Projekt Nezapomeňme 80 připomene hrdiny druhé světové války a vyzve k obraně svobody i solidarity s Ukrajinou. Vyvrcholením celorepublikových akcí bude 8. května celodenní program na Václavském náměstí v Praze – s koncerty, výstavami, výjimečnými hosty a strhující multimediální instalací.
Areál Žluté lázně se proměnil ve vánoční park s názvem Světla vyprávějí… Téměř 400 tisíc úsporných led diodových žárovek na 311 světelných instalacích nabízí úchvatnou podívanou. Výstava je otevřená do ledna každý den od 16.00 do 20.00 hodin, vstupenky je možné koupit i online.
Podle spolku Sanctus Castulus po několika měsících příprav ve zvonařské dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku odlili velký zvon o hmotnosti 9801 kilogramů. Zvon #9801 a stejnojmenná iniciativa připomínají zvony zrekvírované během druhé světové války.
Projekt Zvon #9801, který připomíná hlas tisíců českých zvonů umlčených za druhé světové války, vstupuje do další fáze. Ve zvonařské dílně Grassmayr v Innsbrucku zhotovili takzvaný falešný zvon, který slouží jako základ pro zvonovou formu. Poprvé lze v reálné velikosti vidět podobu budoucího mohutného zvonu o váze 9801 kilogramů.
Z Protektorátu Čechy a Morava zmizelo za druhé světové války 9 801 zvonů, které byly přetaveny na zbraně. Iniciativa Zvon #9801 chce historickou událost připomenout nově odlitým zvonem, jehož výrobu má podpořit veřejná sbírka.
Televize ani DVD už vás nebaví a procházet se setmělou a mrazivou Prahou vás rovněž neláká? Pak raději usedněte do hlediště Hudebního divadla Karlín a zabroukejte si známé hity, které vám precizně naservírují muzikály Čas růži a Rebelové.
Hudbou, hlasy, pamětí i jinakostí. Tím vším ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se od 21. do 25. června promění v alternativní kulturní scénu. „Bubenský slunovrat“ nabídne publiku koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl.
Neklidná doba je časem pro hledání jistot, těmi jsou naše tradice. A k nim patří i Velikonoce. Prapůvodně svátky jara, v dobách historických (asi před 3,5 tisíci lety) začali Židé slavit Pesach, svátek, který oslavuje osvobození židovského národa z egyptského otroctví. A před dvěma tisíci lety Velikonoce staly připomínkou Kristovy smrti a zmrtvýchvstání.
K připomínkám Dne veteránů se dnes v úterý 11. listopadu připojila i Olomouc. „Je to celosvětová tradice, v některých státech, jako třeba ve Francii, dokonce mají 11. listopad jako státní svátek,“ říká Alois Kadlčík, správce posádky Olomouc. Na nesčetném množství míst v Evropě i v zámoří se v 11 hodin rozezněly zvony a proběhly pietní vzpomínkové obřady.
Krátce před jejím objevením dozněly polední zvony, které mohly symbolicky zarámovat příchod královny. „Dneska jen o pět minut,“ omlouvala se spokojeným úsměvem svou přiznávanou nedochvilnost Miss World 2006 Taťána Kuchařová, když jsme se nedaleko Náměstí Míru setkali.
Oslavy Dnů evropského dědictví, které každoročně v mnoha městech otevírají architektonické, archeologické a sakrální památky, muzea, galerie, knihovny, a další, mnohdy běžně nepřístupné prostory, připadnou letos na 3. až 7. září. Olomouc rozhodně nezůstane pozadu a i letos nabídne řadu novinek.
Ve dnech 24. až 26.7.2014 pořádá agentura Millennium Travel již osmý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů Pražské folklorní dny.
Úspěšný projekt Otevřené brány pokračuje v Luhačovicích i v letošním roce. Od 1. Května do 30. září 2012 nabídne zdarma prohlídky kostela Svaté Rodiny s průvodcem a nově bude zpřístupněna také kaple Svatého Josefa.
