Počasí
Praha 2 °C Pondělí, 27. března 2023, Svátek má Dita
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Jan Fišar: Z Ostravy už asi neodejdu

Herec Jan Fišar patří k nejvýraznějším osobnostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Do našeho města přišel v roce 1982 a původně zamýšlené krátké angažmá se změnilo v dlouhodobou a srdeční záležitost. René Stejskal
Herec Jan Fišar na Jiráskově náměstí v Ostravě. Zvětšit
Herec Jan Fišar na Jiráskově náměstí v Ostravě.

 Přivedl vás k divadlu váš tatínek Vlastimil Fišar?
Spíše mě k herectví přivedl umělecký přednes, který jsem velice miloval a který je mým koníčkem dodnes. Tatínek mě samozřejmě také ovlivnil. Bydleli jsme v Praze přímo naproti služebnímu vchodu do Vinohradského divadla a já do divadla často chodil. Největší zážitek jsem měl ze závěru hry Dvanáct rozhněvaných mužů, v níž hráli hlavní role Vlastimil Brodský a Ilja Prachař. Fascinoval mě závěr tohoto představení a já jej viděl snad stokrát. Jako syn herce jsem měl přístup do divadla, přišel jsem se vždycky podívat na konec hry. Takže se dá říct, že i tato hra a především mimořádné výkony herců mě přivedly k divadlu.

Studoval jste konzervatoř?
Ne, i když jsem se na ni hlásil. Tehdejší ředitel konzervatoře prohlásil, že z plevele tráva vyrůst nemůže. Souviselo to s tím, že tatínek měl problémy po roce 1968. Byla to paradoxní věc. Tatínek se stal v roce 1967 prvním prezidentem FIA – Světová federace herců z východního bloku. Zasloužil se, mimo jiné, aby do ní byly přijaty svazy Německé demokratické republiky a Sovětského svazu. A tyto dva svazy později prosadily, že byl ze své funkce vyloučen kvůli svým názorům na okupaci v roce 1968. Takže i když jsem na konzervatoři udělal zkoušky a ze všech uchazečů jsem skončil na druhém místě, nedostal jsem se na ni. Naštěstí mě o pár let později vzali na DAMU, která už také začala být zpolitizovaná, avšak pořád na ni učili takoví lidé jako Václav Voska, Ota Sklenčka, Vlasta Fabiánová a ti prosadili bez ohledu na politikaření přijetí studentů, o nichž byli přesvědčeni, že jsou talentovaní.  

Předpokládám, že jste si přál nastoupit do Vinohradského divadla.
Přiznám se, že to můj sen byl. Mám k Vinohradskému divadlu sentimentální vztah – bydleli jsme vedle divadla, tatínek v něm hrál, viděl jsem tam skvělé herce. Jednou bylo mé angažmá téměř na spadnutí, ale nakonec k němu nedošlo.

Začínal jste ale v Pardubicích…
Pardubice byly mým prvním angažmá a přál jsem si vrátit se do Prahy. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych šel do Ostravy. Jenže po pěti letech jsem dostal nabídku jít hrát právě do Ostravy, kde působil mimo jiné i režisér Jan Kačer a herecký soubor byl velmi uznávaný, k tomu ostravská televize točila hodně inscenací – na rozdíl od dneška, točilo se hojně i v rozhlase, takže jsem hodně zvažoval a rozhodl se, že do tehdejšího Státního divadla Ostrava půjdu. Nedovedl jsem si tenkrát představit, že bych tady zůstal delší dobu.  

Vzpomenete si, jak na vás tehdy Ostrava zapůsobila?
Příjezd do Ostravy znamenal šok. Divadlo mě ubytovalo v hotelu Odra ve Stodolní ulici, která vypadala pochopitelně úplně jinak než dnes. Člověk měl strach do této ulice vůbec vstoupit, byl to strašidelný a nepříjemný zážitek. Navíc ta celková atmosféra, továrny, kouřící komíny, zápach, prostě nic hezkého. 

