Počasí
Praha 16 °C Sobota, 04. května 2024, Svátek má Květoslav
Go to content
Naše Praha na Facebooku

počet

Epidemiolog Roman Prymula: pravděpodobnost, že se něco stane, je poměrně vysoká

Profesor Prymula v exkluzivním rozhovoru s Janem Bělohubým pro Naši Prahu a Zulice.cz nejen komentuje současnou situaci, ale vysvětluje - třeba zda je možné „chytit“ koronavir opětovně, či zda se po prodělání získá imunita jako u spalniček. Jestli je latinskoamerický zabiják „jiný“ než COVID u nás. Proč je u nás situace hrozivější, než v sousedním Rakousku. Jestli viru napomáhá klimatizace, jaká je slabina roušek, a proč je z pohledu koronaviru Praha „časovanou bombou“. Zda druhá vlna bude nárazovou vlnou či jen postupným přílivem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Miliardy utopené ve vodě jsou dobrou investicí

Je to neuvěřitelné, ale voda z Káraného teče do Prahy už 113 let a doposud přivaděč nezklamal. Dobrá práce, kvalitní litina, ale přeci jen se blíží ke konci životnosti. Kdyby došlo k výpadku vody z Káraného, mohlo by se stát, že by Pražanům voda z kohoutků netekla tak spolehlivě jako dosud. I když v tuto chvíli by to Praha přežila bez újmy, protože je tu v záloze vodárna v Podolí.

Po 60 letech první pražský trolejbus, i když je z Plzně

Po 60 letech má Dopravní podnik Praha (DPP) opět svůj vlastní, nikoliv však muzejní trolejbus, který dostane evidenční číslo 9508. Vůz ŠKODA 24 Tr Irisbus DPP zakoupil od Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) za 238 tisíc Kč bez DPH. Po nejnutnějších opravách jej DPP přelakuje do stejných barev, které používá u svých autobusů typu City Bus.

Novinky na farmářských trzích. Zeleninu doma omyjete, pečivo ne

Máme půlku května a farmářská tržiště (stopku dostala 10. března) se v Praze probouzí do doby „pokoronavirové“. Ta je charakteristická tím, že naprosto netušíme, za jak dlouho a s jakou intenzitou či vlastně zda vůbec přijde očekávaná další vlna pandemie. Hrozivé sousloví „postupné promořování“ proto ovlivnilo podobu farmářských trhů a přineslo několik změn.

MeetFactory. Těžké časy pro smíchovskou továrnu začínají.

Zdálo by se, že smíchovská továrna má nejhorší za sebou. V pondělí 25. 5. otevírá novou výstavu, divadelní inscenace Psí dny se vrací zpět do bazénu Barrandovských teras, ateliéry pomalu obsazují rezidenti, na léto je naplánováno Letní kino. Faktem ale zůstává, že kulturní program se plánuje minimálně půl roku (spíše rok a půl) dopředu a prostě otevřít tedy nestačí.

Hudební festivaly padly. Mladí smutní, obyvatelé z okolí se konečně vyspí

Pořadatelé zrušili všechny letní festivaly, které se měly letos konat v ostravské Dolní oblasti Vítkovice. U nejznámějšího z nich – Colours of Ostrava, dlouho váhali a doufali, že omezení související s koronavirem se uvolní. Ale bylo jasné, že akce, na níž chodí desetitisíce lidí (přesný počet návštěvníků tají), se nebude moci během léta uskutečnit. A co s již zakoupenými vstupenkami.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Sběrné dvory konečně otevřené. Čtěte seznam!

V Praze jsou od 30. 3. otevřeny sběrné dvory. Tedy převážná část z nich. To je moc dobře. Přeplněné kontejnery tříděného odpadu tak, jak to v metropoli snad ještě nikdy nebylo. No jasně, lidé jsou doma v karanténě, tak i uklízí a odvoz odpadků těžce nestíhá.

Nemocnice na Bulovce: Rozšiřuje se počet lůžek

Bulovka, jako pracoviště, které je celorepublikově uznávané kvůli své unikátní infekční klinice, se připravila na nejhorší. Vytváří kapacity pro další příjem nemocných, kterých je nyní celkem 20, z toho pět pacientů s koronavirem na intenzivní péči a dalších 15 na standardních lůžkách. Tři pacienty dnes 21. 3. nemocnice propustila do domácí izolace.

