Počasí
Praha 14 °C Čtvrtek, 21. října 2021, Svátek má Brigita
Go to content

Antonín Kroča: Malování je pro mě boj

Malíř Antonín Kroča je nejvýraznější uměleckou osobností našeho regionu. Divokou expresivní malbou se proslavil nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Antonín Kroča. Zvětšit
Antonín Kroča.

Odkdy jste měl jasno, že chcete být malířem?
Maloval jsem odmala, asi jsem se s tím narodil. Ve škole jsem třeba pokreslil sešity z různých předmětů a učitelky si je pak nechávaly.

Byl někdo ve vaší rodině umělecky nadaný?
Náš rod pochází z jihu Moravy, od Starého Města. Jako první přišel do zdejšího regionu můj dědeček, pracoval v kopřivnické automobilce. Můj otec dělal autolakýrníka a působil jako živnostník. Z naší rodiny maloval jen strýc, který byl farářem. Zůstaly mi po něm olejové barvy.

Rodiče byli spíše zaměřeni na řemeslo. Nezrazovali vás proto od střední umělecké školy?  
Nikdy, protože věděli, co pro mě malování znamená. Hlásil jsem se na Střední uměleckoprůmyslovou školu do Uherského Hradiště. Jenže jako syna živnostníka mě nevzali. Rok jsem proto pracoval jako dělník ve Štramberku a za rok jsem se hlásil znovu. To už jsem si poupravil životopis tak, aby mě přijali. A na školu mě vzali.  Na akademii jsem se dostal hned napoprvé.

Už tehdy jste maloval expresivně?
Ano a nelíbilo se to třeba sochaři, národnímu umělci Karlu Lidickému. Prosazoval jiný styl, formy, realismus a chtěl mě v prvním ročníku podmínečně vyloučit. Naštěstí do toho zase neměl příliš co mluvit. Zastal se mě můj profesor Jan Smetana, který byl velkým estétem, přesto můj expresionistický styl chápal. 

Po studiích jste v Praze tvořil 15 let, Proč jste se vrátil?
Vrátil jsem se do svého rodiště, protože zde mám své kořeny a čerpám ve své tvorbě ze zdejšího prostředí, z lidí a přírody. Podobně čerpal Leoš Janáček inspiraci ve své hudbě. V Hukvaldech vznikly mé stěžejní obrazy Velká zabíjačka, Tetka honí kury, Tetka v kuchyni a další. Namaloval jsem v nich Lašsko v jeho podstatné podobě. V roce 1995 založila obec Hukvaldy Galerii Antonína Kroči v Rychalticích, kde tvořím a vystavuji své dílo. S obcí úspěšně spolupracuji a vážím si její podpory. Reprezentoval jsem Hukvaldy na mnoha velkých výstavách. Největší byly v letech 1997 a 2002 v pražském Mánesu, také třeba západočeské galerii v Plzni, v galerii umění v Liberci, ve slováckém muzeu v Uherském Hradišti, kde jsem se představil společně se synem, sochařem Antonínem. V roce 2005 jsem vystavoval s Miladou na výstavě Česká exprese v českém muzeu výtvarných umění v Praze. Naše obrazy visely na čelní zdi. Příštím rokem chystám ke svým pětašedesátým narozeninám výstavu v galerii SVU – Mánes pod názvem Diamant v Praze.

Jak vznikají obrazy z přírody. Uděláte si na místě skicu anebo obraz vzniká přímo v plenéru?
Ne, skicy nedělám. Na místě maluji celý obraz. Jinak to nejde, člověk by nezachytil atmosféru, to, jak na něj příroda působí. Jeden architekt mi říkal, že mi závidí, protože on je ve své práci svázaný. Musí rýsovat přesné čáry.
Podobně jste maloval i scény z hospod?
Malovat v hospodě nejde, jednalo se o velká plátna. Nasál jsem tam atmosféru, lidi, kteří tam byli, a pak vše přenesl do obrazů. Chodil jsem do hospod ještě 12 let poté, co jsem v roce 1990 úplně přestal pít. Po pravdě musím říct, že už to nebylo ono. V hospodě se špatně sedí u čaje. Takové vysedávání člověka nebaví. Proto jsem s malováním hospod skončil.

