Počasí
Praha 15 °C Úterý, 19. října 2021, Svátek má Michaela
Go to content

Mirjam Landa: Nechápu, že lidem stačí být průměrní

Ať žila v Praze Mirjam Landa kdekoli, nikdy si nedovedla představit, že by bydlela někde jinde. Všude se jí líbilo. Naopak se jí nelíbí ledabylý přístup k práci. „Když překládám do němčiny český obrat ‚sereme na to‘ je to vždycky hrozný problém. Němčina totiž takové rčení ve vztahu k práci moc nepoužívá,“ říká divadelní producentka a režisérka. Nedokáže pochopit, že někomu stačí být průměrný.
Režisérka a scénáristka Mirjam Müller Landa se narodila 13. dubna 1969 v Kolíně nad Rýnem. Nyní žije na pražském vyšehradě. Zvětšit
Režisérka a scénáristka Mirjam Müller Landa se narodila 13. dubna 1969 v Kolíně nad Rýnem. Nyní žije na pražském vyšehradě.

Názory na filmovou a divadelní režisérku a producentku Mirjam Landa se hodně liší. Někdo ji jako profesionála uznává, jiný jí nemůže přijít na jméno. Někomu její práce připadá plytká, jinému výborná. To, že o své práci něco ví, dokládá například nejen pěkná řádka repríz muzikálu Krysař, kterého režírovala nejen v Čechách, ale i na Slovensku a v Rakousku, ale i pěkná řádka reportáží natočených pro placený televizní kanál HBO. Tedy kanál, který sklízel uznání za drama Hořící keř o Janu Palachovi. Tuto sobotu uvádí do divadla Kalich americký muzikál Rent. Ten získal Pulitzerovu cenu.

Muzikál Rent (Nájem) se v USA hrál osm let. Za tu dobu získal řadu ocenění, včetně Pulitzerovy ceny. V Česku je však prakticky neznámý. Proč bych se na něj měl jít podívat?
Jestli vás zajímá, jak „šlape“ muzikál dělaný opravdu jako na Broadwayi, tak na Rentu to můžete vidět. Režíruje jej Steve Josephson, Američan s řadou zkušeností právě z New Yorku. A choreograf Tod Kubo je také Američan a také si Broadway vyzkoušel.

Recenze na pár loňských vyprodaných letních představení muzikálu opakují právě to, jak celé představení „šlape“, že má obrovskou energii, že je to parádní zážitek. To by český režisér nedokázal?
To nevím. Ale se Stevem to tak funguje určitě. Bude to i tím, že chápe děj. Ten se odehrává v New Yorku v devadesátých letech minulého století a Steve v New Yorku žil řadu let, ví, co a jak tam funguje i jací jsou tam mladí umělci, o kterých Rent je. A vyzkoušel si tam taky, jak vůbec dělat muzikál, aby v Americe uspěl.

Jak jste ke Stevovi vlastně přišla?
Seznámili jsme se na největším divadelním festivalu v Edinburghu. On se sem chtěl podívat a teď už tady přes rok žije. Spolupracovali jsme už na Klíči králů, takže tohle je náš druhý společný pokus.

Víte, jak se americkému režisérovi spolupracuje s českými muzikálovými herci?
S některými úplně stejně mizerně, jako mě. Protože s disciplínou některých je to fakt tragédie, katastrofa. Nemají čas na zkoušky, když už zkouší, tak to flákají… Ptala jsem se Steva, jestli je něco takového v Americe možný? „Ne, u nás se na role stojí fronty! Jenže tady ne. A tak nemusí být dobrý, protože jim k uživení stačí, že jsou průměr,“ řekl mi na to. Praha se mu líbí, ale tohle lajdáctví ho štve. Stejně, jako mě.
Víte, já docela často překládám do němčiny. A přeložit nějak jednoduše tady běžné fráze „to už je dobrý“, „kašleme na to“, nebo rovnou „ser na to, to je dobrý“ je hrozný problém, protože němčina něco takového ve vztahu k práci vůbec nepoužívá. A americký režisér zjevně taky ne. A já to prostě neumím pochopit. Spokojit se s tím, že jsem průměr? To se člověk stane lehce ovcí. A ptám se dál: „Může člověk, kterému stačí průměr, milovat svou práci? A dá se umění dělat bez lásky?“ Jasná odpověď je pro mě NE.