Je nás v Praze 1,324 milionu, přibyli cizinci

Proti loňsku se zvýšil počet obyvatel Prahy o 15.600 na 1,324 milionu. Je to hlavně díky nově přistěhovalým lidem, i když loni počet narozených převýšil počet zemřelých o 2.755. Zveřejnil to Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ)

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vlaky omezují spojení

Leo Express omezil do 23. března své vnitrostátní vlakové i autobusové spoje o 75 procent. Provoz omezili i dopravci RegioJet a České dráhy. Jízdenky ve vlaku se neprodávají, lze je kupovat i přes internet.

Fitness sektor počítá ztráty i hledá alternativy

Fitness centra už počítají ztráty a pro mnohé z nich bude jejich uzavření, ke kterému došlo v pátek 13. března v důsledku nouzového stavu z důvodu nákazy koronavirem COVID-19, zlomové. Právě pohyb je ale jedním z faktorů, které zvyšují imunitu. Česká komora fitness doporučuje zapojit se do úsilí o snížení šíření nákazy a vymyslet způsoby, jak lidem dopřát pohyb i v současné nelehké situaci.

Co v Praze změnil koronavirus

Důležité - Začala fungovat bezplatná celostátní informační linka 1212, ministerstvo zdravotnictví žádá, aby linku 155 lidé využívali jen v ohrožení života. Platí i proí linky 150 a 156 a 158. Nezneužívejte tísňové linky vyzývají pražští hasiči,policisté a strážníci.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Železniční most: Zůstane památkou?

Zatím nepravomocně rozhodlo ministerstvo kultury (MK), že železniční most v Podskalí spojující Smíchov a Výtoň je stále kulturní památkou. Zatím běží odvolací lhůty a Správa železnic se zřejmě odvolá.

RING Naší Prahy: Tříděný papír. Ušlechtilý záměr, nebo nyní zbytečná práce?

Také jste viděli děsivé záběry většinou z Číny, jak náklaďáky „zpracovávají“ haldy papíru (Evropa vytřídila a Čína odkoupila ke zpracování) tak, že je bez skrupulí „zpracují“ šupnutím do moře? Proč tedy úzkostlivě třídíme každý list papíru či plastové víčko? Jedinci, školy i obce mohou být ve sběru zcela demotivováni. Kdo za to může?

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Chřipka hrozí v celé ČR, Praha je na tom poměrně dobře

V Praze podle hygieniků mírně ubylo hlášených případů chřipky a akutních infekcí dýchacích cest. Výrazněji ale stoupal počet nemocných dětí do pěti let, méně přibylo žáků do 14 let. V končícím týdnu bylo v Praze podle pražských hygieniků asi 1520 nemocných na 100.000 obyvatel. (údaj 7.2)

PVK: počet havárií klesl, snížila se i doba přerušení dodávek vody

Pražskou vodovodní síť postihlo v loňském roce 5029 havárií. Je to o 179 událostí méně než v roce 2018. „Loni nám přála mírná zima a také léto nebylo tak suché jako o rok dříve. Právě pohyb půdy a koroze materiálu byly nejčastější příčinou havárií, podílely se na nich v pětadevadesáti procentech,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Jsme opět chudší: stát a magistrát nám vzaly další peníze. Co za to dostaneme?

V metropoli zdražilo od ledna vodné a stočné, svoz odpadu, taxislužba a v některých městských částech i nájmy obecních bytů a daň z obytných nemovitostí. Vedení magistrátu (Piráti, Praha sobě, STAN, TOP 09, KDU-ČSL) nám po pouhém roce u kormidla připravilo vskutku „milý“ novoroční zdražovací dárek a se zdražením nezůstal pozadu ani stát. Máte přehled, co všechno je dražší?

Nevíte, co o víkendu? Sčítejte ptáky!

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádá 10.–12. ledna Česká společnost ornitologická. Lidé budou jednu hodinu pozorovat a sčítat ptáky a zadávat údaje na webovou stránku ptacihodinka.birdlife.cz. Program Ptačí hodinka je určený pro širokou veřejnost a ornitologové díky velkému množství dat získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují.

