Počasí
Praha 11 °C Pátek, 24. března 2023, Svátek má Gabriel
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Václav Šípoš: Horníci mě chtěli kvůli karikaturám zmlátit

Výtvarník Václav Šípoš je jediným ostravským umělcem, který se věnuje karikatuře.
Václav Šípoš Zvětšit
Václav Šípoš

 
Je těžké nakreslit karikaturu? Když někoho kreslíte, na co se zaměřujete?
Často se stává, že tvář člověka jen obkreslím nebo jej nakreslím podle fotky, a zvýrazním některé znaky. Lidé si pak myslí, že to je karikatura. To je omyl. Jedná se jen o stylizovanou kresbu. Když dělám skutečnou karikaturu, sednu si, zpracovávám ji celý večer a snažím se najít něco typického pro daného člověka. Karikatura není o tom nakreslit člověka hloupě, karikatura jej musí vystihnout. 

Stává se vám, že lidé na své karikatury reagují negativně?
Většině lidí se karikatury líbí, možná 20 procent má nějaké výhrady. Občas se stane, že někdo rezolutně odmítne a nenechá se nakreslit. To se děje na firemních akcích, kde si mne objedná majitel a já pak zaměstnancům kreslím zdarma jejich karikované portréty. Před pár roky jsem kreslil ruského operního pěvce. Jásal, že má konečně svou karikaturu, protože všichni pěvci v Moskvě, kteří něco znamenají, mají svou karikaturu. A on ji konečně měl.

Opravdu nebyl nikdo naštvaný, jak jste jej nakreslil?
Nedávno si u mne objednali karikaturu svého ředitele zaměstnanci jedné ostravské firmy. Měl ji dostat k narozeninám. Zaměstnanci ji nakonec zavrhli a nezaplatili. Prostě karikaturu neunesli. Přáli si, abych nakreslil golfové hole, jenže ve výsledku se jim hole zdály být příliš velké. Chtěli na obrázku zdůraznit peníze, jenže jich prý bylo přespříliš. Měli představu, že vytvořím oslavnou kresbu. Přitom si myslím, že řediteli by se karikatura líbila. Jenže neprošla přes servilní komando jeho podřízených. 

Dá se kreslením uživit?
Cena běžné karikatury podle fotky je pět set korun, pořádná karikatura může vyjít až na pět tisíc korun. Z toho vyplývá, že uživit se dá, je to však někdy hodně těžké.

Dělal jste i kreslené vtipy do humoristických časopisů. Jaké tam byly honoráře?
Za socialismu platil Dikobraz za titulní stranu tři tisíce, ale to bylo rezervováno pro vybrané kreslíře. Mně zveřejňovali vtipy uvnitř, za černobílý jsem dostal tři sta korun, za barevný pětistovku. To byly tehdy slušné peníze. Paradoxně od té doby se honoráře příliš nezměnily. Bohužel z novin a časopisů se vytratily kresby, takže když se před revolucí kresbami v novinách a časopisech a kreslenými vtipy živili i dobří malíři jako Born a Neprakta, dnes se kreslením do novin a časopisů uživit nedá.   

Kreslil jste vtipy i do podnikového časopisu Nové huti, kde jste pracoval?
Dělal jsem na propagaci v Nové huti, navíc fotil pro podnikový časopis. A pro časopis jsem i kreslil. Před revolucí se jim mé kresby občas nelíbily, i když jsem nezdůrazňoval nějaký dvojsmysl. Jenže soudruzi si tam ten dvojsmysl někdy našli sami. Anebo to brali tak, že vtip nebo karikatura někoho znevažuje. Tak jsem musel načrtnout něco jiného nebo kresbu dali úplně pryč. Třeba jsem chtěl nakreslit, že podnik má starosti. Proto jsem na budově ředitelství namísto červené hvězdy namaloval ovázaný červený kříž, jako že podnik bolí hlava. Co se kolem toho dělo… Kresba samozřejmě nikdy nevyšla. 

Když jste kreslil vtipy, šlo vám to lehce, nebo jste se trápil, než jste vymyslel a nakreslil vtipnou situaci?
Musí to člověka napadnout hned. Dodnes chodím do ostravského Domu knihy, sedávám dole v kavárně a pozoruji lidi. A oni vytvářejí humorné situace, které kreslím. Nejsou to nějaké kameňáky, spíše komentáře situací. V podobném duchu kreslil své vtipy Vladimír Renčín. Jednou jsem ale nad vtipem přemýšlel 24 hodin.

