Počasí
Praha 16 °C Čtvrtek, 23. března 2023, Svátek má Ivona
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Jan Krulikovský: Frýdek-Místek si zaslouží profesionální divadlo

Režisér, herec, výtvarník a dramatik Jan Krulikovský dopisuje svou již 20. tentokrát loutkovou hru nazvanou Ťupínkovy Vánoce. Uvede ji v Divadle Čtyřlístek na podzim letošního roku.
Jan Krulikovský s loutkami medvídka Ťupínka a jeho medvědí maminky.  Zvětšit
Jan Krulikovský s loutkami medvídka Ťupínka a jeho medvědí maminky.


O čem bude vaše hra, kterou nyní dokončujete?
Vypráví o tom, proč medvědi neslaví Vánoce a jak se připravují na zimní spánek. Od podzimu do jara spí, ale když zima nepřichází, tak i medvědi zažijí Vánoce. Hra je témě hotová, už dělám jen úpravy.

Jde o loutkové představení? 
Ano. Hrajeme s loutkami z roku 1967, které navrhl náš výtvarník Alojz Holásek.  Jsou profesionálně udělané, ale hrajeme s nimi často, takže zub času na nich už hlodá a občas potřebují drobné opravy. Nastudovali jsme předešlé hry s Ťupínkem už šestkrát a každé nastudování má mnoho repríz.

Jak dlouho vlastně loutky vydrží?
Záleží na tom, jak a z jakého materiálu je loutka vyrobena. Místecké divadlo začalo hrát v roce 1931 a loutky vytvořil umělecký řezbář a starosta Sokola Václav Dobeš. Těla těchto nádherných loutek však byla z měkkého dřeva, takže se nedochovala. Zůstaly jen hlavičky. Od šedesátých let děláme i hlavičky buď z lehčeného PVC nebo polystyrenu.  Před třemi roky nám vyřezal novou sadu loutek řezbář Tomáš Cidlík. Tyto jsou celé z lipového dřeva. Pokud jsou pohyblivé části loutky jako krk, ruce nebo nohy z tvrdého dřeva, vydrží dlouho.

Je pořízení marionet drahá záležitost?
Naše divadlo získalo od T-Mobile grant na nové loutky ve výši téměř 100 tisíc korun. Něco málo jsme ještě připlatili a pořídili za tuto částku sadu 23 marionet od Tomáše Cidlíka. Poprvé jsme s nimi hráli letos v únoru a divákům se líbily.

Zmínil jste, že dřevo už není jediným materiálem při výrobě loutek…
Před časem jsem sám vyráběl loutky, jejichž hlavičky byly z lehčeného PVC. Jde o izolační hmotu, která se dávala do stavebních jader a dá se s ní pracovat jako s měkkým dřevem. Hlava loutky musí být lehčí než tělo, protože jinak by přepadávala dopředu, proto se PVC na výrobu hlavy výborně hodí. Tělo pak tvoří lípa a jasan. V roce 1975 jsme s Janem Kostkou vytvořili z polystyrénu třičtvrtěmetrové loutky, které vypadají opravdu mohutně. Hráli jsme s nimi v šesti inscenacích. Každá taková loutka se skládá z 52 dílů, takže vyrobit ji není nic jednoduchého.     

Píšete hry jen pro děti nebo i pro dospělé?
V poslední době pro děti, ale psával jsem scénky pro kabarety a také upravoval hry, či psal na motivy starých her, například od F. F. Šamberka.

Zavzpomínejte, jak jste se dostal k divadlu.
Moje sestra, která byla o osm let starší, od dívčích let organizovala u nás doma na zahradě divadlo. Nacvičili jsme pohádky a já si v nich jako pětiletý kluk zahrál. Ve Sněhurce jsem byl nejmenším trpaslíkem, roli jsem dostal i ve Vodníkově Haničce. Na hry chodilo hodně lidí, rodiče malých herců i sousedé. Bylo to tudíž ryzí sousedské divadlo. Někdy jsme měli až 60 diváků. S mladším bráchou jsme pravidelně chodili do místeckého loutkového divadla v sokolském pavilonu, dnešním Sokolíku. V roce 1953 divadlo nedokončilo sezónu, což byl odraz nechuti lidí po měnové reformě veřejně se zdarma angažovat. Zůstal jen zakladatel loutkového divadla a jeho vedoucí Emil Pešat a několik dětí. Mezi nimi tehdy 14letý Leoš Bílek, později známý knihkupec. Ten začal dávat dohromady nový soubor. Oslovili i mě a začali jsme hrát v lednu 1954. Takže příští rok to bude 60 let, co jsem poprvé vystupoval v divadle. A také v příštím roce ukončím svou aktivní činnost.  

