Počasí
Praha 13 °C Úterý, 27. září 2022, Svátek má Jonáš
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Taťána Kuchařová: Běhám v Grébovce a poslouchám přírodu

Krátce před jejím objevením dozněly polední zvony, které mohly symbolicky zarámovat příchod královny. „Dneska jen o pět minut,“ omlouvala se spokojeným úsměvem svou přiznávanou nedochvilnost Miss World 2006 Taťána Kuchařová, když jsme se nedaleko Náměstí Míru setkali.
Taťána Kuchařová pomáhá seniorům, věnuje se modelingu, ale také točí reklamy, filmy - a také běhá. Zvětšit
Taťána Kuchařová pomáhá seniorům, věnuje se modelingu, ale také točí reklamy, filmy - a také běhá.

Bojíte se stárnutí?

Proč? Cítím, že nemám důvod. Vlastně obecně se snažím nebát ničeho. Tvrdím, že nejdůležitější je svoboda a svoboda volby. A to platí i o stárnutí.

To přece není o volbě, to je nevyhnutelnost. Stejně jako jsme každý byli dítětem, tak i všichni zestárneme.

Jenže to, jak budeme stárnout, záleží přece jen na každém z nás. Pokud se necháme vláčet problémy, které si stejně většinou sami přivoláváme, tak to asi, pravda, žádná radost nebude. Přitom neřešitelné starosti neexistují.

Opravdu?

Když máte starosti, zkuste si je podrobně rozepsat na papír. Většinou zjistíte, že to není nic tak strašného. Polovina jsou banality, s dalšími si poradíte… A hlavně – není důležitý jen cíl, ale cesta, která vás formuje, posouvá kupředu. Jednotlivá vítězství či odstraněné problémy jsou jen více či méně významné patníky na té cestě.

Iniciovala jste před více jak šesti lety založení nadace Krása pomoci nesoucí vaše jméno, a pomáháte starým lidem. Proč zrovna jim?

Vyrůstala jsem ve vícegeneračním prostředí s rodiči, prarodiči a praprarodiči. Nedovedu si představit, že by naše velká rodina neexistovala. Starší člověk je pro mě mentor, opora, studnice zkušeností a moudrosti. Je pro mě nepochopitelné, že se někdo může „zbavit“ starší generace prostě tím, že ji šoupne třeba ústavu nebo na ni nebere ohled a nezajímá se o jejich život. Vždyť jsme tu i díky nim. Je to naše minulost, paměť, krev, geny!

Proč si myslíte, že to tak je?

Doba je zaměřená na mladé, výkony a úspěch, i na to doplácejí ti nejbezbrannější, kromě dětí jsou to právě senioři. Společnost je necitlivě vytěsňuje na okraj, nebere na ně tolik ohled. Navíc kult rodiny se vytrácí.

Jakým způsobem pomáháte?

Podporujeme dlouhodobě 18 kvalitních a prověřených projektů po celé České republice, které pomáhají statisícům seniorů. Snažíme se, aby starý člověk nebyl sám, aby neměl pocit, že ho už nikdo nepotřebuje. Proto podporujeme projekty moderních sociálních služeb pro seniory jako osobní asistence, aby staří byli co nejdéle doma a nekončili předčasně v ústavní péči. Zaměřujeme se také na podporu pečovatelské služby a terénní pečovatelské služby, dobrovolnictví pro seniory. Je to významný projekt dobrovolníci pravidelně navštěvuji seniory a pomáhají jim v běžném denním režimu, dělají společníka, doprovodí je k lékaři, na nákup, úřad, pomáhají jim v domácnosti anebo aby měli společníka se kterým si mohu popovídat a neuzavírali se jen do sebe. 

Co seniorům nabízíte?

Nabízíme poradenství pro seniory a jejich rodiny zdarma a to díky našim dvěma novým Kontaktním místům pro seniory. Jedno v Praze 1, v Kotvě, a druhé ve Vojenské nemocnici v Praze 6. Přejeme si otevřít další po celé ČR. Víte kolik důchodců je například kvůli pověstným „Šmejdům“ v exekuci?

To je fakt… Důchodci jsou pro ně snadným terčem.

Proto jsme se také rozhodli do druhého dílu Fenomén Šmejdi vstoupit jako koproducenti. Klademe velký důraz na naši novou osvětovou kampaň – Zruš doživotí samoty, kde poukazujeme na jeden z největších problému starých lidí a to samoty, izolace, odtržení od okolního světa.

Jak byste krátce charakterizovala činnost nadace?

Respekt, důstojnost, dostupnost – dostupné moderní sociální služby pro seniory.

Jste žena mnoha zájmů a talentů. Kromě práce v nadaci, mezinárodním modelingu, tančení a natáčení jste se vrhla také na běhání. Spolupracujete s jednou e známou značkou a stala jste se ambasadorkou projektu „Mých 5 km.“ Kdy jste byla naposledy běhat?

Předevčírem. Proč se ptáte?

Byl jsem zvědav, jestli to nadšení z běhání nevyprchalo s absolvováním závodu na pět kilometrů počátkem září, ke kterému jste se zavázala…

Vůbec ne! Mě to opravdu natolik chytlo, že běhám nejen v Grébovce, nedaleko které bydlím, ale i třeba v Central Parku v New Yorku. A když jdu do fitka, tak si na začátku dám tři kiláčky na běhátku pro zahřátí.

