Počasí
Praha 9 °C Sobota, 27. dubna 2024, Svátek má Jaroslav
Go to content
Naše Praha na Facebooku

léčba

Lidé podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou na 24 hodinovém maratonu. V Praze se koná už potřinácté

Lidé s roztroušenou sklerózou (RS) si letos opět zasportují se svými blízkými, a získají tak dávku motivace pro boj s nemocí v rámci akce Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se koná už třináctým rokem po celé republice. V Praze odstartuje v pátek 22. března. Účastníci si vyzkouší kruhový trénink, tanec na židlích nebo box. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek a úhradu pohybové terapie pro pacienty s RS.

„Operace víček zažene únavu i bolesti hlavy,“ říká plastická chiruržka Michaela Večeřová

Trpělivost, preciznost, rozhodnost a představivost. To jsou podle MUDr. Michaely Večeřové vlastnosti, jimiž se vyznačuje dobrá plastická chiruržka či chirurg. Ve svém oboru pracuje už téměř třicet let a působí současně na klinice FN Královské Vinohrady i na soukromé klinice LaserPlastic v Platnéřské ulici. Specializuje se zejména na operace horních a dolních víček, což je (vedle operací prsou) vůbec nejčastěji prováděný zákrok v plastické chirurgii.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Antibiotik je dostatek, do Česka dorazila nová proteinová vakcína od společnosti Novavax

Jak informovalo Ministerstvo zdravotnictví, ke konci roku proběhlo další pravidelné jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčiv za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Státního zdravotního ústavu a distributorů léčiv. Skupina řešila aktuální situaci ohledně antibiotik a antivirotik i novou vakcínu od společnosti Novavax.

Projekt Právo umírat bezbolestně pomáhá hospicům s léčbou bolesti

Finanční dar ve výši 20 tisíc korun na nákup léků a zdravotnického materiálu získal pro těžce nemocné klienty Domácí hospic Sdílení v Telči. Peníze obdržel od Nadačního fondu Umění doprovázet, který podporuje hospice a rozvoj paliativní péče v ČR již sedmnáct let. Celkově nadační fond podpořil tento hospic částkou dosahující téměř 104 tisíc Kč.

Koupaliště Lhotka je opět otevřeno

Po vynucené přestávce je pro veřejnost opět otevřeno koupaliště Lhotka. Důvodem k jeho dočasnému uzavření byl výskyt cerkárií, zavlečených do vody vodním ptactvem, a jimi způsobované onemocnění - cerkáriová dermatitida. Po měsíčním intenzívním sběru vodních plžů, kteří jsou mezihostitelem, odebrala Hygienická stanice hlavního města Prahy 1. srpna vzorky vody z koupaliště a po jejich laboratorním vyšetření konstatovala negativní nález na přítomnost cerkárií.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nadační fond Umění doprovázet pomáhá hospicům s léčbou bolesti

Finanční dar ve výši 20 tisíc korun na nákup léků a zdravotnického materiálu získá pro těžce nemocné klienty Domácí hospic Athelas v Písku. Peníze obdrží od Nadačního fondu Umění doprovázet, který podporuje hospice a rozvoj paliativní péče v ČR již sedmnáct let. Celkově nadační fond podpořil tento hospic částkou dosahující 180 tisíc Kč.

Důležitá je vzájemná chemie, říká „lovkyně“ lékařů

"Já to tedy beru šéfe". Legendární film s Luďkem Sobotou a Petrem Nárožným v roli náborářů patří k těm nezapomenutelným. Starosti s lanařením kvalifikovaných lidí mají ovšem i dnešní náboráři. Jen už se jim říká headhunteři nebo recruiteři a většinou nehledají jeřábnice. Pořádným oříškem je dnes například sehnat odborného lékaře. Co všechno hraje roli při úspěšném "lovu" popisuje v podcastu Na zdraví recruiterka Kliniky JL Sophia Pulda Nagy.

