Počasí
Praha -1 °C Pondělí, 29. listopadu 2021, Svátek má Zina
Go to content

Antonín Kroča: Malování je pro mě boj

Malíř Antonín Kroča je nejvýraznější uměleckou osobností našeho regionu. Divokou expresivní malbou se proslavil nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Antonín Kroča. Zvětšit
Antonín Kroča.

Odkdy jste měl jasno, že chcete být malířem?
Maloval jsem odmala, asi jsem se s tím narodil. Ve škole jsem třeba pokreslil sešity z různých předmětů a učitelky si je pak nechávaly.

Byl někdo ve vaší rodině umělecky nadaný?
Náš rod pochází z jihu Moravy, od Starého Města. Jako první přišel do zdejšího regionu můj dědeček, pracoval v kopřivnické automobilce. Můj otec dělal autolakýrníka a působil jako živnostník. Z naší rodiny maloval jen strýc, který byl farářem. Zůstaly mi po něm olejové barvy.

Rodiče byli spíše zaměřeni na řemeslo. Nezrazovali vás proto od střední umělecké školy?  
Nikdy, protože věděli, co pro mě malování znamená. Hlásil jsem se na Střední uměleckoprůmyslovou školu do Uherského Hradiště. Jenže jako syna živnostníka mě nevzali. Rok jsem proto pracoval jako dělník ve Štramberku a za rok jsem se hlásil znovu. To už jsem si poupravil životopis tak, aby mě přijali. A na školu mě vzali.  Na akademii jsem se dostal hned napoprvé.

Už tehdy jste maloval expresivně?
Ano a nelíbilo se to třeba sochaři, národnímu umělci Karlu Lidickému. Prosazoval jiný styl, formy, realismus a chtěl mě v prvním ročníku podmínečně vyloučit. Naštěstí do toho zase neměl příliš co mluvit. Zastal se mě můj profesor Jan Smetana, který byl velkým estétem, přesto můj expresionistický styl chápal. 

Po studiích jste v Praze tvořil 15 let, Proč jste se vrátil?
Vrátil jsem se do svého rodiště, protože zde mám své kořeny a čerpám ve své tvorbě ze zdejšího prostředí, z lidí a přírody. Podobně čerpal Leoš Janáček inspiraci ve své hudbě. V Hukvaldech vznikly mé stěžejní obrazy Velká zabíjačka, Tetka honí kury, Tetka v kuchyni a další. Namaloval jsem v nich Lašsko v jeho podstatné podobě. V roce 1995 založila obec Hukvaldy Galerii Antonína Kroči v Rychalticích, kde tvořím a vystavuji své dílo. S obcí úspěšně spolupracuji a vážím si její podpory. Reprezentoval jsem Hukvaldy na mnoha velkých výstavách. Největší byly v letech 1997 a 2002 v pražském Mánesu, také třeba západočeské galerii v Plzni, v galerii umění v Liberci, ve slováckém muzeu v Uherském Hradišti, kde jsem se představil společně se synem, sochařem Antonínem. V roce 2005 jsem vystavoval s Miladou na výstavě Česká exprese v českém muzeu výtvarných umění v Praze. Naše obrazy visely na čelní zdi. Příštím rokem chystám ke svým pětašedesátým narozeninám výstavu v galerii SVU – Mánes pod názvem Diamant v Praze.

Jak vznikají obrazy z přírody. Uděláte si na místě skicu anebo obraz vzniká přímo v plenéru?
Ne, skicy nedělám. Na místě maluji celý obraz. Jinak to nejde, člověk by nezachytil atmosféru, to, jak na něj příroda působí. Jeden architekt mi říkal, že mi závidí, protože on je ve své práci svázaný. Musí rýsovat přesné čáry.

Podobně jste maloval i scény z hospod?
Malovat v hospodě nejde, jednalo se o velká plátna. Nasál jsem tam atmosféru, lidi, kteří tam byli, a pak vše přenesl do obrazů. Chodil jsem do hospod ještě 12 let poté, co jsem v roce 1990 úplně přestal pít. Po pravdě musím říct, že už to nebylo ono. V hospodě se špatně sedí u čaje. Takové vysedávání člověka nebaví. Proto jsem s malováním hospod skončil.

