Počasí
Praha 22 °C Sobota, 20. července 2024, Svátek má Ilja
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Miroslav Sehnal: Cenzoři v Egyptě chtěli zakázat mou knihu

Ostravský spisovatel Miroslav Sehnal vydal společně s básníkem Břetislavem Uhlářem sérii pěti prozaicko-poetických knih. Jedna z nich – Hodinu pod drnem se dočkala překladu do polštiny a posléze i arabštiny. V arabském světě ovšem narazila na cenzuru.
Miroslav Sehnal se zakousl do arabského vydání své knihy stejně, jak se do ní zakousl cenzor. Zvětšit
Miroslav Sehnal se zakousl do arabského vydání své knihy stejně, jak se do ní zakousl cenzor.

Vaše kniha Hodinu pod drnem měla v Polsku úspěch. Tušíte, čím oslovila polské čtenáře?
V Polsku se celý náklad rozprodal a v tamním tisku vyšly pochvalné recenze. Kritikové pochopili, že si děláme legraci sami ze sebe a říkali, že by si Poláci měli brát v tomto směrů příklad z Čechů. O úspěchu svědčí fakt, že už je před dokončením polský překlad další naší knihy Hodinu v nebi. S básníkem Břetislavem Uhlářem ukazujeme, že se umíme zasmát sami sobě a také, že něco cítíme. Smích a city jsou jediné vlastnosti, které člověka odlišují od zvířat. Bohužel v dnešní době se smích i city vytrácejí. Žijeme v uspěchané době naplněných nákupních vozíků, kterými do sebe v supermarketech vrážíme.

Zpět ke knize. Kde se vzal nápad přeložit ji do arabštiny? 
Knihu v polštině jsme humornou formou prezentovali v Katovicích a následně v Českém centru při naší ambasádě ve Varšavě. Prezentaci byl přítomen polonista a bohemista syrského původu Marwan Al Solaiman, který je mimochodem i skvělým hudebníkem. Začal se o knihu zajímat s tím, že by ji přeložil do arabštiny. Jeho nápadu se nakonec ujala distribuční a nakladatelská společnost Al-Arabi, která vydává knihy prakticky pro všechny země arabského světa. Překladatel pochází ze Sýrie, proto jsme prezentaci překladu knihy naplánovali původně do Damašku. Jenže přišla občanská válka, takže jsme Damašek změnili na Káhiru. Kniha byla vytištěna a připravena k distribuci.  V momentě, kdy se měla rozvážet na knihkupecké pulty, se k jednomu z výtisků dostal jakýsi úředník, nějaký samozvaný cenzor. Ten řekl, že knihu musí posoudit egyptský cenzurní výbor a až ten rozhodne, zda se kniha může vůbec prodávat. To mohlo znamenat, že naše knížka skončí už navěky zastrčená ve skladu.

Co úředník knize vytýkal?
Tvrdil, že může ohrozit morálku lidí, prý se v ní mluví o sexu a je znevažováno náboženství.

Můžete upřesnit, co konkrétně měl na mysli?
Vím to jen zprostředkovaně z e-mailové korespondence s představitelem vydavatelství Al Arabi Sherifem Bakrem, a sám to dost dobře nechápu. Samozvanému cenzorovi pravděpodobně vadily obraty, jako je třeba „Bože chraň“, u nás naprosto běžné, pro něj však zřejmě kacířské. Kniha je trochu štiplavým pohledem na muže, což bylo možná vzhledem k současným patriarchálním náladám v Egyptě hlavním důvodem, proč se cenzorovi knížka nezamlouvala. S náboženskou tematikou nemá totiž absolutně nic společného, a co se týká sexu – toho je tam jen tolik, kolik je třeba. Rozhodně nejde o žádnou pornografii. Příběh knížky řeší osud padesátiletého muže, který se dávno rozvedl, a k ženám má despotický vztah. Za komických situací se však i on jednoho dne bezhlavě zamiluje do mladé dívky. K žádnému sexu mezi nimi nedojde, nakonec se totiž ukáže, že to je jeho dcera. Seladon to do poslední chvíle netuší, naposledy totiž svou dceru viděl před rozvodem, tedy ještě v plenkách. Dívka ovšem přesně ví, o koho jde, a úmyslně si se svým taťkou pohrává.  