Proč chcete končit?
Do jisté míry jsou to zdravotní důvody. Jsem po operaci páteře a trochu mě to začalo znovu zlobit. Jinak taky je to otázka umět včas odejít.

Vraťme se ke vzpomínkám. Zatím jste hovořil o loutkoherectví. A co klasické divadlo?
V Národním domě existoval ochotnický soubor. Dana Ryšková začala nacvičovat Pasáčka vepřů od Andersena a pro dospělé hru o studentech Trojané. A protože působila i v našem loutkovém divadle, oslovila nás a od roku 1958 jsme začali hrát v ochotnickém divadelním souboru. V roce 1966 jsem spojil s režisérem Milanem Pastorem ochotníky a loutkáře do Divadla DUO. K loutkovým hrám a činohře přibylo divadlo poezie a kabarety pro děti a dospělé. Divadlo DUO působilo v bývalém loutkovém divadle Říše pohádek v Místku, a to od roku 1966 do roku 1993. Od roku 1962 mělo místecké loutkové divadlo již jeviště i pro činohru, a to po rekonstrukci, kterou jsme provedli vlastními silami. Hlavně pak mělo nové plynové topení.

Divadlo do té doby nebylo vytápěné?
Podmínky, které tam před tím panovaly, si nedovedete představit. V zimě byl uvnitř mráz a my zkoušeli v kabátech a rukavicích pár centimetrů od kamen, abychom se aspoň trochu zahřáli. Neměli jsme koks ani uhlí, topilo se nekvalitním uhelným prachem, který sotva hořel. Vodiči loutek si zase ohřívali ruce od reflektorů. Plynové topení podmínky zcela změnilo.

Kdy jste přešli do prostor dnešního Divadla Čtyřlístek na sídlišti Slezská?
Budovu nynějšího Sokolíku získal zpět v restituci Sokol a my museli odejít. Čtyřlístek jsme znali, protože jsme v něm často hostovali. Mohli jsme tady být za symbolický nájem a za úhradu energie.

Dostávají amatérští herci nějaké odměny za sehraná představení?
Někdy před 15 roky jsme se museli dokonce skládat, abychom vůbec přežili, abychom mohli uhradit faktury za energie. Dali jsme dohromady asi 30 tisíc korun. Dostávali jsme tehdy minimální dotaci od města, což nestačilo opravdu na nic. Takže jsme peníze nosili do divadla. Dnes dostáváme z kulturního fondu města dotaci, která pokrývá náklady na provoz divadla a slušně přispívá na činnost všech pěti našich souborů. Z toho se ale nevyplácejí odměny hercům nebo technikům. Ti mohou dostat menší honorář jen ze vstupného za zájezdová představení. Někdy se to stává, i když ne u všech představení. Takže pak si člověk přijde na nějakých 200 korun.

Bavili jsme se zatím o ochotnících. Myslíte, že by ve městě našlo své místo profesionální divadlo?
Frýdek-Místek by si určitě zasloužil profesionální divadlo. Už před lety jsem upozorňoval zastupitele, že Frýdek-Místek je šedesátitisícové město a přitom nemá ani jedno profesionální kulturní těleso. Tím nemyslím jen divadlo, je to stejné i v hudbě.  Stejně veliká i menší města mají svá profesionální divadla, například Kladno, Mladá Boleslav, Karlovy Vary. Protiargumentovalo se, že blízko je Ostrava a že lidé tam jezdí za divadlem. Ale podívejte se třeba na Kladno. Je blízko Prahy a má dokonce dvě divadla. A to ještě dokáže podporovat vrcholový sport.

Vy víte, kolik by stálo profesionální divadlo?
Je to otázka několika milionů ročně. Pracovních úvazků by bylo jen pár. Dnes divadla fungují tak, že v základním kádru je pět lidí a zbytek se najme podle rolí.

Když na profesionální divadlo neslyší město, nezkoušeli jste sehnat finance jinak?
V roce 2004 jsme nastudovali s Leošem Skuplíkem muzikál dvojice Suchý – Šlitr Člověk z půdy. Hráli jsme ve Vlasti a i díky grantu jsme s penězi vyšli, i když to bylo „nalej – vylej“. Dokonce i můj bratr Zdeněk se snažil v 90. letech založit profesionální divadelní skupinu. Nenašel však sponzory.