Onkologičtí pacienti oslaví život

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze.

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě v Praze na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Uveitida vám změní život. Může vzít i zrak

Zrak ohrožující onemocnění. Nebo také nitrooční zánět, který může mít různé příčiny. A do třetice, vzácné onemocnění, se kterým se podle odhadů může v ČR potýkat 4 až 7 tisíc lidí. To je uveitida. Zakladatelka a současně ředitelka Nadačního fondu Sudička v podcastu Na jedno popisuje málo známé onemocnění, které se nevyhýbá ani dětem.

Původce infekce v krvi se nyní dokáže odhalit už během pár hodin

Při sepsi organismu (laicky otravě krve) je rozhodujícím faktorem čas. Nový diagnostický přístroj, který mají od ledna k dispozici lékaři a laboranti v Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, dokáže zkrátit dobu detekce infekce u pacienta o několik desítek hodin (až o 2 dny). Výhodou je i menší množství vyšetřované krve a tedy nižší zatížení pacienta.

Dopřejte si zážitek v zámeckém hotelu Wichterle

Toužíte po romantickém víkendu v zámeckých komnatách? Nebo potřebujete odpočinek s příjemným relaxem ve wellness? Pokud k tomu přidáte výjimečnou kuchyni, atmosféru dob minulých a vstřícný personál, ocitnete se v zámeckém hotelu Wichterle v malebném moravském městečku Slavičín, které je vstupní bránou do Bílých Karpat.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Na jedno s dětským onkologem MUDr. Alešem Víchou, Ph.D.

Bude znít zvláštně, že povídání s předním domácím molekulárním biologem, genetikem a dětským onkologem bylo fajn. Noční můra snad každého normálního rodiče opravdu není kdo ví jaké radostné téma, ale vědět, že dětské nádory mají v podobě doktora Aleše Víchy sakra silného soupeře, fajn skutečně je.

Video: Chcete dítě, ale s partnerem to nechce klapnout

Dáváte tomu takzvaně volný průběh, ale s ubývajícím časem vám to začíná postupně docházet. Nejde to. Vytoužené těhotenství nepřichází. Ve druhém dílu mini série Splnit si sen mít děti vysvětluje specialistka reprodukční medicíny Milada Brandejská, kdy se začíná mluvit o poruše plodnosti a je na čase obrátit se na lékaře.

Záchrana koní po úrazech? Kmenové buňky!

Díky vědeckému pokroku se rýsuje u chronických onemocnění koní slibná alternativa v podobě buněčné terapie. Léčba kmenovými buňkami u zvířat léčí osteoartrózu, dermatitidu, záněty šlach i další potíže. Podle české firmy Contipro lze kmenové buňky šetrně izolovat z tukové tkáně zvířete a jednoduše aplikovat v jediné injekci. Buněčná terapie na míru se tak rozvíjí i v Česku.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Je správný čas na odvolání prezidenta?

Po nedělních slavnostních ceremoniálech kolují nejen po sociálních sítích pochybnosti, zda by nemělo dojít k odvolání prezidenta republiky Miloše Zemana z důvodu neschopnosti vykonávat své pracovní povinnosti jako hlavy státu. Co si o tom myslíte?

Soutěž Naší Prahy o balíčky levandulových produktů

Levanduli po staletí využívali lékaři i šamani jako antidepresivum. Na získané vědomosti o této zázračné bylině navázala podnikatelka Helena Neumannová a její firma Levandulové údolí vyrábí produkty zdravé výživy v biokvalitě. Ty pomáhají nejen při odstranění smutku a deprese, ale také únavy, nedostatku energie, bolestí hlavy a břicha, nespavosti či pálení žáhy.

Covid-19 způsobuje některým dětem záněty!