Nemohl překladatel některé věci zjemnit? Přece musí vědět, co je v arabském světě únosné a co ne.
Samozřejmě, přesně tak to bylo. Přizpůsobil překlad mentalitě arabského světa. Ví, co si může dovolit. Ani tak velké nakladatelství jako je Al Arabi by závadnou knihu nevydalo. Jenže jde o politiku. V Egyptě se dostalo k moci Muslimské bratrstvo a najednou se vyrojily tisíce samozvaných cenzorů, kteří jsou aktivní a snaží se zalíbit. Bohužel oficiální místa jim naslouchají. Ale to není nic neobvyklého, vždyť něco podobného se dělo před lety i u nás. Naše kniha je pro Araby tak trochu exotická, je to vlastně první avantgardní satira z Česka, která se v arabském světě objevila. Pokud vím, tak do arabštiny byly přeloženy některé hry Karla Čapka a z poslední doby jen politický esej Moc bezmocných od Václava Havla.

Takže co dál s knihou? Zůstane ve skladech?
Už se prodává! Musím dodat, že na tom má zásluhu odvaha představitele Al Arabi Sherifa Bakra, který se rozhodl nečekat na vyjádření cenzurního výboru, protože by se patrně nikdy nedočkal. Dal knihu do prodeje a poslal nám už i fotku z Káhiry, kde je vidět naše kniha ve výloze největšího káhirského knihkupectví na centrálním náměstí Tahrír. Tady svou knihu také osobně představíme. Slavnostní prezentace je naplánována na 23. března. Akce se zúčastní egyptští spisovatelé a zástupci našeho velvyslanectví, ale i studenti bohemistiky z tamní univerzity, jakož i běžní čtenáři. Všechny naše knížky jsme vždycky prezentovali s jistou dávkou recese, což si neodpustíme ani tentokrát. Převlečeme se do hábitů, budeme mít přes tvář ženský šátek a na hlavě klaunskou čepici. Nemá jít o urážku mužství, je to výzva k toleranci. Důležité není, co na hlavě nosíme, ale co v ní máme. Jsem zvědavý, jestli to Egypťané správně pochopí.

Překladu se dočkala v pořadí třetí vaše kniha z dnes již celkem pětidílného cyklu. Není problém v návaznosti?
Každá kniha je samostatná, líčí problémy hlavního hrdiny v určitém prostředí a době, od teenagera po střední věk. Knihy na sebe navazují, ale všechny mají zároveň vygradovaný a uzavřený děj.    

Základem každé knihy je příběh. Proč je vaše próza doplněna básněmi Břetislava Uhláře?
Básně dodávají knize intenzivnější emotivní rozměr, další pocit, který příběhu zvyšuje barevnost. Myslím si, že Břeťova poezie s mou prózou ladí. Je sebeironizující, úsměvná, vyjadřuje se s klukovskou hravostí a nadhledem. Na knížkách společně nepracujeme, známe se natolik dlouho, že stačí, abychom si zadali společné téma. Břeťa napíše básně, které pak já rozmístím vhodně do děje knihy.

Kdy jste začal psát?
Hlavním spouštěčem byl spolužák v základní škole na Klegově ulici v Hrabůvce. Psal si do sešitu jakési pirátské historky a hned si je také ilustroval. Nádherně kreslil. Já si přál dokázat něco podobného, mohl jsem zkusit jen psát, protože dodnes nenakreslím ani stodolu. Vypotil jsem zamilovanou básničku, poslal ji do časopisu Bloček, kde ji vytiskli, což mě povzbudilo. Následovaly další básničky a někdy v osmé třídě jsem zkusil i krátké povídky, které vyšly v časopisu Větrník. A představte si, ilustracemi je doprovodil samotný Adolf Born! Pozvali mě do Prahy, kde jsem se s ním také potkal. Adolf Born si mě kupodivu pamatoval i po čtyřiceti letech, když jsem jej žádal, zda by nám s Břetislavem neposkytl ilustrace na přebal prvních tří dílů našich společných knížek. Aniž by se ptal na honorář, okamžitě souhlasil.

Kdy vám vyšla první knížka?
Poprvé jsem se knižně objevil v almanachu nakladatelství Profil někdy v polovině 70. let. Jednalo se o cyklus několika krátkých povídek. Ve stejném nakladatelství jsem pak později vydal samostatnou knihu V kartách se (ne)podvádí.