Kolik jste uběhla nejvíc kilometrů?

Šest. Když jsem před půlrokem začínala, bolelo mě opravdu všechno, ale teď už je to v pohodě a nedovedu si představit, že bych si nešla zaběhat aspoň jednou týdně.

Běháte se sluchátky, jako spousta dalších běžců?

Jak kdy, záleží na momentální náladě. Pokud si je vezmu, pustím si Michaela Jacksona, Ray Charlese, nebo house music, prostě něco rytmického a dynamického. Ale protože často a ráda běhám ráno, tak si mnohdy raději poslechnu přírodu.

Takže v „tréninku“ pokračujete – poběžíte večerní Prahou i za rok?

Ráda bych. Ta letošní „pětka“ byla pro mě jak maratón… Ale měla jsem ohromnou radost, že jsem si o půldruhé minuty zlepšila osobák na třicet minut a třicet vteřin. Dva dny před startem jsem si totiž zkusila „pětku“ naplno na běhátku a zvládla jsem ji za dvaatřicet.

Vy jste opravdu běžela naplno a na běhátku 5 km dva dny před závodem? Proboha proč?

Chtěla jsem vědět, jak na tom jsem… Předtím jsem těch pět kilometrů zvládla několikrát za třicet sedm minut. Tak jsem to napálila… No, nikdo mi neřekl, že to je hloupost. Běhám sama podle sebe.

Takže kdyby bylo tělo odpočaté, pokořila byste už letos hranici 30 minut?

Uvidíme! Za rok to tak třeba bude!  (se smíchem)

Běháte, tancujete, cvičíte ve fitness, plavete… Byla jste už jako dítě takhle aktivní?

Vždycky! Jsem hyperaktivní člověk. Byl mi rok a já jsem si nechtěně poranila tvář, dodnes na ní mám jizvu, i když skoro není vidět. Jako holka z venkova jsem pořád lítala s partou po venku, lesích polích, kolikrát jsem měla rozedřená kolena…

Vltavou křtěná nejste, to je fakt. Narodila jste se v Trnavě, ale vyrůstala v Opočně, a to opravdu není velkoměsto…

(hrdě a s úsměvem) Má přes tři tisíce obyvatel a jeden z nejkrásnějších renesančních zámků u nás!

Pamatujete si, kdy jste poprvé zavítala do Prahy?

Bylo mi asi šest, stála jsem pod svatým Václavem, koukala dolů na náměstí a pamatuji se, jak jsem byla celá rozrušená a ohromená. Tolik lidí, takový provoz! A ještě mi utkvěl v paměti Karlův most.

Napadlo vás, že v Praze budete částečně také žít?

Praha mě od té doby lákala. A když jsem tu začala střídavě žít, pochopila jsem, že nemůžu být bez i bez přírody a venkova. Vždycky se asi budu ráda vracet i na venkov a na ostatní místa světa, která jsem si zamilovala. Miluji šum a energii NY, stejně jako klid, přírodu, zeleň venkova…

Proto chodíte do Grébovky?

Ano. Mám ráda celé Vinohrady, ale i Žižkov, Karlín…Václavák mi zrovna k srdci nepřirostl. Fascinují mě spíš taková tichá, zašitá místa. Nedávno jsem pro sebe objevila Nový svět nedaleko Pražského hradu. Fantazie!

Tak to máte v Praze spoustu míst k objevování.

Mám hrozně ráda staré domy, starou architekturu, místa, kde na mě dýchne atmosféra minulosti. Nejen u nás, kdekoliv – třeba na Velké Čínské zdi jsem měla to štěstí být hned několikrát.

Hodně cestujete. Cítíte se jako světoobčan?

Ano, jako obyvatel planety Země. Jsem taky především Češka a Evropanka. New York je pro mě nejevropštější americké město a tak se tam cítím dobře. Zato Los Angeles je typická Amerika, kde být dlouho nemusím. Nicméně Praha je opravdu unikát a miluju ji.

Objevujete Prahu pěšky? Nebo jezdíte tramvají?

Nemám problém jet i tramvají, ale bohužel můj čas je rozplánovaný na minuty, takže hodně jezdím autem nebo taxíkem. Když ale nespěchám, miluju procházky Prahou. Nedávno jsme si s přítelem pořídili retro skútr Vespa, stopětadvacítku. To je super romantika, kterou zbožňuji. Projet se k Petřínu, na Vyšehrad, někam do přírody, pak si udělat piknik na trávě…

Opět příroda.

Vždyť říkám, že bez ní nemůžu být. Jsem třeba vášnivá houbařka, troufnu si říct, že se v houbách i vyznám. Obecně mám ráda sezónní věci – jahody, jablka, v dětství jsme na venkově chodili na brigády sbírat brambory, řepu, s babičkou na šípky. To byla nádhera, když jsme  dovezli vlastní jablka do moštárny!

Několikrát jste vzpomněla babičku. Ta na vás měla asi velký vliv?

Pořád má! Je jí třiaosmdesát. V kuchyni je naprosto fenomenální! Píše kuchařku, dostanu ji prý věnem. Ručně psanou! Ona je pro mne v mnohém vzorem a inspirací. Přivedla mě i k zájmu o alternativní medicínu, o babské recepty. Co je staré přece vůbec nemusí být špatné!