Proč jste tak najednou přestal pít alkohol?
Musel jsem, jinak bych zemřel. V roce 1990 jsem se dostal do deliria, tři dny jsem byl v bezvědomí, nefungoval mi mozek. Lékaři mi nedávali velkou šanci na přežití. Nakonec mi mozek naskočil. Dostal jsem se ale do situace, že by mě alkohol zabil. Proto jsem si už 21 let nedal ani pivo.

Od té doby jste také částečně změnil svůj styl.
Určitě. Je to vývoj. Dnes do obrazů více přenáším věci, které vidím a cítím, potlačil jsem skladbu. Malování je pro mne boj, je to ring, koncert. U portrétu se napojím na člověka, kterého maluji. Nezachycuji jeho podobu, ale to, jak jej vnímám, jak působí. Jdu do jeho podstaty, říkám, že jdu až do DNA. Na druhé straně mě to vše ohromně nabíjí. Proto mě malování tak ohromně baví.

A v té době jste namísto štětce začala používat prsty rukou?
Ano, od té doby. Začal jsem malbu zrychlovat, reagoval jsem na podněty. Dělal jsem rychlé tahy, štětcem to nejde stíhat, proto jsem začal malovat rukama. Ale štětec používám pořád, štětcem udělám stavbu motivu. 

Když se někdo chce nechat portrétovat, musí se dopředu domlouvat?
Nemusí, stačí, když za mnou přijede o víkendu do bývalé školy v Rychalticích, ve které mám ateliér. Ale je možné se domluvit i mimo víkendy. Telefon zájemci najdou na mých internetových stránkách www.antoninkroca.cz

Nechávají se portrétovat místní anebo jezdí za vámi lidé zdaleka?
Je to různé. Místní ode mne mají samozřejmě nějaké věci, ať portréty, krajiny nebo kytice. V poslední době přijíždějí lidé z celého regionu, měl jsem tady zájemce z Prahy a jezdí za mnou sběratel, který si ode mne koupil na 30 obrazů. Nedávno se u mne nechávala portrétovat turistka z Finska. Portrét si ode mne koupil i prezident Václav Klaus, když byl naposledy na Hukvaldech. Nakonec byl s portrétem spokojený, zaplatil a odnesl si jej.  Řekl mi, že je překvapený, jak jsem jej vystihl.

Uvidí návštěvníci ve vaší galerii také obrazy Milady Poliánové?
Mohou si prohlédnout její starší i novější věci, stejně jako sochy syna Antonína. V galerii v Rychalticích vystavuje své obrazy a kresby také Helena Sládková,  filosofka, básnířka a malířka, které letos vyšla prvotina Básně.

Baví vás portrétovat lidi?
Ohromně. Člověk si v ateliéru stoupne a ve mně začne všechno pulzovat. Napojím se na něj a pak nastává skutečný boj. Malba zobrazí vnitřek člověka, duchovno, člověčinu. Kdo se přijde portrétovat, musí si uvědomit, že nejsem fotograf. Ten nejde do hloubky, zatímco já to dokážu. A také si vážím lidí, kteří mají zájem o mé obrazy. Vím, že umění rozumí, že nechtějí nic povrchního, kýčovitého.   

Maloval jste někdy i města?
Ne, maluji přírodu a ne komíny. Prakticky vše, co dělá člověk, kazí přírodu.

Znáte výtvarníky z Frýdku-Místku?
Samozřejmě, znal jsem Elišku Servátkovou, která dělala zajímavé figurální motivy. Znám i krajinky Anděly Kocurkové a znám tvorbu Karla Lepíka.

Výtvarníky se stali i členové vaší rodiny. Jak vidíte jejich tvorbu?
Má partnerka Milada Poliánová tvoří od roku 1978. Její obrazy jsou plné života a prožitků. Několikrát vystavoval ve Frýdku-Místku, v Havířově, Ostravě, Olomouci, Šumperku a teď ji čeká velká výstava ve státní Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Beru to jako velké uznání její tvorby. V soukromé galerii může vystavovat každý, ale do státní galerie se dostanou skutečně jen ti nejlepší umělci. A syn Antonín se prosadil jako sochař. Snacha Jana je zase malířkou.

Vedl jste syna k výtvarnému umění?
Vůbec, i když musím říct, že děti už jako malé si kreslily v mém ateliéru. Jenže syn Antonín vystudoval policejní školu a chvíli se živil jako automechanik. Tvořit začal až ve svých dvaceti letech. Vypracoval se na jednoho z nejlepších sochařů u nás a možná v Evropě. Uznávají jej kunsthistorici i výtvarní kritikové. Umí portréty, v nichž pulzuje život, doslova zachycuje živou hmotu. A jeho objekty mají úžasnou sílu.   

