlastní choreo. Když to dobře dopadne, tak budeme mít impozantní intro. Myslím, že to předčí očekávání.

Mimochodem, na veřejnost prosakují informace, že se chystá nějaký nový projekt sesterské kapely Lucie. Co je na tom pravdy? 
R. K.: Není to aktuální téma letošního roku. Ale doufám, že se o to v budoucnosti pokusíme. Snad v téhle pětiletce. Mohlo by z toho být krásné turné. Ale pochybuji, že by šlo o dlouhodobou záležitost.

Je podle vás jiné hrát na Moravě než „doma“ v Praze? 
R. H.: Stoprocentně. Lidi na Moravě se rádi baví. V Praze dá velkou práci je přitáhnout a zaujmout. Je to tím, že tady je velký přetlak živých koncertů světových kapel. Prodej desek moc nejde, tak se všechno dohání koncerty. Místní publikum je zhýčkané. Na Moravě se jdou lidi pobavit a umí si to báječně užít. Morava navíc přeje rocku odjakživa. Pochází odtud spousta vynikajících kapel, které udávají tón celé hudební scény.

Prý máte zajímavé vzpomínky na koncertování ve Zlíně…
R. H.: Mám skvělou vzpomínku na klub Golem, kde jsem poprvé viděl kapelu Nevím. To byli čtrnáctiletí kluci z Prostějova. Tenkrát jsme tam byli s Kabátem a jednou mi takhle volá Milan Špalek (baskytarista Kabátu), že tam hrají mlaďáci, a že bych si to rozhodně neměl nechat ujít. Šel jsem dovnitř kolem podia, kde hrála nějaká kapela písničku od Zeppelinů a tak jsem si pomyslel, že jsme je prošvihnul. Jenže pak jsem si všimnul, že na podiu řádí 120 centimetrový kluk se stejně velkou basou a to mě dostalo. Hned jsme je přemluvili, že by si měli zahrát jako předkapela před Kabáty na fotbalovém stadionu. Když jsem je tam přivedl, tak zvukař Milan Cimfe povídá, co to je za děti a jestli jsme se definitivně nezbláznili. Začali hrát a on se nevzmohl ani na „hoří“. Začali hrát a celý stadion se tehdy zastavil a zíral. To byl můj největší hudební šok, nepřekonatelný zážitek.
R. K.: Se skupinou Lucie jsme se ve Zlíně nebo v prosinci 1989 fotili u sochy pana Gottwalda, který měl ruce a ústa od krve. To bylo moc hezký. Pak jsme hráli na přehlídce Mladá píseň Gottwaldov, kde jsme zvítězili. Slavili jsme to tak poctivě, že jsme s mým kamarádem s kapely Michalem Dvořákem šli zpátky do hotelu po čtyřech. To byla jediná možnost, jak se tam přemístit.
Pak mám ještě jeden zážitek ze Zlína. Tehdy jsme tam hráli a součástí představení byl tehdy ještě živý Franta Kocourek. Když jsme dohráli, tak jsme zírali, jak ohýbá železo a na dívky zatíná prsní svaly. Na hotelu Moskva jsem pak poprvé poznal slzný plyn. Celou restauraci tenkrát někdo vykouřil slzákem.
R. H.: Z hotelu Moskva mám také jeden zážitek. Večer co večer dole na baru seděly Eskymačky. Zřejmě to byly lehké ženy, ale ještě k tomu Eskymačky. To se asi jinde než ve Zlíně a za polárním kruhem nevidí. Na tom samém hotelu jsem pak měl ještě jeden šok. Jednou jsem takhle přišel do restaurace a viděl čtyři nahé lidi. Byly to dvě dámy z pořadatelské agentury, jeden člověk z nejmenované kapely a technik. Uprostřed plné hospody hráli flašku. Nakonec jsem je přemluvil, aby to šli raději provozovat někam jinam.
R. K.: Ve Zlíně jsme také jednou hodně oslavovali a s kamarádem Michalem Dvořákem jsme se jako poprali. Já měl rozseklou hlavu a na ruce nalomený kloub, ale Michalovi se nic nestalo, takže asi vyhrál. Pak jsme běhali po lékárnách a sháněli propriety, abych se uzdravil. Stejně to nakonec muselo do sádry.