Nějak jsme se pořád nedostali k tomu, jaký má Rent, který se za pár dnů bude uvádět v divadle Kalich, vlastně příběh…
Jde o partu mladých umělců v New Yorku, kteří pomalu přicházejí na to, že svět na ně nečeká a k tomu se potýkají se životem. Dojde i na AIDS a homosexualitu. Ale příběh se zabývá hlavně tím, že i když se vám v životě může stát hodně blbých věcí, nakonec je důležitý to, co bylo pěkný. Ostatně hlavní písnička se jmenuje Seasons of Love, tedy Období lásky. Význam příběhu je hluboký, známe ho z bible: Milujte druhého jako sám sebe a nesuďte! 
Stejně důležitá jako samotný příběh, který je inspirovaný Pucciniho Bohémou, je atmosféra představení. Na jevišti máme živou kapelu, celé to má obrovskou energii, emoce…asi se hodí říct, že to člověka nabíjí.

Zmínila jste, že se vašemu režisérovi v Praze líbí. Jak to máte s Prahou vy? Žijete tady už od studií…
Bydlela jsem v Ječné v Praze 2, pak v Korunovační na sedmičce a teď žijeme na Vyšehradě. V Ječné jsem si nedokázala představit, že bych žila někde jinde, to samé v Korunovační a teď už si zase neumím představit, žít někde jinde, než na Vyšehradě. Mám odsud kousek za prací, do Vyšehradského parku a do Průhonic, které miluju.

Mimochodem, Steve chce v Praze zůstat na trvalo?
Určitě hodně záleží na tom, jak se nám bude dařit s Rentem. Žije už přes rok a česky se neučí. Což je podle mě zásadní chyba. Jestli chci někde žít, tak musím mluvit tím jazykem. Protože když nemluvíte, tak se toho o lidech moc nedozvíte. Tak uvidíme, jak to bude se Stevem dál.

Když byste mohla v Praze něco změnit, co by to bylo? A co byste naopak v žádném případě neměnila?
Nad tím jsem nikdy moc nepřemýšlela… Proměnila bych vltavská nábřeží! Jsou úplně nevyužitý. Přijde mi velká škoda, že tam nejsou restaurace, že tam neproudí lidi. Tam, kde je to zaměřené na turisty tak to jde, ale třeba v Podolí je to kolem řeky úplně mrtvý. Myslím, že je to nefér. Vše se dělá jen pro turisty, ale přece tu žijí hlavně Češi!
Ale možná trochu sobecky bych určitě nedělala ze Smetanova nábřeží pěší zónu. Strašně ráda tudy totiž jezdím autem, mám tam takový zvláštní pocit svobody. A navíc, kam by se ta auta odsud poděla?

Jste máma tří dětí. Kde je podle vás lepší děti vychovávat, ve městě, nebo na venkově?
Těžko říct. Každé má svá pro a proti. Pocházím z Kolína nad Rýnem, žila jsem v Düsseldorfu, v Hamburku, přes dvacet let jsem v Praze, takže samá velká města. A vždycky v centru. Můj ideální byt by byl na nejrušnějším náměstí, abych cítila ten proud života. To miluju. Ale moje patnáctiletá dcera by chtěla žít na venkově. Má tu romantickou představu, že bychom si se sousedy půjčovali vajíčka a tak podobně.

Tak mě napadá, měla lepší dětství vaše generace, nebo je má lepší generace vašich dětí?
Myslím, že jsem měla šťastnější dětství. Ne kvůli materiálnímu zajištění. Ale proto, že jsme neměli počítače a mobily. Tím, že je děti dostaly, o hrozně moc přišly… Já třeba ještě posílala navoněné dopisy. Ne jen klukům, i kámoškám. Abych někomu něco sdělila, musela jsem vynaložit nějakou píli. Nežila jsem tak ve stresu, jako oni. Dnešní děti už jen sedí a cvakají na klávesnici. Ty moje taky.
Kolikrát bych jim to nejradši sebrala. Šlo by to ale ještě vůbec? Třeba nejstarší dcera musí odevzdávat úkoly udělané v PowerPointu…  A najednou nemáte, jako rodič, jak dětem dávat lásku, kterou jim chcete dát. Jsou pořád na Skype, Facebooku, Twitteru a na vás už nějak nemají vůbec čas. Neromantizuju si to, my se taky v nějakém věku začali rodičům vzdalovat, ale zdá se mi, že jsme od rodičů chtěli té lásky nějak víc, než chtějí dnešní děti.
Napíšou někam na web a dostanou na to spoustu pozitivních reakcí. A já se strachuju, co budou dělat, až pochopí, že to vše je jen nic neříkající blábol, který stál toho na druhé straně jen jedno kliknutí na klávesnici? 