Onemocnění covid-19 probíhá u většiny dětí mírně a projevuje se dýchacími a zažívacími problémy. Avšak ve vzácných případech může mít i komplikovanější průběh a vyvolat u nich neadekvátní imunitní reakci tzv. Multisystémový zánětlivý syndrom nebo též Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vojenská nemocnice koupí přístroj pro ozařování nádorů mozku

Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ÚVN) koupí přístroj pro cílené ozařování nádorů mozku. Přístroj může stát až 160 milionů korun a bude nutná dostavba jednoho z pavilonů. Novinářům to řekl ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Podobný přístroj, takzvaný gama nůž, je v Praze nyní jen jeden v Nemocnici Na Homolce, další jsou na Moravě. Nádory mozku představují jedno až dvě procenta všech nádorů.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zázrak v pavilonu opic

V sobotu 23. dubna po poledni nečekaně porodila samice gorily nížinné Shinda své první mládě. Shindě bude brzo již pětadvacet let, a když v roce 2001 přišla z Austrálie, měla pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí. Její neschopnost mít potomky byla připisována právě tělísku, jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. V současnosti už nikdo nevěřil, že se čtyřiadvacetiletá samice ještě dočká potomka. Nečekaný porod proběhl bez problémů – matce i mláděti se daří dobře, a proto byl již dnes otevřen Pavilon goril pro návštěvníky.

V Malešicích léčí závislosti i ambulantně

Dům Moniky Plocové v Malešicích je první soukromé nestátní centrum pro terapii závislostí u nás. Podle letošního šetření, provedeného jeho otevření v roce 2012, abstinuje k dnešku 32,6 klientů, což je číslo převyšující celostátní průměr.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Konec dovolené: jak připravit oči na návrat do pracovního procesu?

Stejně jako celý lidský organismus, potřebují i oči pauzu. Během dovolené na oči může působit i řada vlivů, které jim spíše uškodí. Oči mohou být podrážděné vlivem slunečného záření, větru nebo chemicky upravovanou vodou z bazénů. To vše činí oči náchylnějšími k zánětům. Návrat do pracovního procesu není pro oči snadný. Negativně působit může práce na počítači a klimatizované kanceláře.

Praha 1 bojuje proti zániku Dětského a dorosteneckého detoxikačního centra

Městská část Praha 1 se postavila za zachování a podporu Dětského a dorostového detoxikačního centra v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Tento projekt je jedinečným projektem na území České republiky, poskytujícím akutní pomoc a komplexní léčbu dětem a mládeži do 18 let závislým na návykových látkách. Většina pacientů je však mnohem mladší.

Problém s kůží? Svěřte se do rukou odborníků!

Potřebujete vyšetřit kožní znaménka, pihy a výrůstky nebo pomoci s léčbou otoků či akné? Navštivte kožní a lymfologickou ambulanci Dermalink v Braníku. Ta nabízí vyšetření a léčbu kožních onemocnění včetně chirurgických zákroků, krátké objednací doby a zkušené lékaře. A právě přijímá nové pacienty.

Chirurgický zásah pomáhá v boji s těžkou obezitou

Bariatrické operace jsou prakticky jedinou účinnou metodou, která vede k výraznému dlouhodobému snížení nadváhy u lidí, trpících těžkou obezitou. Chirurgové Nemocnice Na Homolce byli jedni z prvních v České republice, kteří se touto léčbou v 90. letech minulého století začali zabývat, a byli úplně první, kteří v Čechách zavedli metodu bypassu žaludku a takzvané sleeve resekce žaludku.

Čeká české školní bufety ozdravná kúra? „Zákaz potravin není řešením, děti by se měly víc hýbat,“ tvrdí odborníci

Čeští poslanci minulý pátek schválili novelu školského zákona, která zakazuje prodej nezdravého jídla ve školách. Platit by mohla začít od září, poté co (a pokud) ji schválí Senát a prezident. Cílem je zlepšit stravování dětí. Zda je to ta pravá cesta, je otázkou. Odborníci totiž tvrdí: „Pohyb je důležitější než zákazy!“

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Čeká české školní bufety ozdravná kúra?