Proč jste tak najednou přestal pít alkohol?
Musel jsem, jinak bych zemřel. V roce 1990 jsem se dostal do deliria, tři dny jsem byl v bezvědomí, nefungoval mi mozek. Lékaři mi nedávali velkou šanci na přežití. Nakonec mi mozek naskočil. Dostal jsem se ale do situace, že by mě alkohol zabil. Proto jsem si už 21 let nedal ani pivo.

Od té doby jste také částečně změnil svůj styl.
Určitě. Je to vývoj. Dnes do obrazů více přenáším věci, které vidím a cítím, potlačil jsem skladbu. Malování je pro mne boj, je to ring, koncert. U portrétu se napojím na člověka, kterého maluji. Nezachycuji jeho podobu, ale to, jak jej vnímám, jak působí. Jdu do jeho podstaty, říkám, že jdu až do DNA. Na druhé straně mě to vše ohromně nabíjí. Proto mě malování tak ohromně baví.

A v té době jste namísto štětce začala používat prsty rukou?
Ano, od té doby. Začal jsem malbu zrychlovat, reagoval jsem na podněty. Dělal jsem rychlé tahy, štětcem to nejde stíhat, proto jsem začal malovat rukama. Ale štětec používám pořád, štětcem udělám stavbu motivu. 

Když se někdo chce nechat portrétovat, musí se dopředu domlouvat?
Nemusí, stačí, když za mnou přijede o víkendu do bývalé školy v Rychalticích, ve které mám ateliér. Ale je možné se domluvit i mimo víkendy. Telefon zájemci najdou na mých internetových stránkách www.antoninkroca.cz

Nechávají se portrétovat místní anebo jezdí za vámi lidé zdaleka?
Je to různé. Místní ode mne mají samozřejmě nějaké věci, ať portréty, krajiny nebo kytice. V poslední době přijíždějí lidé z celého regionu, měl jsem tady zájemce z Prahy a jezdí za mnou sběratel, který si ode mne koupil na 30 obrazů. Nedávno se u mne nechávala portrétovat turistka z Finska. Portrét si ode mne koupil i prezident Václav Klaus, když byl naposledy na Hukvaldech. Nakonec byl s portrétem spokojený, zaplatil a odnesl si jej.  Řekl mi, že je překvapený, jak jsem jej vystihl.

Uvidí návštěvníci ve vaší galerii také obrazy Milady Poliánové?
Mohou si prohlédnout její starší i novější věci, stejně jako sochy syna Antonína. V galerii v Rychalticích vystavuje své obrazy a kresby také Helena Sládková,  filosofka, básnířka a malířka, které letos vyšla prvotina Básně.

Baví vás portrétovat lidi?
Ohromně. Člověk si v ateliéru stoupne a ve mně začne všechno pulzovat. Napojím se na něj a pak nastává skutečný boj. Malba zobrazí vnitřek člověka, duchovno, člověčinu. Kdo se přijde portrétovat, musí si uvědomit, že nejsem fotograf. Ten nejde do hloubky, zatímco já to dokážu. A také si vážím lidí, kteří mají zájem o mé obrazy. Vím, že umění rozumí, že nechtějí nic povrchního, kýčovitého.   

Maloval jste někdy i města?
Ne, maluji přírodu a ne komíny. Prakticky vše, co dělá člověk, kazí přírodu.

Znáte výtvarníky z Frýdku-Místku?
Samozřejmě, znal jsem Elišku Servátkovou, která dělala zajímavé figurální motivy. Znám i krajinky Anděly Kocurkové a znám tvorbu Karla Lepíka.

Výtvarníky se stali i členové vaší rodiny. Jak vidíte jejich tvorbu?
Má partnerka Milada Poliánová tvoří od roku 1978. Její obrazy jsou plné života a prožitků. Několikrát vystavoval ve Frýdku-Místku, v Havířově, Ostravě, Olomouci, Šumperku a teď ji čeká velká výstava ve státní Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Beru to jako velké uznání její tvorby. V soukromé galerii může vystavovat každý, ale do státní galerie se dostanou skutečně jen ti nejlepší umělci. A syn Antonín se prosadil jako sochař. Snacha Jana je zase malířkou.