Čím jste se živil?
Novinařinou, psal jsem hlavně o kultuře. Později jsem psal scénáře pro rozhlas i televizi a pracoval také jako hudební dramaturg. Prošel jsem většinou ostravských kulturních domů. Stál jsem u vzniku rockového klubu Žalák, kde jsem zorganizoval i první moravský Rockfest. Vytvářel jsem autorské programy pro Divadlo hudby, známé dnes pod názvem Stará Aréna. Pro toto divadlo jsem napsal kromě množství scénických hudebních profilů nejrůznějších skupin také satirické hry. Většinu z nich režíroval Jan Kačer a vystupovali v nich třeba Miroslav a Tomáš Etzlerovi nebo Jarek Nohavica.

Setkal jste se už tehdy s cenzurou?
Na každém kulturním oddělení někdejších národních výborů seděl úředník, který schvaloval veškeré kulturní akce. Bez jeho razítka se nikdo neobešel. Součástí povolovacích formulářů byly i úředníkem schválené texty písniček, které se měly na koncertě hrát. V té době byl pro cenzory největším trnem v oku rock a folk, čili stěžejní náplň Žaláku a Atlantiku, pro které jsem tenkrát sestavoval program. Klidně se mohlo stát, že kvůli úplné banalitě v textu písničky bude cenzorem zrušen celý koncert. Já tohle riziko eliminoval tím, že jsem všechny texty pečlivě pročetl, a když jsem vycítil nebezpečí, tak jsem tu a tam nějaký veršík poopravil. Přepsané texty jsem pak zanesl úředníkovi, dostal jsem razítko a mohlo se hrát. Kapely o ničem nevěděly, těm jsem žádné své úpravy nevnucoval, ty si pochopitelně hrály to své. V podstatě šlo o to, aby se vlk nažral, a kapela zůstala celá.

Neudal někdo, že hrají něco jiného, než jim úředníci povolili?
Pokud si vzpomínám, vážněji se to řešilo jen jednou. Ale svedl jsem to na velký hluk, a že dotyčný kontrolor asi špatně slyšel. Nikdy to neměli nahrané na magneťáku.

Prosadila se některá z kapel, které jste představoval v televizi ještě coby amatérské?  
Dobře si vedou třeba Buty, Mňága a Žďorp nebo Laura a její tygři.

Je podle vás v Ostravě dostatek kultury?
V centru Ostravy žiji už 40 let a o vše v kultuře jsem se vždycky zajímal. S velkým nadšením jsem uvítal vznik Stodolní ulice. Bohužel se do ní začaly montovat úřady a politikové – měnili dlažbu, vzniklo nové osvětlení, postavilo se nádraží. Za každou cenu se stavělo, a nikomu nevadilo, že se z ulice vytrácejí hudební kluby a kultura jako taková. Je to velký paradox. Našly se miliony na stavební činnosti, a nenašlo se pár tisíc na uměleckou náplň klubů. Pokud vím, tak dotace přestala dostávat i Zlata Holušová v Klubu Boomerang, který dával prostor začínajícím kapelám. To je pro mě nepochopitelné. Vývoj Stodolní ulice je pro mě zklamáním, dnes jsou to jen bary, kam se chodí lidé opít.

Kultura není ale jen Stodolní ulice.
Jistě. Dalším problémem je vylidněné centrum, lidé tam zvláště o víkendu nemají proč chodit. Světlým počinem je Minikinokavárna a líbí se mi i dění na Slezskoostravském hradě. Pak je tady ovšem Masarykovo náměstí, podívejte se, co se s ním stalo. Po úpravách si na něm připadám jako na ranveji. Černá louka měla sloužit k oddechu, ale stalo se z ní parkoviště. Centrum nepůsobí jako celek, jsou to spíš jakési oddělené satelity – Černá louka, Stodolní ulice, Masarykovo náměstí, Nová Karolina, Dolní oblast Vítkovice…

Máte v Ostravě nějaký oblíbený podnik?
Dlouhé roky jsem věrný baru U Waldemara. Dodnes tam chodí hudebníci, výtvarníci, novináři, televizáci i rozhlasáci. Konají se tam malé vernisáže, poklábosit přicházejí umělci, profesoři i obyčejní lidé. U jednoho stolu si dokáže popovídat docent z univerzity s hlídačem z parkoviště. Nekastuje se, což mě na Ostravě fascinuje. Podobným podnikem je Televizní klub, ve kterém se scházejí hlavně literáti, studenti z konzervatoře zde občas zahrají na piano. A pravidelně v pátek nažhaví vinylové desky nejstarší ostravský dýdžej Pavel Fiala.    