Proslýchalo se, že za rozpadem Lucie byly drogy…
R. K.: Vůbec ne. Jeden člen dostal kdysi otázku, co mu nejvíc vadilo na fungování kapely. On se vyjádřil v tom smyslu, že tam probíhaly nějaké drogy. Bulváry to pak semlely, přitom je to kravina.  Jinak není pravda, že se Lucie rozpadla. Kapela má momentálně pauzu (více než sedm let).

Roberte, kromě hudby a rodiny máte ještě jednu velkou vášeň, a to je záchrana zámku v Bečvárech na Kolínsku. Jak jste se k tomu dostal?
R. K.: V roce 1996 jsem byl v kině na filmu Zapomenuté světlo, ve kterém si zámek v Bečvárech zahrál. Když jsem pak o tři roky později hledal dům, který má tlusté stěny, aby se tam dalo vytvořit nahrávací studio, vzpomněl jsem si na něj. O rok později jsem ho odkoupil a pustil se do jeho záchrany. Rekonstrukce není dokončená, ale hudební studio Laudon úspěšně funguje.

Co všechno k zámku patří?
R. K.: Má celkem 26 místností. Máme hospodářský dvůr, pivovarské sklepy, stáje, chlév, špejchar a stodolu. Špejchar (budova k uskladnění zrní, pozn. red.) je zajímavý tím, že to byla původně renesanční tvrz Jaroslava Pešky ze Žlunic, kterou vyplenili Sasové v období třicetileté války. A z té ruiny potom postavili špejchar.

Mluvil jste o pivovarských sklepeních. Neuvažoval jste o obnovení pivovaru? 
R. K.: Teď  jsem v období, kdy se chci maximálně věnovat muzice. A navíc v podnikání v turistickém ruchu se fakt nevyznám. Takže zatím neplánuji ani otevření zámku pro veřejnost.

Vaší chloubou je prý zámecká knihovna. Kolik máte doma knih?
R. K.: Je jich asi 3500. Mám třeba dobře zachovaný výtisk nového zákona svatováclavské bible z roku 1712 v češtině, nebo komplet Shakespeara v angličtině ze 17. století.

Jste rodilí Pražáci?
R. K.: Já už se nepovažuji za Pražáka, i když jsem se tam narodil. Bylo to pod Vyšehradem, kde byly po staletí vinice, které patřily vyšehradské kapitule. Hodnostáři a mniši se tam opíjeli vínem a v této atmosféře jsem se narodil. Místo vinic tam později postavili dům a časem z něj udělali porodnici v Podolí. Ten barák je v neobarokním stylu, má mansardovou střechu a prejzovou krytinu. Je úžasný.
R. H.: Já se taky narodil v Podolí. Možná nás rodila stejná bába.
R. K.: Před šesti lety jsem se tam vrátil, abych byl u porodu své dcery. Bylo to moc hezké.

Bydleli jste ve stejné městské části nebo jste putovali?
R. K.: Já bydlel asi do 21 let tři stanice tramvají směrem na jih, proti proudu Vltavy.
R. H.: Můj otec vystudoval havířinu, takže jsem se velmi záhy odstěhovali do Stochova na Kladensko, kde jsem prožil mládí. Do Prahy jsem se vrátil kvůli až po vojně kvůli muzice.

Která pražská městská část se vám líbí nejvíc?

R. K.: Hradčany, Malá strana, staré město a Vyšehrad. Znám spoustu historických map a rytin a vím, jak Praha vypadala v různých obdobích. Mě se líbila po tu dobu, co měla hradby, které vydržely až do druhé poloviny 19. století. Moderní část města už není tak poetická..

CO ZAJÍMALO NAŠE ČTENÁŘE

Váš kytarista Tom Vartecký prý rád nosí sukně. Už jste zkoumali, co má pod ní? (Alena Lichá)
R. H.: Nedávno na jedné akci povídal, že chodí naostro.
R. K.: Jasně, říkal, že to bude tahák na tom turné. Že si dá pod sebe ventilátor a ta jeho sukeň bude vlát jako ta Marilyn Monroe. Tam se ukáže, co pod ní schovává.

