Oč jde? Několik let poskytoval počítačového a telekomunikační služby úřadu externí dodavatel, O2. Zajišťoval od provozu nonstop call centra či SMS desku, softwaru celého úřadu včetně jeho adaptování na kompatibilitu s SW od orgánů státní správy, veškerého harware, servisu, bezpečnost, maily, několika pracovníků atd. Smlouva v létě skončila a byla pak prodloužena o několik měsíců, ale prakticky rok se místní politici přou, jak dál. S kým a za kolik. Nebo zda zpátky nabrat do zaměstnání „ajťáky“ a dělat si vše sami. A protože to se jedná o zakázku na šest let, je logické, že se na tom dají vytřískat i politické body. Udělaly se analýzy, další analýzy, znalecké posudky, ale ani to nestačí. Podle opozice je řešení vládnoucí koalice nesmyslně drahé, opozice prý by to udělala výrazně levněji. Koalice naopak vyzývá opozici: Tak jestli tvrdíte, že to umíte třikrát levněji, tak vás zvolíme do komise, která najde a rozhodne o neoptimálnějším řešení. To zas opozice nechce. A kola debat, politických projevů se roztáčí dál. Přes 40 stran má stenozáznam jen z tohoto jediného bodu jednání zářijového zastupitelstva, které v září trvalo 13 hodin. Jenže: pokud politici nerozhodnou brzy a věcně jak postupovat dál, a bude trvat provizorní nouzový stav, budou služby úřadu Prahy 10 (mimochodem jako první v republice získal ISO) klesat na kvalitě. Následně poté, co se politikům nepodařilo najít shodu a znovu zasedly příslušné komise a výbory, svolala starostka Radmila Kleslová na 21. října mimořádně zastupitelstvo, které se znovu pokusí najít řešení.
Olga Richterová, zastupitelka za Piráty a koordinátorka IT expertů opoziční Vlasty:
Zelená senátorka a placená radní pro IT Ivana Cabrnochová nechala na 6. mimořádném jednání finančního výboru zastupitelstva a majetkové komise rady MČ Praha 10 k ICT službám (7. 10. 2015, 18:00–20:15) prohlasovat drahé a obtížně kontrolovatelné řešení – outsourcing pro jedinou firmu. Toto řešení se opírá o metodicky pochybný a obsahově nedůvěryhodný materiál firmy RELSIE. „Zcela nedostatečné podklady od Relsie jsme před měsícem zkritizovali. Nejen my, ale i ICT experti dalších stran požádali o několik zásadních doplnění. Kromě jednoho částečného nebylo vypořádáno žádné další. Po obsahové stránce se tak hlasovalo o téměř stejném materiálu jako před měsícem. A to je prostě špatně. Pokud materiál projde i na zastupitelstvu, schyluje se v Praze 10 opět k nedozírnému plýtvání veřejnými prostředky,“ prohlásila Olga Richterová, zastupitelka a koordinátorka IT expertů koalice VLASTA. Plán na pořízení předraženého outsourcingu prošel na středečním jednání navzdory kritice experta Strany zelených vůči analýze firmy RELSIE, Josefa Gattermayera, kterého si za svého zástupce vedle SZ vybrala i ODS a KSČM. Gattermayer na konci jednání uvedl: „Variantu č. 1 nepokládám za ekonomicky výhodnou, s výpočtem ceny dle analýzy firmy Relsie nesouhlasím a doporučuji zastupitelstvu pro ni nehlasovat.“ Půlroční jednání o zajištění ICT služeb pro úřad Prahy 10 přitom po určitý čas probíhalo v pozitivním duchu. Stálo totiž, aspoň zpočátku, na respektu k hlasu expertů, na důvěře v jejich úsudek, na tom, že jejich doporučení vycházejí z jejich praktických zkušeností. Tento respekt se ale postupně ze strany představitelů současné radniční koalice a při některých výstupech některých úředníků vytrácel, až se hlasováním na tomto mimořádném grémiu zlomil. Od mimořádného jednání zastupitelstva 21. 10. lze očekávat, že pestrá koalice ANO, ODS, SZ, ČSSD, KSČM a Nezávislých B. Zoufalíka prosadí nejen špatné a neefektivní řešení ICT služeb, ale způsobí i škodu na účet občanů Prahy 10. Koalice VLASTA na veřejném jednání Zastupitelstva shrne chyby, které na toto scestí vedly, poukáže na liknavost senátorky Cabrnochové, která celý postup umožnila, a představí veřejnosti obrysy řešení, které by občanům Prahy 10 vposledku ušetřilo nemalé množství finančních prostředků. Ty jsou naléhavě potřebné v sociální, školské nebo dopravní oblasti.“
Ivana Cabrnochová, předkladatelka návrhu, radní a senátorka za SZ:
„Analýza nám doporučuje tři varianty. 1. Plny outsourcing v širší míře než aktuálně za 147,5 milionů. 2. Outsourcing ve stejné míře jako aktuální za 156 milionů a za 3. Interní provoz v ceně 200,1 milionů. Koalice Vlasta od března tvrdí, že lze IT služby v Praze 10 realizovat za 53 – 57 milionu. Tato svá tvrzení dodnes nepodložili žádnou analýzou nebo materiálem, který by měli zastupitelé k dispozici. Proto nyní se hlasovalo o všech třech variantách, které navrhla firma Relsie, a Finanční výbor i Majetková komise doporučily 1. variantu. Obě firmy, které dělaly analýzu, doporučují plný outsourcing. Tvůrce i druhé analýzy firma Relsie, která dělá analýzy pro statutární města, ministerstva i velké pojišťovny, byla vybrána v otevřeném výběrovém řízení, přičemž 40 % činila kvalifikační kritéria, která sepsali IT experti opoziční Vlasty a 60 % cena zakázky. Trápí mne, že si opoziční Vlasta bere občany jako rukojmí tím, že nezodpovědně protahuje vyřešení stavu, že své proklamace nepodloží nějakou analýzou. A že na zářijovém zastupitelstvu nepřijaly vůdkyně Vlasty paní Chmelová i paní Richterová žádnou politickou zodpovědnost v podobě vedení výboru pro IT, který by situaci mohl vyřešit, a odmítly to. Tento jejich přístup pokračuje: na posledním jednání opoziční Vlasta nepodpořila ani jednu variantu řešení a ani žádnou svou nepředložila. Z toho vyplývá, že jim nejde o vyřešení, ale o protahování a zpolitizování. Situaci zneužívají k zviditelňování.“