Profil
Miroslav Sehnal se narodil 18. prosince 1953 v Bruntálu, dětství prožil v Moravském Berouně, do Ostravy se přestěhoval s rodiči ve svých osmi letech. Pracoval jako dramaturg v kulturních zařízeních, spolupracoval s Divadlem hudby, v 80. letech založil první rockový klub na Moravě Žalák, který sídlil v Mariánských Horách. Působil jako novinář, scénárista Československé televize a v současné době je hudebním dramaturgem Domu kultury města Ostravy, kde má na starosti i program kina Art. Publikuje od svých deseti let, vydal knihy V kartách se (ne)podvádí, Nevinní a s básníkem Břetislavem Uhlářem zatím pětidílnou „hodinovou“ knižní sérii.

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Decathlon se představuje – Historie

V Ostravě v Avion Shopping Parku působí prodejna Decathlon, která nabízí sportovcům vybavení, oblečení a náčiní pro téměř všechny druhy sportů.

S Moravským divadlem Olomouc se loučí Simon Boccanegra, poslední představení bude za zvýhodněné vstupné

V pořadí jednadvacátá opera slavného italského skladatele Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra přivedla na divadelní jeviště charismatického hrdinu, který se ve zkorumpované společnosti snaží zůstat morá...

DBK Budějovická hostí již čtvrtý ročník Festivalu knihy o umění

Čtvrtý ročník festivalu knihy o umění LiterARTura 2013, který bude od 4. do 31. března probíhat v prostorách DBK Budějovická, nese podtitul Knihy, které chutnají a představí ochutnávku nejzajímavějšíc...

Březen v Centru Elpida

Výstava Jana Lesáka v Altánu Klamovka

Jan Lesák připravil pro Altán Klamovka site specific instalaci between navazující na jeho stanoviska, která dlouhodobě uplatňuje ve své teoretické práci a umělecké praxi.

Seniorfitnes nabízí další aktivity

Kultura v Bartovicích zaměstnává postižené lidi

Defibrilátory pomohou v hypermarketu

V Zoo Praha pokřtí gorilí mládě

V neděli 3. března proběhne v Zoo Praha křest gorilího mláděte narozeného 22. prosince 2012. Dlouho očekávané jméno vybrané ze 14 000 návrhů veřejnosti prozradí současní i bývalí kmotři pražských gori...

Podvodníci si přišli na miliony na úkor pojišťoven

Tři muži ve věku 63, 64 a 72 let si vyslechli obvinění z trestného činu kvůli pojistnému podvodu. Na úkor dvou pojišťovacích společností dostali více než deset milionů korun a další tři a půl milionu ...

Program multikina CineStar Ostrava na březen

Přinášíme přehled premiér ostravského multikina CineStar na měsíc březen.

Kácení a obnova aleje u Dřevnice pokračuje

Postupná obnova nábřežní aleje stromů podél řeky Dřevnice pokračuje. V úseku od mostu u Krajské nemocnice Tomáše Bati po jez v Přílukách se kácí právě v těchto dnech. Odstraněno bude celkem třicet vzr...

Zápasníci Vítkovic vykročili za obhajobou

Na thermopark v Hulvákách zatím nejsou peníze

Úspěšná premiéra - Hanzelka a Zikmund na divadelním jevišti

Ve světové premiéře se na divadelních prknech včera objevil příběh slavných cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Inscenace v režii Petra Štindla si u publika vysloužila nadšené ovace ve s...

Poruba podpoří ekologické projekty

Kniha měsíce: Michael Weber - Deník prostitutky

O skutečných osudech prostitutky pojednává kniha Michaela Webera.

Úspory jsou v bance v bezpečí

Možnosti svozu bioodpadu jsou zdarma na jaře i hrazené celoroční

Na území hlavního města je kromě přistavení kontejnerů na jaře zdarma k dispozici i nadstandardní placená služba sběru a svozu biologických složek domácího odpadu. Službu nabízí společnost Pražské slu...

Zlín a Brno opět spojily žluté autobusy

Firma Student Agency, největší provozovatel dálkových autobusových linek v České republice, dnes opět zprovoznila přímou linku mezi Brnem a Zlínem. Část spojů vede přes Kroměříž a část přes Uherské Hr...

Uleví pejskařům. Kvůli čipům

Academia Film Olomouc letos odhalí krásu matematiky

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) vstupuje do 48. ročníku a při té příležitosti přijímá hned několik výzev. Jeho cílem bude ve dnech 16. až 21. dubna 2013 prok...