Snažíte se tvorbu partnerky nebo syna ovlivňovat?  
Nikdy jsem jim do malování nebo sochaření nemluvil. Syn je samostatný jedinec, neradil jsem mu, k ničemu nenaváděl. Vzešlo to z něj samo. A ve své tvorbě jde dál, než já. To spíše já jsem zkažený proporcemi. 

Kam si jezdíte odpočinout na dovolenou? 
Na dovolenou nejezdím. Nepotřebuji odpočívat, největším odpočinkem je pro mě malování. To mě nabíjí energií. Malování je drogou. Už ve čtyři hodiny ráno musím být v ateliéru.

Přece nejste celý den v ateliéru.
Snažím se udržovat si fyzickou kondici. Prakticky každý den uběhnu nebo ujdu deset kilometrů. Vyrážím ráno do Palkovských Hůrek anebo k přehradě Lubina u Kopřivnice. Chodím na koncerty vážné hudby, na Janáčkovu filharmonii Ostrava. Tam mě mrzelo, že bývalý ředitel Peter Krajniaka chtěl propustit dirigenta Theodore Kuchara, kterého považuji za skvělého umělce. Dirigent přece nemá shánět kšefty, to je věc ředitele. Kuchar je přesto sháněl a Krajniak se jej chtěl zbavit. Nakonec to pro filharmonii dopadlo dobře, odešel Krajniak a dirigent Kuchar zůstal. A velký dojem ve mně zanechalo autorské čtení Ivana Magora Jirouse v létě loňského roku. Jeho básně jsou z života a to oceňuji. Bylo mi léto, když zemřel. Byl to vynikající básník.

Profil
Akademický malíř Antonín Kroča se narodil v roce 1947 v Hukvaldech-Dolním Sklenově. V letech 1963 až 1967 vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1967 až 1973 Akademii výtvarných umění v Praze Jeho profesory byli Jiří John a Jan Smetana. V roce 1995 založil v bývalé škole v Rychalticích svou galerii, kterou využívá také jako ateliér. Je členem Sdružení výtvarných umělců Mánes.  Uspořádal desítky výstav v naší republice i v zahraničí, k těm nejprestižnějším patřily výstavy ve Výstavní síni Mánes Praha, Národním technickém muzeu Praha, Domě umění Ostrava, Výstavní Síni V. Wünscheho Havířov, Západočeské galerii Plzeň, v Českém centru ve Varšavě. Jeho obrazy jsou např. ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie výtvarného umění Ostrava, Českém muzeu výtvarných umění v Praze, Galerii für moderne Kunststiller ve Vídni a v soukromých sbírkách po celém světě.

 

Podobné články


Předchozí články

Zlínský hejtman předal hasičům nové speciální kontejnery a čerpací sady

ZLÍN (MEDIAFAX) - Hasiči Zlínského kraje zahájili v úterý za přítomnosti zlínského hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) nový rok. Od hejtmana jsme dostali nové kontejnery, sady čerpacích souprav a speciá...

Šesti řidičům ve Zlínském kraji hrozí od začátku roku vězení kvůli alkoholu

ZLÍN (MEDIAFAX) - Až roční vězení hrozí ve Zlínském kraji šesti řidičům, kteří od začátku roku usedli za volant v podnapilém stavu. Agentuře Mediafax to v úterý řekla zlínská policejní mluvčí Jana Bar...

Zlínský hejtman Mišák obdržel Pamětní medaili Klubu výsadkových veteránů Holešov

ZLÍN (MEDIAFAX) - Pamětní medaili Klubu výsadkových veteránů Holešov obdržel hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD). Agenturu Mediafax o tom v úterý informovala mluvčí Zlínského kraje Gabriela...

Co se bude dít v roce 2012 v aquacentru Lagoon Letňany?

Lagoon Letňany myslí i na své nejmenší návštěvníky. Centrum pro ně připravilo pro rok 2012 spoustu zajímavých akcí.

Sedmý ročník závodů motokár je tady. Zaregistrujte se včas

Registrace do sedmého ročníku KartAreal Winter CUP 2012 jsou zahájeny, využijte počasí a kvalifikujte se do horních míst tabulky, ať jste blíž k výhře luxusního automobilu na víkend zdarma a spoustě d...