Čeští poslanci minulý pátek schválili novelu školského zákona, která zakazuje prodej nezdravého jídla ve školách. Platit by mohla začít od září, poté co (a pokud) ji schválí Senát a prezident. Cílem je zlepšit stravování dětí. Zda je to ta pravá cesta, je otázkou. Odborníci totiž tvrdí: „Pohyb je důležitější než zákazy!“

Kožní ambulance v Braníku přijímá nové pacienty

Potřebujete vyšetřit kožní znaménka, pihy a výrůstky nebo pomoci s léčbou otoků či akné? Navštivte kožní a lymfologickou ambulanci Dermalink v Braníku. Ta nabízí vyšetření a léčbu kožních onemocnění včetně chirurgických zákroků, krátké objednací doby a zkušené lékaře. A právě přijímá nové pacienty.

Anestezie v posledním čtvrtstoletí udělala skok, dnes se podává přesně na míru, je šetrnější a bezpečnější

Strach pacientů, kteří se připravují na diagnostický nebo operační výkon, se velmi často týká podání anestezie. Odborníci se ale shodují, že tyto obavy jsou zcela zbytečné a vycházejí z dávno překonaných představ o účincích látek tlumících bolest či vědomí. Současná péče o nemocné v oboru anesteziologie je šitá na míru, je mnohem šetrnější k lidskému organismu a také bezpečnější, přestože dnes často operace podstupují i čerství novorozenci nebo naopak lidé ve velmi vysokém věku. O těchto a dalších tématech bude hovořit více než devět set profesionálních zdravotníků v tomto oboru na letošním XXI. kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, který začíná právě dnes v Olomouci.

Jak na samovyšetření prsu zjistí ženy v DBK Budějovická

Letošní ročník projektu Ruce na prsa, který připomíná ženám význam samovyšetření prsu, čekají už pouze čtyři zastávky. Jednou z nich je i pražské obchodní centrum DBK Budějovická, kam zavítal edukativní stánek se speciálním modelem prsou, na němž se ženy a dívky mohou učit, jak se takové samovyšetření provádí.

Čistil si už váš pes zuby?

Až 4 z 5 psů starších tří let trpí onemocněním dásní, přesto 90 procent majitelů je přesvědčeno o zdraví zubů a dásní svých psů. Na podporu dentální hygieny psů je zaměřen celosvětový program »Měsíc zdravého chrupu«, v ČR i SR proběhne letos v červnu již 7. ročník. Bude ho provázet masivní sampling 250 000 vzorků Pedigree Denta Stix, které budou zdarma rozdávat majitelům psů v parcích a centrech větších měst hostesky.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

V obchodním centru zítra startuje Měsíc v růžové

Zítra zahajuje Obchodní centrum Letňany měsíc boje proti rakovině prsu. Se svými partnery sdružením Mamma HELP, lékaři z Onko Centra, Nadačním fondem Tesco a řadou známých osobností se centrum připojuje k celosvětovým projektům, které šíří povědomí o této problematice a vyzdvihují důležitost prevence a význam včasné diagnostiky. Měsíc v růžové v OC Letňany návštěvníkům umožní dozvědět se co nejvíce informací a nabídne jim příležitosti k diskuzím s odborníky i lidmi, kteří mají s nemocí vlastní zkušenosti. Do řady iniciativ se budou moci zájemci sami aktivně zapojit, a tím boj proti rakovině prsu podpořit osobně. V zahraničí se tradice října v růžové barvě, která symbolizuje boj proti rakovině prsu, udržuje již 27 let.

Na Homolce zavedli novou léčbu srdečního selhání

Kardiologové Nemocnice na Homolce zavedli další novinku v léčbě srdečního selhání - tedy choroby, která představuje novodobou hrozbu pro populaci vyspělých států na celém světě. Tentokrát jde o „bezdrátovou" stimulaci levé srdeční komory. Metoda je pro pacienta mnohem bezpečnější než dosavadní postupy, protože eliminuje vznik trombů či infekce. Zákrok podstoupili v Nemocnici Na Homolce jako první v Evropě již čtyři pacienti.

