Počasí
Praha 16 °C Pátek, 09. června 2023, Svátek má Medard
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Největší odměnou jsou spokojení návštěvníci, říká ředitel Flory Zdeněk Štefka

Svým nadšením pro krásné věci je proslulý. Stejně tak neutuchající energií a chutí do práce, kterou dokáže nakazit všechny kolem. „Výstavnictví je týmová práce. Architekt nebo výtvarník může udělat fantastický projekt, ale jestliže to v týmu někdo položí, tak to bude na té věci znát...
Ředitel Výstaviště Flora Zdeněk Štefka je zároveň uznávaným výtvarníkem. Zvětšit
Ředitel Výstaviště Flora Zdeněk Štefka je zároveň uznávaným výtvarníkem.

To jsem se tady snažil od začátku dát lidem najevo – že každý z nich tady má svoje místo,“ říká ředitel Výstaviště Flora, autor řady expozic na mezinárodních výstavách v zahraničí, renomovaný architekt a výtvarník Zdeněk Štefka.

Olomoucké památkáře a architekty v poslední době hodně rozčílilo umístění stromků na Horním náměstí, které poutají návštěvníky na letošní jubilejní výstavu Flora Olomouc. Vy jste ředitelem výstaviště, zároveň ale architektem. Jak se díváte tento spor?
Před třemi lety jsem začali na Horním náměstí před každou květinovou výstavou Flora umísťovat na ploše asi 30 metrů čtverečných živé poutače. Květinové kompozice byly vždy pozvánkou na výstavu. Letošní rok je pro výstaviště zvláště významný, neboť je jubilejním 50. ročníkem květinových výstav v Olomouci. Proto jsme zvolili atypickou pozvánku na výstavu a na náměstí jsme přechodně osadili 15 stromů v kontejnerech s logem Výstaviště Flora. Stromy budou po skončení akce vysazeny v konkrétním prostředí areálu města. Že to vyvolalo tolik emocí, je mi opravdu líto.
Pojďme k vašim začátkům na Floře. Kudy vedla vaše cesta až na Výstaviště Flora?
Studoval jsem architekturu v Brně a už během studia jsem cítil, že mám daleko bližší vztah k detailu výtvarnému než technickému. Zároveň jsem se už tehdy podílel na řadě expozic na brněnském výstavišti, což byla pro studenta ideální příležitost. Krátce po absolutoriu jsem chvilku pracoval ve Stavoprojektu a pak jsem vyhrál konkurz, který vypsalo město – do nově zřízené organizace Olomoucké výstavní sady. Tam jsem nastoupil v roce 1966 a rok na to jsem dostal funkci hlavního architekta mezinárodních květinových výstav Flora Olomouc. Byl jsem nadšený, mladý, bez závazků, takže jsem byl ochoten věnovat veškerou svou energii práci. Měl jsem obrovské štěstí, že to začalo na Floře, protože tam jsem cítil veliké uspokojení – a dnes vidím, jak to bylo důležité, protože z toho těžím dodnes.
V čem byla ta zkušenost tak výjimečná?
Tehdy v roce 1967 a 68, to byla doba, kdy se to začalo pomaličku otevírat – aby se to pak rychle zavřelo. Ale pro nás to bylo velmi burcující období. Tehdy sem hojně jezdili Holanďané, kteří se netajili tím, že Olomouc, město ve středu republiky, a tím i Evropy, je pro ně ideální příležitostí pro jejich obchody a tah na východ a na jih. Doslova se sem hrnuli a člověk měl pocit, že je to tak nastálo. Dokonce se tehdy hovořilo o tom, že byli ochotni zřídit v Olomouci květinovou burzu!
To mohl být pro Olomouc skutečně zlomový okamžik…
Ano, Olomouc se mohla stát skutečně městem květin a neměla by naprosto žádnou konkurenci. Člověk ani nechce domýšlet, co by bylo, kdyby se to skutečně podařilo. Ještě v roce 1968 jsme tím tady opravdu žili. Naším velikým fandou se stal holandský velvyslanec, úžasný člověk, který nám sem přihrál řadu holandských vystavovatelů a pod jeho záštitou se tu odehrála také velice zajímavá výstava – Holandské cibuloviny a české sklo. Olomouc se stávala opravdu květinovým městem v evropském kontextu. Ocitli jsme se dokonce na žebříčku Asociace zahradnických výstav AIPH v Haagu a plánovalo se, že by bylo možné v Olomouci uspořádat celoevropskou květinovou výstavu.
A pak asi přišel ten osudový srpen…
V tu chvíli vzalo všechno za své. Ten pád byl velice rychlý – prakticky ze dne na den. Najednou z té velkolepé myšlenky, že by se tady děly výstavy na celoevropské úrovni, to spadlo na úplně lokální úroveň. Navíc nám to trochu zkomplikovali Slováci. Když jsme měli za sebou už tři ročníky výstav pod hlavičkou Flora Olomouc, přišli najednou také s květinovou výstavou. A tehdy Vládní výbor pro výstavnictví rozhodl, že v lichých letech se bude konat Flora Olomouc a v sudých Flora Bratislava. Jelikož tady ale mezitím vzniklo jakési quasivýstaviště, tak jsme si nemohli říct: uděláme jednou za dva roky výstavu a hotovo. Proto jsme pro ta mezidobí vytvořili řadu výstav, které byly koncipovány tematicky – Vyznání růžím, Gladioly, Známky na Floře – Flora na známkách, Hobby, Sklo a květina, dvakrát zde byla celostátní výstava Svazu zahrádkářů, Zahrada, zahrádka, rekreace, dovolená a podobně, a tím jsme ukotvili zájem veřejnosti a ujistili ji, že květinové výstavy budou do Olomouce patřit i nadále.
Proč jste z Flory vlastně odešel?
Tehdy tady vznikla taková zvláštní situace, že po mě chtěli, abych se po práci věnoval ještě jiným věcem…takovým těm stranickým. A mě to nebylo dvakrát po chuti a musím říct, že jsem tehdy z Flory odešel proti své vůli. Odešel jsem do koncernu Sigma, kde jsem dělal v oddělení výstavnictví. Mezitím jsem si udělal aspiranturu na katedře urbanismu Fakulty architektury v Praze na téma: Do jaké míry ovlivňuje konání velkých výstav životní prostředí a koncipování měst, ve kterých se konají. I když mě to téma moc zajímalo, původně jsem si myslel, že mi to k ničemu nebude. Nakonec jsem díky tomu šest let externě učil na Akademii výtvarných umění v Praze zahradní design.
Jak vzpomínáte na tu dobu?
To byl taky trochu mezník. Potkal jsem se tam s řadou talentovaných studentů, kteří v sobě měli revoltu, rebelii a zdravý krásný vztah k architektuře. Díky tomu, že už jsem začal jezdit s výstavami do zahraničí, mohl jsem jim vozit aktuální obrázky ze světa. Oni mi za to byli vděční a vznikl mezi námi úžasný vztah.
Tehdy u nás asi moc odborných zahraničních publikací k dostání nebylo, že?
No to určitě ne! Když jsem studoval architekturu já, byli jsme za těch šest let studia dva dny v Budapešti a to bylo všechno. Čili ať se nikdo nediví, že tady vznikaly šedivé beztvaré stavby, protože nikdo z těch architektů neměl možnost nic vidět a konfrontovat se se světovým děním. Pak bylo úžasné, že jsem se s výstavami dostal do Skandinávie, Egypta, Turecka, Ameriky, Brazílie, Číny, na Kubu, …