Jak se liší Wanastowky v roce 1991 a dnes? (Petr Poláček)
R. K.: Tahle kapela vznikla v březnu 1988. Teď už jsme starší, zkušenější, máme z čeho čerpat. Na druhou stranu už nám není 18, nejsme teenageři s tím vším, co k tomu patří.
R. H.: Odpadly nezdravé ambice, které má v mládí každý. Neklade si pragmatické překážky, proč by něco nemělo jít. I když jsou často nereálné. My dnes máme ambice bavit sebe a pokud možno i lidi naší muzikou.

Pořád jste, Roberte, neupustil od vegetariánství? Nutíte k němu i zbytek kapely? (Jana)
R. K.: Tak já rozhodně umím jíst maso a nikoho k ničemu nenutím. Nejsem nijak ortodoxní. To je vžitá představa, že když někdo jí méně masa než ten vedle, tak vzniká všeobecné ohrožení. V kapele je to v pohodě.
R. H.: Já jsem se rozhodl, že nebudu vegetarián, když jsem ochutnal sojovou husu. To se fakt nedalo žrát.

Pane Kodyme, je pravda, že před koncertem sbíráte energii osaháváním starých kostí? (Josef Nekonečný)
R. K.: Ono to je trochu jinak. Společně s mojí dcerou máme sbírku kostí, drápů a lebek dinosaurů, žraločích zubů starých třeba až 60 milionů let. A když se snažím vymýšlet písničky, tak mě tyhle věci inspirují. Stejně jako třeba staré obrazy, nebo pobyt v přírodě. 

  PROFIL:

Robert Kodym

Narodil se 20. února 1967. Vždy ho fascinovala archeologie a dějiny. Pak mu ale zkřížila cestu elektrická kytara. V nahrávacím studiu stál poprvé v 18 letech, kdy se přičinil o dvě písně na desce Jiřího Korna. Od té doby se různým způsobem podílel na 31 albumech, kterých se dohromady prodalo 1,65 milionu kusů. Je zakládajícím členem rockových kapel Lucie a Wanastowi Vjecy. V dubnu 2006 se stal otcem. Jeho žena Zuzana, kterou si vzal po dvouleté známosti, porodila holčičku. Dostala jméno Amélie Anna. V roce 2000 koupil Robert Kodym zámek v Bečvárech u Kolína, který postupně rekonstruuje.

Radek Havlíček

Narodil se 18. listopadu 1968. Vystudoval stavařinu a jeho velkým koníčkem je architektura. Oboru se však nikdy naplno nevěnoval. Do roku 1994 se živil jako muzikant, poté si založil produkční firmu Pinjk Panther Agency. Od roku 1996 spolupracoval celých pět let s kapelou Lucie, v roce 1999 navázal spolupráci se skupinou Kabát. Dnes kromě manažera velkých turné českých kapel a megakoncertů zahraničních hvězd působí jako baskytarista v kapele Wanastowi Vjecy.
 

Wanastowi Vjecy
Skupina Wanastowi Vjecy vznikla v březnu 1988 jako studiová punková kapela za účelem natáčení písniček do dokumentárního filmu Vladislava Kvasničky Aby si lidi všimli. Po převratu režimu nahrává v roce 1990 čtyři písně znovu na raritní punkovou kompilaci Epidemie. První studiové album Tam mi to teda nandey vychází v září 1991. O rok později přichází druhá deska Lži, sex a prachy. Na jaře 1993 se kapela vydává na první velké turné, kde už spolehlivě plní sportovní haly. Od té doby stihla vydat šest řadových desek a dvě výběrové. Dohromady prodala 650 tisíc nosičů, za což získala Diamantovou desku. V říjnu 2010 kapelu opustil zakládající člen P. B. Ch. (Petr Břetislav Chovanec) kvůli vlastním projektům. Současná sestava je Robert Kodym (kytara, zpěv), Štěpán Smetáček (bicí), Tomáš Vartecký (kytara), Radek Havlíček (baskytara).(RADEK ŠPRINC)

Podobné články


Předchozí články

Ostravský soud zprostil obžaloby šéfa zkrachovalé kampeličky Petra Bezruče

Policejní vyjednavač rozmluvil v Otrokovicích muži sebevraždu, chtěl se oběsit na stromě

Rozmluvit sebevraždu čtyřiačtyřicetiletému muži se v Otrokovicích podařilo zlínskému policejnímu vyjednavači. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Jana Bartíková.