Světový den astmatu – v nemocnici vám vyšetří plíce zdarma

U příležitosti Světového dne astmatu, jehož tématem je letos „Své astma můžete mít pod kontrolou“, vyšetří lékaři plicního oddělení zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati zájemcům zdarma plíce. Lidé, kteří chtějí znát stav svých plic, mohou přijít v úterý 7. května v době od 10 do 16 hodin do plicních ambulancí v 11. pavilonu nemocnice.

Chronický únavový syndrom, nebo jarní únava? Nemocí trpí až 40 tisíc Čechů – úplně se vyléčí jen polovina z nich

Bolesti hlavy, poruchy spánku, unavené svaly nebo deprese – to vše jsou příznaky jarní únavy. Spolu se zvýšenou teplotou však i chronického únavového syndromu. Ten nejčastěji postihuje ženy ve věku od 25 do 45 let. Zhruba 65 procent nemocných tvoří alergici. Většina lidí v tomto období chybně zaměňuje onemocnění za pouhou jarní únavu.

Chronický únavový syndrom, nebo jarní únava? Nemocí trpí až 40 tisíc Čechů – úplně se vyléčí jen polovina z nich

Bolesti hlavy, poruchy spánku, unavené svaly nebo deprese – to vše jsou příznaky jarní únavy. Spolu se zvýšenou teplotou však i chronického únavového syndromu. Ten nejčastěji postihuje ženy ve věku od 25 do 45 let. Zhruba 65 procent nemocných tvoří alergici. Většina lidí v tomto období chybně zaměňuje onemocnění za pouhou jarní únavu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zbavit se šedého zákalu je možné ambulantně

V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 70 tisíc šedých zákalů. Zákrok je pro pojištěnce smluvních zdravotních pojišťoven zdarma. Výhodou soukromé kliniky je obvykle kratší čekací doba na operaci ve srovnání s nemocnicemi a osobní přístup.

Zbavit se šedého zákalu je možné ambulantně

V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 70 tisíc šedých zákalů. Zákrok je pro pojištěnce smluvních zdravotních pojišťoven zdarma. Výhodou soukromé kliniky je obvykle kratší čekací doba na operaci ve srovnání s nemocnicemi a osobní přístup.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Krajská nemocnice má unikátní systém k včasnému odhalení nádorových onemocnění hlavy a krku

Novou unikátní endoskopickou sestavu k včasnému odhalení zhoubných nádorů hlavy a krku má od letošního října oddělení ORL (ušní, nosní, krční) ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati (KNTB). Umožňuje zobrazit sliznice pomocí NBI (Narrow-Band Imaging), zachytit již velmi drobné slizniční odchylky, pomáhá přesněji určit rozsah postižení a zpřesní také odběr bioptických vzorků z podezřelých tkání. Uvedla to mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Jak a čím posílit imunitní systém?

S padajícím listím se nebezpečně rychle přibližuje období plné chřipek a dalších virových onemocněních. Jak pečovat o svou tělesnou imunitu radí MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN.

Kouření podporuje vznik artritidy

Světový den artritidy připadá každoročně na 12. října. Jeho posláním bylo zdůraznit význam onemocnění ze společenského hlediska a upozornit veřejnost na základní příznaky nemoci, nutnost včasné návštěvy lékaře a aktivní spolupráce při léčbě.

Alzheimerovou nemocí trpí častěji ženy

Minulý měsíc jsme si připomněli Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Jak se na tato nemoc projevuje a zda lze nemoci předcházet, o tom jsme si popovídali s MUDr. Robertem Rusinou, Ph.D. z Neurologické kliniky IPVZ a Thomayerovy nemocnice.