Vedl jste syna k výtvarnému umění?
Vůbec, i když musím říct, že děti už jako malé si kreslily v mém ateliéru. Jenže syn Antonín vystudoval policejní školu a chvíli se živil jako automechanik. Tvořit začal až ve svých dvaceti letech. Vypracoval se na jednoho z nejlepších sochařů u nás a možná v Evropě. Uznávají jej kunsthistorici i výtvarní kritikové. Umí portréty, v nichž pulzuje život, doslova zachycuje živou hmotu. A jeho objekty mají úžasnou sílu.   

Snažíte se tvorbu partnerky nebo syna ovlivňovat?  
Nikdy jsem jim do malování nebo sochaření nemluvil. Syn je samostatný jedinec, neradil jsem mu, k ničemu nenaváděl. Vzešlo to z něj samo. A ve své tvorbě jde dál, než já. To spíše já jsem zkažený proporcemi. 

Kam si jezdíte odpočinout na dovolenou? 
Na dovolenou nejezdím. Nepotřebuji odpočívat, největším odpočinkem je pro mě malování. To mě nabíjí energií. Malování je drogou. Už ve čtyři hodiny ráno musím být v ateliéru.

Přece nejste celý den v ateliéru.
Snažím se udržovat si fyzickou kondici. Prakticky každý den uběhnu nebo ujdu deset kilometrů. Vyrážím ráno do Palkovských Hůrek anebo k přehradě Lubina u Kopřivnice. Chodím na koncerty vážné hudby, na Janáčkovu filharmonii Ostrava. Tam mě mrzelo, že bývalý ředitel Peter Krajniaka chtěl propustit dirigenta Theodore Kuchara, kterého považuji za skvělého umělce. Dirigent přece nemá shánět kšefty, to je věc ředitele. Kuchar je přesto sháněl a Krajniak se jej chtěl zbavit. Nakonec to pro filharmonii dopadlo dobře, odešel Krajniak a dirigent Kuchar zůstal. A velký dojem ve mně zanechalo autorské čtení Ivana Magora Jirouse v létě loňského roku. Jeho básně jsou z života a to oceňuji. Bylo mi léto, když zemřel. Byl to vynikající básník.

Profil
Akademický malíř Antonín Kroča se narodil v roce 1947 v Hukvaldech-Dolním Sklenově. V letech 1963 až 1967 vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1967 až 1973 Akademii výtvarných umění v Praze Jeho profesory byli Jiří John a Jan Smetana. V roce 1995 založil v bývalé škole v Rychalticích svou galerii, kterou využívá také jako ateliér. Je členem Sdružení výtvarných umělců Mánes.  Uspořádal desítky výstav v naší republice i v zahraničí, k těm nejprestižnějším patřily výstavy ve Výstavní síni Mánes Praha, Národním technickém muzeu Praha, Domě umění Ostrava, Výstavní Síni V. Wünscheho Havířov, Západočeské galerii Plzeň, v Českém centru ve Varšavě. Jeho obrazy jsou např. ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie výtvarného umění Ostrava, Českém muzeu výtvarných umění v Praze, Galerii für moderne Kunststiller ve Vídni a v soukromých sbírkách po celém světě.

Podobné články


Předchozí články

Zlínská Klinika reprodukční medicíny nabízí ženám novou metodu vyšetření plodnosti

ZLÍN (MEDIAFAX) - Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně začala ženám provádět nové testy plodnosti, a to takzvanou AMH metodou. Díky ní žena bude přesně vědět, jakou pravděpodobnost k ot...

Otrokovická radnice se rozhodla nezvyšovat nájemné v nebytových prostorách

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Vyjít vstříc drobným živnostníkům se rozhodla otrokovická radnice tím, že nezvýší nájemné v městských nebytových prostorách. Agentuře Mediafax to v úterý sdělila mluvčí otrokov...

Sníh překvapil řidiče a problémy měly i tramvaje: 19 vykolejila ve Strašnicích

Nebývalé množství nehod a havárií řeší od úterního rána, kdy v Praze napadlo několik centimetrů sněhu, dopravní policisté. Většina srážek se obešla bez zranění, informovala dopoledne mluvčí policie Ev...

Veřejné záchodky na náměstí Míru jsou dočasně uzavřeny

Zlín – Veřejné záchody na náměstí Míru jsou od dnešního dne dočasně uzavřeny. Jak uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák, důvodem je technická závada.