Zlínský kraj nezvykle obdaruje hned dvě první miminka roku 2012

ZLÍN (MEDIAFAX) - Hned dvě děti ze Zlínského kraje, které se jako první narodily v roce 2012, obdaruje zlínský hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). Jak sdělila agentuře Mediafax mluvčí Zlínského kraje Gabr...

Za "dálnici" do Frýdku-Místku se nadále platí

SJÍZDNOST SILNIC: Na několika místech Zlínského kraje padá déšť se sněhem

ZLÍN (MEDIAFAX) - Déšť se sněhem komplikuje ve středu ráno dopravu na mnoha místech ve Zlínském kraji. Agenturu Mediafax o tom informoval dispečer silničářů.

Případ školy Poetrie vyšetřují zlínští kriminalisté, rozhodlo brněnské státní zastupitelství

BRNO (MEDIAFAX) - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) již nepracuje na případu duchovního hnutí a zároveň školy Poetrie. Krajské státní zastupitelství v Brně případ útvaru odebralo kvůl...

Tři králové vyráží za charitou. Už dnes pojedou Prahou na velbloudech

Den před slavností Zjevení Páně, tedy sv. Tří králů, 5. ledna 2012, vyjde v 15.30 hodin z Arcibiskupského paláce průvod Tří králů na živých velbloudech.

Tři králové vyráží za charitou. Už dnes pojedou Prahou na velbloudech

Den před slavností Zjevení Páně, tedy sv. Tří králů, 5. ledna 2012, vyjde v 15.30 hodin z Arcibiskupského paláce průvod Tří králů na živých velbloudech.

V Moravské Ostravě se narodilo nejvíce Natálek a Honzíků

Zlínský úřad práce zvládl nápor handicapovaných, kteří přišli kvůli výzvě žádat o příspěvek

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zlínský úřad práce zaplavila ve středu vlna handicapovaných lidí, kteří přišli vzhledem k výzvě Národní rady osob se zdravotním postižením žádat o příspěvek na mobilitu. Vše jsme zvl...

Co se v lednu hraje v ostravském MInikinu?

Vyhodnocení soutěže o nejkrásnější vánoční strom

Vánoční strom z Frýdku-Místku se přílis nelíbil a skončil na 78. místě z 86 soutěžících měst.

Vyhodnocení soutěže o nejkrásnější vánoční strom

Ostravský vánoční strom skončil v soutěži na 59. místě z 86 soutěžících měst.

Tříkrálový průvod projde ve čtvrtek Místkem

Na koních vyrazí tři králové ve čtvrtek 5. ledna v čele průvodu, který zahájí tříkrálovuo sbírku ve Frýdku-Místku a okolí.

Průjezd svinovskými mosty je sveden do jednoho pruhu

Výstava 60 let zkušeností aneb Začalo to enháčkem

Praha hledá největší strašidlo

Skauti z Prahy 3 pořádají 7. ledna už tradiční závod Prahou plnou strašidel, který svou tradicí vrací až do roku 1983, takže se letos koná už jeho 28. ročník.

Praha hledá největší strašidlo

Skauti z Prahy 3 pořádají 7. ledna už tradiční závod Prahou plnou strašidel, který svou tradicí vrací až do roku 1983, takže se letos koná už jeho 28. ročník.

Soutěž o nejhezčí vánoční strom má své vítěze

Soutěže O nejhezčí vánoční strom měst a obcí 2011 se zúčastnilo celkem 86 registrovaných měst a 85 obcí. Nechyběl mezi nimi ani Zlín, který se nakonec umístil až na 69. místě.

Program akcí Domu knihy Librex Ostrava v lednu

Přehled lednových besed a výstav v ostravském Domě knihy Librex.

Věc Makropulos v Ostravě - opera i besedy

Školní sportovní týmy vyhrají vstupenky na olympiádu v Londýně

Australský hokejista Vítkovic Nathan Walker miluje svíčkovou

Hokejový útočník Nathan Walker se ve svých 17 letech probojoval do extraligového týmu Vítkovic. Hned ve svém prvním extraligovém zápase 9. října zápase si připsal asistenci, o týden později skóroval. ...

SJÍZDNOST SILNIC: Ve Zlínském kraji na mnoha místech sněží

ZLÍN (MEDIAFAX) - Dopravu ve Zlínském kraji komplikuje ve čtvrtek ráno sníh. Agenturu Mediafax o tom informoval dispečer silničářů.