Pochod proti osteoporóze. Vyšlápněte si na Petřín

V rámci připomenutí Světového dne osteoporózy 20. 10. proběhne Pochod proti osteoporóze na Petřín dne 18. 10. 2012 od 14.06 hodin. Cílem pochodu je zlepšit obecné povědomí o osteoporóze a jejím významu ve společnosti, o jejích příčinách, možnostech prevence, diagnostiky a léčby.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Lékaři varují před příliš častým užíváním antibiotik

Zejména upozornit veřejnost na rizika spojená s nadměrným užíváním antibiotik, to je hlavní smysl Evropského antibiotického dne, který připadá právě na dnešek, na 18. listopadu. Problémem přitom není jen to, že v situaci, kdy antibiotika nejsou nezbytně nutná, není jejich účinek velký, ale mohou mít na zdraví člověka dokonce i negativní vliv.

Sobota je Světovým dnem psoriázy

Sobota 29. října bude Světovým dnem psoriázy neboli lupénky, závažné kožní nemoci, kterou v ČR trpí na 250 tisíc lidí. V Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně je v současnosti v její péči celkem 16 pacientů, kteří trpí závažnou formou tohoto onemocnění. Jejich léčbou se zabývá zdejší Centrum pro biologickou léčbu psoriázy.

Praha 10 rozšíří zdravotní péči ve vršovické LDN

Převedením 37 ze 110 lůžek a zřízením nových oddělení rozšíří městská část Praha 10 zdravotní péči ve vršovické Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN). V místě vzniknou nová oddělení, oddělení Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) a oddělení pro poskytování následné rehabilitační péče.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Policisté dopadli uprchlého vraha z bohnické léčebny v Praze 10 ve Vršovicích

Pražským policistům se podařilo v pondělí dopoledne zadržet 30letého vraha a sexuálního devianta Jana Buriana, který před týdnem utekl z pražské psychiatrické léčebny. Novináře o tom informovala mluvčí policie Jana Rösslerová. "Dnes kolem půl jedenácté dopolední se podařilo pražským kriminalistům zadržet hledaného muže. Policisté jej zadrželi ve Vršovicích na Praze 10 díky operativně pátrací činnosti," uvedla mluvčí

Korunka Luhačovice shromažďuje pomoc pro nemocného Davida

KORUNKA LUHAČOVICE dlouhodobě pomáhá Davidu Fibichrovi z Horního Němčí na Uherskohradišťsku, který trpí takzvanou nemocí motýlích křídel. Jeho léčba je doposud hrazena jen z menší části. Občanské sdružení proto na nedostatky poukázalo a zároveň požádalo veřejnost o pomoc takto nemocným lidem.

Zlínská kardiologie má nové přístroje

Pacienti s nemocemi srdce ze Zlínského kraje již nebudou muset za ošetřením dojíždět do vybavenějších nemocnic do vzdálených měst. Díky novým přístrojům pořízeným z dotace Evropské unie bude moci zlínské Kardiovaskulární centrum vyšetřit a operovat více pacientů. Dotaci 51 milionů korun získala Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně z Evropského fondu pro regionální rozvoj na pořízení 22 přístrojů v celkové hodnotě téměř 60 milionů korun. Zbylá část nákladů bude uhrazena z krajského rozpočtu.

Přijďte si zdarma vyšetřit plíce!

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je vleklé onemocnění průdušek charakterizované omezeným průtokem vzduchu v průduškách v důsledku jejich zužování (tzv. bronchiální obstrukcí).

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Poruchy erekce nejsou tabu

Sexuální aktivity jsou důležitou součástí partnerského vztahu a předpokladem spokojeného a plnohodnotného života každého muže. Sexualita sehrává svou pozitivní roli až do stáří, přičemž neplatí, že by dosažením vyššího věku zcela vyhasínala, pouze se mírně modifikuje.

Sdružení mladých sklerotiků pořádá 15. května koncert

Radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví PhDr. Milan Pešák převzal záštitu nad hudební a edukační akcí občanského Sdružení mladých sklerotiků „... A TAKY dobrá párty", tedy nad koncertem na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Akce proběhne 15. května ve Žlutých lázních.