Pozvánky na koncerty ve Frýdku-Místku

Průkazky filmového klubu jsou v prodeji

Stav sněhu na sjezdovkách v Beskydech

Ostravanka otevřela v Ostravě svou druhou kavárnu

Druhá kavárna Ostravanka Coffee Shop byla otevřena u Nové radnice v Ostravě

Ve Velké Chuchli se dnes otevřel SkiPark

V areálu dostihové dráhy ve Velké Chuchli se dnes ve 13.00 hodin otevřel pražský SkiPark. Uměle vysněžený, šest set metrů dlouhý okruh pro běžkaře, upravený rolbou je určen pro širokou veřejnost. Vstu...

Ve Velké Chuchli se dnes otevřel SkiPark

V areálu dostihové dráhy ve Velké Chuchli se dnes ve 13.00 hodin otevřel pražský SkiPark. Uměle vysněžený, šest set metrů dlouhý okruh pro běžkaře, upravený rolbou je určen pro širokou veřejnost. Vstu...

Hervis 1/2 maraton láme rekordy už před startem

Hervis 1/2Maraton Praha trhá další rekordy. Přesně 53 dní před startem 14. ročníku (31. 3.) hlásí vyprodaná volně dostupná startovní čísla a tudíž vyčerpání závodnické kapacity jedenácti tisíc míst.

Masopustní průvod vyrazí od základní školy

Chvalský zámek vás srdečně zve v neděli 19. února 2012 na jubilejní 10. ročník Masopustního průvodu, který pořádáme společně se Společenstvím Molechet, hornopočernickými skauty a DDM. Pomáhá nám také ...

Elektronické hlasovací zařízení: více kontroly nad prací zastupitelů

Zastupitelé Prahy 10 na svém únorovém zasedání poprvé rozhodovali s pomocí elektronického hlasovacího zařízení, jehož pořízení si schválili v minulém roce. Hlasování je díky němu přehlednější a sčítán...

Filozof Kroupa bude ve Strašnicích přednášet o názoru Václava Havla na křesťanství

Římskokatolická farnost v Praze-Strašnicích, KDU-ČSL Praha 10 & Karmelitánské nakladatelství zvou na besedu Iniciativy 17–11 "Daniel Kroupa: Duchovní svět Václava Havla.

Radnice zve na Den otevřených dveří domova pro seniory

Chcete si prohlédnout nové zařízení pro seniory v rámci Dne otevřených dveří. Prohlídka prostor nově dokončeného sociálně zdravotního zařízení v Sámově ulici v Praze 10 se pro veřejnost uskuteční 9. ú...

Mráz a led ohrožují okolí řek a potoků

Jako by nestačilo, že kvůli mrazu praská vodovodní potrubí, železniční koleje a lidé maximálně omezují pobyt venku. Mráz ovlivňuje i průtok řek. Zamrzlá koryta některých toků nestačí pojmout veškerou ...

Malá liška se schází na posedu

Už více než rok má Olomouc svůj klub Přátel přírody. Jmenuje se Malá liška a má přes čtyřicet členů - především dospělých. V rámci klubu pracuje ale i sekce pro děti a mládež. Pro všechny tyto cílové ...

Novinkou ve fitness je skákání na malých trampolínách jumping

Skákání na malých trampolínách si rychle získalo své příznivce.

Zlínští kriminalisté dopadli gang, který okradl stát na daních o více než 80 milionů korun

ZLÍN (MEDIAFAX) - Sedmičlenný gang podnikatelů, kteří Českou republiku připravili na dani z přidané hodnoty o více než 80 milionů korun, se podařilo odhalit zlínským kriminalistům. Agenturu Mediafax o...

Výstava Šangri-la nabízí zvýhodněné vstupné

Unikátní výstava Šangrila, která je od jara k vidění v prostorách bývalé restaurace na zlínském zámku, bude mít své brány otevřeny již jen do konce února. Organizátoři nyní navíc připravili pro návště...

Do Zlína opět přijel český prezident, podstoupil operaci druhého oka

ZLÍN (MEDIAFAX) - Do Zlína přijel v úterý večer český prezident Václav Klaus, primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka mu zde operoval oko. Uvedla to mluvčí kliniky Eliška Bařinková.

Finálová desítka soutěže o zlínského sportovce roku je známa

Zlín – Kdo se stane nejlepším sportovcem města Zlína za loňský rok? Fotbalista, hokejista, lyžařka nebo třeba některý z triatlonistů? Odpověď na tuto otázku odhalí slavnostní vyhlášení výsledků této t...