To jste vydržel šest let a pak jste zůstal na volné noze a začal se věnovat vlastní výtvarné tvorbě se sklem. Jak vznikl tenhle nápad?
Úplně náhodou – v roce 1972 jsem dělal expozici na světové výstavě okrasného zahradnictví v Amsterdamu na téma „Symfonie skla a květin z Československa“. Kromě skla jsem tam použil spoustu vypálených sklářských forem, dílem s nafoukaným sklem, ze kterých vzniknul v expozici dominantní relief takový negativ a pozitiv. Když jsem objížděl sklářské hutě, koukali na mě jako na blázna, proč vezu do Amsterdamu takový šrot. Nakonec jsem za tu naši expozici dostal od královny zlatou medaili a jeden architekt to dokonce na místě od Skloexportu celé koupil!
To ale ještě nebyla vaše tvorba?
Ne, tehdy jsem s tím ale začal malinko koketovat. Nejprve jsem zkoušel dělat vázy, protože květiny a sklo – to je náramná symbióza. Postupně jsem začal dělat ty svoje hlavy, protože mě by nebavilo dělat něco, co jsem už někde viděl a tohle bylo něco jiného. Doufal jsem, že se mi tam podaří dostat trochu filosofie a takových živočišných aspektů, které jsou všude kolem nás. Bylo to prima, najednou příležitost dělat něco nového.
Sklárna sama o sobě je náramné divadlo. Má svébytnou atmosféru, která je pořád stejná, přes všechna ta staletí. Je to pořád stejný provoz, každý tam má svoje místo, každý ví, co má dělat, kam má co odnést, kdy co přinést, aby to nepopraskalo a tak dále. Ta atmosféra tam je fantastická.
Považujete se spíše za výtvarníka nebo architekta?
To je velice jednoduché, protože výstavnictví je de facto syntézou všech uměleckých disciplín, taková syntéza hry a divadla. Není proto nutné tyto obory od sebe oddělovat, protože se ideálně prolínají.
Kdy jste se na Floru zase vrátil?
Oslovili mě před pěti lety, že vypisují výběrové řízení. Nikdy by mě samotného nenapadlo se o to ucházet, měl jsem spoustu práce jinde. Do toho výběrového řízení se tehdy přihlásilo 28 lidí a já jsem byl mezi nimi jediný architekt a jediný jsem se výstavnictví věnoval. Z toho je patrné, jaké je obecné vnímání výstavnictví – že to prostě zvládne kdokoli. Když jsem sem před těmi pěti lety přišel, byl jsem trošku smutný z toho, jak se to tady propadlo. I když já jsem pro Floru nepřestal nikdy malovat, ať jsem byl kdekoli, takže jsem měl pořád aktuální povědomí o stavu, v jakém to tady je.
Co byl hlavní cíl, který jste si tehdy v nové funkci vytkl?
Vyprofilovat jedinečnost výstavy Flora Olomouc se všemi specifickými atributy a přispět k jejímu dalšímu rozvoji. Jsem totiž přesvědčen o tom, že Flora Olomouc se svojí stále vysokou estetickou úrovní, padesátiletou tradicí a unikátním umístěním v centru městských parků, dotváří po mnoho desetiletí obraz města a jeho podobu. Významně tak participuje na novodobé koncepci města, jako mimořádně zajímavé turistické destinaci, a to nejen v domácím, ale také v mezinárodním měřítku. Doufám, že se mi pro tuto myšlenku za těch pár let podařilo spolupracovníky ve firmě získat a výstavnictví fandíme spolu. A také jim stále opakuji – vy máte ideální příležitost radovat se z toho co se nám tady povede. Kdo z lidí, i když se poctivě snaží odvádět svoji práci, ji takto vidí přímo před sebou a navíc může její výsledky okamžitě konfrontovat s vědomím návštěvníků. Pro nás je největší odměnou, když jsou návštěvníci spokojeni, a v tom je výstavnictví krásné.
Trpíte profesionální deformací, že byste vylepšoval interiéry nebo exteriéry svým přátelům a známým?
Ne, to v žádném případě. Pokud mě o to někdo požádá, tak se rád zapojím, ale jinak ne. Architekt se musí přizpůsobit požadavkům klienta, protože člověk je rád v prostředí, které ho oslovuje. Mě je hrozně líto, že ze života dnešní mladé generace zmizela filosofie, estetika. Je mi líto těch, kteří nemají z domova takový ten základ – co je dobré a co není a jsou odkázáni na ty hyper- a supermarkety, kde se v obrovských hromadách prodávají věci nevkusné, špatné a jejichž jediným kritériem je cena. A v tom zas budou vyrůstat jejich děti a už se toho nezbaví. Hrozný hřích této společnosti je v tom, že o prostředí až tak nepečuje.
Celý život žijete v Olomouci a prohlašujete o sobě, že jste místní patriot. Co konkrétně se vám na Olomouci tak líbí?
Olomouc je velmi krásné město s historickými kořeny a kulturním povědomím. Kdo je vnímavý, najde tu spoustu věcí, které nikde jinde nejsou. V tomto kontextu je také prstenec parků kolem historického jádra města. Což je unikátní. A proto stále usiluji o to, aby se tato skutečnost více akcentovala.
Co vás v Olomouci oslovuje jako architekta?
Koncentrace architektonických památek nejrůznějších slohů k rozmanitým účelům. Například Umělecké centrum univerzity Palackého – bývalý jezuitský konvikt. To je unikátní celek, který po náročné rekonstrukci nyní plnohodnotně slouží nejen studentům. Nedávno otevřené Arcidiecézní muzeum, které je chloubou města, a jehož význam překračuje hranice. Také si myslím, že bylo náramně prozřetelné navázat na jedinečný soubor barokních kašen novodobou Arionovou kašnou olomouckého rodáka Ivana Theimera. Jsem si jist, že řada lidí, kteří vědí, v jakém kontextu se pohybuje Theimer v Itálii a ve Francii, přijede do Olomouce třeba jen kvůli tomu, aby viděli jeho poslední kašnu. A to jsou aspekty, které se nedají koupit.
Flora letos slaví padesát let. Co byste jí popřál do další padesátky?
Byl bych velice rád, kdyby se Flora stala tribunou tohoto města, protože má na co vsadit. Výstaviště Flora není jen klasickým zařízením, je to mix výstavního provozu a parku a navíc historického, což je náramná konstelace. Ale chybí zde vybavenost jak technická tak společenská, širší zázemí, parkování, logistické podmínky. Je nutné zlepšit komfort pro vystavovatele i pro návštěvníky. To vše se dá dohnat, výstaviště se dá postavit kdekoli na zelené louce během krátké doby, my zde však máme jedinečné prostředí, které jinde není. Skutečnost, že celý areál zůstal přes náročnou dobu, kdy se vše porcovalo v celistvosti včetně Korunní pevnůstky – zelené enklávy ve středu města, zvýšila jeho hodnotu. Pojďme jej obohacovat a dále rozvíjet.