Nemocnice dostala monitory ke kontrole dechu miminek

Dvanáct monitorů, které jsou důležité pro kontrolu dechu novorozenců, dostalo ve středu od zástupců brněnské Nadace křižovatka novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Cena jednoho přístroje je 2900 korun a Nadace na ně získala finance od sponzorů.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Roztroušená skleróza se dá léčit i pomocí křesla

Speciální polohovatelné křeslo s nejnovějším typem infuzní pumpy pro pacienty s roztroušenou sklerózou mozkomíšní má od letošního září Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Moderní křeslo je umístěné v Centru pro diagnostiku a léčbu této nemoci v neurologickém oddělení.

Konzultace k očkování proti chřipce

Jistě to všichni známe - po krásných podzimních dnech, kdy příroda hýří záplavou barev a pod nohama šustí a krásně voní spadané listí, přichází nevlídná část roku s šedivou oblohou, sychravými a postupně se zkracujícími dny a výrazným poklesem venkovních teplot. Začíná se topit a v domácnostech, úřadech i školách se minimálně větrá. Taková změna počasí spolu s městským smogem je živnou půdou pro viry a virová onemocnění dýchacích cest, které se v tomto ročním období začínají šířit geometrickou řadou.

Ostravský hospic slouží dva roky

Dva roky slouží v Ostravě pacientům v závěru života Hospic sv. Lukáše. U této příležitosti je pro veřejnost připraven den otevřených dveří a vernisáž ve vestibulu tohoto zdravotnického zařízení s kapacitou 30 lůžek. Na podporu financování připravovaného rozšíření hospice o čtyři odlehčovací lůžka přispěje benefiční koncert za účasti Spirituál kvintetu, afrických bubeníků Mbunda Afrika a kvintetu Zuzany Lapčíkové.

V Baráčku je opět otevřeno

Od 7. září 2009 je opět zahájen provoz v Rodinném centru Baráček v Praze-Hrnčířích (www.rcbaracek.cz). V Baráčku je otevřena od pondělí do pátku hernička pro děti.

Epidemie tuberkulózy nehrozí

Všech 53 žáků 9. tříd ze ZŠ Jeremenkova, kteří přišli do styku se spolužákem nakaženým tuberkulózou, se podrobilo lékařským vyšetření s negativním výsledkem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Úspěšnost početí s přibývajícími lety klesá

Stále více žen oddaluje první těhotenství až ke čtyřicátému roku věku. Přitom úspěšnost početí s přibývajícími lety klesá. Stále více párů je proto nuceno při početí dítěte vyhledat lékařskou pomoc. Řada z nich se obrací také na zlínskou Kliniku reprodukční medicíny a gynekologie, v níž loni lékaři uskutečnili 825 cyklů umělého oplodnění.

Olomoucká nemocnice se zaměří na plicní nemoci

Několik stovek lidí z Olomouckého kraje bude v příštích dvou měsících osloveno v rámci zdravotnické akce, která má zvýšit včasný záchyt plicní onemocnění, na jejichž vzniku se podílí kouření. Jde o screeningový program, který koordinuje a přímo podporuje Světová zdravotnická organizací (WHO).

V Alternativě začíná výstava o canisterapii

Šířit osvětu o canisterapii, získat nové dobrovolníky a seznámit veřejnost s činností Canisterapeutického centra Zlín je cílem výstavy fotografií, kterou si zájemci mohou prohlédnout v termínu od 1. září do 20. září v prostorách Alternativy Zlín.

Katetrizační sál s robotem se osvědčil

Již tři měsíce slouží na Klinice kardiologie pražského IKEMu nový katetrizační sál, který rozšiřuje možnosti katetrizační léčby fibrilace síní. Sál je vybaven moderní robotickou technologií za 15 milionů korun, která byla na trh uvedena v loňském roce.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Zkontrolujte si mozek!