Podělte se o babský recept třeba proti nachlazení…

Vemte 1-2 lžičky sušený zázvor, 2 kardamony, 2 hřebíčky, kousek skořice, stroužek česneku. Vařit 10 min ve vodě. Vypít teplé večer před spaním a ráno před snídaní na lačno. Nebo mám 1 sáček tymiánu, 20 dkg cukru, 250 ml vody. Pomalu vařit 20 minut. Nechat louhovat do vychladnutí, scedit a 5x denně lžičku. Taky pomáhá slivovice s medem a silná česnečka. Nebo čerstvý zázvor s medem a citronem. Zaručený úspěch!

Vy máte ráda historii, že?

Jsem staromilec, mým snem je bydlet někdy ve starém domě se staletou historií. Nebo koupím statek s velikou zahradou a zrenovuji ho tak, aby genius loci zůstal zachován. Miluju tradice a taky je dodržuju. Tradice jsou poklad a nemělo by se na ně zapomínat!

Jenže dějiny nejsou jen stavby, to je především duch doby.

Ano, samozřejmě. Velmi mě oslovují třicátá léta a vůbec přelom minulého století. Jsem fandou filmů s Oldřichem Novým, Adinou Mandlovou… Ta noblesa, galantnost, úcta k druhým, ale i móda mně fascinuje. Snažím se něco převzít.

Třeba nošení klobouků? I na naše setkání jste přišla v krásném černém klobouku klasického střihu.

Třeba. Já je nosím velice ráda.

Kým jste chtěla být jako dítě?

Profesionální tanečnicí (vypálí bez zaváhání). To se mi zčásti splnilo účastí v Star Dance, kde jsem se s Honzou Onderem dostala až do finále. A teď nacvičuji na mistrovství světa v latinskoamerických tancích, které bude první říjnovou sobotu v Ostravě. Nezávodím, je to předtančení. To je opravdu čest a bude to pro mě velký zážitek.

Čekal jsem, že řeknete modelkou…

Tou samozřejmě také (směje se). V deseti mě přihlásila moje učitelka na dětskou Miss, pro malé talentované děti. Tančila jsem scénický výrazový tanec a vyhrála. 

Takže to byl start vaší kariéry?

(Smích) To teda určitě! O rok později si mě všimnul fotograf Jadran Šetlík, udělal mi první profesionální set fotek. Kariéra modelky byla ale pořád ještě daleko, stále mě lákal sport a venkov víc, než modeling. Až když jsem v sedmnácti odjela na nějakou dobu do ciziny, konkrétně do Tokia, se ten výtah rozjel, a v osmnácti jsem se stala Miss ČR a o pět měsíců později Miss World. Kamarádi si mě dobírají, že jsem poslední česká korunovaná hlava od dob Habsburků. (směje se)

Najednou jste byla úspěšný a slavný člověk…

Kdo je úspěšný nese také velkou míru zodpovědnosti, to je nutno zdůraznit. Ten rok kralování byl krásný, ale šíleně náročný. Spousta povinností i krásných setkání. A charitativní projekty. Hodně mi otevřely oči. Takže je logické, že jsem v tom chtěla pokračovat i po předání žezla.

Začít běhat – rozjet vlastní nadaci – tlak po korunovaci Miss. Co bylo nejtěžší?

(dlouho přemýšlí) Asi tak nastejno. Nic nebylo tak těžké, abych to nezvládla. (směje se)

Platí tedy i pro vás heslo z projektu „Mých 5 km“ Co si dokážeš představit, to zvládneš udělat?

Naprosto.

Vy se velice ráda a často smějete. Dáváte najevo pozitivní emoce. I sport je hodně o emocích. Jenže na přehlídkovém molu se modelky moc často neusmívají…

Právě proto nemám přehlídky tolik ráda, tedy hlavně ty, kde nemohu být sama za sebe. Máte pravdu, většinou jsou přehlídky emočně strnulé. Pozornost se má soustředit na to, co máme na sobě. Focení, natáčení, hraní nebo tanec, zkrátka aktivity, kde mohu projevit emoce, mě baví nejvíc.

Zmínila jste herectví…  

Natáčela jsem klip pro Justina Timberlaka, což pro mě byl splněný sen a úžasný zážitek, mít možnost stát se jednou z hereček pro nový videoklip jednoho z nejlepších současných světových umělců a strávit s ním na place cely den a noc. Dalším velkým zážitkem bylo natáčení dokumentu s Michael Pailinem, který běžel v prime timu na BBC.

A co hrané filmy?

Objevila jsem se kromě mnoha reklam a kampaní také ve snímku The Big Meet nebo Clay Paula Donovana, který běžel v kanadské HBO, Tag series (anglicky), ve filmu Jiřího Menzela Donšajni, v seriálu Gympl nebo právě natáčeném filmu Správnej dres, kde ztvárňuji hlavní zmenšenou postavu. Moc se mi líbil scénář i postava hlavní hrdinky. Celý příběh je o boření mýtů a dogmat, které ve společnosti panují a velmi vtipně je vyvrací. 

Je z vašeho pohledu rozdíl točit film nebo reklamu?