Řekl bych, že děti jsou jiné než my i v chování, projevu. Děvčata hrubnou a chlapci měknou. Vnímáte to také tak?
Kluky nevím, s nimi do styku moc nepřijdu. A u holek, no je to pravda, že z nich úplně nerostou křehký dámičky. Když se hádají, tak na sebe dovedou být tak sprostý, že je to neuvěřitelný.
Obecně bych řekla, že mladí mají míň respektu, méně cílů a méně snahy. Odkud se to v nich bere? Vidí to ve filmech, vidí to u dospělých. Dospělí nemají úctu, respekt vůči druhým, vůči své práci, pomlouvají se. A pomlouvají se i proto, že pomlouvají noviny. Ty výrazně hýbou tou laťkou slušnosti – směrem dolů. Třeba takové ty plátky, ani je nechci jmenovat, jak se to chovají vůči lidem? Vždyť je to nehoráznost. S tím mám, bohužel, vlastní zkušenost.

Povídejte…

Jeden čerstvý příklad. Na premiéru Touhy jsem si vzala šaty, jo, takové šílené, ale já mám takové věci ráda. V jednom tom plátku pak měli takovou tu módní policii. Vybrali tu úplně nejhorší fotku, jakou mohli, že jsem na ní fakt vypadala jako čarodějnice a k tomu napsali něco o tom, že patřím do blázince. Já si to sice neberu osobně, ale kdybych na to koukala jako mimozemšťan, který pozoruje náš svět, tak je to nehoráznost. Článeček se dostal k mým desetiletým dcerám a ony se ptaly „Maminko, proč tam o tobě píšou, že patříš do blázince?“ Říkám jím: „Protože si myslí, že píšou pro lidi, kteří se potřebují vysmívat všem, kteří vybočují z řady. Kteří potřebují svou denní dávku bulváru, jinak by byli konfrontovaní se svojí svoji vlastní malosti a vlastními pochybnostmi“. Kdo je vlastně horší? Noviny nebo lidi? Výsledek je stejný. Což jsme zpátky u pomluv, neúcty a nerespektování druhých. A pak se divíme, jaké jsou děti…

Na začátku jsme si řekli, že se vás nebudu vyptávat na manžela, Daniela Landu. Ale dovolte mi výjimku. V červnu jej čeká ostrý veřejný zápas v thajském boxu.Půjdete se podívat?
Určitě půjdu!

Profil
Režisérka a scénáristka Mirjam Müller Landa se narodila 13. dubna 1969 v Kolíně nad Rýnem. V polovině 90. let absolvovala filmovou a televizní režii na FAMU v Praze. V roce 1990 se vdala za zpěváka Daniela Landu, se kterým má tři dcery: Anastázii a dvojčata Roxanu a Rozálii. Režírovala řadu videoklipů. Připravila s manželem scénář a hudbu muzikálu Krysař, režírovala muzikály Tajemství a Touhu Pro stanici HBO natočila řadu reportáží. Jako režisérka se podílela na živém televizním vysílání pořadu Prima jízda. Pro Nadaci Malina natáčela videa s tematikou bezpečnosti v dopravě. Režírovala dva celovečerní filmy: Kvaska a Tacho.

 

Podobné články


Předchozí články

Třetí kolo Českého poháru v krasojízdě žáků, žákyň, juniorů a juniorek hostí Pankrác

V sobotu 22. 3. se od 10.00 hodin uskuteční ve sportovní hale TJ Pankrác 3. kolo Českého poháru v krasojízdě.