Zlínští sledge hokejisté porazili slovenskou reprezentaci

V neděli 3. března se odehrál poslední přípravný zápas slovenské sledge hokejové reprezentace před odjezdem na MS skupiny B v japonském Naganu. Slováci změřili síly se zlínským týmem. Domácí tým SHK L...

Opravte si dům za státní peníze, dostanete levný úvěr

Sourozenecké duo zahájí ostravský koncert skladbou pro housle a varhany

Huisman přijme přes 100 nových zaměstnanců

Program ostravského Minikina na březen

Pražský komorní balet v Ostravě

Házenkářky Zlína prolomily smolnou sérii

Zlínským interligovým házenkářkám se ve 22. kole nejvyšší česko-slovenské soutěže podařilo prolomit smůlu a po sérii deseti prohraných utkání si konečně odvezli body ze včerejšího zápasu v Jindřichově...

Masopust v ostravské zoo se vydařil

Veletrh Motocykl láká na soutěž o Ducati Monster

Již 17. ročník mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek a příslušenství se uskuteční ve dnech 7. - 10. března. Součástí bude již tradičně 9. ročník soutěžní výstavy motocyklových staveb a přestaveb...

Ředitel divadla získal prestižní cenu

Mimořádný úspěch na letošních Cenách Alfréda Radoka zaznamenal ředitel zlínského Městského divadla Petr Michálek. Jeho text Domeček bodoval v dramatické soutěži o nejlepší původní dosud neinscenovanou...

Ostrava uvítá republikový šampionát ve squashi

Sloučení dvou škol výuku žáků neomezí

Malby Ivo Sumce v Langově domě

Zlín si připomene Masaryka

Město Zlín si tichou vzpomínkou připomene 163. výročí narození Tomáše Garigue Masaryka, prvního československého prezidenta, zakladatele svobodného státu Čechů a Slováků. U Masarykovy sochy před Kongr...

Březnové akce v Domě knihy Librex Ostrava

Objevte podoby svatého Václava ve starých „komiksech"

Legenda o svatém Václavu ožije prostřednictvím jeho mnohých zobrazení ze středověkých výtvarných epických cyklů na výstavě Svatý Václav ve středověkém komiksu uspořádané Národní knihovnou ČR ve spolup...

Zemědělské muzeum zve na zabíjačku

Šestý ročník akce „Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu“ připravilo na sobotu 9. března Národní zemědělské muzeum.

Akce v Domě kultury města Ostravy

Program Kina Art Ostrava v březnu

Ve svém bytě uhořela 80letá seniorka

Při požáru bytu v panelovém domě ve Fýrdku-Místku zemřela v noci z pondělí na úterý 80letá stařenka.

Do Vysočan dorazí klauni

Galerie Harfa připravila na sobotu 9. března od 14 do 18 hodin veselé odpoledne pro děti plné klaunských eskapád, kouzel a triků. Vstupné je zdarma.

Kontrola městské dopravy: Nejvíce závad je v hlášení zastávek

ROPID zveřejnil výsledky kontrol za uplynulý rok.

Policisté pátrají po zlodějích čokoládových tyčinek

Policisté z místního oddělení Spořilov pátrají po dvojici mužů, která je podezřelá z krádeže téměř pěti set čokoládových tyčinek.

Šance pro amatérské fotografy z Poruby

Studenti ze Zlína a Helsinek se utkají na ledě

Hokejový tým Univerzity Tomáše Bati se dnes utká s finským soupeřem. Do Zlína přijede Aalto University of Helsinki Hockey Team. Zápas se uskuteční od 19.00 na zimním stadionu Luďka Čajky.

Rozpočet pod lupou - III. - Zač se vydávají prostředky

Zastupitelstvo v únoru schválilo vyrovnaný rozpočet pro rok 2013. Rozpočet co do počtu obyvatel šestého největšího města ČR počítá s výdaji a příjmy v identické výši 1,87 miliardy korun. Do rozpočtu m...

Lidé ze Záběhlic mohou znovu využívat sběrný dvůr v Zakryté

Koncem ledna byl znovu otevřen sběrný dvůr hl.m. Prahy v ulici Zakrytá, který leží na území Prahy 4, ale je výborně dostupný i pro obyvatelé Prahy 10, především z katastrů Záběhlic a Michle.

Kapacita parkoviště u nádraží se zvýší o 43 míst

Následující články

Divadelní sitcom Squat v Cooltour Ostrava

Na náměstí bude Velikonoční jarmark

Náměstí Míru ožije od středy 27. března do pátku 29. března Velikonočním jarmarkem. Návštěvníci si budou moci zakoupit kraslice, velikonoční ozdoby, tatary a další předměty spojené s Velikonocemi. Neb...