Agresivní pacient zdemoloval ve zlínské nemocnici ordinaci

Zdemolovaná ordinace a škoda na majetku přes 20 tisíc korun je výsledkem nočního řádění agresivního pacienta v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. V úterý to oznámila mluvčí zlínských strážřníků Šárka...

Silesia uvede v premiéře Ženu přes palubu

Nové ostravské Divadlo Silesia uvede ve čtvrtek 12. dubna v Kulturním domě v Ostravě- Michálkovicích českou premiéru komedie Žena přes palubu, kterou napsala a režírovala mladá slovenská autorka a rež...

Návštěvníky Novoměstské radnice v dubnu okouzlí důstojný empír

Odkaz lesku a elegance napoleonského dvora a současně věrné podobenství umění klasické antiky v sobě uchovává sloh, jehož otisky lze nalézt nejčastěji v architektuře, ale také v módě a uměleckém desig...

Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák pokřtí nové CD v Paláci Koruna

Po roce pečlivých příprav a nahrávání ve studiu vyšlo CD Vivaldianno mmxII s dvanácti novými skladbami. Hlavní protagonisté mimořádně úspěšného hudebního projektu Vivaldianno, houslový virtuos Jarosla...

Dolní oblast Vítkovic se otevřela veřejnosti

Zájemci o industriální památky si nyní mohou prohlédnout Dolní oblast Vítkovic.

Staňte se mistrem v pojídání pizzy

V sobotu, 24. března , od 11 do 18 hodin, jsou do Galerie Harfa zváni všichni milovníci pizzy. V pizzerii Detaillo ve třetím podlaží se uskuteční mistrovství republiky v pojídání této italské pochoutk...

Cyklista vážně zranil chodce

Včera zasahovali záchranáři u srážky cyklisty s chodcem v Praze 2.

Soutěž knihovny o pět tisíc korun pro pozorného čtenáře

V Lukově na Zlínsku začal hořet les

LUKOV (MEDIAFAX) - K rozsáhlému požáru lesa u Lukova na Zlínsku museli v úterý odpoledne vyjet hasiči.

Kamarád Nenuda zve na vítání jara

Po rozloučení se zimou zve organizace Rodinné centrum Kamarád – Nenuda rodiče i prarodiče s dětmi na akci Vítaní Jara. Proběhne v sobotu 24. března 2012.

OC Novodvorská Plaza zve na oslavu narozenin

Přijďte povzbudit ragbyovou Tatru!

Velikonoční jarmark v CMŠ Studánka

S jarem přichází nepříjemné období alergií. Některé čaje je dokážou utlumit

Kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, vyrážka, svědění a slzení očí, to vše jsou symptomy alergie, které umějí mnoha lidem jaro hodně znepříjemnit. V Česku trpí alergiemi kolem 2,5 milionu lidí, tedy tém...

S jarem přichází nepříjemné období alergií. Některé čaje je dokážou utlumit

Kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, vyrážka, svědění a slzení očí, to vše jsou symptomy alergie, které umějí mnoha lidem jaro hodně znepříjemnit. V Česku trpí alergiemi kolem 2,5 milionu lidí, tedy tém...

Poradí, jak si v Ostravě najít práci

Děti hodí do Dřevnice Morenu

Mateřská škola na třídě Svobody v Malenovicích chystá na zítra, tedy pátek 23. března, tradiční jarní akci – Vynášení Moreny. Průvod vyjde k řece Dřevnici v 9:30.

Cena Salvator 2011 odměnila hrdiny ze Zlínského kraje

Univerzitní centrum ve Zlíně patřilo ve středu 21. března slavnostnímu předávání ocenění Cena Salvator 2011 – Cena hejtmana Zlínského kraje. Vítězi se stali členové z řad integrovaného záchranného sys...