Vzdal jste už tedy snahy zřídit ve městě profesionální divadlo, anebo se to ještě pokusíte zlomit?
Snahu pořád mám. Nabízí se to s plánovanou opravou a budoucím využitím Kina Petra Bezruče. Ještě jako ředitel Národního domu jsem v roce 2001 vypracoval studii, co s kinem. Mělo by se v něm zvětšit jeviště, aby vznikl prostor pro hostování velkých souborů. Tím by se uvolnila Nová scéna Vlast, ve které by mohla působit zdejší profesionální komorní scéna, dělající nikoliv klasické divadlo.   

Myslíte, že by tady lidé chodili do klasického divadla?
Těžká otázka. Diváci chodí do divadla nebo na divadlo. Do divadla, to znamená, že je pro ně návštěva divadla malým svátkem a není pro ně až příliš důležité, co se hraje.  A na divadlo, to se chodí třeba na zájezdová pražská divadla, aby diváci viděli známé tváře. Naše město má početnou diváckou obec obou typů.

Zajímalo by mě, jestli snaha zřídit ve Frýdku-Místku divadlo byl i důvod, proč jste šel do politiky a stal se zastupitelem.
Na prvním místě byl zájem o kulturu. Jako zastupitel jsem působil v letech 1998 až 2002 a nyní jsme byli zvoleni podruhé. Podařilo se mi prosadit rekonstrukci Vlasti a možná to šlo trochu na úkor našeho divadla. Plánovali jsme v roce 2000 z nynějšího Sokolíku vytvořit zábavní centrum, kam by lidé chodili nejen do divadla, ale venku by mohli provozovat po celý rok aktivity na hřištích, pikniky a podobně. Tento můj projekt byl schválen školskou a kulturní komisí a doporučen radě k realizaci. Bylo však nutné řešit Vlast. Ta dostala přednost.

Divadlo jsme probrali podrobně. Podívejme se na nyní na město. Máte tady oblíbená místa? Kam si rád zajdete?
Chodíme s manželkou na pravidelné vycházky kolem řeky až k sídlišti Riviéra anebo druhým směrem až do Sviadnova. Mám rád i okolí Olešné a Štandl. Jen mě trápí, jak vypadá Místecký les.

Přál byste si jej změnit?
Určitě. Jako kluk jsem bydlel v dnešní Palkovické ulici a do Místeckého lesa jsme to měli kousek. V 50. letech tam chodil na procházky snad celý Místek. Pamatuji si na procházky po nádherných alejích, které končily u Žurkovy restaurace. V roce 1957 vichřice les poničila, popadaly stovky stromů a nikdo to už nedal do pořádku. I proto tam přišli vojáci, postavila se kasárna a les byl veřejnosti nepřístupný. Předloni jsem se byl lesem projít. Je to katastrofa, všechno je zničené. To je velká škoda a přál bych si, kdyby se podařilo Místecký les znovu oživit.

Profil
Jan Krulikovský se narodil 28. března 1942 v rodině krejčovského mistra a poštovní úřednice. Vystudoval Pedagogický institut v Ostravě. Vyučoval na učilišti Třineckých železáren a v letech 1966 až 1971 vedl podnikové školství v textilce Slezan. Později působil v Závodním klubu Slezan, v družstvech Jednota a Stolaři a čalouníci ve Frýdku-Místku. Učit začal znovu až v roce 1982. V roce 1990 byl zvolen místopředsedou Okresního národního výboru ve Frýdku-Místku, poté až do roku 1995 pracoval na školském úřadu. V roce 2001 se stal ředitelem Národního domů a po odchodu do důchodu v roce 2003 učil na místeckém gymnáziu. Je zastupitelem za Nezávislé.   
V roce 1966 založil Divadlo DUO a je jeho uměleckým vedoucím. Režíruje, píše hry, dělá výpravy. Zároveň zorganizoval více než 100 krajských přehlídek a festivalů loutkového a ochotnického divadla.

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Pozor, dojde k omezení automobilové dopravy v Hlubočepech

V souvislosti s opravou tramvajové tratě v ulicích Nádražní a Na Zlíchově dojde v příštím týdnu k lokálnímu omezení automobilové dopravy.

Viník nehody řídil i přes úřední zákaz

Děti ze školek začne chránit na procházkách „krokodýl“

Bezpečnou „chůzí krokodýla“ se začnou procházet ulicemi Zlína děti z vybraných mateřských škol zřizovaných městem. Ve snaze zvýšit jejich bezpečnost radnice zakoupila 15 sad unikátních chodítek Walkod...

Aplikace pro mobily pomáhá vyzrát na revizory

Černí pasažéři, kteří používají chytré mobily, dostali do rukou novou zbraň proti revizorům. Pomocí aplikace FareBandit mohou navzájem sdílet informace, na kterých místech města jsou vozy veřejné dopr...

