Počasí
Praha 15 °C Čtvrtek, 23. března 2023, Svátek má Ivona
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Jan Potměšil: Ochota přijmout zodpovědnost za vlastní příběh je hrozně důležitá

Kdyby se Jan Potměšil nestal populárním hercem, možná z něj byl slavný sportovec. Sportu se totiž věnoval už od mládí a po neúspěšných zkouškách na pražskou DAMU dokonce rok studoval sportovní školu. Na druhý pokus se na herectví ale dostal a DAMU úspěšně absolvoval. Jeho skvěle nastartovanou hereckou dráhu zabrzdila autonehoda, po níž Jan Potměšil skončil na invalidním vozíku. S herectvím ale neskončil a po setkání s ním mám pocit, že ho to ani na chvilku nenapadlo.
Když jsme vcházeli do kavárny, zjistili jsme, že do ní vedou tři schody. Bez sebemenšího zaváhání požádal číšníka, jestli by mu překážku nepomohl zdolat, vše proběhlo hladce a samozřejmě s úsměvem. Zvětšit
Když jsme vcházeli do kavárny, zjistili jsme, že do ní vedou tři schody. Bez sebemenšího zaváhání požádal číšníka, jestli by mu překážku nepomohl zdolat, vše proběhlo hladce a samozřejmě s úsměvem.

Pocházíte z Prahy a narodil jste se přímo na sedmičce…

To je pravda. Narodil jsem se na Štvanici v bývalé porodnici, co tam teď už není. Místo ní už dlouho stojí tenisový areál. Pořád ale vyplňuju, že jsem se narodil v Praze 7. Jako dítě jsem bydlel kousek dál na Červeném vrchu, to už je v Praze 6, nicméně na Prahu 7 jsem se vracel znovu a znovu. Jako kluk jsem hrál fotbal a chodil na zápasy ligových klubů: na Spartu a na Letnou na stadion. Mnohem později jsem měl období, kdy jsem byl dennodenně ve Stromovce, jezdil jsem tam trénovat na kole, proběhnout se se psy a potkat se s kamarády, scházeli jsme se tam ráno, vzápětí jsme šli do posilovny na stadion – dnes je to sportovní hokejová hala. A vidíte, hala: tam jsem od 90. let chodil na nejúžasnější koncerty, na Ozzyho Osbourna, Deep Purple a další. Mám to pořád pod kůží.

Jaká vzpomínka se vám vybaví v souvislosti s Prahou 7 jako první?

Během Sametové revoluce jsem na stadion na Letné přinesl revoluční materiály s prohlášením studentů z DAMU. Tehdy byl zápas Sparty s Košicemi, byla to neděle 19. listopadu, přímý přenos. My jsme s Ondrou Vetchým chtěli přemluvit naše vrstevníky, fotbalisty Ivana Haška a Václava Němečka, kteří byli jádrem Sparty, jestli by neměli chuť si vzít nějaký znak – třeba černou pásku na dres, aby se v přímém přenosu stalo něco nápadného. Aby se lidi ptali co se děje, protože ty události Sametové revoluce měly přísnou cenzuru, za okraj Prahy se informace nedostaly. Nakonec se to vážně stalo.

Vy jste ale ten fotbalový zápas nakonec vůbec neviděl, je to tak?

Přesně tak. Když jsem vyšel z kabin, šel jsem si dát párek ke stánku, najednou mě kontroloval policajt a vzápětí mě zatkli. Odvezli mě na Letnou do ulice Milady Horákové na služebnu Veřejné bezpečnosti. Dvakrát mě vyslýchali, mezitím nechali, abych dostal strach. Zadrželi mě na 48 hodin. Dva dny po revoluci, chápete to? (smích) S velkou radostí jsem byl v úterý propuštěn a užíval jsem si, že jsem zas volný a pokračoval ve snaze, aby se Sametová revoluce naplnila, a aby se ten režim změnil.

Vraťme se ještě k vašemu dětství. Byl jste hodně sportovně založený. Nezáviděl jste klukům z vesnice víc sportovního vyžití? Nemrzelo vás, že jste z Prahy?

Nemrzelo, jsem moc rád. Praha je pro mě domácí prostředí. Ty úžasnosti co tady jsou, genius loci… Jsou tu i oázy klidu. Třeba Vyšehrad nebo spousta parků, kde si člověk odpočine. Byl jsem v Praze dokonce i na běžkách. Navíc jsem jako dítě jezdil do Jižních Čech, byl jsem u babičky celé léto a trávil tam většinu víkendů. Tam cítím, že jsem taky trochu doma. Jezdil jsem tam celé dětství, scházela se tam celá rodina. V té vesnici Lom je navíc početná generace stejně starých kluků jako já, postavili jsme dokonce fotbalovou jednáctku. Bylo to šťastné období. Doteď se tam vracím. Tam taky patřím.

Čím jste chtěl být jako kluk?

Moc si to nepamatuju, určitě jsem neměl takové ty klasické sny jako popelář nebo kosmonaut. Bavily mě plachetnice, lodě, tak asi námořník nebo pirát, to mě nejvíc bavilo. Četl jsem Julese Verna.

Rodiče byli sportovci, nechtěli mít doma raději sportovce?

Odmala jsem sportoval. Žádný ze sportů mi nechyběl. Tatry  a Krkonoše jsme s rodiči v létě prochodili a v zimě jsme tam lyžovali. Každý rok jsme jezdili na lyžařské kurzy. Byla to dobrá škola jak do života, tak do toho sportu. Jsem moc vděčný, že to tak bylo. Dostali jsme s mojí sestrou takovou volnost, nebyl žádný tlak, předčasné plány. Třeba, když jsem na konci druhé třídy na hřišti najednou udělal kličku a dal jsem gól, zatoužil jsem hrát fotbal. Tatínek tenkrát zjistil, co je potřeba, a já začal hrát fotbal.