Street food festival Holešovice – Ulice jak ji neznáte

V neděli 4. květnaproběhne v pražském klubu Cross (Plynární 1096/23) první ročník Street Food Festivalu Holešovice. Program celého dne se uskuteční ve všech částech klubu včetně přilehlého travnatého ...

Privatizace odstartovala. Praha 2 prodá přes 1700 bytů

Dlouho očekávaný prodej obecních domů a bytů v Praze 2 odstartoval koncem loňského roku. Městská část postupně nabídne přibližně 1760 obecních bytů stávajícím nájemníkům k odkoupení. V první, právě pr...

Privatizace začne za rok. Praha 9 prodá 1639 bytů

Zastupitelstvo Prahy 9 schválilo 11. února záměr postupného prodeje bytů z majetku Prahy 9 jejich oprávněným nájemcům.

Vydejte se s dinosaury do pravěku

Od pátku můžete na holešovickém Výstavišti obdivovat výstavu Dinosaurium. Možná se budete trošku bát, možná vás dinosauři ohromí, ale určitě odejdete plni dojmů. Výstava je otevřena do 29. června.

Muzikálová Evita míří do Ostravy přímo z Broadwaye

Dětský minibazar je v Místku 22. března

Praha letos začne stavět železniční zastávku v Běchovicích

Městská rada dnes schválila zřízení práva pro stavbu Železniční zastávka Praha – Běchovice střed. Jde o nutný administrativní krok pro stavbu jedné z nových železničních zastávek, kterou Praha začne b...

Praha by mohla mít za jedenáct let zcela bezbariérovou MHD

Radní dnes projednali a schválili materiál, podle kterého by mohly už za jedenáct let zmizet všechny bariéry, které dnes sužují veřejnou hromadnou dopravu v Praze. Jedná se o první ucelený materiál, k...

Prohlédněte a kupte si v Porubě papírové modely

Hokejisté Zlína zahájili čtvrtfinálovou sérii s Hradcem vítězně

Hokejisté PSG Zlín vyhráli úvodní zápas čtvrtfinálové série Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy nad Mountfieldem Hradec Králové 2:1 po prodloužení zásluhou přesné trefy Jiřího Ondráčka v čase...

Broučci uvítají v Místku jaro kytičkou

Omalovánky ukazují dětem Frýdek-Místek a okolí

Čtyřletý chlapec zmizel matce a sám cestoval trolejbusem

Zvláštní příhodu s dobrým koncem zažil v úterý 11. března 2014 při své službě dispečer Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Pavel Holomek. Komunikační systém, kterým jsou propojena všechna vozidla z...

Buďte nejen krásná, ale i zdravá

Jarní veletrh kosmetiky a kadeřnictví Interbeauty Prague 2014 se již tradičně ponese v duchu zdraví a krásy. O návštěvníky 4. a 5. dubna budou pečovat v historickém Průmyslovém paláci v Holešovicích o...

Otestujte si svůj postřeh a herní dovednosti

O víkendu 22. a 23. března bude Galerie Harfa hostit veřejnosti otevřený turnaj Kinect Xbox. Turnaj je určen pro děti i dospělé, soutěžit se bude o hodnotné ceny, které dodají partneři akce. Registrac...

Veselé Velikonoce na fotopřání nebo na fotodárku

Vyrobte k letošním Velikonocům něco originálního: fotopřání, rozevírací blahopřání, hrnky nebo třeba magnetky!

Cena Salvator 2013 je ve finále, dnešní galavečer můžete sledovat online

Projekt Cena Salvator 2013 je ve finále. Ve středu 19. března se koná slavnostní galavečer, na kterém budou předány ceny lidem, kterým není lhostejný osud ostatních a neváhali v minulém roce někdy i r...

Kamil Střihavka & Leaders zahrají v Akordu

Rocková legenda, muzikálová hvězda a majitel nezaměnitelného hlasu Kamil Střihavka vystoupí 26. března v Kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu.

Největším orlům světa se vylíhla dvojčata

Pražská zoo se může pyšnit nejproduktivnějším párem orlů kamčatských. Impozantní dravci Matyáš a Matylda zasedli koncem ledna na hnízdo - z vajec se nyní vylíhla dvě mláďata.