Vítkovice ve čtvrtém zápase čtvrtfinále srovnaly stav série

Ostravským hokejistům se opět podařilo obrátit zápas, který měl Zlín velmi dobře nastartovaný. V prodloužení za stavu 4:4 rozhodl s notnou dávkou štěstí po třech minutách a osmi vteřinách kapitán domá...

Festival OST-RA-VAR má svůj sborník

Pavel Šporcl koncertuje v Ostravě

Na Staroměstském a Václavském náměstí začaly velikonoční trhy

Na Staroměstském a Václavském náměstí začaly oslavy největších křesťanských svátků, které letos doprovodí hudební motivy. Velikonoční trhy zde potrvají do 7. dubna.

Krátkodobé změny trasy a zastávek pro tramvajové linky číslo 3, 17 a 52

Od 4.30 hodin do 13.00 hodin v sobotu 23. března bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Podolská vodárna - Sídliště Modřany.

Květinová výstava na Slezskoostravském hradě

Evangelium podle houslí zavítá do Ludgeřovic

Dejte děti z Ostravy na judo

Pátý zápas play off: Zlín nedal Vítkovicím šanci

Hokejisté PSG Zlín porazili v neděli večer v pátém čtvrtfinálovém zápase play off Vítkovice 4:0, teď už stačí k postupu do semifinále jediná výhra. Na rozdíl od předchozích zápasů branky vstřelili výh...

Webový rádce nabízí tipy pro volný čas

Novou webovou aplikaci s názvem Rádce pro volný čas spustila Praha 4 na www.praha4.cz. Jejím účelem je zmapovat veškeré volnočasové aktivity ve čtvrté městské části a zprostředkovat je občanům. Ti si ...

Naučte se s kartářkou vykládat karty

Chcete znát pravdu o syslu obecném?

Z fotoknihy snímky nevypadnou

Kam jezdili na dovolenou a jak archivovali svoje fotografie v době, kdy ještě neexistovaly digitální fotoaparáty? Toto tajemství odhalili Eliška Bučková, Klára Doležalová, Tereza Fajksová, Markéta Fux...

Klavírista Kahánek hraje s Janáčkovou filharmonií

V Lidické ulici proběhne beseda s autorkou zdravovědných knih

V Galerii Evy Jandejskové se ve středu 20. března od 18.18 hod. uskuteční beseda s Hankou Synkovou, dlouholetou redaktorkou například rozhlasového Kolotoče, která se představí jako autorka zdravovědný...

Provoz živnostenského odboru města bude omezen

Živnostenský odbor Magistrátu města Zlína má tento týden omezený provoz. Týká se to středy 20. března od 14.00, čtvrtku a pátku po celý den. Z technických důvodů nebude možné na živnostenskému úřadu v...

Žižkovský vysílač čeká 20. března plánovaná výluka digitálního televizního a rozhlasového vysílání

Digitální televizní vysílání z žižkovského vysílače Praha- Město bude ve středu 20. března přerušeno od 6.00 do 15.00 hodin. Výluka ve vysílání se bude týkat programů veřejnoprávního multiplexu 1 Česk...

Zapojte se do akce Okolo Klíče celý svět

Vladimír Franz opět skládá pro Ostravu

Všude dobře, doma to znáte… Vyrazte do světa na zkušenou

Rádi cestují, kromě angličtiny vládnou dalšími jazyky, jsou otevření, tolerantní a netrpí předsudky. I tak by se dal charakterizovat společný průsečík studentů organizace AFS, kteří se rozhodli studov...

Divadlo vydává pohádku O Človíčkovi na CD

Pohádka O Človíčkovi, která měla ve zlínském divadle premiéru na začátku roku a získává stále větší popularitu, vychází na CD. Poprvé ho Městské divadlo představí po nedělní repríze v neděli 24. březn...

Městská část Praha 7 má zájem o rodiny s dětmi

Městská část Praha 7 připravila dotazníkové šetření pro rodiny s dětmi žijící na Praze 7 s cílem zjistit jejich potřeby a přání. Výsledky šetření vyhodnotí speciální pracovní tým a následně je zapracu...

Skupinka čtyř osob v metru brutálně zaútočila na hlídku strážníků

V pátek v půl jedenácté večer přijala hlídka strážníků Městské policie Praha 2 oznámení od dozorčí stanice metra Karlovo náměstí s tím, že na nástupišti se pohybuje zjevně opilá osoba a mohla by spadn...

