BĚH PRO KAŽDÉHO BĚŽCE SE SRDCEM POMÁHAT
Tento ročník nebyl výjimkou, a tak byla celá akce v uvolněné atmosféře a běhalo se jako o závod! Celý program byl naplněný různými traťovými úseky pro malé děti i pro dospělé běžce. Od ranních hodin se běžela štafeta 4×2,5 kilometrů, kde jste mohli vidět 8 skupin, mezi kterými bylo Gymnázium Paměti národa čí tým Seznam.cz. Velkým překvapením vyhrálo družstvo studentů gymnázia, kteří běželi jako by je na nože brali a výhru si zasloužili právoplatně! Po doběhnutí štafety se lidé mohli občerstvit u stánků v areálu akce a po necelé hodině vypukl největší a nejoblíbenější závod na 5 a 10 km.
Běželo se dlouhou strání podél zdi Obory Hvězdy a po necelým 400 metrů běžci vyběhli do království této obory. Trať byla po rovině, ale také prudce z kopce až k Libockému rybníku a zas zpátky nahoru a pořád rovně za nosem. Všichni účastníci obou tras vyběhli stejně, ale kdo si vybral tu delší trať, tak okruh běžel dvakrát.
Také děti se mohly zúčastnit charitativního běhu, a to na trati dlouhé 200 či 400 metrů. Rodiny také nebyly ochuzeny o běžecký zážitek, protože po doběhnutí dětí a vyhlášení výsledků, mohly vyběhnou na rodinný běh na 1 km.
NADŠENÍ ZE STRANY MÍSTOSTAROSTY PRAHY 6
„Myslím, že taková akce která má hluboký nádech nebo hluboký základ, historii, její mapování a stejně jako v oblasti sportu a sportovní aktivity skloubí dohromady dvě krásné věci. Městská část Praha 6 je nadšená, že tady má Běh pro Paměť národa,“ uvedl místostarosta Jakub Stárek, který běžel trať dlouhou 10 km.
ZNÁMÉ OSOBNOSTI NA KAŽDÉM KROKU
Nebyla by to velkolepá akce bez přítomnosti alespoň jedné známé tváře! Již po několikáté se Běhu pro Paměť národa zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Patrony této charitativní akce byla například herečka Lenka Krobotová, novinář Jindřich Šídlo či herec Václav Neužil, kterého jste mohli vidět v roli Emila Zátopka ve stejnojmenném filmu Zátopek. V minulosti byli mezi patrony sestry Geislerovy či olympionici Eva Samková a Vavřinec Hradílek.
ROZHOVOR S PRODUKČNÍM PAMĚTI NÁRODA
Redakci Naše Praha se podařilo získat rozhovor s Jakubem Pánkem, který vykonává funkci produkčního v neziskové organizaci Post Bellum pod kterou spadá projekt Paměť národa.
„Co je vedlo k tomu vytvořit tento koncept, nejoblíbenější tratě? Byl závod jiný oproti tomu minulému? Jací jsou sponzoři tohoto projektu? – to byly otázky zpravodaje Naší Prahy.
„K tomu, abychom vytvořili tento koncept nás motivovalo to, abychom pomohli natáčet nové dokumenty o pamětnících, kteří v minulosti statečně bojovali za demokracii a někteří za to položili svůj život. Mezi nejoblíbenější tratě patří pětikilometrový a desetikilometrový úsek. Co se týče běhů v minulém roce, tak byl odlišný od klasického. Lidé neběželi s hromadným startem, ale individuálně. Přesto lidé chtěli pomáhat a za to jsme velice rádi. Naším generálním partnerem je Nadace Tipsport, hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas a tento projekt by se nekonal například bez podpory Nadace ČEZ.“
POST BELLUM
„Běžím za obránce Ukrajiny, což jsou skuteční hrdinové. Tito lidé několik set kilometrů na východ od nás ukazují, že skutečně existují hodnoty, za který má smysl nasadit svůj život,“ řekl zakladatel a ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří se potkávali na tiskových konferencích a výročních pietních akcích a byli přesvědčeni, že pamětníci musí dostat příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně.
Stěžejním projektem Post Bellum se proto stala Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti. Zahrnuje především vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války, přeživších holocaust, odbojářů, vyprávění politických vězňů, představitelů disentu, příběhy novodobých vojenských veteránů, představitelů národnostních menšin, ale také těch, kteří se stali součástí represivních složek totalitních režimů – Státní bezpečnosti, KGB, atd.
Projekt Běh pro Paměť národa se každoročně koná na konci v května v různých městech – Praha, Brno, Hradec Králové, Liberec, Olomouc, Nové Hrady, Planá, Ostrava, Rejčkov, Plzeň, Staré Město, Třebíč, Ústí nad Labem, Vižina a Zlín.
Pokud máte rádi běh či chcete pomoci pamětníkům, vezměte si příští rok tenisky a vyběhněte, stojí to za to!