Čtenářem roku se ve Zlíně stal stojednaletý Jan Bezděka

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně udělila ve středu titul Čtenář roku 2012, a to nejstaršímu čtenáři Janu Bezděkovi, který letos oslavil 101 let. Za knihovnu to řekla Pavla Gajdošíková.

Sonja Baťová získá od zlínské univerzity čestný doktorát

Sonja Baťová se stane další držitelkou čestného doktorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Řekl to Jan Malý z tiskového oddělení školy s tím, že slavnostní předání významného ocenění se uskuteční 26.d...

O nové Miss Academia rozhodne ve Zlíně veřejnost

Poslední dny může veřejnost ve Zlíně rozhodnout o vítězce Miss Academia Zlaté jablko, hlasovat pro svou favoritku mohou lidé nejpozději do pátku. Oznámila to mluvčí Zlatého jablka Kateřina Martykánová...

Ženu, která místo masáží nabízela sex, poslal zlínský soud na šest let za mříže

Souhrnný trest šest let vězení udělil ve čtvrtek Krajský soud ve Zlíně Haně Křeháčkové (40), majitelce masérského salonu, ve kterém dívky nabízely i sexuální služby. Soud už Křeháčkovou loni na podzim...

Ve fryštácké školce objevila firma nadlimitní koncentraci azbestových vláken

Nadlimitní koncentraci azbestových vláken objevila ve fryštácké mateřské školce specializovaná firma. Mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel ve čtvrtek informoval, že město se rozhodlo školku kompletně ...

Vyhlášen signál upozornění na možnost výskytu smogu

Otevření Karoliny přináší změny v dopravě

Lidé mohou hlasovat o nejlepšího sportovce roku Zlínského kraje

Výsledky prestižní ankety Sportovec roku Zlínského kraje může od tohoto týdne ovlivnit také veřejnost. Řekla to PR manažerka agentury Velryba Petra Svěráková.

Ve Zlínském kraji začal úklid po zimě

Pracovníci správ a údržeb silnic ve všech čtyřech okresech Zlínského kraje začali s úklidem silnic po zimě. Sdělil to mediální zástupce Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Zítra večer se uzavře Vyšehradský tunel

V sobotu 24. března ve 22 hodin bude pro individuální automobilovou dopravu uzavřen Vyšehradský tunel. Pro autobusy MHD bude průjezdný. Uzavírka potrvá do neděle 25. března do 6 hodin.

Městu Vršovice bylo nedávno 110 let

V pátek 2. března to bylo přesně 110 let od chvíle, kdy císař František Josef I. vydal výnos, kterým povýšil městys Vršovice na město. V témže roce povolil i užívání městského znaku, který Praha 10 po...

Ukázky z výstavy: Vršovice před sto lety - poznáte je?

Vidíte na fotografii Vršovické nádraží v době před rokem 1902. Poznali byste je. V přiložené fotogalerii naleznete řadu dalších dvojic "tehdy" a "dnes", jak jej ukazuje výstava instalovaná na radnici,...

Proti vršovickým Slavistům nastoupí i socialista a poslanec Šlégr

Poslanec Paroubkových socialistů a bývalý skvělý hokejista Jiří Šlégr se v pátek opět představí v soutěžním utkání. Po týdnech příprav pomůže svému Litvínovu v play-out na ledě pražské Slavie, informu...

Otrokovická radnice investuje do městského koupaliště dva miliony korun

Ještě před zahájením nové sezony čeká otrokovické městské koupaliště a brouzdaliště na Štěrkovišti investice za dva miliony korun. Oznámila to mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Ministerstvo schválilo Ostravě dotace na zeleň

Bývalý radní Stoklasa půjde na sedm let do vězení

Vraždící lékař zůstane ve vězení 18 let

Policie monitoruje vršovický Eden: fotbalové derby Slavie a Sparty

Jako rizikové vyhodnotila policie fotbalové derby Slavie a Sparty, které se hraje v sobotu v Praze. Na bezpečnost v městě budou dohlížet čtyři stovky policistů, sdělila agentuře Mediafax policejní mlu...

Paroubkův poslanec Šlégr proti hokejovým Vršovicím v Edenu kouzlo nepřinesl

Olympijský šampion, mistr světa, držitel Stanley Cupu a současný poslanec Jiří Šlégr se v pátek vrátil do hokejové Tipsport extraligy, aby v dresu Litvínova bojoval o body v play-out na ledě Slavie. P...

