Počasí
Praha 7 °C Pátek, 21. března 2025, Svátek má Světlana
Go to content
Naše Praha na Facebooku

navigace

Rozšíření informačních panelů v pražské MHD, nové schéma a výrazně lepší navigace

Projekt jednotného informačního a navigačního systému Čitelná Praha se v roce 2024 posunul do další fáze. Cílem tohoto ambiciózního projektu je podle ROPIDu vytvořit jednotný, intuitivní a snadno dostupný systém dopravní a pěší navigace, který zatraktivní pohyb po metropoli a zároveň zpříjemní klíčové turistické lokality i širší části Prahy.

ROPID testuje čočky a infovitríny na pražských tramvajových a autobusových zastávkách

Na tramvajových a autobusových zastávkách v přestupním uzlu Palmovka testuje ROPID novou podobu tištěných zastávkových informací na označnících, tzv. čoček. Zároveň jsou v zastávkových přístřešcích instalovány nové vitríny pro papírové informace. Cestující pomohou rozhodnout, jaké druhy informací zde finálně budou a která varianta mapy dopravní sítě se bude ve vitrínách přístřešků používat.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Čitelná městská železnice ve stanici Dolní Počernice

Železniční zastávka Praha-Dolní Počernice se stala pilotním vlakovým nádražím pro testování nových navigačních prvků Čitelné Prahy s cílem kvalitněji informovat cestující na železnici v Praze. Stávající celostátní systém Správy železnic zde ROPID doplnil tabulemi s trasou linek S, které přes Dolní Počernice jedou.

Díky nové lávce se cestující dostanou pohodlněji z nádraží Rajská zahrada na metro i do sídliště

V úterý 2. dubna se slavnostně otevřela i druhá část lávky pro pěší i cyklisty, která spojuje novou vlakovou zastávku Praha-Rajská zahrada se stejnojmennou stanicí metra i okolní zástavbou. První část lávky funguje už od loňského prosince, nově se teď lidé pohodlně dostanou i přes frekventovanou Chlumeckou ulici díky právě otevřené druhé části lávky.

Jaké jsou výsledky výzkumu prototypů pěší navigace u nové Štvanické lávky?

Obelisk a směrovka, nové prvky pěší navigace systému Čitelná Praha, mají za úkol podpořit pěší pohyb po městě. Od léta loňského roku jsou jejich prototypy umístěny u nové Štvanické lávky, která umožňuje přechod přes řeku do jinak relativně vzdáleného Karlína, a nabízí tak ideální příležitost pro jejich testování. Jaké výsledky přineslo první testování?

Jaké jsou plány Čitelné Prahy pro letošní rok?

Projekt nového systému pražské navigace Čitelná Praha se v roce 2023 překlenul do klíčové etapy. V roce 2024 bude ROPID v těchto aktivitách pokračovat. Pracovní tým designérů, zástupců jednotlivých městských organizací i výzkumníků nadále intenzivně připravuje realizaci dalších pilotních projektů, výzkumů s cestujícími i podkladů pro transparentní a aktuální prezentaci tohoto komplexního projektu široké i odborné veřejnosti.

Jaké jsou výsledky prvního výzkumu v projektu Čitelná Praha?

Stanice metra Palmovka je první pilotní lokalitou projektu nového pražského informačního a navigačního systému Čitelná Praha. Nové grafické zpracování informačních nosičů bylo v polovině stanice instalováno na sklonku loňského roku, letos na jaře ROPID na Palmovce realizoval odborný výzkum s širokou veřejností, jehož podrobné výsledky ROPID uveřejnil.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Projekt Čitelná Praha testuje prototypy pěší navigace

V pátek 27. července byla slavnostně otevřena nová Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice s ostrovem Štvanice. Nově řešená oblast poblíž tramvajové zastávky Holešovická tržnice je ideálním místem pro pilotování pěší navigace v rámci projektu Čitelná Praha.