Nezaměstnanost v Praze je minimální

Praha jako již tradičně je na špičce, pokud jde o míru (ne) zaměstnanosti. Za uplynulý měsíc (prosinec 2019) byla míra nezaměstnanosti v Praze 1,9 procenta, . je tedy stejná jako v říjnu a listopadu 2019.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kdopak nám „Dé“ postaví?

Dopravní podnik Praha (DPP) dnes (7.1.) vypsal veřejnou zakázku na stavbu první části nové linky D metra v úseku Pankrác – Olbrachtova. Výběrové řízení by mělo být zveřejněno ve Věstníku veřejných zakázek nejpozději v pátek 10. ledna 2020.

Na olej a tuky je zákon, třiďte…

Od Nového roku mají obce celoročně zajistit místa, kam budou občané odkládat jedlé oleje a tuky. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) tím chce zvýšit recyklaci odpadů a snížit riziko, že skončí v odpadních vodách.

Další krok na trati Hostivař přes Zahradní Město, Eden a Vršovice hotov

Zcela nové ostrovní nástupiště č. 4 ve stanici Praha-Vršovice čeká na první cestující. Fungovat začne od platnosti nového jízdního řádu, což je neděle 15. prosince 2019. Kromě Prahy-Vršovic je rozestavěná nová železniční stanice Zahradní Město, nová zastávka Eden a také mosty od Průběžné v Zahradním Městě až po most přes Botič ve Vršovicích.

V Praze se připravuje 109 tisíc bytů v 735 projektech. Jejich povolení může ale při současném tempu trvat 40 let

Stále platí, že z balíku připravovaných projektů se jich jen minimum dostává do realizace. Za posledních 10 let to bylo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrně jen 2.600 bytů v bytových domech, které se v Praze ročně povolily. Přitom v přípravě je 735 projektů s téměř 109 tisíci byty, z nichž přibližně 48 tisíc již vstoupilo do některé z fází projednávání.

KOMPLET Ring Naší Prahy, VŠECHNY díly I. – III.: úspěchy i průšvihy koalice

Naše Praha v exkluzivním materiálu na téma „hodnocení rok po volbách“ ve třech po sobě jdoucích čísel (ZDE VŠECHNY TŘI) přinesla názory špičkových pražských politiků, co se za 12 měsíců od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. S čím pohledem se vy sami nejlépe shodnete? A i vy nám můžete zaslat vaše názory, třeba přes f/casopisNasePraha.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Václavské Vánoce aneb vánoční trhy nejen pro Pražany

Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí přivítají své první návštěvníky 29. listopadu. Ukončeny budou pak 6. ledna roku nového. 2. prosince od 16,30 proběhne slavnostní zahájení vánočních trhů za účasti představitelů městské části Praha 1, vedení neziskových organizací, to vše samozřejmě s hudbou a krájením vánočního koláče.

Týden bezplatného testování na HIV/AIDS v Praze

Praha - Závěr letošního listopadu se nese v duchu podpory testování na infekci HIV a žloutenky typů B a C. A rozhodně to není od věci – v České republice totiž klesá počet testů provedených na vlastní žádost. Do Evropského testovacího týdne se po roce opět zapojí i Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem a spolu s ním i více než stovka organizací z celé Evropy.

České muzeum hudby slaví 15 let v Karmelitské

Praha – Před 15 lety, 22. listopadu se poprvé otevřelo nové sídlo Českého muzea hudby v bývalém kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. U příležitosti tohoto výročí proto čeká na návštěvníky již tento pátek vstup zdarma a možnost nahlédnout do jinak veřejnosti nepřístupných prostor.

Ring Naší Prahy díl II.: úspěchy i průšvihy koalice?

Naše Praha v exkluzivním materiálu ve třech po sobě jdoucích čísel přináší názory špičkových pražských politiků, co se za rok od předvolebních slibů novému vedení města povedlo a co ne. Dnes vám nabízíme pohledy Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) za magistrátní koalici a Tomáše Portlíka (ODS) za opozici.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Turistů v Praze opět přibylo

V hlavní turistické sozně sezoně přibylo v Praze turistů o 1,4 procenta na 2,3 milionu. Tolik se jich podle Českého statistického úřadu ubytovalo v hotelech, kempech a penzionech. Opět je podstatná většina ze zahraničí, byly jich téměř dva miliony. Čechů oproti loňsku vyhledalo ubytování v Praze méně.

