Počasí
Praha 8 °C Pátek, 31. března 2023, Svátek má Kvido
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Jindřich Šimek: Popelku v Ostravě si vybrali Japonci

Po úspěšném turné v zahraničí se do České republiky vrací kouzelný muzikál na ledě Popelka. Ostravané uvidí tento muzikál v ČEZ aréně 1. dubna.
Režisér Jindřich Šimek před Divadlem Antonína Dvořáka, v němž začínal v baletním souboru. Zvětšit
Režisér Jindřich Šimek před Divadlem Antonína Dvořáka, v němž začínal v baletním souboru.


Divácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a na Slovensku zavítá během jarního turné 2014 také do Ostravy. Pouze jedno exkluzivní představení se odehraje 1. dubna v ostravské ČEZ aréně. Producentem tohoto jedinečného projektu není nikdo jiný než ostravský rodák scénárista a režisér Jindřich Šimek, autor inscenační formy muzikál na ledě, který v tomto žánru dosud zrealizoval tři autorská díla, a to pohádkový muzikál na ledě Mrazík, romantický muzikál na ledě Romeo a Julie a kouzelný muzikál na ledě Popelka. Režisérka Jindřicha Šimka jsme vyzpovídali.

Do Ostravy se s Popelkou vracíte po dvou letech. Co vás k tomu vedlo?
Za vše můžou Japonci. Vážně v letošním roce jsme turné po České republice vůbec neplánovali. Chtěli jsme si dát na jaře pauzu, neboť připravujeme opět podzimní turné v zahraničí. V lednu nás kontaktovala jedna z největších agentur v Japonsku, že jejich významný klient by velmi rád uvedl naše dílo v zemi vycházejícího slunce, ale napřed ji chce vidět na vlastní oči, a to ještě v jarních měsících tohoto roku. A tak začala v lednu velmi rychlá příprava jarního turné, ve kterém navštívíme pět měst v České republice. Liberec, České Budějovice, Ostravu, Hradec Králové a Plzeň.  Nafotili jsme stadiony, poslali informace o městech a dali jim na výběr. K mé velké radosti přišla odpověď, že by rádi přijeli do Ostravy. Takže je napřed přivítáme v Praze a pak se společně přesuneme vlakem do Ostravy, kde shlédnou představení Popelky. Věřím, že budou spokojeni. V Ostravě je totiž fantastické publikum.   

Říkal jste vlakem?
Ano vlakem. Je to jediná možnost, jak přijet do Ostravy včas a relativně  v pohodě. Ten, kdo  pravidelně jezdí po naši slavné D1 mi určitě rozumí.

Začínáte turné již v březnu a to není příliš dlouhá doba na přípravy.
Máte pravdu. Když máte na celou realizaci turné a prodej vstupenek necelé dva měsíce, tak to  skutečně není dlouhá doba.  My ale máme velmi zkušený produkční tým, který tyto náročné práce zvládá perfektně. Teď už zbývá jedno, aby si v této krátké době našli k Popelce cestu její diváci. Faktem je, že po tříletém turné Popelky už všichni ví, včetně naši světové konkurence, že kouzelný muzikál na ledě Popelka je v současné době fenoménem, ale přesto jsem trochu nervózní, jestli v tak krátké době  vyprodáme všechny stadiony. A to i přes to, že po zveřejnění informace o Jarním turné 2014 nastalo facebookové šílenství a o vstupenky je opět velký zájem. Na ostravské představení, které je jediné na Moravě, si kupují vstupenky lidé nejen z Ostravy, ale také ze Zlína, Brna, Olomouce, Opavy, Polska a širokého okolí. Moc bych si kvůli Popelce přál, aby bylo plno!

Uvidí diváci něco nového?
Jediná novinka je, že se v roli Pohádkové čaroděje v Ostravě divákům představí Tomáš Savka. Musím říct, že mě tento mladý umělec velmi mile překvapil. Je fakt výborný. Konec konců byl jeden z pilířů turné na Ukrajině, kde jsme po všech představeních v ruském jazyce měli několikaminutové ovace vestoje.  

Režíroval jste na ledě kromě Popelky a Mrazíka také Romea a Julii, kde ztvárnil roli Tybalta slavný ruský krasobruslař, olympijský vítěz, Alexej Urmanov. Bylo složitě jej angažovat? 
Nenazval bych to složité. V té době to bylo jen trochu odvážné, ale podařilo se.  Mistryně světa v krasobruslení Radka Kovaříková byla nejen krásná Julie, ale zároveň byla i členem našeho realizačního týmu, kde měla na starosti casting  krasobruslařů.  Takže to byla ona, komu se podařilo poprvé v historii muzikálu na ledě angažovat nejen choreografa, ale i bruslaře ze zahraničí včetně  olympijského vítěze Alexeje Urmanova. 

Existuje na to nějaký recept?
Abyste jako producent získal skutečné hvězdy do svého projektu, tak musíte mít už něco za sebou a v branži mít nejen dobré jméno, ale také kvalitní tým spoluautorů. To vše dnes již máme. Dále musíte mít především kvalitní projekt. S nabídkou na spolupráci pak oslovíte umělce, a když se mu projekt líbí a dohodnete si podmínky je hotovo. Zbývá pak ještě jedna maličkost. Musíte takovou hvězdu samozřejmě zaplatit. I v Popelce máme hvězdné profesionální obsazení. Skvělé krasobruslaře ze sedmi zemí světa, kteří nemají sice ty nejcennější medaile, ale jsou fantastičtí a diváci je milují.