Jaká atmosféra panovala v divadle?
Repertoár byl zvláštní. Na jedné straně jsem zažil pokusy dělat zajímavé a na tu dobu odvážné hry jako například Příliš hlučná samota od Bohumila Hrabala, kterou však velice rychle stáhli z repertoáru. Jan Kačer v Ostravě vytvořil své životní inscenace, které přijímalo ostravské publikum s nadšením. Na druhé straně jsem hned po svém příchodu hrál v zdramatizovaném paskvilu Leonida Brežneva Znovuzrození. Neskutečná hra, z dnešního pohledu dada nebo absurdní divadlo. Hráli jsme se skutečnými kolečky, měli jsme krumpáče a lopaty, ve dvaceti lidech jsme zvedali imaginární jeřáb, protože sovětský člověk by přece mnohatunový jeřáb dokázal uzvednout. Jen doufám, že mě v mé kariéře nic podobného již nepotká.

Zapamatoval jste si reakce lidí? Během představení prý kroutili hlavami a smáli se.
Samozřejmě, že se smáli, vždyť celá hra byla absurdní. Nesmáli se ale hlasitě a příliš hlučně.

Kterou ze svých rolí naopak považujete za svou nejlepší?

Je těžké ukázat na jednu roli, připadá mi to jako Sophiina volba. Přesto mohu jako svou zlomovou roli označit Dona Juana v sezóně 1990/91 v režii Michaela Taranta. Ještě bych také rád vzpomenul na představení Romance pro křídlovku, kterou jsme hráli šest let a měla přes sto repríz. Tato inscenace pro mě znamenala snad největší divadelní zážitek.

V současné době hrajete v dramatu Cenci.
Hra není ve světě příliš známá a její autor je více vnímán jako básník než jako dramatik. Cenci je těžká hra a svým obsahem hodně brutální. Rozhodně toto představení stojí za zhlédnutí. Divák jej buď odsoudí nebo ocení. A o to jde.

Hru režírovala Anna Petrželková, která je dcerou J. A. Pitínského. Je ve hře vidět Pitínského rukopis?
Žádné dítě nemá rádo, když je srovnáváno s rodiči. Anna Petrželková je velmi talentovaná a nemohu posoudit, do jaké míry je svým otcem ovlivněna. Hrál jsem sice v Pitínského hře, ale neměl jsem tu čest s ním pracovat. Anička určitě má v sobě něco ze svého otce, ale jako žena má na spoustu věcí jiný pohled a navíc patří do jiné generace. Myslím si, že jde svou vlastní cestou.

V Ostravě už žijete 28 let. Cítíte se Ostravanem?
Nemám rád, když se o někom říká, že je ostravský nebo pražský herec. Já se cítím být českým hercem, jsme tak malá zem, že bych to nedělil. Považuji se spíše za Čechoslováka, protože tatínek a maminka se narodili na Slovensku a pak jsme žili v Praze a já jsem teď v Ostravě. Jsem prostě Slovák narozený v Čechách a žijící na Moravě.  

Odešel byste do pražského angažmá? Uvažujete o něčem takovém?
Mám už své kořeny v Ostravě, mám tady několik dětí, a kdybych odešel do Prahy, vídávali bychom se méně. Do Prahy se snadněji odchází v mladším věku a navíc v ostravské činohře panuje velmi dobrá atmosféra, jsou tady výborní režiséři, lidé se nekastují, jak tomu bývá v jiných divadlech. Ostravský soubor nám závidí snad v celé republice. Proto už asi angažmá měnit nebudu. Samozřejmě jsem měl kdysi sen hrát ve Vinohradském divadle. Určitě bych neodcházel do Prahy sám, musela by to být skupina kolegů a režisérů, s kterými si rozumím a s kterými jsem sehraný.

Vidíte mezi mladými ostravskými herci výrazný talent?

Za jednoho z nejtalentovanějších herců považuji Honzu Hájka. Když jsme ho do našeho divadla kupovali, jel jsem se na něj do Brna podívat. Jenže bylo to nějaké představení, kde zaskakoval a já se tehdy doslova zděsil. Později jsem jej viděl v normálním, neimprovizovaném představení a tušil jsem, že z něj bude výborný herec. Velkým talentem je i Andrea Mohylová, hodně s ní teď hraji a věřím, že má před sebou slibnou kariéru.