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Hvězda festivalu Uriah Heep chce černé ručníky a dvoukilové činky

Zajímavé požadavky musejí občas respektovat pořadatelé festivalů, kteří chtějí mít za headlinery hvězdy světové i české pop music. A to i ty, které zažily největší slávu již před mnoha lety. I když v sobotu nebude čekat členy slavné kapely Uriah Heep u olomouckého hotelu Clarion červený koberec a lahve nejluxusnějšího šampaňského, pár drobností si hodlá jedna z legend rockové hudby dopřát. Na festival Bounty Rock Cafe Open Air chce být řádně připravena.


Předchozí články

I v srpnu využijte koupání v Praze 9

Koupání, čvachtání, blbnutí a akce pro dětičky v MČ 9, 14 a 18. Prázdniny ve městě – to nemusí být pohroma! Jsou rodiče, kteří z jakýchkoli důvodů nemohou dát děti na prázdniny a tak koupání, dětské a...

Dobrovolné hasiče čeká prestižní krajská soutěž

Ostravské dopravní centrum pomůže řidičům

Cyklostezka v Loukách se prodraží

Budování nové cyklostezky, která vede ze zlínské části Prštné do Louk, se prodraží. Původní náklady město odhadlo na necelých deset milionů korun. Nyní se ale musí nezbytně provést ještě převápnění po...

Den s ABC v Zoo Praha

V sobotu 9. srpna bude v pražské Zoo probíhat bohatý program. Připraveny jsou vědomostní soutěže, ukázky jízdy na kolečkových bruslích, lezení po lezecké stěně nebo modelování z plastelíny.

