Po provizorní hokejové hale, která na jednu sezonu na přelomu let 2013/2014 nahradila zbouranou Víceúčelovou sportovní halu (VSH), zůstal dluh ve výši 2,8 milionu korun. Město jej odmítá uhradit. Tato situace vůbec nemusela vzniknout, kdyby sociálně-demokratické vedení města dodrželo dohodu a VSH zbouralo až po postavení haly Polárka. Avšak sociální demokraté vyšli vstříc investorovi, halu zbourali dříve, aby mohla být o rok dříve postavena Frýda. Město proto zřídilo provizorní halu, a přestože sociální demokraté slíbili uhradit všechny provozní náklady, nestalo se tak.
Jenže ČSSD ve Frýdku-Místku rozehrála špinavou hru, která spočívá ve vydírání vedení hokejového klubu a vyhrožováním nepřidělení dotace na mládež. Záminkou je dluh z provozování provizorní haly ve výši 2,8 milionu korun, který měl být městem už dávno splacen. Dluh byl totiž sanován půjčkou, které dodnes není splacena. Tato půjčka ovlivňuje chod klubu, ale neovlivňuje přidělení dotace ze strany města.
Přesto tato půjčka posloužila k vydírání vedení hokejového klubu. Je to účelová politická hra. Tuto informaci potvrdili členové vedení hokejového klubu na výkonném výboru, na který byli pozváni i zastupitelé města. Výkonného výboru se účastnili zastupitelé z koaličních i opozičních stran a hnutí. Měli se dozvědět podrobnosti o doslova vyděračských praktikách primátora Pobuckého a jeho náměstka Machaly. Členové vedení klubu dále uvedli, že Pobucký po nich chtěl v září udělat „krásné předvolební téma v trestněprávní rovině, když se věc s půjčkou správně uchopí“. Pobucký měl členům výkonného výboru sdělit, že když chtějí získat dotaci, musí to vidět stejně a kauza má vyvrcholit podáním trestního oznámení na bývalého prezidenta klubu Lukáše Vícha a zcela jej tak odříznout od hokeje, protože je dodnes jednatelem servisní organizace Prosport. Vedení klubu na tento požadavek přistoupilo, protože mělo strach z nepřidělení dotace.
„Michal Pobucký dále před volbami uvedl, že když ve Frýdecko-Místecku nebudeme nic psát proti ČSSD, bude vše v hokejovém klubu pořádku. Jenže ve Frýdecko-Místecku jsme psali o kauzách spojených s ČSSD, o probíhajících soudech s Pobuckým, Cvikem, Richtrovou a dalšími, navíc bylo podáno trestní oznámení na Dopravní podnik Frýdek-Místek, kde jako jednatel působil švagr náměstka primátora Machaly Jan Širc, člen ČSSD. Dopravní podnik jsme označili za tunel a poukázali na nesmyslné plýtvaní ve firmě, kterou ovládali sociální demokraté,“ uvedl bývalý prezident hokejového klubu a vydavatel Frýdecko-Místecka Lukáš Vích.
Vedení města dotaci pro mládež záměrně schovalo do jiné rozpočtové položky a tváří se, že chce údajný problém v hokejovém klubu řešit. Pro sociální demokraty by totiž likvidace mládežnického hokeje, kterému se ve Frýdku-Místku věnuje několik stovek děti, politickou sebevraždou. Co ale říct na obsah schůzek primátora s vedením klubu, na podmiňování udělení dotace podáním trestního oznámení? Nejsou to už gangsterské praktiky?
„Namísto úhrady dluhu mne napadli za to, že jsem hokeji půjčil své vlastní peníze. Spřádají teorie o exekutorovi, který může obstavit účet klubu, spojují kauzu s hnutím Naše Město, které v té době neexistovalo. Hrubým způsobem zneužili Zpravodaj, který je rozšiřován do schránek všech domácností ve Frýdku-Místku, a vytvářejí dojem, že chtějí problémy hokejového klubu řešit. Nic z toho není pravda. Je to jen msta za to, že jsme nešli sociálním demokratům před volbami na ruku, že Naše Město iniciovalo pozastavení pochybného Dopravního podniku Frýdek-Místek. Kvůli sociálním demokratům reprezentovaným Richtrovou, Cvikem a Pobuckým se bourala Víceúčelová sportovní hala, kvůli nim získal developer pozemky dříve, než byla postavena Polárka, kvůli nim se zřizovala provizorní hala na Stovkách. Kvůli nim vznikl dluh, který odmítají uhradit a rozehráli tuto vymyšlenou kauzu, přestože audit i soudy potvrdily, že se během fungování provizorní haly neudálo nic nekalého,“ zdůraznil Lukáš Vích, který se těmto praktikám bude bránit trestním oznámením i občanskoprávní žalobou.
Samotný primátor Pobucký byl obviněn ve dvou kauzách se škodou přesahující 14 milionů korun a je v těchto kauzách souzen, takže z případného třetího soudu si hlavu nedělá. Za vydírání představitelů frýdecko-místeckého hokeje bylo podáno trestní oznámení.