Hrajete raději komické nebo vážné role?
Komické role hraji moc rád, avšak nesnáším brutální a slizký humor. Kdybych si měl vybrat z velkých českých komiků, nejbližší je mi humor Jana Wericha. Takový herec a taková osobnost dneska chybí. Mám velmi rád představení Apartmá v Hotelu Plaza, které režíroval Janusz Klimsza. Inscenoval hru, složenou ze tří povídek, s nepodbízivým humorem a jsem rád, že se lidem líbí.

Prozraďte, kam chodíte v Ostravě rád posedět?

Žil jsem dlouho v Praze a tam je všude velmi dobré, přímo vynikající pivo. I tady jsme si s kolegy našli pivnice, kde čepují už dlouhá léta dobré pivo a kam si po představení zajdeme. Jsou to restaurace Staročeská pivnice a U Křižánka. Mám rád toto prostředí, na nic si tam nehrají. Klasické české pivnice mi vyhovují. Nemám potřebu navštěvovat Stodolní ulici, připadá mi to jako snobárna a říkat o ulici s bary, že je fenoménem Ostravy, mi připadá absurdní.

Blíží se Vánoce. Jak je budete trávit a nakupujete dárky s předstihem?
Vždycky si říkám, že až budu starší, budu mít Vánoce klidnější a připravím se na ně. Tatínek dárky kupoval s hodně velkým předstihem, snad už na jaře. Jenže já všechno nechávám na poslední chvíli. Na Vánoce se scházím s početnou rodinou a u vánoční tabule se snažím najít nějaký kompromis mezi českými a slovenskými tradicemi. Takže například u maminky namísto rybí polévky máme kapustnicu. Na první svátek vánoční hraji v Amadeovi, na představení přijdou mé děti a tak se už těším na sváteční atmosféru. Představení se hodí do vánoční doby, protože Mozartova hudba je jedinečná a divadelní hra Amadeus je oslavou velkého talentu.

Jan Fišar se narodil v září 1955 v Praze. Vystudoval DAMU a v roce 1977 nastoupil do svého prvního angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích. V roce 1982 se stal členem souboru Státního divadla Ostrava – dnes Národního divadla moravskoslezského. Hrál v mnoha televizních inscenacích režisérů Antonína Moskalyka, Zdeňka Havlíčka, Evy Sadkové, Věry Jordánové, Juraje Deáka nebo Dušana Kleina. V roce 2004 moderoval udělování Cen Thálie v Národním divadle v Praze.

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Desítka oceněna za podporu místní demokracie

Druhé místo získala Praha 10 v mezinárodní soutěži „O Lidech s lidmi – cena za podporu místní demokracie za rok 2010“. Oceněna byla porotou za svůj přístup ke komunitnímu plánování a zapojení svých ob...

Zloději využívají předvánočních nákupů

Zlínští policisté navazují na loňskou akci „Víš, s kým cestuješ?“ novou kampaní nazvanou „Víš, s kým nakupuješ?“. Plakátky s tímto nápisem a tematickou fotografií jsou rozeseté po supermarketech v cel...

Zloděj si vybral školu, učitelé přišli o peněženky

Hned tři kabinety najednou vykradl zatím neznámý zloděj. O své peněženky přišli učitelé na učilišti v Otrokovicích. Ve škole se kradlo v úterý v době vyučování.

Žena pobodala svého partnera

Hádka mezi partnery málem vyústila v tragédii ve Vsetíně. Potyčka mezi ženou a jejím partnerem se stala v úterý navečer. Po slovní rozepři se partneři fyzicky napadli. Útočnicí byla pětapadesátiletá ž...

Beseda s Jurajem Hercem v Librexu odpadá

Vánoční trhy v Otrokovických zpestří zabijačka

Vánoční dárky i zabijačkové speciality, takové budou vánoční trhy v Otrokovicích, které se uskuteční v pátek 10. a v sobotu 11. prosince. Připraven je také bohatý kulturní program. Stánky výhradně s v...

Radnice prodává zdevastované domy

Vánoce ve Chvalské tvrzi

Již třetím rokem se v areálu Chvalské tvrze, konkrétně ve staré stodole, budou 12. prosince konat od 10 do 17 hodin Adventní řemeslné trhy.

Sportovní programy pro dospělé

Ve zlínském baby-boxu našli zdravou holčičku

Zdravou holčičku našli ve středu večer zdravotníci ve zlínském baby-boxu. Děvčátko váží 3010 gramů, měří 49 centimetrů a dostalo jméno Věra. Je prvním miminkem odloženým ve zlínském baby-boxu a 39. dí...