A povedl se?
Povedl. Vyhrál jsem s ním Salon kresleného humoru v rakouském Feldkirchenu v roce 2003. Téma salonu změno „Bez hranic“. Já se přihlásil na poslední chvíli. Tušil jsem, že všichni kreslíři se budou zabývat skutečnými hranicemi, jejich otvíráním, přecházením, ploty, závorami a ostnatým drátem. Chtěl jsem udělat něco jiného a opravdu jsem nad tím přemýšlel den a noc. Kresba mě napadla až ve čtyři ráno. Nakreslil jsem ptáka sedícího na stařecké holi a proti němu dědka se stejnou holí. Oba se na sebe dívali. Tato kresba vyhrála.  

Dnes jste na volné noze. Nelitujete?
Určitě ne, i když je to někdy složité. Rozhodnutí padlo koncem 90. let, kdy Nová huť propouštěla. Já se na to připravoval dopředu a s kolegou jsme si v Porubě vybavili malé grafické studio. Chtěli jsme dělat vizitky, novoročenky a propagační materiály. V okamžiku, kdy jsme do studia navezli počítače, nás vykradli. Pojišťovna neuhradila celou částku, musel jsem leasing počítačů dlouho splácet. Takže když nás pak skutečně v roce 2000 propustili, už jsem nezřizoval studio, ale maloval jsem se stojanem. Chodil jsem dělat karikatury na hrad Hukvaldy nebo do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Jak na vás lidé reagovali?
Dobře, z karikatur měli radost. Vůbec poprvé jsem si kreslení na veřejnosti vyzkoušel už v roce 1989. Vydal jsem se na Den horníků na Černou louku a za 50 korun maloval karikatury. Stály na mě fronty lidí. Avšak nelíbilo se to skupince horníků, hlavně že tak lehce vydělávám peníze, zatímco oni musí dřít. Večer si na mě počkali a chtěli mě zmlátit. Snažil jsem se to obkecat a toho nejagresivnějšího horníka jsem nakreslil. Zasmál se, kresbu si vzal, dokonce mi dal padesátikorunu a nechali mě být. Úplně stejná situace se opakovala o týden později na Dni energetiků. Také si na mě pár opilců počkalo a chtělo mě obrat o peníze. Těm jsem utekl. Musím ale říct, že kreslení na ulici a na akcích mě dodnes baví.

Připustil jste, že kreslením se živí člověk velmi těžce. Nenapadlo vás nikdy jít na úřad práce?
Dařilo se přes léto. V zimě to bývalo horší, takže jednou jsem se opravdu přihlásil na sociálku a bral podporu. Vyšel mi však v té době vtip v novinách. Všimla si toho pracovnice sociálního úřadu, a protože tehdy se nesmělo přivydělávat, vzali mi podporou a navrch dali dvoutisícovou pokutu. Naštěstí mi pomohli kamarádi, kteří mne pozvali na ples a firemní akce, kde jsem kreslil za paušál. To mě zachránilo. Živilo mě i focení, například na svatbách. Musím ale říct, že nejsem člověk, který by někam volal, nabízel se a vnucoval. Klienti si mě většinou najdou sami.

Na vašich stránkách jsem viděl, že se nezabýváte jen karikaturami. Co vše děláte?
Zabývám se i technikou akvarelu. Jde o určitým způsobem stylizované kresby. Vytvořil jsem dokonce kresby pro učebnici literatury pro střední školy, obal CD pro cimbálovou muziku Friš, kreslím pro studium kreslených filmů. Dokonce se mi kvůli ilustracím knihy ozvalo nakladatelství z Plzně. Jen tady v Ostravě získat nějaký kšeft je složité.

Jste rodákem ze Slovenska. Jak jste se dostal z Ostravy?   
Pocházím z Handlové. Když mi byly dva roky, odstěhovali jsme se do Ostravy. Otec šel za prací, byl horníkem a kopal uhlí. Byt jsme dostali v Porubě.

Dnes žijete ve Studénce. Proč jste si vybral zrovna toto malé město?
Přál jsem si mít ateliér, protože občas jsem dělal velké věci, například šestimetrové panely s kresbami zvířat pro zoologickou zahradu ve Vyškově, a bez ateliéru se tak velký formát těžce maluje. Hledali jsme s manželkou domeček, nelíbilo se nám Karvinsko, kde bylo hodně volných domků, nakonec nám před 14 roky doporučili kamarádi domeček ve Studénce, který se nám líbil. Mám teď svůj ateliér, který mi slouží i jako malá klubovna, kam si jdu zapálit nebo dělám tam počítačovou grafiku.