V Edenu derby Sparta - Slavia odpoledne: a ještě není vyprodáno

Duel fotbalistů Slavie a Sparty bude v sobotu v aréně ve vršovickém Edenu, kde se odehraje od 15.50 hodin 277. ligové derby tradičních pražských rivalů v rámci 22. kola, jednoznačně tahákem víkendu. S...

U hostivařské přehrady objevili muže - oběsil se na psím vodítku

Náhodně kolemjdoucí lidé našli v pátek odpoledne v parku poblíž hostivařské nádrže mrtvého muže, který s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu. Uvedla to policejní mluvčí Jana Rösslerová. Jako ...

Auto se zřítilo ze zídky na břeh řeky

Ostrava hostí výstavu papírových modelů

Kdo křičel víc při derby ve Edenu? A pomohlo to?

Fotbalisté Slavie Praha dokázali v sobotním utkání 22. kola Gambrinus ligy na domácím hřišti, jímž bylo remízové derby se Spartou, zkomplikovat situaci v čele tabulky. Trenér sparťanů Martin Hašek neb...

Vršovičtí Bohemians dostali na severu přesvědčivý výprask

Fotbalisté Liberce porazili v sobotním utkání 22. kola Gambrinus ligy doma Bohemians 1905 přesvědčivě 3:0 a stáhli náskok vedoucí Sparty na jediný bod.

Derby pražských S nepřineslo žádné významné výtržnosti

Za zvýšených bezpečnostních opatření dorazily odpoledne oba tábory fanoušků fotbalových týmů Sparty a Slavie na stadion ve vršovickém Edenu, kde se v sobotu odpoledne začalo jejich derby. "Asi tisíc f...

Vychází v Edenu nová brankářská hvězda? Berkovec má Vaniakovu školu

Dlouho držel v sobotnímu utkání 22. kola fotbalové Gambrinus ligy šance Slavie na tři body. Nakonec brankář červenobílých inkasoval po střele Přikryla, ale i tak si své první derby užil, jeho výkon ch...

Předvelikonoční jarmark ve Sviadnově.

Neopatrná seniorka si ve Zlíně zapálila svíčkami Baťovský domek, sousedé a hasiči ženu zachránili

Kvůli neopatrnosti majitelky vyhořela v noci na sobotu část typického Baťova domku v centru Zlína. Mluvčí krajských záchranářů Ivo Mitáček řekl, že důchodkyně se při snaze uhasit oheň nadýchala kouře ...

Památkové objekty ve Zlínském kraji se chystají na zahájení sezony

Návštěvnická sezona na památkových objektech ve Zlínském kraji začne v sobotu 31. března či v neděli 1. dubna. Uvedla to Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Následující články

Zlínští strážníci evidují zvýšený počet krádeží kondomů

Nezvykle často jezdí v posledních dnech zlínští strážníci řešit případy krádeží kondomů. V pátek o tom informovala mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.

Lupič s nožem přepadl v Ostraě benzinky

Řidič vystoupil z auta s lahví piva v ruce

Vzduch se pročistil, smogový signál je odvolán

Roman Polášek vystaví snímky z Renarkonu

Do ulic Poruby se vrací veřejná služba

Zažijte Velikonoce plné dárků, trhů a dílen

Velikonoce patří neodmyslitelně k tradičním českým svátkům. Jsou plné tradic a zvyků, které je dobré si připomínat. Obchodní dům Kotva tak zve velké i malé návštěvníky na velikonoční trhy plné čerstvý...

Kvůli půlmaratonu bude v sobotu omezená doprava v centru Prahy

Z důvodu konání mezinárodního běžeckého závodu Hervis 1 Maraton Praha 2012 bude 31. března omezený provoz tramvají a autobusů zejména v centrální části metropole. Dopravu zajistí především posílené li...

Praha 2 si zvolí novou starostku, na radnici se vrátí poslankyně Černochová

Zastupitelstvo Prahy 2 si dnes zvolí nového starostu, do čela městské části se vrátí bývalá starostka a poslankyně Jana Černochová. Exstarosta Jiří Paluska rezignoval na svou funkci kvůli obvinění ze ...