Akvaristé se opět setkají v Porubě

Termíny zápisu dětí do prvních tříd

V článku naleznete termíny zápisů dětí do prvních tříd základních škol Prahy 2.

Předvánoční jarmark na hradě v Ostravě

Z cizího telefonu volal na erotické linky

Policisté v Otrokovicích našli čtyřiatřicetiletého muže podezřelého z podvodu. Z nalezeného telefonu muž volal na erotické linky a na cizí účet provolal 16 tisíc korun. Mobil, který patřil sedmačtyřic...

Koledy tří národů budou znít v Otrokovicích

Koledy z Česka, Polska a Slovenska zazní na předvánočním setkání souborů z partnerských měst v Otrokovicích na Zlínsku. Vánoční zpívání začne v neděli 12. prosince v 15. 30 v sálu Otrokovické Besedy.

Dětem z domovů zazpívá i Petr Kotvald

Charitativní koncert nazvaný Vánoce hrají glória se uskuteční v pondělí 13. prosince v Hotelu Atrium v Otrokovicích. Během dne se uskuteční koncert pro děti z domovů a druhý pro veřejnost. Jedním z hl...

Stávkujících bylo málo

Oproti předpokládaným 40 tisícům stávkujících dorazilo na Palackého náměstí jen pár stovek nespokojených občanů.

Filharmonie připravuje koncert pro rodiče s dětmi

Koncert pro rodiče s dětmi nazvaný Strejda z Ameriky připravuje na neděli 12. prosince zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Představení se uskuteční od 15.30 v Domě umění. Dirigent a moderátor konce...

Wohnouti po roce opět zahrají ve Stounu

Po loňském úspěšném vystoupení se do Stounu vracejí pražští Wohnouti. Přijďte na nadcházející punk rockový nářez. V pátek 10. prosince.

Běžte na prohlídku, nabádá ČPZP v dopise své klienty

Milan Palička vařil s Babicou. Dobroty? Ne, ryby

Je nadšený rybář. Na svém kontě ale má také jednu kuchařku. Tedy přesněji řečeno knihu plnou vynikajících receptů z ryb. Díky knize se Milan Palička dostal do televizní kuchyně, a to přímo pod ruce sl...

Trápení slepic už Praha 10 podporovat nebude: pro děti a seniory jen BIO nebo "férová" vejce

Jako vůbec první instituce v ČR i ve střední a východní Evropě získala Praha 10 mezinárodní cenu Good Egg Award (Dobré vejce). Tu uděluje prestižní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassi...

Naučte se pěkně balit dárky

Vánoční koncert Dárek propukne v sobotu

Rockové Vánoce rozduní Frýdek

Pohádka Tajuplný zámek pobaví děti

Klíč pořádá vánoční dílny

Beseda přenese posluchače do Japonska

Žesťové kvinteto zahraje vánoční melodie

Kam o vánocích na bohoslužbu?

V Ostravě je o bezdomovce postaráno

Vánoční sny dětem splní Korunka Luhačovice s Bárou Basikovou

Vánočním charitativním koncertem dětem vyvrcholí v prosinci letošní výjimečný rok benefic, které uspořádalo občanské sdružení Korunka Luhačovice. Tradiční koncert, jehož patronkou je zpěvačka Bára Bas...

Sjezdovka Horal je v provozu, Razula se zatím zasněžuje

Krátká obleva z počátku tohoto týdne sice ve Velkých Karlovicích mírně ztenčila sněhovou pokrývku, zájemci o lyžování ve Ski areálu Razula ale o víkendu nepřijdou zkrátka. V pátek připadl čerstvý sníh...

Zlínský svah zahajuje lyžařskou sezonu

Nová lyžařská sezona na zlínském svahu začíná již tuto sobotu 11. prosince odpoledne. Díky intenzivnímu zasněžování je na sjezdovce Sportovního areálu J. Šperky 40 centimetrů sněhu a stále se dosněžuj...

Bystřice pod Hostýnem ožije Medovým dnem

Kdo má rád med a produkty z něj vyrobené, měl by se určitě vypravit v sobotu 11. prosince do Bystřice pod Hostýnem. Ve vestibulu Společenského domu Sušil se uskuteční osmý ročník Medového dne, jehož o...