Počet lidí nakažených chřipkou roste. Bojovat proti onemocnění lze pitím čaje

Přestože lidí nakažených chřipkou stále přibývá, o epidemii prozatím nejde. Tuzemsko se jí ale zřejmě ani letos nevyhne. „Kdy chřipková epidemie vypukne nelze zcela přesně určit, sezonní zvýšený počet...

Počet lidí nakažených chřipkou roste. Bojovat proti onemocnění lze pitím čaje

Přestože lidí nakažených chřipkou stále přibývá, o epidemii prozatím nejde. Tuzemsko se jí ale zřejmě ani letos nevyhne. „Kdy chřipková epidemie vypukne nelze zcela přesně určit, sezonní zvýšený počet...

Kdy proběhnou v Praze 2 zápisy do prvních tříd?

V jakých termínech mohou rodiče zapsat své děti do prvních tříd? podívejte se na přehled

Čtenáři fotografují místa Devítky

Jaká místa v Praze 9 se vám líbí nebo naopak nelíbí? Vyfotografujte je pro čtenáře příštího vydání měsíčníku Naše Praha 9. Fotografii s krátkým popiskem a svým jménem zašlete na e-mail petra.durcikova...

V Letňanech se bude zase stavět

Největší obchodní komplex v České republice, nákupní centrum Tesco v Letňanech, připravuje pátou fázi výstavby.

Praha 9 bude mít parkovací zóny. První budou ve Vysočanech

Obyvatelé Prahy 9 budou za parkování platit, městská část totiž na svém území plánuje zavést zóny placeného stání.

Letňany ovládne v březnu veletrh módy

Jaké budou módní trendy v roce 2012? Jaké líčení doporučují významné značky a jejich vizážisté? Jaký účes byste mohli vyzkoušet? Co s přicházejícím jarem se svou postavou a tváří, jaká se nabízejí vyl...

Vltava bude na Tři krále plná otužilců

V pravé poledne na Tři krále vyrazí otužilci do vod Vltavy, aby se na konci cesty osvěžili převoznickým punčem.

Seniorka zapálila v Ostravě rodinný dům

Prvním letošním miminkem je Daniela

Mladí kováři předváděli ukázky

Mladí kováři ze Střední odborné školy Frýdek-Místek se postarali o doprovodný program na výstavě v Sedlištích. .

Pod estakádou otevřeli McDonald´s

Frýdek-Místek se dočkal první provozovny McDonald´s.

Klára Papřoková zpívala na festivlau Souznění

Talentovaná zpěvačka Klára Papřoková se představila na galavečeru festivalu Souznění.

Volejbalisty Zlína posílil slovenský reprezentační nahrávač Sládeček

ZLÍN (MEDIAFAX) - Slovenský reprezentační nahrávač Michal Sládeček se po půl roce vrací do české extraligy, v níž bude do konce sezony oblékat dres Zlína. Na svých oficiálních internetových stránkách ...

Sociální dávky již nevyplácejí obvody

Poplatek za odpad je ve Frýdku-Místku 492 Kč

Půjčka přes autozastavárnu: peníze na ruku bez ztráty vozidla a bez omezování dlužníka

Zájem o krátkodobé půjčky stále stoupá a v čase vánočním tradičně vrcholí. Jak se ale vyhnout riziku neschopnosti splácet? Především pro podnikatele, kteří řeší aktuální cash flow, je rychlým řešením ...

Půjčka přes autozastavárnu: peníze na ruku bez ztráty vozidla a bez omezování dlužníka

Zájem o krátkodobé půjčky stále stoupá a v čase vánočním tradičně vrcholí. Jak se ale vyhnout riziku neschopnosti splácet? Především pro podnikatele, kteří řeší aktuální cash flow, je rychlým řešením ...

Běžci uzavřeli sezónu Předvánočním během

Sportovní výsledky z Frýdku-Místku

Lednový program Kina Art Ostrava

Lednový program Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě

Ostravská Komorní scéna Aréna v lednu

Následující články

Eva Urbanová se vrací do Ostravy

Ve Vršovicích rušili noční klid, poté napadli hlídku strážníků

Včera krátce před třetí hodinou ráno prováděla hlídka strážníků Městské policie Praha 10 kontrolní činnost v Orelské ulici, kde si všimla, dvou mužů a dvou žen, kteří hlasitě křičeli. Ženy po chvilce ...