Kolektorová síť prospívá pražským památkám

Kolektorové tunely, ve kterých jsou uloženy inženýrské sítě, vedou pod Staroměstským náměstím, Týnským chrámem nebo domem U Černé Matky Boží. Ačkoli nejsou vidět, jejich přínos pro pražské památky je ...

Zlínské muzeum chystá velikonoční akce

S blížícími se Velikonocemi můžete využít některou ze zajímavých nabídek zlínského muzea, které v souvislosti s tím chystá speciální akce pro volný čas: Velikonoční dílny a ukázky zdobení kraslic.

Dobrovolnice zpříjemňují nemocným pobyt ve zlínské nemocnici už rok

V těchto dnech uplyne už rok od doby, kdy byl zahájen projekt dobrovolnické činnosti v Centru klinické gerontologie zlínské Krajské nemocnice T. Bati. Spočívá v návštěvách dobrovolnic u hospitalizovan...

Talentovaná mládež z Otrokovic může získat granty

Otrokovická radnice vyhlásila výběrové řízení na udělení grantů talentované mládeži pro letošní rok. V pondělí o tom informovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Ve Zlínském kraji začal platit zákaz pálení trávy

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) vyhlásil v pondělí období nepříznivých klimatických podmínek. Jak řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček, lidé nyní nebudou moci pálit trávu či klestí ...

Porodnice zve na Den otevřených dveří

Neoprávněně kácel stromy ve Slezské Ostravě

Házel kameny po tramvaji a rozbil čelní sklo

Opilý muž napadl svou přítelkyni

Hotel Imperial se ponoří do tmy

Opět se bude soutěžit o nejhezčí dvorek. Přihlásíte ten svůj?

Na základě příznivých ohlasů z předchozích let přistoupila radnice Prahy 10 k vyhlášení třetího ročníku soutěže „Dvorek roku“. Cílem soutěže je motivovat občany k údržbě a zvelebování vnitrobloků a př...

Výluky tramvají omezí na začátku dubna provoz i v Praze 10

Koncem března a během dubna dojde v Praze k řadě omezení z důvodu údržby tramvajových tratí. Nejdelší výluka bude trvat od soboty 31. března do začátku června v Zenklově ulici, kde se bude trať komple...

U Krbu vyhrál soutěž kuchařů zeleninový tatarák s avokádem

Letošní soutěž kuchařů o pohár starosty Prahy 10 proběhla ve Středním odborném učilišti gastronomie U Krbu v Malešicích 21. března na téma Jaro v gastronomii. Celkem 54 žáků ze všech ročníků tak přiví...

Co se děje v dubnu v Kyjích

Kulturní dům Kyje si pro své návštěvníky i na duben připravil bohatý program. podívete se

Děti budou závodit v rybolovu

V sobotu 21. dubna pořádá radnice Prahy 14 ve spolupráci s územním svazem Českého rybářského svazu a místní organizací ČRS Prahy 9 Dětské rybářské závody.

Farmářské trhy se budou letos konat i na Černém Mostě

Již od 4. dubna budou moci obyvatelé i návštěvníci čtrnácté městské části opět využít nabídky českých farmářů a nakupovat čerstvé potraviny i další sortiment na Rajské zahradě. Navíc se Farmářské trhy...

I dějepis je olympijská disciplína

Obvodní kolo Dějepisné olympiády proběhlo 1. února v Základní škole Sázavská.

Poznejte účinky přírodní medicíny

V Rumunské ulici 14 otevřela svou pobočku prodejna alternativní medicíny Alterna Medica. Zastavit se tam můžete v pracovních dnech od 10 do 18 hodin.

Soutěž Praha plná památek vyhrál DDM Praha 2

Koncem února vyvrcholila kreativní soutěž základních a středních škol „Praha plná památek“.

Gastrotip: Dopřejte si čerstvou vitamínovou bombu v Ugo juice baru

Každému, kdo dbá o přísun vitamínů a upevnění svého zdraví, se vyplatí navštívit Ugo juice bar, který se nachází přímo v centru Zlína, v prvním podlaží obchodního centra Zlaté jablko. Jak záhy poznáte...

