Před nedávnem jste se střetli se Spartou Praha. Jak se Vám hrálo?
Byl to pro nás obrovský zážitek. Se Spartou nehrajeme každý den, takže jsme si to užili. A co říkám na výsledek? Podle mne to byl úspěch. V hrací době jsme nedostali gól. A že jsme prohráli na penalty? Ty už jsou jako loterie, jednou to vyjde, jindy ne.
Jste kapitán mužstva, takže se vám daří dobře. Máte zde dobré podmínky?
Jsem strašně rád, že jsem ve Frýdku dostal šanci. Jsem tu už čtyři roky a jsem tu rád. Horší je to ale bohužel s podmínkami. Jde hlavně o naše zázemí. Moc nám chybí hřiště s umělou trávou. To je asi nejpalčivější problém. Zařízení je zde zastaralé a zchátralé. Stačí se podívat na stadiony ve srovnatelných městech s Frýdkem-Místkem a my jenom bledneme závistí, když hrajeme na městském stadionu v Opavě, v Karviné, v Třinci a nemluvě o Baníku, Sigmě Olomouc. Jaké tam jsou zrekonstruované nejenom hrací plochy, kabiny, regenerační vybavení, ale také celé areály. Je to opravdu rozdíl a my si pořad pokládáme otázku, proč to jinde jde a v našem městě ne, když fotbal má tady tak obrovský potenciál.
Nyní se k rozhovoru již přidal Miroslav Janoviak. Co tedy říká on o zápasu se Spartou?
Byl to fotbalový svátek pro celou veřejnost. Zároveň ale to byla i velká výzva pro nás. Podaří se nám připravit podmínky pro deset tisíc návštěvníků? Vždyť máme nedostatečné sociální zařízení, stadion není připraven pro takové množství lidí. Tak jsme to tady obrátili vzhůru nohama, vymalovali, provedly se instalatérské práce, upravilo se zázemí. A nakonec to vyšlo. Sportovně i pořadatelsky. Osobně mě těší, že jsme před zápasem mohli do toho úžasného fotbalového představení zařadit i slavnostní akt, při kterém jsme odměnili naše bývalé úspěšné prvoligové hráče. Jejich dresy jsme dokonce umístili a zvěčnili na tribunu, ať slouží jako vzor a motivace při výchově našich mladých fotbalistů.
Do toho všeho ale přišla zpráva, že vás opouští trenér Radoslav Látal…. .
Pro nás to byla překvapivá a mimořádně nepříznivá zpráva. Sice nám někdy v létě naznačoval, že má mnoho nabídek, ale pak to přišlo docela nečekaně a my jsme to museli ze dne na den řešit. Takže to dopadlo tak, že jsme se vrátili v našem rozhodování k letním úvahám o změně postu trenéra mužů, kdy jsme vedli jednání s Vladimírem Skalbou, který byl pod smlouvou v Opavě a začalo vyjednávání – my dámě Opavě Látala a oni nám zase Skalbu. Nakonec jsme se dohodli.
V současné době hraje Frýdek-Místek třetí ligu. Nepokukuje po druhé?
Nejen, že bychom chtěli, my na to pomýšlíme. Bohužel dnešní sport je o penězích. A tady v tomto směru máme velké potíže. Jako klub hrající třetí ligu máme roční rozpočet ve výši šest milionů korun. Týmy hrající druhou ligu ale potřebují těch milionů dvanáct až dvacet, podle toho, jak silný kádr si mohou dovolit a jaké mají ambice. A tyto peníze jsou prostě nezbytné, protože to už jsou kluby profesionální. Tento rozpočet zajišťují sponzoři ve spolupráci s městským rozpočtem.
Kolik dostáváte od města vy?
Bohužel už dlouhá léta je to stále stejná částka, a to cca 1,6 milionů korun pro mládež. Letos nám naše radnice navýšila rozpočet o půl milionů za dosahované výkony mužů v minulém ročníku MSFL a částka na mládež byla 1,8 milionů korun. My samozřejmě víme, jak to mají jinde. Kluby ve statutárních městech, třeba v Opavě či Karviné dostávají od svých radnic tři až pětkrát více. Není to ale jen o financích. Jinde se starostové, primátorové či náměstci aktivně zapojují do vedení klubů a ovlivňují tak jejich chod. U nás to tak bohužel není. Když v roce 2004 bylo založeno nové občanské sdružení Fotbal Frýdek-Místek, chtěli jsme, aby tam své zástupce mělo i město, které by aktivně ovlivňovalo dění ve fotbale a taky kontrolovalo práci a využívání finančních prostředku, které na fotbal uvolňuje. Byl tam náměstek Petr Cvik a Jaromír Kohut. Oba ale po čase odešli. Proč tomu tak je? Proč to v jiných městech funguje a u nás ne? Město musí přehodnotit svůj přístup, jedině tak můžeme pomýšlet na druhou ligu. A možná pak i na první. Jak na to? Stačí návštěva už dvou zmiňovaných statutárních měst Opavy a Karviné.
Máte na to kvalitní hráče?
Ano, hráčský potenciál máme. To se ukázalo i při zápase se Spartou. Je to ale i zde otázka peněz. My můžeme mít třeba Matušoviče. On sám říká – budu rád ve Frýdku, dáte mi ale plat půl milionu? Stejně třeba i jiní kvalitní fotbalisté jako náš odchovanec Vašek Svěrkoš. S Frýdkem by neměl problém, ale chce hrát vyšší soutěž.
Radnice tedy nepodporuje fotbal..
Není podpora jako podpora. Klíč k dalšímu vzestupu fotbalu je na naší radnici a my jsme připraveni s odemykáním účinně pomoci. Fotbal je především o financích. Nemáme zde ani žádného multimiliardáře, který by finančně zabezpečil rozpočet celého klubu. Díky naši aktivitě se nám podařilo jako sponzora získat dvě firmy – Hyundai a VÚHŽ, kde nám výrazně pomáhá majitel Moravie Steel Jan Moder. Hyundai zatím bude podporovat mládežníky a po zahájení výroby nám přislíbil osobně prezident společnosti Hundai Motor, že budou chtít vstoupit do našeho frýdeckého fotbalu a sponzorovat naši mužskou kopanou.
Nyní se k rozhovoru přidal sportovní ředitel klubu Radomír Myška. Když jsme u hřiště, jak jste na tom v současné době se stadionem?
Tak Stovky stále patří Arcelor Mitallu. Ten nabídl areál městu, a to za symbolickou korunu. Někdy na podzim by to mělo zastupitelstvo projednávat. Bohužel se tato záležitost táhne už dva roky. Kdyby mělo město stadion ve vlastnictví, už jsme mohli x-krát zažádat o různé dotace a nemuseli hrát mnohá utkání na škváře, v čemž jsme docela rarita. Strašně nám chybí hřiště s umělou trávou. Vždyť už ho mají mnohem menší města a vesnice. Apelujme my všichni a ptejme se svých zastupitelů, kdy nám celé sportovní veřejnosti oznámí radostnou novinu, na kterou čekáme už dlouhá léta, že areál ve Stovkách je ve vlastnictví města. Je to pro všechny občany Frýdku-Místku.
Miroslav Janoviak: Na Spartu přišlo deset tisíc lidí