K filmu jste se z fotbalového hřiště dostal jak?

Bylo to nějak přirozené. V osmi letech si mě vybrali ve škole z tehdejší Československé televize, abych uváděl pořad pro děti o knížkách. Asi mě zapsali do nějakého rejstříku. V devíti nebo deseti letech mě pak obsadil pan režisér Dudek do bakalářské povídky Lokomotiva vedle Vladimíra Menšíka, to byly fascinující zážitky. Najednou jsem musel obstát ve škole, chodit na fotbalové tréninky a zároveň jsem se mohl účastnit filmování. Asi mi to šlo a všichni kolem mě měli radost, o to víc mě to bavilo. Bylo přirozené, že se dalo vše stihnout a rychle se přeladit na to druhé. Dělo se to paralelně. Jsem vděčný rodičům, že dali všemu volný průběh a že mě podpořili, ať zkusím všechno. Nikdy jsem necítil tlak… Chci takový být i pro své syny, abych je motivoval, ale nelimitoval.

Když jste se rozhodoval, čím budete, proč jste vybral místo sportu herectví?

Já jsem nevěděl, co bych chtěl dělat, všechno mě bavilo úplně stejně. V těch 13, 14 letech můžete mít touhu po něčem, ale nevíte, jestli je to ono. Byl jsem vděčný, že jsem šel na všeobecné gymnázium, rozhodnutí, co budu dělat, se tím oddálilo. Pedagogové byli skvělí. Biologie, architektura, sport, herectví, vše mě bavilo. Ten rozptyl, co bych mohl všechno dělat, byl obrovský. Rodiče mi ale nikdy nijak nepodsouvali, jakou cestou bych se měl vydat. Když se blížil termín odevzdání přihlášky na konkrétní školu, dostal jsem nabídku hrát v inscenaci Hrátky. Bylo to intenzivní, najednou jsem ucítil impulz. Vyplnil jsem přihlášku na DAMU…  a nedostal jsem se.

Přišlo zklamání?

Vlastně ani ne, nebylo mi ještě osmnáct let, říkal jsem si, že to tak má být. Byl začátek února, tak jsem se začal připravovat na Fakultu tělesné výchovy a sportu. A dostal jsem se. Chodil jsem do prvního ročníku a přišla další nabídka, tenkrát do seriálu Třetí patro. Na fakultě mě to ohromně bavilo, ale herectví mě pořád přitahovalo, tak jsem si dal přihlášku na DAMU znovu a přijali mě.

Během roku 1987 šly do kin hned tři filmy Bony a klid, Proč? a pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Vám bylo 21 let a v podstatě ze dne na den se z vás stala hvězda…

Vidíte, já si ani nepamatuju, že to bylo v kinech v jeden rok. Ale bylo to ale úžasné období.  Zvládl jsem absolvovat první ročník a v létě točil s úžasným štábem Zdeňka Trošky a kameramana Jaroslava Brabce. Celé léto jsme byli v přírodě, na Frýdštejně, na Bouzově, na pozemcích Barrandovského studia. A v zimě 1987 už jsem točil Proč?. Domlouvalo se, jestli můžu být ostříhaný dohola, aby mi pak dorostly vlasy do Bony a klid – to jsme točili v průběhu jara. Nádherná práce. Všechny filmy dopadly skvěle. Měl jsem i sportovní aktivity a všechno se stihlo, to bylo úžasný.

Kromě toho jste ještě stíhal divadlo?

Ano. Zkoušel jsem v Divadle Na zábradlí Caligulu. V letech 1987 až 1988 jsem hostoval na Vinohradech. Do toho byla škola už hodně intenzivní, připravovali jsme absolventské představení do Disku a v roce 1988 jsem točil film Vlastně se nic nestalo s režisérem Evaldem Schormem, s Janou Brejchovou, Janem Kačerem a Terezou Brodskou. Takhle to šlo za sebou.

Filmy Bony a klid ani Proč? nejsou zrovna ideologické. Jak to, že jste je mohli vůbec natočit?

Na konci 80. let se začala komunistická ideologie drolit, najednou se dalo mluvit sice v náznacích, ale mnohem otevřeněji i o, jak se tehdy říkalo „společenských nešvarech“. Když jsem si četl scénář, ať už Proč? nebo Bony  a klid, vnímal jsem tam rovinu toho, že je to o tématech, o nichž se do té doby veřejně nemluvilo. V obou filmech jsou různé podprahové věci, i já měl pocit, že jsou provokativní a revoluční, ale oni nám to schválili. Bylo to napsané tak, že to bude o lidech na okraji společnosti, ať už to byli veksláci nebo fotbaloví fanoušci, byli ve scénáři popsaní tak, že je divák měl spíš odsoudit, dopadlo to ale úplně jinak.

Jaký je rozdíl mezi filmy Bony a klid a jeho pokračováním?

Bony a klid před 25 lety i teď točil Vít Olmer, tenkrát do toho šel s velkou energií a teď znovu. Není to ale pokračování. Když je to po čtvrt století, ani by to nešlo, je to samostatný příběh lidí, kteří jsou zase někde jinde. Někoho změna režimu vynesla nahoru, někdo je dole, každý se snaží se svým příběhem, jak umí. Jsem za to rád. Velký obdiv režisérovi. Ve filmu jsem konfrontován i se svým osobním příběhem. Ochota přijmout zodpovědnost za vlastní příběh je důležitá, a to nejen ve filmu, ale i v životě.