Novoroční videomapping bude a bude snad i ohňostroj.

Politici zrušili novoroční ohňostroj a chtějí tu velkolepou podívanou nahradit videomappingem. Komicky působí zdůvodnění, že by na Nový rok kolem Letné trpěla zvířátka a staří lidé po dobu 15 minut. O silvestrovské noci rachot trvá hodiny, to ale zvířátka a staří lidé netrpí…

Světový den chleba lze oslavit i na Letné o víkendu

Světový den chleba připadá na 16. říjen. Vracíme se k tradicím a je čas trend domácího kváskového pečení. Díky dlouhému kynutí je kvasový chléb lépe stravitelný a zdravější. Přinášíme jak recept, tak možnost v rámci Biojarmarku v Národním zemědělském muzeu ochutnat a poučit se jak na to.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Konečně ráznější přístup! Praha 2 žaluje provozovatele koloběžek za nerespektování dohod o provozu

Praha 2 podává oznámení na provozovatele elektrokoloběžek pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. Dvojka též žádá magistrát o bezodkladné vypovězení memoranda o rozvoji služeb sdílených kol, uzavřeného mezi hlavním městem a společností Lime. Důvodem je soustavné porušování stanovených podmínek provozu sdílených koloběžek a elektrokoloběžek na území Prahy 2 a trvalé nerespektování dohod, na nichž se radnice s Lime domluvila. Aktuálním podnětem jsou čísla ze statistik Městské policie, která dokazují problematičnost těchto forem dopravy v městském provozu.

Let’s be Active v Aquapalace Praha: to je podzim plný motivace a pohybu

Rozhýbat Česko a být fit, to je cíl Aquapalace Praha, který aktivně podporuje projekt Let´s be Active. Nejen po celý podzim vyzkoušíte nové druhy cvičení, získáte další motivaci pro zdravý životní styl pod dohledem zkušených trenérů, ale také vás čeká zábava a získáte i nové přátele, kteří budou mít stejný cíl a motivaci. Projekt Let´s be Active probíhá pod záštitou České komory Fitness.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha 1 chce omezit průjezd i parkování

I místní obyvatelé tedy rezidenti mají po žížalkách, taková zkratka přes Ostrovní a Spálenou, nebo třeba od Máje (tedy tam někde) k radnici na Mariánském náměstí už asi od podzimu nevyužijí. Ani taxikáři… Na druhé straně budou moci v centru parkovat jen rezidenti.

Jak pojede v létě metro, tramvaje a autobusy?

Jako každý rok, dojde i o letních prázdninách 2019 k úpravám jízdních řádů Pražské integrované dopravy. Přestože do Prahy přijíždí mnoho turistů, jejich počty jsou výrazně nižší, než počty žáků, studentů a Pražanů obvykle dojíždějících do práce. Linkami PID tak cestuje v letních měsících v pracovní dny dle přepravních průzkumů až o cca 20–25 % méně cestujících. Nejvyšší snížení poptávky vykazují online sčítače u vstupů do metra v ranní špičce.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Nové letní kino u Gymnázia Kepler

Myšlenka realizace letního kina v parku u Gymnázia Kepler vzešla z podnětu Martiny Kaňákové, která tento návrh přihlásila do projektu Nápad pro Šestku. Ve veřejném hlasování, které proběhlo v červnu 2017 získal projekt letního kina vůbec největší počet hlasů.

Město má plány s nemocnicí Na Františku

Hlavní město vytvoří příspěvkovou organizaci, která převezme od Prahy 1 provoz Nemocnice Na Františku. Praha nemocnici převezme od 1. ledna 2020. Příspěvková organizace vznikne už letos v červnu a pod vedením radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) připraví převod nemocnice.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Novinka v boji proti černým pasažérům

V rámci kampaně Nejedeš načerno?, která se zaměřuje na boj s černými pasažéry, začal tento týden pražský dopravní podnik umisťovat do většiny stojanů s jízdními řády na tramvajových zastávkách vizuály s krátkými slogany, které cestujícím připomínají otázku, zda nejedou bez platného dokladu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Praha testuje trolejbusovou harmoniku

Libeň/Letňany - Zatím pronajatý je kloubový trolejbus ŠKODA 27 Tr, který testuje Dopravní podnik Praha (DPP) od středy 27. 3. po dobu tří týdnů na trolejbusové trati Palmovka – Letňanská. Tam nyní jezdí linka 58, vedená jako autobusová, byť jde o fakticky o trolejbus.