Chystáme rozhovor. Ptát se můžete i vy!

Chcete se populárního českého vizážisty a stylisty Káji Pavlíčka na něco zeptat? Pište své otázky přímo do komentářů tohoto článku, zeptáme se za vás.

Domov důchodců v Lukově zažil velkou oslavu

Domov pro seniory v Lukově u Zlína zažil ve středu 8. prosince velkou slávu. Hned dvě desítky jeho obyvatel oslavilo své narozeniny. Poblahopřát jim přijel i náměstek primátora Zlína Miroslav Kašný. V...

Auto Heller představil nový VW Passat

Autosalon Auto Heller představil v Ostravě již sedmou generaci vozů Volkswagen Passat.

Vánoční jarmark v Michelském dvoře

V sobotu 11. prosince se Domov Sue Ryder v pražské Michli opět promění ve vánoční jarmark. Od 10.00 do 18.00 hodin čekají návštěvníky stánky s rukodělnými výrobky, ukázka řemesel, výtvarné dílny pro d...

Vykradli sklepy, strážníci je zadrželi

Naši stepaři přivezli deset medailí

Reprezentanti Tanečního studia (TS) Andrea Praha obhájili na mistrovství světa v německé Riese loňský titul mistrů světa ve stepu.

Oprava vozovky ulice 5. května

O tomto víkendu bude omezen provoz ve směru z centra na komunikaci 5. května v úseku od nájezdu z Jižní spojky po ulici Ryšavého. Důvodem omezení je frézování odvodňovacích kanálků vozovky.

Lyžuje se na mnoha místech v Beskydech

Nábor basketbalistů

Jesle Mrňousek zvou na Den otevřených dveří

Studenti VŠB se setkají s rektorem Vondrákem

Po Václaváku tramvaje nejezdí už 30 let

Dne 13. prosince 1980 projela poslední tramvaj po podélné části pražského Václavského náměstí. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) si v těchto dnech připomíná 30 let od této události.

Ve Zlínském kraji slouží motoristům tři nové mosty

Tři nové mosty slouží od listopadu motoristům na síti silnic II. a III. třídy ve Zlínském kraji. Jedná se o mosty v Senince, Loučce na Vsetínsku a Osvětimanech. Celková hodnota těchto tří investic dos...

Magistrát pomůže s rozšiřováním komunikace I/49

Město Zlín se bude výrazněji angažovat při rozšiřování klíčové komunikace I/49 v Malenovicích. Dohodli se na tom při společném jednání první náměstkyně primátora Eva Štauderová, radní Jiří Viktorín a ...

Ostravané zamíří na bleší trh

Následující články

Speciál pořadu Na stopě s otcem Aničky Janatkové 15. prosince na ČT1

Přímý přenos Na stopě 15. prosince na ČT1 od 22 hod. se bude aktuálně věnovat zmizení Aničky Janatové. Tvůrcům se podařilo zajistit osobní účast otce pohřešované dívky.

Přednáška o Tenerife

Pozvánka pro seniory na adventní rozjímání

MČ Praha 4 zve srdečně všechny "čtyřkové" seniory do kostela Panny Marie Královny Míru na Lhotce, kde se 14. 12. ve 14 hod. uskuteční adventní rozjímání.

Den otevřených dveří v krčském Domově pro seniory

Zastavte se v předvánočním čase a zavítejte na Den otevřených dveří v Domově pro seniory Krč, který se uskuteční 16. prosince od 10.00 do 18.00 hodin.

Konzultační hodiny sociálních pracovníků v informačních centrech

V prvním čtvrtletí roku 2011 se opět uskuteční na vybraných informačních centrech Úřadu MČ Praha 4 konzultační hodiny pro veřejnost odboru sociálního, oddělení sociálních služeb.

V terénu je veškerá technika na odklízení sněhu

Ve Frýdku-Místku nepřetržitě sněží. Silnice jsou ale bez větších problémů sjízdné. Silničáři z technických služeb, které zajišťují ve městě zimní údržbu komunikací ve vlastnictví města, věnují zvýšeno...

Vánoční trhy začaly, jsou tadiční

Náměstí Svobody v Místku patří vánočním trhům. Ve dvanácti stylových dřevěných stáncích prodejci nabízí tradiční vánoční zboží. Zájemci u nich mohou koupit vánoční dekorace, svíčky, vánoční oplatky, b...