Malíř Karel Lepík zamířil do Ostravy

Akce klubu Nezbeda ve Frýdku-Místku

Alkohol na lyže nepatří

Nejoblíbenějším učitelem Zlínského kraje se stal pedagog ze zlínského gymnázia

ZLÍN (MEDIAFAX) - V sídle Zlínského kraje se v úterý rozdávalo regionální ocenění ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, vítězem se stal Michal Mikláš, učitel z Gymnázia a Jazykové školy s práv...

Ve Zlínském kraji stoupla nezaměstnanost na 9,74 procenta

ZLÍN (MEDIAFAX) - V průběhu měsíce ledna stoupla ve Zlínském kraji míra nezaměstnanosti na 9,74 procenta. Informovala o tom mluvčí krajské pobočky Úřadu práce ČR ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Město Zlín pošle do sociální oblasti přes 16 milionů korun

ZLÍN (MEDIAFAX) - Více než 16 miliony korun podpoří město Zlín registrované sociální služby a sociálně slabé rodiny.

Budova bývalého soudu v centru Zlína je na prodej

Zlín – Budova bývalého okresního soudu v centru Zlína a přilehlé pozemky jsou na prodej. Rozhodli o tom na svém jednání v pondělí 6. února radní, nabídka s dalšími podrobnostmi už visí na úřední desce...

Zlínský zámek je možné si pronajmout nebo vypůjčit

Zlín – Po snaze najít pro zlínský zámek nové využití poté, co se odsud odstěhuje expozice muzea a galerie město Zlín zveřejnilo na úřední desce nabídku na nájem nebo výpůjčku zámku. Potencionální záje...

Neměla řidičák, espezétku a ani nezapnula světla

Demoloval byt svého dědečka

Polská krev je opereta plná hitů

Soud v Ostravě vynese rozsudek nad bezdomovkyní, která nechala nemocnou známou zemřít hlady

Novým rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě se stal průmyslník Jiří Cienciala

Skupina Moja reč se vrací do Stounu

Ostrava vysadí půl milionu nových stromů

Hudební Moovie night zaplnila hlediště

Zlínská krajská nemocnice nepoužívala závadný typ náhrady kyčelního kloubu

Zlín – Krajská nemocnice ve Zlíně reagovala na zprávy v médiích proběhly zprávy o tom, že určitý typ kloubní náhrady kyčelního kloubu, tzv. ASR systém firmy DePuy, vykazuje větší míru opotřebovanosti,...

Změny provozní doby poboček knihoven v Praze 10

Jaké jsou změny v provozní době knihoven na území desáté městské čísti od března?

Ocenění Osobnost cestovního ruchu 2011 putuje do Zlína

ZLÍN (MEDIAFAX) - Prestižní ocenění Osobnost cestovního ruchu - Holiday World Award za rok 2011 převzala ve čtvrtek v Praze na veletrhu Holiday World ředitelka zlínské Centrály cestovního ruchu Východ...

Dopravu ve Zlínském kraji komplikují sněhové přeháňky

ZLÍN (MEDIAFAX) - Silnice ve Zlínském kraji jsou v pátek většinou sjízdné bez potíží nebo se zvýšenou opatrností. Silničáři upozorňují na zledovatělou vrstvu sněhu, která se objevuje například na Vala...

Jubilejní Střížkovský masopust je za dveřmi

Na Střížkově se letos sejdeme již po desáté. Masopustní veselí organizuje Spolek za veselejší Střížkov s podporou Městské části Praha 9.

Praha 9 pomáhá osobám bez přístřeší

Sociální pracovníci MČ Praha 9 se v těchto mrazivých dnech snaží nasměrovat osoby bez přístřeší do denních center a nocleháren.

Praha 9 má víc kontejnerů na textil

Na přelomu ledna a února 2012 bylo po území Městské části Praha 9 rozmístěno dalších 7 kontejnerů na textil (viz přiložené foto). Celkem jich je rozmístěno již 11.

Pražané přišli kvůli mrazům o Farmářské trhy

Kvůli mrazům se až do odvolání ruší Farmářské trhy v Praze.

Městská část Praha 2 nebude bránit přestavbě nádraží Vyšehrad

Po dlouhých jednáních se městská část Praha 2 neodvolá proti upravenému návrhu na přestavbu nádraží Vyšehrad. Investor částečně vyhověl městské části a snížil výšku přístavby a zmenšil její rozsah, sd...