Ostrava uvítá knižní veletrh. Přijedou besedovat spisovatelé

V netradičním termínu se uskuteční knižní veletrh na ostravské Černé louce. Namísto června jej fandové literatury navštíví již začátkem března.

Prvňáčci z Poruby slavnostně vstoupili do cechu čtenářského

Prvňáčci ze Základní školy na ulici E. Rošického se dnes oficiálně stali čtenáři. V pobočce Knihovny města Ostravy na Vietnamské ulici je slavnostně do cechu čtenářského pasoval místostarosta Poruby J...

Zloději ukradli plynové trubky, ohrozili celý dům

Policisté a hasiči zasahovali v ulici U Družstva ideál, kde mělo docházet k úniku plynu.

Rozhodné ne automobilům na Dvoreckém mostě

Praha 4 zásadně nesouhlasí s automobilovým provozem na plánovaném mostě spojujícím Prahu 5 v oblasti Smíchova a Prahu 4 v oblasti Podolí, protože nechce na své území přivést další automobilovou doprav...

Březnový program divadla Orfeus

Stolní tenisté Ostravy hrají doma

Čtyři testované letní pneumatiky jsou nebezpečné

Čtyři modely letních pneumatik propadly v aktuálním testu autoklubu ADAC a časopisu dTest. Důvodem byly velmi špatné jízdní vlastnosti na mokré vozovce.

Březnové filmy v Polance nad Odrou

Čtyři testované letní pneumatiky jsou nebezpečné

Čtyři modely letních pneumatik propadly v aktuálním testu autoklubu ADAC a časopisu dTest. Důvodem byly velmi špatné jízdní vlastnosti na mokré vozovce.

Přednáška o stárnutí paměti bude zdarma

V úterý 12.3. od 13,30 v rámci Národního týdne trénování paměti proběhne ve Vinohradské nemocnici osvětová přednáška "Péče o kognitivní funkce v pokročilém věku".

Národní divadlo moravskoslezské v březnu

Poměřte síly ve skládání puzzle na čas

Puzzlemánie, největší česká soutěž ve skládání puzzle na čas, se uskuteční v sobotu 23. března v pražském Obchodním centru Letňany. Soutěž pořádaná Komunitním centrem Motýlek a agenturou Bezva párty s...

Ve Zlíně zvolí nejkrásnější studentku

Nejkrásnější studentka vysokých škol z celé republiky bude opět zvolena ve Zlíně. V Městském divadle se 10. dubna od 20 hodin uskuteční finále soutěže Miss Academia 2013.

Přistavení velkoobjemových kontejnerů

Na každém stanovišti je kontejner přistavený pouze ve vymezeném časovém úseku, který je uvedený vedle data. Po uplynutí této doby je kontejner odvezen. V místě přistavení je přítomný obsluhující praco...

Vršovickou Rybalku můžete navštívit na tai-chi i meditaci tuto neděli

Návštěvní den v prostoru Rybalka (Rybalkova 55) probíhá tuto neděli. Jedná se o nový prostor v sousedství Grébovky, kde se budou konat kurzy jogy, tance, divadla a seberozvojové semináře.

Radošovická – Nádraží Hostivař: krátkodobé přerušení provozu tramvají

Radošovická – Nádraží Hostivař: krátkodobé přerušení provozu tramvají Od 0.00 hodin do 4.00 hodin v pátek 8. března 2013 dochází k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Radošovická – Nádraží...

Praha 7 nabízí vzdělávací kurzy pro seniory

Od dubna tohoto roku zahajuje v sedmé městské části svou činnost Akademie celoživotního vzdělávání. Zápisy do semestrálních vzdělávacích kurzů pro občany důchodového věku proběhnou 11. a 13. března. Z...

Program ostravské Arény v březnu

Zápis do mateřinek bude už příští týden

V Praze 10 se zápis dětí do mateřských škol pro školní rok 2013/2014 uskuteční v březnu. Co si vzít sebou a koho se to týká?

Březnové akce v Ekoškolce Rozárka

Březnový program Hobby centra 4

Velikonoční trhy začínají v sobotu u Anděla

Velikonoční trhy začínají již v sobotu 9. března a budou trvat tradičně až do velikonočního pondělí, které letos vychází na 1. dubna.