Ostrava pozve Amazon do mošnovské zóny

Mirjam Landa: Nechápu, že lidem stačí být průměrní

Ať žila v Praze Mirjam Landa kdekoli, nikdy si nedovedla představit, že by bydlela někde jinde. Všude se jí líbilo. Naopak se jí nelíbí ledabylý přístup k práci. „Když překládám do němčiny český obrat...

Víkend knihy vypukne v obchodním centru Avion

Hydrometeorologický ústav v Porubě zve veřejnost

Benefiční koncert ,,Zachraňme Libušín“ v Národním technickém muzeu

Národní technické muzeum se připojuje ke snaze o obnovu Libušína, objektu na Pustevnách, který byl v noci z 2. na 3. března zasažen požárem.

Šance Zlína na druhou výhru nad Hradcem zmrazil střelec Kudrna

Hokejisté HC PSG Zlín prohráli druhý zápas čtvrtfinálové série play off s Hradcem Králové 3:4 a Mountfield srovnal stav série na 1:1. Do vedení šli hosté, ale Berani strhli vedení na svou stranu. Vých...

Hokejový oddíl z Frýdku-Místku hledá mladé talenty

Hokejový klub HC Frýdek-Místek připravuje po letních prázdninách nábor dětí do přípravek.

Loutkový Kašpárek jde na námluvy

Co o prázdninách nabídne Centrum tance studio DAG a MŠ Beruška?

Centrum tance studio DAG a Mateřská škola Beruška s uměleckým, sportovním zaměřením zve všechny šikovné děti od 3 do 14 let na pestrý letní prázdninový a zábavný program.

Irský festival se koná v Ostravě od 24. března už podesáté

Černý večer s Mirkem Černým a Petrem Vášou

Alternativa - kulturní institut Zlín hostí komponovaný pořad Černý večer s Mirkem Černým a Petrem Vášou. Zlínský hudebník a výtvarník Miroslav Černý si tentokrát do Zlína pozval svéráznou osobnost brn...

Lidé bez domova přišli o zrak. Na zkoušku

V rámci programu Homeless Accelerator navštívili lidé bez domova ze sociálního podniku Pragulic Neviditelnou výstavu a mohli zažít, jaké to je být nevidomým. Setkaly se tak dva světy lidí, kteří bojuj...

Sportovkyní Ostravy je běžkyně Jana Slaninová

Na ostravské radnici byla vyhlášena anketa Sportovec města Ostravy za rok 2013. .

Zimní noclehárny pro bezdomovce končí

Dvojice zimních nocleháren pro osoby bez přístřeší v Praze se tento týden uzavírá. Po noclehárně na Vackově dnes končí provoz zimní noclehárny Vysočany, jejíž zázemí mohli klienti využít naposledy v n...

Schwarzkopf Elite Model Look hledá naděje světového modelingu na Černém Mostě

Pražská kola prestižních castingů soutěže pro vycházející hvězdy přehlídkových mol Schwarzkopf Elite Model Look ČR 2014 se odehrají v Centru Chodov (2. dubna) a Centru Černý Most (12. dubna). Letos po...

Strážníci z Prahy 14 zachránili bezdomovce. Ten uvízl vpusti rybníku Chvalka

Dramatickou situaci, která nakonec dobře dopadla, řešili strážníci městské policie ze čtrnáctého pražského obvodu. Ve středu ve dvě hodiny odpoledne přijaly hlídky městské policie oznámení, že vpusti ...

Informace o dopravním opatření na Vysočanské radiále

Ve dnech 22. – 27. března 2014 bude na Vysočanské radiále v úseku Kbelská Pražský okruh částečně omezen provoz ve směru do centra. V souvislosti s pracemi na instalaci zařízení pro komplexní telematic...

Muzeum pražského vodárenství přichystalo novinky i nový systém prodeje lístků

Novinky v expoziční části i nový systém prodeje vstupenek připravilo pro letošní rok Muzeum pražského vodárenství, které se nalézá v areálu vodárny v Podolí. Jeho zřizovatelem je společnost Pražské vo...