Kromě toho, že stíháte hrát v divadle a natočil jste nový film, „vychováváte“ i nové umělce…

Čtyři roky učím studenty režie na FAMU práci s hercem. Tam můžeme mluvit o všem, co nás v životě zajímá, musíme komunikovat, já můžu podat zpětnou vazbu, říct, co je pro herce důležité, co ho motivuje. Navíc jsem se na katedře potkal s řadou výborných režisérů a osobností – Věra Chytilová, Vít Olmer, Ivan Vojnár, Pavel Marek, Bohdan Sláma, Honza Hřebejk a další. Je to nový úhel pohledu a rozměr, mám radost, že tam můžu učit. Kromě toho učím i herectví na konzervatoři. Zkušenosti z jednotlivých škol se prolínají, konzervatoristé občas hrají ve famáckých filmech, vzájemně se poznávají a získávají zkušenosti.

Kde jinde než v kině vás čtenáři uvidí?

Moje domácí scéna je spolek Kašpar v Divadle v Celetné. Právě připravujeme náš letní speciál, Vančurovo Rozmarné léto. Čeká nás 800. repríza Růže pro Algernon. V létě, první týden v srpnu,  budeme hrát na hradě Kašperk v Kašperských Horách. Nově hraju představení Hlava v písku v režii Patrika Hartla s Ivanou Chýlkovou. Těším se na další představení, co nás čekají přes prázdniny. A hlavně na léto kvůli klukům a manželce.

Profil

Herec Jan Potměšil se narodil 31. března 1966 v Praze, kde i vyrůstal a dodnes žije. Od mládí se věnoval sportu, ale i herectví. Poprvé se před kamerou objevil už v devíti letech v inscenaci Vánoce, na které nikdy nezapomenu. Rozhodl se pro studium na DAMU, kam se ale napoprvé nedostal. Rok studoval na sportovní škole, ale druhý pokus o studium herectví už ale dopadl. V pouhých jednadvaceti letech se stal velmi populární díky filmům Proč?, Bony a klid a pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V roce 1989 měl automobilovou nehodu, která ho upoutala na invalidní vozík. Po dvou letech strávených po nemocnicích a rehabilitacích se opět vrátil na divadelní prkna. Stal se členem divadelního spolku Kašpar, ve kterém hraje dodnes, objevil se v několika seriálech a filmech. Letos měl premiéru film Bony a klid 2.  Má mladší sestru, je ženatý a má dvě děti. 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Tip na výlet: 9. muzejní potlach

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy ve spolupráci s Tramp Clubem Praha vás srdečně zvou na 9. muzejní potlach. Čeká vás tradiční posezení s přáteli a trampské písničky. Akce se koná 5. 7. od 13 do 20 ...

Tip na výlet: Společenský život hmyzu

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy zve na výstavu Společenský život hmyzu.

United Islands omezí dopravu v centru města

Ve dnech 19. - 21. června 2014 se koná 11. ročník festivalu United Islands of Prague. V pátek 20. a v sobotu 21. června bude v souvislosti s touto akcí omezen provoz na některých komunikacích v centru...

Strážníci Městské policie Praha „zabodovali“ hned dvakrát na mezinárodní úrovni

Psovodi pražské městské policie a jízdní policie znovu dokázali, že ve svém oboru patří k mezinárodní špičce.

Praha sjednotí a zlepší značení veřejných WC

Jedno z opatření, jak zlepšit turistům i Pražanům přístup k veřejným toaletám, je sjednocení jejich značení a hlavně vytvoření nového systému značení, které by na polohu WC upozorňovalo v dostatečném ...

Praha 7 chce vymýtit herny ze svého území

Zastupitelstvo Prahy 7 se na svém zasedání v pondělí 16. června rozhodlo vyzvat Zastupitelstvo Prahy k novelizaci obecně závazné vyhlášky, kterou se upravuje provoz loterií a jiných sázkových her na ú...

Transformers zaútočí na Galerii Harfa

V neděli 22. června 2014 přepadnou roboti Transformers Galerii Harfa. Ta proto zve všechny malé i velké, aby sezapojili do boje proti zlým Transformers a pomohli nám je přemoci!

Příběhy Wintonových dětí zaujaly malé i velké diváky – výstava se dočká prodloužení

Velkoplošné fotografie na pražské Kampě budou vyprávět příběhy zachráněných převážně židovských dětí až do konce školního roku. Právě školy jsou totiž v těchto dnech nejčastějšími návštěvníky projektu...

Budoucnost Letné: po odbornících se vyjádří široká veřejnost

Odborná diskuze o budoucnosti Letenské pláně a přilehlého prostoru, která se konala v pondělí 9. června 2014 v Informačním centru tunelového komplexu Blanka, přinesla mnoho zajímavých nápadů a podnětů...

Léto na Vyšehradě se blíží

Za týden startuje již jedenáctý ročník Metropolitního léta hereckých osobností. Letos na dvou scénách nabídce na 60 představení, včetně pěti koncertů, jedné světové a jedné české premiéry. Akce se usk...

Cyklostezky zlepšují život v Praze. Lidé je využívají ve volném čase k relaxaci i k cestě na nákupy nebo do práce

Jezdíte po městě rádi na kole? Nebo si občas chcete vyjet na malý městský výlet? V Praze jsou již desítky kilometrů cyklostezek, které poskytují cyklistům dobře značené a pohodlné cesty. Místa v blízk...