Ve Studénce ale moc času netrávíte. Vídávám vás často v Ostravě. Jste tedy denně?
To je pravda. Každý čtvrtek vysedávám v kavárně v Domě knihy a kreslím tam. Mám to do Ostravy kousek. Párkrát jsem si ze Studénky do Ostravy zajel i na kole, byla to však spíše výjimka. Nebudete věřit, ale cestu mezi Ostravou a Studénkou jsem ušel dokonce pěšky. Díval jsem se v hospůdce ve Svinově na fotbal v televizi. Ujel mi poslední vlak, takže jsem se v sandálech vydal pěšky přes Polanku a Klimkovice do Studénky, což je nějakých 20 kilometrů. V pět ráno jsem došel domů, převlékl se a spěchal na vlak do Prahy, kde jsem měl pracovní schůzku.    

Jak vnímáte současnou Ostravu?
Město se mění, ale největší změny vidím na lidech. Dnešní mladí lidé jsou obchodníci, prodavači. Myslím to všeobecně. Kdysi tady bylo řemeslo, těžká práce, dnes je každý manažerem. Ostrava pro mne pořád znamená doly, továrny, komíny a kouř, tak ji prostě vidím a maluji. Jak bych měl Ostravu kreslit v dnešní době? Prodejce bot na náměstí, jarmark v Dolních Vítkovicích nebo Coloursy? To by mi nešlo. Určitě tady máme lepší životní prostředí než v Praze. V prosinci jsem byl pracovně v našem hlavním městě a nemohl jsem tam dýchat. Smog mě dusil, dával jsem si kapesník na nos. Proti tomu je Ostrava nádherná, téměř s čistým vzduchem.

Zabýváte se ještě něčím jiným než kreslením? Máte nějaké koníčky?
Bavil mě sport. Hrál jsem basketbal, boxoval a věnoval se judu. Jako judista jsem bojoval za tým Nové huti v krajském přeboru. Před lety přijel do Domu knihy herec Ondřej Vetchý, který byl prvoligovým judistou. Svěřil se mi, že si vždycky přál jako judista být v krajském přeboru, kde se tolik netrénuje jako v první lize a po zápase se jede s kamarády posedět k pivu. Je to prostě taková pohodička, která mu chyběla. No a za pár let si zahrál v seriálu a filmu Okresní přebor. Byla tam přesně taková atmosféra, jakou si přál.  

Do kdy jste jako judista zápasil?
Ke svému poslednímu zápasu v judu jsem nastoupil ve svých 40 letech. Vyhrál jsem na ipon, jenže jsem si poranil vazy a skončil jsem. Sport mne zajímá už jen jako diváka. Bohužel ze sportu se často stává karikatura, sportovci dopují, nahánějí je antidopingové komisaři. Osobně bych byl pro to, aby na stovku s Boltem nastoupil vylosovaný divák. Lidé by tak viděli, jak velký rozdíl mezi nimi je.

Profil
Václav Šípoš se narodil 26. června 1959 ve slovenské Handlové. Jeho rodiče se přestěhovali v roce 1961 do Ostravy. Absolvoval střední výtvarnou školu, obor propagační výtvarnictví. Pracoval jako výtvarník a fotograf v Nové huti Ostrava (dnešní ArcelorMittal), od roku 2000 je na volné noze. Kreslí portréty, karikatury, akvarely, vytváří loga, plakáty, svatební oznámení, obaly CD, ilustruje knihy. V roce 2003 vyhrál se svou kresbou Salon kresleného humoru v rakouském Feldkirchenu. Zabývá se i fotografování, fotil happeningy ostravských umělců, hudební skupiny, historické šermíře a věnoval se i sociálním tématům. V současné době žije ve Studénce. Je ženatý a má dvě děti. 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Pavel Kubina skončil s hokejem

Bývalý hráč Vítkovic, trojnásobný mistr světa, vítěz Stanley Cupu a bronzový olympionik, šestatřicetiletý Pavel Kubina oznámil na tiskové konferenci v Ostravě 20. prosince ukončení své hokejové kariér...

Radnice se do centra Ostravy nestěhuje. Zatím

Snaha oživit skomírající centrum Ostravy vedla radní centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz k myšlence, že přesunou obvodní úřad s 180 úředníky z budovy na Prokešově náměstí do centra města.