Se zlínskou filharmonií zazpívá Pecková

Kvůli nemoci nedorazí na březnový koncert zlínské filharmonie dirigent Maxim Šostakovič, syn slavného ruského skladatele. Filharmonici proto pozvali jiného zajímavého interpreta - pěvkyni Dagmar Pecko...

Senioři se naučí tančit country

Pražský komorní balet přiveze do Ostravy slavné choreografie Pavla Šmoka

Indonéská džungle opět otevřena

Po měsíční pauze se návštěvníkům opět otevírá Indonéská džungle. Největší lákadlo – samici orangutana Mawar s mládětem – však lze spatřit výjimečně.

Dnes přednáška o náletu z roku 1945

Mladým ostravským florbalistům patří pohár

Nejmladší florbalisté oddílu FbC Remedicum Ostrava uspěli na únorovém turnaji přípravek, který se konal v jejich domovské hale v Muglinově.

Veřejnost se může zapojit do zadání architektonické soutěže na možnou novou radnici

Do zadání architektonické soutěže na variantní řešení budoucnosti svého sídla zapojuje tato radnice své obyvatele. Již příští týden bude u metra Strašnická (které je zvažováno za vhodné místo výstavby...

Posluchači Univerzity Palackého a Ostravské univerzity studují přírodu tropických deštných lesů Bornea

Snem mnoha biologů je dostat se do tropického deštného lesa, kde je k vidění nesmírná bohatost fauny a flóry. Vybraným deseti studentům Univerzity Palackého v Olomouci a pěti studentům Ostravské Unive...

Rozpočet pod lupou - IV. (poslední) - Zač se vydávají prostředky

V posledním díle detailního seznámení s rozpočtem, který zastupitelstvo v únoru schválilo pro rok 2013, uzavřeme informace, nač jdou vynaložené prostředky. Rozpočet co do počtu obyvatel šestého největ...

Záběhlice mají novou ulici: pojmenovaná bude po hydrologovi

Do pražského místopisu přibyly na začátku března další ulice. Dočkala se i Praha 10. Harlacherova - MČ Praha 10 - katastrální území Záběhlice. Vychází jižním směrem z Práčské, lomí se k východu a vstu...

V aule univerzity zazní indická hudba

Hudební a duchovní odkaz Indie si mohou vychutnat návštěvníci koncertu, který 23. března od 19.00 pořádá sdružení Sahadža jóga v aule zlínské univerzity na Mostní ulici.

Veletrh na VŠB nabídne pracovní místa studentům i dalším zájemcům

Program divadla loutek Ostrava v březnu

Karneval v divadle bude věnován nové pohádce

Oblíbený Dětský karneval v Městském divadle Zlín bude letos patřit nové pohádce O Človíčkovi. Konat se bude už tuto neděli 10. března od 14.30 hodin ve foyer divadla.

Policejní akce Tágo odhalila nepoctivé prodejce

Další bezpečnostní akci zaměřenou na posílení bezpečnosti v Praze 4 uskutečnili v noci ze čtvrtka na pátek společně strážníci městské policie, úřad městské části Praha 4 a Policie ČR. Policisté a strá...

Jobs Expo nabídne 25 000 pracovních míst

Mezinárodní veletrh pracovních příležitostí Jobs Expo se uskuteční ve dnech 14. - 15. 3. na holešovickém Výstavišti.

Nad radnicí se objevila vlajka Tibetu

Město Zlín se i letos připojila ke vzpomínkovým akcím na Tibetské národní povstání z roku 1959. Vlajku této země vyvěsil 2. náměstek primátora Aleš Dufek v pátek 8. března.

Kino Luna dostane 500 nových sedaček

Kavárna Slunečnice otevřela nové sociální zázemí

Integrované centrum Slunečnice, ve kterém se nachází oblíbená kavárna, otevřelo nově zrekonstruované sociální zázemí. Náklady dosáhly výše asi 320 tisíc korun. Na opravy přispěl i zlínský magistrát čá...

Zlín pomůže lidem z Frenštátu částkou 100 tisíc korun

Město Zlín přispěje do veřejné sbírky vyhlášené na pomoc obětem únorového neštěstí ve Frenštátě pod Radhoštěm částkou 100 tisíc korun. Na svém jednání v pondělí 4. března to odsouhlasila městská rada.

Akce pro seniory - trénujte paměť

Výsledky kontrol potravin i s podrobnostmi najdete na internetu

Internetový server Potraviny na pranýři informuje spotřebitele o výsledcích kontrol potravin. Vyhledávat na něm můžete podle okresů i měst.