Do přípravy fotbalistů Bohemians 1905 se zapojil záložník Abraham

Zkušený záložník Martin Abraham začal ve čtvrtek trénovat s prvoligovými fotbalisty Bohemians 1905. Pražský klub o tom informovali na svých oficiálních internetových stránkách.

Odstávka provozu sběrného místa na bioodpad

Pravidelná zimní odstávka provozu stabilního sběrného místa pro sběr bioodpadu v Praze 10 – Malešicích, v ulici Dřevčická, probíhá od pondělí 19.12. 2011 do 1.3. 2012.

Kam s vánočním stromkem v Praze 10?

Jak jsme již dříve avizovali nabízí město až do konce února možnost odvozu stromků z místa přistavení sběrných nádob na směsný (tzn. běžný domovní odpad). Stromky by u popelnic měly být odloženy nejlé...

Zlínské ředitelství silnic dostalo z Fondu solidarity EU téměř 10 milionů korun za povodňové škody

ZLÍN (MEDIAFAX) - Celkem 9,4 milionu korun dostalo Ředitelství silnic Zlínského kraje od Fondu solidarity EU na úhradu nákladů na odstraňování následků povodňových škod na silnicích II. a III. třídy z...

Zahynul chodec, který přebíhal Rudnou ulici

Bývalý ředitel Městské nemocnice Jan Zháněl se oběsil

Futsalisté Bohemians 1905 porazili své kolegy fotbalisty

Fotbalisté prvoligového celku Bohemians 1905 si zpestřili úvod zimní přípravy, když ve středu v hale na Jižním Městě podlehli svým kolegům z fustalového týmu 1:8. Informaci přinesly oficiální stránky ...

"Přestup" dlouhý dvě stanice tramvají: Milan Škoda z Bohemky do Slavie

Dvě stanice tramvají po Vršovické totiž dělí oba vršovické fotbalové kluby: Vedení prvoligového fotbalového celku Bohemians 1905 dnes odůvodnilo uvolnění útočníka Milana Škody na jarní hostování do ko...

Pijete vodu z kohoutku? Kvalita odpovídá předpisům, uklidňují vodohospodáři

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) se ohrazují proti spekulacím, že kvalita pitné vody z vodovodu je závadná. V celé Praze je voda nezávadná a odpovídá požadavkům vyhlášky ministerstva zdravotnictví,...

Beskydské sportovní tipy

Včasné vyšetření na mamografu může zachránit život

Program divadla Jiřího Myrona na leden 2012

Honorář Heleny Vondráčkové vyvolává emoce

SJÍZDNOST SILNIC: Na silnicích na Zlínsku je náledí

ZLÍN (MEDIAFAX) - Velkou opatrnost si v pátek ráno vyžadují všechny silnice na Zlínsku, kde je náledí. Agenturu Mediafax o tom informoval dispečer silničářů.

Oblíbená jména novorozeňat ve Frýdku-Místku jsou Eliška a Jakub

Mobilní sběrny ve Frýdku-Místku v lednu

Filmová představení v Nové scéně Vlast

Jihomoravští i zlínští hasiči vyjížděli kvůli počasí minimálně

BRNO (MEDIAFAX) - Hasiči Jihomoravského kraje nezaznamenali během noci a pátku zvýšený počet výjezdů s ohledem na počasí. Agentuře Mediafax to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Zastupitelé se hádali o třísettisícový honorář Heleny Vondráčkové

Je honorář 300 tisíc korun pro slavnou zpěvačku odpovídající nebo je příliš vysoký? Na toto téma se přeli zastupitelé Frýdku-Místku na svém prosincovéom zasedání.

Uklízečka ukradla provozovateli restaurace ve Zlíně okolo 60 tisíc korun

ZLÍN (MEDIAFAX) - Dva roky vězení hrozí jednačtyřicetileté ženě, která ve Zlíně okradla svého zaměstnavatele. Způsobila škodu téměř 60 tisíc korun, řekla v pátek agentuře Mediafax zlínská policejní ml...

Zloděj odvezl z firmy na Uherskohradišťsku 14 tun kovu za půl milionu korun

MÍKOVICE (MEDIAFAX) - Až pětileté vězení hrozí šestadvacetiletému muži, který ukradl z firmy v Míkovicích na Uherskohradišťsku celkem 14 tun kovových vaznic a nosníků. Jak sdělil v pátek agentuře Medi...