Stavbaři vykolejili rychlík, 100 cestujících zraněno

Přijďte na V. Sulickou pouť!

17. září 2008 mezi 14-17 hod. se uskuteční v Domově pro seniory v Krči V. Sulická pouť.

Dub z Braníku finalistou ankety Strom roku

Do finále celostátní ankety Strom roku 2008 pořádané programem Strom života Nadace Partnerství byl porotou vybrán i dub rostoucí v ulici Mezivrší v Braníku.

Číslo krizové linky k neštěstí EuroCity 108 u Studénky

Číslo krizové linky, na kterou mohou volat příbuzní a přátelé cestujících z vlaky EC 108 je 974 723 201 nebo 974 723 202. Na lince se domluví česky, polsky a anglicky.

Soutěž pro kuřáky „Přestaň a vyhraj“

Kouření cigaret se stává obrovskou celosvětovou epidemií. Již nyní se odhadují počty úmrtí na následky kouření na více než čtyři miliony ročně. Během příštích 25 let toto číslo naroste až na deset mil...

Šest mrtvých v havarovaném vlaku ve Studénce

Těla mrtvých zatím leží ve zdemolovaném vagonu. Krevní centrum žádá o pomoc dárce krve A minus a 0 minus. Šest cestujících - pět žen a jeden muž - zahynulo ve vlaku, který vykolejil a vrazil v plné ry...

V srpnu bude kolem Kolbenky "zavřeno"

Od nočních hodin dne 23.8.2008 bude na cca 14 dnů uzavřena komunikace Zálužská vzhledem k rekonstrukci komunikace Kolbenova. Objízdná trasa pro obyvatele, bydlící v této části Hloubětína, bude vyznače...

Sedmá oběť vlakového neštěstí zemřela v nemocnici

Bezpečnostní rada jednala o havárii vlaku

Fotogalerie z vlakového neštěstí

Tragická nehoda vlaku ve Studénce na Novojičínsku si vyžádala sedm lidských životů. Zraněno bylo dalších 67 cestujících z vlaku

Otrokovice věnují na opravy škol miliony

Se začátkem prázdnin se otrokovická radnice pustila do plánovaných rekonstrukcí a oprav několika budov základních i mateřských škol. Otrokovice opravy přijdou na téměř sedm milionů korun.

30 tisíc se jich vyřádilo na jedné panně. Železné...

Ve vršovickém Edenu zahráli včera "mejdni", tedy angličtí rockoví veteráni Iron Maiden. Klasika "Železné panny" rozjásala třicetitisící dav fanoušků. Skupina nechala diváky povstat na minutu ticha jak...

Ze Štípy do Hvozdné bude objížďka

Havarijní povrch silnice na okraji Zlína-Štípy ve směru na Hvozdnou bude brzy patřit minulosti. Ředitelství silnic Zlínského kraje zde v těchto dnech zahajuje celkovou rekonstrukci komunikace. Uzavírk...

V Otrokovicích se opět hodnotí zeleň

Otrokovická radnice vyhlásila již šestý ročník soutěže Naše město v květech a zeleni. Cílem této akce je podpořit aktivitu obyvatel Otrokovic ve zlepšování a zkrášlování svého okolí. Účastníkem soutěž...

Premiéra v Divadle Dobeška

Na Těrlickém okruhu zaburácí motorky

Kamiony v centru? Úplně nezmizely...

Obyvatelům centra Otrokovic se od počátku roku výrazně ulevilo, zásadně se jim totiž pod okny zmírnil provoz kamionové dopravy. Spousta řidičů se naučila i za pomocí médií respektovat zákaz vjezdu nák...

Autocentrála drtí v Octavia Cupu soupeře

Ostravsko-hlučínský tým DHL Autocentrála nemá v letošním již 12. ročníku Škoda Octavia Cupu konkurenci.

Relaxace a fitness v Avion Shopping Parku

Sportovat se dá dnes i v nákupních centrech. Příkladem je Avion Shopping Park v Ostravě, v němž fungujje fitness centrum i cvičná golfová louka.

Zlínské divadlo prochází náročnou opravou

I když by se mohlo zdát, že ve zlínském Městském divadle, se během prázdnin odpočívá. Není tomu tak. Prázdninovou přestávku totiž divadlo využilo k rozsáhlým opravám, které se přesáhnou více než sedm ...

Kontaktní centrum pro oběti nacismu

Dne 22. května 2008 zahájila obecně prospěšná společnost Živá paměť činnost Kontaktního centra pro oběti nacismu a mezigenerační dialog. Kontaktní centrum vzniklo s cílem vytvořit prostor pro pravidel...

Navštivte sportovní odpoledne pro nejmenší

Občanské sdružení a církevní MŠ Studánka srdečně zvou na již tradiční SPORTOVNÍ ODPOLEDNE PRO NEJMENŠÍ (ale nejen pro ně).

Výstava připomene, co znamenají osmičky pro národ

Osmičky mají v historii našich dějin prazvláštní místo. Jakou roli hrají, co všechno se událo v letech, které končí tímto číslem, má připomenout výstava Osudové osmičky. Pořádá ji senátor František Ko...

Sedm Čechů pojede motocyklovou VC Brna

Na start Velké ceny Brna, která je součástí mistrovství světa motocyklů, se postaví sedm českých závodníků - šest mladých mužů a jedna dívka.