Na ostravském nádraží si zahrajte na piano

Cestující čekající na vlak si mohou v prvním patře hlavního nádraží v Ostravě zahrát na piano.

Kam s vánočními stromky v Ostravě?

Při výběru školy si zjistěte co nejvíce informací

Kotlíkové dotace pokračují

Prvním letošním miminkem ve frýdecké porodnici je kluk Matyáš

Zlínští hokejisté si z Hradce vezou jednobrankové vítězství

Hokejisté HC PSG Zlín vyhráli v zápase 36. kola Tipsport extraligy na ledě Mountfieldu HK Hradec Králové 2:1 a radovali se z vítězství již ve třetím zápase venku za sebou.

Otrokovice mají novou Městskou galerii, logo vytvořili místní umělci

Sdružení otrokovických výtvarníků Rozumění navrhlo logo Městské galerie Otrokovice, které bude uvítá návštěvníky z města i širokého okolí. Slavnostní otevření nové galerie se uskuteční v pondělí 6. le...

Vchod přístavby radnice v Moravské Ostravě je otevřen

Ostravské ulice dostaly nové názvy

Do Divadla Na Fidlovačce se "vrátí" jeho bývalý ředitel Oldřich Nový

Dnes začíná režisér Pavel Šimák zkoušet crazy komedii Fan Vavřincové EVA TROPÍ HLOUPOSTI, jejíž premiéra se uskuteční 26. února v Divadle Na Fidlovačce. V hlavních rolích se představí Marie Doležalová...

Zdravotní cvičení v ZŠ Kořenského

Občanské sdružení Senior fitnes otevírá nové zdravotní cvičení pro lidi ve věku 50+ v malé tělocvičně smíchovské ZŠ Kořenského, Kořenského 10/760.

Lednový přehled akcí Komunitního centra Prádelna

Pražská ZOO má nové obyvatele v Indonéské džungly

Pavilon Indonéská džungle obydlely vzácné vydry hladkosrsté. Kromě Zoo Praha je nechová žádná další kontinentální zoologická zahrada.

Obchvat Frýdku-Místku dostal zelenou

Ve Frýdku-Místku začala tříkrálová sbírka

Vít Adamus vystavuje ve Vlasti

Josef Lang slaví devadesátiny výstavou

Tým Draculino z Frýdku-Místku ovládl turnaj bojových umění

¨Opilý mladík ležel na nástupišti Hlavního nádraží. Hlídka mu naměřila více jak tři promile

V neděli večer přijala hlídka strážníků z Prahy 2 oznámení, že na nástupišti Hlavního nádraží leží podnapilý mladík. Hlídka poté zjistila, že mladíkovi ještě nebylo osmnáct let. Provedenou dechovou zk...

Zlínští sledge hokejisté zmařili Pardubicím naděje na play-off

Přesně 4 dny a 17 hodin po Silvestrovském novoročním přípitku se sledgehokejisté SHK LAPP Zlín opět pustili do boje o ligové body. O uplynulém víkendu odehráli poslední dva zápasy základní části České...

Pavel Kubina skončil s hokejem

Hokejista Pavel Kubina oznámil ukončení své kariéry.

Janáčkova filharmonie zve 9. ledna na Novoroční koncert

Pod taktovkou německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera zazní v podání Janáčkovy filharmonie v Domě kultury města Novoroční koncert. Jako sólista na něm zahraje houslista Roman Patočka.

V Otrokovicích otevřeli novou městskou galerii

Starosta města Otrokovice Jaroslav Budek společně s místostarostou Milanem Plesarem dnes v podvečer přestřižením pásky otevřeli Městskou galerii Otrokovice. Nový kulturní stánek poskytne zázemí pro um...

Co zazní na koncertech Janáčkovy filharmonie?

Malíř Jiránek vystavuje olejomalby v Galerii Portheimka

Lednová výstava v Galerii Portheimka Svět za zrcadlem představuje dílo malíře Miroslava Jiránka (1951).

Katarína Szanyi vystavuje v Sokolské

Ostravský Chagall představí Mařáka a jeho žáky

Utkejte se v Místku v mistrovství v pexesu

Řezbáři vytvářejí v Místku betlém

Festival krátkých filmů míří do Prahy

Devátý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, který organizuje tým Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se uskuteční v pražském kině Světozor od 16. do 19. ledna.