Aplikace pro mobily pomáhá vyzrát na revizory

Černí pasažéři, kteří používají chytré mobily, dostali do rukou novou zbraň proti revizorům. Pomocí aplikace FareBandit mohou navzájem sdílet informace, na kterých místech města jsou vozy veřejné dopr...

Do Ostravy dorazil první kontejner s částí superpočítače

Čím nahradit kopřivy ve velikonoční nádivce? Přidat se dá špenát nebo dýňové pyré

Stejně jako vejce nebo beránek patří i nádivka neodmyslitelně na velikonoční stůl. Každý ji připravuje jiným způsobem. Někdo přidává uzené maso, jiný houby. Variací na velikonoční nádivku je nespočet,...

Čím nahradit kopřivy ve velikonoční nádivce? Přidat se dá špenát nebo dýňové pyré

Stejně jako vejce nebo beránek patří i nádivka neodmyslitelně na velikonoční stůl. Každý ji připravuje jiným způsobem. Někdo přidává uzené maso, jiný houby. Variací na velikonoční nádivku je nespočet,...

Mistrovský titul v ženském beachvolejbale získal "rychlokvašný" pár

Skvělý servis, skvělá obrana, skvělé pole. Hvězdami Ideastav Halového mistrovství republiky 2013 v plážovém volejbale žen byly Šárka Nakládalová s Eliškou Gálovou. Je to první společný triumf dvojice,...

Praha 4 finančně podpořila o.s. Helppes

Praha 4 podpořila občanské sdružení Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené částkou 95 000 korun. Zástupci sdružení převzali v sobotu 16. března na Reprezentačním plesu Prahy 4 z rukou starosty Pa...

Praha vyhlásila jednoleté a víceleté granty pro oblast kultury a umění

Rada hlavního města Prahy vyhlásila grantová řízení v oblasti kultury a umění v roce 2014. Radní schválili zásady pro poskytování víceletých účelových dotací - grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a ...

V galerii bude (nejen) beseda o chovu koní

Kreator přijede na Rockovou Ostravu

Zastupitelé podpořili akce Školy života

Návštěvníci Zlatého jablka zvolí svou Miss Academia

Od pondělí 18. března mají návštěvníci Zlatého jablka hlasovat o tom, která z nejkrásnějších vysokoškolaček z celé ČR už 22. března získá titul Miss Academia Zlaté jablko 2013. Vyhlášení vítězky Miss ...

Beseda Na skok do Ruska

Velikonoční dílny pro rodiče s dětmi se konají ve Frýdku

Ivo Sumec vystavuje v Langově domě

Rožnovský malíř Ivo Sumec představuje svou tvorbu na výstavě v Galerii Langův dům ve Frýdku.

Poradna dTestu - reklamace a stržení poplatku za platbu kartou

Karel Plíhal představí ve Zlíně Vzduchoprázdniny

Koncert k vydání nového CD "Vzduchoprázdniny", za které dostal Karel Plíhal Cenu Anděl, se uskuteční ve středu 20. března od 19.30 na Malé scéně ve Zlíně.

Veletrh Interbeauty Prague bojuje proti rakovině

Mezinárodní veletrh Interbeauty Prague se uskuteční v termínu 5. 4. – 6. 4. na Výstavišti v Holešovicích. Již tradičně bude zaměřen na současné trendy v kosmetických oborech, zejména na anti-aging, de...

Vědci poprvé popsali podnebí Olomouce

Olomouc se konečně dočkala odborného popisu svého klimatu. Pořídili ho vědci z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s odborníky z Českého hydrometeorologického ú...

Výrobky klientů chráněných dílen přinesly do zlínské nemocnice jarní náladu

Jarní náladu přinesly do zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), výrobky klientů chráněných dílen ERGO Zlín, které byly dnes ke koupi na tradiční prodejní výstavě v prostorách budovy Léčebny ...

Zlín udolal v šestém zápase Vítkovice a je v semifinále

Podařilo se! Zlínští hokejisté vyhráli v šestém zápase čtvrtfinále play off ve Vítkovicích 1:0 a celou čtvrtfinálovou sérii tak vyhráli 4:2. V dramatickém duelu čekali diváci na rozhodující gól až do ...

Cena města pro sportovce a filmaře

Přednáška o bojovníkovi proti alkoholismu

Avízo minibazar se koná v sobotu v Hrabůvce

Následující články

Geosan Development pokračuje v prodeji bytů v Nuslích

Přesně po roce, kdy na veletrhu Bydlení začala společnost Geosan Development prodávat nový projekt Liberty Building v pražských Nuslích, zda začne prodej druhé etapy tohoto veřejností oceňovaného proj...