Na radnici ve Zlíně přišli Tři králové i s velbloudem

ZLÍN (MEDIAFAX) - Tři králové přišli v pátek ke zlínské radnici s dvouhrbým velbloudem. Chtěli jsme velblouda už v minulých letech, ale podařilo se nám to až letos, řekla Pavla Romaňáková z Charity Zl...

Své potíže s očima můžete vyřešit najednou u optika

Byt vyhořel na sídlišti ve Zlíně, plameny vyšlehly z televizoru

ZLÍN (MEDIAFAX) - Byt ve druhém patře činžovního domu vyhořel v pátek večer na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Plameny vyšlehly z televizoru, deset nájemníků včetně dětí uteklo před kouřem ven, informo...

Dálnice: padlo trestní oznámení

Některé chodníky se v Ostravě v zimě neudržují

Basketbalisté Frýdku-Místku jsou draví

Mladí basketbalisté z Frýdku-Místku hrají o body v oblastním přeboru.

Divadelní představení v Nové scéně Vlast

Přehled výstav ve Frýdku-Místku

Zábava v Domě kultury města Ostravy - program

Bytový architekt navrhne design pokojů

Prodali dluhy nájemníků Slezské Ostravy

Jonáš Czesany vystavuje v ostravské Fiducii

V Místku vznikají plesové šperky

Ivana Kiszová vytváří šperky pro letošní plesovou sezónu.

Dejte děti z Frýdku-Místku na… judo

Kino Polanka nad Odrou v lednu - program

Program Divadla Petra Bezruče a Divadla loutek

Štědroň a Lipus budou besedovat o Janáčkovi

Lamborghini prodané v Ostravě „vytáhne“ 350 km/h

Ostravský autosalon AR Cars představil superrychlý model Lamborghini Aventador. Automobil za 10 milionů korun již má svého majitele.

Zámek Napajedla má vlastní turistickou známku

NAPAJEDLA (MEDIAFAX) - Zámek Napajedla se zařadil na seznam míst, kde si lidé mohou zakoupit oficiální turistickou známku. Jak se agentura Mediafax dozvěděla od Petry Psotkové z napajedelského zámku, ...

Režisér zaskočil ve Zlíně v divadelním představení za zraněného herce

ZLÍN (MEDIAFAX) - Režisér Petr Veselý zachránil představení Brouka v hlavě, když zaskočil za zraněného herce Radoslava Šopíka. Ten si během představení zlomil prst na ruce a musel ihned do nemocnice, ...

Žena našla v bytě ve Zlíně krajtu královskou

ZLÍN (MEDIAFAX) - Městská policie zasahovala v bytě devětapadesátileté ženy ve Zlíně, která našla na toaletě hada. Plaz skončil v útulku, řekla v neděli agentuře Mediafax mluvčí zlínských strážníků Šá...

Vršovičtí hokejisté HC Slavia vyklepli na domácím ledě Brňany

Hokejisté pražské Slavie zvládli nedělní utkání 37. kola Tipsport extraligy a na svém ledě porazili brněnskou Kometu 6:2. Utkání trvalo přes tři hodiny kvůli řádění hostujících fanoušků, kteří ve druh...

V Moravském divadle v lednu končí dvě komedie

Hned dva tituly zmizí v lednu z repertoáru činohry Moravského divadla Olomouc. Shodou okolností jde o inscenace úspěšných komedií. Inscenace Jak je důležité míti Filipa se posledního uvedení dočkala 6...

Moravské divadlo potěší diváky. Ceny vstupného se nemění!

Zdražuje se skoro všude. Ne tak v Moravském divadle Olomouc. Zvýšení DPH a nárůst cen tepla, vody a elektřiny se sice odrazí i v nákladnějším provozu divadel, Moravské divadlo Olomouc má však pro své ...

Na ostravském hradě objevili úlomky keramiky

Výkon měsíce: Šachista Jiří Kočiščák vyhrál všechny partie

Jiřímu Kočiščákovi se na šachovém trunaji povedl husarský kousek - v turnaji vyhrál všechny své partie.

Mezi Místkem a Sviadnovem vyroste satelitní městečko

Pozemky pro 64 rodinných domů se letos začnou prodávat ve Sviadnově na samotné hranici katastrálního území Frýdku-Místku. V této lokalitě tak vznikne satelitní městečko.