Když jste vystupovali v Kyjevě, šli jste se podívat na náměstí, kde se demonstrovalo?
V době, kdy jsme tam byli na turné,  tak nepokoje v Kyjevě teprve začínaly. Přesto jsem všem důrazně doporučil, aby se raději Majdanu vyhnuli. Nepomohlo, zvědavost zvítězila a tak za doprovodu ukrajinských krasobruslařů tam byli skoro všichni. Byli se podívat i na barikádě. Naštěstí se nikomu nic nestalo, nikoho nám nezavřeli.  Přestože celá atmosféra v Kyjevě den ode dne houstla a lidé měli jiné starosti než kulturu, měli jsme vyprodána všechna naše představení.  Když nad tím dnes s odstupem času přemýšlím, proč tomu tak bylo, tak mě napadá, že jsme jim vlastně svým pohádkový příběhem Popelky, který je plný lásky, porozumění, pohody a milého humoru přivezli něco, po čem v té nelehké době tito lidé toužili a oni to vycítili a za to nám vždy děkovali dlouhým potleskem.

Popelka je váš třetí muzikál na ledě. Připravujete nějaký další?
Již několik měsíců píšu nový autorský muzikál na ledě, na kterém spolupracuji opět společně s Petrem Maláskem a Václavem Koptou. Název vám samozřejmě ještě neprozradím, ale cítím, že vzniká překrásné dílo. Přál bych si, aby světová premiéra byla v roce 2016. Tak nám držte palce, čeká nás ještě dlouhá a trnitá cesta.

Všechny tři muzikály jste nastudovali ve Víceúčelové hale ve Frýdku-Místku. Ta ale od loňska neexistuje. Kde budete mít zázemí?
Haly ve Frýdku-Místu je mi líto, je to obrovská škoda. Byla to krásná hala a vždy na ni budeme všichni rádi vzpomínat.  Ale my už se rozhodli, že další muzikál na ledě půjdeme realizovat tam, kde naši práci ocení a budou rádi, že se takové dílo rodí v jejich městě, potažmo v jejich zemi a za to nám dají adekvátní podmínky. Tady asi cítíte, na co narážím. Se svými spoluautory  jsem  vytvořil již tři velkolepá díla, která viděly za celou svou dobu už takřka tři miliony nadšených diváků. Spoustu let šíříme dobré jméno naši vlasti i v zahraničí, ale tady to nikoho nezajímá.  Mnohdy dostáváme dokonce ještě horší podmínky než zahraniční produkce. Pokud se to nezmění, tak to zkusíme někde jinde. Je to smutné, ale je to tak. Nebudeme první ani poslední.

Vím, že jste uměleckou kariéru začínal v baletu Státního divadla Ostrava. Jak jste se k baletu vůbec dostal?
Asi to bude znít jako otřepaná fráze, ale stát se hercem byl skutečně můj dětský sen. Už od malička jsem hrál v amatérských divadelních souborech, věnoval se společenskému tanci a pantomimě, účastnil se recitačních soutěží, prostě jsem se snažil jít za svým snem. V roce 1975 jsem absolvoval přijímací zkoušky na DAMU, ale bohužel neúspěšně. A protože jsem vzápětí musel narukovat na vojnu, můj sen dostal trhlinu.  Na vojně jsem však vyhrál v pantomimě armádní soutěž  ASUT 77  a to mě natolik povzbudilo, že ještě téhož roku jsem úspěšně absolvoval konkurs do baletu Státního divadla v Ostravě. První dva roky jsem při práci dokonce navštěvoval Státní konzervatoř, kde jsem se zdokonaloval v tanečním umění.  Postupně přicházeli menší sólové role a tuším, že po čtyřech letech jsem dostal sólovou smlouvu. Divadlo mě vskutku nesmírně naplňovalo. Tančil jsem v baletu, zazpíval si a zahrál v operetě i činohře. Jako choreograf jsem spolupracoval s řadou předních českých divadelních režisérů a celá léta se učil od nich této překrásné profesi. Bylo pak zcela logické, že po ukončení mé taneční kariéry jsem se režii začal věnovat naplno.

Jaký byl život zdejšího herce v osmdesátých letech, kdy jste tady působil?
Jedním slovem nádherný! Alespoň já jsem byl vskutku šťastný. Víte, v té době jsme žili všichni jen divadlem, byli jsme v takovém uměleckém kaňonu. Byli jsme mladí, dělali jsme svoji práci a nic jiného nás moc nezajímalo, žádná politika, sjezdy nic takového. Ráno zkouška v divadle, pak rychle na pivko doplnit tekutiny, večer zase zkouška anebo představení v divadle. Když jsem měl volný večer, tak jsem jel na zájezd s estrádní skupinou, kde jsem bavil diváky svými pantomimickými etudami. Večer po představení jsme se všichni obvykle setkávali v divadelních klubech, kde to opravdu žilo. Zažil jsem tam bezpočet nočních tahů a hodně legrace. Byla to krásná a bezstarostná doba. Příchodem revoluce se však vše změnilo. Alespoň u mne, začal jsem vnímat více svět kolem sebe, dobu ve které žiji s mou rodinou s mými dětmi a chtěl jsem tehdy, tak jako mnozí kolem něco změnit.  No prostě naivní romantik.