Autobusy jezdí podle nových řádů

Balet Louskáček má premiéru v Ostravě

Tresty byly podivné, tvrdí hokejista Slavie Vašíček po výprasku 1:7

Hokejisté Slavie Praha podlehli v duelu 31. kola Tipsport extraligy na ledě Vítkovic vysoko 1:7. Obránce Pražanů Jiří Vašíček se po utkání zlobil hlavně na rozhodčí, kteří ho vyloučili do konce zápasu...

Krajská galerie představuje křehká díla sklářů

Křehká setkání/Krehké Stretnutia. Tak se jmenuje nová prezentace sklářských studentských prací a autorské kolekce absolventů škol Josefa Divína a Patrika Illa. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlín...

Zasedání zastupitelů je ve čtvrtek

Netradiční Den s průvodcem naladí na Vánoce

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek připravilo v tomto předvánočním čase novinkovou akci s názvem Vánoční den s průvodcem.

Výstava ukazuje proměny architektury Vratislavi

Koncerty GREGORIAN - The dark side of the chant v Praze a Ostravě

Po dlouhé době u nás opět vystoupí fantastické německé vokální uskupení GREGORIAN se svou mystickou show THE DARK SIDE OF THE CHANT - a to hned na dvou exkluzivních koncertech, 23.2. v Praze a 12.3. v...

V Praze 10 bude po sv. Václavu nasvícena i druhá památka: kostel v Záběhlicích

Slavnostní nasvícení kostela Narození Panny Marie v Záběhlicích proběhne ve středu 22. prosince, od 18:45. Předtím v 18:00 bude mše, následně pak v 18:45: slavnostní zahájení nasvícení kostela.

Za rvačku dostane cizinec tři roky

V suterénu restaurace v Praze 2 včera napadl 24letý cizinec zákazníka, ten může být rád, že z incidentu vyvázl pouze s tržnými ranami.

Dnes proběhne v Edenu tradiční předvánoční losování bytů

V Praze 10 se opět budou losovat městské byty. Pro tradiční předvánoční akci vyčlenila radnice dalších 16 bytů. „Domníváme se, že získání nájemní smlouvy, bude pro výherce hezký vánoční dárek," uvedl ...

Pojistěte se před sněhem

Letošní velký spad sněhu napáchal mnoho škod na zdraví i majetku, rady jak správně postupovat, při hlášení škody, naleznete v následujícím článku.

Strážníci se chystají na intenzivní kontroly bezdomovců

Strážníci pražské městské policie se vzhledem k očekávaným mrazům při hlídkové činnosti zaměří na intenzivní kontroly míst, která obývají lidé bez domova.

Praha 2 je Přátelské místo

Praha 2 získala certifikát Červeného kříže, co to znamená, se dozvíte v článku.

Hala pro exkluzivní koncert skupiny Kabát otevřena od 18 hodin

Koncert skupiny Kabát proběhne v úterý 14. prosince ve 20:00 hod, zimní stadion Eden (Vladivostocká 1460). Podle sdělení organizátora bude hala otevřena již od 18 hodin.

Šestnáct bytů k Vánocům nadělila lidem Praha 10

Tradiční losování bytů v Praze 10 se těšilo opět velkému zájmu lidí. „Tuto tradici držíme od roku 2003. Včetně dnešního losování jsme od jejího vzniku rozdělili celkem 160 bytů. Jsme přesvědčeni, že p...

Jízdní řády si ve Zlíně stáhnete snadno přímo do mobilu

Nejmodernější komunikační technologie dává do služeb cestujícím Dopravní společnost Zlín – Otrokovice. Je jím zprovoznění prvního místa bluepoint, které automaticky odesílá do mobilních telefonů podpo...

V zimě je nutné chránit vodoměry před mrazem

Vodárenské společnosti nabádají své zákazníky, aby přes zimu zabezpečili svůj vodoměr proti mrazu. Výměna poškozeného vodoměru přijde odběratele zhruba na jeden tisíc korun. V mrazivém období je vhodn...

