Zlínská atletika letos oslavila devadesátiny. Ludvík Kománek, Jan Haluza, Miroslav Zelenka, později Tomáš Dvořák, Vítězslav Veselý nebo Kateřina Hálová. To je pouze několik jmen ze zástupu špičkových sportovců, kteří mají své kořeny ve Zlíně. Budou mít své nástupce?
Podle místopředsedy zlínského atletického klubu Lukáše Vojtka dnes hrají klíčovou roli tři základní předpoklady: schopnost zaujmout a nadchnout talentované děti, nabídnout vhodné sportovní zázemí a lépe spolupracovat se všemi zúčastněnými včetně rodičů a sportovních škol.
Jak oslovit mladou generaci?
„Za poslední roky se ve Zlíně hodně změnilo. V roce 2011 byl konečně zrekonstruován stadión, který dříve město spíš hyzdil. Od té doby se vztah zlínské veřejnosti k atletice začal zlepšovat. Obrovskou reklamou se stala i popularita některých atletů. Mnoho mladých lidí se jim chce podobat a mají je za vzory,“ říká Lukáš Vojtek. I proto přitahují nábory do sportovních oddílů pozornost zájemců.
S oslovením nejmladší generace to však jednoduché není. Vzniká mnoho nových sportovních disciplín, které se snaží přitáhnout začínající sportovce. Někdy se jim to daří, což berou členové atletického klubu jako malou prohru. „Učíme se mladé lidi zaujmout. Nadchnout je svými reprezentativními a inspirativními trenéry, svým přístupem. Ale může se stát, že pro ně zkrátka bude zajímavější například baseball, florbal nebo jiné kolektivní sporty,“ vysvětluje Lukáš Vojtek.
V atletice je to jiné. Je to individuální sport. Na závodech každý bojuje především sám za sebe. Menší talent, nedostatek tréninku nebo momentální indispozice se na dráze ihned projeví, žádní spoluhráči atleta nemohou podržet.
Úspěšné tábory pro děti
Trenér Štěpán Chludil vidí budoucnost zlínské atletiky v lepší spolupráci atletického klubu se sportovními školami a také v nacházení cest k talentovaným dětem i sportovně založené veřejnosti. Klub organizuje úspěšné letní atletické tábory pro děti a podílí se na realizaci legendárního běhu Přes valašské kotáry.
„Atletický tábor je určen pro děti již od pěti let. Pokud je zaujme, máme částečně vyhráno a zvyšuje se šance, že postoupí do přípravky. Velkou motivací je pro děti účast významných sportovců. Měli jsme tu například hokejového obránce Michala Jordána nebo běžkyni Kateřinu Hálovou,“ pochvaluje si Štěpán Chludil.
Úspěšnou akcí je běh Přes valašské kotáry, letos v říjnu se konal už 67. ročník. Měl rekordní počet účastníků – na závod jich vyběhlo tři sta šedesát, což je o dvacet procent více než loni.
Pozitivním signál pro budoucnost zlínské atletiky je také v tom, že stále více lidí začleňuje do svého života běh jako rekreační formu sportovního vyžití.
Atletický klub SK Baťa vznikl v roce 1924
Historie zlínské atletiky sahá do dvacátých let 20. století. První oddíl SK Baťa vznikl v roce 1924. Nejvýraznějšími sportovními událostmi první republiky byly Tyršovy hry, kterých se účastnili atleti z celé Moravy. Tým SK Baťa dosahoval trvale velmi dobrých výsledků, exceloval především Ludvík Kománek, který se v roce 1936 dokonce účastnil olympijských her.
Klub se během druhé světové války spojil s TJ Sokol a přicházel s dalšími vynikajícími atlety, Janem Haluzou, Tomášem Šalé, Miroslavem Zelenkou a atletkami Marií Pospíšilovou a Vlastou Hudcovou. I sportovní Zlín ovšem pocítil důsledky válečného konfliktu. V roce 1944 byl během náletu zničen stadion u elektrárny, který se nacházel v místech dnešního Lidlu pod Jižními Svahy. Od padesátých let se centrem atletického dění stal Stadion mládeže.
SK Baťa jako samostatný oddíl v důsledku politických změn po roce 1948 přestal existovat a splynul s tělovýchovnou organizací Sokol Svit Gottwaldov. Pod názvem AK Zlín začal působit až v roce 1994.
Výraznými osobnostmi zlínské atletiky byli běžec Bohumír Zháňal, sedminásobný mistr republiky, Helena Fibingerová, mistryně světa ve vrhu koulí, běžkyně Erika Suchovská, vícebojař Tomáš Dvořák nebo oštěpařka Nikola Tomečková.
Atletický klub pořádal a pořádá ve Zlíně řadu soutěží a závodů. Kromě Memoriálu Jaroslava Kauera například Velkou cenu v běhu na 3000 metrů a také závod Přes valašské kotáry.
************************************************************************************************************
Osobnosti zlínské atletiky
Ludvík Kománek (1909 – 1994) – běžec na 110m, dálkař; 5x mistr republiky, 9x reprezentace na mezinárodních závodech, účast na OH v roce 1936
Jan Haluza (1914 – 2011) – běžec, 9x mistr republiky, 2x vyhrál závod Běchovice
Miroslav Zelenka (1916 – 2003) – překážkový běžec, 2x mistr republiky, 2x reprezentace na mezinárodních závodech
Marie Pospíšilová (1944) – běžkyně středních tratí, 1x mistryně republiky, 2x bronzová medaile z Evropských halových her 1966, 4 čs. rekordy, účastnice ME, 9x reprezentace na mezinárodních závodech
Jaroslav Přeček (1924) – běžec; mistr republiky v běhu na 400m, spoludržitel rekordu ve štafetě, 12x reprezentace na mezinárodních závodech
Bohumír Zháňal (1931) – běžec, reprezentant na OH 1960 a na ME 1958 a 1962, 10x mistr republiky, 2 rekordy v běhu na 3km překážky, 26x reprezentace na mezinárodních utkáních
Tomáš Dvořák (1972) – vícebojař, mistr světa v desetiboji 1997, 1999 a 2001, mistr Evropy v sedmiboji, 1x bronzová medaile z OH 1996, světový rekordman v desetiboji
Vítězslav Veselý (1983) – oštěpař, účastník MS juniorů 2002, 2009, 2011, OH 2008 a MS 2009, mistr Evropy 2012, mistr světa 2013
Kateřina Hálová (1981) – běžkyně, 2x mistryně republiky