Památka: Husův sbor na Vinohradech Dykova 51/1, Vinohrady www.hs-vinohrady.cz/ Funkcionalistická stavba od Pavla Janáka z roku 1932. Třídílná stavba se skládá z modlitebny, věže a obytného domu. Sálová modlitebna s freskami, skeletová otevřená věž s točitým schodištěm. Divadelní sál přestavěn 1940 na naše největší kolumbárium. Z areálu vysílal rozhlas během Pražského povstání. Památka běžně přístupná veřejnosti. otevřeno Modlitebna ne 8.30-12.00, kolumbárium IV.-X. st, pá, so 9.00-17.00, XI.-III. 9.00-15.00, celoročně ne 8.30-12.00 hod. Ve dnech EHD 2011 otevřeno: 10.9.2011 12.00 - 16.00 hod. 11.9.2011 10.00 - 16.00 hod. Vstupné: zdarma Kontaktní osoba zodpovědná za otevření památky v době konání EHD: Daniel Majer, tel.: 222 519 677 Bezbariérový přístup: ano - celý objekt
Českéhý sva ledního hokeje uspořádá pietní akt k uctění památky reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka tuto neděli od 15:00 do 15:30 hodin na Staroměstském náměstí po dohodě s rodinami. Při krátkém smutečním ceremoniálu památku zesnulých uctí prezident svazu Tomáš Král a arcibiskup pražský a primas český Mons. Dominik Duka. Pietní akt bude přenášet přímým přenosem Česká televize.
V pátek a v sobotu 1. a 2. července se na Staroměstském náměstí, Petříně a dokonce i na Vltavě odehraje již třetí ročník Oslav Prahy. Vedle bohatého hudebního a divadelního programu jsou součástí festivalu i diskuse s předními českými vědci, zlevněné vstupy do muzeí a památek anebo gurmánské staroměstské hody.
Nedělní bohoslužba v Husově sboru v Dykově ulici na pražských Vinohradech byla spojená s požehnáním tří nových zvonů. Na jeden z nich přispěla Praha 10 částkou 350 tisíc korun. "Jsem rád, že se postupně daří v Praze 10 pozvedávat tradiční hodnoty a opravovat místa, která si to kulturně, architektonicky a historicky zaslouží," dodal starosta Milan Richter.
Celkem 86 chrámů budou moci Pražané navštívit v průběhu páteční akce s názvem Noc kostelů, která se letos uskuteční už potřetí. S podrobnostmi seznámil v úterý jeden z organizátorů Miloš Szabo. Šest z nich je v městské části Praha 10. Jaké to jsou?
Vyzvánění kostelních zvonů zahájí v pátek 27. května mimořádnou kulturní a společenskou událost Noc kostelů. Do této nadnárodní akce se letos v kraji zapojí více než osmdesát kostelů a modliteben čtyř křesťanských církví.
V posledním desetiletí se podařilo opravit exteriéry Husova sboru v Dykově ulici v Praze 10 včetně interiérů kostela a kolumbária, a to s pomocí grantů magistrátu, z fondů památkové péče a radnice Městské části Praha 10. V roce 2009 byla rekonstrukce zakončena opravou kalicha na věži. Co ale dosud chybělo, byly zvony – od května tomu bude jinak. Zvon darovaný Prahou 10 nese jméno Naděje.
Celosvětové význačná funkcionalistická i národní památka – Husův sbor na Vinohradech v Praze 10 se po více než 80 letech dočká svých třech zvonů. Těmi měly totiž být osazeny horní patra věže podle původního návrhu architekta Pavla Janáka z konce dvacátých let minulého století. „Praha 10 věnuje na zakoupení třetího, největšího zvonu celkem 350 tisíc korun,“ vysvětlil starosta Vladislav Lipovský po zasedání zastupitelstva této pražské městské části, které dar na návrh městské rady schválilo.
Již tradičně se v neděli 1. listopadu v 18 hodin na deset minut rozezní zvony olomouckých chrámů, aby uctily památku zesnulých. Letos poprvé při této příležitosti zazní také největší zvon chrámu sv. Michala nesoucí jméno Panna Maria.
V pořadí čtvrtý a poslední zvon pro chrám sv. Michala se poprvé představí veřejnosti v pátek 17. července ve 13 hodin na olomouckém Horním náměstí. Zvon Panna Maria o úctyhodných rozměrech a váze 2700 kg bude před radnicí vystavený až do 15. srpna.
Až do konce září budou mít návštěvníci Olomouce možnost zazvonit si na Svatého Michala. Třetí ze čtveřice zvonů pro stejnojmenný olomoucký kostel je dočasně umístěn na Horním náměstí u vchodu do radnice.
Sotva dnes odezněly polední zvony, utvořily se v okrajové části Frýdku-Místku v Zelinkovicích dlouhé kolony aut. Nervózní řidiči, hrstka domorodců a několik novinářů přihlíželo tomu, jak radní zablokovali na čtvrt hodiny dopravu.
Panna Maria Frýdecká a Josef. Tak takhle se jmenují dva nové zvony, které dělají radost všem věřícím ve Frýdku. Oba skvosty, první o váze 850 a druhý 490 kilo, nově bijí na věži baziliky minor Navštívení Panny Marie.