Divadlo Rokoko uvedlo poslední premiéru sezony

V sobotu 14. června se v Divadle Rokoko odehrála poslední premiéra sezony 2013/2014. V současné španělské komedii Jordiho Galcerána Burundanga, kterou máte možnost před prázdninami zhlédnout ještě 20....

Klub Nezbeda slaví 15 let

Den otevřených dveří se koná v Klubu Nezbeda.

Ostrava uslyší operu, ve které se nezpívá, ale mluví!

Národní divadlo moravskoslezské objednalo speciálně pro festival NODO a k Roku české hudby novou operu. Jejím autorem je jeden z nejžádanějších evropských skladatelů střední generace Martin Smolka. V ...

Vzdělávací semináře THeatr ludem učí pedagogy, jak využívat loutku při komunikaci s dětmi

Ojedinělý projekt Loutka jako nástroj vzdělávání realizuje spolek THeatr ludem ve spolupráci s Divadlem loutek Ostrava pro pedagogy mateřských škol, 1. a 2. tříd základních škol i další pedagogické pr...

Policie hledá neznámého muže, může pomoci s vyřešením případu

V souvislosti s majetkovou trestnou činností žádá Policie ČR veřejnost o pomoc při zjištění totožnosti neznámého muže. Tento muž by mohl svým svědectvím přispět k objasnění případu, na kterém pracují ...

Čtvrteční zastupitelstvo bude jednat i o volbách

Další letošní zastupitelstvo Prahy 10 proběhne dle zprávy z radnice příští čtvrtek k 26. 6. 2014 od 13:00 v zasedacím sále budovy ÚMČ Praha 10.

Děti ze zaplaveného města Bosny a Hercegoviny přijedou do Gutovky

Praha 10 se rozhodla zpestřit týdenní pobyt v Praze dětem ze zaplaveného města Šekovići z Bosny a Hercegoviny, a to poskytnutím minigolfového hřiště a beachvolejbalového hřiště ve sportovním areálu Gu...

Vršovičtí mají nového trenéra, Miroslava Beránka: Věří v restart Slavie

Slavia představila nového trenéra Miroslava Beránka, pro kterého tak začala třetí mise v klubu svého srdce. „Už jsem tu dvakrát byl, takže vím, co mě čeká. V tom je moje výhoda," říká v rozhovoru Miro...

V noci nepojedou ve Strašnicích tramvaje

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v noci ze čtvrtka 19. června 2014 (od 21.15 hodin) na pátek 20. června 2014 (do 4.15 hodin) k přerušení provozu tramvají v úsekuVozovna Strašnice – Průběžná.

Hračka roku 2013: absolutním vítězem je Lego Friends Výletní loď za delfíny

V pražském Kaunickém paláci proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků ankety Hračka roku 2013. Za přítomnosti odborné poroty, výrobců hraček a novinářů byli vyhlášeni vítězové v 11 kategoriích a absolutn...

Ruce nevidomých masérů pracují v Kunratické tvrzi

Klasické relaxační, rekondiční a sportovní masáže a dále shiatsu masáže, reflexní terapie plosek nohou a masáže lávovými kameny nebo baňkování. To vše nabízí kunratické masážní studio Novida, ve které...

Kontrola pražských heren odhalila několik nedostatků

Více než půl roku uplynulo od přijetí tzv. loterijní vyhlášky, kterou hlavní město vydalo, aby mimo jiné co nejvíce omezilo negativní vliv loterií a jiných podobných her. Zástupci pražského magistrátu...

Chyba daňového poradce? Pokuta bude vždy vyměřena podnikateli

První červencový den je nejzazší termín podání daňových přiznání pro klienty daňových poradců. Kdo nese odpovědnost za případné chyby, které odhalí až finanční úřad? Plátce, nebo daňový poradce? Pokud...

Na Karlově náměstí vyrostla o víkendu „zeď Otce vlasti“

Na Karlově náměstí vyrostla o víkendu „zeď Otce vlasti“, kam mohou kolemjdoucí psát své životní cíle. Inspirovat k co nejambicióznějším plánům je má osobnost Karla IV. Za 700 dní totiž Česká republika...

Dárek za vysvědčení? Rodiče by si při výběru měli nechat poradit od dětí

Jaký dárek vybrat dětem za pěkné vysvědčení? Mezi nejčastější odměny patří peníze, knížky, sladkosti a hračky. Jakou hračku ale dětem vybrat? Vkus rodičů a dětí se při výběru často rozchází.

Projekt Autobus bude pomáhat lidem bez domova až do konce roku

Nový projekt Autobus, který od letošního roku pomáhá lidem bez domova v ulici U Bulhara, bude dál sloužit jako útočiště osob v nouzi. Rada MČ Praha 2 na svém jednání dne 9. 6. 2014 souhlasila s pokrač...

Červnové výstupy na Lysou horu a Hůrku

Vydejte se do Beskyd na Lysou hrou nebo jiné vrcholy.

V Lužkovicích se uskuteční ženský fotbalový turnaj

Hřiště v Lužkovicích bude v sobotu 21. června hostit nultý ročník mezinárodního fotbalového turnaje žen v malé kopané.

Vršovický Eden hostil policejní soutěž v řížení křižovatky. Znáte dosud pokyny?

Před mnoha lety bylo řízení křižovatek dopravními policisty poměrně běžné - časem je postupně "vytlačily" semafory. Nyní se většina řidičů s pokyny policisty při řízení křižovatky setkává málokdy. Řid...