Vaše kariéra se ale mohla ubírat jiným směrem. Byl jste taky hokejovým brankářem. Proč jste dal přednost baletu před hokejem?
Zní to asi šíleně, ale já vlastně skutečně žil dvojím životem. Bydlel jsem v Porubě a v té době se hrál hokej na každém dvoře. Já bydlel v domě s Františkem Černíkem naproti přes dvůr bydlel Jarda Šindel, takže nehrát hokej to ani nešlo. Od druhé třídy jsem chytal v hokejové brance za Baník Ostrava. Později jsem byl v širším výběru dorostenecké reprezentace a ještě na vojně jsem chytal druhou ligu. Dokonce jsem po vojně dostal nabídku do jednoho profesionálního klubu, ale já jen proto, abych se dostal k divadlu jsem brankářskou výzbroj vyměnil za baletní úbor. Nesmějte se, skutečně! S oblibou jsem pak říkával, že jsem nejlépe tančící hokejový brankář a nejlepší brankář ze všech tanečníků v republice. Dodnes se tomu musím smát.

Před pěti roky jste se přestěhoval z Ostravy do Prahy. Proč?
Jsem velkým patriotem, chtěl jsem v Ostravě zůstat, jenže pracovat tady bylo stále složitější. Léta jsem se tomu bránil, ale nakonec jsem pochopil, že se nedá prostě nic dělat. Buď to odejít a tvořit anebo zůstat a živořit. Zpočátku jsem jezdil několik měsíců do Prahy tak třikrát týdně na otočku. Bylo to ale velmi náročné. Později jsem si pronajal malý byt a trávil pracovně v Praze více času. A když pak přišel nový životní impuls, bylo rozhodnuto. Ukončil jsem jednu fázi života v Ostravě a přestěhoval se do Prahy nastálo. Dnes pracuji a žiji  v Praze už pět let se svou novou rodinnou.  Manželkou Radkou Kovaříkovou a naši tří a půl letou dcerkou Klárkou. Jsem přesvědčen, že holky budou souhlasit, když řeknu, že jsme šťastni.

A co říkáte na Ostravu, když sem nyní přijedete?
Víte myslím si, že většina lidí, ať už si to přizná anebo ne, mají rádi město, kde se narodili a občas se  do těch míst rádi vracejí. Já do této skupiny určitě patřím. Mám Ostravu rád a mám ji být za co vděčný. Jezdím sem docela často. Mám tady rodinu, sestry, kamarády a v překrásné scenerii Beskyd chatu na Ostravici. Přes kopec na Čeladné bydlí má dcera Zuzana, zatím co syn Jiří pracuje v mé společnosti a bydlí v Praze kousek od nás. Ostrava, tak jako mnohá města v naši republice prochází obměnou doby.   Člověk žijící v tomto městě možná vidí tyto obměny jinak než člověk, který město jen občas navštíví.  Já tady žil přes padesát let. Zažil jsem Ostravu černou, šedou, ale taky Ostravu když se převlékala do barevného pláště. Vnímal jsem tenkrát tu změnu velmi pozitivně a všude ji pyšně hlásal. Dnes musím přiznat, že některým změnám nerozumím, nechápu některá rozhodnutí těch, kteří toto město vedou, kroutím nevěřícně hlavou, ale neznám souvislosti a proto se mi docela těžce  odpovídá na vaši otázku Co říkáte na dnešní Ostravu. 

Mě by ale přesto váš názor zajímal.
Tak dobře, snad někoho moc nenaštvu, ale občas je mi z mého města tak nějak smutno. Při procházce historickým centrem se spousty nádherných domů se mi zdá, že prázdných výloh a opuštěných obchodů přibývá. Kamarádi hospodští jen krčí rameny nad poloprázdnou hospodou. Korzující rodiny nepotkáte na procházce na náměstí či v parku, ale na eskalátorech v proskleném obchoďáku, který neustále hlásá svou jedinečnost, zatím co opak je pravdou. Všude kolem sebe vidím jakési prapodivné logo s názvem města a třemi vykřičníky. No, jak říkávala babička proti gustu žádný dišputát.  V nějaké brožuře jsem dokonce nedávno četl  slogan „Ostrava, město ve kterém to žije!“ Co k tomu dodat? Pravděpodobně to nějakého odborníka na reklamní slogany napadlo ve Stodolní ulici. Vidíte teď mě napadlo, že se docela často  setkávám s názory, že Ostrava = Stodolní  a musím říct, že mě to docela vytáčí a dodnes přecházím ihned s takový člověkem do slovního souboje.

Jako Pražák bojujete za Ostravu?
To jsou silná slova. Jen se snažím těm lidem vysvětlit že se mýlí. Ostrava je pro mě město, kde žije a pracuje spousta úžasných a kvalitních lidí v mnoha oborech. Lidí, kteří mimo jiné mají rádi kulturu a nesčetněkrát již dokázali, že literaturu, umění nebo hudbu nejen milují, ale taky že ji rozumí.  I proto jsem nesmírně šťastný, že právě Ostravu si vybrali Japonci,  jako město, kde chtějí vidět kouzelný muzikál na ledě Popelka. Dílo od autora, který se  tady narodil, splnil si tady dětský sen a toto město má rád. Japoncům to ale prozradím až  1. dubna v ČEZ aréně , kde budou společně s Ostraváky sledovat naši Popelku.
 