Mário a kouzelník ovládne svou multimediální show La Fabriku

V sobotu 22. března bude mít v pražské La Fabrice premiéru adaptace povídky Thomase Manna Mário a kouzelník v režii Petera Butka.

Kamil Střihavka & Leaders zahrají v Akordu

Rocková legenda, muzikálová hvězda a majitel nezaměnitelného hlasu Kamil Střihavka vystoupí 26. března v Kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu.

Boxer Kevin Godla je mistrem

Prvním mistrem České republiky v historii boxerského oddílu TJ Vítkovice je Kevin Godla.

8 novinek, se kterými se v přírodě budete cítit jako doma

Přichystejte se na jaro a léto v přírodě! „Mezi novinkami letos budou hrát prim unikátní technické stany, lehounké spacáky, jež zvládnou každé počasí, kempingový nábytek, který vám udělá službu i doma...

Radnice nabízí zdvojnásobení počtu bezplatných plavenek do Edenu pro starší 60 let

Enormní zájem seniorů o bezplatné plavání v plaveckém bazénu sportovního areálu Slavia přiměl radnici k zajištění této aktivity pro osoby starší 60 let věku i v letošním roce. „Velký zájem seniorů vyu...

Sportovcem města Zlína se stal hokejista Martin Hamrlík

Sportovcem města Zlína za rok 2013 se stal Martin Hamrlík, hokejista HC PSG Zlín. Titul převzal po vítězi roku 2012, triatlonistovi Petru Vabrouškovi. Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců města Zlína p...

ADRA hledá dobrovolníky pro frýdecký hospic

Halina Pawlowská povypráví o lásce, milencích a trapasech

Kdo má rád humor Haliny Pawlowské, určitě si nenechá ujít její „one woman show“ v ostravském Akordu.

PVK zavádějí unikátní systém pro řízení a provoz vodohospodářské infrastruktury

Efektivnější fungování jednotlivých činností, zlepšení informovanosti zákazníků, vyšší ochranu vodohospodářského majetku či pružnější reakci při krizových situací typu povodní si slibují Pražské vodov...

Prestižní mezinárodní záštita pro Toulavý autobus

Po Návratu divokých koní získal i další projekt pražské zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat prestižní záštitu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).

Úmrtí nájemce: Přechod nájmu je snazší

Petra Janů vystoupí v Místku s Golemem

Následující články

PVK zavádějí unikátní systém pro řízení a provoz vodohospodářské infrastruktury

Efektivnější fungování jednotlivých činností, zlepšení informovanosti zákazníků, vyšší ochranu vodohospodářského majetku či pružnější reakci při krizových situací typu povodní si slibují Pražské vodov...

9 z 10 telefonátů na tísňovou linku je vtip

Operátoři na tísňové lince 112 přijmou hovor každých osm vteřin, každé tři minuty pak vysílají do terénu hasiče, záchrannou službu nebo policii.

Taxikáře z Frýdku-Místku čekají zkoušky

V Hrabůvce připomenou zastřelené letce RAF

U Hamru se bude závodit ve strolleringu – chůzi s kočárky

V neděli 13. dubna přesně v 15 hodin odstartují po celé České republice a především u Hamerského rybníka v Praze 10 Záběhlicích Strolleringové závody. Tento den bude patřit všem aktivním maminkám a ta...

Čokoládový Festival provoní pražskou Galerii Harfa

Do nákupního centra Galerie Harfa budou zamířit všichni milovníci čokolády. Od pátku 28. března do neděle 30. března 2014 se zde uskuteční Čokoládový festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, ...

Radnice předá v „měsíci knihy“ stovky nových knih svým seniorům

Měsíc březen patří již od poloviny minulého století knihám a četbě. Městská část Praha 10 se proto rozhodla oživit knihovny domovů pro seniory a léčebny dlouhodobě nemocných na svém území novými kniha...

„Chantalka“ se Schmitzerem hrají ve Vlasti

Na kole šlapal, ale na nohou se skoro neudržel

V sobotu krátce před půl jedenáctou večer prováděli strážníci z Prahy 7 kontrolní činnost v Povltavské ulici, kde si pod mostem Barikádníků všimli neosvětleného cyklisty, který jel v protisměru.