Poslechové centrum pomáhá zklidnit děti

Máte neklidné dítě, které chvíli neposedí? Přemýšlíte, proč nereaguje na vaše zavolání či pokyny? Podle lékařů slyší dobře, nicméně neposlouchá… Působí, jako by žilo ve svém vlastním světě, a s tím na...

KC Novodvorská hostilo světovou baletní premiéru

V Kulturním centru Novodvorská se uskutečnila světová premiéra nového baletu nejen pro děti Sněhurka a sedm trpaslíků baletní školy Attitudeballet.

Pozor na limity u povinného ručení

Nový občanský zákoník významně rozšiřuje a zvyšuje odškodnění při újmách na zdraví, které se projevuje i v povinném ručení. “Zejména často jezdící klient by vždy měl zvolit vyšší limity plnění. Stokor...

Podaří se ve Frýdku obnovit zoopark?

Zoopark v prostorách Slezanu ve Frýdku skončil v roce 1976. Nyní se snaží místní spolek o jeho obnovu. Vzniklo by tak příjemné místo pro odpočinek a procházky.

Ve Zlíně vznikl nový florbalový klub Zlín Lions - Zlínští lvi

Ve Zlíně vznikl nový florbalový klub Zlín Lions. Hlavním iniciátorem se stal Matěj Koňařík, hráč se zkušenostmi z české extraligy i švýcarské soutěže, kde působil v klubech UHC Uster a Zug United.

Na olomouckém půlmaratonu padly čtyři rekordy závodu. A přišlo i velké překvapení

Vodič odvedl svoji práci, ale na vlně euforie si nakonec doběhl pro vítězství. Olomouc možná viděla zrození nové běžecké hvězdy. Senzačně skončil pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Geoffrey Rono...

Studenti mapují pamětní desky, můžete jim poslat tipy

Pamětní desky fotografují a popisují studenti z gymnázia v Ostravě, kde je ředitelem Marek Šimoňák z Frýdku-Místku.

Šárka Quisová bude vystavovat ve Dvorku

V Kavárně Dvorek bude v neděli 29. června zahájena výstava obrazů Šárky Quisové.

Prodáváte byt? Na zálohy z fondu oprav zapomeňte

Při prodeji bytu nemůžete požadovat prostředky z fondu oprav, které jsme v minulosti zaplatili.

Mláďata nejmenší kočky světa se mají čile k světu

Ostravská zoologická zahrada se těší z dalšího vzácného odchovu. Jedná se o mláďata nejmenší kočky světa – kočky cejlonské. Koťata přišla na svět v polovině dubna a návštěvníci je mohou od minulého tý...

Štafetovou pochodeň ponese hokejista Čajánek nebo primátor Adámek

Peace Run, nejdelší mírový štafetový běh na světě, přeběhne v úterý 24. června hranice České republiky. Mezinárodní tým běžců přiběhne ze Slovenska a na své cestě navštíví několik desítek českých měst...

Olomoucké kulturní prázdniny nabízejí pestrou nabídku zábavy pro děti i dospělé

Divadlo pro malé i velké, kabaret, rockové, bluesové či reggae koncerty, kurz tvůrčí fotografie, dílny pro děti či výstavy v několika galeriích. Tradiční festival Olomoucké kulturní prázdniny se stejn...

Děti se rozloučí při show BMX či 5 Angels se školním rokem ve čtvrtek v Gutovce

Tradiční rozloučení se školním rokem se pro všechny žáky z Prahy 10 uskuteční již tento čtvrtek v Areálu volného času Gutovka od 13 hodin. „Až do pozdního odpoledne čeká na Gutovce malé i velké školák...

Hasiči nacvičovali zásah v areálu ubytovny Hloubětín

Ubytovna Areál Hloubětín se ve středu 18. června v dopoledních hodinách dočkala nácviku bezpečnostních postupů spojených s výjezdem hasičského záchranného sboru.

Sto let od atentátu na Ferdinanda d´Este připomene slavnostní jízda

V pátek 27. června v Praze-Dejvicích a v sobotu 28. června v Brně na hlavním nádraží bude pro veřejnost vystaven železniční salonní vůz Aza 1-0086 následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este.

Hřebejkovo Zakázané uvolnění sbírá první ocenění

Nová komedie režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Kolečka Zakázané uvolnění si z 36. ročníku Novoměstského hrnce smíchu 2014 odvezla Cenu diváků. Tradiční soutěžní přehlídka nových českých filmov...

Kulturní léto v Harfě začíná

Léto v Galerii Harfa budou návštěvníci prožívat kulturně. První týden začíná ve velkém – čtyři divadelní představení a o víkendu v rámci Kinematografu tři skvělé filmy. Na co se můžete těšit?

Malovaná tramvaj opět vyjede do ulic

Dopravní podnik vyhlašuje už třetí ročník soutěže Namalujte si svoji tramvaj.

Mezinárodní festival nezávislých a amatérských divadel se blíží

Konec června a začátek července bude opět patřit mezinárodnímu festivalu nezávislých a amatérských divadel XVI. Apostrof, Praha 2014. Letošní ročník se koná ve dnech 30. června až 2. července v již tr...

Mezinárodní soutěž vyhrál obal, který po použití rozkvete

Slavnostní vyhlášení vítězů 19. ročníku soutěže Mladý obal / Young Package proběhlo v pátek 30. května ve Velkém sále Novoměstské radnice. Do soutěže se tento rok přihlásilo přes 700 studentů a design...

Následující články

600 PET lahví z odpadu vytvořilo plastikovou přírodu v DBK

DBK Budějovická představuje novou expozici známé sochařky Veroniky Richterové, která připravila prostorovou instalaci z PET lahví pod názvem „Exotické léto v DBK – Plastic Islands“. Exotická rostlinná...