Radnice vyhlásila boj reklamám „načerno“

Rozsáhlou kontrolu billboardů a dalších reklamních prvků spustí v nejbližších dnech zlínská radnice. U těch poutačů, které nebudou mít potřebná povolení, vyzve stavební úřad majitele, aby si o jejich ...

První zápas play off: Berani udolali Vítkovice

Důležitý start do vyřazovacích bojů play off zvládl tým PSG Zlín na výbornou. Berani udolali před zaplněným hledištěm téměř sedmi tisícovek diváků v prvním zápase čtvrtfinálové série Vítkovice 3:1, kd...

Škola hledá správce/správkyni školního hřiště

Březnový program Kulturního centra Novodvorská

Články abecedně vzestupné

Mirjam Landa: Nechápu, že lidem stačí být průměrní

Ať žila v Praze Mirjam Landa kdekoli, nikdy si nedovedla představit, že by bydlela někde jinde. Všude se jí líbilo. Naopak se jí nelíbí ledabylý přístup k práci. „Když překládám do němčiny český obrat...

Mirjam Landa: Nechápu, že lidem stačí být průměrní

Ať žila v Praze Mirjam Landa kdekoli, nikdy si nedovedla představit, že by bydlela někde jinde. Všude se jí líbilo. Naopak se jí nelíbí ledabylý přístup k práci. „Když překládám do němčiny český obrat...

Mírná zima ušetří peníze v rozpočtu Frýdku-Místku

Miroslav Donutil převzal na Slovensku cenu Hercova mise

Miroslav Donutil spěchá po představení na Stodolní ulici

Nechybělo mnoha a z Miroslava Donutila mohl být lesní inženýr. Což by byla velká škoda pro divadlo i film. Herec, který často vystupuje v Ostravě, si vždy zajde na kávu nebo na pozdní večeři na proslu...

Miroslav Donutil vyprodal Vlast

Miroslav Donutil: U divadla na nás čekala vždy spousta holek!

Do Frýdku-Místku přijel Pan herec. Hrál ve Vlasti, chválil místní publikum i krásy města a úžasné hospody. Miroslav Donutil vyprodal sál doslova levou zadní. Přitom to všechno mohlo být úplně jinak......

Miroslav Janoviak: Na Spartu přišlo deset tisíc lidí

Stadion Stovky ve Frýdku po 31 letech opět praskal ve švech. Nejen o tom jsme si přišli jsme povídat s Miroslavem Janoviakem, majitelem firmy JMB-STEEL s.r.o, sponzorem a fotbalovým funkcionářem. Nako...

Miroslav Kalousek: Nebudeme se podbízet

Místopředseda strany TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek besedoval se studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.

Miroslav Oupic: Státní policisté už můžou být tetovaní

Policie České republiky ve své náborové kampani uvedla, že už jim nevadí potetovaní uchazeči. Čeho se u státních firem ještě dočkáme?

Články abecedně sestupně

Míša si zazpívá ve čtvrtek ve Frýdku s dětmi

Mírové náměstí ve Vítkovicích zažije pouť

Miroslava Šnajdra okouzlil Gustav Klimt

Miroslava Ježková vystavuje v kavárně 26 maleb

Místecká malířka, členka V-klubu výtvarníků Frýdecko-Místecka upořádala výstavu svých obrazů v kavárně Kaf Kafe v Místku, která sídlí naproti místecké polikliniky.

Miroslav Zikmund zavzpomíná v Technickém muzeu

Mimořádnou událostí dnešního dne je setkání s Miroslavem Zikmundem, které se uskuteční ve 14 hodin v Národním technickém muzeu na Letné.

Miroslav Teper se vrátil. Ale jen na chvilku

Vrátil se do Frýdku-Místku po letech se svou výstavou olejomaleb. Miroslav Teper je ale tady stále jako doma. Zná ho a má rádo spousta lidí, včetně mě. V MT klubu, který vlastnil, jsme se potkávali ta...

Miroslav Stoniš napsal další román

Spisovatel Miroslav Stoniš vydal román, ve kterém vzpomíná na svou první lásku.

Miroslav Stingl onemocněl a nepřijede do Ostravy

Miroslav Šnajdr vystavuje v Langově domě

Miroslav Šnajdr na svých obrazech obkresluje postavy

Olomoucký malíř Miroslav Šnajdr mladší vystavuje v Galerii Langův dům.