Motocykloví fandové se podívají do boxů

V Karolině utratí sedm miliard za dva roky

Co znamená Nová Karolina? Na 32 hektarech vzniknou obchody, zábavní střediska, restaurace, byty. Stavět se bude až do roku 2016.

Lucie Bílá – zamilovaná, ale déšť odehnat nedokázala

Ikona českého popu Lucie Bílá dorazila na místo, kde by ji čekal jen málokdo. Zazpívala na festivalu world music Colours of Ostrava. Na akci plné intelektuálů, znalců kvalitní hudby a fajnšmekrů. Škar...

Olomoucká zoo opravila unikátní výběh makaků

Až napodruhé se podařilo v olomoucké zoo na Svatém Kopečku opravit lanové opičí dráhy ve výběhu makaků červenolících. Jeho zvířecí obyvatelé totiž pracovníky první den ze svého teritoria vyhnali. Doml...

Lupič na poště neuspěl

Ostravští úředníci: leháro v práci

Parašutismus je adrenalinový sport

Je vám něco mezi osmi a sto lety? Pak neváhejte a vyzkoušejte si tandemový seskok na padáku. Kouzlu volného pádu a plachtění propadla i osmaosmdesátiletá žena. Nyní se pokouší o zápis do České knihy r...

Ostravské Fifejdy mají luxusní hotel

Komplex Orchard proměnil ostravské Fifejdy. Na Hornopolní ulici vyrostly prosklené kancelářské budovy, které mají být nejmodernější svého druhu v našem městě.

Opilý šéf financí z Ostravy odstoupil

Děti se pobaví v Ostravě

Nájemné městských bytů ve Zlíně podraží

Zlínská radnice bude pokračovat v postupném zvyšování nájemného ve svých bytech. Tímto krokem chce město předejít prudkému skoku při úplném uvolnění nájemného v roce 2010. Zdražení se očekává od Novéh...

V Praze 9 velká uzavírka Průmyslové

Od 8. srpna do 28. srpna budou probíhat na Průmyslové ulici v Praze 9 a 14 práce na opravě komunikace. V úseku od mostu přes Rokytku až po začátek řadícících pruhů před křižovatkou s Poděbradskou ulic...

Lidé plaťte! Za psy i odpadky

Pokud se lidé nechtějí dostat do potíží, měli by v těchto dnech zaplatit poplatky za odpad a psy. Magistrát Frýdku-Místku rozesílá poštovní poukázky, které musí být uhrazeny do 30. září tohoto roku. K...

Zlín nezvýší několikanásobně daň z nemovitosti

Možnost zvýšit daň z nemovitosti až na pětinásobek nevyužije statutární město Zlín. Radní a posléze také zastupitelé na svém mimořádném zasedání zvolili variantu, kdy nestanoví takzvaný místní koefici...

Neznámí násilníci napadají na Olomoucku seniory

Olomoučtí kriminalisté vyšetřují tři loupeže, při kterých násilníci zaútočili na starší osoby. Všechny tři útoky byly velmi brutální, napadení ale naštěstí neutrpěli vážnější zranění. Po neznámých pac...

Lidé nechtějí porubský Větrník

Evropský den jazyků jako motivace ke studiu

Zjistit možnosti jazykového vzdělávání v kraji, promluvit si s cizinci třeba francouzsky, anglicky či rusky, získat informace o lingvistických programech univerzity nebo shlédnout prezentaci mezinárod...

Chcete se dozvědět více informací o základech křesťanství?

Již čtyři roky se v příjemném prostředí malého, nenápadného obchůdku Maranatha v Michelském BB Centru setkávají k pravidelným rozhovorům ti, kteří se chtějí naučit se orientovat v Bibli a dozvědět se ...

Na Černém Mostě cyklisté využijí pruh v podjezdu

V rámci stavby nového mimoúrovňového křížení ulice Chlumecká vznikl další pražský cyklopruh (přesně technicky: vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty). Komunikace byla zprovozněna do konce května a doplně...

Festival hvězd začne již za pár dnů

Tak takový festival ve Frýdku-Místku ještě nebyl. A začne již za pár dnů, přesněji řečeno v sobotu, a to od 12.30 hodin.

Vratné lahve v Podvinní, Snowboarďáci na Proseku

Netradiční kinobus je připraven od 13. srpna pro lokality v Praze 9. Tedy pokud nemáte na dnešní večer a další následující program a chcete zažíl letní romantiku. Tři české filmy jako svěrácké Vratné ...

Následující články

Petr Němec zpívá na lodích

Ostravský zpěvák Petr Němec se po sametové revoluci doslova vytratil. Odjel do zahraničí, zpíval v klubech a na lodích. Nyní se vrací na česká koncertní podia.

Z bývalé Orionky vznikne bydlení a zeleň

Z bývalé největší čokoládovny Orionky vznikne v Praze 10 moderní obytný blok. Kromě bydlení a souvisejících služeb přinese podle informací radnice i zvýšení počtu parkovacích míst. Vznikne zde i veřej...

Hamerský náhon na čas vyschne

Od dnešního dne až do konce prázdnin (přesně 29. srpna) bude kvůli nutné údržbě na Hamerském náhonu od tzv. dolního jezu na řece Bystřici v Bystrovanech po soutok s řekou Moravou probíhat úplná srážka...