Jaké novinky chystá Švandovo divadlo?

Klasiku v novém pojetí, hry napsané speciálně pro smíchovskou scénu a také semknutý herecký soubor, který se pod vedením uměleckého ředitele Doda Gombára nachází ve výborné formě – to jsou hlavních pi...

Školáči z Prahy 10 získají peníze z hazardu

Důvod k radosti mají rodiče žáků základních škol v Praze 10. Rada totiž schválila dotaci 5,8 miliónů na školní pomůcky. Ředitelé jednotlivých škol budou rozdávat na jednoho žáka tisícikorunové poukázk...

Olomoucké barokní slavnosti po loňské úspěšné premiéře nabídnou letos mnohem víc

Olomouc jako město barokní se dostává do povědomí Olomoučanů i návštěvníků města. Právě barokní epocha ovlivnila tvář starobylého města nejvíce. Vloni se poprvé podařilo alespoň na pár týdnů tuto tvář...

Dvořákova mše rozezní kostel v Místku

Pěvecké sbory zapějí v místeckém kostele sv. Jana a Pavla.

Sezóna festivalů startuje. Užít si je můžete i v Praze. Některé zdarma

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Na to abyste si ale užili pravou festivalovou atmosféru, nemusíte vůbec vyjet z Prahy. Během léta se jich totiž i v metropoli koná dost. A jsou nejen hudební, al...

Zoo Praha odchovala dva vzácné pouštní plazy

Mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné, to jsou aktuálně největší chlouby kurátora plazů Petra Velenského a jeho týmu. V případě trnorepa jde o světový prvoodchov v zoologických zahradách, v...

Na Vinohradech řádí neúnavný bytař

Až ze stovky vykradených domácností v Praze-Vinohradech je podezřelý čtyřicetiletý muž, který již čtvrtým rokem uniká spravedlnosti. Aktuálně hledaný a pravomocně odsouzený bytař podle zjištění polici...

Emil Kolben má nově v Hradešínské, kde žil, pamětní desku

Významnému českému elektrotechnikovi, vynálezci a kapitánovi československého průmyslu Emilu Kolbenovi dnes odhalila Praha 10 pamětní desku v jeho místním bydlišti – v tzv.červené vile v Hradešínské u...

Na přechodech u škol budou při vysvědčení hlídkovat strážníci

Městská policie Praha chystá i letos v souvislosti s koncem školního roku zvýšená bezpečnostní opatření. Strážníci dohlédnou na bezpečí dětí na přechodech pro chodce, zaměří se ale také na podávání al...

Olomoucké rozárium po letech prokoukne

Proměna jedinečného prostoru dosud opomíjeného rozária na atraktivní turistický cíl či místo pro odpočinek postoupila k realizaci. Radní města na svém posledním jednání souhlasili se zadáním veřejné z...

Lidé vyřizovali nejvíce žádostí o vydání cestovního pasu v květnu

Tak jako v minulém roce i v roce letošním, v měsících květnu a červnu dochází k velkému nárůstu podávaných žádostí o vydání cestovního pasu. Zatímco v měsíci dubnu bylo podáno 600 žádostí, v měsíci kv...

Den sportu ukáže, čemu je možné se věnovat ve Zlíně

Přehlídka sportů, které lze provozovat ve Zlíně, se uskuteční ve čtvrtek 26. června od 9 do 17 hodin. Jejími centry budou Sportovní hala Euronics, Zimní stadion Luďka Čajky a jeho okolí, Stadion mláde...

Nový portál pomůže rodinám aktivně rozvíjet a vzdělávat děti

Na věčnou otázku, jak dostatečně zabavit malé dítě, rozvíjet jeho schopnosti a současně ho vzdělávat, poskytne nyní odpověď nový internetový portál Testovanonadetech.com. Jak na rozvoj výtvarného cítě...

Dobrovolníci z PVK pomohli Dětskému domovu v Dolních Počernicích

S obnovou tří hřišť na pétanque pomohla desítka dobrovolníků z Pražských vodovodů a kanalizací Dětskému domovu v Dolních Počernicích.

Znovuotevření Pavilonu velkých želv

Poprvé od loňské povodně bude zpřístupněn Pavilon velkých želv. Slavnostní otevření proběhne za účasti Romana Šebrleho a Gabriely Kratochvílové v poslední školní den. Všichni jedničkáři budou mít vstu...

Praha má manuál veřejného prostoru. Ulice se díky němu změní k lepšímu

Pražané v budoucnu nebudou muset překonávat červenobílá zábradlí, vyhýbat se množství sloupů veřejného osvětlení a trolejového vedení a před sluncem je budou chránit nová stromořadí. Pomůže tomu Manuá...

První budova největšího českého pasivního projektu má hrubou stavbu

Výstavba energeticky pasivního projektu Park Hloubětín probíhá ve třech etapách. V každé z nich vznikne jeden bytový dům. Aktuálně společnost JRD dokončila hrubou stavbu první budovy se 38 bytovými je...

Na Kampě se otevírá výstava “Praha: Rok po povodni“

Rok po ničivých povodních, které v létě 2013 zasáhly metropoli, se na Kampě otevírá outdoorová výstava fotografií z loňského ročníku Czech Press Photo s názvem “Praha: Rok po povodni“.

"Embéčko" slaví 50 let. V muzeu

Dne 24. června byla v expozici dějin dopravy Národního technického muzea návštěvníkům zpřístupněna malá výstava, připomínající padesát let od zahájení výroby automobilu Škoda 1000 MB.