Profil:
Jindřich Šimek
se narodil 7. března 1956 v Ostravě.ji Svoji profesionální uměleckou kariéru zahájil v baletním souboru Státního divadla v Ostravě , kde jako sólista baletu ztvárnil řadu hlavních charakterních rolí. Pro svoje všestranné umělecké nadání rovněž účinkoval jako herec v činoherním a operetním souboru. V sedmdesátých letech založil v Ostravě Divadlo pantomimy a se svojí komickou show projel mnoho zemí Evropy.
Postupně se vypracoval až k choreografii a režii různých divadelních žánrů. Jako choreograf a asistent režie spolupracoval s řadou předních divadelních režisérů. Jako choreograf, tanečník a herec se podílel na desítkách pořadů v Československé televizi.
V osmdesátých letech scenáristicky a režijně spolupracoval na velkých revuálních show, které byly uvedeny v Bulharsku, Německu, Bělorusku  a Francii.
Od začátku 90. let se věnuje převážně muzikálové tvorbě divadlech v Ostravě, Šumperku, Českém Těšíně, Bratislavě a Praze. Je autorem nové inscenační formy Muzikál na ledě.
V říjnu 2005 produkoval a režíroval historicky první evropské turné nejslavnější americké krasobruslařské show Champions on Ice, která byla složena výhradně z evropských, světových a olympijských šampiónů a pro kterou napsal vlastní scénář nazvaný Planet of Champions , jenž vzbudila obrovský mediální a divácký zájem po českých městech (Praha, Brno, Zlín, Ostrava).
Spolupracoval jako scenárista a umělecký režisér se slovenskou televizi JOJ. Se svým týmem připravil sérii čtrnácti živých přenosů zábavné rodinné krasobruslařské televizní  show Hviezdy na laďe, které byly odvysílány v září až v prosinci 2006.
V roce 2007 napsal scénář a režíroval show Magical Ice Carousel, která se s obrovským úspěchem představila ve třiceti představeních tehdy v největším a nejluxusnějším obchodním centru v Mall of the Emirates v Dubaji, kde ji shlédlo 50 tisíc nadšených diváků z celého světa.
Tuzemským i zahraničním klientům připravuje scénáře včetně režie a kompletní realizace exkluzivních show projektů a eventů nejen na ledové ploše, ale také multimediální show, koncerty zpěváků, uvedení nových produktů, národní prezentace automobilů, slavnostní galavečery a jiné.

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Nejmladší basketbalistky Frýdku-Místku dvakrát vyhrály

Nabídka Domu dětí a mládeže Praha 5

Kácení lip pozastavilo předběžné opatření

Praha 4 nesouhlasí se záměrem Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) kácet lípy v Kvestorské ulici. Postavila se tak na stranu občanů, kterým se nelíbí, že se PVS rozhodla vrátit ke svému původnímu...

Flétnistka Petra Olajcová zahraje na koncertu Janáčkovy filharmonie

Petra Olajcová zahraje na koncertu Janáčkovy filharmonie 8. března od 19 hodin nazvaném Rendez-vous se starou hudbou

František Tichý v Chagallu

Ve Velkých Karlovicích chystají na neděli Maškarní lyžovačku

Nejoblíbenější zimní akce pro děti ve Ski areálu Razula Velké Karlovice je opět tady! Ještě než se lyžařská sezóna nachýlí k úplnému závěru, mohou si ji rodiče s dětmi zpestřit v neděli 9. března při ...

Ve zlínském baby-boxu někdo odložil zdravou holčičku

Zdravou holčičku našli v sobotu 8. března 2014 zdravotníci zlínské Krajské nemocnice v baby-boxu. Děvčátko je zdravé, váží 2710 gramů a měří 48 centimetrů. Dostalo jméno Gabriela Sobotová. Je druhým m...

Od března se v Ostravě změnil jízdní řád

Vyzkoušejte velikonoční paštiku s tyčinkami skořice

Město usiluje o zámek, musí však převzít i muzeum

Kraj převede na město budovu zámku, avšak Frýdek-Místek musí provozovat Muzeum Beskyd, které v zámku sídli.

Výstava v Muzeu Beskyd ukazuje zaniklá místa ve městě

Vzpomínku na zaniklé a neexistující domy a ulice oživuje výstava Zmizelý Frýdek a Místek v Muzeu Beskyd. Autory výstavy jsou Jiřina a Jaromír Poláškovi.

Hokejový oddíl z Frýdku-Místku hledá mladé talenty

Hokejový klub HC Frýdek-Místek připravuje po letních prázdninách nábor dětí do přípravek.

Na trampolínách spálíte kalorie

Zájemci o pohyb si mohou vyzkoušet ve Frýdku-Místku novou pohybovou aktivitu. Tou je takzvaný jumping.

Sandra Ščudlová je nekrásnější studentkou

Ostravské studentky se v aule Gong utkaly o titul studentské miss.