Podívejme se ale chronologicky, jak nesmyslná kauza s dluhem a půjčkou vlastně vznikla. Vedení města v čele s tehdejší primátorkou Evou Richtrovou, Petrem Cvikem a Michalem Pobuckým rozhodlo, že změní územní plán v místě, kde stávala Víceúčelová sportovní hala (VSH). Jediným hlasováním na zastupitelstvu proměnilo rekreační zónu v místo, kde může být postaveno obří obchodní centrum. Znamenalo to likvidaci VSH, která musela i přes protesty veřejnosti a architektů ustoupit obchodnímu centru Frýda. „Původní dohoda s hokejovým klubem zněla tak, že město Víceúčelovou sportovní halu zbourá až poté, co bude postavena nová hala Polárka. Jenže město vyšlo vstříc developerovi, který tlačil na urychlení stavby. Potřeboval na místě VSH postavit obchodní centrum co nejdříve,“ vzpomínal bývalý prezident HC Frýdek-Místek Lukáš Vích. Smlouvu s developerem podepsala primátorka Eva Richtrová. „Ze smlouvy vyplynul termín bourání VSH,“ doplnil Lukáš Vích.
Můžeme se jen domnívat, co stalo za neskutečnou ochotu vycházet vstříc developerovi. Přitom rekonstrukce VSH by vyšla na přibližně stejnou částku, jako výstavba nové haly. Ve hře ale byly cenné pozemky. Je třeba připomenout, že ve vedení města tehdy byli Richtrová, Cvik, Pobucký, Zaoral za ČSSD a také členové KSČM.
Dřívější bourání haly však znamenalo, že se na rok umrtví činnost hokejového klubu. V klubu hrálo hokej několik stovek dětí a bylo politicky neúnosné oznámit rodičům, že jejich děti nebudou rok sportovat. Proto vedení města vymyslelo provizorní halu, která bude fungovat do doby, než postaví Polárku. „Tehdejší náměstek a můj velký kamarád Michal Pobucký se mnou jezdil a vybíral vhodné místo pro postavení provizorní haly. Nakonec jsme se dohodli s fotbalovým oddílem, že hala vznikne na parkovišti u Stovek. Vzpomínám si, jak tehdejší primátor Petr Cvik radostně v televizi oznamoval, že se pro provizorní halu našel vhodný pozemek,“ potvrdil Lukáš Vích.
Město se samozřejmě zavázalo, že uhradí veškeré náklady spojené s provizorní halou. U všech těchto kroků byl Michal Pobucký – nejdříve jako radní, náměstek primátora a později jako primátor. Do dění zasáhla Eva Richtrová, která celou situaci způsobila, ale protože měla osobní výhrady k osobě prezidenta klubu Lukáši Víchovi, zpochybňovala vynaložené náklady na provizorní halu. Křivé obvinění Richtrové bylo vyšetřováno. Audit ale potvrdil, že je vše v pořádku, přesto celou věc vyšetřovala policie a záležitost nakonec uzavřel soud, který plně osvobodil hokejový klub, firmu Prosport zřízenou hokejovým klubem i samotného Lukáše Vícha. Jenže zůstal dluh ve výši 2,8 milionu korun. „Museli jsme uhradit služby poskytnuté dodavateli. Proto jsem v první fázi na úhradu dluhu půjčil své peníze,“ uvedl Lukáš Vích. Vedení města je s problémem, který samo vytvořilo, dobře seznámeno.
Primátor Michal Pobucký z ČSSD však dluh a půjčku využil pro politický boj. „Na město bude muset být podána žaloba na výše uvedenou částku,“ konstatoval Lukáš Vích.
Primátor Pobucký však nechtěně otevřel jedno ožehavé téma: proč město souhlasilo s předčasným bouráním VSH a kdo se na celém případu obohatil?
Dlužno dodat, že Michal Pobucký, Eva Richtrová a Petr Cvik byli vyšetřovateli obviněni a před soudem stojí jako obvinění ve dvou jiných kauzách – nevýhodného prodeje pozemků v Horní ulici a předražené zakázky na čištění příkopů. V případě pozemků v Horní ulici stejně jako u pozemků pod Víceúčelovou sportovní halou měnili územní plán a v zastupitelstvu prohlasovali změnu zemědělské půdy v Horní ulici na stavební parcely. Státní zástupce na základě odborných posudků zvýšil škodu, kterou obvinění způsobili městu, z deseti na 14 milionů korun.
Náklady na provizorní halu dosáhly 13 milionů korun jen proto, že město nepočkalo na postavení haly Polárka. Samotná stavba Polárky vyšla na 283 milionů korun. Vše šlo z rozpočtu města. Kvůli rychlosti a tlaku developera vedení města se ani nepokusilo získat na Polárku dotaci. Přitom na rekonstrukci fotbalového stadionu ve Stovkách získalo dotaci ve výši 92,5 procenta a ze svého rozpočtu zaplatilo nepatrnou částku. Když sečteme cenu Polárky s chybějící dotací a cenu provizorní haly, ústupky developerovi ze strany Richtrové, Cvika a Pobuckého vyšly město odhadem na téměř 270 milionů korun. Tentokrát nejde o „pouhých“ 14 milionů za pozemky v Horní ulici, ale o částku přesahující čtvrt miliardy korun. Ukázka hospodaření sociálních demokratů ve Frýdku-Místku!