Dětskými tábory ve Žlutých lázních letos provedou komiksoví hrdinové

Malí táborníci zažijí o prázdninách ve Žlutých lázních v Podolí komiksové dobrodružství. Spolu s kreslenými hrdiny je čeká koupání v bazénech, kreativní program, návštěvy jezdeckého oddílu i canistera...

Jak si vedla Tatra Smíchov ve skončené ragbyové sezoně?

Ragbyová sezona skončila a Tatra Smíchov v ní opět zaznamenala několik úspěchů. Dařilo se zejména v kategoriích dětí a mládeže.

Pošta na náměstí Republiky zůstane

Po několika dlouhých jednáních a debatách ohledně zachování pobočky České pošty na náměstí Republiky v Olomouci je jasno. Občané o svoji oblíbenou filiálku nepřijdou.

Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí na terase 14. budovy

Krajská galerie uvede další pořad z cyklu Básníci v prostoru. Tentokrát do Zlína zavítají Jiří Suchý a Jitka Molavcová. V programu nazvaném Černá vzducholoď se návštěvníci mohou těšit také na hudební ...

Zlín má své pouliční piano. Zahrajete si na ně před Městským divadlem

Zlín se ve středu 25. června večer připojil k projektu Piána na ulici. Zlínské piáno zaparkovalo před budovou Městského divadla ve Zlíně. Proč právě v tento den? Protože se ve Velkém sále divadla hrál...

Můžete se chránit před rakovinou? Prevencí je zdravá výživa nebo víno

Hořčík, zelenina nebo červené víno. To vše může člověka ochránit před rakovinou.

Praha 7 vyhlásila soutěž Vize nové podoby Letenské pláně a Letenských sadů

Rada MČ Praha 7 na svém jednání v úterý 24. června 2014 vyhlásila veřejnou soutěž na návrhy úprav Letenské pláně a přilehlých prostor po otevření tunelového komplexu Blanka. Na tři nejlépe hodnocené n...

Novoměstská radnice žije kulturou i v létě

Novoměstská radnice pořádá během prázdninových měsíců několik akcí, které významnou měrou obohatí aktivity kulturního léta v Praze. Naplňuje se tak poslání této příspěvkové organizace MČ Praha 2, kter...

V Troji je nová restaurace. Zve na rodinné obědy či pikniky

Hledáte restauraci, kde si mohou rodiče i děti užít prvotřídní gastronomický zážitek v idylickém prostředí, každý po svém, a přesto společně, v klidu a pohodě? Zaručeným tipem je nová restaurace s vla...

Tip měsíce: Airsoft – víc než jen hra

Chcete si s přáteli nebo kolegy z práce zahrát Counter-Strike naživo nebo si přijít jen tak zastřílet s replikami skutečných zbraní?

Kinematograf bratří Čadíků míří do Vysočan

V pátek 27. 6. se na střeše Galerie Harfa uskuteční zahajovací večer Letního kina pod taktovkou úspěšného Kinematografu bratří Čadíků, který již více než 20 let každoročně nabízí filmovou kvalitu po c...

Poběžte s mírovou pochodní

Mezinárodní štafeta nejdelšího štafetového běhu na světě Peace Run bude v neděli 29. června probíhat Prahou. Běží se volným tempem za doprovodu městské policie a veřejnost je zvána, aby se k mezinárod...

Fascinující svět zvířat představí Centrum Chodov

Poznávat půvaby divoké přírody a vzácných šelem z celého světa mohou díky výstavě Wild Moments fotografa Petra Slavíka všichni návštěvníci Centra Chodov. Výjimečná expozice třiceti velkoformátových sn...

Festival Za vodou připomene československou kulturní spojitost

Již 9. ročník Festivalu za vodou startuje právě dnes. Od 19 hod. vystoupí bluesrocková skupina The Villians u Galerie Portheimka ve Štefánikově č. 12, program pak pokračuje červencovými akcemi.

Praha 10 zavádí institut čestného občanství

Své čestné občany bude mít brzy i pražská desátá městská část. Součástí ocenění bude i věcný dar v podobě plakety z pozlaceného stříbra, na které bude na přední straně vyobrazený znak Prahy 10 a relié...

V novém zastupitelstvu Prahy 10 po volbách usedne 40 zastupitelů

V zastupitelstvu Prahy 10, které vzejde z říjnových komunálních voleb, usedne celkem 40 zastupitelů. Počet zastupitelů se u měst nad 70.000 obyvatel stanovuje mezi 35 a 45 členy.

Olomoucké centrum zaplaví historická vozidla

Na sobotu 19. července připravil olomoucký klub historických vozidel - SKAM Olomouc už osmnáctý ročník soutěže nazvané „Hanácké okruh“. Jízdy s veterány v okolí Olomouce se zúčastní stovka opravdu his...

Zlaté jablko připravilo na poslední červnovou neděli divadelní pohádku

Poslední neděli v červnu se mohou děti ve Zlatém jablku těšit na další divadelní představení. S výpravnou pohádkou O víle Jeřabince dorazí 29. června do multikina Golden Apple Cinema Divadlo Brod. Pře...

Holešovský zámek a park hostí exhibici unikátních historických aut

Na nádvoří zámku v Holešově a v jeho parcích budou v sobotu 28. června vystaveny desítky veteránů, v nichž se vozili českoslovenští prezidenti, nacističtí pohlaváři a česká šlechta v první polovině 20...

Bojová umění posilují fyzičku i mysl, ve Zlíně si vybere každý

Bojová umění ve Zlíně cvičí stovky lidí. Na výběr není jen nejznámější karate a judó, naučit se můžete i šerm japonským mečem nebo drsný thajský box.