Necítím rozdíl mezi modelkou a herečkou. Zkušenosti a talent jsou předpoklady pro obě profese.

Divadlo vás neláká?

Divadlo miluju jako divák. Zatím nemám tyto ambice. 

Poslední otázka – jak dlouho vám trvá líčení, než ráno vyrazíte do ulic?

Ve volném čase se vůbec nelíčím a nechávám pleť odpočinout. Anebo jen opravdu velmi jemně, takže za pět minut jsem připravená. Když se fotí nebo filmuje, trvá to kolem půl hodiny. 

Podobné články

Místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková: Nepřijde mi fér, že se jedná o nás bez nás!

Podle odhadů odborníků žije v hlavním městě přes 16 tisíc osob, které mají problémy s užíváním drog. Pomocnou ruku jim podávají tzv. kontaktní centra, kterých je v Praze ovšem málo. A zřízení dalších není jednoduché, zvláště když jejich umístění pražský magistrát dělá na „tajňačku“, jak potvrzuje místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).


Předchozí články

Z historie Sedmičky - Místodržitelský letohrádek dohlíží na Stromovku

Každý kdo se někdy procházel Stromovkou, si jistě všiml zámečku působivě umístěného nad prudkým svahem v jihozápadní části parku. Historie objektu souvisí s původní funkcí Stromovky. Ta dříve patřila ...

Minifestival pouličního divadla připomínající zašlou slávu Divadla v Kotcích

Divadlo V Kotcích patří neodmyslitelně k dějinám českého divadla, přestože dnes již budova, v níž se hrávalo, nestojí. Místo, kudy kráčely dějiny, se rozhodl na chvíli vzkřísit Filip Jan Zvolský minif...

Knihovna promítá film z festivalu Jeden svět

Nenechte si ujít filmový snímek Krev v mobilech, který divákům přiblíží, jak se žije a pracuje v Kongu.

Kritici označují nové stavební předpisy jako zmatečné

Od 1. října vstoupí v platnost předpisy, které mohou přinesou více problémů než užitku.

Zachraň jídlo chce upozornit na plýtvání v zemědělství. Chystá další happening

Skupina Zachraň jídlo, která loni v září uspořádala na Václavském náměstí Hostinu pro tisíc, opět upozorní na problematiku plýtvání jídlem. Tentokrát se bude soustředit na plýtvání v oblasti zemědělst...

Pracovníci mateřských škol se mohou vzdělávat v ekologické výchově

Sérii přednášek, týkajících se ekologické výchovy, připravil pro učitele mateřinek pražský magistrát. Pozvánku obdržely všechny mateřské školy na území hlavního města.

O krůček blíže k metru D? Přijďte se podívat na prezentaci

Pro všechny zájemce je na dnešní den připravena prezentace nové linky metra D. V Nuselské radnici. K nahlédnutí budou i vizualizace stanic.

Na zámku ve Frýdku se v pátek draží obrazy, grafiky a sochy

Olbram Zoubek, Martin Pawera, Karel Lepík, Ilja Hartinger, Josef Novický, Pavel Drda, Miloš Šimurda, Pavel Strnadel, Helena Schmuckerová. To je jen pár jmen výtvarníků, jejichž díla se bodu dražit. Vý...

V Sokolíku se koná v sobotu Bebešák

Prodejte to, co vám doma překáží.

Hokejový klub reaguje na špatný vstup do sezony, přišly změny

Vedení hokejového klubu HC PSG Zlín reaguje na mizerný vstup do sezony. Začal se změnami v hráčském kádru.

Baťovský areál ožije Dny řemesel

Ve dnech 3. a 4. října proběhne v bývalém baťovském areálu první ročník Dnů řemesel, který pořádá Kovárna VIVA společně s Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje a s dalšími místními firmami. Cí...

Anestezie v posledním čtvrtstoletí udělala skok, dnes se podává přesně na míru, je šetrnější a bezpečnější

Strach pacientů, kteří se připravují na diagnostický nebo operační výkon, se velmi často týká podání anestezie. Odborníci se ale shodují, že tyto obavy jsou zcela zbytečné a vycházejí z dávno překonan...

Memoriál JUDr. Františka Kohouta vyhrálo pražské družstvo!

Na parkovišti před letňanským obchodním centrem bylo pěkně živo! Konal se zde totiž Memoriál JUDr. Františka Kouhouta. Ten vyhrálo pražské záchranné mužstvo!

V Libni nepoteče voda

Kvůli plánovaným opravám, udržovacím a revizním pracem nepoteče v Libni voda. Kdy a kde?

Das Filmfest uvede v říjnu adaptace knižních bestsellerů

Festival německých filmů budou hostit od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas a od 20. do 23. října brněnská kina Scala a Art.

Sobotní výšlap na Parukářku

Na pochod s názvem Vyšlápněte si pro zdraví se můžete vydat v sobotu 4. října do parku Parukářka a symbolicky tak podpořit ženy s rakovinou prsu.

Pozvánka na Alpabzug

Se začínajícím podzimem Vás s radostí zveme na tradiční švýcarskou akci Alpabzug, spojenou s tímto ročním obdobím. Alpabzug je nejznámější horská slavnost ve Švýcarsku, při které se nazdobené krávy sv...