Na Staroměstském náměstí se budou podvanácté otevírat ústřice

Už tuto sobotu 23. března čeká návštěvníky Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí zajímavá podívaná. Do centra Prahy se opět sjedou dvě desítky odborníků z celé republiky, aby v rámci mistrovství...

KC Prádelna zve na vernisáž kreseb Ladislava Jirotky

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 21. 3. od 18 hodin v nově rozšířené Galerii Prádelna.

Výstava Počítačová grafika našich dědečků

Děkan Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Roman Čermák pořádá ve středu 20. března 2013 v 16 hodin v prostorách děkanátu fakulty (budova U1, nám. T.G.M. 275, Zlín) vernisáž výstavy V...

Služební pes Lion vystopoval schovaného pachatele

Dnes v noci krátce před půl jednou hodinou přijali operátoři tísňové linky 158 oznámení o vloupání do restaurace v Praze 4 v ulici Nad Lesním Divadlem.

Ulice v Bahně dostala název

Fojtské dílny vás připraví na Velikonoce

Dejte děti na atletiku

Za teplo můžete platit méně. Se státní podporou

dTest: Čtyři testované letní pneumatiky jsou nebezpečné

Vydejte se mezi mamuty do Holešovic

Vydejte se do minulosti mezi mamuty a další prehistorická zvířata. Unikátní výstavu „Giganti doby ledové“ můžete navštívit na Výstavišti v Holešovicích až do 27. dubna 2013.

Dejte děti na Moravia talent

Atmosféru, kterou znají diváci talentových televizních reality show, mohou zažít děti v nové soutěži Moravia talent. První kolo výběru talentů bude 25. a 26. května. Do finále postoupí šest nejlepších...

Kasina se v Hodolanech bát nemusí, tvrdí radní

Velké emoce vyvolala nová obecně závazná vyhláška o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her, kterou v únoru schválilo zastupitelstvo města. Zatímco záměr redukovat počet heren n...

Hlučného souseda je možné ztišit – normy existují i pro denní dobu

Hlučné hádky, štěkající psi nebo nahlas puštěné rádio – to jsou nejčastější problémy, které narušují sousedské vztahy. Při nákupu nemovitosti je pro 63 procent lidí důležitá cena, o to, vedle koho bud...

Hlučného souseda je možné ztišit – normy existují i pro denní dobu

Hlučné hádky, štěkající psi nebo nahlas puštěné rádio – to jsou nejčastější problémy, které narušují sousedské vztahy. Při nákupu nemovitosti je pro 63 procent lidí důležitá cena, o to, vedle koho bud...

Malá Strana mění stoletou kanalizaci

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) pokračuje v obnově vodohospodářské infrastruktury v ulici U Lužického semináře v Praze na Malé Straně. Více než sto let starou kanalizaci nahradí nový řad. Ote...

Kam s dětmi? Navštivte Jarní trh v Divadle ABC

Městská divadla pražská pořádají v pátek 12. dubna zajímavou akci pro rodiče a děti. Od 17 hodin bude ve foyer Divadla ABC probíhat jarní trh neziskových organizací a workshop pro děti spojený s předs...

Na frýdeckém zámku bude v neděli Velikonoční jarmark

V Záběhlicích dopadli strážníci brutálního násilníka přímo při pokusu o znásilnění

V posledním týdnu v únoru ve večerních hodinách se snažil muž v ulici v Korytech znásilnit mladou ženu. „Ta se sice bránila, ale pomohli ji až městští strážníci, kteří si při průjezdu autem všimli, ja...

Tým PSG Zlín jde do souboje o finále s Třincem

Zlínští hokejisté se utkají v boji o finále s týmem HC Oceláři Třinec. Berani se utkali se Slezany ve vyřazovacích bojích již čtyřikrát a vždy se radoval z postupu Zlín, naposledy v loňské sezoně v rá...

Pavel Hajdušek je chovatelem roku

Jaro je tady! Zahrada teď potřebuje nejvíc naší péče

I když se to při pohledu z okna nezdá, jaro je tady. Když roztaje sníh, nebývá na zahradu zrovna radostný pohled. S jarem se ale zašedlé záhony začínají barvit prvními kvítky. Je nejvyšší čas vzít nář...

Stát přispěje na výměnu kotlů

Navštivte velikonoční jarmark na ostravském hradě

Výtěžek ze sbírky získají slabozrací

Ve frýdecké knihovně vyhodnotí literáty

Nová kniha o historii našeho regionu

Meteorologové zvou na prohlídku hydrometeorologického ústavu v Porubě

Přistižen při krádeži

V úterý 19. března krátce po dvacáté hodině večerní vyjížděli policisté do obchodního centra na Smíchově, kde pracovníci bezpečnostní agentury přistihli muže při krádeži.