V Ostravě zatočí s potkany

Nová stezka vede až na Bílý Kříž

Beskydy mají novou naučnou stezku. Pojďte se vydat na výlet do krásné krajiny. Projdete se a navíc se i něco zajímavého dozvíte. A kam se vlastně až dostanete? Přece na Bílý Kříž.

Beskydy Sound: Peha nedorazí kvůli klíštěti, kouslo bubeníka

Na nábřeží Ostravice ve Frýdku-Místku vypukne již tuto sobotu dlouho očekávaný festival Beskydy Sound 08. Vše již je připraveno na pořádnou párty. Pořadatelé však také musí na poslední chvíli řešit mi...

Jak se žije stomikům?

Už jste někdy slyšeli výraz stomik? Asi ne, přestože se stomikem, tedy člověkem s umělým vývodem (stomie) z tlustého nebo z tenkého střeva či močového měchýře může stát kdokoliv z nás.

Ukrajinské děti na ostravské radnici

Řidiči jezdili v Porubě na červenou

Při nehodě v Olomouci se vážně zranil motorkář

Olomoucké baletky uspěly v Hollywoodu

Dvě mistryně světa přijal ve své pracovně primátor města Martin Novotný. Osmileté školačky Kateřina Dostálová a Klaudie Lakomá z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc se zúčastnily Mistrovstv...

Severovýchodní Prahu čekají od září změny v dopravě

Od konce prázdnin nastane ve "velké" Praze 9, tedy městských částech Praha 9, Praha 14 a Praha 18 Letňany, tedy kde i vychází časopis Naše Praha 9, velká úprava vedení linek městské hromadné dopravy. ...

Policisté dostihli ujíždějícího opilého řidiče

První body zajistil Kroupa

Útočník Karel Kroupa svou vydařenou střelou těsně před koncem první půle zápasu zajistil fotbalistům Tescomy Zlín vítězství nad Viktorií Žižkov 1:0. Tato první letošní branka zajistila zlínským první ...

Otrokovice poskytly dotace potřebným

Deset tisíc korun na cestovné poradce při návštěvách otrokovických rodin s postiženými dětmi a sedm tisíc korun na nákup cukru na podporu včelstev v katastru města schválili na svém jednání otrokovičš...

Praha 2 odloží zvýšení nájemného o půl roku

Rada MČ Praha 2 rozhodla, že od ledna příštího roku nezvýší nájemné ve svých bytech, ale učiní tak o půl roku později, tedy až s účinností od 1. července 2009.

Poradna při finanční tísni

V Americké ulici 22 poblíž náměstí Míru směrem k nuselskému údolí naleznou občané Prahy 2, kteří se ocitnou v problémech nově zřízenou Poradnu při finanční tísni. Tato obecně prospěšná společnost posk...

Hřiště v Riegrových sadech bude jako nové

Populární a hojně navštěvované dětské hřiště v horní části Riegrových sadů od pondělí 18. srpna osiřelo. Důvodem je celková rekonstrukce, která se zde uskuteční.

Vivat obchvat! Soud už mu v cestě nestojí

Frýdek-Místek slaví. Stavbě obchvatu, na který netrpělivě čeká celé město a jenž potřebuje ulevit od stále horší dopravní situace, v této chvíli již nic nebrání. Krajský soud v Ostravě zrušil koncem č...

Zatmělý měsíc svítil na Alphaville

Šest tisíc diváků aplaudovalo v sobotu legendě 80. let – Alphaville. Ti všichni si našli cestu na nábřeží Ostravice na festival Beskydy Sound, a to i přesto, že teplota nepřesáhla přes den 15 stupňů a...

Otrokovická knihovna bude uzavřena

Otrokovická Městská knihovna upozorňuje všechny návštěvníky, že v pátek 22. srpna se nebude půjčovat. Knihovna v budově městského úřadu bude uzavřena z důvodu instalace nového knihovnického programu.

Středoevropské forum Olomouc je vážně ohroženo

Velkolepý projekt Středoevropského fora Olomouc (SEFO), které zhruba před měsícem slavnostně založili zástupci ministerstev kultury Visegrádské čtyřky, je vážně ohrožen. Muzeu umění se totiž zatím nep...

Olešná má dvě tváře. Chudou a chátrající - bohatou a krásnou

Mohl by to být ráj na zemi. Z jedné strany bazény a spousta atrakcí, z druhé pak přírodní nádrž. Ráj to ale není. Z přehrady se line občasný zápach, plavou v ní mrtvé ryby a také její okolí není pro r...

Sociální pracovníci se učí, jak řešit domácí násilí

Problematika domácího násilí je v dnešní době stále ještě nedostatečně řešeným společenským problémem a v mnoha případech i kriminálním jevem. Proto je užitečné a přínosné, pokud se tomuto jevu věnuje...

Čtvrt milionu pro pozůstalé mrtvých z vlaku

Kvůli peněžence mlátil lidi násadou

Táhne mu na padesát a ještě nemá řidičák

Využití tísňové telefonní linky ARIEON

Městská část Praha 4 poskytla o.s. Život 90 500 000 Kč na pořízení a provozování tísňové telefonní linky AREION. Díky financím bylo zprovozněno a připojeno 40 krizových telefonních stanic

Prázdniny letos zakončí Kinder den

S letošními letními prázdninami se mohou děti rozloučit v areálu O2 žlutých lázní v Praze. V neděli 31. srpna 2008 od 11 hodin se zde již po druhé uskuteční sportovní akce Kinder den. Vstup pro všechn...