Dejte děti na… Experimentální archeologii

Na Praze 7 již mnoho let úspěšně funguje oddíl experimentální archeologie, který se jmenuje Mamuti. Jeho specifikem je specializace na pravěké kultury a experimentální archeologii.

Tip na víkend: Rodinný den v Milovicích opět spojí Park Mirakulum s Tankodromem

Několik tisícovek lidí navštíví pokaždé Rodinný den v Milovicích, při kterém Park Mirakulum vždy na začátku a na konci sezony spojí síly se sousedním Tankodromem. Tentokrát se brány obou areálů s celk...

Prolézačky, regulovatelný potok nebo vyhlídku - to vše můžete najít v novém parku ve Střešovicích

Nový park ve Střešovicích vznikl na staveništi tunelového komplexu Blanka. Dětem nabízí několik prolézaček a hrazd nebo třeba regulovatelný potok s mlýnkem a stavidly. Dospělým je k dispozici více než...

Vyřeší se po volbách největší problémy Václavského náměstí?

Auta a doprava obecně, hluk, kriminalita, to jsou podle Pražanů největší problémy Václavského náměstí. O jejich řešení a budoucnosti Václavského náměstí debatovali v úterý 30. září politici v rámci di...

Probíhá deratizace. Ohlaste potkany na úřad

V Praze 7 nyní probíhá plošná deratizace.

Tip na víkend: Poznejte svět handicapovaných

Až do 30. listopadu můžete na Výstavišti v Holešovicích navštívit svět unikátní zážitkové výstavy Naše cesta. Jejím cílem je přiblížit dětem i dospělým každodenní život lidí se zrakovým, sluchovým a t...

Nová midibusová linka 294 vyjede napříč Prahou 1

Od 6. října vyjede nová midibusová linka 294 propojující jednotlivé části Prahy 1, které byly dosud hůře dostupné pomocí veřejné dopravy .

DAMU uvede hru a koncert na téma sebevraždy

Divadlo DISK uvede ve čtvrtek 23. října 2014 premiéru inscenace Die Young! verze 01 o fenoménu generační sebevraždy. Na jejím vzniku se podílí studenti DAMU ze 4. ročníku katedry alternativního a lout...

Zastupitelé Prahy 10 schválili záchranu Ďolíčku

Výraznou většinou schválili ve čtvrtek 2. října zastupitelé Prahy 10 záchranu stadionu fotbalistů Bohemians 1905 - legendární Ďolíček.

O dalším možném referendu se rozhodne až po volbách

O dalším možném referendu se rozhodne nejdříve na zasedání obecního zastupitelstva, které vzejde z říjnových komunálních voleb.

Lukáš Rožnovský (TOP09): Snížíme daň z nemovitostí

Snížení daně z nemovitostí a snížení administrativy, která zatěžuje živnostníky, chce ve městě prosadit Lukáš Rožnovský.

Atletům patří druhé místo

V meznárodním utkání žactva v altetice se blýskli členové TJ Slezan Frýdek-Místek.

Šachisté přivezli mistrovské tituly

Beskydská šachová škola vychovala další mistry republiky.

Volejbalistky Sokolu Frýdek-Místek vybojovaly bronz

Starší žákyně volejbalového klubu Sokol Frýdek-Místek se zúčastnily 13. a 14. září již 30. ročníku Memoriálu Evžena Kučery v odbíjené starších žákyň v hale 6. základní školy v Místku.

Ruské uniformy na frýdeckém náměstí

Folklorní soubory se představily na náměstí ve Frýdku.

Seminář poradí, jak na dětskou zlobu

Jak reagovat, když má dítě záchvat vzteku?

Stavba hokejové haly Polárka finišuje

Sportovci začnou užívat halu během prosince.

Malíř Roman Bret vzpomíná na zaniklá zákoutí Frýdku a Místku

Výstavu kreseb a maleb starého Frýdku-Místku zahájí v neděli 5. října v Místku akademický malíř Roman Bret.

Ostravské ulice ožily Sousedskou slavností

Jednou ročně s epromění vybrané ulice v Ostravě v pěší zónu. Lidé si v nich užíjí zábavu.

Vzpěrač a sochař jsou čestnými občany Ostravy

Hans Zdražily a Stanislav Kolíbal se stali čestnými občany Ostravy.

Za ostravský tým bude hrát mistryně Evropy

Ostravský basketbalový tým posílí Španělka Cindy Lima.

Žadatelé o dotaci z Moravské Ostravy mají šanci

Kultura, sport, ekologie, volný čas a sociální práce. To jsou oblasti, na které poskytuje obvod Moravská Otrava a Přvoz dotace.

Lukostřelci z Mariánských Hor zářili na mistrovství

Medailovou smršť strhli ostravští lukostřelci na mistrovství České republiky konaném 13. až 14. září v Chebu.

Tip na víkend: Den Zlínského kraje

V sobotu 4. října se koná Den Zlínského kraje. Zájemci se mohou projet parním vlakem, lodí po řece Moravě nebo se zúčastnit programu v okolí budovy 21.

Pojmenujte vánoční strom, vyzývá radnice

Stromovous, Světluška, Radovánek, Jiskřička, Jehlička, Mašlička a Rolnička, Snílek. Tak se v minulých letech jmenovaly olomoucké vánoční stromy. Chcete se do vymýšlení jména letos zapojit i vy? Máte o...