Seniorfitnes nabízí další formy cvičení

Jiří Schmitzer dnes vystoupí v KC Novodvorská

Co nabízí Církev československá husitská v Praze 4?

Závody s kočárky ve Stromovce

Druhý ročník závodů ve sportovní chůzi s kočárkem proběhne 7. dubna od 15 hodin ve Stromovce. Závodit se bude na úseku 100 kroků ve třech hlavních kategoriích: závody maminek, tatínků a celé rodiny.

Přijďte darovat krev do frýdecké nemocnice

Hotel Imperial se v sobotu ponoří na hodinu do tmy

Během dvou dnů policisté přistihli 11 řidičů pod vlivem

Pražští policisté během 18. a 19. března při běžných kontrolách zastavili celkem 11 řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu a omamné a psychotropní látky.

Během dvou dnů policisté přistihli 11 řidičů pod vlivem

Pražští policisté během 18. a 19. března při běžných kontrolách zastavili celkem 11 řidičů, kteří řídili pod vlivem alkoholu a omamné a psychotropní látky.

Festival spisovatelů Praha představí nobelistu i alžířana píšícího pod ženským jménem

Festival spisovatelů Praha dnes oznámil program svého třiadvacátého ročníku. Pod tématem „Zrození národů“ představí několik výjimečných světových spisovatelů – portugalce Miguela Sousu Tavarese, egypť...

Stavba nové tramvajové trati v Olomouci může začít

Smlouvy na velkou investiční zakázku podepisují v těchto dnech zástupci tří firem s olomouckou radnicí. Jen co bude vše podepsáno, může začít stavba kolejového svršku na nové tramvajové trati, která p...

Loni bígl Monty – kdo si vyštěká titul Pes Prahy 10 letos?

Vršovická radnice se rozhodla uspořádat druhý ročník soutěže o nejkrásnějšího psa Prahy 10. “V naší městské části je registrováno přes šest tisíc psů, doufáme, že svého čtyřnohého přítele přihlásí do ...

V Rybalkově otevřeli lekce hatha jógy

Rybalka - společný prostor pro setkávání a sebepoznávání v pražských Vršovicích. Centrum vám nabízí semináře a kurzy osobního rozvoje, cvičení (jóga, taiči atd.), tvořivé dílny (taneční, divadelní) a ...

V sobotu bude uzavřená ulice Mostní. Kvůli kácení dřevin

V sobotu 23. března bude od 8 do 13 hodin uzavřena ulice Mostní ve Zlíně a to pro veškerou dopravu s výjimkou MHD a vozidel Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje. Důvodem je nutné kácení d...

Florbalista David Fridrich se blýskl hattrickem

Farmářské trhy se vrátily první "jarní" den

Jaké datum by asi bylo symboličtější na návrat jara a farmářských trhů Prahy 10, než je první jarní den. I když zima zatím má stále nadvládu - trhy už se do Prahy 10 vrátily. Na vršovickém Kubánském n...

Kolik utratí domácnosti za Velikonoce?

Velikonoce ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti

Ve dnech 25. až 27. března bude v prostorách hlavní budovy Slováckého muzea ve Smetanových sadech připraveno předvádění pro veřejnost a zároveň pracovní dílničky s tvůrci a lektory pro školy a školky.

Kino Oko roztančí festival tanečních filmů

Již potřetí Festival tanečních filmů nabídne výjimečnou podívanou díky originálním snímkům, které vznikly spojením současného tance a filmového umění. Letošní ročník proběhne od 19. do 21. dubna v pra...

Desítky zájemců si včera vylosovaly nové byty na Spořilově

Na Nuselské radnici se včera v podvečer rozhodlo o nových nájemnících startovacích bytů v domě na Roztylském náměstí na Spořilově. Ty jsou určeny pro manželské nebo partnerské dvojice s dítětem, a to ...

Velikonoce na zámku v Napajedlích

Na zámku v Napajedlích si v neděli můžete užít jaro a velikonoční atmosféru, upéct perníčky a jarní nádivku nebo si prohlédnout výstavu pohádkových kostýmů.

Mistr bojových umění Tomasz Adamczyk bude v Ostravě vyučovat sebeobranu

Články abecedně vzestupné

Jan Kavalírek (TOP 09): Neschopnost a paralýza úřadu. Praha 5 pořád bez rozpočtu

Nepatří k vyloženým tvrdým kritikům opozice za každou cenu. Bývalý radní pro finance Městské části Prahy 5 ovšem ztrácí trpělivost, jakmile přijde řeč na rozpočet a hospodaření nového vedení radnice.