Muž řídil pod vlivem omamných a psychotropních látek

Včera večer prováděli strážníci z Prahy 2 kontrolní činnost v Sokolské ulici, kde si všimli podezřelého vozidla, jehož řidič kličkoval po vozovce.

Pivní tour po Mnichově, řízkový Prater a poklad k nakousnutí - vydejte se do Německa!

Právě nyní je nejlepší čas vydat se do Německa za typickými delikatesami. Autobusový dopravce Eurolines vás sem až do konce března v rámci akce 1+1 dopraví dva za cenu jednoho!

Trilogie her o prorocích a básnících ve Švandově divadle končí nadějí

Inscenaci Možná že odcházíme nazvanou podle stejnojmenné povídkové sbírky předčasně zesnulého spisovatele Jana Balabána chystají ve Studiu Švandova divadla v Praze: premiéra bude 29. března.

Muž řídil pod vlivem omamných a psychotropních látek

Včera večer prováděli strážníci z Prahy 2 kontrolní činnost v Sokolské ulici, kde si všimli podezřelého vozidla, jehož řidič kličkoval po vozovce.

Na kole šlapal, ale na nohou se skoro neudržel

V sobotu krátce před půl jedenáctou večer prováděli strážníci z Prahy 7 kontrolní činnost v Povltavské ulici, kde si pod mostem Barikádníků všimli neosvětleného cyklisty, který jel v protisměru.

Vyzkoušejte Hoopdance v sokole

Sokol Královské Vinohrady pořádá každé pondělí a středu od 17 do 18 hodin kurzy Hoopdance.

TLD Zvoneček zve na kabaret

Tradiční loutkové divadlo Zvoneček připravilo na sobotu 29. 3. kabaret, který není určen pouze dětem.

Městská policie hledá posily

Městská policie hl. m. Prahy přijme nové strážníky od 21 let.

Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci 1. dubna otevře nové kontaktní místo pro seniory a jejich blízké

Zdarma poskytovat seniorům, jejich příbuzným či přátelům odborné poradenství, zprostředkovávat pomoc a podporu při řešení problémů, se kterými se setkávají – s tímto cílem Nadace Taťány Kuchařové – Kr...

Dvojka chce opravit chodníky

Většinu chodníků na území druhé městské části má ve správě Technická správa komunikací. Té radnice pravidelně přispívá na jejich obnovu.

Rozhovor s Petrem Vášou o fyzickém básnictví, translatině i o Krymu

Petr Váša je na české scéně svérázným a nepřehlédnutelným zjevem. To ostatně mohli posoudit i návštěvníci pořadu, který s ním ve čtvrtek 20. března připravil hudebník a výtvarník Mirek Černý v Kulturn...

V porubských mateřinkách bude dostatek míst. Zápisy jsou 25. března

Ostrava uvidí českou premiéru původní hry z Hlučínska

Den otevřených dveří: Vyzkoušejte si led pro mistrovství světa

Hokejové mistrovství světa, které se bude konat příští rok v O2 Areně v Praze, se rychle blíží a nejen hokejoví fanoušci mají možnost si vyzkoušet, jak se bruslí na mistrovském ledě. V rámci oslav 10....

Brýle potřebují tři z pěti Čechů. Za brýle a kontaktní čočky utratí až čtyři miliardy korun ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje zlomek lidí. Výjimkou naopak nejsou ti...

Brýle potřebují tři z pěti Čechů. Za brýle a kontaktní čočky utratí až čtyři miliardy korun ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje zlomek lidí. Výjimkou naopak nejsou ti...

Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci 1. dubna otevře nové kontaktní místo pro seniory a jejich blízké

Zdarma poskytovat seniorům, jejich příbuzným či přátelům odborné poradenství, zprostředkovávat pomoc a podporu při řešení problémů, se kterými se setkávají – s tímto cílem Nadace Taťány Kuchařové – Kr...

Navštivte rodinné konstelace v Dajáně

Prožitkový seminář se uskuteční 29. března od 9.30 do 18 hod.

Parkovací místa za sokolem

Pokud bydlíte v blízkosti sokola na Vinohradech a řešíte problémy s parkováním, můžete své auto nechat stát přímo za budovou sokola. Tady jsou totiž k pronájmu parkovací místa.