Přijdete do Grébovky na šneky nebo žabí stehýnka? Nebo na francouzské víno?

Od pátku odpoledne do neděle proběhne ve vršovicko-vinohradské Grébovce unikátní degustace delikates, vína, nápojů a kultury na jednom místě, uprostřed jednoho z nejkrásnějších pražských parků. Vstup ...

Přijďte pomoc s úklidem a zbavte Horní Počernice špíny!

Také se vám nelíbí prostředí, ve kterém žijete? Nyní s tím můžete něco udělat! V Horních Počernicích se půjde zítra uklízet. Přidat se můžete i vy!

Krajta se plazila po chodbě činžáku na Praze 9!

Dovedete si představit, že byste šli domů a na chodbě vás překvapil obrovský had? Přesně tohle se stalo v jednom činžovní domě v Hloubětíně! Zvíře bylo odchyceno a odvezeno do útulku, aniž by komukoli...

Odchytová služba má dvě nová auta

Odchytová služba pražské městské policie za půl roku odchytila více než tisíc psů, tři sta koček a sto třicet jiných druhů zvířat, včetně exotických hadů a pavouků. Nyní má k tomuto účelu dvě nová voz...

Pivní festival se blíží

Od 10. do 12. října můžete přijít do Galerie Harfa ochutnávat různé druhy piv. Po celý víkend na vás čeká i Bubenická show a v sobotu 11. října od 16.00 můžete vyslechnout jedinečn...

V jakých restauracích Prahy 2 si nezapálíte

Připravili jsme pro vás seznam vybraných restaurací, kaváren a vináren v druhé městské části, které jsou určené pro nekuřáky.

O ulicích Sedmičky - Milady Horákové

Denně po nich kráčíme a přitom ani často nevíme po kom nebo po čem jsou pojmenovány. Řeč je tu o názvech ulic, ve kterých bydlíme, pracujeme či chodíme za nákupy a zábavou. Na stránkách našeho týdeník...

Seniorům se otevřou špičková závodiště

Senioři budou mít možnost si protáhnout svaly a klouby na sportovištích Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a to v rámci Mezinárodního dne seniorů už 7. října.

Následující články

Flamenkový flashmob Sevilla proběhne v neděli na Hradčanském náměstí

V neděli 5.října ve 12 hodin proběhne v Praze na Hradčanském náměstí flamenkový flasmob – tedy ve stejný den a čas jako v Seville na La Plaza Nueva. Tento nápad vznikl v roce 2012 v rámci flamenkového...

Odchytová služba Městské policie hl. m. Prahy má dvě nová vozidla

Dvě zbrusu nová speciální vozidla má od začátku října k dispozici Odchytová služba Městské policie Praha. Vozidla jsou proti těm stávajícím vybavena více kotci pro opuštěná a toulavá zvířata, a navíc ...

Na kole po Kampě ohleduplně

Iniciativy Cyklisté sobě, Auto*Mat a Kulturní centrum Kampa uspořádaly happening, při kterém poděkovaly lidem na kole za ohleduplnou jízdu parkem. Na Kampě byla po měsíc a půl trvajícím zákazu zkušebn...

Struny podzimu začínají v pondělí 6. října koncertem Marizy

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu v pondělí 6. října ve Státní opeře slavnostně otevře královna portugalského fada Mariza. Hvězda, díky níž si fado z Pyrenejského poloostrova podmanilo celý ...

První výhra pro hokejový Zlín. Tři body zařídili střelec Vlach a gólman Štůrala

Hokejisté HC PSG Zlín vyhráli v zápase 8. kola Tipsport extraligy na domácím ledě nad Spartou 1:0 a získali po předchozích šesti porážkách premiérové body v nové sezoně.

Návštěvníci Ekopouti si užívalí atrakcí

Mezinárodní filmový festival Ekofilm pomalu doplouvá ke svému závěru. Hlavní doprovodná akce – Ekopouť, se konala v sobotu v Ostravě-Porubě. Bavila malé i velké návštěvníky, kterých i přes nepřízeň po...

Chcete vidět nové stanice metra A? Dnes máte možnost

Dnes 4. října máte možnost prohlédnout si nové, ještě nezprovozněné stanice metra na trase A - Nádraží Veleslavín a Nemocnice Motol. V rámci tohoto Dne otevřených dveří si budete moct prohlédnout i tu...

Hmyzí hotel na zahradě Školky K2

Na zahradě Školky K2 "vyrostl" hmyzí hotel. Podívejte se, jak si děti, které se na stavbě významnou měrou podílely, užily čtvrteční odpoledne (2.. října), kdy se slavnostně "otevíral". Hmyz, který by ...

Dá se pronajmout nájemní byt?

Obecní nebo družstevní byt se dá pronajmout. Ale jen za určitých podmínek.

Reynkovo a Chagallovo dílo přilákalo více jak 56 tisíc návštěvníků

Výstavu díla Bohuslava Reynka a Marca Chagalla po dobu jejího trvání, od 16. dubna do 20. září 2014, vidělo ve Valdštejnské jízdárně více jak 56 tisíc návštěvníků.