Bebešák zakotvil v Cooltouru

Sousedský bleší trh našel své místo v multižánrovém kulturním centru Cooltour na výstavišti Černá louka.

Nový stacionář ulehčí rodičům postižených dětí

Za vznikem stacionáře Čmeláček pro děti s postižením stojí zástupce přednosty Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě MUDr. Jaroslav Hájek.

Ostravský boxer Kevin Godla se stal českým mistrem

Boxerský klub TJ Vítkovice slaví velký úspěch. Jejich člen Kevin Godla vybojoval titul mistra České republiky.

Flétnistka Petra Olajcová zahraje na koncertu Janáčkovy filharmonie

Petra Olajcová zahraje na koncertu Janáčkovy filharmonie 8. března od 19 hodin nazvaném Rendez-vous se starou hudbou

Sklář Ján Zoričák si pohrává s prostorem

Poselství hvězd je název výstavy skláře Jána Zoričáka, slovenského rodáka, který žije ve Francii.

Z olomouckého rozpočtu půjde dva a půl milionu na kulturní akce

Petrolejové lampy lákají na silný příběh

Herec Polák přečte ve Fiducii nemravné texty

Chartistka bude ve středu v Ostravě číst ze své knihy

Test letních pneumatik: Na mokru zdaleka nejsou bezpečné všechny

Test Autobild ukázal, že z 50 testovaných letních pneumatik nejsou zdaleka všechny dostatečně bezpečné na mokré silnici. Na vítěznou pětici se však řidiči mohou plně spolehnout.

Pozvánka na víkendový seminář Léčivé tóny

Muzikoterapeutický víkend 15. a 16. března, na kterém vás Dan a Jana Čadovi seznámí s relaxačními, harmonizačními a lečebnými účinky hudby.

Jeden svět v Dendrit Kafé

Jste filmovými fanoušky? Zajímají vás filmy s lidsko-právní tématikou? Od poloviny března máte jedinečnou příležitost shlédnout vybrané filmy z cyklu Jeden svět v Dendrit Kafé.

V kavárně Mezi Řádky se představí spisovatel Luboš Y. Koláček

Česká společnost Sherlocka Holmese a Kavárna Mezi Řádky pořádají ve středu 16. března od 18 hodin setkání se spisovatelem a fotografem Lubošem Y. Koláčkem, vítězem loňské soutěže „o nejlepší povídku r...

Na otrokovické radnici už vlaje tibetská vlajka

Otrokovická radnice se již tradičně vyvěšením tibetské vlajky připojuje k celosvětové akci připomínající násilné potlačení povstání ve Lhase. Při krvavém povstání proti čínské okupaci zemřelo 10. břez...

Norbert Lichý bude číst hororové povídky

Děkan ostravské Fakulty umění Zbyněk Janáček získal cenu Vladimíra Boudníka

Mňága & Žďorp roztančí Stoun

Máte chvíli času? Pojďte bavit nemocné děti ve frýdecké nemocnici

Naučte se dělat „mrkvánky“

Festival Moje víno míří do Prahy

Speciální degustace, během níž bude veřejnost vybírat nejoblíbenější víno, proběhne ve čtvrtek 13. března od 18 hodin ve vinném baru Vinograf na Senovážném náměstí v Praze. Za pouhé stokorunové vstupn...

Palackého náměstí – Výtoň a Národní divadlo – Jiráskovo náměstí: krátkodobé přerušení provozu tramvají

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 15. března 2014 (od 7.00 hodin do 20.00 hodin) k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úsecích Palackého náměstí – Výtoň a Národní divadlo – Jirás...

Mírná zima ušetří peníze v rozpočtu Frýdku-Místku

Radovan Šťastný vystavuje v Literární kavárně fotky

Nový zákoník a výpovědi z nájmu

Výstava For Model: Na takové akci nesmí chybět žádné dítě

Výstavu, která rozzáří oči každého dítěte i nejednoho dospělého, chystá olomoucké Výstaviště Flora. Sbírky všeho druhu, kuriozity, hry, pokusy, hračky, modely, repliky, soutěže a spousta zábavy pro ma...

Naučtě se dělat madeirové vejce

Kbelská knihovna a MČ Praha 19 pořádají Kurz madeirových vajec s odbornicí paní Andreou Říhovou - ve středu 19.3. od 18 hodin ve kbelské knihovně (Semilská 43/1, Praha 9, bezbariérový vstup). Poplatek...

Známý lékař Jiří Bakala zemřel

Ve věku nedožitých 68 let zemřel 9. března známý zlínský lékař Jiří Bakala, který patřil ke světově uznávaným expertům v oblasti nukleární medicíny.

Jaromír Polášek zve na přednášky

První šťastný den ostravského Avionu s Debbi a Markem Ztraceným

Kašparův ostravský týden začíná již ve středu

Senioři, kteří nezvládají platit nájem, najdou bydlení v Máchově ulici

Městská část Praha 2 zrekonstruovala dva domy s pečovatelskou službou. Účelně upravené byty budou sloužit osamělým seniorům se sníženou soběstačností a potřebou péče.

Pomoc pro seniory: bezpečné vyzvedávání důchodů na poště

Městská část Prahy 7 připravuje od dubna, v rámci bezpečnostního programu, zavedení služby pro osamělé a špatně pohyblivé seniory, kteří si vyzvedávají důchod na poště. Pomoc ze strany úřadu bude spoč...