Pražský Xaverovský háj se stane přírodní památkou

Rada hlavního města přijala návrh o vyhlášení přírodní památky Xaverovský háj a stanovení jeho ochranných podmínek. Oblast byla schválena Evropskou komisí a zařazena do seznamu významných evropských l...

Zoo Zlín je opět nejnavštěvovanější na Moravě a chystá další novinky

V roce 2013 navštívilo zlínskou zoo celkem 473 580 návštěvníků a opět se tak stala druhou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v České republice. Na letošní rok chystá Zoo Zlín novinky, které mohou...

Výukový polygon pomáhá budoucím řemeslníkům

Střední škola technická na Zeleném pruhu nedávno otevřela Cvičné výukové pracoviště - polygon MIEZ. Jde o model rodinného domu plného technologií a budoucí mechanici je pod odborným dohledem učitelů p...

Cesta kolem světa - komedie plná dobrodružství, hudby a fantazie v Divadle Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce sází na mládí! Připravuje svižnou a bláznivou komedii „Cesta kolem světa" českého autora Jiřího Janků s původní hudbou Jana Kučery. Principál divadla Jan Hrušínský v ní dal příležit...

Středoškoláci mají dobré šance na uplatnění

Trhy na Staroměstském náměstí končí. Jejich atmosféru si teď vychutnají zvířata v pražské ZOO

Největší Vánoční trhy v České republice, které podesáté v centru metropole organizovala společnost Taiko, po více než měsíci končí. Ze Staroměstského náměstí v Praze zmizí do pátku 10. ledna všechny p...

Žena z Frýdku-Místku umírala v bolestech, pozůstali viní lékaře

Předškoláci z Frýdku se naučí lyžovat

Školky už nehodnotí jen Česká školní inspekce, ale i rodiče na speciálním webu

Pro každého rodiče jsou při výběru mateřské školy důležitá zejména tři kritéria. Vzdálenost mateřské školy od bydliště, kapacita mateřské školy a její reputace. Zjistit první dvě kritéria rodičům neči...

Co hraje v lednu kino Vlast v Místku

Nový trenér zlínských fotbalistů zkouší neokoukané mladé hráče

Do zimní přípravy vstoupili zlínští fotbalisté pěkně zostra. Nelichotivé postavení na 14. místě v tabulce a nároky nového náročného trenéra Martina Pulpita jim jiné vyhlídky ani nedávaly.

V Galerii G v Ostravě-Zábřehu vystavuje fotograf Karel Richter

Cestovatel Ivo Petr bude ve čtvrtek v Ostravě vyprávět o Kanadě

Tříkrálová sbírka se rozběhla v Ostravě a okolí

Ostravský tým na Dakaru: Vrátný si polepšil, Veselý spadl do kaňonu a končí

Pardálí mláďata můžete v ostravské zoo sledovat na kamerách

Pár nejmenších zástupců velkých koček odchovává v ostravské zoologické zahradě dvě mláďata, která přišla na svět 22. listopadu loňského roku. Jsou to samičky a jejich odchov zatím probíhá dobře.

Školy v Praze 2 se chystají na zápis nových prvňáčků

Základní školy zřizované Městskou částí Praha 2 mají už vypsány termíny zápisů do prvních tříd pro školní rok 2014/2015. Na nedostatek dětí si ale už nyní nemohou stěžovat.

Na Zlínsku se konají senátní volby. Kdo vystřídá Okamuru?

Část Zlínska bude volit nového senátora po Tomiu Okamurovi, který se stal poslancem. V pátek a sobotu se v Otrokovicích, Napajedlech a dalších městech a obcích uskuteční doplňující volby. Kandidáty js...

Následující články

V Ostravě začíná fotbalová Zimní Tipsportliga

Na minibazaru v Hrabůvce nakoupíte dětem

Na větvích z vánočního stromu si pochutnají zvířata v pražské ZOO

Největší Vánoční trhy v České republice, které podesáté v centru metropole organizovala společnost Taiko, po více než měsíci končí. Ze Staroměstského náměstí v Praze zmizí do pátku 10. ledna všechny p...

Nábor dětí na jachting

Český Yacht Klub z Podolí, který v roce 2013 oslavil 120 let své činnosti, zve do svých řad nové členy, děti a mládež.

