Jan Bělohubý
Zásadní problém na trzích je možná i jiný než předání si nákazy dotykem nebo prsknutím. Jmenuje se „nebalené potraviny“! Právě ty totiž tvoří hlavní rozdíl způsobu prodeje mezi obchody s balenými potravinami a tržišti s obvykle nebalenými. To časopisu Naše Praha potvrdila doktorka Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory Veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu (SZÚ): „Pultový prodej nebalených potravin je vždy větší riziko. Může být relativně menším, když koupíte volné ovoce či zeleninu a dodržíte doporučení důkladně je umýt mýdlem,“ říká odbornice, ale na otázku, jaké potraviny jsou jako přenašeč infekce nejhorší, byla reakce jasná: „Jakékoli pekařské produkty, především slané i sladké pečivo, jsou velmi rizikové, protože se pochopitelně nedají umýt.“ Natož mýdlem… „V případě ručně baleného pečiva v potravinách obchodních center sice také není riziko přenosu nákazy zcela vyloučeno, ale balení provádí jejich kontrolovaní zaměstnanci při dodržení hygienických nařízení v prostorách veřejnosti nepřístupných. Situace na tržišti, kde jsou vystavené pokrmy z mouky či krájené sýry nebo uzeniny prodávané na váhu, je riziková. Ač pochopitelně existují ekonomické aspekty, zásady při rozhodování nám doporučují upřednostnit zdraví proti ekonomickému pohledu,“ potvrdila doktorka Nejedlá ze SZÚ.
Je bezpečnější nakupovat v supermarketu?
Všichni lidé proto chtějí vědět, zda je v současné situaci možnost nákazy na farmářských trzích (pochopitelně při dodržování odstupů a dalších platných pokynů) stejná nebo naopak nižší než při nákupu potravin v nákupních centrech. Zajímavé je vyjádření Ruth Tachezy, vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry a polyomaviry. „Uzavřená místnost s infikovaným člověkem je riziková, čím déle někdo dýchá virus do vzduchu, tím více ho tam je. Z toho vyplývá, že uzavřené obchody s velkým množstvím lidí jsou rizikovější. Venku fouká vítr, svítí slunce a virus se nemůže tak koncentrovat,“ uvedla. Z obou citací odbornic je zřejmé, že kategorizovat rizika je velmi složité.
Pravidla na pražských tržištích
Podívali jsme se na pražské významné či zajímavé trhy. Kromě běžných pravidel – dvoumetrové odstupy, roušky či respirátory, dezinfekce, rukavice (pro prodejce povinné) – trvá zákaz konzumace v místě trhu a zákaz doprovodných programů (tedy nakupte a šup domů). Trh musí být v současnosti nákup, ne výlet či zážitek.
Holešovická tržnice
Zeleninový a farmářský trh je otevřen na obou korzech areálu. Hala 22 zůstává i nadále uzavřená, prodejci z haly ale své zboží mohou prodávat pod širým nebem do té doby, než bude hala 22 opět otevřená. Otevírací doba trhu je od pondělí do pátku od 8:00 do 17:00, v sobotu od 8:00 do 14:00.
Kubáň
Jede v ostrém provozu (za zachování bezpečnostních opatření), a sice také každé úterý a čtvrtek (9:00–18:00 hod.) a samozřejmě v sobotu (9:00–14:00 hod). „Pokud se objeví na trhu občerstvení a káva, což samozřejmě chceme, musíme upozornit, že vše pouze k odnosu mimo tržiště. Tedy zatím se nesmí nic konzumovat na trhu. Je to podobné jako u restaurace tzv. výdejová okénka,“ říká provozovatel.
Tylák
Farmářské trhy na Tylově náměstí v Praze 2 nedaleko metra. V provozu jsou každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin, jak jsou u nich lidé zvyklí, prozatím ale kvůli dodržení hygienických pravidel pouze s polovinou stánků.
Náplavka
Náplavka na Rašínově nábřeží poblíž Palackého náměstí ožila v sobotu 25. dubna od 8:00 do 14:00 hodin a pak každé další sobotní dopoledne. Má méně stánků rozestavěných dále od sebe, přesto se jich zde objeví zhruba 60. Farmáři nabízí především základní potraviny jako pečivo, uzeniny, vejce, mléčné výrobky, ryby, ovoce a zeleninu, postupně se budou přidávat doplňková řemesla a občerstvení výhradně k odnosu domů.
Heřmaňák
Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7 v klasickém čase v sobotu od 8:30 do 14:00 hodin a dále každou sobotu kromě té poslední v měsíci, kdy se zde tradičně konají bleší trhy.