Zápis do mateřských škol na školní rok 2012 – 2013

Zápis dětí do mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha 2 na školní rok 2012/2013 se bude konat ve dnech 28. a 29.3.2012. K zápisu s sebou přineste: rodný list a kartičku zdravotní pojišťovny d...

V Praze se rozjíždí projekt Chodci sobě

Občanské sdružení Pražské matky připravilo nový internetový portál Chodci sobě. Lidé tam mohou hlásit a zaznamenávat místa, se kterými nejsou v dopravě spokojeni a připadají jim nebezpečná nebo proble...

Mladí fotbalisté budou bojovat na turnaji Vítkovice Cup

Následující články

Vytratil v Ostravě peněženku s 45 tisíci

Ženě ukradli na parkovišti kabelku s penězi

Zloději obrali nakupujícího seniora

Janáčkova filharmonie zve na skvělý koncert se vstupem zdarma

Závěrečný koncert účastníků dirigentských kurzů se koná v Ostravě 17. února.

Po Havlovi zatím nebude v Ostravě pojmenováno náměstí

Koncerty ve Frýdku-Místku

Marnivec, Lakomec, Smrtka a Rozkoš-Turek jsou na svém místě

Přesně čtyři týdny trvala oprava čtyř horních dřevěných polychromovaných plastik ze Staroměstského orloje, které byly do restaurátorské dílny odvezeny v pátek 13. ledna.

Nabídka pro děti o jarních prázdninách

Zlínský primátor přijal dva významné oslavence

ZLÍN (MEDIAFAX) - Dva významné zlínské oslavence přijal v pátek primátor Zlína Miroslav Adámek (TOP 09/STAN) a jeho náměstek Miroslav Kašný (KDU-ČSL). Jak agenturu Mediafax informoval mluvčí města Zde...

Včely z Valašskokloboucka ohrožuje včelí mor

VALAŠSKÉ KLOBOUKY (MEDIAFAX) - Včelaři na Valašskokloboucku by se měli mít začátkem letošního roku na pozoru před nebezpečnou nemocí včelstev, a sice před morem včelího plodu. Agentuře Mediafax to v p...

Ve Zlínském kraji stouply náklady na zimní údržbu

ZLÍN (MEDIAFAX) - Zvyšující se náklady na zimní údržbu registrují silničáři ve Zlínském kraji. Jak v pátek řekl mediální zástupce ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota, v lednu stála údržb...

Básnířka Jana Hochmannová zve na autorské čtení

Vadnou dálnici prozkoumá oborná komise

Kvůli Karolině stavějí novou křižovatku

Připomenou 100. výročí fotografa Františka Krasla

Oslavy Charity zahájil koncert Hradišťanu

Běžkaři si zazávodí v Beskydech

Dům čtení získal vázanou Kroniku Prahy 10, online je na webu

Začátkem února od 18 hodin se konala v Domě čtení v Ruské ulici 192 přednáška kronikáře Prahy 10 Michala Ezechela, na které vyprávěl o Kronice městské části Praha 10. Návštěvníky seznámil s tím, jak t...

Připojištění pokryje záchranářské práce

Hasiči se na Svinovských mostech srazili s autobusem

Historické okénko: Alkoholička založila požár

Hlas Iron Maiden vystoupí v KC Novodvorská

14. březen se stane svátkem všech příznivců metalu.

Přijďte si zacvičit do seniorfitnes

Cvičení, kterého se účastní hlavně ženy, probíhá každý čtvrtek ve Fakultní základní umělecké škole Music Art – Barrandov, V remízku 7/919, od 10 do 11 hodin.

Dámská jízda opět na Novodvorské

V pátek 9. března od 19 hodin se ve společenském sále Kulturního centra Novodvorská v Praze 4 uskuteční druhý ročník Dámské jízdy.

Festival filmů o přírodě a dobrodružství v kině Sigma Spořilov

Od úterý 14. února bude v sále kina Sigma Spořilov probíhat Týden filmů o přírodě a dobrodružství, který vyvrcholí v sobotu dalším ročníkem celorepublikového (a divácky velmi úspěšného) festivalu outd...

Ostravou prošli demonstranti proti smlouvě ACTA

Proti připojení naší republiky k mezinárodní smlouvě proti šíření nelegálních kopií ACTA protestovalo v sobotu 11. února Ostravě na 400 lidí.