Kniha měsíce: Henryk Wawreczka - Beskydy, dny všední i sváteční

Program frýdeckého divadla Čtyřlístek v lednu

V Galerii Harfa bude k vidění další část výstavy z dílny National Geographic

V Galerii Harfa se od 13. ledna do 9. února můžete přenést do krás mořského světa a to díky výstavě 50 velkoformátových fotografií od fotografa Briana Skerryho, které vytvořil pro renomovaný cestovate...

Jak se točí pohádky? Zeptejte se Václava Vorlíčka a Ivany Andrlové

Setkání s režisérem Václavem Vorlíčkem a jeho hostem, herečkou Ivanou Andrlovou chystá zámecký areál Ctěnice 18. ledna.

Unikátní operace: Lékaři odstranili ženě šestatřicetikilový nádor

Šestatřicetikilový zhoubný nádor odstranili lékaři zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati sedmačtyřicetileté pacientce. Zákrok se uskutečnil ve druhé polovině prosince 2013, trval sedm hodin. V současn...

I. P. Pavlova – Náměstí Míru: krátkodobá přerušení provozu tramvají

Od středy 15. ledna 2014 do úterý 28. ledna 2014 bude v následujících časových obdobích obousměrně přerušován provoz tramvají v úseku I. P. Pavlova – Náměstí Míru.

Loutkové divadlo o čertech

Přehled divadelních představení v místecké Nové scéně Vlast v lednu

Hosty kavárny obslouží divadelní herečka Hana Briešťanská

Zlínští divadelníci zvou v pátek 10. ledna v 17.00 do zlínské kafírny Zlaté zrnko, kde bude připravena divadelní pastva pro oko, ucho i ty nejmlsnější jazýčky. V 17.00 se uskuteční vernisáž výstavy fo...

Městské divadlo uvádí úspěšnou komedii Splašené nůžky už posté

Stou reprízu má 10. ledna ve Studiu Z Městského divadla Zlín divácký hit Splašené nůžky v režii Jakuba Nvoty. Na repertoáru je od prosince 2010 a o lístky na každé představení je od té doby neustále b...

Letňany čeká revitalizace. Práce začnou letos

První fáze projektu s názvem Letňanské lentilky, jehož cílem je revitalizace sídliště Avia a jeho okolí, má všechna územní rozhodnutí, stavební povolení a 27 milionů korun z evropských dotací. Letňany...

Strážníci předali záchranářům tři opilé nezletilé dívky

Hlídka strážníků z Prahy 7 nalezla dnes v noci opilou nezletilou dívku ležící nedaleko hotelu, ve kterém byla ubytována. Tam strážníci poté nalezli další dvě opilé dívky. Trojici opilých dívek převezl...

Ardavičus čtvrtý, Vrátný jedenáctý - nejlepší výsledek ostravské stáje na Dakaru

Hokejisté HC PSG Zlín podlehli v repríze loňského finále Plzni

Hokejisté HC PSG Zlín prohráli v utkání 37. kola Tipsport extraligy na domácím ledě se Škodou Plzeň 2:4. Berani srovnali dvoubrankový náskok Indiánů, ale dva plzeňské góly v závěru druhé třetiny během...

Vítkovičtí zápasníci jsou mistry

Pro vítkovické volnostylaře byl loňský rok úspěšný. Podařilo se jim obhájit titul mistrů České republiky v družstvech.

Ostravský Atlantik pořádá cestovatelské besedy

Gregor a Novák v vystavují v ostravské Industrial Gallery

Zemřel zlínský obuvnický expert Petr Hlaváček

V pátek 10. ledna kolem šesté večer zemřel nejuznávanější český obuvnický expert, bývalý děkan zlínské univerzity Petr Hlaváček. Bylo mu 63 let. Zpráva se ještě v pátek večer objevila na jeho profilu ...

Mladí hokejisté Frýdku-Místku trénují třikrát týdně

Mladí hokejisté HC Frýdek-Místek našli v letošní sezóně zázemí v provizorní hale, která vyrostla na parkovišti vedle fotbalového hřiště Stovky.

Výstava Infotherma ukáže, jak ušetřit na vytápění

Agentura sídlí ve vyloučené lokalitě ve Frýdku

Důvěryhodnost e-shopů lze ověřit díky nové službě

Zlínští sledge hokejisté porazili Olomouc 2:0 a přiblížili se k finále

Po necelém týdnu se zlínští sledgehokejisté vrátili na zimní stadion v Olomouci k dalšímu soutěžnímu zápasu. Sobotní zápas byl však mnohem důležitější, než ten minulý. Tentokrát se proti sobě SHK LAPP...