Zlínští záchranáři změnili barvu svého vozu

Sanitní vůz Škoda Octavia, kterou doposud řidiči potkávali na silnicích jako bílé vozidlo, změnila barvu. Nyní bude na zlínských cestách k vidění místo bílé, málo výrazné, žluté sanitní vozidlo. Vůz b...

Výstava připomene, co znamenaly osmičky pro národ

Osmičky mají v historii našich dějin prazvláštní místo. Jakou roli hrají, co všechno se událo v letech, které končí tímto číslem, má připomenout výstava Osudové osmičky. Začíná zítra a pořádá ji senát...

Jeden dětský den nestačí

Jeden dětský den v roce je pro děti málo. S takovou myšlenkou připravují organizátoři z nadace Malý Noe zábavný den pro malé i starší děti, jejich rodiče, ale i pro děti, které žijí v dětských domovec...

Velkoobjemové kontejnery do září

Kontejnery přistavuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Na nedostatky lze upozornit přímo firmu na tel. číslech 296339909 a 296339912 nebo odbor životního prostředí, tel. 267093365 nebo f...

V Hloubětíně našli v babyboxu další holčičku

Čtrnácté děťátko v babyboxu, deváté v Hloubětíně! MUDr. Libor Novák našel v hloubětínském babyboxu už "své" páté dítě. V hloubětínském babyboxu to je už deváté - právě v Gyncentru v Hloubětíně v Praze...

Skokani na botách připravují velkou show

Milujete exotickou kuchyni a tance? Do Podvinní.

Etnofest nabídne kulturu menšin i netradiční „etnotržiště". V sobotu 30. srpna se od 14.00 zaplní vysočanský park Podviní milovníky exotické kuchyně, etnické hudby a tance i netradičních výrobků, kter...

Opravy přinesou změny v MHD

Bioodpad Olomoučany zajímá

Velké oblibě se mezi obyvateli Olomouce těší sběr a třídění bioodpadů. Ve městě momentálně funguje několik pilotních projektů a radnice uvažuje o jejich rozšíření do dalších městských částí, Nový Svět...

Válečný letec Jaroslav Hofrichter: V životě jsem měl velké štěstí!

„Každý člověk se narodí s knihou života, a ta je různě silná. Co člověka čeká, to jej nemine, i kdyby se tomu snažil vyhýbat. Viděl jsem kluky, kteří smrtce doslova naběhli do cesty,“ říká plk. let. v...

Strašidla obsadí ostravský hrad

Olomoučtí kriminalisté zatkli dva cizince, kteří ve velkém pěstovali marihuanu

Po tříměsíční intenzivní práci úspěšně završili olomoučtí kriminalisté akci s krycím názvem Lampička. Když včera odpoledne vtrhlo speciální komando do neobývaného domku v obci Slavětín na Litovelsku, ...

V Praze 10 zkrásní dětem úsměv - II. aktualizováno

V Olšinách se již ordinuje - od září totiž nabíhá provoz zdejšího zubního domu pro děti. Jako první městská část v Praze radnice zřídila pro děti z Prahy 10 v Olšinách místní Dům zubní péče, časem (př...

Lidské hyeny útočí. Senioři pláčou

Jsou mezi námi. Na první pohled je nepoznáte. Jsou neuvěřitelně přesvědčiví a obratní. O kom je řeč? O lidských hyenách, které okrádají ty nejbezmocnější z nás – seniory.

Milan Anděl: Jazz ve městě je pro mne stěžejní

Kdyby někdo tvrdil, že ve Frýdku-Místku chcípl v létě pes, tak se mu budu smát. Konalo se zde (a ještě bude konat) nebývale hodně akcí. A ne ledajakých. Tak bohaté prázdniny ve městě už dlouho nebyly....

Vršovická LDN Oblouková má být špičková

Již řadu týdnů se tým nezávislých odborníků, komise zdravotní a sociální a Rada městské části Praha 10 zabývají otázkou, jak co nejlépe využít doslova každý metr v LDN Vršovice, jejíž rekonstrukce byl...

Centrum Jablíčkov chystá jablečný týden

Centrum Jablíčkov ze Strašnic (Dvouletky 24/naproti) zve všechny děti, maminky i tatínky, kteří si chtějí hrát, cvičit, tvořit, pracovat nebo jenom nahlédnout, aby přišli v týdnu od 8. do 13. září och...

Ve Strašnicích zahrají legendární Rangers

Ve strašnickém kulturním a konferenčním centru InGarden již připravují program na následující podzimní a zimní měsíce. 18. září na pódiu centra InGarden vystoupí Rangers. Legendární country kapela vys...

Prvňáci budou mít 1. září Kouzelnou školku

Radnice Prahy 10 zve na Den prvňáků. Zábavné odpoledne plné soutěží a her připravené pro nové školáky se bude konat pod záštitou starosty městské části Praha 10 Vladislava Lipovského v pondělí 1. září...

V Severním městě nastávají změny linek BUS

Autobusová linka 183 nyní spojuje Severní Město s průmyslovou oblastí v Malešicích a v Hostivaři a ve všední dny zajíždí až na petrovické sídliště. Na významu získala tato linka v květnu letošního rok...