Kulaťák Dejvice
Nejstarší pražský farmářský trh zdůrazňuje to samé: „Bezpečné rozestupy minimálně 2 metry, použití dezinfekce na ruce, povinnost mít zakrytá ústa i nos a nekonzumovat potraviny na trhu,“ uvádí provozovatel. Vždy v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Také zde je kvůli dodržení předepsaných rozestupů a hygienických pravidel omezen počet stánků zhruba na polovinu.
Farmáři s předstihem připravili bezpečný koncept
Asociace farmářských tržišť ČR zaslala již v dubnu ministru Adamu Vojtěchovi i hlavní hygieničce Jarmile Rážové žádost, aby zvážili situaci s možným otevřením trhů. „Chceme, aby se farmářské trhy konaly na základě nového bezpečnostního plánu. Námi navržený bezpečný koncept prodeje potravin na farmářském trhu během koronakrize, který zachovává vysoké hygienické standardy a je méně rizikový než například nákup v supermarketu,“ uvedl Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť ČR. „S ochranným konceptem bychom začali na menších trzích, tedy na Heřmaňáku v Praze 7 a Kubáni v Praze 10. Na Náplavce v Praze 2 pravděpodobně později. Farmáři by nabízeli výhradně potraviny k odnosu domů. Součástí trhů by v žádném případě nebyl prodej občerstvení, nápojů, zmizí posezení i buskeři. Na Náplavce počítáme namísto 90 stánků s 15 až 20. Rozestupy mezi zákazníky bychom řešili páskou vyznačenou na zemi a také místním dozorem. Případně i lehkým plastovým oplocením prostoru, jímž bychom vymezili cestu tak, aby k pultu lidé přistupovali po jednom. Mimo to spoléháme na disciplínu samotných spotřebitelů,“ popsal nový systém ještě před vládním souhlasem Sedláček.
Desatero, co ANO a co NE, při návštěvě venkovního tržiště
1. Maximální hygiena na trhu: použití rukavic (prodejci povinně!) a desinfekce své nebo připravené na stáncích.
2. Maximální hygiena doma: důkladné omytí nákupu, minimálně vodou a lépe mýdlem či dokonce desinfekcí.
3. Bezhotovostní platby jsou bezpečnější než hotovost (případný PIN v rukavicích, případně poté desinfekce). Lepší platit hodinkami nebo mobilem.
4. Respirátor chrání především vás, roušky především lidi ve vašem okolí. Vždy ale musíte zakrytá ústa i nos.
5. Žádná okamžitá konzumace v prostoru tržiště. Žádné ochutnávky.
6. Žádný doprovodný program, vystoupení, buskeři, program pro děti.
7. Dodržovat rozestupy, raději o pár cm víc než 2 metry.
8. Dodržovat přísně pokyny organizátorů (usměrnění pohybu, rozestupy stánků…)
9. Zvážit, co na trhu kupovat či co ne, někteří v této době možná nekoupí to, co nejde smysluplně umýt. Výhodou jsou balené potraviny.
10. Pro drtivou většinu aktérů trhů i návštěvníků jde o srdcovou záležitost. Při dodržování doporučení budou trhy příjemným místem venkovních nákupů bez větších rizik.
Jiřák – ukázka toho, jak to má být
Trhy na Jiřáku jsou přímo pod patronací radnice Prahy 3. Naše Praha a web Zulice.cz požádal o informace z příprav na změněná pravidla a jak sama radnice pomohla. Ano, radnice přímo vybavila – alespoň pro první období – trhy dezinfekcí, rouškami a podobnou pomocí. „Na první dny provozu trhů na Jiřáku poskytla radnice prodejcům zdarma dezinfekci, rozprašovače na dezinfekci a jednorázové roušky,“ potvrdila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková. Uvedla, že trhy tu fungují již od 22. 4. – středa až sobota, rozestupy tu mezi stánky musí být nejméně 2 metry, je omezen počet prodejců na max. 25 (cca polovina než obyčejně). Na každém stánku musí být k dispozici dezinfekce – na první dny provozu trhu Praha 3 poskytla dezinfekci a rozprašovače na dezinfekci, po vyčerpání dezinfekce si ji poté musí každý prodejce obstarat sám. Platí zákaz prodeje občerstvení, které je určeno k přímé konzumaci – občerstvení bude zachováno, pokud bude připraveno mimo prostory trhu a vakuově zabaleno. Prodejce musí mít na obličeji respirátor, roušku či jinou ochranu a na rukou ochranné rukavice – na první dny provozu Praha 3 poskytla jednorázové roušky, po jejich vyčerpání si musí každý prodejce roušku či jinou ochranu obstarat sám. Na dodržování nejen obecných pravidel bude dohlížet správce trhu.
Možná nejrizikovější část trhů – nebalené potraviny a zejména chléb a pečivo, které pak doma nelze omýt. Foto: Pixabay