Od soboty jezdí sezonní přívozy

V sobotu 23. března vyplují na svou pravidelnou trasu také čtyři sezonní linky pražských přívozů, které jsou součástí pražské integrované dopravy už 15 let. Základem pražských přívozů je celoroční provoz linek P1 (Sedlec – Zámky), P2 (V Podbabě – Podhoří) a P8 (Císařský ostrov – Troja). Stále funguje zdarma Trojský přívoz - náhrada za spadlou lávku.

Nesmyslné značky zmizely, tlak opozice pomohl

Na minulém zastupitelstvu desáté městské části 25. února vystoupil opoziční politik a vydavatel novin Jan Čížek s interpelací na starostku a senátorku Renatu Chmelovou. „Na sídlišti Skalka byl před koncem roku nákladně zrekonstruován páteřní chodník v blízkosti ulice Křenická,“ řekl Čížek. Jak dopadl příběh desítek nesmyslných dopravních značek?

Do Edenu přijela španělská Sevilla

Ve čtvrtek 14. března ve 21 hodin nastoupí fotbalisté Slavie k odvetnému osmifinálovému zápasu Evropské ligy UEFA proti Seville. Utkání je vyprodáno, i proto doporučujeme fanouškům přijít na zápas alespoň hodinu před začátkem zápasu. Brány Sinobo Stadium se otevírají v 19 hodin.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Letošní nejočekávanější výstava ve skleníku Fata Morgana byla zahájena

Nechte se okouzlit bohatstvím světa orchidejí. Zavítejte do skleníku Fata Morgana, kde odstartovala letošní nejočekávanější výstava inspirovaná krásou rostlinného těla. Role patronek výstavy orchidejí se ujaly krásné dámy Ivana Chýlková, Jitka Zelenková, Hana Křížková a Jitka Asterová. Výstava se koná ve skleníku Fata Morgana od 8. do 31. března, otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin.

Agentura spravující navigaci Galileo by se mohla rozšířit

Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) sídlící v Praze se může rozrůst o stovky zaměstnanců a výrazně tak zvýšit prestiž Prahy a podpořit český rozpočet. Poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil (TOP 09) a pražský radní Jan Chabr (TOP 09) zahájili jednání s vládním zmocněncem Karlem Dobešem.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Už jen pár dnů: Máte už dálniční známku?

Do 31. ledna platí ještě dálniční známka, ale od 1. února už musí mít řidiči při jízdě na zpoplatněných úsecích dálnic a silnic vylepenou na předním skle vozidla dálniční známku pro rok 2019. Ti, co ji nemají, hrozí na místě pokuta do pěti tisíc korun.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Kam půjdou ceny pražských bytů: Kdy bude líp?

V metropoli za 11 měsíců roku 2018 stavební úřady povolily 2194 nových bytů. Vyplývá to z aktuálních dat ČSÚ z ledna 2019, jež má redakce časopisu Naše Praha k dispozici. Strategický plán města přitom počítá s tím, že by mělo vznikat kolem 6000 nových bytů ročně. Zaplatíte cenové zoufalství vy, nebo až vaši budoucí potomci? A proč to bude pár let jen horší a horší?

Praha má od 1. ledna v nemocnici Na Bulovce nový urgentní příjem

Nemocnice Na Bulovce (NNB) zahájila k 1. 1. 2019 provoz nového samostatného oddělení Urgentního příjmu. To má patřit k nemodernějším pracovištím svého druhu v České republice. “Jedná o další důležitý krok směřující k získání statutu traumatologického centra v naší nemocnici,“ popisuje ředitel NNB Jan Kvaček.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Do finále soutěže IT-SLOT postoupili žáci z 9 krajů

Devátý ročník informační soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd základních škol odstartoval rekordní účastí. V prvním kole poměřilo své znalosti z informatiky 4036 řešitelů z 192 základních škol napříč Českou republikou. Do finále, které se uskuteční 12. prosince v pražské Soukromé střední škole výpočetní techniky, se probojovalo nejlepších 50 soutěžících.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Budou pokračovat společné vyjezdy hasičů a záchranky?