Legendární Hudba Praha hraje ve Frýdku-Místku

Do frýdecko-místeckého Stounu se ve čtvrtek 16. prosince chystají všichni příznivci legendární kapely Hudba Praha, jejíž kořeny sahají do osmdesátých let minulého století.

RPG Byty spolupracují se Sdružením nájemníků

Jiří David odhalí v Ostravě svou klíčovou sochu

Začíná výstava o Janu Lucemburském

Na Lysé hoře je přes metr sněhu

Ozvěny Jednoho světa v Domě Pod Svícnem

Divadlo na Vinohradech - program leden 2011

Nám. Míru 7, Praha 2 Telefon: pokladna - 224 25 76 01, 296 550 229,

Premiéra Fidlovačky: Dvojí hra

Ve znamení trojek se odehraje zítřejší premiéra detektivní komedie Roberta Thomase "Dvojí hra" v Divadle Na Fidlovačce.

Jarní prázdniny se SRUBEM

Turistický oddíl SRUB pořádá v rámci jarních prázdnin dětský tábor v horské chatě "Na Bělici" v Kališti na Českomoravské vrchovině.

Vánoční a novoroční provoz PID

Podobně jako v předcházejících letech bude během letošních Vánoc a Silvestra upraven provoz Pražské integrované dopravy, a to následujícím způsobem:

Oprava Nuselského mostu začne na jaře

Problémy se zatékáním vody do elektriky metra v Nuselském mostu by měly být v příštím roce minulostí. První náměstek primátora Karel Březina informoval, že oprava dilatací Nuselského mostu začne na ja...

Sprejer řádil ve Strašnicích. Sedmnáctiletého mladíka zadrželi strážníci

Dalšího sprejera zadržela hlídka strážníků z Prahy 10. Tentokrát včera strážníci zadrželi ve Strašnicích sedmnáctiletého mladíka.

Soubor Vonička zazpívá a zatancuje v evangelickém kostele

Zlínský folklorní soubor Vonička se představí 17. prosince v evangelickém kostele ve Zlíně. Děti zazpívají a zatancují v kostele od 16 hodin. Druhý den, tedy 18. prosince, bude soubor k vidění na námě...

Ostravští autoři přicházejí s Hodinou v nebi

Změny v dopravě

Během vánočních svátků dojde ke změnám v jízdních řádech Pražské integrované dopravy.

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků začíná

Pestrý program festivalu Souznění 2010 nabízí od čtvrtku do neděle koncerty a představení v kostelech, koncertních sálech i exteriérech. A také doprovodné výstavy, umělecká řemesla, filmovou projekci ...

Záchranáři v ohrožení

Opilý muž zaútočil nožem na posádku záchranné služby.

Muzeum zve do pohádky

Vánoční kamion přijede na náměstí

Přednáška přiblíží kouzelnou Srí Lanku

Florbalové zápasy FBC Remedicum Ostrava

V sobotu začíná kolektivní výstava Salon

V Zábřehu se bruslí pod širým nebem

Dopravní podnik připravuje další projekt úspory energie

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) zvažuje instalaci invertoru (měnič stejnosměrného proudu na střídavý) a úpravu rozvodny ve stanici metra Kobylisy. Díky těmto změnám by měl DPP ušetřit na vý...

Judisté vyhlašovali nejlepší sportovce

Své nejlepší sportovce ocenil 1. Judo Club Baník Ostrava na prosincové Judoshow.

Články abecedně vzestupné

Jan Čížek: Kam v létě v Praze za koupáním?

Se začátkem prázdnin to podle předpovědí meteorologů vypadá tak, že Pražané snad ani nemusí cestovat za koupáním k moři, protože pravé léto jako takové „přicestuje“ do Prahy.

Jan Čížek: Kdo vyhrává na zdražení elektřiny?

Aktuální cena emisní povolenky vystoupala na nové maximum 67,72 EUR/tCO2. Cena se od vzniku povolenek zvedla o více než 1000 %. V letech 2005-2007 byla pár centů. Tedy si každý může dopočítat, proč je...

Jan Čížek: Magistrát zdražil jízdenky, chce zakázat i auta. Jak tedy budeme cestovat po Praze?

„Pražský magistrát se rozhodl k bezprecedentnímu kroku. Skokově zdražil jízdné v MHD. U jednorázových SMS jízdenek například ze současných 24 korun na 31 korun a u 90 minutové jízdenky z 32 korun na 4...

