Lupínky podle naší babičky Elsy Kolaczek z Frýdku
Vezmeme čtyři bílky, přidáme 100 g moučkového cukru a utřeme do pěny. Pak vmícháme 100 g hladké mouky a přidáme 120 g celých lískových oříšků. Těsto nalijeme do vymazané formy – srnčího hřbetu a upečeme. Upečené vyklopíme na utěrku, zabalíme a necháme 24 hodin odpočinout. Poté je nakrájíme na tenké plátky. Lupínky nasypeme na plech a v troubě je usušíme do růžova.
Vánoční horká čokoláda naší prababičky Terezie Kolaczek z Frýdku
Rozpustíme 200 – 250 g hořké čokolády na vaření v litru horké vody, ti mlsnější mohou přidat i plnotučné mléko a smetanu. Přidáme krapet dobrého vína nebo likéru. Vše se za horka ušlehá s vaječným žloutkem a přizdobí smetanovou pěnou.
Linecké cukroví s pršlokovou marmeládou
„Pršločka“ je po frýdecku planá švestka, modrá nebo žlutá. A z planých žlutých švestek se vaří ta pravá pršloková marmeláda. Vezmeme pět litrů uzrálých planých žlutých švestek, dobře je omyjeme a dáme je vařit do hrnce se silným dnem. Přidáme 1 dcl vody. Při vaření švestky postupně rozmačkáváme. Lehce rozvařenou směs pasírujeme vařečkou přes sítko na výrobu halušek (záleží na velikosti peciček, zpravidla jsou hodně drobné). Přepasírovanou směs vrátíme do hrnce, přidáme 1 kg krystalového cukru a na mírném ohni zavaříme. Naléváme do třetinkových skleniček a ještě horké zavíčkujeme. Tato marmeláda má jasně žlutou barvu a unikátní meruňkově nakyslou chuť, jemnou vůni a zůstává mírně tekutá. Hodí se proto nejlépe ke spojování vánočního cukroví z lineckého těsta.
Perníková zvířátka
Smícháme 420 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 50 g másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku mletého koření (hřebíček, anýz, nové koření). Cukr a mouku prosejeme na vál, přidáme koření, máslo, med, jedlou sodu a celá vejce. Vypracujeme hladké těsto, které necháme do příštího dne uležet. Vykrajujeme formičkami nebo radýlkem tvary různých zvířátek. Klademe je na vymazaný plech. Pečeme ve vyhřáté troubě, horké potíráme rozšlehaným vejcem. Zdobíme bílkovou polevou, kterou opatrně malujeme pomocí mikroténového pytlíku s ustřiženým rožkem.
Marcipánkové řetězy
Smícháme 300 g hladké mouky. 100 g másla, 180 g moučkového cukru, 1-2 žloutky, 3 lžíce medu, tlučený hřebíček, skořici, badyán, citrónovou kůru a trochu mléka. Utřeme máslo, přidáme cukr, žloutky, med mouku a ostatní přísady. Těsto propracujeme, vyválíme placku a tvořítkem vykrajujeme srdíčka, čtyřlístky nebo figurky. Pečeme v horké troubě. Vychladlé marcipánky pomažeme polevou z utřeného 1 bílku, lžičky octa, 125 g moučkového cukru, které dohromady třeme přibližně 10 minut. Ozdobíme polovinou loupané mandle, lískovým či vlašským oříškem nebo papírovou hlavičkou andělíčka, růžičkou nebo čtyřlístkem. Propíchneme jehlou, do větší jehly navlékneme ozdobnou stříbrnou nit a z jednotlivých marcipánků navlékáme řetězy. Ty pak zavěsíme na stromeček.
Prasátka pro štěstí z mandlového těsta
Smícháme 150 g moučkového cukru, 90 g mandlí, které dvakrát za sebou umeleme, 1 lžíci medu, trošku rumu, vanilkový cukr, polovinu vejce a trošku kakaa. Těsto dobře propracujeme a modelujeme z něj figurky prasátek pro štěstí. Ouška prasátek zhotovíme z tenkých lístků mandlí, nožičky z kousku špejlí. V naší sbírce vánočních ozdob máme prasátko, které pochází z Frýdku a zdobilo vánoční stromeček už někdy kolem roku 1920.
Vánoční rybí omáčka
V naší rodině vaříme na Štědrý den postní jídlo zvané „rybi močka“ podle receptu našich předků z 19. století. Tento pokrm se jí v poledne a dojídá se k snídani na Boží narození. Večeříme hrachovou polévku s osmaženou houskou a rybu s bramborovou kaší. Základem pro „močku“ je rybí vývar se zeleninou a kořením, ve kterém se vařily rybí vnitřnosti a hlavy. Polévka se přecedí, znovu se dá vařit a postupně se do ní přidávají vypeckované a nadrobno pokrájené sušené švestky, hrozinky, datle a fíky, spaří se, oloupou a nadrobno pokrájejí lískové oříšky a mandle a přidají do vývaru, dále se přidá kelímek švestkových povidel, několik lžic medu, přisype se nastrouhaný perník, přidá se trošku drcené skořice, hřebíčku a anýzu, doplní se zásmažkou z hladké bílé mouky. Musí se dobře míchat, jinak se omáčka snadno připálí. Omáčka se jí lžící a přikusuje se bílé pečivo.