Největší nepřítel řidiče sanity? Možná jiný řidič… Podle zpráv Naší Prahy je dnes v hlavním městě obvyklý dojezd sanitky k vážnějším případům do osmi minut (ze zákona 20 min.). Mimo jiné průjezdu sanitek brání přecpání dopravních tepen auty a často i špatné dělání uličky. Rychlejším zásahům snad pomůže i nová koncepce, která mj. navýší na 25 počet výjezdových základen, obvykle společně s hasiči. Jednu takovou otevřeli po rekonstrukci v září ve Strašnicích v Průběžné. Jan Bělohubý Víte, že Pražské záchrance je už 160 let a patří mezi nejstarší a nejvyspělejší na světě? Sbor ochranný svou pomocí při požárech Šitkovských mlýnů v roce 1858 i během povodní, které provázely Pražany v posledních desetiletích 19. století, získal takový věhlas, že byl žádán o radu a pomoc při zakládání obdobných organizací i v jiných městech, a první sídlo získává v dolní části Václavského náměstí v říjnu 1890. Tehdy byly získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba. Ta trvá prakticky až doposud. Od začátku první do konce druhé světové války záchranka sídlila na Staroměstském náměstí – v té době je sboru povoleno při jízdě používat fanfárovou trubku. Kdo si pamatujete, že z jediné pražské centrály na žižkovské Ohradě nebo v Holešovicích jezdily houkačky typu „stejšn“ snad na každé místo v Praze? Následuje 50 let v holešovickém sídle Dukelských hrdinů, přičemž vozy vyjížděly třeba ze zmíněné Ohrady. Sedmdesátá léta připomene kultovní postava dr. Jandery, i to, že v roce 1973 byla zřízena linka 155. Krom ní dnes můžete využívat i mezinárodní 112. Rendez-vous šetří čas Před třiceti lety byl také – rovněž poprvé u nás – v Praze zahájen provoz systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká “sanitka” přijíždí v případě potřeby za ním. Navíc ve většině případů není nutný doprovod pacienta lékařem při transportu a lékař je tak k dispozici pro další případ. Jedině díky tomuto systému funguje záchranná služba v Praze se zhruba polovičním až třetinovým počtem posádek proti celostátnímu průměru vztaženému na počet obyvatel Prahy (1,5 milionu obyvatel Prahy by odpovídalo 45 jednotek RLP resp. RZP, v Praze jich je 23, z toho 8 RLP). Charakteristické je to, v Praze (již od 1945) záchranná služba spadá přímo po metropoli a ne, takže město může plánovat i místa, kde budou tzv. výjezdové skupiny i mimo nemocnice. V letos schválené koncepci rozvoje – mimochodem podpořili ji všchni pražští zastupitelé napříč politickou ideologií – se během čtyř let plánuje výjezdových základen na 25, posílením výjezdových skupin na 40 a celkovým navýšením počtu zaměstnanců na 585, a to především přímo v terénu a na operačním středisku. Všichni jsou pro, proč to nejde rychleji? „Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Koncepce musí reagovat na rozrůstající se metropoli, zhoršující se průjezdnost Prahy i bezpečnostní situaci v Evropě. „Cílem koncepce je poskytnou záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče, adekvátní podmínky pro provoz. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká končící radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO 2011). Koncepce rovněž počítá s obnovou vozového parku. Na konci roku 2021 bychom tak měli mít k dispozici 80 sanitních vozů, které budou maximálně šest let staré. Třicet nových vozů RZP převezmeme už letos. Vedení a operační centrála sedí „u strážníků“ v budově na Korunní. V září po rekonstrukci Strašnice Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy záchranné služby. Znovuotevřelo se po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích. Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká o společných základnách ředitel pražských hasičů brigádní generál Roman Hlinovský. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi. -box I Fakta o pražské záchrance: -Sanitky v Praze najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. -Cíl je, aby sanita najezdila max 300 tisíc kilometrů nebo max 6 let. -Záchranáři mají (v roce 2016) 65 skříňových sanitek, do 2021 jich chtějí 80. -K možnému využití na společnou výjezdovou skupinu se vyhledávají se objekty hlavně u hasičů na okrajích Prahy. -V plánu jsou lokality Argentinská, Průběžná, Klánovice, Sokolská a Bohnice. -Box II Naše Praha vás zkouší: Jaký je správný postup (a od října i povinný zákonem) tvoření uličky - při pouštění vozu s blikačkou – kam uhnout? A)Pravý a prostřední doprava, levý doleva B)Pravý doprava, levý a prostřední doleva C)Pravý doprava, levý doleva, a prostřední podle situace, kam usoudí. (Správnou odpověď s článkem na www.nasepraha.cz)