Jan Čížek: Noční můru máme snad za sebou

Občanský aktivista Jan Čížek se zamýšlí nad aktuální situací v naší zemi.

Jan Čížek: Policejní hodiny primátora Hřiba

Když jsem za mladistvých let jezdil na britské ostrovy na jazykové pobyty, trochu jsem nechápal jejich tradici, že všechny hospody zavíraly přesně v 22.30 hod. Prostě zazvonil zvonec a pivo jste nedos...

Jan Čížek: Praha se změní ve staveniště, které prověří nervy motoristů

V letošním roce se obrňte trpělivostí, čekají nás opět uzávěrky a opravy Prahy. Podle oznámených uzávěrek se hlavní město změní v jedno velké staveniště.

Jan Čížek: Praha úpí pod inflací a drahými energiemi, vláda nic nedělá

Asi jste to už také zaznamenali, obchody a restaurace mizí i v Praze jedna po druhé. O vesnicích ani nemluvě. Důvody jsou stále stejné, inflace, drahota a drahé energie. Prostě náklady jsou příliš vys...

Jan Čížek: Teď prší, ale co bude v létě?

Asi jste to i sami zaznamenali. Každý rok prší méně a méně, trávníky nám vysychají a jsou čím dál horší. Já to pozoruji na své zahradě dlouhodobě. Nádrž na zachytávání dešťové vody je každým rokem prá...

Jan Čížek: Z Prahy se stává globalizované euroměsto bez genia loci

Ještě nedávno se energie, zejména elektřina, v naší zemi nemusely vůbec řešit. Byly přirozeně levné. Zdrojů je dost. Vše fungovalo. Pak se do toho pustila EU a vznikl takový holubník, že to svět ještě...

Jan Fišar hraje v Aréně

Články abecedně sestupně

Jan Kavalírek: Praha 5 není ve finanční kondici. Bojím se, že bude hůř

V minulém volebním období "ochutnal" post radního přes finance v Praze 5. A utahoval opasky. V loňském roce dokázal přiškrtit výdaje úřadu o 100 milionů korun. Letos sleduje sestavování rozpočtu městs...

Jan Kavalírek: Peníze do školství jsou politická mantra, která má smysl

Letos dáme v Praze 5 do školství 242 milionů korun. Při rozpočtu na úrovni jedné miliardy je to pěkně tučná položka.

Jan Kavalírek (TOP 09): Nová koalice „prožere“ na svých platech roční příspěvek na školky a pošle Prahu 5 do dluhů nebo bankrotu

Tak jsme se dočkali. Po čtvrt roce bez rozpočtu (což je celkem „unikátní“ výkon) předkládá nová vládnoucí koalice Prahy 5 plán hospodaření na nadcházející rok s výhledem na roky další. A nestačíme se ...

Jan Kavalírek (TOP 09): Neschopnost a paralýza úřadu. Praha 5 pořád bez rozpočtu

Nepatří k vyloženým tvrdým kritikům opozice za každou cenu. Bývalý radní pro finance Městské části Prahy 5 ovšem ztrácí trpělivost, jakmile přijde řeč na rozpočet a hospodaření nového vedení radnice.

Jan Kaplický jinak

Národní galerie v Praze představuje ve Veletržním paláci projekt Jan Kaplický výkresy, který se do Prahy přesouvá z londýnské Architectural Association Gallery. Výstava seznamuje diváka s Kaplického k...

Jan Jindra vystavuje fota v ostravské Fiducii

Jan Hrušínský: V létě nechci o práci ani slyšet

Herec a divadelní ředitel Jan Hrušínský pobavil v červnu ostravské diváky nejslavnější italskou renesanční komedií Niccoly Machiavelliho Mandragora. Před představením si našel čas na rozhovor.

Jan Hrušínský oslaví narozeniny na jevišti

Své 62. narozeniny oslaví 9. června na nuselské scéně herec Jan Hrušínský v komedii Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same. Ta je díky originálnímu pojetí, ironickému humoru a situačním gagům jedním z n...

Jan Hendrych vystaví v Sokolské sochy

Jan Fišera si užívá skvělou atmosféru v Polárce

Po zranění je připraven naskočit do domácího zápasu se Vsetínem obránce Jan Fišera.