Olympijská vítězka Eva Samková krotí 70 koní!

V čem jezdí olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková přes léto, když nemůže na snowboard? A jak vybíjí svou závodnickou energii a kompenzuje nedostatek adrenalinu? Občas jízdou na koni a obča...

Prázdniny? Na golfu!

Tak jako každý rok, i o letošních prázdninách mohou děti ve věku od 5 do 15 let strávit příjemný týden v příměstském kempu v golfovém klubu Prague Diamond Golf Club v Lahovicích.

Olomoucká fakultní nemocnice zrekonstruovala prostory hemato-onkologické kliniky

Změny, kterými v posledních čtyřech měsících prošla Hemato-onkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc, přinesou větší kvalitu poskytované péče a také lepší komfort pro pacienty. Sjednocení hematol...

Pozor! Od 30. června se mění jízdní řády, začal letní provoz

Každoročně na začátku hlavních letních prázdnin mění Dopravní společnost Zlín - Otrokovice své jízdní řády. Letos platí od pondělí 30. června. Nové jízdní řády pro všední pracovní dny pak začnou plati...

Huť ArcelorMittal Ostrava se už podruhé stala ostravským cyklozaměstnavatelem roku

Z ostravských hutníků se stávají aktivní cyklisté. Do práce jezdí na kole a huť jim vychází vstříc.

Šárka Quisová zahájila svou výstavu ve Dvorku

Kytice, krajiny z okolí Mladecka, peřeje na Ostravici nebo kostel sv. Jakuba vystavuje v Kavárně Dvorek frýdecko-místecká rodačka, malířka Šárka Quisová.

Ve sběru papíru jsou nejlepší žáci z Ratibořické

Slavnostním vyhodnocením a předáním cen a pohárů Hlavního města Prahy nejlepším školám vyvrcholil včera v pořadí již 20. ročník sběrových ekologických soutěží pražských škol.Projektu se zúčastňují zák...

Opravy omezují provoz na Karlově náměstí

V souvislosti s rekonstrukcí tramvajové tratě na Karlově náměstí platí od soboty 28. června dopravní opatření.

Praha 7 má novou knihovnu

Veřejná čítárna byla v Praze 7 otevřena již v roce 1903, pobočka knihovny pak o čtyři roky později. Počet knihoven se v průběhu let proměňoval a stejně tak i adresy a místa, kde knihovny sídlily. Otev...

Občanské sdružení poděkuje festivalem

Festivalem „Děkujeme, pokračujte“ chce občanské sdružení Asistence poděkovat Hlavnímu městu Praze za všechny bezbariérové úpravy, které město podporuje.

Články abecedně vzestupné

Jan Koller oslaví kulatiny v Lucerně

Historicky nejúspěšnější střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller oslaví v březnu 50. narozeniny. Pro legendu českého fotbalu je připravena velkolepá oslava i za účasti jeho fanoušků.

Jan Kraus vystoupí ve Frýdku-Místku dvakrát

Jan Krulikovský oslavil výročí

Jan Krulikovský: Frýdek-Místek si zaslouží profesionální divadlo

Režisér, herec, výtvarník a dramatik Jan Krulikovský dopisuje svou již 20. tentokrát loutkovou hru nazvanou Ťupínkovy Vánoce. Uvede ji v Divadle Čtyřlístek na podzim letošního roku.

Jan Malura pokřtí ve čtvrtek svou knihu

Jan Odvárka vystavuje U Jakuba

Jan Onder a Centrum Paraple zvou na taneční večer

Taneční workshop povede Jan Onder ve čtvrtek 19. října od 19 hodin v Centru Paraple (Ovčárská 471, Praha 10).

Jan Opletal v Praze 2 žil, studoval i zemřel

Rodák z Lhoty nad Moravou, student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a obyvatel Prahy 2 – to byl Jan Opletal. Usmrtila ho střelba do demonstrantů během německé okupace.

Jan Pavlíček měl střílet na Heydricha

Jedenadevadesátiletý palkovický rodák Jan Pavlíček, který dnes žije v Ostravě, byl členem náhradního výsadku, jenž měl spáchat atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jan Potměšil vzpomíná na osudovou nehodu

Herec Jan Potměšil (1966) tráví každý rok v Ostravě jeden týden s přehlídkou divadelního spolku Kašpar, jehož je uměleckým vedoucím. Letos během přehlídky v Ostravě oslavil své 42. narozeniny. S Ostra...

Články abecedně sestupně

Jan Tesarčík má stříbro z „republiky“

Jan Světlík převzal ocenění za Nové Vítkovice

Jan Spálený zahraje ve Vlasti

Koncert v Nové scéně Vlast v Místku.

Jan Šmíd přiblíží Ostravanům krásy Provence

Jan Session má 30. výročí

Jan Saudek zahájí v Ostravě svou výstavu

Jan Samek zahájí výstavu ve Vratimově

Malíř Jan Samek připravuje dvě výstavy - ve Vratimově a v Porubě.

Jan Samek vystavuje v Televizním klubu

Jan Samek vystavuje v Černé vráně

Mariánskohorský klub Černá vrána je otevřen dva roky. Jeho provoz zahájila výstava Daniela Balabána. Druhé výročí slaví výstavou Jana Samka.

Jan Recman: Snažíme se, abychom měli v Praze 2 parky světového formátu

Novým místostarostou Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje se stal Jan Recman (ODS). V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč je to jedna z nejhezčích oblastí, kterou samos...