Lávka pro pěší na železničním mostě je znovu otevřena

Podskalí/Smíchov - Z Výtoně na Smíchov se opět dostanou pěší i cyklisté po lávce. Její část proti vodě už po rekonstrukci slouží. Oprava trvala od letošního května. Začít nbylo možné dříve, protože po mostě lávkami vede i plynové potrubí a práce s rozpálenými nýty by nemusela být bezpečná. Čekalo se tedy na konec topné sezony.

Návrh vyhlášky omezuje provoz restaurací v centru. Užitečná by mohla být i na dvojce a trojce.

Omezení provozní doby restaurací nastoluje městská vyhláška, jejíž návrh jde k připomínkovému řízení. Městské části se k návrhu měly vyjádřit a navrhnout úpravy. Vyhlášku v podstatě iniciovala Praha 1, která navrhuje, že by se podniky s nejživějším nočním provozem uzavíraly ve 02 hod. a ve dnech před pracovním volnem volnu ve 03 hod.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Deset věcí, na které nezapomeňte při komunálních volbách

V Praze 10 (asi 110 tisíc obyvatel/85 tisíc voličů nad 18 let) se volí 5. a 6. října 2018 jednak zastupitelstvo MČ (vršovická radnice - následně bude tímto 45členným zastupitelstvem a jeho koaličně vzniklou radou městské části bude jmenován nový starosta), a též se volí zastupitelstvo města (70 zastupitelů hl. m. Prahy, ze kterých vzejde městská rada a tedy i primátor).

Zdeněk Doležal: Jak zajistit kvalitní rozvoj sídliště Barrandov?

Sídliště Barrandov se neustále rozrůstá. Reaguje nová výstavba v západní části sídliště na potřeby občanů? Je stávající občanská vybavenost sídliště dostatečná? A jak se na Barrandově parkuje? Na to se Naše Praha zeptala Zdeňka Doležala (ODS), předsedy výboru životního prostředí MČ Praha 5 a trojky na kandidátce ODS pro říjnové komunální volby, který žije na Barrandově od počátků sídliště.

Negrelliho viadukt bude mít i nové oblouky

Nejméně 14 oblouků z původních 99 bude nahrazeno novými. Ukázal to průzkum Negrelliho viaduktu, který proběhl a stále probíhá i v rámci rekonstrukce tohoto druhé nejstaršího mostu v Praze, o němž se říká, že měří 1111 metrů až 1,3 km.

Jak na nedostatek parkovacích míst?

Parkování, neboli spíše neparkování, se stalo noční můrou mnoha řidičů Prahy 5. Jízdy okolo domu a zoufalé hledání volného místečka znají obyvatelé všech pětkových lokalit, počínaje Motolem a Barrandovem konče. Jak tento neutěšený stav napravit? Na to se Naše Praha 5 zeptala kandidátky na starostku Prahy 5 Renáty Zajíčkové (nestraník za ODS).

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Střecha Paláce Lucerna se na 15 dnů promění v zelenou louku

Projekt Louka nad Lucernou, za nímž stojí Ondřej Kobza, Petr Plewka a architekt Petr Hájek, otevírá dnešním dnem nově upravené střešní prostory Lucerny. Na 1000 m2 bude mít veřejnost až do 11. září 2018 vždy od 12.00 – 20.00 hod. možnost projít se po umělé trávě, nakrmit slepice, kozy i králíky, prohlédnout si ptactvo ve voliéře, přivonět k lučnímu kvítí i poslechnout si dvacetiminutová klavírní intermezza (denně, 17.00 až 20.00 hod.).