Představení St. Petěrburského baletního souboru Efiman Ballet

Taneční představení Rodin uvede Eifman Ballet ve Státní opeře 18. a 19. října. Představení sklízí mimořádný úspěch a vzbuzuje nadšení diváků i kritiky po celém světě.

Vítězem Ekofilmu je německý snímek Stopy války

Celkem 11 filmů bylo oceněno na jubilejním 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm v Ostravě.

Středisko osobní hygieny slouží seniorům a tělesně postiženýnm

Senioři a tělesně postižení, kteří nemají vlastní koupelnu, mohou využívat služby Střediska osobní hygieny v Místku.

Studenti architektury navrhnou, jak využít textilní budovy ve Frýdku

Zbourání budovy přádelny Slezanu u frýdeckého nádraží vyvolal diskuzi o dalším využití textilních budov ve Frýdku-Místku.

Spotřebitelé získají zdarma rady

Koupili jste nepotřebný předmět nebo máte problémy s reklamací? Obraťte se na Sdružení obrany spotřebitelů. Výjezdní poradna je jednou měsíčně v Místku.

Rekordní RunTour rozběhla Prahu

Téměř dva tisíce dospělých závodníků, několik stovek dětí a dokonale rozběhaný park Ladronka, takový byl závěrečný díl 3. ročníku RunTour.

Divadelní hit Generálka s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Holubem připravuje Divadlo Na Jezerce

Známá česká komedie Jiřího Hubače Generálka se zkouší v Divadle Na Jezerce. Režie a úpravy textu se ujal zkušený divadelník Radek Balaš, který před dvěma lety na Jezerce inscenoval úspěšný muzikál Já,...

Lesem ke hvězdám šlo bezmála 500 dětí

Každoroční akce "Lesem ke hvězdám" měla tentokrát nebývalý úspěch. Opéci si buřty a vzdělávací procházku si tentokrát nenechalo ujít rekordních 471 dětí.

Na Čakovické posvícení zavítal i Fredie a Michael!

Čakovické posvícení mívá tradičně nějaké zaměření a podtitul. Tentokrát to bylo Cesta kolem světa nutno přiznat, že jej organizátoři zcela naplnili!

Přispějte oblečením na charitu!

Máte doma spoustu oblečení, které vám jen zabírají místo ve skříni? Chtěli byste si zde udělat třeba místo na nové, nebo byste chtěli spáchat dobrý skutek? Pak se můžete zúčastnit sbírky oblečení na c...

Chcete výpravnou knihu o Praze 10? Prvních několik set lidí ji obdrží zdarma

Kde? Ve znovuotevřené Trmalově vile. Pokud jste od prázdnin šli kolem Trmalovy vily ve Strašnicích, asi jste si všimli, že se tam čile pracovalo. „ Vlastník vily - Praha 10 - totiž objednala nezbytné ...

Vlastivědné muzeum vystavuje „smrtící pasti“ - masožravé rostliny z celého světa

Až do poloviny listopadu se mohou návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci osobně seznámit se zástupci masožravých rostlin celého světa na unikátní výstavě, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou...

Tým HC PSG Zlín po výhře doma nad Spartou prohrál v Plzni

Hokejisté PSG Zlín prohráli v zápase 9. kola Tipsport extraligy na ledě týmu HC Škoda Plzeň 2:5. Indiáni byli téměř po celý zápas lepším týmem, brzy vedli o tři branky a vedení si již utéct nenechali.

Nová věc vystavuje v Mlejnu

Galerie Mlejn uvádí tvorbu výtvarného spolku Nová věc, který tvoří čtyři renomovaní autoři. Vernisáže se však zúčastnili jen tři.

Kde se zbavíte odpadu

Ostravské obvody přistavují pravidelě velkobjemové kontejnery, v nichž se občané mohou zdarma zbavit většího odpadu.

Přestavba stacionáře Čmeláček finišuje

Postiženým dětem a jejich rodičům pomůže denní stacionář Čmeláček v Paskově.

Kniha měsíce: Karel Vůjtek - Hlasité nebe

Ostravský básník Karel Vůjtek vydal novou sbírku.

Říjnový program PLATO - platformy pro současné umění

Výstava a prohlídky v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích.

Koncerty ve Frýdku-Místiu

Program na říjen a listopad 2014

Říjnová divadelní představení ve Frýdku-Místku

Program divadel na říjen 2014

Přehled filmů v Kině Vlast v říjnu 2014

Jaké filmy se promítají v říjnu ve Vlasti?

ING rozesměje diváky v Čtyřlístku

Komedie v Divadle Čtyřlístek ve Frýdku.

Hudba klasiků rozezní Rytířský sál

Akce vMuzeu Beskyd ve Frýdku.

Jan Spálený zahraje ve Vlasti

Koncert v Nové scéně Vlast v Místku.

Zámek zve na večerní prohlídku

Večerní prohlídka frýdeckého zámku.

Jaromír Polášek přednáší o historii i turistice

Přednášky Jaromíra Poláška v Zeleném domě ve Frýdku.

Pfeiffer rozezní Vodnářský zvon

Akce na frýdeckém zámku.

Partička pobaví dvakrát

Zábava v místeckém Kině Petra Bezruče.