Salony i cukráři se představí na ostravském svatebním veletrhu v Clarionu

V Ostravě uvidíte v sobotu přímý přenos baletu z Moskvy

Návštěvníci Domu kultury města Ostravy se mohou těšit na americký balet v podání tanečníků moskevské scény Bolšoj Teatr.

Do 70 ostravských škol nastoupí tři tisíce prvňáčků

Cestovatel Miroslav Zikmund obdrží čestný doktorát zlínské univerzity

José Manuel Barroso, Eva Jiřičná a Sonja Baťová. Ti všichni se v minulosti stali držiteli čestného doktorátu Univerzity Tomáše Bati. Nyní se k nim připojí také cestovatel Miroslav Zikmund.

V lednu probíhají v Moravské Ostravě zápisy do prvních tříd

Krimi víkend v Praze 7: nezletilý opilec, agresivní zloděj a kuriozita

O tom, že se strážníci Prahy 7 nenudí ani o vkendu se přesvěčte v následujícím článku

Frýdek-Místek má nového turistického průvodce městem

Na minibazaru v Ostravě nakoupíte dětem

Milan Myška bude v místeckém archivu besedovat o své knize

Státní okresní archiv ve Frýdku-Místku vydal knihu historika Milana Myšky, v níž se zabývá rozvojem bavlnářství a textilního průmyslu ve Frýdku a Místku v 19. století.

Salony i cukráři se představí v Ostravě na svatebním veletrhu v Clarionu

Studenti nepřijdou o své výhody

Děti s hendikepem vystavují v Bruselu a Ostravě

Opravy střech stojí přes šest milionů

Střední školy se rozvíjely v 19. století

Průmyslovka z Místku slavila 55. výročí

Střední průmyslová škola ve Frýdku-Místu byla založena v roce 1958.

V Česku podstoupí operaci šedého zákalu 80 tisíc lidí ročně. Neléčeným pacientům hrozí slepota

Šedý zákal je nejčastěji operovanou oční vadou na světě. Jen v Česku tento zákrok ročně podstoupí 80 tisíc lidí. Díky moderním postupům a technologiím se mohou oční vady zbavit bezbolestně a hlavně be...

ČPZP pozve na preventivní prohlídku 170 tisíc pojištěnců

Vrátného posádku brzdila toaleta, Ardavičus jel s pohonem zadní nápravy

Činohra Moravského divadla Olomouc uvede Rozbitý džbán

Komedie, detektivka, studie charakterů i obraz nedokonalé justice a zákonů. Tím vším je hra německého dramatika a básníka Heinricha von Kleista Rozbitý džbán. Její inscenaci nastudoval se souborem čin...

Zajímavá výstava v Kulturním klubu Poštovka představuje práce tří autorů

Cena Salvator 2013: Vyberte svého superhrdinu

Skuteční superhrdinové žijí mezi námi. Dokazuje to projekt Cena Salvator, jehož jedenáctý ročník v lednu odstartoval. Lidé mohou navrhnout na ocenění všechny, kteří se v roce 2013 zasloužili o záchran...

Bluesové legendy zahrají v ostravském Parníku

Plavci z Frýdku nebudou v Centru sportu

Články abecedně vzestupné

Václav Klaus: Žádnou stavební revoluci v Praze nechci

Cyklistická lobby ve druhém prezidentovi samostatné České republiky zatím nenašla spojence. Ten totiž navrhuje, že by si své stezky a pruhy zasloužili i „normální, neambiciózní“ chodci. A chce, aby se...

Václav Musílek (Trikolora): Pomáháme řešit bytovou krizi

Ceny bytů šplhají do astronomických výšek, v Praze především. Po dvou dekádách, kdy získání vlastního bytu bylo v silách lidi s průměrnými nebo lehce nadprůměrnými příjmy, se vrací bytová krize. A to ...

Václav Neckář a Půlnoční zahájí na Kubáni advent

Píseň Půlnoční z filmu Alois Nebel a alba Dobrý časy (2012) v podání dvaasedmdesátiletého Václava Neckáře lidé považují za jednu z nejemotivnějších písní posledních let - oslovila posluchače napříč ge...

Václav Neckář: Na Vánoce nezůstávejte sami!

Dlouholetá ikona naší populární hudby Václav Neckář (77) má z letošního roku rozporuplné dojmy. Na jedné straně zrušené koncerty a příliš mnoho volného času, na druhé straně jej potěšila reedice jeho ...