Praha schválila financování pilotních projektů Čitelné Prahy

Rada hl. m. Prahy schválila přidělení finančních prostředků na realizaci pilotních projektů Jednotného informačního systému hl. m. Prahy, který je známý pod názvem Čitelná Praha. Pilotování jednotlivých prvků vyžaduje pořízení a instalaci nových elektronických i statických zařízení souvisejících s informováním cestujících o veřejné dopravě i jako podpora pěší navigace v ulicích města.

„Kriminalita se přesouvá na internet,“ říká policejní nadporučík Jiří Sedlák

U policie slouží téměř dvacet let a posledních pět roků vede nadporučík Jiří Sedlák místní policejní oddělení v Nuslích v městské části Praha 4. Denně mu na pracovní stůl chodí několik hlášení, a z nich vyplývá, že kromě majetkové kriminality se musí policisté ve stále vzrůstajícím počtu potýkat i se zloději internetovými…

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Agentura spravující navigaci Galileo by se mohla rozšířit

Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) sídlící v Praze se může rozrůst o stovky zaměstnanců a výrazně tak zvýšit prestiž Prahy a podpořit český rozpočet. Poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil (TOP 09) a pražský radní Jan Chabr (TOP 09) zahájili jednání s vládním zmocněncem Karlem Dobešem.

V areálu FN Motol bude několik měsíců omezená průjezdnost

Od 10. července do konce října bude z důvodu rekonstrukce zcela uzavřen podjezd pod budovou ředitelství. Nemocniční areál tak bude mezi dospělou a dětskou částí obousměrně neprůjezdný. Před budovou dospělé části budou také po dobu uzavírky zrušena parkovací místa s výjimkou 12 míst pro parkování aut převážející osoby se ZTP.

Placení parkovného bez lístků aneb S čím Pražanům pomáhají mobilní aplikace a weby?

Rychlý vývoj doby i technologií je pro nás v mnohém úlevou. Mezi chytré a rychlé pomocníky již dávno nepatří jen internet, ale i chytré telefony. Nejbližší hospoda, parkovací místo nebo nahlášení díry v silnici. Díky webům a aplikacím, které Pražanům usnadňují život a šetří jejich čas, vyřešíte, najdete nebo nahlásíte řadu věcí rychle a jednoduše.

Návštěvníky pražských lesů nově chrání „body záchrany“

Podle mezinárodních průzkumů patří pražské ulice k nejbezpečnějším na světě. Na území metropole se však rozprostírá i velké množství zelených ploch. Město proto podstatně zlepšilo i ochranu návštěvníků pražských lesů a lesoparků. K jejich větší bezpečnosti nyní přispěje nově vyznačený systém tzv. bodů záchrany neboli Rescue Point.

Mezinárodní den bílé hole: v Praze si zájemci vyzkoušeli vaření poslepu nebo doprovod vodícího psa

Mezinárodní den bílé hole, který připomíná i v běžných činnostech odlišný život nevidomých, připadá každoročně na 15. října. Také včera upozornil na zdravotní handicap prostřednictvím akce na Masarykově nádraží v Praze. Stovky zájemců si zde vyzkoušely třeba procházku labyrintem, stolní hru bez zapojení zraku nebo doprovod vodícího psa. Letošní novinkou bylo vaření poslepu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Obchody a služby v Praze 1 mapuje nová mobilní aplikace

Sháníte opravnu obuvi v centru Prahy? Nevíte do kolika má otevřeno vaše trafika nebo zverimex? Potřebujete rychle najít nejbližší papírnictví? Užitečné informace o obchodech a službách základní občanské vybavenosti v Praze 1 přináší nová mobilní aplikace. Tu nyní vydává radnice Prahy 1.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Cestovatel Dan Přibáň: Trabantem přes Afriku? Jde to!

Téměř dvacet tisíc kilometrů napříč Afrikou ujel během tří měsíců roku 2009 cestovatel a novinář Dan Přibáň se svým týmem ve dvou žlutých trabantech. Z cesty vznikl film, který přijel do Zlína představit během dubnového festivalu Neznámá země.