Ideastav halové mistrovství v plážovém volejbale opět na Pankráci

V Beachklubu Pankrác se v následujících víkendech odehraje oficiální halové mistrovství ČR v plážovém volejbale mužů, žen a juniorských dvojic v kategorii U20. Očekává se zajímavá bitva mezi olympioni...

Kryštof koncertuje ve Frýdku

Zbavte se odpadu v mobilní sběrně

Ostravský bleší trh pro sběratele

Následující články

Vydejte se s dětmi na Vyšehrad za Šemíkem

Pražská informační služba připravila na neděli 16. března zábavné povídání o přemyslovských pověstech, románských stavbách i o historii Vyšehradu spojené s návštěvou kasemat, podzemních chodeb někdejš...

Začátek hokejového play off s Hradcem se blíží. Máte už vstupenky?

Chystáte se na první zápasy hokejového play off s Hradcem Králové? Do extraligového čtvrtfinále zlínští hokejisté vstoupí už příští týden. Pokud nemáte permanentku, určitě vás bude zajímat, kde, jak a...

Kácení na Praze 7 v Botanické zahradě

Na území Prahy 7 se momentálně projednává žádost o kácení 46 kusů dřevin - převážně borovice lesní v počtu 40 ks, dále 2 ks dubu červeného, 4 ks dubu letního. Žádost byla doručena na příslušný úřad Mě...

Dočasná změna trasy pro linku číslo 261

Z důvodu rekonstrukce železniční zastávky Praha-Klánovice dochází od pondělí 17. března 2014 (od zahájení denního provozu) do pondělí 7. dubna 2014 (do ukončení denního provozu) k dočasné změně trasy ...

Program Čistá dvojka letos opět pomůže vytřídit desítky tun odpadu

Městská část Praha 2 bude i letos pokračovat v programu Čistá dvojka, který poskytne během celého roku řadu zajímavých akcí zaměřených na zlepšení čistoty na veřejných prostranstvích Prahy 2. Stěžejní...

Program ostravského Kina ART v březnu

Březnové besedy v Knihcentru Ostrava

Fauna trhy se konají v Ostravě v neděli

Co hraje kino v Polance v březnu?

Barvení šátků japonskou technikou si vyzkoušíte v Místku

Koncerty Janáčkovy filharmonie v březnu

Pozor na solidární daň – povinnost podat daňové přiznání mají i zaměstnanci

Zásadní novinkou v letošních daních je takzvaná milionářská daň. Podat daňové přiznání musí kvůli ní každý zaměstnanec, který překročil čtyřnásobek průměrné mzdy.

Kinomaraton třetí řady Hry o trůny

HBO opět přináší velmi oblíbený kinomaraton Hry o trůny, tentokrát nejen v Praze ale i v Brně

V pražských komunitních projektech se lidé cítí bezpečně – už se nemusí bát vloupání, krádeže vozu ani špinavých dětských hřišť

Až 21 procent Čechů se v místě svého bydliště necítí bezpečně. Zvlášť v Praze je bezpečnost stále důležitějším faktorem při výběru bydlení. Obavy v metropoli panují hlavně z vloupání, krádeže automobi...

Informace o dopravním opatření v Letenské ulici

Od 7.00 hodin v neděli 16. března 2014 do 5.00 hodin pondělí 17. března 2014 bude uzavřena pro tramvajový i automobilový provoz Letenská ulice v Praze 1. Uzavírka se částečně dotkne i chodníků.

Petřínská rozhledna „zezelená“, Praha se připojí k oslavám svatého Patrika

Zeleným nasvícením Petřínské rozhledny se hlavní město letos poprvé připojí k iniciativě „Greening“, pořádané irskou agenturou na podporu turismu Tourism Ireland. Petřínská rozhledna v rámci oslav svá...

Národní technické muzeum ve středu přivítalo 750. tisícího návštěvníka

Národní technické muzeum včera 12. března kolem 10. hodiny přivítalo již svého 750. tisícího návštěvníka.

Štěpán Mleczko vystaví noční město v Kavárně Dvorek

Irský festival se koná v Ostravě už podesáté

Multimediální show Martina Loewa představí Slovensko

Země našich nejbližších sousedů - Slovensko - je tématem další celovečerní diashow, kterou uvede v KC Novodvorská cestovatel a fotograf Martin Loew.

Program Domu kultury Akord v březnu

Sběr vysloužilých elektrospotřebičů klesá. pražané jsou nadprůměrní

Občané Hlavního města Prahy v roce 2013 vytřídili méně vysloužilých elektrozařízení. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 a stagnaci v minulých dvou letech tak došlo poprvé k výrazně...

Získejte informace o odstávkách vody, haváriích a další užitečné informace přímo do mobilu

Pražské vodovody a kanalizace stále více komunikují se svými zákazníky prostřednictvím moderních technologií. Službu SMS INFO, tedy zdarma zasílané informace o dodávkách vody, haváriích, odstávkách a ...

Rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace v ulici Londýnská

Obnova vodovodního řadu a rekonstrukce kanalizace v Londýnské ulici bude podle smlouvy dokončena do 1. 8. 2014. Celková délka výstavby je ovlivněna počasím, technologickými přestávkami a v neposlední ...