Milan Oboda vystavuje U Staré Herty plastiky

Minigalerie U Staré Herty začíná. První akcí je výstava Milana Obody.

Britský umělec otevře galerii v Místku

David John Lloyd zahájí provoz nové galerie na místekcém náměstí.

Turisty čeká pochod kolem Hukvald

33. ročník turistického pochodu.

Průvodce provede městem zájemci o historii

Vycházky s průvodcem Frýdkem a Místkem se konají v sobotu 18. října.

Koláče se budou péct v sobotu

Středisko volného času Klíč naučí péct koláče.

Každý si vyrobí dekorace z proutí

Akce Centra maminek Broučci z Místku.

Výprava za horskou službou

Děti z Frýdku-Místku se vydají do Frýdlantu za horskou službou.

Odběratelé zeleniny pomáhají zdravotně postiženým

Handicap-chráněná dílna zaměstnává zdravotně postižené. Ti najdou šest nových míst i v zrekonstruované Plackárně v Místku.

Seminář poradí, jak na dětskou zlobu

Odborníci poradí maminkám v Místku 14. října.

Říjnový minibazar v Místku

Proděj dětského oblečení, hraček, kočárků a sportovních potřeb.

Farmářšké trhy na místeckém náměstí

Beskydské farmářské trhy - termíny v říjnu.

Adra pořádá charitativní módní přehlídku

Módní přehlídka Adry 30. října.

Články abecedně vzestupné

Tantrické cvičení Mohendžodáro na Vyšehradě

Tantrické cvičení pro krásu ženy přímo v srdci české historie začne 31. ledna.

Tapeta místo orloje vydrží rok

Kalendárium, které je namalované na měděném kruhovém plechu zmizelo na rok ze Staroměstského orloje. Nahradí ho nové kalendárium, který bude přesnou replikou toho, které namaloval v 19. století Josef ...

Tapír Toby slaví první narozeniny. přijdete na party?

Ve čtvrtek 19. května přijďte popřát do pražské zoo vše nejlepší Tobymu, samečkovi tapíra jihoamerického, k jeho prvním narozeninám! Schválně, jestli ho ještě dokážete rozeznat od jeho rodičů.

Tara Fuki koncertují v Rytířském sále

Tasil zbraň, aby byl první na pumpě

Tasili nože a pobodali se

Tata Bojs nechají diváky šlápnout do pedálů. Aero oslaví dvacetiny cyklokoncertem

Kino Aero slaví na počátku února dvacet let své existence. U této příležitosti připravilo na pondělí 5. února cyklokoncert skupiny Tata Bojs. Ten bude realizován ve spojení se společností Nano Energie...

Tata Bojs s novým albem exkluzivně v Olomouci

Olomouc se zařadila mezi čtyři česká města, do nichž zajíždí představit nové album „smetana" stálice domácí rockové scény Tata Bojs. Tentokrát ale rockeři trochu ztlumí zvuk, vypnou elektroniku a míst...

Táta pracuje na kriminálce! Mladíci vyhrožovali na Václaváku strážníkům

Na podivné chování mladých mužů upozornil městskou policii v sobotu kolem půl druhé ráno kolemjdoucí na Václavském náměstí. Specialista z dohledového centra začal chování dvou mužů okamžitě monitorova...

Taťána Kocembová přišla kvůli politice o olympiádu

Ostravská běžkyně Taťána Kocembová-Netoličková získala největší úspěchy na čtyřsetmetrové trati. V roce 1982 vybojovala na mistrovství Evropy bronzovou medaili, ze slavného mistrovství světa v Helsink...

Články abecedně sestupně

Taxikáře z Frýdku-Místku čekají zkoušky

Taxikář, který při nehodě v Praze 10 zranil dvě policistky, se dopustil pouze přestupku

Pražská policie ukončila vyšetřování únorové dopravní nehody u Lanového mostu v Praze, při které nepozorný řidič taxislužby narazil do policejního vozu a zranil dvě policistky vyšetřující jinou nehodu...

Taxikář uzamkl klientku v autě, chtěl si tak vymoct vysokou cenu za přepravu

Další případ nepoctivého řidiče taxislužby řešili pražští strážníci ze skupiny TAXI. Pár turistů se svezl z Rytířské ulice ke svému hotelu u Jiráskova náměstí. Taxikář za cestu dlouhou necelé dva kilo...

Taxikář obtěžoval dívku a při jízdě masturboval

Taxikář měl smůlu. Nedostal peníze a boural

Taxikář jezdil se zákazem řízení. Hrozí dva roky vězení

V noci na úterý prováděli policisté z jedničky dohled nad silničním provozem v ulici Evropská v Praze 6. Službu vykonávali pomocí vozidla skrytého dohledu, tedy v tomto případě Octavií v civilním prov...

Tatrovka zavadila o traverzu mostu, která spadla na silnici

Tatran Střešovice po třech letech slavil titul

Po strhující Superfinále před více jak 11 tisíci diváky mohlo florbalové mužstvo Tatran Střešovice oslavit 16. titul Mistra ČR. vítězství 7:6 v samostatných nájezdech po nekonečném prodloužení.

Tatran Střešovice jde do play-off

Tým ze Střešovic se vrací vyzvat Ostravu doma.

Tatra Smíchov pořádá ragbyový turnaj mládeže