Máte často závratě? Přechodné poruchy zraku nebo hybnosti končetin? Pak pozor, tělo vás varuje, že se s centrálním orgánem těla, tedy s vaším mozkem, něco děje. Možná jde o cévní onemocnění mozku (CMP) a s ním si není radno zahrávat. Pokud se chcete dozvědět více, využijte v rámci kampaně 30 dnů pro prevenci a léčbu cévního onemocnění mozku Dny otevřených dveří ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Ve dnech 21. a 28. května se od 14 hod. v posluchárně neurologické kliniky uskuteční přednášky o příznacích CMP a o možnostech léčby. „Návštěvníky budeme informovat, jak si počínat, pokud příznaky zpozorují, a co dělat, aby se mozkové příhodě vyhnuli. Během odpoledne zájemcům ultrazvukově vyšetříme magistrální tepny mozku a umožníme konzultaci s nutriční terapeutkou o způsobech stravování. Každému změříme tlak krve a vysvětlíme, co které číslo znamená. Potřebné informace budou poskytovat as. MUDr. S. Klimošová a MUDr. D. Hlinovský,“ sdělila tisková mluvčí nemocnice Mgr. Martina Štanclová.                                                CO MUSÍTE VĚDĚT Jaké jsou první příznaky cévního onemocnění mozku (CMP) neboli mrtvice?   Náhle vzniklá slabost nebo porucha hybnosti a citu končetin na jedné straně těla nebo na polovině obličeje, porucha řeči nebo porozumění, porucha zraku – výpadek na jednom oku, výpadek poloviny zorného pole, dvojité vidění, porucha rovnováhy, závrať i pád. K příznakům krvácení do mozku či mozkových plen také patří krutá bolest hlavy.   Co následuje po prvních příznacích?   Neurologické obtíže jsou odrazem porušené funkce mozku, ať už v důsledku krvácení nebo, mnohem častěji, v důsledku uzávěru tepny, která přivádí krev do příslušné oblasti mozku. Někdy dojde k obnovení průtoku a mozková tkáň se během několika minut zotaví. Pokud uzávěr přetrvává déle, mozkové buňky začnou hynout v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku a glukózy. Neurologický deficit se pak stane trvalým a jedinou cestou k alespoň částečnému zlepšení je rehabilitace.   Pokud dojde k CMP, je určitě nejlepším řešením vyhledat ihned lékařskou péči. V jakém časovém limitu?   Vyhledat lékařskou pomoc je potřeba co nejdříve, účinnou léčbu – trombolýzu – je možné poskytnout jen v prvních 180 minutách, navíc až  po příslušných vyšetřeních. Později už riziko léčby může převážit nad jejím přínosem. I po třech hodinách jsme schopni intenzivní péčí ovlivnit další průběh cévní mozkové příhody, ale nemocný je v důsledku prodlevy ochuzen o možnost velmi účinné terapie. Nejhorším řešením je tedy situace, kdy se postižený člověk rozhodne čekat, že to snad samo přejde.   4. Čeká-li se na příjezd rychlé záchranné služby, jak má probíhat první pomoc? U nemocných postižených poruchou vědomí první pomoc spočívá v zajištění volných dýchacích cest, a pokud dojde k srdeční zástavě, i v zahájení laické resuscitace. U nemocných s poruchou hybnosti končetin je vhodná poloha vleže, opět s možností volného dýchání. Posádka sanitky, kterou přivoláme, ocení, když budeme schopni co nejpřesněji sdělit, kdy příznaky vznikly, s čím nemocný stoná a jaké užívá léky.   Lze CMP předcházet?   Jistě. Rizikové faktory CMP jsou stejné jako rizikové faktory srdečního infarktu. Základem je léčba hypertenze, nekuřáctví, péče o přiměřenou tělesnou váhu a dostatek pohybu.                                                                                                         Doc. MUDr. Otakar Keller, CSc., přednosta neurologie FTN