Zraněná seniorka volala z bytu o pomoc

Místo školy mladíci popíjeli ve zlínském parku

Při kontrole ve zlínských parcích, která byla zaměřena na konzumaci alkoholických nápojů, načapali strážníci zlínské Městské policie trojici mladíků, kteří v dopoledních hodinách upřednostnili popíjen...

Strážníci našli rodiče ztracené holčičky

Březnový "nával" seniorů na tréninky paměti. Psychika se bude trénovat i v dubnu

Velký zájem vzbudily mezi seniory Prahy 10 březnové tréninky paměti. Ty se uskutečnily v rámci Národního trénování paměti ve dvou termínech, které připravila radnice ve spolupráci s organizací Senior ...

Praha zahájila intenzivní diskuzi o revitalizaci Karlova náměstí

Členové Komise pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace projednali minulý týden další postup ve věci revitalizace a rehabilitace Karlova náměstí. Hlavní ...

Až do června na vás v Galerii Harfa čekají Dětské soboty plné her

Galerie Harfa zahajuje tuto sobotu 31. března speciální program pro děti. Každou následující třetí sobotu v měsíci (21. dubna, 19. května a 16. června) se v tomto vysočanském obchodním centru vždy od ...

Staňte se dárcem krve - přijďte do Avionu!

Burleska - dekadentní show v Bar and Book Mánesova pokračuje i letos

Minulý rok obohatil Bar and Books Mánesova svůj newyorský koncept baru programem dekadentního vystoupení – burleska.

CCS: Pohonné hmoty ve Zlínském kraji v týdnu zdražily, výrazněji benzin

Ve Zlínském kraji se v minulém týdnu ceny pohonných hmot opět zvýšily, litr naturalu je za 37,28 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

Rok svatého Cyrila a Metoděje zahájí Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem ve Vatikánu

Koncertem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů a souboru Hradišťan v bazilice Santa Maria Maggiore ve Vatikánu bude zahájen Jubilejní rok svatého Cyrila a Metoděje. Informoval o tom náměstek primátor...

Zlínský kraj rozdělil ze sociálního fondu přes dva miliony korun

Zlínští radní uvolnili ze Sociálního fondu Zlínského kraje částku ve výši přes 2,2 milionu korun, a to na podporu sociálně zdravotních aktivit. Oznámila to mluvčí krajského úřadu Gabriela Dvorníková.

Herci Slováckého divadla se v neděli představí v pavilonu opic zlínské zoo

Několik herců ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti budou moci obdivovat návštěvníci Zoo Zlín, a to v pavilonu opic. Oznámila to mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Začne stavba cyklostezky v Ostravě

Ostrava hledá firmu pro vybudování nového dopravního terminálu na Hranečníku

Zoo Ostrava zve na Den ptactva

V Otrokovicích vybudují veřejné sociální sprchy

Otrokovičtí radní se rozhodli ve městě vybudovat veřejné sociální sprchy. Sdělila to mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Poruba rozšiřuje lokality, kde se lidé mohou zdarma připojit k internetu

Většina sjezdovek ve Zlínském kraji chystá ukončení sezony

Přestože na mnohých sjezdovkách ve Zlínském kraji leží ještě dostatek sněhu, většina provozovatelů se chystá sezonu ukončit. Uvedl to Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Ve Zlíně se začíná formovat audiovizuální klastr

Ve Zlíně se uskutečnilo první ze série společných setkání zástupců audiovizuálního průmyslu Zlínského kraje. Sdělila to Eliška Kubíčková z Ústav marketingových komunikací Fakulty multimediálních komun...

Vykoledujte si jízdu na Bobovce

Nezůstávejte o Velikonocích doma a raději vyrazte na Bobovku. Na neděli 8. dubna je opět připraveno mnoho velikonočních her a soutěží o volné jízdy pro děti. Každoročně sem o velikonočním víkendu zaví...

Divadlo Horní Počerice nabízí v dubnu bohatý program

I v dubnu na návštěvníky Divadla Horní počernice čekají zajímavé hry, koncerty a další kulturní akce. podívejte se na program