Dřevařská: dočasné přemístění autobusové zastávky

Z důvodu výstavby plynové přípojky dochází od úterý 25. března 2014 (od 8.00 hodin) do pátku 11. dubna 2014 (do ukončení denního provozu) k dočasnému přemístění autobusové zastávky Dřevařská ve směru ...

Výstava o Janu Zajícovi začne ve středu 26. března v Ostravě

Ostravský hotel na protest proti anexi Krymu neubytovává ruské turisty

Psi budou závodit na Černé louce

Přijďte se podívat na výstavu hadů

Až do 30. března trvá jarní výstava Hadi, hadi, hadi ve Stanici přírodovědců v Drtinově 1a.

Prohlédněte si v Místku modely letadel

Hokejová extraliga: Bitva o postup mezi čtyři nejlepší vrcholí

Čtvrtfinálová série play off mezi mužstvy HC PSG Zlín a Mountfield HK Hradec Králové má před sebou za srovnaného stavu 2:2 na zápasy zřejmě klíčový pátý duel, po kterém jedno mužstvo získá výhodu mečb...

Praha 2: další bezdomovce a narkomany nechceme

Radnice se ohradila proti návrhu magistrátu, který chce na území Prahy 2 zřídit další místa pro narkomany a noclehárny pro bezdomovce.

Přibude 78 stromů. Za dva miliony

Technická správa komunikací dostane letos od druhé městské části dva miliony korun, za které vysadí 78 stromů.

Hlavní program filmového festivalu se letos poprvé koná přes víkend

54. ročník Zlín film festivalu proběhne od pátku 30. května do čtvrtka 5. června 2014 ve Zlíně a v dalších městech republiky. Je to poprvé v novodobé historii festivalu, co budou hlavními festivalovým...

Ostravští baristé soutěží o nejlepší kávu

V Mariánských Horách začaly farmářské trhy

Dinosauři se vrací na Harfu

První dubnový den by si do svých kalendářů měli zapsat všichni příznivci vysočanského DinoParku. Ten se na střechu Galerie Harfa vrací po zimní pauze a v nové sezóně nabídne milovníkům pravěku lákavé ...

Dámská jízda v Divadle Rokoko

Odpočinkové odpoledne pouze pro dámy chystá na sobotu 26. dubna od 17 hodin Divadlo Rokoko.

PVK startují plošnou deratizaci stokové sítě

Pražské vodovody a kanalizace odstartují od dubna plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. „Tato akce, kterou děláme na základě smlouvy s Magistrátem hlavního města Prahy, po...

Tomáš Klus zazpívá celé Praze z Jindřišské věže

Pražské radio City vysílá pravidelně pro své posluchače akustické koncerty, na kterých pravidelně vystupují největší hvězdy domácí i zahraniční scény. Po sobotním exkluzivním živém vystoupení Sporty S...

Loni loď Hermes poskytla bezdomovcům téměř 40 tisíc noclehů

I přes červnové povodně, kdy byla loď Hermes mimo provoz, bylo loni poskytnuto téměř 40 tisíc noclehů lidem bez přístřeší. Tedy o přibližně 200 noclehů více než v roce 2012. Nejvíce přes 50 tisíc nocí...

UEFA chválí Olomouc. Šampionát bude skvělý!

Pražané se pokusí o vytvoření rekordu ve sběru starých počítačů

Podpořit dobrou věc, zbavit se starých nepoužívaných počítačů a ještě pomoci své městské části vyhrát věcné ceny pro nemocnice či dětské domovy. To vše mohou Pražané učinit v rámci sběrové soutěže „Pr...

Kam se v dubnu vydat sportovat?

Rozpočet 2014: Stomilionový schodek pokryjí peníze z hazardu

Zastupitelé Prahy 2 začátkem února schválili rozpočet městské části pro rok 2014. Ten počítá s výdaji ve výši necelých 400 milionů korun, přitom příjmy mají být letos jen 300 milionů. Stomilionový roz...

Kočičí invaze na Střížkově

Včera v podvečer přijali pracovníci útulku Městské policie Praha informaci, že v Teplické ulici v pražském Střížkově se před jedním z domů nachází větší množství koček.