Premiéra v Komorní Fidlovačce: SEDMERO HŘÍCHŮ

Články abecedně vzestupné

Největší kryté pískoviště v Praze má Beachklub Ládví

S chladným počasím ubývá příležitostí vyrazit s dětmi na venkovní hřiště. Největší areál na plážové sporty v Česku, Beachklub Ládví ve spolupráci s městskou částí Praha 8 a Osmičkou pro rodinu umožňuj...

Největší mejdan Frýdku-Místku začíná!

Už je to tady. 26. až 27. června proběhne ve Frýdku-Místku šestý ročník přehlídky Sweetsen fest, která se mimo jiné může pochlubit titulem „čistý festival“, vydává vlastní CD a je přístupná pro všechn...

Největší mejdan roku – Sweetsen fest – klepe na dveře

Už jen několik desítek hodin chybí do propuknutí největší akce roku – Sweetsen festu. Dámy a pánové, držte si klobouky. Největší přehlídka místních kapel začíná již 2. července a potrvá dva dny.

Největší mineralogická sbírka je už přístupná veřejnosti

V Historické budově Národního muzea jsou opět k vidění minerály v původních historických vitrínách. Více než třetina byla obměněna. Jde o největší sbírku minerálů v ČR.

Největší mýty o slunečních brýlích: cena zaručuje kvalitu, čím tmavší skla, tím lepší, jedny brýle stačí

Zrak si před slunečním zářením chrání brýlemi až 97 procent Čechů. Při jejich nákupu ale podléhají řadě mýtů. Kupují zbytečně drahé brýle, nedbají na funkčnost nebo nosí jedny sluneční brýle do města,...

Největší nabídka elektronických cigaret a náplní v Ostravě

Obchod s nejrozsáheljší nabídkou elektronických cigaret sídlí v Ostravě-Mariánských Horách.

Největší nabídka i poptávka po nových bytech je letos v Praze 9

V letošním roce se prozatím nejvíce bytů nabízí i prodává v Praze 9, celková nabídka zhruba dvakrát převyšuje poptávku. V pondělí o tom prostřednictvím výsledků svého průzkumu informovala developerská...

Největší náměstí ožívá ode dneška Václavským létem

Na Václavském náměstí v Praze dnes začínají prázdninové trhy s programem – Václavské léto. Návštěvníci největšího pražského náměstí se mohou těšit na letní slavnost, která nabídne pochoutky ze všech k...

Největší obraz svatého Václava našel azyl v Opavě

Šťastný konec příběhu největšího obrazu svatého Václava, který v roce 1844 namaloval vídeňský malíř Anton Petter, společně „dopsali“ olomoucké arcibiskupství, Muzeum umění Olomouc a město Opava. Více ...

Největší odhalený počítačový pirát dostal u soudu podmínku

Osmnáctiměsíční trest s tříletým odkladem. S tímto trestem odešel od soudu devětadvacetiletý Miroslav Ocelík ze Zlínska, největší odhalený filmový pirát v ČR.

Články abecedně sestupně

Největší svátek památek a historie letos startuje v Olomouci

Pozornost celého Česka se začátkem září upře na Olomouc. Národní zahájení Dnů evropského dědictví bude město hostit od 5. do 8. září. Olomouc zvítězila v tajném hlasování pořadatelů proslulé akce a sl...

Největší středoevropská prodejní výstava stanů a vybavení do přírody byla dnes zahájena

Největší středoevropská outdoorová výstava, zahrnující zboží 55 značek, 300 stanů a skvělou zábavu, byla dnes zahájena na letňanském výstavišti.

Největší školní kuchyně ve Zlíně se dočká rekonstrukce

ZLÍN (MEDIAFAX) - Největší školní kuchyně ve Zlíně, která patří k Základní škole Okružní, letos projde zásadní rekonstrukcí za přibližně 18 milionů korun. Sdělil to mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořá...

Největší setkání českých maminek bude opět ve Žlutých lázních.

Už za pár dní internetový server Babyweb.cz již počtvrté uspořádá rodinný happening "S kočárkem Prahou", jenž má upozornit na problémy, které trápí maminky s malými dětmi i maminky nastávající v anony...

Největší průvod Krampus čertů na Výstavišti

Vsobotu 7. prosince v 16 hodin na Výstaviště Praha si užijte bohatý program na Výstavišti, kde se sejdou nejděsivější démoni ze všech koutů České Republiky. Před Průmyslovým palácem se prožene více ne...

Největší přehlídka robotů v Praze nabídne sumo i hledání pyšáka

Robotický den je největší soutěžní přehlídkou robotů v Česku a návštěvníci se dnes mohou přijít podívat na již 15. ročník. Akce, na které se očekává rekordní účast 207 robotů z devíti zemí, probíhá dn...

Největší přehlídka designu začala

Praha v těchto dnech ožila největší přehlídkou designu ve střední Evropě.

Největší pražská i česká nemocnice slaví 75 let

V lednu před 75 lety začala fungovat předchůdkyně dnešní motolské nemocnice. V letech 1937 a 1938 se začalo s přípravnými pracemi na výstavbu nemocnice s 1 300 lůžky – plány se týkaly jak okrskové tak...

Největší ostravské obvody: vítězí Ostravak a ČSSD

Největší open-air festival zdarma v Praze! Co si nenechat ujít na Praha Žije Hudbou

Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 přes 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech. Všechny vystoupení proběhnou zdarma ve ...