Václav Noid Bárta: Chlap má ženy a děti chránit i vlastním tělem

Tak s vámi tam dole budu dělat rozhovor?, ozvalo se zpod stropu chodby Hudebního divadla v Karlíně, když skončila zkouška nového muzikálu The Adams Family. Z více než dvoumetrové výšky, do které vyros...

Václav Pech se stal podruhé vítězem Barum Czech Rally

Průběžné vedení si běhěm celé Barum Rally bezpečně pohlídal Václav Pech (vůz Mini John Cooper Works S2000) a s téměř minutovým náskokem dokráčel po jedenácti letech ke druhému vítězství ve Zlíně a zís...

Václav Peter bude besedovat o sběratelství

Především o pohlednicích bude vyprávět na besedě v Městské knihovně filokartista Václav Peter.

Václav Peter připravuje novou knihu o Frýdku-Místku

Zájemce o historii potěší kniha, kterou připravuje Václav Peter. Chce v ní podchytit starší i novější historii města - 80. a 90. léta.

Václav Peter: Manželce jsem nosil na rande místo kytek pohlednice

Historii Frýdku-Místku přibližuje lidem ve svých obrazových publikacích sběratel pohlednic Václav Peter. Zveřejňuje záběry již dávno zaniklých míst a často přináší srovnání s dnešní architekturou, kte...

Václav Postránecký se loučí

Zdravotní stav nedovoloval panu Václavu Postráneckému pokračovat v natáčení seriálu Krejzovi, vzdal se proto své role kutila Jana Krejzy a „povolal“ na své místo Oldřicha Navrátila, který se divákům p...

Články abecedně sestupně

Václavové a jejich doprovod dostanou 28. září v lanovém centru slevu

Na svatého Václava 28. září se bude konat v lanovém centru Proud ve Vysočanech akce Svatováclavská lana a týmové lezení. V praxi to znamená, že každá skupina, jejímž členem bude nějaký Vašek, dostane ...

Václavák bez aut se osvědčil a pokračuje dalšími akcemi

V neděli 6. května se letos již podruhé uzavře na jeden den Václavské náměstí automobilové dopravě. VÁCLAVÁK BEZ AUT si budou moci návštěvníci užívat již od 8.00 do 18.00 hodin. Touto akcí pokračuje n...

Václavák a Kampu provoní rybí polévka

Štědrý den bude i letos ve znamení rozlévání rybí polévky na Václavském náměstí a na Kampě. Hřejivý pokrm dostanou návštěvníci přímo z rukou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého. Těšit se všichni mohou...

Václav Vydra: V Beskydech mám spoustu přátel

Přijel – a řádil. Levou rukou zvládl dva koně najednou. Jak zdatný mušketýr půlil melouny za jízdy. A pak se záhadně proměnil v beránka a rozdával podpisy s andělskou trpělivostí. Václav Vydra je muž ...

Václav Vydra si schovává taháky do novin

Dětské pacienty Vítkovické nemocnice čekalo v půli září překvapení. Přišli mezi ně herci Václav Vydra a Jana Boušková.

Václav Vydra prožil v Ostravě líbánky

Herec Václav Vydra (1956) je pokračovatelem slavného hereckého rodu a třetím nositelem tohoto jména v řadě. Jeho dědeček Václav Vydra šéfoval Národnímu divadlu, jeho rodiče Dana Medřická a Václav Vydr...

Václav Vorlíček do Ctěnic nepřijede

Vzhledem k onemocnění režiséra Václava Vorlíčka se plánovaná beseda v zámeckém areálu Ctěnice „Jak se točí pohádky“ v sobotu 18.ledna nekoná. Zámecký areál Ctěnice zve k návštěvě výstavy „Popelka. Jak...

Václav Svěrkoš: V Baníku jsem začínal za pět tisíc měsíčně

Útočník Václav Svěrkoš vede jako kapitán baníkovské fotbalisty. Rád by se zbavil záchranářských myšlenek a chtěl by hrát s Baníkem ve vrchní polovině tabulky.

Václav Svěrkoš už trénuje s Banikem

Václav Svěrkoš oslaví Silvestra ve Francii

Český fotbalový reprezentant a hráč Baníku Ostrava opouští svůj klub. Na jaře bude branky střílet v dresu francouzského klubu FC Sochaux a snad mu pomůže k záchraně v první francouzské lize. Sochaux f...