Mléčný bar Naproti zaměstnává postižené

Nenechte se odradit mýty okolo dřevostaveb

Přistavení kontejnerů v Praze 10 od druhé poloviny února

Kontejner je přistaven během dopoledních hodin, nejpozději ve 13,00 hod. Odvoz naplněného kontejneru probíhá druhý den dopoledne. Do kontejnerů je možné vkládat pouze domovní odpad objemného charakter...

Praha 2 chystá cyklus přednášek pro seniory

Městská část Praha 2 ve spolupráci s Městskou policií hl. města Prahy pořádá SENIOR AKADEMIE - cyklus přednášek zaměřený na ochranu života, zdraví a majetku.

Praha 2 získává ocenění za rekonstrukci Grotty

Městská část Praha 2 se dočkala dalšího významného ocenění dlouhodobých snah o kultivaci veřejných prostor a citlivý přístup k obnově památek. Za výjimečnou rekonstrukci Grotty v Havlíčkových sadech z...

Na sjezdovce na Mikulčině vrchu v Bílých Karpatech zahynul lyžař

Osmatřicetiletý lyžař z Uherského Brodu, který v sobotu odpoledne zahynul na sjezdovce Lopata na Mikulčině vrchu v Bílých Karpatech, doplatil zřejmě na riskantní jízdu volným terénem. Přítel zesnulého...

V Otrokovicích vyhořel od netěsnícího komína dům zahrádkářů

OTROKOVICE (MEDIAFAX) - Netěsný komín nebo špatně instalovaný kouřovod stály s největší pravděpodobností za zničením bývalého domu zahrádkářů v Otrokovicích na Zlínsku. Rozsáhlá dřevěná stavba vyhořel...

Zlínský kraj vyhlásil kvůli smogu signál upozornění

ZLÍN (MEDIAFAX) - Kvůli zhoršení smogové situace vyhlásil v pondělí ráno Krajský úřad Zlínského kraje signál upozornění. Informovala o tom mluvčí kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Které restaurace jsou připraveny na hosty s malými dětmi?

Vyrazit si i s malými dětmi do restaurace? Žádný problém. Řada restaurací má pro malé strávníky připravené hračky, židličky i dětské koutky. Tyto restaurace mají nekuřácké prostory.

Dejte děti na… keramiku

Všechny děti baví modelovat z keramické hlíny. Práce s keramickou hlínou v dětech rozvíjí trojrozměrné výtvarné cítění, zručnost, soustředěnost, fantazii a také procvičuje jemnou motoriku prstů.

Když mrazem praskne vodoinstalace, škody kryje pojištění majetku

Teploty hluboko pod bodem mrazu, které sužují Českou republiku, mohou působit závažné škody na nemovitostech. Důsledkem silných mrazů často praskají vodovodní trubky nebo rozvody topení a škody v byte...

Začala doba masopustů

Doba masopustů a karnevalů začala. Tím prvním je Carnevale Prague 2012, který začal 10. února průvodem masek centrem města.

Začala doba masopustů

Doba masopustů a karnevalů začala. Tím prvním je Carnevale Prague 2012, který začal 10. února průvodem masek centrem města.

Besedují o ovzduší v Ostravě

Ostravská výstava připomene výročí Sokola

Město s neziskovými organizacemi pomáhají bezdomovcům

Petici za záchranu Ostravice podepsalo již 1500 lidí

Organizátoři petice kritizují majitele Ostravice i město za laxní přístup k ochraně památky.

Jarní prázdniny v Zoo Ostrava

Děti se v Lasu bavily na karnevalu

Karneval pro děti uspořádal ostravský obchodní dům Laso.

Mladí stolní tenisté si zahráli pro radost

Stolní tenisté TJ MIttal se potkali na turnaji, na němž šlo hlavně o zábavu.

Mladí hráči se musí fotbalem hlavně bavit

Mladí fotbalisté Baníku Ostrava mají svou základnu na Základní škole Jana Šoupala v Porubě.

Dejte děti na krasobruslení

Výkon měsíce patří Míši Čapaté

Basketbalistka Michaela Čapatá nastřílela Pardubicím 29 bodů

Tip na výlet:Malebný Štramberk

Udělejte si víkendový výlet do městečka Štramberk.