Jan Kavalírek (TOP 09): Nová koalice „prožere“ na svých platech roční příspěvek na školky a pošle Prahu 5 do dluhů nebo bankrotu

Tak jsme se dočkali. Po čtvrt roce bez rozpočtu (což je celkem „unikátní“ výkon) předkládá nová vládnoucí koalice Prahy 5 plán hospodaření na nadcházející rok s výhledem na roky další. A nestačíme se ...

Jan Kavalírek: Peníze do školství jsou politická mantra, která má smysl

Letos dáme v Praze 5 do školství 242 milionů korun. Při rozpočtu na úrovni jedné miliardy je to pěkně tučná položka.

Jan Kavalírek: Praha 5 není ve finanční kondici. Bojím se, že bude hůř

V minulém volebním období "ochutnal" post radního přes finance v Praze 5. A utahoval opasky. V loňském roce dokázal přiškrtit výdaje úřadu o 100 milionů korun. Letos sleduje sestavování rozpočtu městs...

Jan Kavalírek: Veřejný prostor je náš společný domov. Chci se v něm cítit dobře

Proč považuje veřejná prostranství za mimořádně důležitá. Jak chce ukočírovat náklady na energie a proč ho baví práce politika, popisuje v rozhovoru radní pro finance Prahy 5 Jan Kavalírek (TOP 09).

Jan Kavalírek: Životní úroveň, to je i prostředí kolem nás. Ve složitější době na to nezapomínejme

Za minulé vlády jsme se tak nějak nechali zvyknout na pomoc státu a veřejných peněz prakticky při jakémkoli sebemenším problému. Tím vůbec nechci bagatelizovat tíživou situaci některých obyvatel.

Jan Kavalírek: Změna podle aktivistů? Rekordní počet placených funkcí!

V úterý 8. listopadu proběhlo ustavující zastupitelstvo Prahy 5. V něm vznikla nová vládnoucí koalice Praha 5 Sobě, Piráti a SEN 21, která se opírá o těsnou většinu jednoho hlasu. Jak vidí novou radu ...

Jan Koller oslaví kulatiny v Lucerně

Historicky nejúspěšnější střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller oslaví v březnu 50. narozeniny. Pro legendu českého fotbalu je připravena velkolepá oslava i za účasti jeho fanoušků.

Jan Kraus vystoupí ve Frýdku-Místku dvakrát

Jan Krulikovský oslavil výročí

Články abecedně sestupně

Jan Samek vystavuje v Televizním klubu

Jan Samek vystavuje v Černé vráně

Mariánskohorský klub Černá vrána je otevřen dva roky. Jeho provoz zahájila výstava Daniela Balabána. Druhé výročí slaví výstavou Jana Samka.

Jan Recman: Snažíme se, abychom měli v Praze 2 parky světového formátu

Novým místostarostou Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje se stal Jan Recman (ODS). V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč je to jedna z nejhezčích oblastí, kterou samos...

Jan Potměšil: Ochota přijmout zodpovědnost za vlastní příběh je hrozně důležitá

Kdyby se Jan Potměšil nestal populárním hercem, možná z něj byl slavný sportovec. Sportu se totiž věnoval už od mládí a po neúspěšných zkouškách na pražskou DAMU dokonce rok studoval sportovní školu. ...

Jan Potměšil vzpomíná na osudovou nehodu

Herec Jan Potměšil (1966) tráví každý rok v Ostravě jeden týden s přehlídkou divadelního spolku Kašpar, jehož je uměleckým vedoucím. Letos během přehlídky v Ostravě oslavil své 42. narozeniny. S Ostra...

Jan Pavlíček měl střílet na Heydricha

Jedenadevadesátiletý palkovický rodák Jan Pavlíček, který dnes žije v Ostravě, byl členem náhradního výsadku, jenž měl spáchat atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jan Opletal v Praze 2 žil, studoval i zemřel

Rodák z Lhoty nad Moravou, student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a obyvatel Prahy 2 – to byl Jan Opletal. Usmrtila ho střelba do demonstrantů během německé okupace.

Jan Onder a Centrum Paraple zvou na taneční večer

Taneční workshop povede Jan Onder ve čtvrtek 19. října od 19 hodin v Centru Paraple (Ovčárská 471, Praha 10).

Jan Odvárka vystavuje U Jakuba

Jan Malura pokřtí ve čtvrtek svou knihu