Petřínská rozhledna „zezelená", Praha se připojí k oslavám svatého Patrika

Zeleným nasvícením Petřínské rozhledny se hlavní město letos poprvé připojí k iniciativě „Greening", pořádané irskou agenturou na podporu turismu Tourism Ireland. Petřínská rozhledna v rámci oslav svá...

Březnový speciál Praštíme do toho! 60+ nabídne vyšší kapacitu míst

Oblíbená seznamovací akce pro občany Prahy 5 s věkem nad 60 let nabídne kromě pravidelného konání každé druhé úterý v měsíci i speciální březnový termín.

Praha 4 zve svoje seniory na turnaj v bowlingu

MČ Praha 4 připravila na březen pro seniory další novinku - turnaj v bowlingu, který je určen pro pokročilejší, ale i úplné začátečníky.

Do Vršovického zámečku se o víkendu vrátí svatebčané

Nově zrekonstruovaný Vršovický zámeček téměř po dvanácti letech opět přivítá svatebčany. V sobotu si poprvé vyzkouší novou obřadní síň s unikátními prvky snoubenci, kteří zde uzavřou první sňatek. „Zá...

Letňany budou zvyšovat kapacitu mateřských škol

Vedení letňanské radnice v čele se starostou Ivanem Kabickým a jeho zástupkyní pro školství Věrou Ježkovou připravuje rozšíření kapacit v mateřských školách, jejichž zřizovatelem je městská část Praha...

Zlatý Erb 2014: dva úspěchy pro Prahu 2

Ve čtvrtek 13. března byly v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí vyhlášeny výsledky krajského kola za hlavní město Prahu 11. ročníku soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické sl...

Ostrava má špičkovou světovou oštěpařku. Čeká ji šampionát

Nikol Tabáčková patří k největším nadějím české atletitky.

Šachisté z Frýdku-Místku jedou na mistrovství

V rámce světového Dne vody může veřejnost o příštím víkendu zdarma

Volný vstup do Muzea pražského vodárenství nabízí široké veřejnosti v rámci Světového dne vody společnost Pražské vodovody a kanalizace. Akce se uskuteční o víkendu 22. a 23. března. Muzeum bude po ob...

Závodnice z 12 zemí soutěží na mistrovství aerobiku ve Zlíně

Od pátku 14. března do neděle 16. března hostí zlínská Sportovní hala Euronics mezinárodní Místrovství České republiky v aerobiku. Soutěž i dalších zemí. Jedná se o největší mezinárodní závod v aerobi...

Chcete používat látkové pleny? Přijďte k Broučkům

Jan Tesarčík má stříbro z „republiky“

Frýdečtí fotbalisté se dočkají nových šaten

Vršovičtí hokejisté zkolabovali v Pardubicích a nepostoupili do hokejového čtvrtfinále play-off

Letošní sezóna pro vršovické slávistické hokejisty skončila. V rozhodujícím zápase - v pátém utkání předkola play-off sehráli nepovedený zápas v Pardubicích. Sice zde třikrát vedli, ale domácí duel ot...

Příznivci budou v play off soutěžit v hlasitosti fandění

Na zlínské fanoušky čeká v úterý 18. března velká výzva. Na první čtvrtfinále proti Hradci Králové totiž vyšlou zástupci pivovaru Radegast komisaře s profesionálním hlukoměrem. Ten změří, jak hlasitě ...

Hráči se utkají v Místku v puzzle a piškvorkách

Pozvánka na Pohádkovou noc v Balónku

Centrum Chodov rozkvetlo díky originální květinové expozici

Centrum Chodov přivítalo jaro stylově, a to „Květinovými dny", které jeho prostory provoní až do 9. dubna. Návštěvníci mohou obdivovat šest jedinečných květinových 3D aranží sestavených z celkem 670 k...

V Lidické ulici zazní verše

Galerie Evy Jandejskové zve ve čtvrtek 20. března od 18.30 hod. na Večer plný veršů Aleny Klímové - Brejchové (BO.-ženy).

Agresivního „pejskaře“, který si neplnil svoje povinnosti, strážník usměrnil až pomocí donucovacích prostředků

Strážník, který v pátek ráno prováděl běžnou hlídkovou činnost na Náměstí Jiřího z Poděbrad, si zde všiml muže, který neměl svého psa zajištěného vodítkem. Protože vzniklo podezření ze spáchání přestu...

Agresivní opilec rozbil na konečné stanici metra sklo dveří

V sobotu prováděli strážníci Hlídkového útvaru uzávěru stanice metra Černý most. Hodinu po půlnoci k nim přistoupil muž z ostrahy a sdělil jim, že se ve stanici nachází podnapilý, agresivní muž, který...

Strážníci pomohli z bytu stařence, která volala o pomoc

V pátek v poledne přijali strážníci z Prahy 14 oznámení od ženy, která se obávala o svou sousedku, kterou neviděla již 3 dny. Hlídka se do ulice Dvořišťská, Praha 9 dostavila během několika málo minut...

Michal Dlouhý přiváží do Akordu komedii Kdo je tady ředitel?

Vynikající zábavu slibuje komedie Kdo je tady ředitel? Můžete ji vidět 1. dubna v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu.

Pivovárek Morava ve Frýdku-Místku vrací chuť českému pivu

Místecký Pivovárek Morava vaří nefiltrovanou dvanáctku a polotmavou jedenáctku Morava. Obě piva mají výraznou nahořklou chuť a krásně voní. Jsou totiž vyrobena z nejkvalitnějšího českého chmelu.

Ortenovo náměstí: dočasné přemístění tramvajové zastávky

Z důvodu přípravných prací na obnovu teplovodu na Ortenově náměstí dochází od soboty 22. března 2014 (od zahájení denního provozu) do pátku 28. března 2014 (do ukončení denního provozu) k dočasnému př...

Ostravská Aréna uvádí Ibsenovy Přízraky

Články abecedně vzestupné

Ježíšek z trojské botanické zahrady nezklame

Botanická zahrada Praha je sice pro veřejnost uzavřena, přesto nenechá nikoho při obstarávání zajímavých a velmi originálních dárků na holičkách.

Ježíškova schránka a kluziště – první vánoční dárky pro děti z Prahy 4

Ve čtvrtek 2. prosince se v 16.30 hod. rozzáří smrk před nuselskou radnicí v Táborské ulici. Návštěvníci si spolu s dětmi z MŠ Mendíků a skupinou Musica e Danza budou moci zazpívat vánoční koledy a oc...

Ježíškova schránka před radnicí už ukrývá první přání

Hrad, parník, domeček pro barbínku, auto na ovládání nebo třeba miminko - taková byla první přání, která děti svěřily v dopisech Ježíškově schránce.

Jezte naše ovoce. Pomůže vám nejvíce

Jezte ryby a saláty – jsou zdravé. Praha 10 přispěla školním jídelnám

Na zlepšení stravy dětí ve školních jídelnách Prahy 10 vyxčlenili na konci dubna radní desáté městské části 2,6 milionu korun. Radnice se rozhodla pokračovat a rozšířit provoz salátových barů a nabídk...

Jezte ryby a saláty – jsou zdravé. Praha 10 přispěla školním jídelnám

Na zlepšení stravy dětí ve školních jídelnách Prahy 10 vyxčlenili na konci dubna radní desáté městské části 2,6 milionu korun. Radnice se rozhodla pokračovat a rozšířit provoz salátových barů a nabídk...

Jídelny pro důchodce

Seznam jídelen pro seniory v Praze 4.

Jídlo jako droga aneb Nekontrolované nájezdy na ledničku

Občas se přejí každý z nás, a ani odborníci na výživu to nepovažují za žádnou katastrofu. Někteří lidé ale jídlem „zajídají“ své problémy, nebo v noci pořádají nálety na ledničku. Jak se zbavit tohoto...

Jih se bude veselit na plese

Jihomoravští i zlínští hasiči vyjížděli kvůli počasí minimálně

BRNO (MEDIAFAX) - Hasiči Jihomoravského kraje nezaznamenali během noci a pátku zvýšený počet výjezdů s ohledem na počasí. Agentuře Mediafax to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Články abecedně sestupně

Jiří Doležal: Naše hra Třinci vůbec nevyhovovala

Veledůležité vítězství zaznamenali hokejisté Slavie v úterním zápase proti lídrovi extraligy z Třince. Na vedoucí branku Slezanů z 28. minuty dokázal rychle zaregovat Jiří Doležal, který se prosadil p...

Jiří David odhalí v Ostravě svou klíčovou sochu

Jiří Carbol je novým senátorem

V souboji o post senátora ve volebním obvodu Frýdek-Místek porazil Jiří Carbol (KDU-ČSL) Jiřího Hájka (ČSSD).

Jiří Burger: Chci si s Vítkovicemi ještě jednou zahrát o titul

Kapitán hokejových Vítkovic Jiří Burger pochází z Kladna, ale za ostravský klub hraje už 13 let. Narodili se zde i jeho dva synové, kteří už také hrají hokej. V Ostravě je spokojený, přesto by se na K...

Jiráskův most v opravě čekejte problémy

Od 4.7.2018 do 30.8.2018 Technická správa komunikací hl. m. Prahy opravuje Jiráskův most, tedy přesnějí obnovuje vozovku. Sdělila to mluvčí TSK Barbora Lišková.

Jiřák a Náplavku provoní české jahody

Tento pátek 21. června se uskuteční na Jiřáku slavnost Jahodobraní. Od půl jedné hraje na Jiřáku DJ Ultramarín svůj „letní set“ elektroswing, soul a retro-pop, ve 13:00 a 14:30 zatančí taneční uskupen...

Jindřišská věž je zcela mimo možnosti Prahy 1, proti prodeji se zvedá odpor

Pouze v nadsázce navrhuje starostka Tereza Radoměřská (TOP 09) zřídit zde šatlavu pro turisty, kteří přeberou při zapíjení svobody. Za reálné však získání věže do vlastnictví městské části nepovažuje....

Jindřich Tóth z Frýdku-Místku vyhrál v soutěži svářečů Zlatý pohár Linde

V mezinárodní soutěži svářečů uspěl student Střední odborné školy Frýdek-Místek.

Jindřich Štreit vystavuje v kostele

Jindřich Štreit vystaví velkoformátové fotografie v ostravském Gongu